Het leven Bote Schelte a Bolswert van en weerspiegeld in hun werk Martfriytoer door Nederland NGA Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward I üs hjoed to sizzen s. 1 UG. Fan de ER Graveren een kunst of volmaakt vakmanschap Hwat hat Gabe Skroar N” Bolswards raadhuis een unieke ten- toonstelling herbergt met als hoofd thema het grafische werk van de beide te Bolsward geboren zonen van Adam Uyte- ma, die ta Vlaanderen hun beroemd ge worden gravures vervaardigden, rijst de vraag of w|j hier hebben te doen met een kunstuiting dan wel met een, z|j het dan uiterst verfijnde vorm van welhaast vol maakt vakmanschap. 47e Jaargang No. 56 Dinsdag 24 Juli 1951 Bolswards Nieuwsblad de J. sven ouw sfln. Tj. de J. noe- we Tankwagen vloog In brand. Waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting is Vrijdag morgen omstreeks 10 uur op het emplace ment van het Shell-depot te Deventer een tankwagen met 5000 liter benzine in de „Ja, vader, ik begrip het wel, Gjj hebt U recht gedragen, Volgend een innerlijk bevel, Die bitt’re oorlogsdagen.” 't Volk, dat niet meer verbeten mokt, Wil licht zijn weg plaveien, Hij spreekt. Een stem die beeft en stokt, In een bewogen schreien. Saam treden ze op het balcon, Zelf wil hij niet naar voren; De ereplaats, fier in de zon, Bljjft vader toebehoren. KONING BOUDEWIJN. Bedeesd, licht blozend; rank postuur, Van zwart en goud omgeven, Staat hij in dit gewijde uur Door het lot omhoog geheven. Op verantwoordelijke post, Niet naar eigen verlangen; Een kind voelt wat het offer kost, Zijn vader te vervangen. Ze staan gebogen, hand aan hand, Zochten voor ’t volk steeds het goede, Dit besluit kan in ’t vaderland De eensgezindheid voeden. In knap jong wiif, In moaije blom, Hab se leaf, Mar tink der om! ver ast >or- Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Beneden wordt massaal en lang, De Brabangonnne gezongen; Een slanke hand streelt ’t rimpelwang, ,,’k Blijf toch het meest vaders jongen.” - PIET. ood- zich )FF, 78. EL n ene, i de r is n?” lein rift irten :on- iaar ztfn de noch, dy’t harren dertsjin forsette. Ek yn de boerestün seis moatte de eagen noch iepen gean. De fraech oft it lün- en tün- bou-ünderwiis by Minister Mansholt of by Rutten heart, is in aide striidfraech tusken dizze departeminten, mar de publike opiny hat nea bliken jown, dat hja de tsjint- wurdige tastan oars ha woe en ek by de learkrêften en bistjüren kin men dat net sizze. De ban tusken de lênbou-foarljoch- ting en it lanbou-ünderwiis makket it ek net maklik dit to skieden en dat jildt ek op oar terrein. Hwant nearne is de orga- nisaesje fan de agrariërs sterker mei for- boun as mei it ünderwiis en de learkrêf ten dêrfan. Greate biswieren tsjin dizze situaesje binne dan ek net nei foaren brocht Ek in departemint fan Lanbou hat op it lést gjin inkelde reden om net mei de tiid mei to gean en ek de Ontwikkeling fan de psychologyske en didaktyske wittenskip fruchtber to meitsjen foar de agrariërs. Al- linnich men sit hjir noch mei in twadde frjemde situaesje. Hwant it lanbou-ünderwiis is jit altyd dwaende sünder wetlike grounslach. Der is gjin Wet op it Lanbou-ünderwiis, al hat men der al mear as 25 jier om frege. Sa- dwaende is der ek gjin mooglikheit om lans de normale mei ynfloed üt to oefen jen op de gong fan saken. Soms giet it folie hurder fis by in Wet, mar soms is der gjin gong yn to krijen. Maklik kin men bigripe, dat it yn dizze situaesje folie mear in kwesje is fan de man, dy’t op 'e stoel sit, dat wol dan siz ze, de direkteur fan it lanbou-ünderwiis, de Minister fan LAnbou en syn secretaris generaal. Har persoanlike visy bipaelt de gong fan saken. En in great diel fan de boeren wit fan dizze forhaidingen neat Of en sjocht kwalik yn, hokker greate bilan- gen der mei mank geane. len fan de eam- stichste dingen is it feit, dat de ynfloed fan de LOnbou yn de Nederianske ünde'rwiis- wraid tige lyts is. It leit apart en it fait büten it oare ünderwiis, dat sadwaende wit men der net folie fan en bliuwt it in apart en nuver fak. It plattelün is net bi- wust genóch om to sjen, dat it de léste tsien jier de forkearde kant üt giet. Hwant it tal masters mei lünbou-akte giet hurd TAE plannen fan Minister Rutten oangean- de it ünderwiis hawwe dizze wike yn ’e krante stien en men kin deroan sjen, dat dizze Minister in optimist is fan it boppeste buordtsje. In rige fan wetten soe alhiel op in nij troch de mounle moatte, foar en alear dizze ideën foarm krigen. Nou, leau mar net, dat it der oan ta komt. Mar deroer wol ik hjir fierder net op ’e tekst. Allinnich woe ik efkes sizze dat yn dat hiele skoandere plan mei gjin wurd rept is oer it lanbou-ünderwiis. Wlnliken is dat hwat in frjemde boel, mar it is sa: dit ünderwiis heart net by it oare ünderwiis, dit fait büten it departemint fan Minister Rutten. Alle oare skoallen hearre by him* mar de lünbou- en tünbouskoallen net. Dy falie ünder it departemint fan Lênbou, Fiskerrj ensfh. Dus der moat de Minister fan Ünderwiis Ofbliuwe. In tige apart forskynsel, hwant derüt docht bliken, dat men dit ünderwiis op it foarste plak seach as in lünbou-bilang en net as ünder wiis en opfieding oan de takomstige agra riërs. It hie en hat in sterk technyske ynslach, is tige materialistysk opset en is yn mannich opsicht noch net oan 'e mins- ke ta, allinnich noch oan de productyfak- tor: bidriuwslieder. Nou sit de oarsaek fan dizze kwael net by de tafallige Minister of Ynspekteur, mar it komt oerien mei de algemiene opfetting yn dizzen. Ik haw der okkerwyks mines al fan sein, de materialistyske tendins yn de boerewrüld is great, sawol fan binnen- üt as fan boppen-öf. It binne mar takelden Gevaarlijke Utrechter ontsnapt en gepakt. De Utrechter J. A. G., die uit de Leeuwar der strafgevangenis was ontsnapt, is Don derdagmiddag om twaalf uur door enige Utrechtse rechercheurs gearresteerd. G., die veroordeeld was wegens de geruchtma kende ontvoering van Dicky van Laar uit de Zenithstraat op 9 Augustus van het vorig jaar, en als zeer gevaarlijk bekend staat, was bij zijn moeder ta de Pauwstraat te Utrecht ondergedoken. Bromfiets voor jeugd in Twente verboden. De ambtenaren van het openbaar ministe rie in Almelo heeft de politie ta Twente opdracht gegeven een einde te maken aan de vaak levensgevaarlijke activiteiten van jeugdige bromfietsrijders. Kinderen bene den 16 jaar krijgen van heden af zonder pardon een bekeuring als zij gebruik maken van een rijwiel met hulpmotor. Sutan Sjahrir ta Nederland De vroegere minister-president van Indonesië en voor zitter van de Partai Sosialis Indonesia, Su tan Sjahrir, verblijft momenteel met zijn echtgenote op huwelijksreis in Nederland. De heer Sjahrir, die kort geleden in Indo nesië in het huwelijk is getreden, heeft met zijn bruid verschillende familieleden in Ne derland bezocht. Mevrouw SjahrirSaleh zal vandaag met de „Willem Ruys” naar Indonesië terugkeren, doch Sjahrir blijft nog enkele weken ta Nederland. Massa-ontslag bij Waldorp. In verband met de financiële toestand van het bedrijf heeft de instrumentenfabriek van Waldorp te Den Haag Vrijdag aan 250 man perso neel ontslag aangezegd. De directie heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau vergun ning voor dit ontslag aangevraagd. efterüt en dy’t der binne hawwe foar 90 pct. Abram al sjoen. Foar de opliedtag, dy’t troch gratis lessen en reisforgoeding tige bifoarrjuchte is, bistiet sa’n lytse bi- langstelling, dat de opliedingscursussen hast nearne mear yn stón bliuwe kinne. Jit inkelde jierren en it sil blike, dat it alhiel fêst rint. Geskikte Haden foar de Legere LAn- en Tünbouskoallen binne der hast net mear to finen, hwant it natuer- like efterlên derfoar wie de lünbou-ünder- wizer, dy’t toand hie, dat er mei de jonge boeren opsjitte koe en har mentaliteit en behoeften bigriep. Mar ta domme, koart- sichtige, bureau-polityk hat de lju, dy’t harren foar it plattelên roppen fielden, gjin takelde reedlike kans jown. Men hat se forwurde litten yn har doarpen en fiere kontreijen De jongereta ünder de ünderwi- zers is, mei dizze dingen foar eagen, mas- sael in oare wei ütgien. Hja seagen dat de lju, dy’t de akten lün- en tünbou foar kar namjen yn in slop rounen, hwer’t hja net ütkomme koene en hwer’t de wei omheech blokkearre waerd troch oare as ünderwiis- bilangen. It weinimmen fan de Lünbou- akte: M. O. hwertroch eltse mooglikheit foar assimilaesje fan leger en heger ün derwiis forfoel, hat hjirfan it wichtichste feit west. It plattelta is de dupe wurden. De lênboumaster is as in wyfke mei in earizer, de legere Lftnbouskoallen sünder opfolgers, de nije collega’s sünder praktyk. Dr. van der Zande, de man, dy’t it lanbou- ünderwiis yn goede banen brocht, hat gjin opfolgers hawn, dy’t syn wurk trochsetten. Hja hiene oare dingen oan ’e holle en al dan net mei sta, steane hja skuldlch oan dizze treurige situaesje. De boeren en har organisaesjes sille net langer wachtsje kinne mei it eamstich ünder eagen sjen fan dizze minne tastün, hwant it giet binam- men om har eigen bem en harren takomst. En as hja der seis net om tinke, dan liket it net bést, hwant dy’t himsels forkrom- melt, wurdt fan de bargen opfretten. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent per m.m, Giro 87926 lucht gevlogen. Ook de kleren van de chauffeur van de wagen, de 24-jarige M. van der Linden, vatten vlam. Tijdens pogin gen tot blussing, door de depothouder ondernomen, liep deze nog brandwonden aan de handen op, terwijl de chauffeur zwaar gekwetst, naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij in de loop der middag is overleden, 't Slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. 20 maanden dienstplicht. De minister van Oorlog is het niet eens m/et het bezwaar, dat sommige Kamerleden tegen de ver lenging van de dienstplicht koesteren. De duur der eerste oefening zal in 1952 tot 20 maanden dienen te worden verlengd. De dienstplichtwet verzet zich hiertegen niet, zegt de Minister in zjjn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer. Kinderverlamming neemt niet af. Het ver loop van de kinderverlamming ta Den Haag blijft zich in ongunstige zin ontwikkelen. Het aantal gevallen stads half Mei be draagt thans 40 en betreft voor het meren deel kinderen beneden 5 jaar. Voorts zijn er enige gevallen van kinderen van 5 tot 15 jaar. De volwassen-leeftjjd loopt tot 30 jaar. Gulle totof 760 voor f 1. De hoogste uit betaling, die de totalisator tot dusver deed, geschiedde Vrijdag ta Leeuwarden, toen voor het koppel Nooitgedacht-Manja Fried niet minder dan f760.40 voor één gulden werd uitgekeerd. Toezicht op „wilde” vliegtuigen. Met in gang van 1 Augustus zullen manschappen van de rijkspolitie op Schiphol toezicht uit oefenen op de bewegingen van de z.g. „Non Scheduled”-vliegtuigen op alle vliegvelden ta Nederland. Een 13-jarig meisje uit Woking in het Engelse graafschap Surrey is van (Jj haar school voor jongens en meisjes jj overgeplaatst naar een school alleen w voor meisjes, omdat zij er te knap lx uitziet. De blonde Helen Thomas lx gaat nu naar een school, die 15 km van haar huis afligt, en haar vader w heeft het schoolbestuur vergoeding van de extra-reiskosten gevraagd. Maar dit verzoek is niet ingewilligd. j) „We kunnen geen subsidie geven aan de plaatseljjke schoonheden,” heeft het bestuur verklaard. zware stevigheid en soms ook enigszins koude stijfheid, die daarvan het gevolg z|jn, worden evenwel volgens Prof. Lebeer ver golden door de meesterlijke zekerheid van z|jn bur|jn. Toch weet de graveur met deze werkwijze een verrassende wisselwerking van sterkte en lichtheid te bereiken. Men zie hiervoor zijn „Laatste Avondmaal” naar Rubens op de B. en W.-kamer, alsook z|jn meesterwerk „De lanssteek” in hetzelfde vertrek. De grootste Rubensgraveur zou echter Schelte worden, die met uitzonderlijk ver- tolktagsvermogen de schoonste werken van deze grootmeester copieerde. Daaronder be horen bijv, zijn grote landschappen, die door geen enkele gravure, van welke tijd of welke school ook, geëvenaard werden. Ook is ongetwijfeld bewonderenswaardig dat de hand en het oog (Schelte was vol gens de overlevering aan één oog blind) van deze jongste broer tot op hét einde van zijn leven vaardig bleven. Hij was reeds 75 jaar oud, wanneer h|j nog twee van zijn schitterendste en grootste werken uitvoer de, w.o. het vierdelige „Intrede van Aarts hertog Leopold Willem te Gent”. (Museum- kamer) De grootste roem ven Schelte is wel dat hij na de dood van Rubens en dus zonder diens rechtstreekse tussenkomst al de eigenschappen en hoedanigheden kon be reiken, die aan de geniale schilder voldoe ning geschonken zouden hebben. H|J ver stond de kunst om een l||n of een arcering vanuit de donkerste schaduwen door te halen en te laten verzwinden tot ta het helste licht, zonder z|jn toevlucht te moe ten nemen tot stipjes en burijntakjes. Dit verleent om alweer met prof. Lebeer te spreken aan zijn werken een soliede stevigheid, die, waar het past, in subtiele delicaatheid overgaat. In het licht van deze opmerkingen ge niete men eens met intense belangstelling de meer dan honderd gravures. „Antwerpen dankt Bolsward!” aldus riep de enthousiaste Frank van den W|jngaerdt uit, toen h|j op de openingsavond zijn be toog over de gebroeders Bote en Schelte besloot: „Ze behoorden tot de grootste graveurs en tot de allergrootste van Ru bens!” Zouden w|j dan niet Antwerpen danken, dat dit kostbare werk gedurende enkele weken aan Bolsward af stond? Nooit zult u weer de gelegenheid krjjgen al dit schoons te zien. Daarom: Grjjp deze kans en verzuim niet een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. artistieke loopbaan van Bote en Schelte ligt, is moeilijk te zeggen. De oudste prent die van Bote bekend is, dateert van 1609, is uitgegeven door Michiel Col|jn te Am sterdam en stelt voor een „Binnengezicht van de Oude Beurs”. Het merkwaardige is dat deze prent gemaakt werd reeds twee jaar vóór de voltooiing van het gebouw. Deze prent is op de tentoonstelling te zien. Het gebouw vertoont een sterke perspectief terwijl de „lege plekken” ta de lucht naar de artistieke opvatting van die dagen zijn gevuld met engeltjes. Deze gravure ver toont reeds zulk een vakmanschap, dat er zeer zeker nog oudere werkstukken moeten bestaan, die helaas verloren z|jn gegaan. Trouwens de 4 zeer expressieve prenten „Boereverdriet” naar Vinckeboons werden reeds het volgend jaar door Bote te Am sterdam vervaardigd (eveneens op de ten toonstelling aanwezig). In 1612 vervaardigde de jongere broer Schelte eveneens een gravure naar Vincke boons n.l. „De Intrede van Christus te Je ruzalem”, die merkwaardige en veel zeggende bijzonderheid door zijn broer Bote werd uitgegeven. De broers leefden dus ta nauw contact met elkaar. Dit blijkt nog meer uit het feit, dat Schelte ook een plaat graveerde, die door Bote was voor getekend n.l. het typische en geestige „Ge vecht van de vette Vastenavond tegen de margere Vasten”. Hieruit moge reeds blij ken, dat Schelte werkte in opdracht van z|jn oudere broer. Deze laatste zelf uit gever van gravures was een zeer sterke persoonlijkheid. Stelde later de Vlaamse grootmeester Rubens bijv, graveurs naar believen aan en ontsloeg hij ze eveneens naar believen, het blijkt dat het juist Bote is geweest, die met hem voor gemeenschap pelijk risico werkte. Jammer is, dat deze sterke invloed van Bote remmend heeft gewerkt op het talent van de jongere Schelte, die zich pas na 1633, het jaar waarin Bote stierf, ten volle heeft ontplooid waarna Schelte als kunstenaar zijn broer verre heeft overtroffen. Dat graveren geen stuk vakmanschap was, maar een kunstuiting, blijkt wel uit het feit, dat Rubens, zelf schilder en geen gra veur, door zjjn artistiek overwicht, de gra veerkunst waarschijnlijk ook die van de gebroeders Bolswert ta een bepaalde richting heeft gestuwd. Om aan de inzichten en de eisen van Ru bens te voldoen, moest men immers wer kelijk een virtuoos van de bur|jn z|jn. Bote heeft enkele prenten naar Rubens gegra veerd, maar bereikte daarbij nog niet de beweeglijke en subtiele overgangsschake- rtagen van z|jn voorganger de eveneens uit Nederland afkomstige Vorsterman, daar h|j zich nooit los heeft kunnen of willen maken van de schoonheidswaarde van de geburineerde l|jn op zich zelf en het gra- frisch accentueren van de contouren. Deze Officieren z|jn gewild. Een bedrieger, die zich voordeed als officier en ook een uni form droeg, heeft drie Haagse dames opge licht voor al hun spaarcentjes, totaal f12000. Nlet-volgeboekte emigrantenschepen. De emigrantenschepen, die naar Australië, N.- Zeeland en Canada vertrekken z|jn, in te genstelling tot vorige jaren, niet volge boekt. Slechts driekwart van de beschik bare ruimte is gereserveerd. Dit is voor de regering reeds aanleiding geweest om 5 van de speciale emjigrantenvluchten niet te laten doorgaan. De rederijen, die de emi grantenschepen in opdracht van de rege ring moeten exploiteren, dringen er zelfs op aan deze vluchten geheel stop te zet ten. Koe van 7000 jaar. Bfl de watertoren van Oude Pekela is de bijna volledige onder kaak van een oer-rund gevonden, dat daar 7000 jaar geleden moet hebben gegraasd. - Bruiloft gaat niet door. De weduwnaar S. te Dedemsvaart, in ondertrouw met een weduwe, wonende onder de rook van Zwol le, wilde een goede indruk maken bij zijn toekomstige vrouw en schonk haar een toom jonge hennen. Deze haalde hfl echter stilletjes uit het hok van zijn schoonzoon, die aangifte deed bjj de politie. Men was de dader spoedig op het spoor. Geld verdween snel. Een Rotterdamse melkventer had genoeg van het melkventen en verdween met medeneming van zijn weekontvangsten ad f 242. Eerst reisde hij naar Den Haag, daarna naar Utrecht en keerde toen naar Den Haag terug. Door honger gedreven meldde hij zich daar bij de politie. Bezuinigingen b(J het leger. Minister Staf heeft bepaald, dat er geen gelden en ook geen t|jd meer mogen worden beschikbaar gesteld voor alles wat niet tot de directe taak van het leger behoort. De demonstra ties, vertoningen en het optreden van on derdelen der krijgsmacht in het openbaar zullen tot het uiterste worden beperkt. Laten wij direct vaststellen, dat men In de eerste helft van de 17é (is Gouden) eeuw, zelf vermoedelijk de mening was toegedaan, dat graveren voor alles een handwerk was. De graveurs en Bote en Schelte maak ten daarop geen uitzondering hadden in de eerste plaats een dienende taak en dit nog wel ta dubbele zin. Letterlijk wer den ze veelal in dienst genomen door de beroemde schilders van die tijd en aan de andere kant diende hun werk in hoofd zaak de popularisering van schilderijen. Was men bij wflze van spreken in de Gou den eeuw bekend geweest met het procédé van de moderne kleurendruk, dan had de graveurskunst nimmer die hoge vlucht ge nomen, waarvan wij nu nog vol bewonde ring en als het ware met eerbied kunnen genieten. Het graveren diende n.l. om bestaande schilderijen ta witzwart te reproduceren. Wat dichter een gravure, wat de expressie betrof, het origineel benaderde, wat vol maakter het volgens het begrip van die tijd was. Dat het graveren beschouwd werd als handwerk, blijkt ook uit de honorering. Be taalde men voor een tekening, waaraan b.v. een dag was gewerkt enkele guldens, voor een in koper gesneden gravure werd soms het 50 of 100-voudige neergeteld. Dit was logisch, als men bedenkt, dat aan de gra vure weken, soms zelfs maanden werd ge werkt. En toch was de tekening, of even tueel het schilderij een kunstuiting en de gravure slechts een vorm van copiëring. Daar stond tegenover dat men met een in koper gesneden plaat een groot aantal af drukken kon maken, destijds was het de manier om een reproductie te vermenig- vuldigen. Feit is dus, dat de graveurs als het ware leefden ta de schaduw van de schilders en dus op kunstgebied een secundaire plaats Innamen. Dit neemt echter niet weg, dat we thans eeuwen nadien het graveerwerk als „kunst” durven betitelen. Met kunst be doelen we ta dit verband dan niet de vaar digheid, maar de artisticiteit. Van „kunst” ta deze zin is alleen sprake, als de kunstenaar ta kwestie niet enkel dood copieerwerk levert, maar er iets van zich zelf, als het ware iets van zijn ziel ta het werk legt. Met andere woorden, van „kunst” is enkel sprake, als we in het werk de levende mens, de kunstenaar ontdekken. Stellen we deze vraag ten opzichte van de gebroeders Bote en Schelte Bolswert, dan durven we deze bevestigend beant woorden. Deze beide graveurs waren niet enkel copieerder zonder meer, maar hun leven valt als het ware af te lezen uit hun werk, ook al bestond dit werk dan in lou ter copiëren. In dit verband is het eigenlijk jammer, dat op de tentoonstelling geen deskundige aan wezig is, die de ware kunstliefhebber op deze trekjes wijst, immers nu heeft de be zoekers weliswaar wel oog voor het kunst vaardige, maar gaat h|j gemakkelUk aan het essentiële, het eigenlijke voorbij. Om ta deze behoefte enigszins te voorzien heeft de Belgische regering speciaal voor het werk van Bote en Schelte een gids sa mengesteld. Dit kostbare boekwerkje, dat behalve een inleiding van Prof. Dr. Louis Lebeer, Conservator van het Prentenkabi net van de Koninklijke Bibliotheek van België en een catalogus van de meer dan 100 werken van de gebroeders, een 13-tal schitterende op kunstdruk uitgevoerde re producties bevat (stuk voor stuk geschikt om te worden tagelijst) wordt aan de be zoekers zolang de (kleine) voorraad strekt beschikbaar gesteld voor de lut tele prtJs van fl.terwijl de kostprijs in Nederlands geld omgerekend ongeveer f3.50 f4.bedraagt. Eigenlijk moest men de tentoonstelling niet gaan bezich tigen voordat men thuis rustig de tahoud van dit fraaie boekwerkje op zich had la ten inwerken. Daar dit voor vele lezers bezwaren mede brengt* zullen we ta dit artikel enkele aanwijzingen geven, waarmee de bezoeker van de tentoonstelling zijn winst kan doen. De gebroeders 8. Bolswert ontvingen hun eerste opleiding te Amsterdam; Hier eigenaardige omstandigheid, die van veel invloed op hun latere leven geweest zal z|jn kwamen ze waarschijnlijk onder de invloed van de Zuid-Nederlandse gra veurs Nicolaas de Bruyn en Willem Ja- cobsz. Delff, terwijl ze hier reeds werkten naar schilders als Bloemaert, Miereveld en Vinckeboons. De laatst genoemde was eveneens uit Zuid-Nederland afkomstig en het feit, dat de gebroeders zich ongeveer in 1627 te Antwerpen vestigden, staat hier wellicht mee ta verband. Wanneer en waar precies het begin van de Bloembollen naar West-Duitsland. West- Dultsland heeft de invoer van bloembollen uit Nederland toegestaan tot een bedrag van 2.5 millioen dollar. Voor de import van verduurzaamde melkproducten en groen- tenconserven is door de Bondsrepubliek 100.000 dollar beschikbaar gesteld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1