/M I jd 4ChLs-<^JiOLS IN Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de a.s. No. 68 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS IN GA - Bolsward 11 IBS ’SEN 1EBT” A.S. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Dinsdag 4 Sept. L'>»i GEHEIME DIENST. L SDlonnage... zo oud als de wereld m Lk. PYT. :e de t. Je Tj. de J. L - uur. - uur. - uur. com- □t. te Toek, eiiyk- slapen aakte ’digde rouw. it ge- laam mdse ihten egde Reeds de oudste geschiedenis spreekt ons van splonnage. De daden Van die spionnen zyn soms roemrijk en heldhaftig, soms walgelijk en verachtelijk. Niet alle spionnen kan men scheren over één kam. dit duistere spel gespeeld en verscheidene avontuurlijke en niet al te consciëntieuze Nederlanders probeerden er een extraatje mee te verdienen. Soms kwam het tot ge- iy2 Millioen per dag voor luchtmacht. Het luchtmachtplan is voor Nederland verhou dingsgewijs een groots plan. In vier jaren zal er meer dan een milliard voor worden bestemd. Waarschijnlijk zal de steun van Amerika en Canada het bedrag der Neder landse bijdrage nog aanzienlijk overtreffen. DE TOER FAN JORWERT! (25 Aug. 1951). Hy stie al sünt achthündert jler, Neffens de Aide stoarje; Doarps sealtekweitser foars en swier Tsjüger fan Romaenske gloarje. Fan wide omkriten sjoen, bikend. Hy krige de pretinsje Jorwerts toer, tsjerke-monumint. De Aldste fan üs provinsje. Canada koopt 450 ton boter in Nederland. Onderhandelingen, die reeds enige tijd wor den gevoerd, zullen er waarschijnlijk toe leiden, dat Nederland yoor 15 November 450.000 kilo boter aan Canada zal leveren. Deze leverantie betekent voor ons een wel kome versterking van onze boterexport, die intussen toch reeds bevredigend loopt. Bovendien kan Canada voor Nederland een nieuw afzetgebied worden. Tot nu toe heeft Nederland nog geen boterexport van bete kenis naar Canada gehad. Voor ons plezier.Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelde mede, dat in 1950 in ons land voor f 97 millioen werd uitge geven aan vermakelijkheden dat is bijna tien gulden per inwoner. Mooie opdracht voor fabriek in Drachten. Na langdurige onderhandelingen is de fa briek van duplicators Hadewé te Drachten er in geslaagd een contract voor een om vangrijke leverantie van duplicators aan Amerika af te sluiten. Het betreft een be stelling van stencilmachines ter waarde van ongeveer één millioen gulden. Ook na leve ring van het bepaalde kwantum zal de ex port doorgang vinden. Boer geraakte onder eigen wagen. Toen een bejaarde boer uit Hoenderloo met zijn paard en wagen in de nabijheid van zijn hoeve reed, schrok het paard van een voorbijrij dende auto, en deed een sprong. De oude man viel door de schok van de bok en ge raakte onder zijn met zakken graan bela den wagen. Met zware inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen en naar een zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht. Daar is hij overleden. Noard-Westers hawwe om him beard, Rein slp’Ie troch de muorren. Hy sakke frjjhwat üt it lead, Toskeind fan djippe skuorren. Doe krlge’r ’t stegerpakje om, Gjin muoite soe bisparre, Dan koe dit sieraed fan doarpskom Yn geve styl blwarre. Fiif slaggen liet hy de iere moam Oer ’t slomjend doarpke driuwe, De melkers seagen, 't lüd weistoarn, It stienmassyf forskouwen. In döf gedinder, ’t duorre in tel, Lyk fan in fleanmasjine, De ieuwenAlde toer lei del. As hout- en stien-ruïne. It lytse Jorwert mist syn kroan, Mar is net fan 'e wize. ’t Plan kaem ré, elk fielde ’t oan: „Ua toer moat wer forrize!” Der sil om utens kollekteard. De bannen üt 'e mouwen. Dan kinn’ wy yn antike steat, Doarpsweitser nij opbouwe. Friezen, bisef jim eareplicht, Rynsk streame ring de jeften, De swierste trachten drage licht, Mei taei-foriene krêften. Brokstikken raemden ’t slachtershüs, De klokken swier bilêste, It hoantsje kipe üt ’t stienne grüs Unwennich nei 't Noard-Westen. De stegerpeallen wyld forspraet, Buorren yn de tsjerke hage, In treastleas byld yn ’e wiete skaed, Fan de giel-reade dage. ssing, trok gaan. in de Tini Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) AUGUSTUS 1951 is datearre in wichtich stik, dat yn de kommende tsientallen fan jierren gauris neamd wurde sil as it bigjin fan de nije maetskiplike oarder. Op dy datum dochs kaem yn it Ijocht in üntwerp foar in Algemiene Maetrigel fan Bistjür ta de ynstelling fan in Bidriuw- sklp foar de LAnbou. It earste skiep is oer de daem. De seis organisaesjes, dy’t de algemiene bilangen fan boeren, tünders en arbeiders omfiemje, binne it iens wurden mei it oanfreegjen fan in Bidriuwsskip. Op 1 Augustus 1951 is it tastjürd oan de Sosiael-Ekonomyske Rie, it sintrale top- orgaen foar de saken fan it maetskiplik sosiael-ekonomyske libben fan de nije tiid. De LAnbou is de earste, dy’t safier kommen is, de oare bidriuwen binne jit net yn dit stadium, hja sitte noch mei greate tokoar- ten yn mentaliteit en feitelike forhAldin- gen. De LAnbou-sektor hat lykwols ek hiel hwat jierren wachtsje litten op dizze died. Daliks nei de oarloch wie der al sizzen fan, dat it wêze soe en it hat der doe ek tichte by west. Mar der kaem in bilang- ryk prinsipieel forskil tusken de minsken en binammen yn FryslAn is men doe yn in nuodlike posysje rekke. Gelokkich komt men ek deroer hinne. Gelokkich bigjint men yn to sjen dat de negative hAlding nea gjin polityk wêze kin, dy’t bidyt. It boatsje fart ek hjir wer fierder al is it sünder motor en inkeld mei de fok omheech. Mar de tiid hAldt gjin skoft. En men bigjint al wer skerper to sjen, dat de LAnbou net mear wachtsje kin mei de opbou fan syn sosiael- Naamsverandering van Ministerie. Ingaan de 15 September zal het departement van minister Joekes niet meer heten het Mi nisterie van Sociale zaken, maar het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. (Jeften oan giro 179395 Boere- lienbank Jorwert). ip re- at U ging want Toen loven Per dag wordt van 1 Januari 1951 af an derhalf millioen aan de luchtmacht be steed. De opbouw van Soesterberg alleen zal ongeveer vyf en twintig millioen gulden kosten zonder materiële en exploitatiekos ten. 12 uur. 47e Jaargang gen, dy’t foar de LAnbou nedich binne, li- kemoch as de gemeenten by hiel hwat wet ten selsbistjür hawwe, of better sein „me debewind”. In great diel fan de wetten, dy’t nou fan de Regearing en troch Ryksambt- ners dien wurde, sille linkendewei troch it LAnbouskip ütflerd of mei-ütfierd wurde. Mar dan komt it wichtichste noch. Dit Or- gaen sil ek hiel hwat dingen alhier selsstan- nich, dus autonoom, regelje en ütfiere. Hjir leit de greate opjefte fan dit Orgaen foar de nije tiid. Seis dwaen, hwat men seis kin. En dan sa, dat it wurk op de gaedlikste en goedkeapste wize bart. En dan sa, dat de minsken seis derby safolle müglik bitrutsen wurde. Yn it forline wie it tof olie sa by de boer, dat er oer him en büten him hannele waerd. Yn it LAnbouskip moat dit alhiel foroarje en sil de boer seis de lije gripe moatte. Der kriget er nou de kAns foar en as hy seis wol, komt der gjinien oars oan to pas. Mar dit giet net fan hoppen öf. Earst moat de boer mei in bipaelde taek sjen litte, dat hy de forantwurding drage kin en wol, dat hy net allinnich de goede, mar ek de tsjoede kanten foar syn rekken nimt. Earst moat bliken dwaen, dat hy derby it algemien bilang foar eagen hAldt en net oan it persoanlik of it groepsbilang in to great plak takent. Dêrom sil de folsleine tapassing fan dizze dingen tsientallen jier ren freegje. En it sil better wêze it tempo hwat to stadich as to rêd to nimmen, hwant yn de BoerestAn libbet men net by de wike en der is jit in djip wantrouwen tsjinoer alles, hwat mei wetten en bisluten forbAn hAldt. It yndividualisme is him tige eigen en it stekt altyd wer de kop om heech. Wy hoopje, dat de lju, dy’t oer dizze dingen de léste bislissende ■wurden sizze, in djippe en realistyske kennis haw we fan it boere-aerd. Hwant der komt it oan 'e ein op del. Dat bislist oer de wur- king fan de P. B. O. En dy’t him deryn forsint, sil fan dit stelsel gjin seine, mar toloarstelling en forbittering rispje. En dêrom: de hikke is iepen.mar der bliuwt jit in bulte to dwaen, foar de skiep yn de nije finne fredich rinne to weidzjen. naar goed I Bertha’s huwelijk bljjft ongeldig. Het opper ste gerechtshof in Singapore heeft het be roep van Mansoer Adabi tegen de nietig verklaring van diens huwelijk met Bertha Hertogh afgewezen. In de uitspraak wordt gezegd, dat het lagere Hof destijds het hu welijk niet had behoeven nietig te verkla ren om toch het meisje aan haar ouders toe te wijzen. Leraren M. O. wensen verbetering positie. Volledige opheffing van de onder de Duitse bezetting begonnen nivellering in de bezol diging, integrale toekenning van de va- cantietoeslag, verbetering van het maxi, mum-pensioen, reis- en verblijfkostenver goeding en afschaffing van de standplaat senaftrek. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schijnt voornemens te zjjn de bouwstop voor uti- liteitsdoeleinden in September a.s. op te heffen. It sprekwurd seit, en wierheit is ’t: Neat giet der boppe frouljus list. ekonomyske foarmen, sil er de kommende jierren treast wêze. Men heart gauris de klacht, dat FryslAn net it plak ynnimt, hwat fan dizze foaroansteande provinsje op LAnbougebiet forwachte wurde koe. Dat is ek sa, mar dat is de frucht fan in bipaelde wize fan dwaen. Ik sil dit Ald- sear net wer ophelje, mar bin der wis fan, dat dizze üngunstige situaesje handich oars wêze sil, as wy hjirre mei yn de ploech stappe. Dat kin nou better as eartiids, hwant it plan fan de architect leit ré en hat de ynstimming fan de seis greate or ganisaesjes krige. Nou noch yn it gat hingje, kin gjin mlnske mear forant- wurdzje. Mei rancunes komt men nea fier der. It is hjir it plak net de wiidweidige publicaesjes kritysk to bisjen, mar wol kin it tige syn nut hawwe, as wy bitinke, dat de saek fan de F. B. O. foar in great diel ófhingje sil fan de meiwurking fan de le gere organen en de individuele leden. Dêr om kin men der net foar wei en bring diz ze dingen yn de ófdielings fan de lAn- en tünbou-foriening en bisykje de wichtichste dingen foar harren düdlik to meitsjen. Noch al tofolle bilanghawwenden witte hjir neat of in bytsje fan. Dat is nei twa kan ten nuodlik. Alderearst foar dizze minsken seis, dy’t sünder tarieding meirinne moatte yn de stringen sünder to witten hwer’t de reis hinne giet. Mar ek foar it algemien wol- wêzen is dit net goed, hwant dertroch kom- me de üngelokken, de forkearde tapassin- gen en it stille forset. It stiet nou sa, dat it alle kans hat, dat de Minis ter nei it advys fan de Sosiael-Ekonomys ke Rie, it Bidriuwsskip foar de LAnbou, ynstelle sil. Dat kin jit wol in jier duorje, mar dat is gau om. En dan kriget dit Bi driuwsskip in tryefAldige taek, net foar ef- kes, mar foar fêst. In taek, dy’t him aloan ütwreidzje sil en linkendewei alhiel it ka rakter kriget fan publykrjuchterlik wurk- jen. Alderearst wurdt dit LAnbouskip it advys- orgaen foar de Regearing. De Minister fan LAnbou sil meidertiid net folie ündernimme of it LAnbouskip wurdt frege, hwat hja hjirfan tinke. Op it twadde plak wurdt dit orgaen ynskeakele by de ütfiering fan din- geleden door de Haarlemse rechtbank on schuldig te zijn veroordeeld, na een voor arrest van drie weken. De man, die goed bekend staat, had daar zelf schuld aan, doordat hy tot elke prijs naar huis wil de. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 heimzinnige vuurgevechten aan de grens, waar de Duitsers een prikkeldraadversper ring onder stroom hadden opgericht en waar gewapende handlangers klaar ston den om de spion er veilig doorheen te hel pen en de Duitse grenswacht op een af stand te houden. Grote opschudding bracht in die tijd het proces-Edith Cavell tegen de Engelse ver pleegster die Belgische krygsgevangenen had helpen ontvluchten. De Duitsers wilden „een voorbeeld stellen” maar ze hebben er hun eigen zaak veel kwaad mee gedaan en de geallieerden prachtig propaganda-mate- riaal verschaft. In Wereldoorlog n werd de geheime oorlog met grote felheid gevoerd. Voor ons begon het al toen mannen in Nederlandse unifor men probeerden de Duitsers te helpen bij het forceren van de bruggen. In die tijd leidde de later vermoorde admiraal Canaris de Duitse geheime dienst, speelde Schrei- eder zyn „England-spiel”, werden geheime agenten „gedropt”, kwamen door de radio geheimzinnige boodschappen die wezen op grote activiteit. Naast de oorlog met de wapens is steeds de geheime oorlog gevoerd. Vele wapen feiten van dit duistere leger zyn mettertyd bekend geworden. In de volgende artikelen willen we dan ook nader belichten de activiteit van de Rus sische geheime politie, de figuur van Mata Hari, het lage verraad van Alfred Redl en het patrottisme van „The Dark Invader” Kaptan Leutnant Von Rintelen. Koningin naar Orange? In het beroemde Oudromeinse openluchttheater te Orange (Z.-Frankryk) waar elk zomerseizoen door de Comedie Frangaise en andere bekende Franse toneelgezelschappen onder grote be langstelling van heinde en ver voorstellin gen worden gegeven, is men voornemens het volgende jaar ook een Franse toneel bewerking van Vondel’s „Joseph in Dothan” te vertonen. Het ligt, naar werd mede gedeeld in de bedoeling der initiatiefnemers, Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene tot de bijwoning van de gala-pre- mière uit te nodigen. De militaire attaché’s, aan de buitenlandse ambassades verbonden, hebben zich meest al yverig met spionnage bezig gehouden. Tydens het beruchte Dreyfus-proces bleek dat de Duitse attaché Von Schwarzkoppen in verbinding stond met de verrader Ester- hazy. Vooral de Russische attaché’s sloof den zich uit en deden dat dikwyis zo on handig, dat ze in de gaten liepen. Meestal kregen ze dan een wenk dat him verblijf niet langer op prys werd gesteld en de oude Keizer Franz Josef negeerde eens tydens een receptie de Russische attaché zo dui- deiyk, dat deze heer direct de consequentie trok en naar huis ging om zijn koffers te pakken. Tydens Wereldoorlog I waren de neutrale landen: Zwitserland, Spanje, Nederland en de Scandinavische landen, ware broeines ten van spionnage. Ook in ons land werd Spionnage is bijna zo oud als de wereld. In het allereerste geschiedboek van het Oude Testament hebben de broeders van Jozef het al kwaad te verantwoorden, wan neer ze worden beschuldigd van spionnage aan de grens. Mozes, die het volk Israël door de woestyn leidde naar Palestina, ge bruikte „verspieders” om dit „land van melk en honing vloeiende” te verkennen en bekend is het verhaal van het tweetal dat terugkeerde met een enorme druiven tros hangend aan een draagstok tussen hen beiden. Mozes’ opvolger Jozua zendt z’n spionnen naar Jericho, die daar projnpt worden herkend en gered door een pros- tituée, die hen, op belofte van lijfsbehoud, langs een touw over de stadsmuur laat ontvluchten. Heel de geschiedenis door stuit men op de daden van spionnen en geheime agenten. Vooral de autoritaire vorsten gebruikten zulke lieden niet alleen om te weten wat er In andere rijken gebeurde, maar ook om hun eigen ministers en generaals en zo mogelyk de hele bevolking te bespionneren. Een erg voorzichtige zorgde dan ook nog voor een spionnenleger, dat toezicht hield op de spionnenDaarby hadden de meeste grootwaardigheidsbekleders nog een privé-inlichtingendienst, zoals de gunste linge van de Franse koning, Madame de Pompadour. Napoleon voerde de efficiëncy van zyn ge heime dienst zo hoog mogeiyk op. Eerst stond ze onder leiding van Fouché, de voor malige priester, die tydens de Revolutie één der felste terroristen was. Maar Fouché viel in ongenade toen hy op eigen houtje, met de befaamde speculant Ouvrard met Engeland ging onderhandelen en werd vervangen door Savary. Savary deed het zo mogeiyk nog beter dan Fouché, maar tydens zyn bewind bleek hoe zelfs de best- ingelichte geheime dienst kan falen. Een lichteiyk getikte generaal die in particu liere inrichting verbleef wist er uit te komen, zag kans het bevel over Parijs over te nemen en zelfs de grote Savary achter de tralies te zetten. Enkele uren was deze maniak heer over Pary's. Napoleon, ver in Rusland, brieste toen hy gewaar werd hoe wankel in werkeiykheid zyn gezag was en zette Savary af. Ook Napoleons potdichte spionnage-systeem vermocht zyn dictatuur niet te redden jy te Twee vissers verdronken. Om kwart over zes Donderdagavond is een roeibootje, be mand met een sportvisser en een jongen voor de haven van Staveren verongelukt. De visser heeft getracht de roeiboot binnen te brengen toen slecht weer naderde. Wind vlagen hebben dat verhinderd. Het bootje sloeg om en de twee inzittenden geraakten te water. Men heeft hen daarna niet meer gezien, zodat aangenomen wordt, dat zy zyn verdronken. De slachtoffers zyn de heer K. en de jongen R. uit Koudum. By het melken door de bliksem gedood. Ty dens ’n hevig onweer, dat Donderdagavond korte tyd boven Winterswijk en omgeving woedde, werd de 60-jarige echtgenote van de landbouwer B. Bruntink in de buurt schap Henxel by het melken door de blik sem getroffen en gedood. Ook drie koeien, die zich in de onmiddellyke nabijheid van het slachtoffer bevonden, werden door het hemelvuur gedood. Bouwstop opgeheven? Onveilig verkeer. De onveiligheid van het verkeer neemt in ons land onrustbarend toe. Ten gevolge van verkeersongevallen zyn er in het afgelopen jaar 16 pet. meer slachtoffers gevallen dan in 1949. Het to tale aantal wegongevallen is in die periode toegenomen met 22 pet., aldus verkeers- experts. Een duur avondje. Een Amsterdammer was een avond „uit” geweest. Hy was de stad ingetrokken, waar hy een vrouw ont moette, met wie hy naar een nachtclub is gegaan. Daar maakte hy kennis met an dere lieden. Toen het feest afgelopen was miste de man f3500. Geen gebrek aan koffie. Nederland kan weer koffie van Brazilië kopen en deze be talen met Engelse ponden mits ons land de koffie uitsluitend voor binnenlands ge bruik houdt. Door dit besluit is de Neder landse koffie-voorziening verzekerd. Er is evenwel een einde gekomen aan de moge- lykheid om met koffie dollars te verdie nen. 75 militairen naar Korea. Begin October zal wederom een Nederlands aanvullings- detachement, ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Onder deze nieuwe vrywilligers bevinden zich zowel oud-militairen als jon gemannen, die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een speciale opleiding ontvingen. Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar Nederland terugkeerde, heeft zich voor uitzending aangemeld en zal bin nenkort opnieuw naar Korea vertrekken. Onschuldige liet zich drie weken insluiten. Een 66-jarige handelaar in tweedehands- goederen te Zaandam biykt veertien dagen Het was kermis. Op de kermis te Steen- wyk is een man flauw gevallen toen hy een artist op punaises zag dansen. Een clown moest hem bybrengen. Arsenicum in water en voedsel. In het bassin van het rotsverblyf der zes zeeleeu wen in het Tilburgse dierenpark heeft zich op 17 en 18 Augustus j.l. een vergiftigings- drama afgespeeld, dat aan drie kostbare mannerobben (dikkere nek en plompere romp en indien volwassen driemaal zo groot als een zeeleeuw) het leven heeft gekost. Waarschynlyk moedwillig vergiftigd met arsenicum, moesten drie mannerobben in nauweiyks 36 uur levenloos uit de vyver worden gevist. Het voorval, dat voor het dierenpark een schadepost van ca. f 6000 betekent, heeft ernstige bezorgdheid ge wekt in de kringen der dierentuinbezitters in Nederland, temeer daar men over de motieven, die tot de vergiftiging hebben geleid, nog volkomen in het duister tast. Vissen In soorten. Te Amersfoort wordt van 1 tot 10 September een tentoonstel ling gehouden van vissen uit alle wereld delen, georganiseerd door de Amersfoortse Vereniging van Aquariumhouders. Duif verdiende de kost. De Dordtenaar M. Soeteman heeft met een duif in het bonds- concours St. Quentin een personenauto, 'n bromfiets en een fiets gewonnen. Ook briketten duurder. Ingaande 1 Sep tember zullen in aansluiting op de re cente pryswyzlging voor steenkolen de pryzen voor bruinkoolbriketten met 70 ct. per eenheid van 100 kg. worden verhoogd. Deze prijsverhoging is noodzakeiyk in ver band met een sterke prysstyging van de Duitse import. Huishoudzeep. Nadat er korte tyd geleden door het duurder worden der grondstoffen voor alle zeepsoorten een prysverhoging moest worden afgekondigd, kan thans de verheugende mededeling worden gedaan, dat althans voor verschillende soorten huis houdzeep binnenkort een prysverlaging te verwachten valt. In de Engelse film „The Informer” die speelt tijdens de troebelen in Ierland, komt de aanbrenger by de commanderende Britse officier zyn verradersloon halen. De Engelsman telt de bankbiljetten uit, legt ze op tafel en schuift ze hem met zyn rotting toe een gebaar dat duidelyk tekent de verachting van de krygsman voor de spion. Toch, zoals er spionnen zyn die de levens van honderdduizenden op hun geweten hebben, zyn er anderen die de levens van tallozen hebben gered. De motieven, die leiden tot dit duistere beroep, verschillen evenzeer als de persoon- lykheid. Men vindt onder de spionnen ob scure elementen: beroepsavonturiers, psy chopaten, misdadigers, prostituees, de kleine aanbrengers als kellners, portiers en concierges, de ambtenaren en officieren die, hetzy terwille van vuil gewin, hetzij omdat ze door chantage werden gedwon gen, hun vaderland verraden. Maar daartegenover staan velen die han delden uit pure vaderlandsliefde, militairen en burgers die de zwaarste beproevingen dapper doorstonden aan het geheime front. Mensen die wisten dat geen gezant of con sul te hunnen bate zou interveniëren, dat hun eigen regering hen zou moeten ver loochenen, wanneer hun werkzaamheden werden ontdekt. De beste voorbeelden daarvan vormden wel de illegaal strydende Nederlanders, die by zonderheden over ver sterkingen en troepenverplaatsingen door seinden naar Engeland. Maar de mensen die zich, om welke redenen dan ook, geven aan dit werk, zyn geen mensen van twaalf in het dozyn en de ge schiedenis van sommigen der meest-promi- nenten is dan ook wel waard aan de ver getelheid te worden ontrukt. zijn jven. De recente „verdwijningen” van atoomgeleerden en diplomaten, de hoogverraad-processen in verschillen de landen, hebben opnieuw de aan dacht gevestigd op de machinaties van de machten achter de schermen, die, gehuld in het duister der ge heimzinnigheid, stryden om het bezit van staats- en militaire geheimen. In een serie artikelen in dit blad willen wy enkele van de meest sen sationele spionnage-zaken uit het verleden belichten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1