Na één jaar Korea i I <4ÓiClS door Nederland •0 De maling aan Malik? Het broeinest Perzië t No. 49 47e Jaargang Vrijdag 29 Juni 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward üs hjoed to sizzen i De Buitenlands Overzicht ia r t Heg. Omroep Noord Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) n i. a e ï- In Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 J II Hwat hat Gabe Skroar I Bolswards Nieuwsblad Mr. W. H. FOCKEMA ANDREAE. d. 1 di -> ’t Is feest in Nederland! Een jongeman, charmant, „enfant chére” der natie, Wordt heden veertig jaar, Zijn beeld straalt zonnig, klaar, In bljj verheven gratie. ’t Is feest in Nederland! Elk voelt de tere band, In dertien jaar geweven, Steeds nauwer aangehaald, d’Achting is niet gedaald, Zijn naam steeds gaaf gebleven. ’t Is feest in Nederland! ’s Prinsen „goodwill” omspant De verste onderdanen. Zijn blik is scherp en wijd, Weg door hem geplaveid, Ging over oceanen. ’t Is feest in Nederland! Hij bleef der vad’ren pand, Trouw, ongerept, bewaren. Hij toonde dienstbereid, Tot in de zwaarste strijd, Hy tartte de gevaren. ’t Is feest in Nederland! Eén stonde goud omrand, Lichten de grauwe wolken. Schoon ons de toekomst drukt, Wij mogen fier verrukt, Toch onze vreugd’ vertolken. 188 M. DE KOMENDE MAN. Na afloop van de vergaderingen van leden en Algemeen Bestuur van de Koninklijke Vereniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland en van de Raad van Be stuur en Aandeelhouders van de Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeursge bouwen N.V., welke Dinsdag te Utrecht plaats vonden, heeft de aftredende Voor zitter van de Raad van Beheer van de Ver eniging en van de Raad van Bestuur der Vennootschap, Dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, zijn opvolger, Mr. W. H. Fockema Andreae, die in genoemde vergaderingen werd gekozen, geïnstalleerd. aan het regime van Mossadeq een eind zal maken en Londen gelegenheid zal geven met nieuwe figuren tot overeenstemming te komen. Blijft de regering-Mossadeq aan en wordt men het tenslotte niet eens dan is, als het Internationale Hof een beslis sing ten gunste van Engeland velt, een blokkade van de Perzische kust door de Engelse vloot niet onmogelijk. Swiet is dit uleveltsje, Mar swieter is myn Jeltsje. van deze 9- t t- 7 ir !n- ed ila tel as en s: de sn en m ie In 1. n 1. In het land van de heer H. S. te Arum zag een zoon van de arbeider een eigenaardig iets. Het bleek dat een hermelijn het onderste uit de kan wilde hebben en in letterlijke zin het deksel op de neus kreeg, in dit geval een schaal van een ei. Het hermelijn had zich tegoed gedaan aan het broedsel van een scholekster en wilde ook het laatste van de lek kernij zich niet laten ontkomen, met het gevolg, dat het diertje met de kop in de lege dop vast geraakte. Door de eigenaardige bewegingen van het beest werd dit opgemerkt en omdat het hermelijn niet zien kon wat er gebeurde, werd het levend gevangen. Zeker wel een grote zeld zaamheid. wordt gedeeltelijk veroorzaakt door het feit, dat de regering thans geen ont vangsten uit de olie meer heeft, welke via de Anglo Iranian werd geëxporteerd. Zoals te verwachten was, laten de Engel- sen het vooral aankomen op een totale stopzetting van het bedrijf, door de Engelse bedrijfsleiders en vaklieden het werk te laten staken en de kapiteins der Engelse tankboten te doen weigeren ontvangstbe wijzen voor de ingeladen olie ten name van de nationale Perzische maatschappij te tekenen. Dit is een voor het Engelse per soneel gevaarlijk werkje, daar ze slacht offer van de door de Perzische regering opgehitste volksmassa’s kunnen worden, in welk geval het nu wel vast staat, dat de Engelse marine zal ingrijpen. We heb ben echter nog altijd de indruk dat de En- gelsen speculeren op een beweging in Per zië of in het Zuiden van dat land, welke Amerika maar ook in Zuid-Slavië, heeft men, in ver band met al de ervaringen der laatste ja- ren, een veel simpeler voorstelling van de bedoeling der Russen. Over het algemeen gelooft men daar dat de Russen een zo geschikte gelegenheid als de verjaardag van het Koreaanse conflict bood, niet heb ben willen laten voorbijgaan zonder in hun vredesoffensief, dat ze in heel de wereld via de communistische partijen voeren, een nieuw hoofdstuk te openen. Volgens de Russen is de agenda-conferen- tie mislukt omdat, het Westen niet oprecht de vrede wil, logisch is het dat de lijn dezer propaganda nu voortgezet wordt in het Korea-conflict. Rusland biedt zijn diensten als bemiddelaar aan, de oorlog voerenden komen, zonder dat wederzijds politieke voorwaarden worden gesteld, tot een wapenstilstand aan de 38ste breedte- nezen als deze nodig zouden hebben om de campagne voort te zetten. Ook zouden ze naar een wapenstilstand kunnen streven omdat ze van een voortzetting van de oor log een te sterke verzwakking van hun Chinese bondgenoot vrezen. Maar evengoed zouden ze kunnen vrezen, dat China onder de indruk van de Amerikaanse machtsont wikkeling zelfstandig met het Westen tot overeenstemming zou trachten te komen, min of meer ten koste van- Moskou, dat ten slotte ook maar een soort gast in Azië is en op de duur niet minder dan welk Westelijk land ook van de grote mogend heid China in het ontwaakte Azië heeft te vrezen. Al deze redenen, en er zijn er nog wel meer, zouden Rusland dus aanleiding kunnen geven naar een vergelijk met het Westen inzake Korea te streven. En in ho ge V. N.-kringen en in tal van W.-Euro- pese landen geloofde men daarom aan de oprechtheid van het Russische voorstel. Vooral in „De Reinbóge” Onder redaksje fan Fokke Sierksma. Foardrachten üt it wurk fan Yke Boarnstra. Noodwet kinderbijslag 1 Juli in werking. Met ingang van 1 Juli treedt de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen in wer king. Iedere zelfstandige, die Nederlander is en hier te lande zijn woonplaats heeft, kan nu, indien hjj drie of meer kinderen heeft beneden de leeftijd van 16 jaar en zfln Inkomen beneden een bepaalde inko mensgrens blijft, aanspraak op kinderbij slag maken. Deze inkomensgrens is: bij 3 kinderen f2400 per jaar; bij 4 kinderen f 2600 per jaar; bjj 5 kinderen f 2800 per jaar en zo vervolgens voor elk volgend kind f200 per jaar hoger. Kinderen van 16 t.m. 20 jaar, die onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs of die blijvend arbeidsonge schikt zijn, kunnen op één Ifln worden gesteld met kinderen beneden 16 jaar. Aanvraagformulieren voor kinderbijslag- lijsten zjjn verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en hun bijkantoren. Handlangers van Manus Oly veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan In de zaak tegen twee Am sterdammers, die zich in December en Ja nuari in gezelschap van Manus Oly op ver scheidene plaatsen aan diefstallen hadden schuldig gemaakt. Tegen ieder hunner eiste de officier van justitie veertien dagen ge leden een gevangenisstraf van drie jaar. Donderdag hoorden zij zich veroordelen tot twee en een half jaar met aftrek van voor arrest. India, dus de regeringspartij, bijv, een onmiddel lijk staken van het vuren en opheffing van de blokkade van communistisch China. Maar er ligt toch ook directe winst en aanmoediging voor het Westen in het Rus sische voorstel. Rusland heeft zich bij zijn stap, welke bedoelingen die ook moge heb ben, moeten baseren op een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad, d.w.z. dus op de mislukking van de door Moskou zelf ge ïnspireerde agressie van Noord-Korea je gens Zuid-Korea. Moskou heeft ervaren dat zelfs onder voor haar zeer ongunstige omstandigheden omdat alle aanvoer over zee moest komen de Ver. Naties met succes een actie kunnen voeren. Dat deze actie eigenlijk een Amerikaanse is en ook Amerikaanse doeleinden nastreeft, n.l. een Amerikaanse springplank op het Aziati sche vasteland te houden, doet er op het ogenblik weinig toe. De Russen hebben kennis gemaakt met de steeds groeien de kracht van Amerika en de met de V. S. verbonden naties en zich gedwongen gezien er rekening mee te houden. Als het Westen, in de verwarring welke het Russische aanbod kan veroorzaken, zijn eenheid weet te bewaren, kan dit goede vruchten dragen, niet alleen in Azië, maar ook elders. Veronderstellingen, dat de Russen het Ko rea-conflict zouden willen likwideren om de handen meer vrij te krijgen voor een eventueel optreden in Perzië, lijken ons niet waarschijnlijk, de Russische legers zijn wel zo sterk en zo verdeeld dat ze in Perzië zouden kunnen optreden zonder dat Moskou de wapenleveringen aan China die trouwens tot nog toe niet overweldigend waren zou moeten stop zetten. Moskou vertrouwt, naar ter zake deskundigen vertellen, in Perzië voor al op de binnenlandse hulp van de haar toegewijde Tudehpartij, welker invloed met de ellende in Perzië stijgt. Die ellende Smokkelarij. Drie Duitsers, dienst dcfende op een internationale trein, zijn te Hoek van Holland aangehouden. Zij smokkelden thee, sigaretten en shag. ’f fs fees't ïri Nederland! Wij geven hem de hand, Liefde dank en vertrouwen! Veertig jaar zomerfleur, Wij zingen in majeur „Wilhelmus van Nassauwe.” PIET. TVTAAR aanleiding van het feit, dat het 1 een jaar geleden was, dat de Koreaan se oorlog uitbrak, heeft de Russische ge delegeerde bij de Ver. Naties, Jacob Malik, Zaterdagavond een rede voor de V. N.- radio gehouden, waarin hij een conferentie tussen de oorlogvoerenden in Korea voor stelde ter bespreking van een wapenstil stand aan de 38ste breedtegraad. Dit voorstel is aanvankelijk met vrij veel optimisme in het Westen ontvangen, doch later vervaagde daar de hoop op een spoe dig einde van het Koreaanse conflict al weer, want er mengde zich door die hoop het oude wantrouwen jegens de bedoelin gen der Russen. En waarom ook niet? Pas immers is de agenda-conferentie afge lopen zonder resultaat, in geen enkel op zicht was aan Russische zijde van een wer kelijk verlangen naar ontspanning geble ken, en nu zou Moskou te vinden zijn voor een voor het Westen aanvaardbare oplos sing van dit meest dringende probleem van het moment. En dat terwijl dezelfde Malik in dezelfde redevoering nog het Westen de bitterste verwijten deed over zijn bewa pening, waarmee het de wereld in een nieuwe grote oorlog dreigde te storten. Na tuurlijk kunnen er redenen zijn, die Moskou tot een dergelijk voorstel dwingen. Peking China heeft ervaren dat zijn pogen de troepen der Ver. Naties uit Korea te werpen, ondanks Russische wapenleverin gen, onbegonnen werk is en daarom kan men bij de Russisch-Chinese onderhande- lingen begin Mei te Moskou, tot de con clusie gekomen zijn dat als het Chinese lente-offensief ten slotte geen vrucht zou opleveren, een poging moest worden gedaan om zich op min of meer eervolle wijze uit het conflict terug te trekken. De Russen zouden dat ook kunnen wensen, omdat ze zich zelf niet willen verzwakken door der- geljjke zware wapenleveringen aan de Chi- Twaalf jaar voor doodslag. De rechtbank te Groningen heeft een 31-jarige landar beider uit Foxwolde, gemeente Roden, die op het eind van December zjjn a.s. schoon vader Anne Stokroos, had neergestoken en diens broer, Sietze Stokroos, zwaar had ge wond, tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Verdachte werd doodslag en poging tot doodslag ten laste gelegd. De officier van justitie had twintig jaar geëist. I Vogelpest niet onrustbarend. Ofschoon nog geregeld gevallen van vogelpest in Neder land voorkomen en de grootste voorzich tigheid blijft geboden, acht men in be voegde landbouwkringen de thans voorko mende gevallen niet onrustbarend. Wolf beet meisje, dat hem liefkoosde. Het 10-jarige dochtertje van de eigenaar van het dierenpark ’t Harde bij Oldenbroek, de heer Scharringa, is door een wolf, die zf wilde liefkozen, in een arm gebeten, toen zij deze door de tralies stak. Onder de he vig geschrokken omstanders bevond zich de wachtmeester der rijkspolitie, de heer G. Draaier. Deze bedacht zich geen ogen blik en sprong onmiddellijk in de kooi. Hij greep de wolf bjj de kop en opende de muil van het dier, waardoor de kleine uit haar benarde positie werd bevrjjd. Familieveldslag met politie. Een dronken jongen op de fiets werd dicht bjj zijn huis in de Van Blankenburgstraat aangehouden door twee agenten in een politie-jeep. „Pa pa” en de rest van de familie stormden op de hulpkreten van de jonge bacchant naar buiten en vielen de beide politiemannen aan. Een der Haagse agenten liep ’n blauw oog op en de ander kreeg een schaafwond. Proces-verbaal werd opgemaakt. Twee kanovaarders verdronken. Zondag morgen zjjn de heer N. van Gelderop van de waterpolitie te Harderwijk en zjjn vriend de heer F. Boesveld in het Ijsselmeer ver dronken. graad en dan kan er over vrede onder handeld worden. Maar zo eenvoudig is het vraagstuk van die wapenstilstand niet. Want de Chinezen, nu waarschijnlijk uitge put, kunnen tijdens een wapenstilstand op verhaal komen en intussen nieuwe troepen massa’s in Mandsjoerjje verzamelen, die daar van Russische wapenen zouden kun nen worden voorzien. De bases der Ver. Na ties liggen veel verder weg, over zee, zo dat als de oorlog hervat zou moeten wor den de Ver. Naties sterk in het nadeel zouden zijn. Een wapenstilstand aan de 38e breedtegraad kan feitelijk alleen maar ge sloten worden als neutrale waarnemers en wie zijn er nog neutraal, nu de V. N. partij zijn, misschien de vrije Aziatische naties als bijv. India die wel lid der V. N. zijn, doch niet aan de Korea-actie deelne men in Korea tot aan een over de Mantsjoerjjse grens toezicht houden, dat er geen verandering in de legersterkte wordt gebracht. En dan zouden de diplomaten aan het woord moeten en zou de grote kans van Rusland komen. Het is Moskou niet gelukt in de agena-conferentie te Parijs verdeeld- h»id tussen de Westelijke mogendheden te jaaien, maar de mogelijkheden daartoe zjjn in Azië nog groter dan elders. De Ameri kanen willen toch het rode China in de 7. N., noch Formosa aan Peking af staan, Engeland zou, op het voetspoor van India, >r nwilliging van die béide voorwaarden chter wel voelen. Welk een kans vóór om, wat aanvankelijk een neder- Moskou leek het aanvaarden van een wapenstilstand aan de 38ste breed tegraad om te zetten in een diplomatie ke overwinning. Er is, als men werkelijk vrede wil in Korea, maar één oplossing: na de wapenstilstand aan de 38ste breedte graad een conferentie uitsluitend over Ko rea. Van Westelijke zijde zou op die con ferentie me en worden gestreefd naar een verenigde zelfstandige staat Korea onder V. N.-toezicht, maar datzelfde streven zit zeker niet achter het Russische voorstel, waarmede Peking China gezegd heeft ac- coord te gaan. Blijft over een herstel van de oude toestand: Zuid-Korea onder Ame rikaanse Invloed, Noord-Korea onder Rus sische en/of Chinese. In tal van Amerikaanse kringen acht men dit geen bevredigende oplossing en gelooft men ook niet dat de Russen zo iets willen. Daar meent men dat als eerst maar eens deugdelijk geïnformeerd wordt naar wat Moskou wil, wel zal blijken, dat het Rus sische voorstel niet al te ernstig moet wor den genomen. Als Rusland dat wel had ge wild, zou het een stap bij de V. N. en de betrokken regeringen hebben gedaan, of zou Peking China een dergelijk contact hebben gezocht. nu gedane stap van Moskou biedt ech ter de Russen rijkelijk mogelijkheden tot propaganda, als het Westen deze mocht afwijzen, en tot het stichten van verwar ring als het er op mocht ingaan. Reeds nu, terwijl er nog niets officieels bekend is over de consequenties van Moskou’s voorstel, eist de congrespartij in „Sleat”, de kaei, fan ’e Süd- westhoeke in reportaezje yn ’e rige „Doarpen en Stêdden”. De reporters binne: S. J. van der Molen en Siebe Veenstra. 19.45-20. Kind uit trein gestort. Op de terugreis naar huis is een jongetje, Oorbeek ge naamd, uit Zuilen, dat met zijn klas naar Alkmaar op schoolreis was geweest, tus sen Abcoude en Loenen uit de trein ge vallen, waarschijnlijk doordat het aan het portier heeft zitten morrelen. In ieder geval is dat portier opengevlogen. In zorgwekkende toestand is het knaapje in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Doordat de an dere kinderen door het voorval zeer wa ren ontdaan, hebben zij pas enkele minu ten na het ongeval gewaarschuwd, zodat de trein nog een eind moest terugrijden. - Rumoer over een feesttaart. De president van de Arnhemse rechtbank heeft Woens dag in kort geding beslist, dat de 7000 taarten, die de Algemene Verbruiks coöperatie te Arnhem, ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, gratis onder haar leden uitdeelt, een onderdeel uitma ken van een feestviering in besloten kring en zijn te beschouwen als een vorm winstuitkering. Dientengevolge is verstrekking niet in strijd met de ver ordening sanering bakkersbedrijven 1945 die de bakkers verbiedt, geschenken te geven. Merkwaardige dood van een koe. Zater dagmorgen vond de veehouder en slager R. Sipma de Oudebildtzijl een jonge koe dood in het perceel weiland naast zijn woning. Het dier had in zijn lichaam een stuk paai, waarvan het andere gedeelte nog in de grond stak. Vermoedelijk is de koe, die wat tochtig was, op de paal terecht geko men. Deze is in zijn lichaam gedrongen, ge broken en de koe is aan de bekomen won de bezweken. 53 verloofden, 2 jaar brommen. „Twee jaar, met aftrek”, luidde het vonnis van het Amsterdamse Gerechtshof jegens de pseudo-KLM-piloot, die met 53 „verloof den” in enige maanden tijd goede sier maakte en haar op allerlei wijze voor klei nere en grotere geldbedragen oplichtte. Kleine oorzaken. Een deel van Steenwijk werd Zaterdagavond in het donker gezet, doordat een veldmuisje in een hoogspan- ningsgebouwtje kortsluiting veroorzaak te. Tiisdel 3 July: 19.1720. Fryske ütstjüring. 19.17- 19.30. Stimmen üt eigen formidden; ü.o. in keatsforslach fan C. S. Roer- sma. 19.30-19.45.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1