m beschuldigingen door de Noordelijken tot de geallieerden gericht over de schending van de neutrale zöne van Kae song, welke vermeende schending de Noor delijken aanleiding gaf de wapenstilstands- onderhandelingen te onderbreken, zijn door de Amerikaanse opperbevelhebber afgewe zen. En met zoveel minachting en verge zeld van een zo onverbloemde beschuldiging dat de Noordelijken dit incident hadden ge ensceneerd, als maar zelden in een soort gelijke gedachtenwisseling zal zijn voor gekomen. Een wijze van optreden welis waar bij de Russen en him satellieten ai lang in gebruik, maar waarvan de Ame rikanen zich nu ook gaan bedienen. Zij menen blijkbaar op deze wijze door deze tegenstanders het best te worden begrepen en ook wenst Washington, nu de mobilisa tie der Westerse krachten vordert, gebruik te maken van die zelfbewuste taal, welke bij een dergelijke groeiende kracht past. Men ontziet de tegenstander in de gedach tenwisseling niet meer. Waarschijnlijk ge nieten we in de polemiek over het Kae song-incident, een voorproefje van wat er te San Francisco bij de besprekingen over het vredesverdrag met Japan zal worden opgediend. Die conferentie te San Francisco schijnt verband te houden met het op schorten van de wapenstilstandsbesprekin gen te Kaesong. POLEMIEK OVER KAESONG-INCEDENT VOORPROEFJE VAN HETGEEN TE SAN FRANCISCO WORDT OPGEDIEND door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Engelanid zou weinig begrip hebben vo®? de Fransen Prinses Wilhelmina 71 jaar. Hwat hat Gabe Skroar - 47e Jeergong No 67 Vrijdag 31 Aug. Bolswards Nieuwsblad I I „HET PRINSENKIND”. VIERDE itum i en PIET. on en en >ch ;elt ie- ■e- r. Nat b heer echtg. >er 68 sabeth f. van if te mar- Ma- bert nna 3 te te en Ve- i te >51. de daarvan is Frankrijk, dat de vriendschap der Latflnse zustematie zoekt, welke het bt) de Angelsaksische maar niet kan vin den. „Textielcontracten onverbreekbaar”. „Koop is koop”, en onder geen voorwaarde kunnen wijzigingen in de koopcontracten worden aanvaard, zo zegt de Nederlandse textiel industrie en zij laat een waarschuwing uit gaan naar haar afnemers, van wie sommi gen, zo meent zij, denken dat zij de gevol gen van de prijsdaling van textielgrond- stoffen kunnen afwentelen op de indu strie. De textielindustriëlen, die vrijwel al len zijn georganiseerd in de Nederlandse Textiel Conventie te Arnhem en de Neder landse Wollenstoffen Conventie te Tilburg, zegt, dat de koopovereenkomsten, die al ge sloten zijn, moeten worden uitgevoerd op de nog geldende voorwaarden, ook al zijn de marktverhoudingen nu anders. Contrac ten kunnen niet worden verbroken en ge contracteerde prijzen kunnen niet worden verlaagd. Als straks het tam plezier verveelt, Draait de roulette wordt gespeeld Naar de methode der set-rapen. Eén ronde twintig mille verlies Wordt geen seconde om gekniesd, Faroek gaat even zorgloos slapen. Loopt met zijn nieuw gewonnen vrouw, Onder het transparante blauw, Huurt tien hotels om te dineren. Koopt kwistig en betaalt royaal, Geen baas, die hem de dag bepaalt, Om naar zijn land terug te keren. De doodgewone burgerman Stippelt ook zijn vacantieplan, De fiets, een motorbootje. Een logementje tweede klas, Pick-nict in het platgetreden gras, Melk, pruimen, een paar broodjes. Dy’t om de wrkld allinne tinkt, Mist alles, as hja him üntsinkt. 1951. >n van braak. Frans a. Jo- letske poleon There- Doro- et ir in Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) :t voor ft. 31) 1951. werda Antje, Boer ek en laast. Wol- lagje, jk te ia en Trfln- Mar- Lwier. s van rtten. Jan 1951. Hing nels: a en Grei- Pie- igtje op, en L951. rijke liebe end. num rne- .nna dv dijk, pjes in, iie m, •n, on. ide hij irk nu nd in- 351. en end en ig n- et r- West-Duitsland. In West-Duitsland echter voelt men zich onzeker, men weet nog niet waaraan men toe is. Dr. Adenauer had gehoopt dat de kwestie van de herbewapening van West- Duitsland met de daaraan verbonden rechtsgelijkheid spoedig haar beslag zou krijgen, maar daar is geen kans op. Het vraagstuk van de ineenpassing van de na tionale legers der staten van het Atlan tisch Pact zelf is naar het oordeel van. ge neraal Eisenhower dringender en wordt op enige in de volgende maanden te houden conferenties behandeld. De generaal hoopt ook nog altijd op een spoedige politieke eenwording van West-Europa! Op die conferenties zal blijkbaar ook wor den uitgemaakt waar het grote bastion van West-Europa zal worden gevormd: in Frankrijk of in W.-Duitsland. Ook de Ita liaanse premier de Gasperi gaat naar een conferentie, n.l. met de Amerikaanse rege ring te Washington om er nog eens te plei ten voor de teruggave van Triëst aan Italië een door de grote Drie moeilijk in te lossen belofte van 1948, nu men ook prijs stelt op de vriendschap van Zuid- Slavië en een verlichting van het vre desverdrag. Italië meent, dat, nu Japan er zo gemak kelijk afkomt, het ook voor clementie in aanmerking komt. Een warm voorstander Veehouder na val van zolder overleden. De veehouder E. van der Meülen van „Ut- sjuch” onder Genum is van een zolder ge vallen en aan de bekomen verwondingen in ’t Diakonessenhuis te Leeuwarden over leden. Het Kacsong-incident. Men neemt, ook in kringen der Ver. Na ties aan, dat de Russen de kwestie van de wapenstilstand in Korea te San Francisco wensen te hanteren als een wapen tegen het Japanse vredesverdrag. Moskou heeft, zo veronderstelt men, de gang van zaken te Kaesong vertraagd, om straks te San Francisco te dreigen met een voortzetting van de strijd in Korea misschien zelfs met directe deelneming daaraan als het Japanse vredesverdrag in zijn huidige, door Amerika gewenste vorm, tot stand komt. Rusland zou hopen met deze tactiek het verzet van een aantal te San Francisco vertegenwoordigende landen en ook van de daar niet aanwezige tegen dit verdrag aan te wakkeren en, de Korea-kwestie aan het Japanse vredesverdrag koppelend, daar wil len betogen, dat geen van beide geregeld kan worden zonder een erkenning van rood China, dat aan de conferentietafel diende vertegenwoordigd te zijn, wat zoals be kend, de Ver. Staten niet willen. Men kan niet ontkennen dat de Russen op deze wijze te San Francisco een vrij sterke positie zouden innemen; in de eerste plaats binden zij rood China, ondanks de wrijving, welke er af en toe tussen Moskou en Peking heerst, door deze taktiek aan zich, maar ook op de vrije Aziatische landen, waarvan de meeste het Amerikaanse dictaat van het verdrag met Japan helemaal niet wel kom is India zal zelfs niet aanwezig zijn zal het Russische pleidooi toch wel indruk maken. Toenemende spanning. Het is uit dit alles wel duidelijk, dat als te San Francisco het Westen het vredes verdrag met Japan tekent, de spanningen in de wereld voorlopig weer gaan toene men en het Westen zijn oorlogsvoorberei- ding krachtig zal moeten voortzetten. Ook I hoge, uit het Russische leger gedeserteerde officieren zeggen, dat Rusland in 1951 geen oorlog wil, maar daarvoor in 1952 gereed wilde zijn. Sedert al geruime tijd komt een stroom van wapenen uit Amerika naar Europa, en als president Truman zijn zin krijgt, zal die stroom nog zeer sterk stij gen, want hij wil in 3 jaar tijds 25 milliard dollar voor militaire en economische steun beschikbaar stellen, waarvan het eerste jaar, dus 1951-’52' 8% milliard, van welk bedrag 6 millioen voor militaire steun be stemd zal zijn. Het congres wenst echter vooral op de economische steun te bezui nigen, zodat zeker niet de volle 8% mil liard zal worden toegewezen. Met des te meer kracht dringt daarom de Amerikaan se regering er bij haar bondgenoten op aan, dat deze zelf meer zullen produceren, doch misschien al te zeer verliest zij daarbij uit het oog, dat daardoor de economie bij deze bondgenoten in de war kan geraken, om dat zij dan hun export van niet-militaire goederen niet kunnen handhaven. Neder land heeft dergelijke bezwaren reeds ge opperd, ook Frankrijk heeft het zeer moei lijk; de Franse industrie kan inderdaad meer wapenen vervaardigen, maar daar voor ontbreken weer de grondstoffen, zo dat dezer dagen een delegatie naar Was hington gaat om daarover te praten; de Engelse Labourpartjj en regering menen daarentegen dat zij hun programma voor oorlogsvoorbereiding kunnen uitvoeren zon der de economische positie van het land in gevaar te brengen, zij nemen met deze be slissing nog eens stelling tegen de linker vleugel der Arbeiderspartij, die een beper king van het defensieprogramma wil en zijn blijkbaar bereid met haar aangekon- digde politiek de parlementsverkiezingen, waarvan de datum eerstdaags wel zal wor den aangekondigd, tegemoet te gaan. cisco staat te gebeuren, kan men wel zeg gen, dat de Kaesongkwestie geen crisis op zich zelf is, maar een der verschijnselen van een algemene crisis in de verhouding tussen het Westen en Rusland en zijn aan hang. De Russen voelen dat het bolwerk, dat het Westen om hun expansiezucht legt, steeds sterker wordt. Zij weten, dat het te San Francisco opnieuw een versterking zal ondergaan door het opnemen van Japan als ze het daar niet weten te doorbreken. En daarom zetten ze alles op a’les om dl1, 1 te bereiken en lokten er ook het Kaesong- incident voor uit. Er zjjn onder de dele gatie, welke de Rus Gromyko naar San Francisco vergezelt, ook militaire deskun digen. Men schrijft dit toe aan het feit, dat, naarmate de spanningen in de wereld weer toenemen, ook de generale staf weer meer invloed op de gang van zaken in Rusland krijgt, zoals dat trouwens ook in het Westen en speciaal in de Ver. Staten het geval is. Een verdere versterking van de militaire invloed in Rusland verwacht men, als San Fracisco geen vruchten voor de Russen oplevert. Die versterking zou zich dan ook uitdrukken in de samenstel ling van het nieuwe Polit-bureau, dat zal worden gekozen door het partijcongres, dat nog dit jaar, voor het eerst sinds 1939 zal bijeenkomen. FAROEK NEEMT VACANTIE. Een Koning is ook af en toe De dagelijkse leegheid moe, Dan neemt hij afscheid van zijn sterren, Gaat scheep op zijn vergulde jacht, Vlijt zich loom op een leeuwenvacht En koerst full speed naar de Rivière. Neemt onderweg een glaasje bier, Hij koopt een kwartjes-souvenir, Om thuis mee te verrassen. Eén week misschien per jaar maar vrij, Wat geld opzfl gelegd, want hij Moet op de kleintjes passen. Vandaag hoopt Prinses Wilhelmina haar 71ste verjaardag te vieren. Prinses Wilhelmina heeft zich na haar troonsafstand zoveel mogelijk uit het open bare leven teruggetrokken. Zij is sedert dien de vrouw op de achtergrond, die ech ter nog intens meeleeft met het wèl en wee van haar volk, van wie zij zovele jaren de geliefde Koningin mocht zijn. God spare haar nog vele jaren. stand van zijn betrekkingen met Engeland, niet deelneemt aan besprekingen, welke de Westerse defensie aangaan. Toch wordt het er zeer gemist, omdat het Suezkanaal, dat onder Egyptische souve- reiniteit valt, zo belangrijk voor het trans port ook in oorlogstijd is. Maar met het fel oplaaiende nationalisme in het Midden-Oos- ten is er in dat gebied thans door het Westen niet veel te bereiken, al gaan er in Egypte thans ook stemmen van bezadigde en invloedrijke figuren op, die het een Egyptisch belang achten dat het land de zijde van het Westen houdt. Ook in het Perzische parlement heeft men inzake het oliegeschil een dergelijk bezadigd geluid ge hoord, maar het werd er overstemd. De En- gelsen blijven vertrouwen, dat de Perzen door financiële nood gedwongen, tenslotte toch de onderhandelingen weer zullen her openen op het punt waar ze werden afge broken en hebben een on-officieel Perzisch voorstel om een Amerikaan de leiding van het oliewinningsbedrijf te geven, afgewe zen, wat begrijpelijk is; zowel de Engelse nationale trots als hun zakeninstinct, dat niet nog meer van de olievelden in het Mid- den-Oosten onder Amerikaans beheer wenst, verzetten zich er tegen. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Plet Bruin tegen de lamp. Na tachtig da gen voortvluchtig te zijn geweest, is de 21- jarige Piet Bruin, die de gemeente Amster-, dam voor f 113.000 oplichtte, in La Ciotat aan de Cóte d’Azur tussen Marseille en Toulon gearresteerd. Van het verduisterde bedrag bleek niets meer over te zijn. Zelf beweerde Piet, dat het hem was afgestolen, maar de politie gelooft, dat hij het heeft verstopt. Bus ramt auto: twee doden. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is een kleine bestelauto, bestuurd door de heer Eldik uit Ochten, door een bus van de lijndienst Utrecht Veenendaal geramd en totaal vernield. Bei de inzittenden van de bestelwagen, de 48- jarige heer Eldik en de 28-jarige verpleeg ster mej. Spijs, afkomstig uit Ochten, wa ren op slag dood. Een kunstig bewerkte schaal van „terra sigillata” is de merkwaardigste vondst uit de vele, die twintig geroutineerde gravers te Nijmegen doen op de plaats waar eens het legerkamp van het tiende Romeinse legioen lag. Romantiek. In Den Haag klom de 24- jarige student M. P. D. L. langs de regen pijp van een perceel aan de Benoordenhout- seweg naar de eerste etage. Daar aange komen sloeg hfl een ruit in en stapte de slaapkamer van zijn ex-verloofde binnen. Hij legde voorzichtig zijn hand op haar ge laat, maar daarmee was de romantiek dan ook ten einde. De jongedame ontwaakte, vloog het bed uit en riep de hulp van haar vader in. Deze waarschuwde de politie, die L. een proces-verbaal gaf wegens opzette lijke vernieling en huisvredebreuk. Oorlogsgedenkteken te Folsgare wordt Woensdag onthuld. Woensdag 5 Septem ber, des middags om twee uur, zal de Com missaris der Koningin aan Rijksweg 43 op de viersprong nabij Folsgare het ge denkteken onthullen, waarmee de ingeze tenen van Wymbritseradeel de herinnering aan het verzet tegen de Duitsers in hun gemeente levendig willen houden. Het mo- Jorwerds toren herbouwd? De Rrjkscom- missie van de Monumentenzorg is Maan dagavond in spoedvergadering in Den Haag bijeengekomen ter bespreking van de ramp van Jorwerd. De leden van deze commissie waren ijlings uit alle delen van het land telefonisch samengeroepen en vrijwel ieder hunner had aan de oproep gevolg gegeven. Kennis genomen hebbende van de feiten, is aan ir. Vegter verzocht de betrokkenen mee te delen, dat de rijkscommissie geheel staat achter het plan om te komen tot herbouw van de toren van Jorwerd in zijn oude Vorm. Zij is voornemens in deze geest het ministerie van O. K. en W. te adviseren. Gewonden terug uit Korea. Met een spe ciaal vliegtuig van de luchtstrijdkrachten zijn Dinsdagavond op het vliegveld Valken burg tien gewonde Nederlandse Korea- vrijwilligers aangekomen. Wereldtitel voor Pronk. De Nederlander Pronk won Dinsdagavond te Milaan het wereldkampioenschap voor stayers. Pronk, die voor deze 100 km in zesde positie ge start was, reed een uitstekende race en ondervond zeer veel steun van zijn landge noot Bakker, die de Duitser Lohmann en de Fransman Lesueur steeds fel aanviel. Goed half jaar voor de KLM. De resultaten van de KLM gedurende het eerste halfjaar van 1951 hebben de ramingen overtroffen, aldus deelt de KLM-persdienst mede. De productie is ten opzichte van het eerste halfjaar van 1950 toegenomen met 22 pet., de verkoop met 26 pet. Arrestatie in de Purmer. De rijkspolitie heeft Zondag te Koedijk de 58-jarige naai- machinereparateur R. D. gearresteerd, als vermoedelijke dader van de roofoverval te Purmer. Deze nachtelijke overval heeft, zo als men zich herinnert aan de 79-jarige Pieter Laan het leven gekost, terwijl zijn beide zusters Neeltje en Suzanna ernstig werden mishandeld. De eerstgenoemde be weert in R. D. de moordenaar te herken nen. Inbraak te Sneek. Zaterdagavond is tijdens afwezigheid van de fam. N. J. de Vries in de villa „De Lindehoek” aan de Leeuwar- derweg ingebroken. Een bedrag aan geld en enkele waardevolle goederen worden vermist. nument, dat ontworpen en vervaardigd is door de beeldhouwer Valk van Groningen, in samenwerking met ’t architectenbureau Goodijk en De Vries te Sneek en dat be staat uit een zuil van baksteen met een bronzen haan, zal bij die gelegenheid door de commissie tot oprichting van een oor logsgedenkteken in Wymbritseradeel over gedragen worden aan de gemeente. Een mu ziek- en een zangvereniging uit Wymbrit seradeel zullen de plechtigheid opluisteren met muziek en zang. Brutale moord. Een ongehoord brutale overval hebben Maandagnacht drie gemas kerde indringers gepleegd op een caféhou der te Rotterdam, die zij in zijn nog ge opende zaak wilden beroven. Toen hij trachtte zich te verweren en alarm te slaan hebben zij hem van zeer korte afstand in het bijzijn van zijn vrouw en bezoekers, zonder pardon doodgeschoten. De indrin gers zijn op fietsen, die zij in de nabijheid hadden neergezet, ontkomen. Hoewel vijf mensen getuige zijn geweest van het drama heeft geen hunner inlichtingen kunnen ge ven, die de politie houvast boden. De zo meedogenloos neergeschoten man is de 44- jarige G. G. Becude, die een café hield op de hoek van de Putschelaan en de Retief- straat op de Linker Maasoever. Zijn vrouw heeft tot het laatst in de mening verkeerd, dat het geen ernst was. Al na twee dagen zijn de mannen zich ech ter komen aanmelden, die de roofoverval op touw hadden gezet. De moordenaar deed het, omdat hij over de zenuwen heen was, naar hij thans verklaarde. De derde bij deze overval betrokken man is ’s middags ge arresteerd, evenals een opkoper die het pistool heeft geleverd. Hooiberg in brand door klapperpistool. Met een klapperpistool heeft de 9-jarige zoon van de veehouder Hesp aan de Abcouder- straatweg onder de gemeente Weesper- karspel Woensdagmiddag kans gezien de hooiberg van zijn vader in brand te ste ken. Ruim 3000 kg hooi werd een prooi der vlammen. De brandweer van Weesper- karspel was het vuur spoedig meester. Kanton recher ook te Dokkum. Bij Kon. Besluit is de gemeente Dokkum aangewe zen als plaats, waar in het kanton Leeu warden, ook buiten de hoofdplaats van dit kanton, terechtzittingen zullen worden ge houden. Op de terechtzittingen te Dokkum zullen worden aangebracht, behandeld en afgedaan alle strafzaken, die, Indien de ge meenten Dokkum, West-Dongeradeel, Oost- Dongeradeel, Kollumerland en Nieuwkruis- land, Dantumadeel, Ameland en Schiermon nikoog een zelfstandig kanton vormden, zouden behoren tot de bevoegdheid van de rechter in dat kanton. San Francisco. De Westerse landen die behalve Enge land, dat het mede ontwierp ook hun bezwaren tegen het Japanse vredesverdrag hebben we hebben dat al in een onzer vorige overzichten uiteengezet zullen vermoedelijk de Amerikaanse leiding wel volgen, omdat met hun houding tegenover de Amerikaanse plannen met Japan het Westelijke defensie-systeem waarschijn lijk staat of valt. We vermoeden tenminste, dat het Amerikaanse Congres, dat toch al wil beknibbelen op de door Truman voor gestelde militaire en economische steun aan Europa, wel heel weinig voor die steun zou gaan voelen, als de West-Europese vastelandsmogendheden medewerkten aan een afwijzing van het door Amerika gewil de verdrag met Japan. Men moet maar eens lezen wat de Ameri kaanse pers zegt over India en Nehroe, het is helemaal niet onmogelijk, dat de weigering van India om naar San Francisco te gaan, nog invloed zal hebben op de Kasjmir-kwestië ook, omdat Amerika er nu toe kan neigen meer steun aan de wensen van Pakistan, dat wel naar San Francisco gaat, te geven. Het blflft zeer te betreuren, dat dit Japan se vredesverdrag aanleiding geeft tot aan zienlijk meningsverschil ook in de vrije Aziatische wereld en tussen deze en het Westen. En dat het zonder medewerking van communistisch China tot stand komt, dat juist daardoor weer sterker aan Rus land wordt gezonden, zodat men het enor me communistische blok in Azië maar weer sterker maakt. Misschien was het maar be ter geweest als Amerika op zijn eentje een verdrag met Japan had gesloten, inplaats van een gemeenschappelijk verdrag te wil len, dat zoveel verzet wekt en Rusland tot de felste tegenmaatregelen uitdaagt. Immers, wat thans in Korea geschiedt, in verband brengend met wat er te San Fran- Kleine controversen. De Fransen beklagen zich heel vaak over de Engelsen, die zo weinig begrip voor de Franse belangen tonen. Engeland en Ame rika negeren bijv. Frankrijk bij de orga nisatie van de verdediging van het Middel landse Zeegebied en hoogst gevaarlijk voor de Franse positie in Afrika wordt de En gelse politiek betreffende de ontvoogding der Afrikaanse volken geacht en de En gelse steun aan de Arabische liga; Parijs vreest dat dit alles de onafhankelijkheids beweging in Marokko, Tunis en Algiers maar zal aanmoedigen. Misschien is daarover ook wel eens ge sproken op de conferentie te Nairobi, waar de Afrikaanse mogendheden en die welke bezittingen in Afrika hebben, thans bijeen zijn om te bespreken hoe zij in geval van oorlog de oorlogvoering kunnen vergemak kelijken door een goede organisatie van de aanvoer. Egypte ontbreekt op deze conferentie, wat begrijpelijk is, omdat het bij de huidige In het kamp „De Oude Molen” te Well bij Nijmegen kamperen jaarlijks enige duizenden kinderen, oorlogswe zen en oorlogsverminkten, daartoe in de gelegenheid gesteld door de stichting „Het Vierde Prinsenkind”. De kinderen worden hier gestimu leerd zich aan de nieuwe omstandig heden aan te passen en de spelen in dit kamp zijn hierop geheel gericht. De kinderen met kunstledematen le ren boegsprietlopen en klimmen en klauteren in klauterrekken. Vacantie. Wie Is ’t meest gebaat? Niet, die in luxe overdaad Aan elk „genoegen” nipte. De dagjesman kreeg ’t goede deel, Loopt frisser weer in ’t daags gareel Dan Faroek van Egypte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1