'll Naar een wapenstilstand op Korea Kg Plaats voor gematigd optimisme hjoed sizzen Laatste Berichten 1.1 door Nederland No. 51 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward Buitenlands Overzicht US to Hwat hat Gabe Skroar 47e Jaargang Vrijdag 6 Juli 1951 Bolswartis Nieuwsblad same myn Marjj, te gaan, terwijl de Ver. sus naar werd loten bewapend is. Het zal daarom de eerste taak van de gehele Westerse diplomatie moeten zijn ook na de wapenstilstand het diplomatieke front van het Westen onge broken te handhaven. Europees nieuws. Wat Europa betreft: in Griekenland de dertiende regeringscrisis in vier jaar tijds, de soc.democraten zijn uit de regering ge treden omdat zij niet willen medewerken aan de door Venizelos gewilde herziening van het evenredig kiesstelsel, de liberalen blijven nu in hun eentje voortregeren. Die taak is niet gemakkeltjk, de economische gingsvrijheid heeft, maar welks lot het Westen toch niet onverschillig laat. In Frankfort is een nieuwe democratisch socialistische Internationale gevormd. Er is nogal fel gediscussieerd over de begin selverklaring. De defensie is er ook nog even ter sprake gekomen, de Duitse socia listen bleven zich verzetten tegen herbewa pening van hun land, zolang de geallieer den geen grote strijdmacht naar de Elbe zenden, en de voorzitter van de nieuwe In ternationale, de Engelsman Morgan Phi lips bepleitte een evenredige verdeling van de offers voor de defensie, hij wist niet hoe lang het Britse volk nog zou willen voortgaan offers te brengen, welke buiten elke verhouding staan tot wat vele andere bondgenoten doen, „die dichter bij de bron van het gevaar liggen”. De Amerikaanse minister Marshall heeft, wat de bewapening van West-Europa be treft, voor een Congrescommissie verklaard dat Amerika niet meer dan zes divisies naar Europa zal zenden voor Eisenhowers Atlantische leger, de rest van de zestig moeten uit West-Europa komen en op nieuw verklaarde hij zich voorstander van de opneming van Griekenland, Turkse en Spanje in het Atlantisch Pact. Wat Turkije betreft, is Engeland het daar mee eens. In Hongarije moeten nu alle be noemingen van R.K. kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders de goedkeuring der rege ring hebben. Een nieuwe poging dus om de invloed dezer kerk te breken. eeste roon- wa- Bker als rte- laat ,het Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) hun blijk. 103-jarige. igd, aar cha t in be en rdag ging □rte- het- van van ters- •aeh- mot in i be lteen Reli- ar- enst nder door leeft aar- izat. ook Huis vol lik iet >st ije en id, |e: ■ec- len, eld, ior- tien de ten oor tje nt- .als ien erd ran jn- er- sin >ch re, iet sen 20 r de eld) van elke ssie zer- tan- vel- tal. djk, ige, ivat ).a. eh- uoi ir- an Ier en, alf ta- ie- °g en iet oens- itten, i dit daar liend. kers- i uit- ken- Z'jon- eder- Vo- n vol ELFHONDERD H.A. NIEUW LAND VOOR FRIESLAND. In de eergisteren voortgezette Vergadering van de Friese Staten kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten, waarin mach tiging werd gevraagd verder met de be trokken waterschappen contact te zoeken nopens de plannen tot landaanwinning. De besturen van de waterschappen de Anju- mer- en Lioessenserpolder, de Contributie Zeedijken Oostdongeradeel en die van West- dongeradeel hebben In 1950 een tienjaren plan voorgelegd. Deze waterschappen zien namelijk de mogelijkheid een oppervlakte van 1150 ha goede grond aan de zee te ontrukken, waarvoor de kosten belopen: arbeidslonen f 2.190.826 en bijkomende kos ten f 1.057.474. Omdat het hier een werk betreft ter bestrijding van de werkloosheid wilde de DUW de arbeidslonen voor zijn re kening nemen. Vele leden spraken hun sympathie voor het plan als zodanig uit, maar zij kanten zich tegen uitvoering door de DUW. Na verdere uitvoerige bespreking verklaar de het college zich bereid te bevorderen, dat deze werkzaamheden zoveel mogelijk in vrij werk zullen worden uitgevoerd. Gematigd optimisme. De eerste faze van het „gesprek” heeft wel geen aanleiding gegeven tot groot op timisme, maar de gematigde toon van de Chinese pers geeft toch enige hoop. Ge vaarlijk optimistisch was echter wel de uit lating van minister Stokes in het Engelse Lagerhuis die zeide, dat de toestand in het Verre Oosten veel meer reden tot voldoe ning gaf dan men een week terug had kun nen verwachten en verklaarde, dat het de- fensieprogramma niet meer zo direct nood zakelijk is, als het dat enige dagen geleden was, „maar wij mogen onze voorbereidin gen niet verslappen”. Maar juist zijn ver klaring omtrent het defensieprogramma moet verslappend werken op de wil om zich voor te bereiden. Kort maar krachtig kwam als reactie uit Washington de officiële mededeling, dat ook al kwam er een wapenstilstand in Korea, de Verenigde Staten hun bewapeningspro- gramma onveranderd zouden doorzetten. In de algemene politieke situatie is immers niets veranderd. Behalve dat de rode Chi nezen genoeg van deze Korea-campagne hebben, omdat ze zo zware verliezen leden, schijnen Rusland en rood China tot de con clusie gekomen dat deze onderneming in ieder geval tijdelijk moet worden gelikwl- derd omdat anders het Russische diploma tieke verzet tegen de Amerikaanse poging binnen enkele maanden een vredesverdrag met Japan te sluiten, niet krachtig genoeg kan worden gevoerd. De Chinezen hopen er op bij de vredeson derhandelingen, die zo spoedig mogelijk na de wapenstilstand in Korea zouden dienen te beginnen een kans te krijgen ook toe gelaten te worden als partner in de bespre kingen met Japan, en zo dit niet het ge val is, dan toch zoveel onenigheid tussen de Westelijke mogendheden over die kwes tie te kunnen zaaien, dat van dat gehele Amerikaanse plan voor een vredesverdrag met Japan voorlopig niets komt. Eigenlijk zit de situatie, welke na de wapenstilstand in Korea zal ontstaan, voor het Westen vol gevaren. Er gaan nu in West-Europa al stemmen op om te betogen dat het dan spoedig tijd is voor een ontmoeting van de Grote Vijf om alle geschillen tussen Oost en West te bespreken. Aan dit verlangen nu reeds toegeven zou echter waarschijn lijk kunnen leiden tot een verslapping van de wil in West-Europa met de bewape- Een nieuw avontuur? Een ogenblik kan men gemeend hebben, dat China en Moskou al een nieuw avon tuur bij de hand hebben ook, n.l. in Siam waar de eerste minister Piboel Songgram in het laatst van de vorige week door de marine werd ontvoerd. Het bleek echter slechts een opstand van de vloot tegen de overheersende politiek van het leger. Dat laatste was spoedig de marine de baas en Piboel Songgram leidt de zaken weer in dit land, dat het actiefst van alle andere in Z.O. Azië aan de bestrijding van het internationale communisme meedoet en ook troepen in Korea heeft. Gevaarlijker blijft de ontwikkeling in het Perzische olie- geschil. De Engelsen, hopend zich spoedig gedekt te weten door een voorlopige uit spraak van het Internationale Hof van Justitie, weigeren iedere verdere tegemoet koming en de grote raffinaderij te Abadan levert nu nog slechts de helft van de pro ductie van normaal. Om welke hoeveelhe den het hier gaat bewijzen de cijfers, nor maal wordt per dag 67% millioen liter aan petroleumproducten, meest benzine, gele verd, nu 37 millioen. De Perzische premier Mossadeq blijft van zijn kant even hardnekkig, hij speelt een hoog spel in de verwachting dat het Wes ten de Perzische olie zozeer nodig heeft, dat Engeland tenslotte onder Amerikaanse druk bakzeij zal halen. Maar de andere oliemaatschappijen in het Westen, die er allemaal belang bij hebben dat de Perzen hun zin niet krijgen, omdat het deze maat schappijen elders in de wereld dan net zo zou kunnen vergaan, als de Anglo Iranian in Perzië, spannen zich in door opvoering hunner productie het verlies der Perzische olie goed te maken. Tijdelijk schijnen deze Engelse en Amerikaanse maatschappijen, die onderling een hevige strijd om de olie velden der wereld voeren, de strijdbijl dus te zullen begraven. De Engelsen beklagen zich nog al eens over'het feit, dat ook in dit Perzisch geschil, ondanks de afkeuring door de regering Truman van de metho den van de Perzische regering, Londen toch niet voldoende steun van Washington in dezen geniet. Daaraan ligt echter een principieel verschil van inzicht ten grond slag. De Amerikaanse regering ziet in de Engelse oliewinning in Perzië nog opvat tingen van een soort kolonialisme, dat haar antipathiek is. Washington zou gaarne de welvaart der Perzische bevolking verhoogd zien, door de ontwikkeling van een gezon de boerenstand en is bereid daaraan mede te werken ook, maar het stuit daarbij op verzet van Perzische leidende figuren zelf, die als groot grondbezitters belang hebben bij ’t voorkomen van een herverdeling der gronden, welke de Amerikaanse plannen nodig zouden maken. Deze beide figuren zijn daarom ook voor nationalisatie van het oliebedrijf, omdat, naar ze menen, deze de welvaart der be volking zozeer zal ten goede komen, dat die hele herverdeling der gronden onnodig zal zijn. Die redenering is natuurlijk niet juist en de nationalisatie der Perzische olieproductie om deze redenen geniet dan ook zeker niet de sympathie der Ameri kaanse regering. Toch heeft zrj een zekere tegenzin te overwinnen tegen volledige steun aan de Engelse politiek, waarbij ook een rol speelt dat zij in deze zeer kwets bare hoek van het Midden Oosten de Rus sen geen aanleiding wil geven de vrede te verstoren. Daartegenover staat natuur lijk ook weer een enorm prestige-verlies voor Engeland in dat Midden Oosten als het zich bij de Perzische eisen moet neer leggen, en dat dit prestige-verlies de po sitie van het gehele Westen zal aantasten. Er zijn zoveel factoren van tegenstrijdige aard in deze oliekwestie, dat het niet zo’n wonder is dat de Amerikanen wat aarzelen met him houding te bepalen. De laatste berichten luiden dat beide partijen zich tot de Veiligheidsraad zouden willen wenden, welke echter, waar het hier een juridische kwestie betreft, nauwelijks anders zou kun nen doen dan het geschil naar het Interna tionale Hof te Den Haag verwijzen, waar het nu al is, maar de Perzen weigeren of ficieel aan de procedure deel te nemen. Dezer dagen werd in Amsterdam een grote wedstrijd gehouden tussen de snelste kruideniersjongens. Het traject liep dwars door de stad van de Amstel naar de Jordaan. De finish van de renners in de Westerstraat in de Jordaan. In het tehuis voor ouden van dagen „Levensavond” te Nijmegen hoopt de oudste inwoonster van Nijmegen, mej. Erne Schultz, een Poolse van geboorte, Donderdag 12 Juli haar 103de verjaardag te vieren. Extra-crediet voor ons land. Het hoofdbe stuur van de Europese Betalingsunie zou besloten hebben aan Nederland een extra- crediet van 70 millioen dollar toe te wijzen. Dientengevolge zou het Nederlandse crediet in de Europese Betalingsunie van 320 op 390 millioen dollar worden gebracht. Geen prijsvraag voor de ideale woning. De minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting heeft besloten af te zien van het uitschrijven van een prijsvraag voor het ontwerpen van een ideale woning. Het be sluit werd genomen om financiële rede nen. Hoe ouder.Omstreeks acht uur Dinsdag avond heeft een 58-jarige man in de Bloed- straat te Amsterdam een 75-jarige man in een vechtpartij met een mes in de onder buik gestoken. Het slachtoffer is in ern stige toestand naar het Binnengasthuis ver voerd, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. De dader kon worden aangehou den. Beide mannen verkeerden onder in vloed van sterke drank. De twist zou om een vrouw ontstaan zijn. Meer emigratie naar Canada. MINISTER U0EFTINCKS CONCESSIES. Hier volgt een samenvatting van de con cessies, welke minister Lieftinck aan de Kamer op zijn belastingvoorstellen heeft gedaan. Vermogensbelasting Indien deze met de inkomstenbelasting meer dan 90 pct. van het zuivere inkomen zou bedragen, wordt zij geheven naar een tarief van f2.50 van elke f 500 zuiver vermogen. Omzetbelasting Kleine meubelen, ver sierd glaswerk, verzilverde voorwerpen, handschoenen, luxe postpapier, sier-aarde- werk en antiquiteiten worden uit het tarief van 30 pet. (z.g. weeldebelasting) terug gebracht naar dat van 15 pet. (Daling op brengst f 3% millioen). Het zg. tussentarief wordt van 6 op 7 pet. gebracht (resp. 8 op 9 pot. voor niet on dernemers). (Stjjging opbrengst f6 mil lioen). Kinderaftrek De bestaande regeling voor aftrek voor kinderen boven 16 jaar wordt gehandhaafd, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met drie of meer kinderen die voor aftrek in aanmerking komen. (Mindere opbrengst f2 millioen). Extra belasting op bedrijfswinst Hierin zal met de grootte van het gezin rekening worden gehouden; voor ongehuwden zal deze belasting nu met f 7500 beginnen, voor een gezin met drie kinderen met f 10.000. De opbrengst blijft ongeveer ge lijk. ENGELANDS DEFENSIE ZAL NIET VERSLAPPEN. De Britse premier Attlee verklaarde in een rede in het Lagerhuis, dat Groot-Brit- tannië zal voortgaan met de uitvoering van de defensieplannen tot de communistische geregeerde landen zullen toestemmen in vermindering van de omvang hunner strijd krachten. „W(j zijn niet voornemens ons streven naar versterking van onze defen sie te verminderen," zei hfl onder luide toestand is in Griekenland ellendig, zodat men vreest dat het communisme er een sterke aanmoediging in zal vinden. Mos kou zou volgens geruchten dan ook zijn Griekse aanhangers gelast hebben de on dergrondse voorbereiding voor de hervat ting van de burgeroorlog weer op te ne men. De Amerikanen kijken bezorgd toe, ze wa ren het al trouwens toen de algemeen ge achte opperbevelhebber generaal Papagos ruim een maand geleden het veld moest ruimen. Nieuwe verkiezingen zullen het Griekse volk gelegenheid geven zijn wil nog eens te uiten. In Finland zijn verkiezingen voor een nieuw parlement gehouden. De tegenwoordige re gering wordt gevormd door boerenpartij en sociaal-democraten, die samen 110 zetels in het oude parlement hebben, deze coa litie zou, naar men aanvankelijk vermoed de, niet vernieuwd worden, omdat men meende, dat de boerenpartij de voorkeur zou geven aan een coalitie met de volks- democraten, de communisten dus. De boe renpartij heeft echter, blijkens de voorlo pige uitsla,g, zetels verloren, terwijl de soc.dem. gelijk gebleven zijn, deze beide partijen beschikken samen nog over een meerderheid, boerenpartij en communisten niet. Het Westen volgt nog altijd met belang stelling de politiek van dit kleine land, dat, in de schaduw van de grote commu nistische buurman levend, niet veel bewe- In huningblom is En ik, ik bin de huningbij. Er zijn te kenen die er op wijzen, dat de belangstel ling voor emigratie naar Canada zich in toenemende mate ontwikkelt. Het laat zich aanzien, dat zich volgend jaar ongeveer 18000 Nederlanders voor deze emigratie zullen aanmelden. Min. Kleffens tevreden. „Een zeer gevari eerde tentoonstelling. Ik heb zelden zo een gevarieerde tentoonstelling gezien,” zei mr. E. M. Kleffens, oud-minister, thans Neder lands gezant te Lissabon, toen hij, na de expositie geopend te hebben, een rondgang had gemaakt langs de vierde „Haniwo”- tentoonstelling, gehouden ter gelegenheid van Heerenveens 400-jarig bestaan. Sociale sectie In D.U.W. De directie van de DUW heeft een „sociale sectie" in het leven geroepen. In elke provincie wordt een sociale werker aangesteld, die zich zal bezighouden met de moeilijkheden, die voor de arbeiders uit het werk in de DUW voortspruiten. In Groningen, Friesland en Drente zijn deze sociale werkers reeds be- Abonnementsprljs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m, Giro 87926 Dr. Drees 65; nog niet van Drees. Dr. W. Drees, minister-president, vierde zijn 65e verjaardag. Deze staatsman is nog onver moeid en denkt er voorlopig niet aan rust te nemen. Velen gaven bij deze gelegenheid van hun belangstelling en waardering Prins Bernhard ere-doctor. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft in zijn vergadering van 3 Juli op voorstel van de afdelingen der Algemene Wetenschappen en op grond van de bevoegdheid hem toe gekend in artikel 128 van de Hoger Onder wijswet, besloten aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden wegens „zeer uitstekende ver diensten” de graad van doctor in de tech nische wetenschap, honoris causa te ver lenen. Meer dan 4500 duiven verloren. Het blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat de duiven houders, die einde vorige week hun duiven op St. Vincent hebben „gezet”, grote ver liezen hebben geleden. Uit het gehele land komen berichten, welke wijzen op catastro- phale verliezen, omdat de ruim 9000 duiven, welke aan de 1100 km lange wedvlucht deelname mede als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden voor meer dan de helft als verloren worden be schouwd. v De polder groeit. Het is gebleken, dat het voor een uitgestrekt gebied als de Noord- oostpolder moeilijk is wanneer men steeds naar Emmeloord moet komen voor aangif te van geboorte, adreswijziging, betaling van schoolgelden, enz. Daarom zullen er twee hulpsecretarieën komen, namelijk te Marknesse en te Ens. Weer een stap. Na een uur re- en dupliek heeft de Eerste Kamer de begroting van Buitenlandse Zaken aangenomen met aan tekening, dat de communistische fractie geacht wenste te worden te hebben tegen gestemd. 1UA het antwoord van de bevelhebber der ningsplannen voort Noord-Koreaanse legers en die van de I Staten deze ontmoeting van de Grote Vijf z.g. Chinese vrijwilligers op de uitnodi- I eerst willen als het Westen daar vanuit zjjn ging van generaal Ridgway om bespre- volle kracht kan optreden, dus volledig kingen over een wapenstilstand te houden, is men toch allerwege in het Westen wel wat gereserveerder ten opzichte van de Russische bemiddelingsstap geworden dan men aanvankelijk was. In Amerika was men reeds direct wat te rughoudend, toen de Russen hun voorstel opperden, daarvan getuigde trouwens ook het voorstel van generaal Ridgway zelf. Uitdrukkelijk legde hij vast in zijn uitnodi ging aan zijn tegenstanders dat het initia tief voor besprekingen van de zijde der communisten uitging en bij voorbaat eiste hij waarborgen voor het handhaven van 'n eventueel bestand.Toen het antwoord op dit voorstel kwam, waarin de communisten ook van „vredesbesprekingen” gewaagden, een uitstel van een dag of toen vroegen voor de onderhandelingen konden aanvan gen, terwijl als plaats van bijeenkomst Kae song aan de 38ste breedtegraad werd ge noemd werd men te Washington nog voor zichtiger. Tegen de voorgestelde plaats aan de 33ste breedtegraad, door de tegen stander blijkbaar gewenst omdat hij niet wilde toegeven, dat hij verslagen was, be stond te Washington geen overwegend be zwaar, over het uitstel dat gevraagd werd, was men enigszins verwonderd, maar het was te verklaren uit het overleg dat tus sen Chinezen, Noord-Koreanen en allicht ook de Russen moet plaats hebben, terwijl de vernielde verbindingswegen ook een woordje meespreken. Maar in Amerika werd men schichtig van het woordje „vre desbesprekingen” in het antwoord van de tegenstander, waar dit de mogelijkheid zou openen dat China reeds bij de wapenstil- standsonderhandelingen al zijn oude eisen weer te berde bracht. Er schijnt daarom eerst te Washington enige aarzeling ge weest te zijn of men nog niet eerst een na dere toelichting aan de Noord-Koreaanse en Chinese bevelhebbers zou vragen, maar de andere V.N.naties achtten dat blijkbaar overbodig. Spoedig na de ontvangst van het Noord-Koreaanse-Chinese antwoord werden door de regeringen van enige W.- Europese landen verklaringen afgelegd, dat men het antwoord moest aanvaarden zon der te zeer op details te letten. Verklarin gen blijkbaar bedoeld om enige druk op Washington te oefenen en zo accepteerde generaal Ridgway dan ook maar het voor stel van de tegenstander en zal men waar schijnlijk a.s. Dinsdag 10 Juli te Kaesong bijeenkomen, de bemiddelaars reeds Zon dag a.s. Kerkrade breekt een monument af. Te Kerkrade is men tot afbraak van het daar nabij de Markt gelegen uit de zeventiende eeuw daterende „Voragehuis”, dat onder de hoede van Monumentenzorg staat, over gegaan. Reeds jaren geleden behoefde dit huis dringend een grondige restauratie, maar daarvoor was geen geld. Vogelpest in Nijkerkerveen. Op het bedrijf van de kippenhandelaar H. te Nijkerker veen is pseudo-vogelpest uitgebroken. Al het aanwezige pluimvee, ongeveer 400 kip pen, is vernietigd. Voor heel Nijkerkerveen is een ophokverbod afgekondigd. Honden en katten moeten worden vastgehouden. Eindelijk. In de week van 10-17 Juni kwam in ons land in 1 gemeente op 1 boerderij een geval van mond- en klauwzeer voor. Nieuwe gevallen deden zich in deze periode niet voor. We kunnen dus aannemen, dat ons land momenteel practisch geheel vrij is van deze ziekte. Huurprijs nieuw te bouwen woningen ho ger. De huur van nieuw te bouwen wo ningen zal met één gulden per week ver hoogd mogen worden, nu voor het bouw- kapitaal pet. meer rente moet worden betaald dan voorheen. Moderne Robinson Crusoes. De leden van de visclub van Akkrum zullen 7 en 8 Juli gewapend met hengels, op een eilandje In het Sneker meer het veertigjarig jubileum van hun club vieren. De nacht brengen ze door in een tent. Smokkelaars hadden pech. Enige in het uiterste Zuid-Westen van Noord-Brabant gestationneerde grensbeambten hebben tij dens het afgelopen weekend succes gehad, toen zij in de polders onder Ossendrecht aan het patrouilleren waren. Smokkelaars die met zes koeien op weg naar België waren, liepen de douaniers recht in de ar men. De koeien werden in beslag genomen; de smokkelaars zullen er meer van ho ren. Textielfabriek „Delana” werkt twee dagen niet. De directie van de textielfabriek „Delana” te Dedemsvaart heeft besloten, wegens gebrek aan orders, de werktijden van het personeel in te krimpen. Voorlopig zal Zaterdag en Maandag niet worden ge werkt. Er zal voor het personeel, ongeveer 350 leden sterk, een wachtgeld-regeling worden getroffen. De Noordoostpolder krijgt wegwijzers. De ANWB zal er voorlopig 18 plaatsen; tot nu toe was dit nagelaten met het oog op de toestand der polderwegen. De Veluwse boerendansers gaan weer hun Veluws vacantiefeest vieren te Putten. Het is op 24 Juli en het is dan tevens het eer ste lustrum.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1