I pei’ Gabe Skroar BOLSWARDER MARTINI GEEFT HAAR GEHEIMEN PRIJS <KmS-<!Öi£LS Martinytoer BEK derweg, rden, DE restauratie van de Martinikerk heeft ons reeds meermalen stof gegeven tot het schrijven van een artikel. DE 19e Augustus wie de léste dei, dat de ynwenners fan Wymbritseradiel de gelegenheit hiene om oan de oprop fan it gemeentebistjür gefolch to jaen. En nou’t dizze datum foarby is, kin it gjin kwea mear en siz der ris it ien en oar fan. üs hjoed to sizzen Legende van de „gestrafte nonnen door Nederland Fan de 47e Jaargang No. 64 Dinsdag 21 Aug. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Druhherij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Hwat hst Van tekenhaak tot troffel. 'tdam-O ef. 733! ug. ’RING Vlaamse boeren tegen het plafond Dak gedekt met 18000 leien 'gevoerd epannin UNE) nden hi m on de be ledrtj! gekO' rag o! il wat (IX). J Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m, Giro 87926 den no paan eden IJ Bolswards Nieuwsblad de J. PIET. JCl. De muurschilderingen. Een ander zeer interessant object is de sweg 54, >emhof", Bakker", igthart”, ebrand voor .se zat it zag weten, tandse Roo! Zor( „ER KOMT MEER LICHT. (Minister Lieftinck). Een man van groot formaat, (Wie kent er in de staat Onze positie juister?) Blijft, wat ook woelt en gist, Vertrouwend optimist. Hij tuurde in ’t wereldduister, Riep uit het donker zwicht „Er komt meer licht. Dit nieuws klinkt dubieus Menigeen vraagt: Is ’t heus? Gaat de lucht rood aanzetten? Een nieuwe dag op til. Of.een vergulde pil Voor de belastingwetten. Dat Haagse weerbericht „Er komt meer licht?. De winterbrandstofprfls, Nee, het is toch te grfls. Om hier van „licht” te spreken. De prijs stijgt bij de week, De huisvrouw raakt van streek Door al dat naar gereken. Betalen is de plicht. „Er komt meer licht. Daalt de prijs van het brood, Vervaagt de woningnood, Komt er meer kans op sparen, Breekt nieuwe welvaart baan, Dan roepen we spontaan: „Wij zien de hemel klaren! Reflecteert elks gezicht. „Wfl zien meer licht. Immen, dy’t üt frijen giet, Yt gjin sipels foar de tiid. Het van an het jd ont- n kort 1 naar ?t met d aan it uur Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Wij zien ook naar de kim, Of daar het licht al klimt. Aanschouwen kan ons sterken. Maar het is misschien te vroeg, Wij staan niet hoog genoeg Om een glimp te bemerken. De einder is grfls en dicht: „Er komt meer licht. touw, jke ir evei n we! e stad, burge- de ge ;n liep a aan m een en In dekerk is dit niet altijd mogelijk en daarom mogen de steenhouwers op dokters advies hier maar een korte tijd achtereen aan werken. Zelfs heeft een dokter be weerd, dat iemand, die zich niet correct aan deze regels houdt, niet ouder kan wor den dan 40 jaar. Wanneer over verloop van een gereed zal zijn, vergeet men zo licht met welke opofferingen, welk geduld en door zettingsvermogen aan de restauratie werd gewerkt en daarom leek het ons goed ook deze zjjde te vermelden. „Gestrafte nonnen”. Boven de ronde gewelven van de zijbeuken bevindt zich onder het schuine dak een loze ruimte. Het middenschip, dat daar tussen uit rijst, had vroeger tal van lang werpige openingen naar deze ruimte, die aan de kant van het schip later zijn dicht gemetseld. Thans zijn deze weer geopend. Er is een oude overlevering, die verteld hoe „gestrafte nonnen” de kerkdiensten en kerkelijke plechtigheden slechts mochten bijwonen van achter deze gleuven. Ze moes ten zich daar boven de gewelven van de zijbeuken bevinden en door deze openingen konden ze dan zien, wat er beneden in kerk en choor geschiedde. Dit verhaal lijkt ons erg fantastisch en we voelen meer voor de eenvoudiger en logischer verklaring, dat deze openingen moeten worden beschouwd als z.g. gehoorgaten, met andere woorden, dat ze dienden om de accoustiek van de kerk te verbeteren. Thans worden ze na opening weer dicht gemetseld, maar dan van de achterzijde, zodat er wel geen openingen blijven, maar toch nissen ontstaan, die vermoedelijk een soortgelijk effect hebben ten opzichte van de klankverdeling. Tussen deze „gehoorgaten” ontdekte men tegen de noordelijke muur dezer dagen een nieuwe muurschildering, die andersoortig was dan de reeds eerder ontdekte decoratie ve en bijbelse voorstellingen. Men is het er in vakkringen nog niet over eens, wat deze afbeelding voorstelt. Waarschijnlijk is het een stins, ook bevat de schildering een opschrift, dat nog niet werd ontcijferd. net mear as 8 ton hwat delkomt op f 64 per ynwenner. Dat is mar in bytsje, hwant it gemiddelde yn üs lan is hast fjouwer kear safolle. In solide gemeente dus en dêrom waerden in achthündert minsken, hwerfan it gemeentebistjür miende, dat hja wol hwat losse sinten to bilizzen hiene, oanskreaun om mei to dwaen oan in nije gemeenteliening, like great as de gemeente- skuld op it heden is. De rinte 4 pct. en yn tritich jier alles wer werom. In oan- nimlik ütstel sa to sjen. En in idé, dat de muoite wurdich is om derfoar yn it spier to gean. Hwant de bitingsten wiene goed en de risseltaten kamen to’n goede oan de eigen gritenij. Hwer soe men better oan meiwurkje kinne as oan de dingen fan eigen plak en eigen gea? Hwer hie men mear taforsjuch op de wize hwerop dit jild brükt waerd as yn de eigen kontreij. Mar it is foar it College fan B. en W. in tobek- setter wurden. Alhoewel der yn in diel fan de gemeente aerdich goed op yntekene is it lytse Skeamegoutum naem f 27.000 foar syn rekken foei de rispinge net mei. De termyn wie set oant 5 Augustus en op 10 Augustus hie men de tasizzing fan f 102.000. Dat wie mar it achtste part fan hwat men frege. Fan de achthündert brieven waerden meat as 600 net biant- wurde. En men kin der wol fan üt gean, dat dizze adressen mei soarch ütsocht wie ne. Dochs kaem men net ta syn doel. It is jammer dat dit sa is. Wy hiene dizze warbere gemeente graech in goed sukses gund, mar hwer sit de oast? Binne hja yn Wymbritseradiel net sosiael genoch? Wol- le hja har sinten leaver sette yn frjemde maetskippijen of ynstellingen Der moat men nei riede, witte is in oare saek, mar hwat men wol wit, dat is, dat mannich yn wenner op papier folie mear bisit as hy brüke kin. Yn dizze gemeente sille by dy achthündert adressen miskien wol sawn- hündert boeren west ha. Heech en Wélds- ein, Skeamegoutum en Blauhüs, Aldegea en Sénfirden, Abbegea en Folsgare en gean sa mar troch, der wenje nou ienkear in bytsje forenzen en millionnairs. Ald-Indysk gasten en pensionnearre generaels siket men der ek omdöch. Né, de hoop wie op de boere-ynwenners fan de gemeente. En de greate mearderheit lit it bryfke lizze, hja bite net. Of.binne hja net yn steat om ta to biten. Hwant it mei frjemd lykje, Aardolie onder Giethoorn? Binnenkort zal in de Gieterse polder bij Giethoorn een boortoren worden opgericht. Men acht het waarschijnlijk, dat er in deze streek van de Noordwesthoek van Overijssel aardolie zal worden gevonden. Dijk aangelegd in 3>/2 dag.. Een bijzondere prestatie is deze week geleverd door een firma uit Papendrecht, die in drie en een halve dag een dijk ter lengte van 220 meter heeft aangelegd in de Maas bij Buggenum. Hierdoor wordt deze oude Maasarm, die bekend was bij de schippers wegens zijn ge vaarlijke bocht, voorgoed voor de scheep vaart afgesloten. Ontsparing in 1951 f 151 millioen. Volgens het CBS is bij alle spaarbanken in Neder land gedurende Juli ingelegd f 62 millioen en terugbetaald f 73 millioen, zodat de ont sparing f 11 millioen bedroeg. Gedurende de maanden Januari tot en met Juli is to taal ingelegd f 417 millioen en terugbe taald f 568 millioen, zodat f 151 millioen ontspaard is. In dezelfde periode van 1950 waren inleg en terugbetaling resp. f 474 millioen en f480 millioen. restauratie van de muurschilderingen in de( z.g. Mariakapel, aan de Oostzflde van de Noordbeuk. De jonge kunstschilder Justus Tsjalling Halbertsma, broer van de oudheidkundige Drs. H. Halbertsma, restaureert hier in op dracht van de Rijks Monumentenzorg de ontdekte muurschilderingen. Restaureren wil hier zeggen, het bestaande conserveren en bflwerken. Plekken die zijn weggevallen mogen niet worden bijgefantaseerd en moeten wit blijven. Zo ergens, dan is hier 'van verantwoordelijk werk sprake, maar de heer Halbertsma, die dit restauratiewerk voor het eerst doet, heeft liefde voor z^jn vak dat hij aan de Rijksacademie als studie vak koos. De z.g. Mariakapel geeft een 8-tal voorstel lingen uit het evangelie n.l. allereerst de geboorte van Christus met de aanbidding. Deze voorstelling was nog het meeste gaaf. Typisch is dat het Christuskind hier ligt op een matje en „Jozef” wordt voorgesteld als een Franciscaner priester, misschien de opdrachtgever tot ’t aanbrengen van deze schilderingen. In de hoek is nog een gees telijke afgebeeld, waarschijnlijk een voor stelling van de schilder zelf, die er zwe ven engelen boven zijn hoofd hier god delijke inspiratie ontvangt. Links van deze voorstelling, die bijna ge reed is, vinden we de „Besnijdenis”, zeer realistisch voorgesteld, er tegenover de „Drie Koningen” en rechts de Kindermoord te Bethlehem. Deze laatste voorstelling is zeer geschon den, maar de Romeinse soldaten te paard zijn nog duidelijk zichtbaar. In het tweede gewelf vindt men opnieuw 4 voorstellingen, n.l. De vlucht naar Egypte; de 12-jarige Jezus in de tempel; de doop in de Jordaan en de bruiloft te Kana. Bij „de vlucht” waarmee de schilder bezig was, toen wi) een gesprek met hem aan knoopten, is een boerenlandschap voorge steld, waar de vermoedelijk Vlaamse schil der Vlaamse boeren heeft geschilderd. Een onbijbels aandoend, maar toch interessant tafereel. Volgens de heer Halbertsma moeten de schilderingen zijn aangebracht direct na de bouw van de kerk. De schilderingen in de kerk te Bozum zijn nog een 100 jaar ouder. De schilderijen te Bolsward vormen een unieke bijdrage om de ontwikkeling van deze tak van kunst in Friesland te bestu deren. Met belangstelling zien We het eind resultaat tegemoet. Eén of drie gedetineerden In een cel. Tweede Kamerlid Jkvr. Wttewaall 'Stoetwegen (ch) heeft de minister van Jus titie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat een gedetineerde in de psychiatrische observatiekliniek van de gevangenis te Utrecht door een mede-gedetineerde om het leven is gebracht. Zij vraagt of de minis ter wil bevorderen, dat de gedetineerden in de Huizen van Bewaring öf alleen öf met zijn drieën in de cel verblijven, in ieder ge val in een psychiatrische observatiekli niek. mar in feit is, dat mannich boer .as hy in hüshélding hat en dus ek wer noed stean moat foar de bern en har libbenssteat, net bite kin. Alderearst sit der in hiel stik jild yn it bislach en reau. Alles by de boer is djür. Sil men ien fan de bem op in hierd spul sette, dan is men samar in f 40.000 ne- dich. Mar it sit jit mear fêst op de swiere bilêstingen en op de wize hwerop dizze de léste jierren ynfandele binne. By de meas- ten komme de definitive oanslaggen oan as tongerslaggen, soms twa trije tagelyk. En hja fege der forgoed yn. Op papier is alles folie djürder wurden en dus sit eltse boer neist syn ynkomstebilêsting ek sa mar dik yn de formogensbilêsting. It tsieren oer de formogensoanwasbilêsting is jit alle da gen oan 'e gong en der wurde dikke en swiere ribben ütsnijd. Ik siz net dat de sakelju der net fan meiprate kinne, mar in buorkerij is nou ienkear in tige troch- sichtich ding en men kin folie gauwer de kij telle as de wearde fan in tekstylsaek bipale. En al soe it derre krekt allyk wéze, dat foroaret oan de saek ek gjin healtsje. It docht bliken, dat oarmans skütel folie minder fet blykt to wêzen as buorman tocht hie. In twadde oprop is nou dien en wy hoopje, dat dizze noch frijhwat opsmi- ten hat, mar leauwe dogge wy it daliks net. De boerelienbanken en de sparbanken litte ommers itselde sjen, hja rinne al mar ef- terüt. Hoe komt it nou mei Wymbritsera diel en oare gemeenten? Hoe komt it mei fierdere wentebou dêrre en hjirre. Hoe sille wy de Ambachtskoalle en de HBS en de Martiny-toer en it lege bolwurk en de to lytse skoallen en de öfkarde biwaer- skoallen en safolle mear, bouwe of forbou- we kinne as de gemeenten gjin jild mear ha en net mear krfle kinne? As men de binnen it foer ünthéldt, rint it mei it lizzen forkeard. Men kin net in hüshülding bi st jüre as men allinnich mar seit: Dit moat d«r komme en dat moat der nedich wéze. Men sil earst soarch ha moatte om de sinten to krijen, to fortsjinjen en dan pas wit men hwat kin en hwat net kin. Sawol nationael as yn lytsere rounten sil men earst rekkenje moatte mei de ponge foar men merke hélden giet. Docht men dat net, dan sil yn koarten bliken dwaen, dat sêfte dokters de kwael aloan slimmer meitsje. Tj. de J. I Iedere Bolswarder ruim ander half kilo leien. Ook het exterieur wordt geducht onder handen genomen. Utrechtse leidekkers, vijf in getal, zijn momenteel bezig de kerk te bedekken met 18000 leien, per stuk gemid- dels 0.7 kg wegende, terwijl er verder on geveer 1000 kg lood nodig is om de kerk voorgoed waterdicht te maken. Deze leien, afkomstig uit de groeven te Luxemburg, worden ieder met 3 of 4 ko peren spijkers vastgenageld en schubsge- wfls over elkaar geplaatst. De leien worden niet, zoals men dat vroeger deed, z.g. „rechts” gedekt, maar juist andersom „links” gedekt, d.w.z., dat de Z.-Wester storm er met geen mogelijkheid vat op kan krijgen, maar er overheen strijkt en de leien des te vaster tegen het dak drukt. Over ongeveer 4 weken zal de dak bedekking gereed zijn. Om zich ’n voorstel ling van de omvang te maken, laat het zich gemakkelijk berekenen, dat iedere Bolswarder dan meer dan anderhalf kilo gram lei op de Martinikerk heeft liggen. Samen met het lood is dit een gewichtig geval. Hoe zwaar de leien ook mogen zijn, de stukjes die de jongens op het kerkhof vinden, willen buitengewoon goed zweven. Er is al weer een kapitaal aan ruiten ver nield en de prachtig gebrandschilderde ra men durft men mede om deze redenen nog niet eens te plaatsen. Ouders, die dit lezen, wilt U uw jeugd nog eens op het hart binden n 1 et op het kerk hof te komen? doden paard. Op het paard van de landbouwer V. te Venray streek toen het voor een maalmachine was gespannen een bijenzwerm neer, die zich in de ma nen van het dier nestelde en practisch de gehele kop bevolkte. Het paard, dat flink werd toegetakeld, sloeg op hol en moest ten slotte worden afgemaakt. Veehouder gedood. Vrijdagavond geraak ten de paarden, die gespannen waren voor twee aan elkaar gekoppelde wagens, nabij Wolvega in het land op hol. De bijna 50- jarige veehouder A. Hassing uit Sonnega die op de bok zat, viel er af. Hfl kreeg de wielen van de wagens over het hoofd. Hij werd zo ernstig gewond, dat hjj vrijwel op slag dood was. Zo eens in de twee maanden stellen we ons n.l. op de hoogte van de vorderingen en worden dan door de aannemer De Boer of wel door de voorwerker de Vries rondge leld. Bij ons jongste bezoek ontbrak ’t niet aan stof. Noch letterlijk noch figuurlijk. Thans zfln ruim 20 man bezig aan het interieur zowel als aan het exterieur. Hamergeklop, grote stofwolken, hopen puin, stapels leien, brokken tufsteen, het zijn zovele getuigen van het feit, dat thans de restauratie met alle kracht wordt voortgezet. Bij ons laat ste bezoek was men juist begonnen met het herstellen van het gewelf van het midden schip, een groot en verantwoordelijk kar wei. De tufstenen banden („rillen”) waren hier immers door de tand des tijds zo aan getast, dat ze door nieuwe moesten worden vervangen, öf ze hingen gewoon los van het gewelf, zodat men er wel een hand ach ter kon steken. Bovendien was de zijmuur zo naar buiten uitgeweken, dat het gewelf op één plaats niet op deze muur steunde, maar er een 20 cm. naast terecht kwam. Met meesterlijke vakkennis, eindeloos ge duld en grote eerbied voor het gebouw hebben de vaklieden thans alles weer in de oude staat teruggebracht, zodat het mid denschip, wat dit betreft, bijna gereed is en thans het wachten is op de stucadoors. F. C. E. doodt ook varkens per vrachtauto. Dinsdag liep een varken van de veehouder Jobs. Bottema op de Van Sminiaweg on der Haskerdijken. Het dier had kans ge zien uit te breken uit de varkenswoning en was op de kuier gegaan. Het werd hem noodlottig want knor werd door een aldaar passerende vrachtauto van de FCE over reden en gedood. De automannen namen direct het slachtoffer mee om dat te bren gen ter bestemder plaatse. hie harren al foardien, hoe’t it faeks noch koe. Freegje gjin jild oan de jildmark, mar klopje by de eigen ynwen- ners oan. Hj* koene dat sünder skamte dwaen. De hiele skuld fan de gemeente is Dollars verdienen. Drie Nederlandse scheepswerven hebben opdracht gekregen om drie politievaartuigen voor Thailand te bouwen. Deze order beloopt ruim een mil lioen gulden, te betalen in dollars. Het mijn en dfln. Aan de Ceintuurbaan te Amsterdam hebben inbrekers op een nacht door middel van openschuiven van het hekwerk en vernieling van de etalage ruit bij een juwelier een groot aantal zil veren en doublé voorwerpen gestolen. De gezamenlijke waarde van het gestolene be draagt ruim f 2100. Hwat wie de saek? Lyk as alle gemeente- bistjüren sit ek dizze gemeente mei de fraech: „Hoe hélde wy de finansjele kant fan üs wurk geande? Hoe komme wy oan jild om huzen to bouwen, diken to forbet- terjen, wegen yn oarder to bringen en al sa mear. Dat is in hiele wichtige frage tsjintwurdich, hwant de polityk fan it Re- gear om de rinte to twingen ünder it peil fan it reedlike, is mislearre. It gefolch is, dat hast alle oerheitsorganen nou sitte mei in lege kas. Twongen troch de ünhéld- bere posysje fan dy jildmerk is Minister Lieftinck nou einling en to’n lésten troch de bocht gien en hat tastimming jown ta 4 pet. lienings. Mar it docht bliken, dat ek dat net mear giet. Dat komt to let Congres Jehova’s Getuigen. Te Rotter dam wordt in de Ahoy-hallen een driedaags internationaal congres van Jehova’s Getui gen gehouden. Onder de vele duizenden deelnemers bevinden zich mensen uit Duitsland, België, Zwitserland, de V. S.f Canada en Australië. Koningin bezocht Hoenderioo. Vergezeld door haar particulier secretaresse heeft ko ningin JulianaVrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de Stichting Hoenderioo, waar voogdflpupillen, regeringspupillen en kin- derrechterpupillen worden verzorgd. Geen bases in Nederland Van Nederland se militaire zijde wordt op de meest cate gorische zijde tegengesproken, dat Neder- lands-Britse besprekingen omtrent het vestigen van Engelse bevoorradingsbases in Nederland thans tot een resultaat zouden hebben geleid. Hakkende steenhouwers. Beneden het beklimmen van een zwie pende trap gaat voor een leek gemakke- Iflker, dan het af dalen ervan! zien we een geheel ander tafereel. In een hoek op de vloer liggen grote stuk ken -tufsteen, zo gehouwen in de Duitse groeven. Tufsteen of op zijn Fries „dou- westien” vormde vóór de baksteenbouw een belangrijk materiaal voor de Friese kerken. De voormalige kerk van Oldenhove waarvan verleden jaar de fundamenten werden blootgelegd en waarvan men enkele fragmenten terugvond, was er bijv, opge trokken, terwijl ook het choor van de te genwoordige kerk nog tufsteenfragmenten heeft. Deze tufsteen is een soort gestolde lava. Eens was dit gesteente vloeibaar en vermengd met as. De as bleef zacht en verweert spoedig, zodat de tufsteen het bekende oneffen oppervlak heeft. De brok ken tufsteen worden door bekwame steen houwers van fa. KI. de Vries uit Buiten post thans gespleten en gehouwen tot ban den, consoles en wat er verder maar ver nieuwd dient te worden, een uiterst secuur werk, dat grote vakmanschap vereist. Ook de zandsteen wordt door deze steenhouwers en kin it bitrouwen yn de finansjele poli- bewerkt. Dit is een uiterst ongezond werk tyk fan de oerheitsorganen net mear en dient in de open lucht te geschieden. rédde. En nou sitte de gemeenten oan. Hja moatte nije huzen, skoallen en brêgen bouwe, de wegen en diken kinne net lan ger wachtsje, de arbeiders moatte wurk hélde, mar der is binei gjin jild to biset- ten. Wymbritseradiel hat bisocht yn dizze by- sündere tiden ek aparte nije methoaden paar jaar de kerk in al zijn pracht to brüken. Utingeradiel hie derfan de pri- meur en 1 Peperig. Vijf zakjes peper, van ieder tien kilo, bevonden zich met twee Engelse zee lui in een taxi, die aan de Waalhaven te Rotterdam door de politie werd aangehou den. De peper was van boord gesmokkeld en de Engelsen wilden er een goede prijs voor maken. Dat zou ook wel gelukt zijn, want de groothandelsprfls van peper is 22 gulden per kilo, zodat de vflf zakjes een waarde vertegenwoordigden van op zfln minst elfhonderd gulden. Die prfls is niet gemaakt. Wel is er een proces-verbaal op gemaakt. Dorstige jongedame. De 24-jarige jonge dame, die te Leiden zwaar onder de in vloed langs de Rijnsburgersingel liep, was wel zéér dorstig. Ondanks (of door?) de overmatige hoeveelheid geestrijke drank, die zij gedronken had, kon zfl het niet la ten van een melkauto twee flesjes karne melk te stelen om ook deze nog leeg te drinken. Had zfl het maar direct op kar nemelk gehouden. Nu namen twee agenten haar mee en stopten haar in de cel. Ongeval. Het motorschip „Vlieland” heeft naar binnenvallende luiken inplaats van uit- neembare luiken zoals op andere schepen. Voor de passagiers leveren deze naar bin nen vallende luiken een groot gevaar op, wat dezer dagen weer bleek. Een vrouwe- Iflke passagier kreeg het luik tegen haar been met het gevolg dat het been brak. Dr. A. Hodes verleende medische hulp. Bijzondere kip. De heer A. Moerkerken te IJsselmonde slachtte een kip, iets dat stellig niet zou worden vermeld, ware het niet, dat zich in die kip een ei bevond en in dat ei een kuiken. Dief had hard hoofd. Een manufacturen- handelaar uit Amsterdam had zfln auto buiten laten staan. Toen hij ’s nachts iets hoorde, sprong hij uit bed, pakte een eind hout en ging naar buiten, waar hfl een jongeman, die kennelflk de auto wilde ste len, een klap mee gaf. De klap was echter niet hard genoeg. De dief pakte de manu facturier beet en gooide hem door het glas van de glazen winkeldeur naar binnen. De man moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Lt.-koi. Fiedeldfl kolonel. De commandant van de vliegbasis Leeuwarden, luitenant- kolonel vlieger-waamemer B. J. Fiedeldfl is bij Kon. Besluit tot kolonel bevorderd. Agenten vochten een robbertje. Twee agen ten kregen Vrijdagmorgen op de veemarkt te Leeuwarden verschil van mening over een gezagskwestie. Dit meningsverschil kon blflkbaar niet door tactvol optreden beslecht worden en de ordebewaarders vlo gen elkaar in de haren. Eén hunner moest met een bebloed hoofd het terrein verla ten. Tongblaar in Friesland. In de laatste we ken zfln er in het Zuid-Oosten van Fries land een drietal gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. In de afgelopen week hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Droevig ongeval. Bij de legeroefening „Mars” op de Vughterheide te Vught is bfl een kleine schermutseling de 20-jarige dienstplichtige soldaat G. J. Kieboum ,uit Delden dodelflk getroffen door een op zeer korte afstand afgeschoten losse patroon.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1