LANDAANWINNING GEDULDSPEL MET DE ZEE LT lin "'J Martinytoer M ÏT O us hjoed to sizzen door Nederland en nt Fan de Langs de Friese en de Groninger kust wordt het water bedwongen 47e Jaargang No. 58 Dinsdag 31 Juli 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward en ij U of 2. ct. ct. ct. ct. een nder- sllen: ard Zon- roken „Klaas Koning Kaatswedstrijd” Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad I I i. 2. 3. 4. r 1. 3. 3PÖ-, Tj. de J. i et. L.— i ntel zijn Friesland. In tegenstelling tot de Groninger landbouw streeft men in Friesland naar het aanwin nen van weidegrond. Buiten de Noorderleeg ten n.w. van Stiens, is in de laatste dertig jaar al aanzienlijk succes geboekt. Daar zijn duizenden schapen en hokkelingen in geschaard, die zich in zomertijd tegoed doen aan het malse en voedzame kwelder- gras van Nieuw-Friesland. Het is er een oorverdovend geblaat en geloei. Het buitenveld van de Noorderleegpolder zal, naar men hoopt, in samenwerking met de Rijksdienst voor Landaanwinning vrij spoedig binnen een dijk kunnen worden ge bracht. Buiten de begroeide kwelder gaat het aanwinningswerk gestadig door. Van daar tot voorbij Holwerd, onder bescher ming van een zeehoofd bij Ternaard en voorts bij Wierum is men met slibvangen bezig. Van Paesens en Oostwaarts is men bezig met dijkbouw. Hier wordt een nieuw systeem gevolgd, waarvan men veel ver wacht. Ongeveer halverwege in het tegenwoordige aangewonnen veld ligt een zomerdijk, een met zode begroeide aarden dam. Deze is De beurs wordt smaller. Bij de verpach ting van de kermis te Nijmegen (October a.s.) was de totale opbrengst voor de grote inrichtingen ongeveer f40.000. In het jaar na de oorlog bracht deze verpachting bijna een ton op. Geen beter blad Waar men ook keek, Dan ’t eigen blad Uit eigen streek. iem i al lebt ter! am- a?” herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) de kinderen in Canada eens opzoeken?” redeneerde zij. Klant doodgeslagen. Tijdens een twist over de betaling van een consumptie in een café te Rotterdam heeft de kastelein Zondag de 28-jarige G. Polak een slag op het hoofd gegeven. Deze overleed enkele uren la ter. neer het izelf, ken, reep toe hart e in lens and. ens- gen- ver- nog is.” Ze ron- ien- sta- had. elf,” r is Jan, hem k te twee meter hoog. Zo ver mogelijk op het wad is men doende met een dam, die drie en een halve meter boven NAP uit komt. Deze dam wordt opgeworpen door graaf machines, die het nodige zand uit een geul in het Wad halen. Aan de zeekant van de dam wordt een tien centimeter dikke laag van gebitumineerd scherp zand aange bracht. Deze massa wordt warm opgestre ken en daarna met schelpen afgedekt. Deze zeer compacte laag uit binnenlandse pro ducten van f 6.per vierkante meter, kan naar mening van deskundigen op de zo merdijk het basalt uitstekend, zfl het min der duurzaam, vervangen. De achterkant van deze 5600 meter lange dijk wordt met zoden bekleed. De jonkheit sit fol idealen En bringt sa nou en dan ien wel, Lokkich hy, dy’t by syn dwalen Ien oerhêldt foar de aide dei. Landaanwinning is een geduldspel met de zee. Het is een spel van listen en lagen, vol grilligheid en geweld soms, met onverwachte wendingen ten goede of ten kwade. Ondanks eeuwenlang vergaarde kennis en kunde, moet de landaanwinning en dijkenbouwer nog altijd als hoogste wijsheid erkennen, dat hij niet alles kan voorzien, dat er steeds nieuwe varianten in het spel zijn, waardoor het ver rassend en boeiend, zowel als spannend en inspannend blijft. Maar met dat al hoopt hij toch bij de tegenwoordige stand van zaken op den duur 4500 tot 5000 ha bouw- en weiland voor de Noordelijke klisten op de zee te veroveren. Deze „zomerpolder” kan uit de aard der zaak onderlopen, maar dit wordt door de Friese deskundigen niet als een bezwaar gevoeld. Men heeft hier gras, dat van zee water minder last heeft dan landbouwge wassen, die ontzilte gronden vergen. Het aanleggen van een veel kostbaarder zeedijk is op deze manier niet nodig. Overtollig water loopt weg door duikerkolken, die zich openen als de waterstand in de buiten polder te hoog is. Zelfs al slaat dit gebied vol, dan kan het door deze niet-mechani- sche lozing in één of twee dagen weer droog staan. Bovendien zal dit totale overstro men naar deskundige berekening eens in de acht tot tien jaar voorkomen. Men is met deze dijk in Juni 1950 begon nen en hoopt dit najaar gereed te zijn. Een groot deel van de enige meters diepe geul, die bij het maken van het dijklichaam ge graven werd, is al goeddeels weer volge slibd en op het Wad worden de oude trucjes al weer toegepast om nieuw slib te vangen. Hier komt echter een groot probleem om de hoek kijken. Er wordt namelijk vrijwel uitsluitend zand aangevoerd. De zandlaag boven de klei is al één tot twee meter dik, zodat de kleilaag niet meer te bereiken is. Wat nu te doen? Verder gaan met inpolderen en de zand laag kunstmatig laten bekleien? Dijken bouwen naar Ameland en Schier monnikoog en dan de hele lap inpolderen? En wanneer dan? Over tien, vijftig of hon derd jaar? Theoretisch-technisch zijn er mogelijkhe den. Maar er zal naar mjening van des kundigen nog heel Wat water langs de Friese kust moeten vloeien, voordat een dergeltfk groots plan verwezenlijkt zal kunnen worden. Een belangrijk landaanwinningsplan wordt in de Lauwerszee uitgevoerd. Het liefste zou men daar een zeedijk van Anjum naar de Groninger Westpolder leggen. Maar hier komt men dan met enorme waterstaatkun dige problemen inzake de afwatering van Friesland en Groningen beide in de knoop. Des ondanks zal het op de duur mogeljjk zijn flinke lappen van de Lauwerszee in te lijven. Overigens mag het oog van de landaan- winners in Friesland niet alleen gericht zjjn op de zeekust en het Ijsselmeer, aldus de mening van de Commissaris der Ko ningin, mr. H. P. Linthorst Homan. In het waterdistrict van midden Friesland worden door verbetering van de waterhuishouding duizenden hectaren geschikt of geschikter gemaakt voor bodem(productie. En zulks is bij alle landaanwinning het einddoel. Nieuw land voor akkerbouw en veeteelt kan tot groter welvaart voor het ganse land bijdragen. In dat opzicht tracht men door hard en intelligent werken en vechten de productiviteit zo hoog mogelijk op te voeren. Troostronde: Jac. Fokkens en G. Heida, Winsum en K. van Dijk, Huizum. W. Rinsma en P. Zijlstra, Winsum en S. Hempenius, Kubaard. H. Bruinsma, Winsum, A. Hollander, Peins en K. Rieriks, te Nfle Sleek. Hier bestonden de prijzen uit verzilverde couverts, sigarenstolpen, asbakken en bon- bonschaaltjes. De medaille voor de verste bovenslag, aangeboden door D. Yetsinga te Leeuwarden, viel ten deel aan W. Brou wer Jr. Het prachtige wandbord, aange boden door de Franeker Landbouwcoöpera tie, was voor J. Fokkens. Verder hadden Contröle Vereniging en enkele firma’s nog voor extra prijzen gezorgd. Des namiddags werden er voor de dames nog volksspelen in 2 klassen gehouden. Mevr. Roorda-Bouma werd winnares van ’n ouderwetse sierkoffiekan en mevr, de Jong- Kingma won de 2de prijs. Mej. J. Kingma te Tzum won een dito sier- kan in de jongste damjesafdeling en mej. J. Meinsmja ’n prachtige tinnen eierschaal. Verder werden nog tal van extra prijzen door verschillende dames in de wacht ge sleept. Des avonds volgde nog een zeer druk be zochte en geanimeerde receptie, waarbij de prijzen met een toepasselijk woord door de heren Gietema en Hiemstra werden uitge reikt. Voordrachten en toespraken wisselden el kaar af en er heerste een feestelijke stem ming. De heer K. Koning kan met grote voldoe ning op deze uitstekend geslaagde feest dag terugzien. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs j 10 cent per m.m, Giro 87926 Het hielp niet. De speciale regeling voor de sigarenindustrie, getroffen om ontslag op grote schaal te voorkomen, en welke het mogeljjk maakte, dat er minder dan 48 uur per week in deze industrie werd ge werkt, moet, naar de minister mededeelde, met ingang van 4 Augustus vervallen. TT krekt ütkommen jierforslach fan de Grounkeamer foar FryslAn is in bilang- ryk en nijsgjirrich stik wurk. Hwant de ding-en hwer’t it oer giet, binne foar dizze kontreijen fan bliuwend bilang. De Groun keamer wurket nou in jier as 12, tinkt my sa en men kin net sizze, dat hja folie drokte makket yn it publyk. It giet syn stille gong troch de tiid, mar it lit djippe spoaren neiyn it libben fan hierder en forhierder en dértroch yn it hiele Fryske libben. It wurk fan de Groun keamer wurdt net altyd gunstich bioar- dield. Minsken, dy’t net witte fan it finder- skied tusken Wetten en ütfierders fan Wet ten, wurde lilk op de üntf anger as hja it bilêstingbiljet krije, hja forwite de post- rinder, dat hja port bitelje moatte en de pelysje, dy’t harren bikeurt, omdat hja sünder Ijocht ride, is in mjnne hont. Ja, de mannichte is net botte reedlik as hja de kop stjitte, mar dérom is dit net goed to praten. It is net mear as billik, dat de hierders en forhierders witte, dat de Groun keamer hélden is de Wet ta to passen en jit mear, ek de Ministeriële noarmen en richtlinen foar eagen to hélden. As tredde foarskrift komt dan noch, dat de tapassing fan dizze dingen yn oare pro- vinsjes leafst sa ticht müglik by uzes liz- ze moat, sadat de rjuchtgelikens syn gerak kriget. Al met al is it net sa, dat de Groun keamer mar dwaen kin, sa’t hja seis wolle. Hja sitte yn in bipaeld ramt en dêrbüten is foar bar neat oars as forgees wurk. De berte fan de Grounkeamer, destiids pacht bureau, gyng net maklik, sa as op it agra- Een krasse baas. Zoals ieder jaar heeft ook nu weer Berend Miggels („van Jonen”) te Giethoorn, die nu al 83 jaar is, aan de eendenjacht deelgenomen. Hij schoot er in een paar uur v|jf. Ook op vacantie. De weduwe Voortman (83 jaar) uit Hellendoorn is met de „Zui derkruis” naar Canada gegaan. „Iedereen gaat met vacantie, waarom zou ik dan niet Veel vraagstuken. VTRAAGSTUKKEN van allerlei aard zoals wind en stroom, samenstelling van de zeebodem, vorm van de kust en aanvoer van slib om nog maar enkele te noemen, spelen hier hoofdrollen. Op het ene punt liggen zij totaal anders, dan op het andere. De inzet is om, volgens de meest geschik te methode, de zee veel en liefst vrucht baar slib op de Waddenkust te laten aan voeren, opdat na verloop van jaren tot in dijking kan worden overgegaan. Hier wordt veel vernuft, arbeid en geld gevergd. Te leurstellingen blijven niet uit. Beziet men echter de historie van Groningen en Fries land in de laatste 1500 jaar, dan komt men tot de conclusie, dat de winst doorgaans ,aan de kant van de mens ligt. Dat bewijzen de vele „dromer”- en „sla perdijken”, die thans vele kilometers ach ter de zeedijken liggen. Van verliezen spre ken ook thans nog de Dollard en de gebro ken dflk van Friesland naar Ameland. Van misrekening gewaagt de ruim tien jaar oude geschiedenis van de Groninger Lint horst Homan-polder, die zo felle strijd met de zee eiste, dat de graanhalmen er in overdrachtelijke zin krom staan van de schuldenlast. Niet iedere overwinning op de zee is een fiere triomf, doch het totaal der overwin ningen heeft Nederland gemaakt tot wat het thans is: land uit de zee. Onveilig Verkeer. In 1950 gebeurden er in de hoofdstad 11624 verkeersongelukken dat is 16 pet. meer dan in 1949 en 25 pet. meer dan in 1938. Oesterteelt stat er best voor. Wie over deze zomer ook mogen klagen, zeker zullen dat niet de oesterkwekers zijn. Want juist door het wisselvallige weer zijn de omstan digheden voor de val van het oesterbroed uitermate gunstig. Bovendien zijn die om standigheden voor de verwekker van de zo gevreesde schelpziekte zeer ongunstig. Een kameel ging aan de haal. Een ka meel van de diergaarde Blijdorp te Rotter dam had voor reclamedoeleinden een wan deling door de stad gemaakt. Plotseling rukte het dier zich los van zijn begeleider en nam de benen. In draf ging het door de straten In de richting van de dierentuin. Daar ging ’t dier door de openstaande deur naar binnen. Een brutaal stukje. Op een ochtend reed bö een confectiefabriek te Amsterdam een bestelauto voor. Enige mannen stapten uit en begonnen de dozen en pakjes, die voor verzending gereed stonden in te laden. Toen de geheel gevulde auto vertrokken was, kwam men tot de conclusie, dat niet de expediteur de pakketten had weggehaald maar een aantal dieven. De waarde van de gestolen goederen bedraagt meer dan 30 mille. Zesjarig kind gestikt. Een zesjarig kind uit een arbeidersgezin te Dedemsvaart is bij het eten van een rauwe wortel gestikt. Toen het kind blauw werd, werd ijlings de dokter gehaald, doch toen deze arriveerde was het ventje reeds overleden. rysk fjild neat maklik giet. It hat In swie- re kream west en der is helder op striden. Mar de wize hwerop yn lettere jlerren de goede forhéldingen biwarre binne, wie tref lik. Dat wol net sizze dat der nea in skerp momlnt wie, mar de lieding slagge der yn troch earnstich en dreech arbeidzjen it oan- sjen en de wear de fan de Grounkeamer omheech to bringen. Yn dizze tsien jier, goed, fan praktysk ar beidzjen, Is de Grounkeamer in lllemint wurden yn it Fryske libben fan greate wearde en fan weardearring nei beide kan ten. Forsinne wy üs net, dan wurdt dit yn de neiste takomst jit bilangryk greater. Hwant it nije üntwerp fan Wet jowt troch de gearbining fan Grounkéamer en Pacht- keamer ek nije taken oan de Grounkeamers. Dit nije üntwerp is jit gjin wet en der sille, nei myn bitinken, ek wol foroaringen yn oanbrocht wurde, mar dizze gearbining komt der fêst troch, omdat de praktyk leart hat, dat de Grounkeamer it lichem is, dat dizze beide taken bést oan kin, al sil men dan it juridysk illemint ek in krom forsterkje moatte. Mar dat de lieding bliu- we m|oat yn bannen fan de praktyske minsken, dy’t mei beide fuotten yn it agraryske bidriuw steane, dat hat it for- line wol biwiisd. Dat is ünmisber, hwant der is gjin terrein, hwat foar advocate- pluzerij safolle stof jowt as it agraryske. Soe men dizze mannen de kéns jaen om harren üt to libjen, dan waerd de Pacht wet in ramp. Yn greate linen kin men ek sizze, dat der net folie mear forhierd wurdt büten de Grounkeamer om. Hoefolle dat krekt is, sil yn koarten wol blike, hwant de toutsjes wurde aloan strakker oanhelle. Yn koar ten wurdt dizze frijbuiterij sa nuodlik, dat it seis foar de swarte forhierder fan pro- fessy, net mear to weagjen is. Hoefojle komt der dan foar it ljocht? Nou, hawar, dat kin jit wol it ien en oar wêze, hwant der is neist ünwil en kleare ündogenskheit ek jit altyd in populaire sport yn it boere- libben en dat hjit wetsüntdüking. It sil yn de kommende jier twa, wol blike hoefolle sportslju der west binne. Wolle hja in goede rie fan my oannimlne, dan is it dizze: Meitsje nou noch de boel yn oarder, dan sparje jimme jim seis in heap lést en De einduitslag was als volgt: Klasse I. Sj. Rjjpstra, P. Hoekstra en S. Bakker, Winsum. D. de Vries, Franeker^ D. Gietema, Welsrjjp en R. Hoekstra, Winsum. G. Fokkens en F. G. de Jong, Winsum en A. Terluin, Franeker. J.* Wassenaar en L. de Jong, Winsum en Tj. Prins, Franeker. Medailles, uitgeloofd door H. Meinsma en K. Spannenburg voor de koning van pres en premiewinnend partuur, ontvingen Sjoerd Rijpstra en D. de Vries. De prflzen bestonden uit polshorloges, zil veren couverts, verzilverde asbakken en si garettenkokers. Groningen. Langs de Groninger kust van de Lauwers zee af naar het Oosten strekken zich over 46 km lengte landaanwinningswerken uit. Men werkt daar volgens een door de eeu wen heen ontwikkeld systeem om de zee slib te ontfutselen. Op het wad worden op geschikte plaatsen dammen van rijshout geplaatst. Rond vakken van 100 bij 100 meter worden greppels gegraven, zowel loodrecht op de kust als evenwijdig daar mee. In de vakken graaft men weer dwars- greppels. Ze zijn bij laag water duidelijk te zien. In de rijsdammen, die van enkele honderden tot wel 1000 1400 meter ver in zee staan, zijn openingen uitgespaard, waardoor het slibhoudend zeewater naar binnen kan stromen. Bij ebgetij zakt het water, wordt langer dan normaal in de greppels vastgehouden en krijgt daardoor gelegenheid bezinksels te maken. En zo tracht men, getij na getij, partikeltjes nieuw land te vangen, welke tezamen na verloop van jaren een zodanige verhoging teweeg brengen, dat een „rauwe kwèlder” een „rijpe kwelder” wordt en kan worden Ingedijkt. Hoe lang dit proces duurt is nooit bij benadering te zeggen. Een kwade storm kan het werk van vele jaren te niet doen. Verwaarlozing van het werk, zoals nood gedwongen in oorlogstijd geschiedde, kan ruïneuze gevolgen hebben. Stelselmatig moeten de greppels worden bijgehouden, want anders verliezen zij him zin. Het uit gegraven slib wordt over de vakken ver spreid. Zo mogeltJk wordt op de slikken een be planting toegepast van bijv, zee-aster of spartina, omdat plantengroei de aanslib bing sterk bevordert. Op stukken, die bij vloed maar weinig of niet onderlopen, laat men kweldergras groeien. Alras weidt men daar dan schapen en jong rundvee, dat er uitstekend gedijt. De productiviteit van de polder in spé begint dus doorgaans al voor dat de dijkbouw begint of zelfs nog maar van inpoldering sprake kan zijn. skea. Al mei al KTn it krekt sa biteare, dat de wetlike regeling fan alles, hwat mei de hier üt to stean hat, foarinoar komt, foardat de strideraesje om in bistean wer heftich wurdt. Dat is nei myn bitinken yn de üfroune tsien jier net sa west foar de lénhierder, mar dat it de kommende tsien jier wol wer oan ’e oarder komt, dat mist my, leau ik, net. De skiljens fan it libben hingje ornaris net sa lang nel ien kant en aloan düdliker wurdt it, dat hja de oare kant wer mear op geane. It soe lykwols in greate segen wêze, as men nou meiinoar soargde foar it bi war jen fan de billikens yn de hierkwesje. Der is nou wol kéns foar, de Grounkeamer kin hjir meidertiid hiel folie oan dwaen as hja mar los komt fan de druk fan boppen. Sa soe men blgjinne kinne om de lénforkeaperij yn syn gehiel wer frij to jaen. It wetlik foarskrift, dat men hjirby de priisnoarm fan 1940 oanhélde moat, is sa healwiis, dat men der gjin wurd oer sizze hoecht. Mei- dat men de hierderij folslein yn de hén héldt, hoecht men ek net bang to wêzen, dat it lén omheech fleane sil, mar it is tsjin alles yn, it libben en de forantwur- ding fan de lju lam to lizzen, sünder need- saek. Lit de pleatsen frij, lit de stikken lén frij, de praktyk biwiist, dat de prizen trochstrings net heger wurde. Mar der komt wer libben yn in deade sektor, it wurdt wer echt, der is wer kéns en avon- tuer. It oergreate diel fan de forkeapprizen koe dit jier sünder mear goedkard wurde. Dat wiist der düdlik op, dat it fêsthalden gjin reden fan bistean mear hat. En by in twongene prils kin men nea rekken hélde .mei de situaesje fan de boeren seis. De iene past it nou ien kear better as de oare en hwat it krekt wurdich is foar de lju, dat kin men feilich oan harren oer- litte omdat de pachtregeling dochs foar- komt, dat men to heech yn de beam klimt. En by de needsaek fan folie wetten yn it libben fan hjoed, moat men bitinke, dat rounom, hwer’t de twingende macht fan de oerheit net nedich is in great folksbi- lang gebaet is mei de frijheit. En hjir kin men dy sünder biswier oan it libben werom jaen. Zichzelf bfl de politie gemeld. Een Rotter damse meubelhandel heeft een filiaal te Amsterdam, dat wordt beheerd door een door de firma aangestelde chef. Enige we ken terug heeft die chef voor f3000 aan meubelen verkocht en heeft het geïnde be drag in eigen zak laten glijden. Daarna nam de man de benen en bleef enige da gen onvindbaar. De man kreeg echter be rouw over hetgeen hij gedaan had en meld de zichzelf bij de politie. Plezlerrltje kostte een mensenleven. Een 16-jarige knaap te Baarn had lust een autoritje te maken. Wel had h(j gehoord hoe een auto wordt bestuurd, rnaar hij had het nog nooit gedaan. In de overtuiging, dat zijn theoretische kennis voldoende was, stapte hjj in een onbeheerd staande auto en reed weg. Reeds na enige minuten werd een hekje gekraakt en het ergste was, dat er een jongetje tegen dat hekje stond. Deze werd tussen auto en hek gekneld en op slag gedood. Ongenode gast. In een huis aan de Oranje straat te Tilburg kwam plotseling een aap de keuken binnen, die daar de borden stuk ging slaan. Het dier was ontsnapt uit een textielfabriek, waar men een kooi voor hem heeft. Wereldreis per bromfiets. De 27-jarige journalist René Willink is in Den Haag teruggekeerd van een bromfietstocht van 12000 km., die hem via Parijs, Bordeaux, Madrid, Oporto, Lissabon en Sevilla naar Noord Afrika bracht. De verschillende „Affaires”. In de Twee de Kamer werd er op aangedrongen, dat de Minister in de verschillende affaires het onderzoek zo spoedig mogelijk zou voltooien en dat er zonder aanzien des persoons in alle opzichten recht zou worden gedaan. Mevrouw kwam boven. Mevrouw Tadema- Kruger uit Amsterdam, is de eerste vrouw, die geheel alleen de Romdalshorn, een 1555 meter hoge berg aan de westkust van Noorwegen, heeft bestegen. En nu maar brommen. Vier zusters van het Groene Kruis te Deventer kregen van de leden ieder een bromfiets. Met ketelschade op de Noordzee. Vrijdag middag is het 1000 ton metende Engelse s.s. „Kyle Queen” door de sleepboot „Stor- temelk” van de rederij Doeksen uit Ter schelling, de haven van Harlingen binnen gebracht. Het schip, dat in ballast van Umuiden, met bestemming Hamburg was vertrokken, heeft op de Noordzee ernstige ketelschade gekregen. Nationaal Luchtvaartmuseum. Volgend jaar zal de rondleiding op Schiphol de be schikking kragen over het nationaal lucht vaartmuseum, waarin de gehele geschie denis en ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart in beeld zal worden gebracht. Het loont niet meer. De textielfabriek te Edam wordt per 1 Augustus gesloten om dat er geen lonende orders meer binnenko men. WINSUM. Aan deze wedstrijd, waaraan door ingezetenen van alle richtingen en verder door kennissen, klanten en leveran ciers van de heer K. Koning, werd deel genomen, hadden zich niet minder dan 156 kaatsers aangemeld, door het lot gefor meerd in 52 parturen. De 26 drietallen, die in de eerste ronde af vleien, kaatsten bovendien nog een troost ronde, zodat deze partij vergeleken kon worden met een „Bondspartij in het klein”. Dank zij een minitueuze voorbereiding en een vlotte organisatie kon de wedstrijd, die op het smaakvol versierde sportterrein 's morgens om half negen in 8 perken een aanvang nam, reeds des avonds om 7 uur tot een goede einde worden gebracht. De hele dag werd er „fül” gekaatst en enkele partijen waren van uitstekend ge halte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1