SAN FRANCISCO was AMERIKAANSE KRACHTPROEF I -- v door Nederland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Zware nederlaag voor Moskon Grote Drie te Washington Papagos bijna met de hakken over de sloot Heg. Omroep Noord Hwat hat Gabe Skroar ^4 47e Jaargang No. 71 Vrijdag 14 Sept. 1951 Bolswards Nieuwsblad m Roel 'oelsnu leng en Ook in Hilver- e Kat, seinen- i, Pad- Door bliksem gedood. 1ste. Lou- S. M. naar g-enfi Dinsdag- 188 M. 'oering, >n zyi. 1ste. i; 3de. Byma; Lejje- 1ste. nstra; Con- s Bfll- •oukje ragen oukje le en Jelle inga; i der elljke jpge- ter- a de i der Ze ifor- ,’ond rant nor- terij toe veer apel noemde partijen is dus aangewezen. Maar heel sterk staat die combinatie niet tegen over een zo invloedrijke oppositie. Frankrijk blijft de positie van het kabinet wankel, het omzeilde weliswaar een stranding op de schoolkwestie, de eerste stappen tot op lossing daarvan werden zelfs gedaan, maar de economische moeilijkheden veroorzaken een deining, welke het noodlottig kan wor den. Tenzjj men beseft dat in deze dagen van groot Internationaal overleg, het toch al te erg zou zijn, als Frankrijk daarbij Vertegenwoordigd was door een demissio nair kabinet, dus zonder gezag. In het Perzische olle-gesehll komen de partijen steeds scherper tegen over elkaar te staan, Mossadeq richtte een ultimatum tot Engeland Inzake de hervat ting der besprekingen, Engeland zette Per- zië onder financiële druk. Een opmerkelijk feit Is echter, dat de oppositie in het Per zische parlement, welke nog overeenstem ming met Engeland wil, de laatste tijd driester optreedt. Ten slotte: Korea. het gebeurde te San Francisco wekt het vermoeden, dat Rusland zijn Invloed niet meer zal aanwenden om een eind aan de strijd daar te maken, de verschijnselen op het slagveld wijzen er ook op, de strijd In Tzummamm is één op de tien geëmi greerd. Het Friese landbouwdorp Tzum- marum zag dezer dagen de heren J. Pos thumus en A. Stelpstra met hun gezinnen naar Canada vertrekken. Daarmee zijn in totaal meer dan 200 bewoners of tien pro cent van het totale zielental van het dorp naar het buitenland gegaan. leeft er op, met alle gevaren voor uitbrei ding daaraan verbonden. In Amerikaanse militaire kringen wordt weer gepleit voor het bombarderen van knooppunten in Mant- sjoerije, maar van Chinese zijde wordt ont kend, dat troepen van de Russische satel lietstaten in de Noordelijke legers zijn op genomen. Commissaris bezocht Terschelling. De Com missaris der Koningin bracht een officieel bezoek aan de gemeente Terschelling. dertig van de kermij ag: isma; rijntje rden 3zien k al reide i om jber. iter- In Griekenland hadden de verkiezingen bflna de volstrekte meerderheid In het parlement aan de be weging van maarschalk Papagos, de nieu we politieke groepering welke herinnert aan die van de Gaulle in Frankrijk, gebracht. Maar ze heeft net niet de daarvoor ver eiste 35 pet. der uitgebrachte stemmen kun nen halen. Dat behoedt Griekenland wel voor een regering, welke een anti-democra- tisch tintje heeft, maar handhaaft ander zijds de onstabiliteit, welke de Griekse ka binetten na de oorlog alle toonden. De libe rale party van Venizelos en de progres sieve van Piastiras zullen samen thans over 119 zetels beschikken, tegen Papagos over 116, een samenwerking der beide eerstge- 1ste. iruin- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 1ste. Wiet- -D(jk- frijn- ma— jen— j een ,,Hoe eken Wij- iCht eder ver- laar i en elijk fwe- voor tand drijf er veel muziek x>r het i heren Toe volgt: neeuw- khap- i van TOUW m vr. aldus: stoof, ;a. 2de. aider ■zien, sege- isten .rvan bok, Wal. ■uim- 1 jam- zonde- sn met e een JOKDAAN-IESTIVAL. De zer dagen werd in de Jordaan ter gelegenheid van het jaar lijkse Jordaan-Festival de tra ditionele viswedstrijd voor da mes gehouden. In deze wed strijd wordt er op houten vis sen jacht gemaakt en wie er nu de eerste drie vissen op de wal heeft, wordt als winnaar uitgeroepen. Dat de vrouwen deze wedstrijd van de vrolijke kant opnemen, toont U deze foto. Prins Aschwin in het huuwelijk getreden. Prins Bernhard der Nederlanden is Maan dag te Londen gekomen voor een privé-be- zoek in verband met het huwelijk van zijn broer Prins Aschwin, dat Dinsdag door de ambtenaar van de burgerlijke stand in Caxton Hall werd gesloten. Prins Aschwin, die 37 jaar oud is, is in het huwelijk ge treden met de 36-jarige Simone Louise Ar- noux von Watzdorf, die getrouwd was met Volleret von Watzdorf. Jong getrouwd man bokte in hooiberg. Aan het einde van de wittebroodsweken had 'n jong paar ruzie gekregen. Hij was weg ge gaan'en te Middelburg in een hooiberg ge kropen. 24 uur had hij daar al zonder eten of drinken gezeten, toen de hond van een wandelaar hem ontdekte. De wandelaar slaagde er niet in de man er van te over tuigen, dat het beter was aan het verblijf in het hooi een einde te maken. De politie bleek voldoende overredingskracht te be zitten om hem naar zijn verlaten haard stede te doen terugkeren. It is gjin skande, al mient men dat Untsjucht de man syn wyfke hwat. Zwemmen: gebiedende els voor opvoeding. „Er is trouwens op sportgebied niets waar toe ik mijn kinderen zou dwingen, behal ve.zwemmen. Dat achten de Koningin en ik een gebiedende eis bij him opvoe ding. En wij vinden trouwens, dat iedere ouder daar zo mogelijk voor behoort te zorgen.” Aldus Prins Bernhard in een in terview met een Paroolverslaggever over sport. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m, Giro 87926 Woensdag 19 September: 18.4519.00. Landbouwkwartler. De heer Ir. E. F. Geessink, adjunct-rijksvee- teeltconsulent te Leeuwarden, spreekt over enkele actuele problemen in de varkensfokkerjj en -houderij. 19.1519.30. De Stem van het Noorden. Muis zette Edam in donker. Zaterdag avond tegen middernacht heeft een muis een explosie veroorzaakt in een transfor- matorhuisje te Edam. Het stadje viel in duister. Daardoor kwam de kermis eni ge uren eerder dan oorspronkelijk was be doeld aan haar einde. De „spullebazen” poogden nog wel met petroleumlampen en kaarsen hun zaken draaiende te houden, doch de meeste kermisgangers waren reeds naar huis vóór de noodverlichting gereed was. Te half twee was de stroomvoorzie ning weer normaal. Te Stads kanaal zjjn Zondagavond vier korenmijten van de landbouwer M., staande aan de Onstwedderweg, in brand gestoken. De oogst van 5 ha. land ging verloren. De po litie arresteerde een zekere E. uit de ge meente Anloo. Deze heeft bekend de brand te hebben aangestoken uit wraakzucht. Het kan wel vlugger. De ANWB heeft er bij de ^Minister bezwaar tegen gemaakt, dat by spoorwegovergangen ook bij be waakte nog altijd bordjes hangen, die een snelheid van 20 km voorschrijven. het Italiaanse vredesverdrag en de positie van Triëst. wy hebben daar over ook in het vorig overzicht al iets ge schreven en volstaan er nu mee te vermel den, dat Tlto nog eens heeft aangeboden met Italië over Triëst te spreken, doch het tevens heeft gewaarschuwd de Zuid- Slavische belangen te ontzien. De Italianen zijn echter nog niet ingegaan op Tito’s tegemoetkoming doch willen blijkbaar eerst eens afwachton wat de Gasperi’s reis naar Washington zal opleveren. Zij verwachten dat Amerika, dat te San Francisco bleek, thans voor radicale oplossingen te voelen terwille van de Europese samenwerking, ook bereid zal zijn nu aan Italië’s wensen inzake Triëst tegemoet te komen. Zij putten hoop uit het feit, dat, nadat dit eerst geweigerd was, de geallieerde bevel hebber in Triëst nu bereid is gevonden de verkiezingen uit te stellen. Over het alge meen werd verwacht, dat deze een afne ming van het aantal voorstanders voor aan fluiting bij Italië zouden hebben aange toond en een toeneming van hen, die voor een volkomen zelfstandig Triëst onder be scherming der V. N. zijn. Een dergelijke uitslag kan Italië thans natuurlijk niet gebruiken, nu het bij de Grote Drie aan- klop’t om het bezit van Triëst. Het is ech ter heel goed mogelijk, dat de geallieerden de verkiezingen wensen uit te stellen om de weg te effenen voor onderling overleg tussen Italië en Zuid-Slavië, want langza merhand is men in het Westen Zuid-Slavië als zo belangrijk gaan zien, dat men het toch liever Inzake Triëst niet voor het hoofd zal stoten. Tilsdel 18 Septimber: 19.17— 20. Fryske ütstjöring. 19.1719.30. Stimmen üt eigen formidden, ü.o. in keatsforslach fan de hear C. S. Roersma fan Frentsjer. 193019.50. „Lieten en fersen”. Sang: Jelly Postma, alt. Foardracht: Auck de Boer. 19.50—20.00. „Fryske koarsang”, in wur- dearring fan de hear H. K. Schippers foarsitter fan it boun fan sjongkoaren yn FryslAn. Tijdens een hevig onweer Maandagavond boven de Baronie van Breda, is het 15-jarig meisje C. B. te Etten door de bliksem getroffen en gedood. Zij schuilde met nog drie anderen onder een elk. Deze, drie bleven ongedeerd. Regionale Omroep Noord. De Regionale Omroep Noord, die reeds sinds de bevrij- ding haar studio heeft in enkele kleinere ruimten van het Prinsenhof te Groningen, zal binnen afzienbare tijd de beschikking krijgen over meer ruimte nu de gemeente Groningen de bovenzaal van het Prinsenhof aan de RON heeft afgestaan. Auto naar maat. „De Reus van Rotter dam”, Henk Rijnhout, is op het ogenblik in Antwerpen, om, naar men zegt, zich een auto te laten aanmeten. Rijnhout is n.l. 2.40 meter lang en een „gewichtig man: 230 kg. Een rijschool in Rotterdam heeft hem onlangs, met reclamedoeleinden, gra tis autoles gegeven, een fabriek van brom fietsen deed hem uit reclame-oogpunt een bromfiets cadeau. Vermoed wordt, dat een der in Antwerpen gevestigde auto-montage- fabrieken deze Rotterdammer als reclame man wil gebruiken. Vrouw in zwembad verdronken. In het zwembad „De Zandput” bij Didam is Dins dag de 35-jarige me]. H. Bolder verdron ken. Door het bovendrijven van de bad muts werd men op het ongeluk opmerk zaam gemaakt. Wie Is Janna? Janna, Frieslands produc tiefste koe, heeft in de afgelopen lactatie- periode aan haar eigenaar 12500 kg melk geleverd met een vetgehalte van 4.25 pet. en 570 kg boter. De melkproductie over treft bijna viermaal het gemiddelde van een normale Nederlandse koe. Het merkwaar dige van Janna, die ongetwijfeld van edele geboorte moet zjjn, is, dat van haar af stamming niets bekend is. Zij Is in de oor log op de Leeuwarder markt aangevoerd en verkocht. Later bleken haar eigenschap pen. Nasporlngen omtrent haar vader en moeder bleken vruchteloos. In haar tien jarig leven heeft Janna nog nooit anders dan stierkalveren geworpen, waarvan slechts twee waarde voor de fokkerij heb ben. Raadsleden moesten pootje baden. Woens dagavond ontlastte zich boven Goes een hevige wolkbreuk. Verscheidene stadsdelen kwamen onder water te staan. Zeer erg was het op da Grote Markt, waar voor het stadhuis ten slotte minstens 20 cm water stond. Het was zodoende voor de raadsle den onmogelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Velen vermanden zich ech ter en trokken op het droge gedeelte van de markt schoenen en sokken uit en waad den door het water naar het stadhuis. Kinderverlamming op Urk. Binnen een week hebben zich te Urk drie gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De getrof fen kinderen zijn naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Man geeft kind aan: vrouw weet van niets. Op een dag in Mei van het vorige jaar stapte de 38-jarige los werkman Luite V. uit Heerenveen naar de burgerlijke stand in Akkrum om daar blijmoedig te vertel len, dat zijn in Terhome wonende vrouw het leven aan een meisje geschonken had. Veel minder prettig was het, dat Luite V. naar aanleiding van die aangifte en aan vraag om kraamgeld voor de Leeuwarder rechtbank verscheen. Mr. Hollander vroeg acht maanden tegen Luite V., die geen ver dediger had meegebracht en over veertien dagen zal horen hoe de 'uitspraak is. Vier man korte tijd bulten de tralies. Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zondag avond uit het strafgesticht „Norgerhaven” (Drente) vier gedetineerden uitgebroken. Zij. hebben kans gezien, bij de invallende duisternis zwaar traliewerk door te zagen en er vandoor te gaan. Dinsdagmorgen vroeg zijn zij in de buurt van Coevorden weer gearresteerd. Zij zijn onmiddellijk op transport gesteld en naar Nc-'gerhaven ge bracht. daar een zeer uitgebreid program van al lerlei belangrijke kwesties, maar W.-Duits- land is een der belangrijkste. De Ameri kaanse regering, daarbij gesteund door haar militaire adviseurs, is van oordeel, dat er zeer snel een grote Europese mili taire macht op de been moet worden ge bracht en dat dit alleen kan door mede werking van W.-Duitsland. Daarom wil ze vrede met en gelijkgerechtigheid voor dit land. Men heeft dit in West-Europa waar schijnlijk op een voorzichtiger en geleide- Hjker wijze gewenst dan waarop de Ame rikanen nu aansturen, ook al om de ge voelens der Russen toch nog wat te ontzien, die ook nu nog eens druk op Frankrijk trachten uit te oefenen door in een nota aan Parijs te wijzen op de gevaren voor de wereldvrede, welke de herbewapening van Duitsland meebrengt. De Amerikanen letten echter alleen op de eisen van het ogenblik. En daarmee zal men ook in W.- Europa rekening moeten houden en nog met iets anders ook. Het is n.l. zo, dat als het vredesverdrag met Duitsland in eenzelfde vorm tot stand komt als het Japanse, Amerika daarnaast een apart veüigheidsverdrag met West- Duitsland zou kunnen sluiten. Dit is ech ter voor West-Europa de meest ongewenste oplossing, omdat West-Duitsland daardoor de kans zou krijgen met Amerikaanse steun de eerste rol op militair gebied op ons vas teland te spelen. Veel beter is het dat een verdrag tot stand komt waarin West- Duitsland op zich neemt zijn aandeel te leveren in een Europees leger, waartoe elke W.-Europese vastelandsmogendheid bij draagt, het zg. plan Pléven, dat thans ook door de Engelsen wordt gesteund en ook acceptabel is voor Eisenhower, mits snel uitgevoerd. We moeten geen Amerikaans Duitse militaire samenwerking hebben, doch een West-Europese, gesteund door Ame rika. Het plan Pléven is echter moeilijk uitvoerbaar zonder dat de betrokken Euro pese staten ook politiek hechter aaneen worden gesmeed, omdat dit Europese leger de vorming van allerlei internationale in stanties nodig maakt, die het moeten or ganiseren en besturen. Er zijn niet weini gen in Europa die het Europese leger op zich zelf wel belangrijk achten als defen- sie-lnstrument, maar nog veel belangrjjker omdat het ook het instrument zal zijn dat tot de federatie van Europa zal leiden. Tot de punten op de agenda der Grote Drie behoort ook de kwestie der herziening van Oud-papier-aotie leverde f 55.000 op. Ruim f 55.000 is Dinsdagmiddag in de lokaliteiten van het Nederlandse Kankerinstituut door de secretarissen van de respectieve onder- vakgroepen Groothandel Lompen en Papier en ondervakgroep Opkopers lompen en oud papier aan mr. Chr. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het Instituut, overhandigd. Militair gedood op Afsluitdijk. morgen is op de Afsluitdijk de militair C. Lok uit Rotterdam door een verkeersonge luk om het leven gekomen. L. maakte zich met zijn wagen onverwachts los uit een colonne militaire» auto’s en kwam toen in botsing met een visauto van de firma Kok uit Volendam. Bliksem sloeg in boerderij. Tijdens een he vig onweer sloeg Maandagavond om half tien de bliksem in de boerderij van de heer ’t Mannetje te Zuidland (Zh.). In de schuur was veel koren opgeslagen. Hevig woedde de brand. Belendende gebouwen liepen groot gevaar. Onschuldig veroordeeld. Gebleken is, dat de Zaandamse opkoper K. Bont, die tot 2 maanden voorwaardeiyk was veroordeeld, geen goederen van diefstal afkomstig had opgekocht, ofschoon de man, teneinde uit de voorlopige hechtenis te worden ontsla gen, een bekentenis had afgelegd. Overdekte baden in zorgen. De exploitatie van een groot aantal overdekte zwemba den (er zijn in Nederland 42) levert grote moeilijkheden op. Enkele baden zijn reeds gesloten. De Bond van overdekte zwemin richtingen heeft zich nu tot de minister raad en de gemeenteraden gewend met het verzoek steun te verlenen daar waar het nodig is, opdat niet meer baden gedwongen zullen zijn te sluiten. Dat liekt er op. De heer P. Wijer te Lan teren, oud-tuinman hij is bijna 80 heeft een aardbeiensoort gekweekt, die tweemaal per jaar vrucht draagt. Diereninfasie. Wolven, beren, wilde zwij nen, kamelen en andere levende have van het Noorder Dierenpark te Emmen reisden Donderdag naar Zutphen; de die ren zullen daar trjdelijk worden gehuisvest in de plantsoenen rondom de gracht, ter gelegenheid van de actie „Zutphens Brand punt” die Vrfldag begint. Brand gesticht uit wraakzucht. Volgende week komt Manus Oly voor. Ma nus Oly, de beruchte in- en uitbreker, zal Vrijdag 21 September voor de Zutphense rechtbank terechtstaan, aldus Het Vrije Volk. Uitgaand publiek. Aan de zo juist ver schenen publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek „Statistiek van het bezoek aan vermakeljjkheidsinstellingen 1950” ontlenen wy, dat gedurende 1950 ’t publiek 97 millioen gulden uitgaf (bijna f 9.50 per inwoner) aan toegangsbewijzen voor vermaak. 111 Millioen plaatsbewijzen werden verkocht (bijna 11 per inwoner). Meer dan de helft had betrekking op bios coopbezoek. TN meer dan één opzicht was de confe- rentie te San Francisco, waar het Ja panse vredesverdrag tot stand kwam, een Amerikaanse krachtproef. In de eerste plaats ten opzichte van Rusland. De Rus sen waren er met een uitgebreide delegatie heengetogen in de overtuiging, dat zij er een kans zouden krijgen, het verdrag zo niet te torpederen dan toch op de confe rentie zoveel sympathie voor hun bezwaren te zullen ontmoeten, en de behandeling zo lang te kunnen vertragen, dat de Ameri kanen nauwelijks van een succes zouden kunnen spreken. Het is volkomen anders uitgekomen. Rus land en zijn satellieten Polen en Tsjecho Slowakije bleken tegenover een zo com pacte massa der niet-communistische lan den te staan, dat ze geen kans zagen tot obstructie, zich moesten neerleggen bij de door Amerika vastgestelde gang van zaken en het moesten aanzien, dat binnen een week het verdrag door al de vertegenwoor digde naties, met uitzondering van Mos kou, Warschau en Praag, getekend werd. Dit moet Moskou zowel ontstemmen als verontrusten. Niet alleen omdat Japan door dit verdrag en het direct daarop gete kende veiligheidsverdrag met de Ver. Sta ten in het Westerse blok wordt ingelijfd, maar ook omdat het gebeurde voor de Russen, een nederlaag in de koude oorlog betekent. Noch intimidatiepogingen, noch hun taktiek om een wapenstilstand in Ko rea afhankelijk te maken van Amerikaanse concessies inzake het Japanse vredesver drag hebben geholpen. Dat verdrag is on veranderd door 48 van Japans vroegere vijanden geaccepteerd. Dat is een even zware nederlaag voor Moskou als een grote overwinning voor Amerika in de koude oorlog. In het bijzonder kan het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken onder staatssecretaris Acheson op die overwin ning bogen want daar is de gehele gang van zaken ten opzichte van Japan uitge- stlppeld. En dit. Amerikaanse succes bete kent dat Rusland nu gedwongen Is zijn politiek in overweging te nemen. De koude oorlog in het algemeen, noch Korea, noch Berlijn, blijken in staat bet Westen krimp te doen geven. Moskou ziet dus het ogenblik naderen, dat het óf zich zal moeten neerleggen by een definitieve indamming van zfo’n expansiezucht óf door andere middelen dan de koude oorlog zal moeten trachten door de dam heen te bre ken. De conferentie te San Francisco zal er dus waarschyhiyk toe medewerken de dingen te doen uitkristalliseren. Hoe, is een vraag waarop niemand thans antwoord kan ge ven. Gezaghebbende lieden, die enigszins kunnen beoordelen wat er zich te Moskou afspeelt, vertellen dat daar zowel aarze ling als verdeeldheid der meningen heerst. Er zou een stroming zijn, welke het op het uiterste wil doen aankomen, naast ene, welke meent, dat men zich noodgedwongen met het Westen moet verstaan, nu by het voeren van een machtspolitiek de Ameri kanen kennelijk een voorsprong op Mos kou. hebben verworven. Er zou zich een spannende stryd tussen deze beide richtin gen te Moskou hebben ontwikkeld, hetgeen betekent,, dat de wereldpolitiek in een ge- vaariyke faze is geraakt, 'omdat de moge- lykheid van een crisis in de min of meer nabije toekomst aanwezig is. Ook dat. San Francisco betekent echter niet alleen een Amerikaanse krachtproef ten opzichte van Rusland, maar ook ten opzichte Van eigen bondgenoten en medestanders. Er waren van vele zyden bezwaren tegen het Japanse vredesverdrag, maar geen der niet- communistische naties ter conferentie ver tegenwoordigd heeft ten slotte geweigerd het verdrag te accepteren. Zelfs Indonesië tekende en verliet daarmee het voetspoor van India, dat niet ter conferentie ver schenen was. Er mogen te Djakarta mis schien andere redenen voorgezeten hebben men hoopt er op belangryke Amerikaan se economische hulp over het geheel le verde San Francisco een demonstratie van de eenheid van 't anti-communistische blok tegen het communisme. Men was niet alge meen tevreden over het verdrag, maar men besefte dat de Japanse opneming in het Westerse blok In deze faze van de wed- stryd in machtspolitiek noodzakeiyk was en aanvaardde dus het verdrag en de Ame rikaanse leiding. Ook dat was geen gering succes voor de Amerikanen. En een aan moediging voor hen op dit pad voort te gaan. Washington heet danook bezig te zyn met een „San Francisco voor West- Duitsland” voor te bereiden. De eerste stappen daartoe zullen dan wel in de bijeenkomst der Grote Drie, welke nu te Washington gehouden wordt, gedaan worden. De Grote Drie bespreken s|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1