[V I HET VREDESVERDRAG MET JAPAN <Kms-<KjiClS üs hjoed doorNederland Tl Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OS INGA - B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht to sizzen Moet de buikriem verder aangehaald? grasland koning van Laatste Berichten OL Nederland zou 200.000 ha. moeten scheuren Anti-Engelse prins Tallal Jordanië Hwat hat Gabe Skroar B I' 'VwTL 47e Jaargang No 69 Vrijdag 7 Sept. LSS. Bolswards Nieuwsblad frege I I of ver- a dat dean Wy oan t ek r dy illm ang mei ipe, ten aije iem jim sTou Griekenland en Turkije. Als deze landen echter volgens hun wens in het Atlantisch pact worden opgenomen ook daarover zullen de Grote Drie te Washington spreken geniet Zuid-Slavië dan echter indirect toch de ruggesteun van Nachtelijke vechtpartij te Amsterdam. Op een nacht om twee uur bevond zich op het Rembrandtsplein te Amsterdam een groep lanterfanters. Zij vielen voorbijgangers las tig en dat liep ten slotte uit op een hevige vechtpartij. Om de vechtenden te scheiden moest de politie gebruik maken van de sa bels. Hierdoor werden verschillende perso nen gewond. Een van deze gewonden moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Toen hij daar verbonden was, kon hij naar huis terugkeren. Toonkunstenaar Zwager aan wonden be zweken. De 55-jarige toonkunstenaar P. Zwager uit Den Haag, die Woensdagavond door een vroegere vriend van zijn zoon met enige revolverschoten zwaar werd gewond, is vanmorgen overleden. Prins Bernard promoveert 16 November tot doctor De ere-promotie van prins Bernard tot doctor in de technische wetenschappen vindt Vrijdag 16 November te Delft plaats. Het staat nog niet vast, in welk gebouw en op welk tijdstip de promotie zal plaats vinden. Nu nog mooier. In Oss heeft een politie agent de hulp van een tolk moeten inroep en, toen hij een buitenlands reisgezelschap, dat na het uitstappen een liedje bij de banjo zong, wilde vragen of het een mu- ziekvergunning had. Uitbreker met drie revolvers na wilde jacht gepakt. Na een wilde achtervolging door bosjes en struiken van het wandelpark te Genooi bij Venlo is de Venlose politie er in geslaagd een berucht inbreker B. uit Tege- len te arresteren, die de vorige week uit de strafgevangenis te Scheveningen was ont snapt. B. hield bij zijn arrestatie een re volver in de hand, maar maakte er geen gebruik van. Bij nader onderzoek bleek hij bovendien nog twee revolvers op zak te hebben. In pong is goed, mar jild is better, Drink leaver rynske wyn as wetter. tsjin n frfl al in n ik fan is it mar hurd m is jou mar nske >e ik der t al by am- r®- :te ht 11e se- 'erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) tad en jen ren ad: rei yn Geor- Hwat pas- irtoch Har- mar „DE WAARHEID” WORDT IN INDONESIË VERBODEN. Van officiële zijde is medegedeeld, dat bin nenkort in het staatsblad een besluit zal wor den gepubliceerd, waarbij het Nederlandse communistische dagblad De Waarheid in In donesië wordt verboden. Volgens een mede deling van officiële zijde wordt deze maat regel genomen omdat in het blad de laatste tijd artikelen voorkomen, welke „tegen In donesië” zijn gericht e eal- at. in mar in loch dat hüs. nke. joed oast n T. acht dlch arre wol lAn. >ajje ihüs h It mei dat ek jen. ert. >rt? lést en fe et le ad te as n, ad art an- do- Statlon te Zwolle is in Januari klaar. Waar schijnlijk zal het Zwolse station begin 1952 aangepast zijn aan de eisen van de elec- trificatie. Dat betekent dat de perrons zijn opgehoogd en dat de tunnel tussen het eerste en tweede perron, die vijf meter breed en 2.50 m. hoog wordt, gereed is. Spijsolie waarschijnlijk goedkoper. De ophef fing van de omzetbelasting op spijsolie zal vermoedelijk leiden tot prijsverlaging voor dit artikel. Het overleg hierover is nog gaande. In de loop van de week kan hier over een mededeling tegemoet worden ge zien. RIDGWAY STELT EEN NIEUW CONFERENTIE-OORD VOOR. De opperbevelhebber der V. N., generaal Matthew Ridgway, heeft de Chinezen en Noord-Koreanen een nieuwe plaats voorge steld voor het voeren van besprekingen om een einde te maken aan de strijd in Korea. In zijn verklaring stelt Ridgway een bijeen komst voor van verbindingsofficieren, die terstond een beslissing moeten nemen over een andere plaats dan Kaesong, „waar de on- derhandelingen kunnen worden voortgezet zonder dat zij onderbroken worden.” Nederland levert België 48000 legerbaret- ten. Ingevolge de samenwerking in Bene- luxverband werd aan een pettenfabriek in Tilburg door het Belgische ministerie van Oorlog opdracht verstrekt tot het vervaar digen van 48000 baretten voor het Belgi sche leger, te leveren voor het einde van dit jaar. Dit zou de eerste officiële op dracht van het Belgische ministerie van Oorlog aan de Nederlandse industrie zijn. Is dit het middel? Op het congres der Engelse Labourpartij heeft Gaitskell, de minister van financiën, als een der middelen aangewezen een ver dere vermindering van het verbruik, de buikriem moet verder worden aangehaald. Dat zal niet alleen in Engeland moeten, maar in alle West-Europese landen en we zullen daarvan in de komende maanden dan ook nader horen. Maar voldoende en af doende is dat middel zeker niet. Nu op nog slechts geringe Marshallhulp op eco nomisch terrein valt te rekenen heeft kort geleden de Raad van Ministers van de or ganisatie voor Europese economische sa menwerking het plan geopperd om de eco nomische moeilijkheden, welke de lasten voor de defensie voor West-Europa ver oorzaken, te lijf te gaan door een pro ductieverhoging in die landen in 5 jaar van 25 pet. Deze toeneming zou dan voor al gezocht moeten worden op het terrein van de landbouw, omdat het daardoor mo gelijk zal zijn de invoer van granen enz. die meestal in dollars betaald moet worden zeer belangrijk in te krimpen. Voor Nederland wordt speciaal de opvoe ring van de verbouw van veevoedergewas- sen aanbevolen, waarvoor dan nog 200.000 H.A. grasland in bouwland zouden moeten worden omgezet. Een zware opgaaf inder daad. Deze plannen staan nog maar op pa pier en wij hebben de afgelopen jaren wel ervaren hoe lang het kan duren voor zelfs een begin van uitvoering aan plannen ge geven wordt. Maar het is niet onmogelijk dat de nood, welke aan de deuren van W.- Europa klopt, ditmaal een sterk stimule rende invloed ervan zal hebben. Vader van tien kinderen bij motorongeluk gedood. Te Uithoorn is de 42-jarige mo torrijder C. M. van Z. in volle vaart tegen een vrachtauto, die van een oprijlaan de weg opreed, gebotst. De man vader van tien kinderen was op slag dood. ndels neat ar en y soe el V. eorge dy’t ziene. i die- m de oene. yn 'e o bi- Te Alphen a. d. Rijn werd dezer dagen een grote hoedenshow gehouden, georganiseerd door het Hoeden Informatiecentrum. Behalve het publiek hadden ook de vogels belangstelling voor de modellen met hun fraaie hoeden, de modellen op haar beurt weer interesse voor de vogels. Chauffeur liet gewonde liggen De heer P. V. uit Maasniel werd te Roermond door een vrachtauto aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij later in het ziekenhuis over leed. De chauffeur, die onbekend is gebleven stopte even, toen het ongeluk was gebeurd, maar reed onmiddellijk verder, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Giro-enveloppen duurder. Met ingang van 1 September heeft het hoofdbestuur der P.T.T. in overleg met het bestuur van de postchèque- en girodienst de prijs der giro- enveloppen verhoogd van f 0.50 per 100 stuks tot f 1. Moskou: intense belangstelling. Uiteraard volgt Moskou met intense be langstelling de ontwikkeling van de econo mische toestand in het Westen. Het had reeds lang op een economische crisis daar gehoopt, welke er de bodem rijp zou heb ben gemaakt voor het communisme. Die hoop is niet in vervulling gegaan, thans is het de Russische taktiek van de koude oor log in het algemeen, en de echte oorlog in Korea welke het Westen tot het uit voeren van een bewapeningsprogramma dwingt dat W.-Europa opnieuw aan de rand van een economische crisis kan bren gen. De Amerikanen mogen dat beseffen als zij straks, na de conferentie van San Francisco hun twee partners in de Grote Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Bromfietsenzwendel. Een Haagse monteur heeft bij drie verschillende verhuurinrich- tingen van bromfietsen in de residentie een bromfiets gehuurd en deze in Den Haag en Rotterdam verkocht. De man is aangehou den. Motorrjjder gedood op onbewaakte over weg. De electrische stoptrein Arnhem Amersfoort heeft op de onbewaakte over weg tussen Lunteren en Barneveld de 59- jarige motorrijder van den Akker, veearts te Lunteren, aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Het uitzicht bij de over weg wordt onvoldoende geacht. Ongeveer driehonderd per week. Behalve in Den Haag zullen de toekomstige emi granten naar Canada binnenkort ook ge keurd kunnen worden in Eindhoven en Hee- renveen. Deze maatregel betekent een enor me besparing aan tijd en onkosten voor de adspirant-emigranten uit het Zuiden en Noorden des lands, die tot dusverre voor deze keuring allen een afzonderlijke reis naar de residentie moesten maken. dit pact. Tito verklaarde dezer dagen nog eens dat z.i. Rusland thans geen wereld oorlog wil doch enkel er op uit is zoveel mogelijk voordelen te halen uit de huidige situatie. Een wereldoorlog zou alleen ont staan, zei Tito, als Moskou zich eens ver giste en ergens te ver ging. Zenuwenoorlog dus. En soms uitingen van wrevel zoals nu het Japanse vredesverdrag te San Francis co aan de orde is en binnenkort de herbe wapening van W.-Duitsland door de Grote Drie te Washington besproken zal worden: de tolheffing op het autovervoer naar W.- Berlijn. Of we, wat er zich thans in de Korea-kwestie afspeelt, ook als zo’n soort uiting mogen beschouwen, is een andere vraag. Het practisch afbreken der wapenstil- standsonderhandelingen door de Noordelij ken, de verschijning van „Kaukasische” af delingen d. w. z. vrijwilligers uit de Russische satellietstaten aan het Noor delijke front, wijzen op een Russische po ging tot zeer zware druk op het Westen tijdens de San Francisco-conferentie. President Truman heeft die bijeenkomst met een rede geopend, waarin hij ronduit verklaarde, dat Japan zo spoedig mogelijk in staat gesteld moet worden deel »te ne men aan het handhaven van de vrede in het Verre Oosten. En hfl legde ook een nauw verband tussen het sluiten van de vrede met Japan en het beëindigen van de oorlog in Korea. Zodra deze beide doelein den zijn bereikt, moet het mogelijk zijn ook andere problemen in het Verre Oosten op te lossen. Misschien denken de Russen over het verband van beide kwesties wel wat anders dan Truman en ook kan de vraag gesteld of het Japanse vredesver drag niet juist nieuwe problemen stelt in plaats van dat het de zaak vereenvoudigt. In alle autobussen moet een brandblus- apparaat zijn. Blijkens een beschikking van de directeur-generaal van het Verkeer moet met ingang van 1 December 1951 in elke autobus ten minste één brandblus- apparaat van een goedgekeurd merk en type aanwezig zijn. Oorspronkelijk Korea-detachement op thuisreis. Het oorspronkelijke Nederlandse detachement Verenigde Naties is op 29 Augustus uit Japan naar Nederland ver trokken. Tevreden bierbrouwers. De Nederlandse bierbrouwers zijn over de resultaten van het afgelopen half jaar niet ontevreden. De binnenlandse afzet heeft zich in verge lijking van de eerste zes maanden van 1950 vrijwel kunnen handhaven, terwijl de ex port met niet minder dan ruim 50 pet. is toegenomen. Ballpoint met lang leven. Een ballpointpen, die acht tot tien maal zoveel inkt bevat als welke andere ook en waarmee men dus ook ongeveer tien maal zo lang moet kun nen schrijven, zegt de heer J. de Vries, directeur van de Vulpennenfabriek Vindus te Groningen te hebben uitgevonden. Hij heeft er octrooi op aangevraagd. Derde redding per parachute. De Neder landse vlieger, die eind vorige week bij een ongeluk met een Seafury aan de Engelse kust, zich met zijn parachute wist te red den is de luitenant ter zee 2e klasse R. J. Idzerda. Dit was reeds de derde keer, dat deze vlieger met een parachutesprong zijn leven heeft kunnen redden. e der m en ;e der De smaak te pakken. Vermoedelijk dezelf de lieden, die vorige week een nachtelijl: bezoek hebben gebracht aan de ATO-loods bjj de Spoorwegen te Zaandam, en daar 10.000 sigaretten en kleding meenamen, hebben Dinsdagnacht Ingebroken op het station zelf. Tien regenjassen ter waarde van ongeveer f 800 vormden thans de buit. Smokkel van nylons zwaar gestraft. De oud-wielrenner J. van E. is Woensdagmor gen wegens smokkel van nylonkousen ter waarde van meer dan f 35000 door de Haar lemse rechtbank veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, conform de eis. Midden-Oosten kent er geen sympathie meer voor; al schijnen de Perzen, omdat ze de raffinade rijen niet kunnen exploiteren, bereid de Engelsen weer een tikje tegemoet te ko men in het oliegeschil, zij zijn even bereid aan naties achter het Ijzeren Gordijn olie te leveren. In Syrië wordt openlijk de aan sluiting b|j het communistische blok aan- geprezen, in Jordanië komt als opvolger van de vermoorde pro-Engelse koning Ab- doellah, zijn even anti-Engelse zoon prins Tallal aan het bewind. Bijna geheel Azië want zelfs in Japan is een vr|j sterke oppositie tegen samen werking met Amerika is een vat vol onzekerheden voor het Westen geworden; en een land dat ’n sleutelpositie in Afrika inneemt, Egypte, legt de uitsprak van de Veiligheidsraad dat het 't transport met Israël niet belemmeren mag, eenvoudig naast zich neer. Natuurlijk gebeurt dit al les niet omdat men in Midden- en Verre Oosten zo pro-Russisch is, maar men slaakt er toch maar banden met het Westen, die dat een sterke positie verschaffen in een strategisch belangrijk en grondstoffenrrjk gebied. Een geleidelijk sterkere band met het Zuid-Slavië van Tito schijnt daarvoor maar een zeer schrale vergoeding. Sommi ge West-Europese landen voelen zelfs heel weinig voor die band, omdat ze vrezen dat Zuid-Slavië wel eens spoedig in een open lijk conflict met Rusland of zijn satellieten kan geraken en zij dan zelf daarin zouden worden meegesleept, of dat Tito, zich door het Westen gesteund wetend, te uitdagend tegen Moskou zal optreden. Maar Tito blijft voorlopig vrij voorzichtig, want hij wenst geen opneming in het Atlantisch pact, doch slechts een verbond met RUSSISCHE DELGATTE DIENT TAL LOZE AMENDEMENTEN IN. Woensdag heeft de conferentie te San Fran cisco twee zittingen gehouden. De door Acheson voorgestelde procedure werd aan vaard met 48 tegen 3 stemmen. In' de twee de zitting heeft, nadat Dulles heeft gespro ken, Gromiko een aantal amendementen in gediend op het vredesverdrag, die overeen komen met de reeds bekende en herhaalde lijk door Moskou uiteengezette standpunten. 1. Waarborgen tegen herbewapening van Japan. 2. Geen bondgenootschap van Japan met de V. S. 3. Garantie voor de democra tische rechten der Japanners. 4. Geen Ame rikaanse monopolies in Japan. 5. Japanse herstelbetalingen aan vroegere slachtoffers. 6. Herstel van de Japanse souvereiniteit over de Rioekioe- en Bonin-eilanden, zoals door de overgrote meerderheid der bewoners zelf is gevraagd. 7. Verbod voor Japan om militaire allianties te sluiten tegen zijn vroegere tegenstanders. 8. Beperking der Ja panse strijdkrachten tot een leger van 25.000 man, een luchtmacht van 200 vliegtuigen, zonder atoomwapens, bacteriologische mid delen, bestuurbare projectielen, mijnen, tor pedo’s en lange-afstands-kanonnen en met re- serve-strijdkrachten, die niet groter zijn dan de toegestane eenheden. 9. Vrijheid voor de Japanse vredes-economie en de handel. 10. Vrij scheepvaartverkeer door de zeestraten rond Japan, die echter alleen toegankelijk zouden zijn voor oorlogsschepen van Rus land, China, Japan en Korea. 11. Binnen drie maanden na het tekenen van het vredes verdrag moeten alle buitenlandse troepen het land verlaten. 12. Formele erkenning dat rechtmatig Mantsjoerije aan China en de Koerillen en Zuid-Sachalin aan Rusland zijn toegevallen. Röntgen-apparaat voor massa-onderzoek. In Leiden heeft de C.V. Smit Röntgen- apparatenfabriek de eerste volledige in Ne derland gefabriceerde röntgeninstallatie voor massabevolkingsonderzoek vervaar digd. Drie: Engeland en Frankrijk te Washing ton ontmoeten voor een bespreking van velerlei onderwerpen, maar waarbij ook de economische een zeer belangrijke rol zullen spelen. Al gaat het met de defensie in het Westen in de goede richting, de algemene politieke constellatie is immers niet zoda nig, dat Amerika zich een uitholling van ook maar een zijner bondgenoten kan ver oorloven. Het ontwerp Japans vredesverdrag vreemdt zowel China als India van het Westen. Het geprikkelde nationalisme in het Vrouwen kunnen beter brommen dan man nen. Bromfietsende vrouwen hebben aan zienlijk meer technische interesse en inzicht in de hebbelijkheden van haar rijwiel dan haar mannelijke collega’s. Deze voor de mannen smadelijke ervaring hebben de We genwachten opgedaan tijdens de bromfiets- tocht, die de ANWB organiseerde. Een schat in het kippenhok. Een collier parels ter waarde van f 20.000 zou een Ha genaar hebben verloren, maar het werd la ter in een kippenhok teruggevonden. Po ging tot oplichting werd de man ten laste gelegd en daarom werd dezer dagen voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenis straf tegen hem geëist. In kuil verdronken. Een van de kinderen van de familie v. d. Slot te Poeldijk ge raakte bij het spelen in een kuil met wa ter en is verdronken. Het meisje was an derhalf jaar oud. Gastarieven niet omhoog door F .F. De gunstige financiële uitkomsten van de FF- tentoonstelling (meer dan 300.000 bezoe kers) zijn er de oorzaak van, dat de ge meentelijke gastarieven, waarvoor B. en W. van Enschedé reeds een voorstel hadden in gediend, voorlopig is uitgesteld. B. en W. verwachten namelijk dat het gemeentelijke garantiebedrijf van 1% ton voor de FF-ten- toonstelling niet behoeft te worden be taald. Schoonvader met mes gestoken. Het slot feest van de kersenpluk op 12 Juli j.l. ein digde in Tiel met een poging tot doodslag door de bakkersknecht A. B. uit Steenwij- kerwold, die zjjn blijdschap over het ver diende hoge plukloon niet beter meende te kunnen demonstreren, dan door veertig borrels te drinken en vervolgens zijn a.s. schodhvader met een mes ernstig te ver wonden. „Het is een toeval, dat het slacht offer aan de dood is ontsnapt,” zei de offi cier van justitie bij de Arnhemse rechtbank toen hij dezer dagen 1% jaar gevangenis straf eiste „Deze straf is tevens een waar schuwing aan andere ridders van het mes, die in Tiel bij herhaling plegen op te tre den. Bovendien is het een wens van de goedwillende bevolking van Tiel, die op strenge straffen aandringt.” Nederlanders op „Indomitable”. De Britse marine heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat een Nederlands eskader vliegtuigen zal opereren van het Britse vliegkampschip Indomitable af, dat in de herfst een kruis tocht naar Gibraltar zal maken. Het zal de eerste maal zijn, dat een buitenlands luchteskader zal deelnemen aan een opera tionele kruistocht van de Britse thuis- vloot. Ontploffing in clandestiene vuurwerkfa briek. Dezer dagen is het feestelijk ver sierde IJmuiden opgeschrikt door een ex plosie in een oud fabrieksperceel aan de Duinstraat, waarvan alle ruiten braken. Het bleek, dat een hoeveelheid springstof, waarvan een in een werkplaatsje klapper- tjes en ander vuurwerk werden gemaakt, tot ontploffing was gekomen. De pl.m. 60- jarige eigenaar van het clandestiene fa briekje Is met ernstige verwondingen aan de armen en het gezicht in het Antonius ziekenhuis opgenomen. Gevreesd wordt, dat hij beide armen zal moeten missen en blind zal blijven. Niet voor de bakker. Een Steenwijkse bakker bij wie een wielrijdster na een on geluk licht gewond was binnengebracht, wilde deze dame ook de tenen verbinden; deze bloedden echter niet: slechts waren de nagels rood gelakt. Vjjf geheime zenders gepakt. Tijdens een razzia op 3 en 4 September op clandes tiene zenders In Hoogeveen en omgeving Is het de gemeentepolitie aldaar, in samen werking met de Rijkspolitie en de opspo ringsdienst van PTT gelukt, vjjf clandes tiene zenders in beslag te nemen, die op een golflengte van ongeveer 240 meter werkten. A USTRALIE, Nieuw Zeeland en de Phi- lippijnen hebben van de Ver. Staten hun garantie-verdragen gekregen vóór de conferentie te San Francisco aanving. Daarmee was voor deze landen min meer een bezwaar weggevallen dat zij te gen het herstel van de Japanse souvereini teit, welke het vredesverdrag met dat land meebrengt, hadden. Zij vreesden n.l. daar van ook een herstel van het Japanse mili tarisme. Een ander bezwaar dat andere landen hebben, al zal het dezen niet weer volledig de vrije hand krijgt. Voor de oor log was dit land een zeer geduchte concur rent van het Westen op vele markten, in het bijzonder natuurlijk die van het Verre Oosten en waarschijnlijk zal het straks wel weer dezelfde kant opgaan. In de laatste anderhalf jaar steeg de Japanse textiel- uitvoer alweer met 150 pet. en de West- Europese staten voor welke thans de ex port een kwestie van levensbehoud is, om dat ze alleen daardoor economisch drijven de kunnen blijven, vinden dat maar een dreigend symptoom. Zij voelen hier een zelfde gevaar als hetwelk hen van West- Duitse zijde bedreigt. De uitvoercijfers van West-Duitsland zijn eenvoudig verbluffen:1 als men ze met de Engelse vergelijkt. Was bijv, in de eerste negen maanden van 1949 de Duitse export naar andere Euro pese landen wat industrieproducten betreft nog maar 73 pct. van de Engelse, en van chemische producten 67 pet., in de periode tussen October 1950 en Maart 1951 waren deze cijfers resp. 182 pet. en 208 pet.; Geen wonder dat men zich in Engeland, en niet alleen daar, bezorgd maakt over deze ontwikkeling, welke zich ook openbaart op de belangrijke Zuid-Amerikaanse markt ook daar herwinnen de Duitsers gaandewey hun oude overheersende positie. In de toch al zeer wankele economische positie van de vroegere geallieerde West- Europese landen kunnen zowel de Duitse als de Japanse concurrentie de laatste fac toren zijn, welke de balans naar de ongun stige zijde doen doorslaan. In de laatste maanden is het wel heel dui delijk geworden, dat de economische pro blemen, waarvoor de Europese partners in het Atlantisch pact staan en die in eerste instantie veroorzaakt zijn door de defen sieplannen, zo moeilijk zijn dat er gevaar bestaat dat ze de laatste zullen doorkruisen als er geen oplossing voor wordt gevon den.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1