Ondanks ontspanning in Korea is er veel dat tot waakzaamheid noopt ;a 4 eJ lp üs hjoed to sizzen r (f ia <{&LS-<4ÖlClS door Nederland D* onderhandelingen over een wapenstil- stand in Korea geven geen aanleiding tot lange beschouwingen. Ze zullen wel enige tjjd vergen en tenslotte onthullen of we met een welgemeende poging der N.- Koreanen en Chinezen te doen hebben om aan het wapengeweld een einde te maken, dan wel met een communistische ma noeuvre om een gedeelte van de kracht van het Westen gebonden te houden, zonder dat verder daarmede communistisch bloed gemoeid zal zijn. Hwat hat (jClbC SJCfOCLf No. 53 47e Jaargang Vrijdag 13 Ju» 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS INGA - Bolsward Buitenlands Overzicht Weer Duits leger noodzakelijk? De Persische oliekwestie op dood spoor Zuid Azië blijft zorg baren r 2 ’ARD k uit iesl. Laatste Berichten sn ig )or het lie van ren El- eif UR. Bolswanls Nieuwsblad e Jong Korea. Nu bij reér b K i Wom- irschel- vakdl- i auto- laagde Het plan van Eisenhower. Volgens goedingelichte bronnen zou de ge neraal midden 1952 een Frans leger van 12 divisies gevormd willen zien, als kern van de Atlantische strijdmacht. Dan zou een Europees leger moeten worden gevormd, waaraan ook Duitsland moet deelnemen en vervolgens zou boven het aldus militair verenigd Europa een Atlantische raad wor den gevestigd, waarin de Ver. Staten, En geland en Frankrijk vertegenwoordigd wa ren, het laatste optredend voor het gehele Europese vasteland. De Fransen vinden dit idee nog zo gek niet, omdat het hun een positie boven Duitsland zou geven. Eisen hower heeft, als zijn plan hier juist is weergegeven, kennelijk rekening gehouden met de huidige politieke constellatie in W.- Europa, de Fransen wensen daar de eerste rol op militair gebied te spelen en de vroe gere geallieerden zullen daar geen bezwa- Franoo op de wip. Niet over het feit dat de meerderheid der Spanjaarden Franco beu is, wèl echter over de mogelijkheid hem kwijt te raken. Vol gens sommige buitenlandse bladen kan Franco elk ogenblik vallen, volgens andere zal hy het voorlopig nog wel houden, om dat men, als Franco wordt verwijderd, vreest, dat de revolutie weer naar aller uiterst links zal doorslaan, en het commu nisme. weer aan het bewind brengen. en de Wille meitsje en sjongen Jowt in bulte lege pongen. e B: Jan larsum; Sierk- land te stra te aan de aldaar. G. van 1. vindt l, Hen- elflk 't Red. den. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) op ntf, sen n? oei laar de :och laar Laar t er >rde fcte >en lik om. leen 5or- ge- ■eed en nds >on, cht ben ak- :en. I I Dalende kolenproductie. De productie der Limburgse mijnen gaat de laatste maanden in dalende richting. Maakte Maart met 1.116.454 ton een uitstekend figuur, April liep terug tot 1.017.797 ton, terwijl Mei een productie heeft opgeleverd van 989.412 ton. De dagproductie verminderde van 42.941 ton in Maart tot 39.576 in Mei, welk niveau 12 pet. lager ligt dan dat van voor de oor log. Niet verslappen. Ook deze week ontbrak het aan Westelijke zijde niet aan waarschuwingen om toch vooral niet te verslappen in de militaire voorbereiding. Men hoorde zelfs de mening opperen dat het de Russen met de wapen- stilstandsonderhandelingen in Korea vooral te doen was in het Westen de indruk te wekken dat het communistische gevaar slechts denkbeeldig was en dat men daarom de oorlogsvoorbereiding wel in gematigder tempo kon doen verlopen. Engelse linkse labourleiders als Bevan drin gen daarop dan ook aan, maar de militaire attaché’s der Westelijke landen, die tijdens een grootscheepse parade van de Russische luchtmacht te Moskou de duizelingwekken de snelheid der nieuwste Russische straal jagers constateerden, laten een heel ander geluid horen. Zij waren sterk onder de in druk van de Russische luchtmacht. Het wordt ook niet onder stoelen en banken ge schoven dat generaal Eisenhower, die thans al een halfjaar zijn hoofdkwartier in Frankrijk heeft, maar nog geen Atlantisch leger, teleurgesteld is over de tot nu toe gemaakte vorderingen. In een rfede te Londen heeft hij nog eens sterk aangedron gen op de vorming van een eenheid door de Europese staten van ’t vasteland, waar door ook de vorming van een Europees le ger gemakkelijker zou worden. Perzische oliekwestie in een slop. Aan de andere zijde van het Ijzeren Gor dijn in Oost-Duitsland is men ook niet lui met de herbewapening. De „volkspolitie” ondergaat er nu een radicale verandering en wordt geheel gewapend en georgani seerd naar het model van het Russische leger, zodat ze daarin geheel zal passen. Toch acht men het voorlopig uitgesloten dat de Russen het oog hebben op een di recte aanval op West-Duitsland, wat een derde wereldoorlog zou veroorzaken. Ook met een inval in Perzië zou Moskou zich de vingers niet willen branden, het profi- ren tegen hebbben als Parijs dan ook, nu de verkiezingen achter de rug zijn, de uit voering der militaire plannen maar ter hand neemt. Minder zullen de W.-Duitsers te spreken zijn, die zich zelf eigenlijk al de eerste rol op militair gebied hadden toege dacht. Hun is reeds te Bonn, waar de ver tegenwoordigers der grote Drie met hen over de Duitse militaire bijdrage aan het Atlantisch pact hebben overlegd, te ver staan gegeven, dat zij een te groot Duits leger wensten. Zfl schijnen daarna hun denkbeelden gematigd te hebben, en zijn nu te Parijs verschenen om met elf andere landen te praten over de vorming van een Europees leger, het zg. plan Pleven. Men moet dit zo opvatten, dat te Bonn tussen de grote mogendheden en W.-Duitsland is gesproken over de totale strijdmacht welke de Duitsers eventueel op de been zouden brengen en te Parijs over de wijze waarop deze in een gezamenlijke strijdmacht zou worden opgenomen; zoals bekend willen de Fransen dit in de vorm van kleine Duitse eenheden. Mede om de medewerking van de W.-Europese en Atlantische defensie het W.-Duitse volk wat gemakkelijker te ma ken, heeft een groot aantal landen de staat van oorlog met dat rijk opgeheven. Vooral zielkundig heeft dat voor de Duitsers be tekenis. teert indirect van de vermindering der olie voorraden in het Westen, veroorzaakt door de halsstarrige houding der Perzische re gering in het ollegeschil, en van de ellende in het betrokken land, door geldgebrek ver oorzaakt, wat het communisme wind in de zeilen blaast. Engeland schijnt van plan, nu de Perzen zich niet bij de beslissing van het Interna tionale Hof willen neerleggen, zich tot de Veiligheidsraad te wenden. Het is echter hoogst twjjfelachtig of deze iets zal kun nen doen, de Russen zijn er immers ook in vertegenwoordigd. De Perzen zoeken voor hun standpunt vooral steun bij de Moham medaanse leden der Ver. Naties. Het is dui delijk dat de oliekwestie in een slop is ge raakt, en nu Mossadeq ook de bemiddeling van president Truman nog eens afwees, is het wel heel moeilijk te zien hoe men er weer uit moet raken. Hoewel de Britse regering met de Zuid-Afrikaanse overlegd heeft, over de stationnering van de Zuid- Afrikaanse luchtmacht in de Suezkanaal- zöne als de toestand verergert, gelooft men toch niet dat het hier tot een militair con flict zal komen, Washington heeft daar zeer grote bezwaren tegen; maar de tach tig schoorstenen van ’s werelds grootste olieraffinaderij te Abadan roken niet meer! Utrecht maakt 85 millioen aan munten voor Indonesië. Indonesië zal spoedig tien mil- lioen roepiah aan stuivers, 25 millioen aan dubbeljes en 50 millioen aan kwartjes in omloop brengen. De geldstukken zullen in Utrecht worden gemunt. Op het ogenblik zijn er niuntbiljetjes van een dubbeltje af in omloop. De Nederlands-Indische mun ten, die nog in groten getale op Bali Lombok worden gebruikt, zullen aan omloop worden onttrokken. Provincleplaatjes voor auto’s. Pakistan en Kasjmir. Wezenlijk gevaar voor de vrede wordt nog altijd aanwezig geacht in Zuid-Azië door het meningsverschil tussen India en Pakis tan over Kasjmir. Pandit Nehroe heeft de zer dagen Pakistan zelfs verweten, dat het als Mohammedaanse staat krachtens zijn aard een agressief karakter heeft, en hoe wel de V. N. zich met de zaak bemoeien wordt de verhouding tussen beide landen steeds slechter. Zelfs zo, dat men commu nistisch China er wel van verdenkt van deze verhouding en de daardoor ontstane vermindering van het weerstandsvermogen dezer beide landen misbruik te willen ma ken, door via Tibet nog verder in de rich ting van de Indiase grens op te willen rukken. Er zijn ook tegenstrijdige geruch ten over Indo China. Terwfll de Fransen de mogelijkheid aanwezig achten dat zij met de opstandelingen daar een wapenstil stand zullen kunnen sluiten als die In Ko rea tot stand komt, acht Washington het niet ónmogelijk, dat de Chinezen juist de wapenstilstand in Korea zou willen om in Indo China een kans tegen de Fransen te wagen. We zullen dus hier de ontwikkeling der gebeurtenissen moeten afwachten, evenals bijv, in Spanje, waarover men al even tegenstrijdige opinies hoort. Deze bedoeling van Moskou en Peking zou aan het licht komen als ze de besprekingen tot in het oneindige trachtten te rekken, door allerlei kwesties welke met de wa penstilstand zelf geen verband houden, daarin te mengen. De vertegenwoordigers van de legerleiding der V. N. hebben bfl de opening der onder handelingen dat direct trachten te voorko men door te verklaren, dat zij alleen be voegd waren over de wapenstilstand zelf te spreken en niet over politieke kwesties (zoals stellig een voorstel van de N.Korea- nen in de eerste bijeenkomst er een was, n.l. dat alle buitenlandse troepen uit Korea zouden worden teruggetrokken) of militaire deskundigen naar aanleiding van de onder handelingen nogal bezig houdt is hoe men kan voorkomen, dat als de wapenstilstand er komt, het grote V.N. speciaal Ame rikaanse leger in Korea wordt vastge houden om Zuid-Korea te beschermen, nu met een eventuele wapenstilstand toch nog geenszins een totale ontspanning in het Verre Oosten zal zijn ingetreden. Sommige dezer deskundigen raden aan in Zuid-Korea een permanente verdedigingslinie aan te leggen, welke met weinig troepen kan wor den verdedigd. Van Amerikaanse zijde is ’t plan geopperd Noord- en Zuid-Korea door een radio-actief gemaakte zóne te schei den. Een niet onverdienstelijk plan, dat meteen aanwijzingen over het nut van der gelijke zónes die ook bjj de strategie bjjv. langs de Elbe een rol zouden kunnen spelen zou kunnen geven. In ieder ge val wijzen deze overwegingen er op dat men er op uit is eventuele plannen der Russen om een grote strijdmacht van het Westen in Korea gebonden te houden, te verijde len. Militaire order schoenen, textiel. De rege ring heeft wegens de slapte in bepaalde bedrijfstakken besloten eerder een aantal militaire orders te plaatsen. Binnen enkele dagen zullen belangrijke orders worden ondergebracht bij de schoenenindustrie. Verder zullen, zo spoedig als dat mogelijk is, eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bfl de textielindustrie worden geplaatst, met name in de confectie-industrie, voor overjassen, uniformen, ondergoederen, uit rustingsstukken, beddegoed, sportkleding, gevechtskleding, regenkleding, hospitaal- en nachtkleding, bedrijfskleding en over hemden. Daarnaast zullen orders worden geplaatst voor overhemdenstof en voering- stoffen. KINK IN DE KABEL. Gisteren zijn de onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea onderbroken ten gevolge van een incident. De V. N.-dele- gatie verlangde, dat twintig journalisten zouden behoren tot haar gevolg, doch de Noordelijken achtten zulks in dit stadium ongewenst. Zij hielden de auto met journa listen aan op de weg naar Kaesong en toen het gehele convooi terugkeerde, weigerde de V. N.-delegatie (die per helicoptère zou vertrekken) de besprekingen te her vatten. zy wachtte op een nadere mede deling der communisten. De V.N.-delegatie zou zich overigens niet inlaten met besprekingen over terugtrek king van buitenlandse troepen, omdat ze daartoe geen opdracht had. Wat de buffer- zóne betreft: indien deze aan weerszijden van de 38ste breedtegraad zou liggen, zou den de V.N.troepen sterke defensieve stel lingen, welke zy nu ten Noorden daarvan bezetten, moeten prysgeven. Woensdag hebben oorlogsschepen van de V.N. de Oostkust van Noord-Korea op ver scheidene plaatsen gebombardeerd. Te Washington is bekend gemaakt, dat in Korea nu 13.176 Amerikanen zyn gedood, 53.412 gewond, 158 zyn gevangen genomen en 10.644 worden vermist. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 1 steen, 100 ringen. Door vernieling van een etalageruit met een steen is in de nacht van Maandag óp Dinsdag te ongeveer drie uur ingebroken in de juwelierszaak van de heef Martens aan de Stationsstraat te Deume. Er worden twee standaarden met gouden trouw- en andere ringen vermist, ongeveer 100 stuks. De eerste „echte”. Van 28 Sept, tot 9 October zal te Den Haag in de Houtrust- hallen de 69e „Damesbeurs van de Dames kroniek” de eerste na de oorlog wor den gehouden. By Keulen schrok een koe, die vreed zaam stond te herkauwen, zo van ’n hond, dat zy de benen nam, een huis binnendrong en een trap van 19 tre den opklauterde. De brandweer moest er aan te pas komen om de koe via het dak met een kraan omlaag te A takelen. I Zoutproductie sterk gestegen. De Neder landse zoutproductie vertoont over Mei een opmerkeiyke verhoging ten opzichte van die der vorige maanden. Zp bedroeg 46000 ton tegen in April 28000, Maart 29000 en in Februari 35000 'ton. Maandag is in den Helder aangekomen uit Boston het Nieuwe Nederlandse fregat Mr. Ms. „De Zeeuw”. 3 Mei j.l. is dit fregat door Amerika aan Nederland in Boston overgedragen. Het staat onder commando van Lt. ter Zee 1ste klasse F. J. Kroesen. De foto toont ons het binnenvaren in den Helder. Twee dodelijke ongelukken. Op één dag zyn te Dordrecht twee dodeiyke ongelukken gebeurd. De 39-jarige L. M. v. d. V, uit Hoge en Lage Zwaluwe, die werkzaam was op de scheepswerf „De Biesbosch”, viel van een stelling en kwam in het water te recht. Korte tijd later heeft men het leven loze lichaam opgehaald. De 4-jarige jon gen H. V. speelde op het dek van het m.s. Johanna H, liggende in de Zeehaven. Hij viel van 4% meter hoogte in het ruim en werd op slag gedood. Nederlandse schoenen naar de Congo. Tho mas Bata, de in Tsjechoslowakije geboren schoenfabrikant, is Dinsdag in ons land aangekomen voor een bezoek van twee da gen aan de Nederlandse Bata-fabrieken. Hy deelde mede, dat als gevolg van zyn reis o.a. een contract tot stand is geko men voor de levering van 50.000 paar schoenen door de Nederlandse Bata-fabrie- ken aan die in de Belgische Congo. Verdronken. Woensdagmiddag is een 15-j. priesterstudent, afkomstig uit Budel en studerende op het missiehuis Christus Ko- ning te Helmond, bij het baden in een uit gediept gedeelte van het Starveen onder Lierop geraakt en verdronken. De Brandaris redde vyf schipbreukelingen. Op de Westergronden by Stortemelk is Maandagavond een Duitse motorkotter ver ongelukt. Het schip begon onmiddellijk te zinken. Precies te middernacht kwam de Brandaris met de vjjf geredden de ge hele bemanning plus de scheepshond de haven van Terschelling binnen. Firefly op zee verongelukt. Een Firefly van het vierde squadron van de Marine- luchtvaartdienst is Dinsdagmorgen by een noodlanding op zee, elf mijl van Ailsa Craiq een eiland in de Firth of Clyde aan de Westkust van Schotland neergestort. De bestuurder van het vliegtuig, sergeant- vlleger J. M. van den Akker uit Vlaardin- gen is hierby om het leven gekomen. Kabeldief gearresteerd. Te Rottevalle is in de nacht van Dinsdag op Woensdag 25 meter voedingskabel van de PTT ont vreemd, wat een waarde vertegenwoordigt van omstreeks f 250. De gemeentepolitie van Smallingerland is terstond op onder zoek uitgetrokken en heeft daarby gebruik gemaakt van een speurhond. In de loop van de dag, Woensdag, kreeg de politie de dader reeds te pakken. Het bleek een ze kere v. d. W. uit Boelenslaan te zyn, die de diefstal bekende en nu in het politie bureau te Drachten is opgesloten. Onze ooievaars. Hoewel het juiste aantal broedparen van de ooievaar in Friesland nog niet bekend is, is het te voorzien dat het beneden dat van het vorige jaar zal biyven. Toen waren het er twaalf, waar van helaas een nest met jongen door de bliksem vernield werd. Vast staat, dat er nu minstens op tien nesten jonge ooievaars I zqn. Op twee nesten zelfs vijf, en wel bij de heren Antonides te Veenwouden en Huisman te Tynje. Dat gebeurt wel meer, maar in onze provincie lang niet elk jaar. Voor het laatst was dit het geval in 1948 te Workum. Man dood gereden en vrouw zwaar gewond. Woensdag omstreeks kwart over tien heeft op de ryksweg Amsterdam-Amersfoort tus sen Bussum en Laren een ernstige aanrij ding plaats gehad, die aan de ongeveer 50-jarige heer Bartels uit Den Haag het leven hééft gekost. Zijn vrouw we”d in zorgwekkende toestand naar het Majella- ziekenhuis te Bussum vervoerd. Ontwerp voor Ouderdomswet in Kabinet. Minister Joekes heeft een voor-ontwerp van wet voor een definitieve ouderdomsvoorzie ning by de ministerraad aanhangig ge maakt. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de verhoging van de uitkerin gen van de Noodwet-Drees. Een orkaan, vergezeld door een wolkbreuk en onweer, heeft Woensdagmiddag in het Land van Weert tientallen boerderijen zwaar beschadigd, enige boerenschuren to taal verwoest, duizenden loof- en fruitbo men ontworteld en schier onherstelbare schade berokkend aan de te velde staande gewassen in de gehele Limburgse peel. De totale schade is slechts zeer by benadering te schatten, maar wordt boven een millioen gulden geraamd. Door bliksem gedood. Woensdagmorgen is de landbouwer H. J. van de Ven te Gaste ren, gemeente Hoogeloon (N.B.) door de bliksem getroffen en op slag gedood. Hij vervoerde met paard en wagen twee var kens, toen het vuur hem trof. De drie die ren werden eveneens gedood. Van de Ven was 40 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. Noodweer in Friesland. Tydens een hevige onweersbui in de nacht van Woensdag op Donderdag werd de boerdery van de heer Galema te Welsryp door het hemelvuur getroffen. Dank zy het blussingswerk van 3 spuiten, kon het woonhuis worden behou den. Kinderverlamming dit jaar ernstig. Het aantal gevallen van kinderverlamming in Den Haag blijkt dit seizoen veel groter te zyn dan de vorige jaren. Bovendien is de ziekte reeds in het voorjaar begonnen (in andere jaren half Juli). de nieuwe kentekens voor motorrytuigen niet meer vastgesteld kan worden uit welke provincie de auto afkomstig is, en dat naar de KNAC is gebleken zeer veel automobi listen er prys op stellen op een of andere wyze kenbaar te maken uit welk deel van het land men afkomstig is, heeft de KNAC besloten prov.-plaatjes uit te geven. De ge ëmailleerde plaatjes dragen het wapen van de betreffende provincie. Fanny verliest wereldrecord hoogspringen. Tydens de A. A. A.-kampioenschappen te Londen werd door Sheila Lerwell (G.B.) het wereldrecord hoogspringen verbeterd en gebracht op 1.715 meter. Het oude re cord stond op naam van onze landgenote Fanny Blankers Koen met 1.71 meter en werd op 30 Mei 1943 te Amsterdam geves tigd. Koopt zwavelstokjes. Deze week zullen in een aantal Friese gemeenten, gelijk over heel Nederland, zwavelstokjes ten verkoop worden aangeboden. Moderne zwavelstokjes lucifers met rood-wit-blauwe kop in een handig boekje. Hoeveel zo’n boekje kost? Wel, dit mag de koper of koopster zelf be palen: immers de opbrengst van deze ver koop komt ten bate van de Stichtingen „Pelita” en „Nederland helpt Indië”, ge combineerd in de H. A. G.-Hulp aan Gere- patneerden, die als taak hebben de Over heid te steunen bij de verzorging van de oorlogsslachtoffers uit Indonesië. Seizoenopruiming. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Friesland, gelet op artikel 12, lid 3, van de wet op het Uit verkopen en Opruimen in het winkelbedryf heeft besloten het tydvak voor de half- jaariykse seizoenopruiming te bepalen voor een termy'n aanvangend op 14 Juli a.s. en eindigend op 15 Augustus a.s. Er zy op gewezen, dat deze opruiming slechts onder een der volgende benamingen mag worden aangekondigd: balansopruiming, seizoenopruiming, halfjaariykse opruiming, jaariykse opruiming en inventaris-oprui- ming. Prinses Wilhelmina uit Noorwegen terug. Woensdagavond, kort voor zeven uur, is prins Bernhard met de regeringsdakota ge land op Soesterberg, dat hy tien uur te voren had verlaten om prinses Wilhelmina, die enige weken in Noorwegen heeft door gebracht, naar ons land terug te vliegen. De reis van Prinses en Prins had een vlot verloop. Minder bezoek aan Veluwe. Op de Veluwe Nederlands vacantieoord by uitstek, valt dit jaar een sterke kentering in het toeris tisch verkeer te constateren. Hoewel er in de bekende vacantiegelegenheden nog geen wanhoopsstemming leeft, is de algemene toestand toch dusdanig, dat tal van klach ten worden gehoord. Meisje verdronken. Te Nyebeets is het 2- jarig dochtertje van de heer K. de Cries in een onbewaakt ogenblik te water geraakt en verdronken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1