Martinytoer nd üs hjoed to sizzen A. v. d. Meulen, Berlikum winnen de Hof van Holland-partij door Nederland Fan de I ga De op Zondag gehouden door elkaar loten*partij een lijst te zien, waarop 23 parturen 28 28 I *iG 47e Jaargang No. 66 Dinsdag 28AAig. G. Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 22. tseri. I A. Rinia, Makkum en Fr. Helfrich, Leeuwarden j les ga; sma; es; 2. a. GA. a.s. EN. 45 H. de Jong, Burgwerd, D. Poelstra, Schalsum en A. Broersma, Baard. oe- tap ter lat IS IS 32 A Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) IS igde Ta, in- et te- lie Hwat hat Gabe Skroar Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Bolswartls Nieuwsblad Kaatsen te Bolsward 7. de 3 de 1. ■ij; 3. 4. 5. 6. 7. 8. 2. 6. 9. 14. 15. en Op de is Tj. de J. 5: 7: Op de drie kwamen alzo de nos. 2-9, terwijl 15 bleef staan. Na een aanvankelijke voorsprong van no. 9, stand 1-2, kreeg no, 2 de loop er in cn maakte in korte tijd de 3 spel vol. Punten 5632. De sterke wind was mede oorzaak, dat door vele buitenslagen de meeste partijen niet tot haar recht kwamen, terwijl de dreigende wolken, waaruit af en toe enige regen viel een der oorzaken zal zijn ge weest, dat menigeen zich niet van huis waagde. tingen in de Ooypolder bij Nijmegen, blijkt de telepaath Hurkos, die toevallig in de buurt vertoefde belangrijke diensten te heb ben bewezen. Hurkos bezocht verschillende plaatsen in de nabijheid, waar het gebrand had. Het leek tevergeefs, want hij kon geen enkele inlichting geven omtrent de dader. Een groepsfoto en een spijker uit een af gebrande boerderij bracht echter licht in de duistere zaak. Huskos wees toen op de foto iemand aan, die de dader zou zijn, en beschreef deze persoon. Het U’as de ge arresteerde P. V. Huwelijksbedrog. Een Groningse vertegen woordiger stond dezer dagen terecht voor de Arnhemse rechtbank. De man had een zeer sympathiek uiterlijk, was rad van tong en had die eigenschappen die vrouwen ple gen te imponeren. Daarvan maakte hij een „nuttig” gebruik. Hij knoopte verhoudin gen aan met trouwlustige dames. Infor meerden zij naar ’s mans vermogen, dan liet hij hen een eigengemaakt gezegeld stuk zien, waaruit zijn rijkdom zou moeten blij ken. Wanneer het zover was, dat een hu welijk zou worden gesloten, dan verdween de man spoorloos maar meestal met een flinke buit in zijn zak. De officier eiste 6 maanden gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Broódoorlog. Toen het personeel van een grote bakkerij te Amsterdam in staking ging en de patroon er bang voor was, dat hij met een grote voorraad brood zou blij ven zitten, verlaagde hij zijn broodprijs met 12 cent, tengevolge waarvan de politie er - aan te pas moest komen om de orde onder het koopgrage publiek te handhaven. king van zijn rijwiel altijd nog wel stuivertje over heeft. Sjoch net to treurich, net to bller, Bidaerd yn alles wint it fier. der zijn op :ht. liet ile- 15: 2: «4 ten het ker lad eed is die ind zul tar ner .et- ïlt -’52 riej, a.s. en, os, in dagen hechtenis. Zij kregen deze correctie omdat zij geweigerd hadden te voldoen aan de wettelijke verplichting ter bestrijding van rundveetuberculose. Aangezien zij ook weigerden :een tientje boete te betalen, heeft de Apeldoornse politie hen Dinsdag nacht uit bed gelicht en op last van de officier van Justitie te Zutphen opgeslo ten. moast hwat op foun wurde. De technyske adviseur fan de provinsje: Prof. Dijxhoorn gie dêrmei to set. Hy socht it hiel djip en kaem mei de oplossing, dat men de filters foroarje moast. It smoarge wetter moast earst elekrysk makke wurde mei alumi- niumelektroden. Nou hawar, dat wie gjin lytse biroerte, hwant derfoar moasten hie- le ynstallaesjes boud wurde. Oan it P.E.B. naem men der in proef mei en sjoch der, de professor hie gelyk. It wetter waerd De strijd tussen 2 en 6 ging tot 4 eersten gelijk op, doch daarna maakte no. 2 de 3 spel aaneen vol. In de partij 9-14 was het vooral het laatste partuur, dat aan de opslag enorm knoeide met gevolg dat ze een 5-1 nederlaag kre gen te incasseren. Bij de partij, die gespeeld werd tussen de nos. 15 en 22 deed zich bij de stand 5-3 4-4 een kwestie voor over een opgeslagen bal. Broersma en z’n maats waren van oordeel, dat de door partuur 15 opgeslagen bal vóór was, de keurmeester besliste zitbal, met als gevolg dat de beide perkspelers van no. 22 D. Poelstra, Schalsum en A. Broersma, Baard weigerden verder te spelen. De par tij werd toen ten gunste van no. 15 be slist. voor en verdwijnt ook dit partuur van Hjst. ’t Puntenschema: 8-6-8-8-6-8-8-6-6-2-8 74 pnt. 6-8-2-4-8-6-4-8-S-8-4 66 pnt. De eindstrijd werd alzo gespeeld door de nos. 15 en 2. Hoewel de strijd niet die spanning verkreeg waarop de niet- talrijke bezoekers hadden gehoopt, wist no. 15 in het eerst behoorlijk partij te geven, verloor 2 maal, op gelijk 6 een bordje en sneuvelde ten slotte bij stand 3-5 4-6. Het puntenschema was als volgt: 6-8-6-4-2-8-84-4 50 pnt. 8-6-8-8-8-6-2-8-8 62 pnt. De prijzen, mooie luxe voorwerpen, en medailles voor het prijswinnend partuur, werden resp. gewonnen door de nos. 2, 15 en 9. De Westduitse kanselier Adenauer krijgt sedert enige tijd liefdesbrieven van een onbekende dame, die nu on- 11 geduldig begint te worden, omdat de LI; 75-jarige staatsman niet terug- schrijft. Hij leest de brieven trouwens l niet eens, dat doen zijn secretarissen W voor hem. En sommige van die brie- w ven tellen vijftien kantjes. In de laatste brief stond: „Lieve Konrad, als je ook deze brief niet beant- woordt, ben ik verplicht mijn gevoe- (r lens over te schakelen op Koning v George van Engeland.” Binnenkort (f zullen die vijftien kantjes dus wel op /V het Buckingham Palace ontvangen worden. Wel een stuivertje waard. Het besluit van de directeur-generaal der P.T.T. om de rij wielen bij de grote postkantoren niet lan ger te doen bewaken, ten einde de bezoe kers van die kantoren niet nodeloos extra te belasten, vond niet de algemene waar dering, omdat men voor een goede bewa- een Meisje onder een hek. Woensdagavond waren enige jongens op een terrein aan de Amalia van Anhaltstraat te Eindhoven aan het spelen met een ijzeren hek. Daar bij is een twee en een half jarig meisje onder dit hek geraakt. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het Donderdag in het Binnenziekenhuis is overleden. Uddelse boeren in het gevang. „Wij moe ten Gode meer gehoorzaam zijn dan de mensen,” verklaarden vijf Uddelse boeren voor het kantongerecht te Apeldoorn, toen dit hen veroordeelde tot f 10.— boete of 5 Een bytende cafébezoeker. In een Haags café kreeg een bezoeker ruzie met de ca féhouder. De vrouw van deze laatste kwam naar voren, nam een barkruk, en probeer de daarmede hoe sterk het hoofd van de ruziemakende bezoeker was. Deze repli ceerde door de caféhouder in de arm en in de borst te bijten. Peter Hurkos verleende assistentie. Bij de opsporing van de dader van de brandstich- Laf. Te Odijk (U.) werd een vrouw door vijf mannen aangevallen, waarbij de onver laten, toen de vrouw ging gillen, met een revolver op haar schoten. De zwarte Ijjst. Na de ontdekking malversaties bij de Luchtmachtstaf enige firma’s, die officieren omkochten op de zwarte lijst geplaatst en van leveranties voor het leger uitgesloten. In eigen land. Op vier plaatsen in ons land en niet in Duitsland zoals aanvan kelijk het plan was zullen binnenkort kampen worden gebouwd voor militairen, die begin volgend jaar onder de wapenen worden geroepen. Jeugdige dieven ontmaskerd. In een in- dustriebuurt van Nijmegen heeft de po litie een dievenbende, bestaande uit jon gens tussen 16 en 20 jaar ontmaskerd. Uit allerlei gebouwen: woonhuizen, clubtenten, kiosken, enz. werden herhaaldelijk geld, snuisterijen, snoeperijen en kledingstukken gestolen. En als de diefstallen niet genoeg hadden opgebracht;, dan werd bovendien lood gestolen, dat hier of daar werd ge sloopt. Sleepreis van 13000 zeemijlen. Begin Sep- hember zal de sleepboot „Noord Holland”, van bureau Wijsmuller uit IJmuiden ver trekken met een baggermolen en een zui ger. Deze moeten gesleept worden naar Al bany in Australië, een afstand van 13000 zeemijlen. Zweden bestelt schoenen in Nederland. Zweden heeft een belangrijke order bij de Nederlandse schoenindustrie geplaatst. De ze betreft 60.000 paar damesschoenen, die door de N.V. Ned. schoen- en lederfabrie- ken Bata in Best op korte termijn gefabri ceerd zullen worden. In de derde ronde plaatsten zich aldus de parturen: H. Zijlstra, Witmarsum, S. Elgersma, Witmarsum en P. de Groot, Arum. P. Reinsma, Witmarsum, P. Buren, Baard en D. Hoitsma, Sneek. M. Adema, Bolsward, A. A. de Haan, Berlikum en D. Rienstra, Witmarsum. P. Hovinga, Zurich, S. Rienstra, Hit- zum en J. de Haan, Bolsward. W. Adema, Bolsward, D. Wiersma A. Rinia, Makkum. AAN de Zaterdag j.l. te Bolsward gehou- den. „Hof van Holland”-partij namen de volgende acht uitgenodigde parturen deel: J. Stavinga, Poppingawier, J. Ferwer- da, Bolsward en A. Hiemstra, Leeu warden. J. Rodenhuis, Leeuwarden, S. Olivier Harlingen en G. Groen, St. Anna Par. H. Schuil; Harlingen, Th. de Bruin, Leeuwarden en Sj. Helfrich, Warga. M. van der Weerdt, Arum, JE. Haima, Dongjum en Sj. Rijpstra, Winsum. A. van der Meulen, Berlikum, A. Rinia. Makkum en Fr. Helfrich, Leeuwarden. M. van der Leest, Stiens, S. van Loon, Beetgum en C. Langerak, Franeker. R. de Wit, Bolsward, J. Wallendal, St. Jac. Par. en R. Kuipers, Makkum. J. Faber, Peins, A Paassen, Leeuwar den en W. Vlietstra, Franeker. Het was al even na het vastgestelde uur toen de strjjd (in de eerste omloop in twee perken) een aanvang nam onder leiding van J. Sixma te Leeuwarden. De schuin over het veld staande wind was mede oorzaak, dat, vooral in het eerst veel buitenslagen werden genoteerd, terwijl ook de uitslag hierdoor ongunstig werd be ïnvloed. No. 1, Stavinga c.s., dat de leiding nam, moest deze al dadelijk afstaan doordat no. 2 1 spel achtereen vol maakte. Wel gelukte het partuur no. 1 gelijk spel te behalen, doch Rodenhuis, goed ondersteund door z’n makkers, waarvan vooral Olivier goed in vorm was, liep uit tot 5-2. Nog eenmaal boekten de tegenstanders succes, doch op 3-5 4-6 verloor Stavinga voor z’n partuur, toen hjj voor de zesde maal het perk mis te. Partuur 3 en 4 speelden een zeer eenzijdige partij. Op en uit waren Schuil c.s. niet opgewassen tegen het goed sluitende par tuur v. d. Weerd c.s. Ook het ovememen van de perkplaats van Sj. Helfrich door Schuil bracht geen verbetering en met 1 spel aan de hang moest dit partuur het veld ruimen. Tot 3-3 en 6-6 speelden de nos. 5 en 6 een gelijk opgaande strijd wat vooral mede te danken was aan de onwisse opslag van Van der Meulen (13 maal buiten). Daarna liep dit partuur uit tot 5-3; wel wisten v. d. Leest c.s. nog een bordje te bemachtigen, doch sneuvelden op de stand 4-5 4-6 door buitenslaan van Van der Leest. Een gelijk opgaande strijd, ontsierd door in totaal 25 buitenslagen en daardoor meer spannend dan fraai, leverden de nos. 7 en 8. Om beurten werden de bordjes ingepikt, totdat bij de stand 5-5 6-4 Kuiper de door Paassen uitgeslagen bal voldoende retour neerde, zodat ook dit partuur van de lijst werd afgevoerd. 8-6-6-8-8-6-8-0-8-6-2 66 pnt. 2-8-8-2-2-8-2-8-6-8-S 62 pnt. De verliezer had dus meer punten dan de winnaar. De strijd tussen de parturen 5 en 7 ken merkte zich ook door het feit, dat meer dere malen de telegraaf de stand 6-6 aan wees en dat vele ballen buiten werden ge slagen; in totaal: v. d. Meulen 6 maal, A. Rinia 7 maal, R. de Wit 4 maal en R. Kuiper 9 maal. Ook hier kon men spreken vap een meer spannende dan fraaie strijd. In het eerste eerst sloeg Kuiper op 6-6 buiten, wat Van der Meulen op dezelfde stand in het vol gende eerst ook deed; daarna liep partuur 5 uit tot 3-1, door missen van Kuiper op 2- 6 in het perk en buitenslagen van de Wit en Kuiper op 4-6. Het wordt 6-6; een snelle bal van Kuiper wordt niet verwerkt 3- 2. Andermaal 6-6 plus kleine kaats, door no. 5 gepasseerd 4-2. Daarna loopt no. 5 uit tot 5-2 6-6, doch op de standen 6-6, 6-6 en 2-6 worden de partijen door 2 maal buitenslaan van Van der Meulen en retour neren der kaats door Kuiper op gelijke voet gebracht. In het beslissende eerst slaat Kuiper op 4-6 tftwA’T de léste jierren yn it Provinsje- hüs boadskip hie, koe yn de keamer, hwer’t de tredde öfdieling fan de Steaten har gearkomsten haldt, in skriuwbureau fine, hwer’t in bijierre man siet to wurk- jen. In ienféldich man, bihindich fan pos- tuer, net botte redenryk, net botte gentle man, gjin charmeur of potentaet, mar in stil, ienfaldich man yn griis pak. It wie de eardere haed-yngenieur fan de Prov. Wettersteat: ir. D. F. Wouda, dy’t inkelde jierren lyn mei pensioen gien is. Dochs hie hy gans pompieren en stikken om him hinne en it like wol, dat er net botte forlet hie fan in rêstige aide dei. Dizze wike is it riedsel oplost. Branden- burch en Co. to Snits lieten fan har parse komme: „Over de Afwatering van Fries land en haar geschiedenis”, in boek fan 575 siden, yn stevige ban mei in wettersteat- kundige kaert fan Frysian. Sa de man, sa it boek. Sober, ienfaidich, saeklik en gjin persoanlike idelens, al of net sünder sabeare forlechjes forsküle. Deeglik en op ’e man öf. In foarbyld fan in treflik ambtner fan de aide skoalle sa is ek dit kostbere boek. In gearfetting fan de wichtichste bisluten en dieden fan Frys- lén’s bistjür op wettersteatkundich ter rein, hweryn Ir. Wouda sa’n bilangrike rol spile hat. Frysian en it wetter, hwat in stik libben en hwat in striid, doe en nou. Hwat in taeije ünbitroubere fijan en freon hat it wetter altiten west en is it jit noch. En oer dy striid skriuwt Ir. Wouda syn boek, wiswier gjin boek foar de mannich- te, mar wol foar hiel hwat minsken, dy’t mei dizze gigantyske striid forboun binne mei har bisit en bidriuw. De mear as forgrize yngenieur kin men net winskje. Dêrby stie it hiele provinsiale en ryks- archyf him neist syn libbenslange Under filling ta syn biskikking en is hy neat üt ’e wei gien, gjin toloarstelling en gjin mis grepen, alles is registrearre mei de krek- tens fan de ambtner üt de aide skoalle. Dat yn dizze forhanling it üntstean en de working fan it gemael by Teakesyl in great plak ynnimt, kin gjin minske nij dwaen. It hat in sintrale bitsjutting krige yn de ófwettering en sil dit ek jit lang haide. Oer it twadde gemael sprekt Ir. Wouda net. Hy skreau skiednis en gjin takomst- bispegelingen, mar hwa’t de takomst liede wol, moat de histoarje kenne. Wy stean allegearre op de skouders fan üs foargon- gers en allinnich wyldemannen en would- be-bistürders kinne miene, dat mei har de wrüld einlings bigoun is. Ut de aerd fan de stof is dit boek gjin roman of novelle. It is stüdzjemateriael fan it boppeste buordtsje, mar it lit him flot léze. En hjir en der sitte seis stikjes libben as in smaek- like anekdote forsküle. Sa is der it forhael fan it kondensaesjewetter yn it nije ge mael. It wetter fan de tsjettels, dat ta stoom makke wurdt, docht hieltyd wer tsjinst omdat men de stoom wer troch kon- densaesje ta wetter makket. Mar dêrby giet ek hwat oalje üt de masines mei en dus moat dit wetter wer suvere wurde fan dy oalje. Dat koe mei de middels, dy’t men hie, net hielendal klear komme, der bleau altyd in bytsje oalje yn sitten. Nei eltse maelperioade moasten dêrom de tsjettels mei petroalje skjin makke wurde en dat wie in hiel karwei. Dat wie lykwols oant safier net sa slim. It waerd pas slim, doe’t men üntdiek, dat de pipen fan de tsjettels troch de oaljeoanslach to hjit waerden en trochbügden. Dat wie wol slim. En der 20.000 boeren fan Fryslfin, syn skippers en silers, de bistjüren fan wetterskippen en polders, de lju fan de sédiken, hja alle gearre witte hwat it wetter dwaen kin oan goed en tsjoed, hja allegearre kinne har saeklik libbensforrin fortelle, fan droe- ge oant wiete simmers, fan ünderstrüpen en wetterskipsleed, fan winterpeil en sim- merpeil, fan bütlan en binlün en al sa mear. Dêrom sil dit boek oan dizze mins ken tige wolkom wêze, hwant in bettere gids as dizze, yn de striid tsjin it wetter op dizze wize kristalhelder. Mar it middel wie hast slimmer as de kwael, hwant as hja dat yn Teakesyl dwaen soene, dan moasten der safolle dingen foar komme, dat hja mear kosten as it hiele gemael koste. It lak wie djürder as it brief. En dat koe ek net. De Professor bispriek dit dilemma mei in collega, Prof. Beijering fan Delft. Hy fortelde hoe’t hy de oplos sing foun hie, mar ja, praktysk joech it net folie op sa’n manear. Dizze Prof, lake ris en sei doe: „Collega, jo hawwe mei jou methoade neat oars dien as aluminium- hydroxyde makke, mar dat guod kinne jo foar in pear sinten krije as jo hwat polka en alün bymekoar dogge, dan bin jo ek klear.” En sa’t de man sei, sa wie it ek. Hja wurkje nou al jierren mei dizze ienfaldige oplossing yn Teakesyl en it wetter is kris talhelder en hoecht nea foroare to wurden. De tsjettels bliuwe skjin en de kosten bin ne it neamen net wurdich. Lakonyk seit Ir. Wouda by dit forslach: „Twa witte mear as ien!” Mar men moat der net oan tinke hwat in jild forgriemd wêze soe, as de ear- ste adviseur syn theory ris trochsetten hie. Troch de oarloch hat Teakesyl gans mear koste as de bigreating wie. Alles meielkoar kaem it op f 2.818.787.30. Dat wie doe in hiel bidrach, mar as men nou oer in twad de gemael bigjint to rekkenjen, sil it der oars bystean. Yn de tritich jier, dat Tea kesyl oan it wurk west hat, kin men sizze, dat de boel mei hannen omkeard is. Tüze- nen H.A. bütlftn binne ynpoldere en de Fryske wetterberging is aloan lytser wur den. De saek is nou wer dreech yn stüdzje, mar al hwa’t deroer meiprate wol, kin dit kostlike boek net misse. It is de ripe frucht fan in wolbisteed libben yn tsjinst fan it heitelün. tweede Hjst kwamen alzo de nos. 2-4 en 5-7. No. 2 wist al dadelijk een eerst te behalen met een zitbal op 6-2 van Rodenhuis, het tweede eerst was voor Van der Weerd c.s. toen partuur 2 op 6-6 de kaats niet pas seerde. Het ging ook verder gelijk op; om beurten werden de bordjes gehaald. Niet minder dan 5 maal op gelijk 6, zodat de partij ten slotte 5-4 6-6 stond in het voor deel van no. 2. Doordat op deze stand de kaats door no. 2 niet werd gepasseerd, kwamen de partijen op gelijke voet. In het beslissende eerst werd partuur 2 slechts 2 punten gegund. Haima sloeg 1 boven 0-2, zitbal van Rodenhuis 2-2, Rodenhuis kwaad boven 2-4, kaats, Olivier mist daarna het perk 2-6, terwijl Groen de door Van der Weerd opgeslagen bal niet verwerkte. Het perkspel van no. 4 was beter dan dat van no. 2. Het puntenschema was als volgt: 2: 4: gaf voorkwamen, die onder leiding van scheids rechter T. Frankena van Sneek om half twaalf in 4 perken de strijd aanbonden. In de eerste omloop vielen, vaak na felle tegenstand, af de parturen 1, 4,- 5, 8, 10, 11, 13, 16, 18, 20 en 21. In de tweede ronde sneuvelde 23 tegen 2, 3 verloor van 6, 7 van 9, 12 van 14, 17 van 15, 19 van 22. In de finale welke gespeeld werd door de nos. 4 en 5 kwam de overwinning van Van der Meulen c.s. practisch geen ogenblik in gevaar. Aan de opslag was v. d. Meulen wis, slechts 1 bal ging buiten. Weliswaar had de jeug dige Rinia aan de stuit een onwisse bui, doch in het perk, waar hij meer dan vol doende gesteund werd door Fr. Helfrich, werd door beiden goed werk verricht. Het begin was, evenals in vele andere partijen, gelijk opgaand, beide partijen kregen op 6-6 hun eerste eerst, het werd gelijk spel, doch toen liep 5 onweerstaanbaar uit tot 2-5. Het gelukte 4 nog eenmaal een eerst te bemachtigen, doch het was uitstel van executie, het laatste eerst werd in snel tempo genomen en het einde kwam met een 3-5 overwinning voor v. d. Meulen c.s. De uitslag is dus, dat partuur no. 5 de eerste prijs heeft gewonnen, no. 4 de twee de, en de nos. 2 en 7 resp. de derde en vierde. Gezien de weersomstandigheden had de op komst van het publiek talrijker kunnen zijn. Ned. Herv. gemeente behoudt Geertekerk. De Geertekerk blijft eigendom van de Ned. Herv. gemeente te Utrecht. Dat was de uit spraak, waartoe de raad voor rechtsherstel Vrijdagmiddag kwam en waarmede een einde is gekomen aan een jarenlange strijd tussen de Hervormde Kerkvoogdij en het R.K. Dekenaat te Utrecht. Een strijd, die vooral in het begin de gemoederen in Protestanse en R.K. kringen nogal eens in beweging bracht. Radio en televisie gevaarlijk. Radio en te levisie zijn media, die direct treden in de private sfeer van het gezin. Zij zijn naar hun karakter zo gevaarlijk, dat het niet verwacht kan worden van de regeringen, dat zij zich zullen verbinden nimmer op de vrijheid van meningsuiting door deze media inbreuk te maken. Deze opmerkingen o.m. heeft de Nederlandse regering gestuurd aan de commissie der Ver. Naties, die tot taak had een ontwerp-conventie over .de vrijheid van voorlichting op te stellen. Geen uien meer naar Engeland. Vrijdag is de Engelse grens gesloten voor de invoer van uien. Het invoercontingent, dat geldt voor alle landen bedroeg 20.000 ton, waar van Nederland 10.000 heeft geleverd. De laatste Nederlandse schepen zijn Vrijdag in de Engelse havens gelost. Kei naar Warns. De grote kei, die veer tien jaar geleden in een stuk land bij Tijnje door werklozen werd opgegraven, zal op een vrachtauto naar Warns worden ge bracht. Hij zal een „steentje” (van onge veer 30.000 pond) bijdragen tot het monu ment, dat hier zal verrijzen ter herdenking van de slag bij Warns. i Dienstbode gearresteerd. De Haagse re cherche heeft een 25-jarig meisje gear resteerd, afkomstig uit ’s-Gravezande, die in Amsterdam bij de familie waar zij dienstbode is, voor ruim twaalf duizend gulden aan sieraden en juwelen heeft ge stolen. Bevolverheldin. In Oosterhout is kermis gehouden. En het was laat in de nacht toen deze kermis op de laatste dag voor het pu bliek werd gesloten. Dat beviel de jongelui niet. Zij gingen herrie maken voor de deur, maar die bleef dicht. Toen deden zij een aanval op de ruiten, die aan scherven gin gen. Dat werd de herbergierster te mach tig. Zij greep een revolver, snelde naar be neden en schoot op de lawaaimakers. Een vrouw werd in het bovendijbeen getroffen en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De herbergierster werd in arrest ge steld. Het bleek, dat zij niet in het bezit was van een wapenvergunning.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1