Sowjet=Unie tone vredeswil met daden I üs hjoed door Nederland Politieke molens malen langzaam Nog gisting overal Toenemende macht van Amerika No. 61 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht to sizzen PIET L 1 Hwat hat Gabe Skroar 47e Jaargang Vrijdag 10 Auft. 19S1 Bolswards Nieuwsblad De Balkan. India en Pakistan film Nog meer moeilijkheden. Ls •t Een Aus- i 1 3 Wlnsklik is dat elk foar oar Faget foar syn eigen doar. it 'vy Lat n n 3 3 1 1 Na de bromfiets* De rjjwielfabriek Burgers te Deventer is er in geslaagd, een Duitse licentie te krijgen, waardoor zij binnenkort kan beginnen met de fabricage van kleine tweepersoonstauto’s, die een prijs van on geveer f2500.zullen moeten opbrengen; een bedrag dus, dat lager ligt dan wat men op het ogenblik voor welke auto ook moet betalen. Nederland exporteerde voor ruim f 16 mil- lioen verf. In 1950 heeft de Nederlandse verfindustrie zeven en een half millioen ki logram verf uitgevoerd naar dertig landen. Deze export vertegenwoordigde eert bedrag van zestien en en kwart millioen gulden (één millioen gulden meer dan in 1949). Bacchus en Neptunus. Het valt niet mee om plotseling, hals over kop, in het Water te duikelen. Het viel helemaal niet mee voor de 50-jarige Utrechtenaar, die juist KOREA „De bespreking wordt voortgezet” Leerling-vlleger In de V. S. omgekomen. De 21-jarige leerling-vlieger, Frederik Maat man uit de Kamillestraat 21 in Den Haag is in de Ver. Staten bij een mislukte start met een straaljager om het leven geko men. Het slachtoffer was in opleiding op de luchtbasis Luke in Arizona. Zonderling wilde vrouw doden. Woensdag morgen werden bewoners van de Molen straat te Groningen opgeschrikt door een luid gegil uit een der woningen. Enkele buurtbewoners snelden op het hulpgeroep toe. In een huis, dat bewoond wordt door de familie H. vond men de bejaarde me vrouw H. met diepe hoofdwonden op bed. Zij verklaarde, dat haar man, de handelaar in oude horloges, G. H. haar met een ha mer op het hoofd had geslagen. De man staat bekend als een zonderling en men neemt aan, dat hij in een vlaag van waan zin zjjn vrouw van het leven heeft willen beroven. Wapenstilstand een lichtend teken! Problemen open te bespreken. Geeft resultaat! De eerste hoop ging reeds verbleken. De wapens werden niet gestreken! Men praat! Gevulde documenten tassen! Berichten melden een impasse: De breedte graad! De atmosfeer vol troebele gassen Kan daarin de olijftak wassen? Men praat! Het spel der grote mogendheden. Ze leerden nimmer door 't verleden. Geen diplomaat Wil ooit de laatste brug betreden. Steeds wordt de rechte weg gemeden. Men praat! Romes Senaat geachte heren! Ging ook eindloos delibereren. Schrok op, te laat! Het noodlot bleek niet meer te keren Ga Sagentums’ val bestuderen. Staak het gepraat! >ch >et in- rt n 3t Is It I, i t 9 Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Te Purmer zjjn drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van een ernstige roof overval. Aan de Oosterweg woonden teza men Jan van L., oud 79 jaar, Suzanna van L., oud 76 jaar en Neeltje van L., oud 74 jaar. De dader(s) heeft (hebben) deze oude mensen zwaar mishandeld en daarna alles wat zich in huis bevond, overhoop ge haald. Gevangene sprong door een raam. Een Am sterdammer is, nadat hij tot twee en een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld, door een raam van het Gerechtsgebouw aan de Prinsengracht te Amsterdam gespron gen. Dank zij een kloeke conciergesvrouw, die de deur van haar woning op slot deed, zodat de (nog geboeide) vluchteling ner gens heen kon, kon de man weer wórden gevat. Hy nt- cen ar- ort ke n- ri- re le d. s e e l. s Meer radioluisteraars met eigen toestel. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoe- stellen in Nederland bedroeg op 1 Augus tus 1.570.750 tegen 1.562.841 op 1 Juli. Op 1 Juli waren 477.523 aangeslotenen, op het Ryksradiodistributienet tegen 478.265 op 1 Juni. 3ta- oas- njje al. Zoete lieve Gerrltje. De huur van nieuwe woningwetwoningen zal worden verhoogd. In plaats van het gebruikelijke percentage van 30 bóven het peil van Mei 1940 zal in het vervolg 45 pet. moeten worden be taald. t c r j Men trapt elkander op de hakken. Legt zout op alle kleine slakken. Komt samen, gaat Kaesong; het ijs zit nog vol wakken Voorzichtig, laat je niet verlakken! Men praat! a- ïdL te erd sin ’or- im- ark wie >al- Ja, ai ar ;e. P e n i. >dy Iers .ar- <en ite- n. ta, i de lerd Ans om- Men koe >cht in >as- sar- st”. I in for- je. n- >ai st li ft. d, Krasse taal. „Ik heb kennis genomen van de ergerljjke misdragingen, waaraan zich een aantal der te Ooirschot voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijnde militairen heeft schuldig gemaakt,” aldus opperbevelhebber Hasselman in een brief aan de commandant te Oirschot. „Ik ge last u het gezag met alle u ten dienste staande middelen te handhaven. Uitspat tingen als de bovenbedoelde kunnen niet worden geduld. Het Nederlandse volk be taalt jaarlijks een bedrag van f 15O0.OOO.OOO Voor zjjndefensie. Dit betekent, dat het Nederlandse volk zich zelf opofferingen en beperkingen oplegt. Het Nederlandse volk is bereid deze offers te aanvaarden, doch op één voorwaarde, n.l. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het betaalt voor een leger en niet voor een troep zich misdragende soldaten.” Muskusrat bedreigt onze dijken. Reeds zijn ongeveer 1400 muskusratten (ten onrechte ook wel bisamrat genoemd) binnen onze grenzen gevangen. Deze dieren kunnen in zeer korte tijd zelfs zware dijken onder mijnen met de gangen die zij graven. Een gevaar dat in ons land, waar' bijna twee derde der bevolking binnen door dijken be schermde gebieden woont, zeer ernstig is. Daarom is dezer dagen in Den Haag een vergadering gehouden van deskundigen uit België, Frankrijk, Duitsland en Nederland, waar is overeengekomen, dat ook buiten Nederland de bestrijding van de muskus rat krachtig zal worden aangepakt. Waar bij vooral de aan ons land grenzende gebie den de aandacht zullen krijgen. Druk in Gaasterland. Het bezoek aan Gaasterland en voornamelijk aan Rijs, Is dit jaar bijzonder groot. De gelegenheid tot kamperen blijkt in de laatste dagen gering te zijn. Soms staan er een dertig bussen geparkeerd bij hotel Jans. Jongen vond projectiel. Maandagmiddag vond een kleine jongen aan het Zand- voortse strand een projectiel, dat door een paar oudere jongens uit elkaar werd ge haald. Een 19-jarige stak met een aanste ker een deel in brand, waardoor er een he vige ontploffing ontstond. Hij werd zeer ernstig aan de linkerhand gewond. Per zie kenauto is hij naar de Mariastichting te Haarlem gebracht. Rijk nam Leeuwarder luchthaven over. We gens overneming van het vliegveld door het Rijk, zo delen B. en W. van Leeuwarden de raad mede, is een overschot ontvangen van f 220.000. De totale vergoeding zal ongeveer f 400.000 bedragen. Bereids is aan de Friese Kamer van Koophandel en de provincie f 128.000 betaald, zodat de gemeente nog over rond f270.000 kan beschikken. Vier-en-een-half jaar zwervende. De pa trouilleboot van de Kon. Marechaussee heeft nab{j Delfzijl een motorjacht opge pikt, dat in moeilijkheden was geraakt. Aan boord bevonden zich twee Polen, die, volgens hun zeggen, reeds vier en een halt jaar zwervende waren en destijds waren uitgeweken naar Zweden. Hun laatste lig plaats was Helgoland geweest. Op hun reis naar Delfzijl was de sloep lek gewor den en men zag zich genoodzaakt de dichtstbijzijnde haven aan te doen. Het jacht, dat de naam draagt van „Zaglota” zal in de vrijhaven van Delfzijl gerepareerd worden. De Polen mogen echter niet van boord. richting van een vervanging van de Britse door Amerikaanse Invloed, en te Londen voelt men zich daaronder niet prettig; te meer niet omdat de moord op koning Ab- doellah van Transjordanië Engeland onge twijfeld beroofd heeft van zijn trouwste bondgenoot In de Arabische wereld. Zowel Engeland als Israël zijn daardoor in het Midden Oosten min of meer geïsoleerd. Het beste wat men nog voor het Westen kan hopen is dat de Amerikanen, die in hun thans bekend gemaakt economischhulp programma ook de Arabische landen heb ben opgenomen, deze daardoor weten te weerhouden van nieuwe vijandelijkheden te gen Israël Washington heeft ook een nieuw plan tot verzoening dezer tegenstan ders of van een totale breuk met het Westen, waarop het felste nationalisme in die staten zo gaarne zou aansturen, men denke aan Egypte. De enige pleister voor Londen is dat de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk het nu eens geworden schijnen te zijn over de hoofdpunten van hun militaire verdediging in het Midden-Oos- ten, waarvoor een raad gesticht wordt, waarvan een Engelsman de leider zal zijn. Dieper in Azië is daar nog altijd het ge schil tussen over Kasjmir. Iets van zijn scherpte verloor het, doordat India zijn troepen wat van de Pakistaanse grens terugtrok, maar zeer ernstig blijft het, omdat India van een scheidsrechterlijke uitspraak niet wil we ten, al doet de V.N.bemiddelaar, Graham, ook al een Amerikaan, zijn best. Over de wapenstilstandsonderhandelingen te Kaesong is niet veel te melden, ze her inneren door de lange duur en de horten Auster op Vlieland neergestort. ter-vliegtuig van de luchtmacht is Woens dag boven Vlieland neergestort. De beide inzittenden, de 25-jarige le lt.vl. W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. S. Fiedeldtj, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbij om bet leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op de „Air- Strip” te Vlieland landen. Daar stond ook de vader van hét meisje te wachten. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. ALS men zich, na een vacantie, opnieuw aan het schrijven van een overzicht zet, wordt men er zich eerst recht van be wust, hoe traag in Europa de zaken eigen lijk verlopen. In Frankrijk zoekt men ook nu nog naar een nieuw kabinet en zijn de omstandigheden ook nu nog zo, dat als het geboren wordt, er nauwelijks kans is dat het een lang leven beschoren zal zijn. De Franse houding tegenover de Duitse herbewapening bleef onveranderd. Parijs houdt er aan vast dat de 12 Duitse divisies totaal 250000 man sterk, welke de Ameri kanen nodig achten, in kleine onderdelen verbrokkeld in een Europees lager zullen worden opgenomen. Veel tijd is al met dit meningsverschil verloren gegaan en de At lantische Raad heeft zich zelf daarom een ultimatum gesteld, uiterlijk in zijn verga dering te Rome, welke in October wordt gehouden, zal een beslissing over omvang en vorm van de W.-Duitse medewerking moeten vallen. De aarzeling der Fransen Is overigens niet zo onbegrijpelijk, want ook in W.-Duitsland veranderde weinig. Waren het na de eerste wereldoorlog de generaals en oudstrijders die Hitler en Mus solini in de verslagen landen aan het be wind hielpen, nu steken de nazistische ge neraals in West-Duitsland weer de kop op. eisen eerherstel en hebben een machtige aanhang onder de oudstrijders, zelfs de aanval op Rotterdam wordt goedgepraat. Het is dus niet zo’n groot wonder, dat de Fransen voorzichtig zijn en waarborgen eisen dat de herbewapening van W.-Duits land niet zal leiden tot de overheersing van een Duitse militaire kliek in de W.-Euro- pese militaire macht en tot een vernieti ging van het o zo tere plantje van de W.- Duitse democratie. Een plantje, dat ook van de andere zijde wordt bedreigd. Niet door het communistisch jeugdfestival, dat veertien dagen lang Oost-Berlijn doet da veren van de Sovjet-propaganda. De West- Berljjners en West-Duitsers in het alge meen, die wel iets van de toestanden ach ter het IJzeren Gordijn weten, zjjn daar voor wel ongevoelig geworden. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 10 cent per m.m. Giro 87926 „Vrjjage” op straat. Een „paartje” dat in de Schrans te Lemmer wandelde, kreeg ruzie. Hij en zij geraakten na een korte woordenwisseling handgemeen, waarbij zij zo’n klap kreeg, dat zij op straat bleef liggen. Zij werd bij de heer P. Rippen bin nengedragen, waar dokter Van der Ham haar weer op de been hielp. Het publiek toonde voor deze „vrijage” zeer veel be langstelling. verhoor heeft B. bekend tal van andere aanrandingen op zijn geweten te hebben, waarvan bij de politie nimmer aangifte is gedaan. Bij één van deze is hij gewond toen het slachtoffer hem met een schoen in het gezicht sloeg. De Hilversumse re cherche verzoekt de slachtoffers zich als nog te melden. 10 keer 10. Een masseur te Rotterdam werd door de kantonrechter aldaar ver oordeeld tot 10 maal 10 gulden boete, om dat hij zonder daartoe bevoegd te zijn, 10 mensen geneeskundig had behandeld. door Washington, dat onderhandelingen met hem opent, welke hem nieuwe moed kunnen geven. Ook Griekenland biedt een onveranderd beeld, n.l. dat van de instabiliteit der ka binetten, wat men zo anders zou wensen in verband met de belangrijke positie, wel ke dit land inneemt in het Westerse verde- digingsblok. Op 9 September zullen er nieuwe verkiezingen worden gehouden en de hoop der Amerikanen schijnt er op ge vestigd, dat de beweging van generaal Pa- dagos, die 'n enigszins autoritair bewind op het oog heeft, dan zoveel invloed zal blij ken te bezitten dat een stabiel bewind kan worden gevormd. Al met al is de toestand in ons werelddeel overziende, kan men thans moeilijk aan de indruk ontkomen, dat het vrije Europa eigenlijk niet veel meer dan een weinig veranderend décor is, waarin zich een gro te Amerikaanse activiteit afspeelt. Dit beeld zal nog verscherpt worden als het plan van de leider der Marshallhulp organisatie voor Europa, Foster, doorgaat en ter ver hoging van de productie in de geholpen landen, Amerikaanse specialisten in over leg met de betrokken regeringen, direct contact met bedrijven en bedrijfsleven krij gen om de productie te stimuleren. De mogelijkheid tot directe Amerikaanse in menging op economisch, sociaal en politiek terrein in de geholpen landen is dan wel- heel groot en het is enigszins begrijpelijk dat deze Amerikaanse plannen in Europa met gemengde gevoelens worden tegemoet gezien. De steeds toenemende invloed van Amerika demonstreert zich buiten Europa ook op velerlei wijze. In het Perzische olle- geschil Is ze wel zeer duidelijk; alleen aan Amerikaanse bemiddeling is het te danken dat de Engelsen hun grote petroleumraffi- naderjj te Abadan niet stopzetten en nieu we onderhandelingen tussen hen en de Per zen werden geopend. Leiden deze tot re sultaat, dan krijgt Perzië meteen belang rijke steun van Amerika zowel voor zijn economische als militaire ontwikkeling. De gang van zaken gaat hier lijnrecht in de Amsterdamse slagersjongens spelen voor een Amerikaanse (Columbia) op de Reguliersgracht in Amsterdam. De jongens als volleerde filmacteurs in actie op een der Amsterdamse bruggen. en stoten aan de beruchte en mislukte agen- da-conferentle te Parijs. Het grote geschil punt blijft dat de Ver. Naties, of liever de Amerikanen ongeveer de huidige frontlijn willen waar de partijen het geweer bij de voet zullen plaatsen, de Noord-Koreanen en Chinezen willen de 38ste breedtegraad. De Amerikaanse els Is begrijpelijk, omdat de nu gehouden stellingen de sterkste zijn in Midden-Korea en dus gemakkelijkei houdbaar dan de linie aan de 38ste breedte graad. En dat is van veel belang, omdat een eventueel bestand jaren kan duren voor het door een vrede gevolgd wordt. Het beroep der Russische regering op pre sident Truman tot het sluiten van een vijf- mogendhedenverdrag: Amerika* Rusland, Engeland, Frankrijk en rood China, laten we voor wat het is. Het kan als een ant woord worden gezien op een resolutie des tijds door het Amerikaanse Congres aan genomen waarin de wens naar vriend schappelijke betrekkingen met het Russi sche volk werd uitgedrukt. De oplossing van de huidige problemen der wereldpoli tiek moet niet worden gevonden op een conferentie van deze 5 grote landen, maar in het raam der Ver. Naties. Zolang de Sovjet-Unie niet door daden bewijst, dat ’t haar ernst is met het belijden van haar vredeswil, kunnen we in dergelijke papieren betuigingen slechts propaganda zien, een poging de bewapeningsplannen van het Westen te vertragen en communistisch China een rol toe te bedelen in de wereld politiek, met name in de totstandkoming van het vredesverdrag met Japan, tegen het Amerikaanse ontwerp waarvan ook tal van Westerse landen ook het onze bezwaar hebben, al liggen deze bezwaren niet in hetzelfde vlak als de-Russische en Chinese. Gevaarlijker lijkt de toeleg der Russen om de uitvoer van West-Berljjn naar W.-Duits land stop te zetten; deze bedraagt nog al tijd 150 millioen mark per maand, tegen 30 millioen naar Oost-Duitsland. De West- Berlijnse goederen, voor W.-Duitsland be stemd, moeten de Russische zone passeren en de Russen eisen de laatste tijd bij die goederen certificaten welke de herkomst der verwerkte grondstoffen vermelden om smokkelarij vanuit Oost-Duitsland te voor komen. De geallieerdan hebben echter W.- Berljjn verboden dergelijke certificaten af te geven daar Rusland geen recht tot deze contröle heeft. Het gevolg is geweest, dat, nu ook het handelsaccoord tussen Oost en West-Duitsland is afgelopen, en de gealli eerden W.-Duitsland niet toestaan een nieuw te tekenen zolang de Russen hun houding ten opzichte van de W.-Berlijnsc uitvoer niet wijzigen, alle handel tussen beide delen van het oude Duitse rijk stop staat. De Russen hopen nog altijd, dat door een opeenstapeling van economische moei lijkheden in West-Duitsland, de massa der bevolking daar in haar ellende ten slotte toch voor het communisme zal worden ge wonnen, en daardoor de laatste verschui ving in de machtsverhouding in West- en Midden-Europa te kunnen bereiken, welke hen niet alleen verlost van de nachtmerrie der Duitse herbewapening, maar hen ook in een overmachtige positie ten opzichte van West-Europa brengt. Het zijn vooral de Fransen, die dergelijke mogelijkheden vrezen, maar de Amerikanen, die een der gelijke ontwikkeling bij voorbaat in hun po litiek ten opzichte van W.-Europa trachten te verdisconteren. Mocht de herbewapening van W.-Dults- land om een of andere reden mislukken, of mocht de militaire macht van West-Eu- ropa met inbegrip van de W.-Duitse con tingenten niet sterk genoeg blijken, dan wensen zij over een bolwerk achter de Py reneeën te beschikken om de heerschappij in het Middellandzee Zeegebied te handha ven en eventueel van Spanje uit met nieuw aangevoerde legers W.-Europa van Russi sche overheersing te bevrijden. Vandaar hun militaire en economische onderhande lingen met Spanje over een tweezijdig ver drag, waarvoor dezer dagen Amerikaanse delegaties in Madrid aankomen. Zoals be kend blijven Frankrijk, Engeland en andere West-Europese landen weigeren met het Franco-regime te praten, zodat deze on derhandelingen niet in Atlantisch verband kunnen plaats hebben. De zaken zouden al licht radicaal veranderen als Franco aftrad ten bate van de Spaanse troonpretendent Don Juan of diens zoon Juan Carlos en het ontbreekt niet aan pogingen van Spaan se monarchistische zijde om het zover te brengen, maar Franco blijft weigerachtig, en feitelijk wordt hij in die houding gestijfd zoveel jandoedel had gedronken, omdat hij zo’n hekel aan water had! In bewuste loze toestand werd hij uit het Amsterdam- Rijnkanaal gevist. Na toepassing van kunstmatige ademhaling keerden gelukkig de levensgeesten weer. Moge daarmee ook zjjn verstand zijn teruggekeerd. Kinderverlamming in meisjeskamp. In een meisjeskamp te Wapenveld heeft zich een licht geval van kinderverlamming voorge daan. De patiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht en voor het kamp is, op last van de medische autoriteiten, een quarantaine ingesteld. Groothandelsprjjzen iets gedaald. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek be rekende indexcijfer van de groothandels- prijzen is in de maand Juni met één punt gedaald van 146 tot 145. Dit is voor het eerst in lange tijd, dat het indexcijfer iets omlaag gaat. Eind Januari van dit jaar stond het indexcijfer nog op 136, in Juni 1950 was het indexcijfer 115. Nasporingen in Alpen gestaakt. Naar ver nomen wordt zijn de nasporingen naar mej. Van der Linde uit Hengelo, die vorige week bij een bergtocht door Oostenrijk spoorloos verdween, thans opgegeven. Men neemt aan, dat mej. Van der Linde waarschijnlijk in een met gras begroeide bergspleet is ge stort ,en daarbij om het leven is gekomen. Vijf dagen achtereen heeft de politie, in samenwerking met een groep Alpenjagers en leden van het Franse bezettingsleger de omgeving systematisch afgezocht, maar zonder resultaat. De wereldtaal. De „Tutmonda Junular- Organizo (is Wereld-Jeugd-Organisatie), in 1938 te Groet (N.H.) opgericht door le zeressen en lezers van en medewerkers aan het Esperanto-blad „La Juna Vivo”, heeft de vorige week te Haarlem de 7e Inter nationale Jeugdbijeenkomst gehouden, die een week duurde. Chauffeur bekent aanrandingen op Goolse heide. De politie te Hilversum heeft de 31-jarige Bussumse chauffeur J. B. gear resteerd wegens aanranding van twee 14- jarige Rotterdamse meisjes op de Gooise heide. De twee meisjes wilden de zonsop gang bewonderen. Op de heide werden zij door B. aangevallen, die met het handtasje van een der meisjes de vlucht nam. Bjj zjjn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1