1 Martinytoer GEESTELIJKE EN MATERIELE WAARDEN WORDEN BEDREIGD ‘Kacls! DE TROONREDE üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de No. 72 47e Jaargang Dinsdag 18 Sept. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward IS <GA, Sept Laatste Berichten tld r 351 1 n Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Leden der Staten-Generaal, PYT. Tj. de J. veel oor- sen. wo- leze ven zou ;en- ich- :ind ge- Zojuist heeft H. M. Koningin Juliana de traditionele troonrede uitgesproken, die we hier in verkorte vorm weergeven. H. M. sprak o.a. als volgt: culturele wolstAn. Hy kin witte, dat dizze offisjele dei in greate bitsjutting krige hat foar de namme fan FryslAn op kultu- reel gebiet. Hy kin witte, dat him op dy dei in seldsume iensens tusken alle groe pen fan Fryske kunstners en kunstleaf- hawwers demonstrearre hat, dat der gAns in stipe foar de swiere striid om FryslAns eigen plak fan ütgie. Dat de forhAldlng tusken it Officium en de Fryske biwe- ging der aloan better waerd. Hy koe witte, dat sünder ütsündering eltse Frysk- sinnige him bliid makke oer de tradysje, dy’t hjir foarme waerd. It wie in del mei in gouden ranne en it gearfallen mei de iepening fan de Fryske Boekewike makke dit barren jit bilangriker en folsleiner. Hwat yn de goedichheit kin de hear Dijk stra nou biwege om syn persoanlike tsjin- sin, foar dizze huldiging oer, sa swier wage to litten dat hy dit alles net mear telt? Bitsjut dit alles dan neat foar him? Hat hy ek net alles krige fan in oar en hawwe gjin hünderten oaren him geast- lik foarme ta hwat er is? Is dizze mien- skip net folie wichtiger as in persoanlik ynconveniënt, hoe bigrypllk oars? Goed, hy hat himsels in swiere del bi- sparre, ik nim dat graech oan, mar hat hy dêrmel oaren, tsientallen en mear as dy, net in heechtijdei üntnomd? In blier ünthjit wer makke ta ien fan de proble- matyske dingen, in brutsen tradysje, in kink yn de keat! Is by him dan gjin oan- fielen west fan de solidariteit tusken de libbene dragers fan FryslAns kultuer en eare? Dit is hyperindividualisme, tokoart oan mienskipssin en ófbrekken fan de gouden trie. De rige fan mannen as Obe Postma, Nyckle Haisma en Fedde Schu- rer wurdt hjirtroch blskamme en de fol- gers sille harren nei dit barren Offreegje hokfor stAnpunt hja wol ynnimme moatte. En de Deputearre Steaten hawwe ek wer in kwesje yn har formidden krige. En de Boekewike en de lju, dy’t harren nou al dizze jierren ütsloofd hawwe om troch dizze dei posityf wurk to dwaen foar in FryslAn mei styl en in FryslAn sünder gekreau en in FryslAn mei kultureel bi- sef, lizze foar munt. O, in dichter kin him fansels fan al dizze dingen neat oan- tsjen én him opslute yn dy stilglanzgjen de timpel, hwer’t de spegel fan de siel Zevende herdenking slag om Arnhem. De zevende herdenking van de slag om Arn hem is Zaterdagmiddag begonnen met de reeds tot traditie geworden kranslegging bij het grote Airbome-monument op Har- tenstein te Oosterbeek. MALVERSATIES IN GEVANGENIS? Op last van de Officier van Justitie te Leeuwarden, mr. dr. F. Hollander, stellen twee rechercheurs van de Rijkspolitie, ge assisteerd door twee Rijksaccountants, ’n uitvoerig onderzoek in tegen het personeel van de arbeidsafdeling in de Leeuwarder strafgevangenis. Tegen een aantal perso neelsleden zijn verdenkingen gerezen, dat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan malversaties. Een deel van de admi nistratie en boekhouding is in beslag ge nomen. De Officier van Justitie acht nog geen termen aanwezig om tot arrestaties over te gaan. Fier yn de Septlmbersinne Waeit it blauwe pompeblêd, Jonge Friezen en Friezinnen Wurdt sa’n sportmiddei net sêd, Tusken freonen en freondinnen Wurdt soms letter iepenbier, Yn üs weln wie, stil, alliime, Amor bllne passagier. „Ik wol ’n dichter ha,” sel Griet, „En jAow him stof ta’n heldenllet.” Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) au- ge- de res op Hij de aar oir ie‘ I® al Ring na zestig jaar gevonden. De land bouwer F. Ras uit Schayk (N.Br.) vond bij het bewerken van zijn land een gouden ring. Uit de inscriptie blijkt, dat de ring toebehoorde aan de heer M. van Wychen, een vroegere eigenaar van het land, die jaren geleden naar Amerika emigreer de. b (le ragen :s. clubs uur) nette zich er e> be- !OU de etc ms hif. hf Verkeer reed zes jaar over nlet-ontplofte bom. Bij werkzaamheden ter verbetering van rjjksweg no. 18, stuitten arbeiders bij graafwerk op een hard voorwerp, dat bij nadere beschouwing een niet ontplofte bom van ruim 100 kg bleek te zijn. Over deze bom, die slechts 1520 cm onder de klin- kerbestrating in het zand lag, is zes jaar lang al het verkeer gereden, dat via het veer Anna Jacobapolder het eiland St. Fi- lipsland binnenkwam of verliet. RINGRIDEN. Fier yn de Septlmbersinne Waeit it blauwe pompeblêd, Jonge Friezen en Friezinnen Sett’ optein üt doarp en stêd. Hjoed ’t tradysjoniel ringriden, Tilbrys komme wer foar ’t Ijocht, Fül sil om de prizen striden, Mei sportive, geve nocht. Televisie begint. Op Dinsdag 2 October zal vla de zender Lopik het eerste pro- Nederlandse Televisie uitgezonden. Verwacht dit eerste programma programma” zal zijn. Het begint ’s avonds kwart over acht. Sjoch dat strieljend jonge pearke, Wein optein mei blommegrien, Sjoch se, krek in fleurich mearke, Ut ’e nacht fan tüzen ien. ’t Famke yn Ald-Fryske klaetfing, Partner yn de swarte skoat, Grypt bitüft de smelle leije, Faek in ien-deisk trou-akkoard. Amazone hat har slinger, ’t Blomke fan de Fryske klaei, Riuwt oan ’t stokje tük de ringen, Feinten, dogge jim ’t har nei? Oan 'e kant. Der stout in ruter, Hynder glêd lyk swart flewiel, Wurklean? De ütslach docht fortuten. Earste priis foar ’t moaist gehiel. Y it gemeentebistjür fan Boalsert is in *-* brief ynkomd fan it College fan De- pultearre Steaten, hweryn stiet, dat de man, dy’t dit jier de Gysbert Japikspriis fortsjinne hat, de winsk to kennen jown hat om dy yn alle stiltme yn üntfangst te nimmen. Deputearre Steaten hawwe dit forsyk net wegerje doaren en sa giet de Gysbert Ja- piksdei dit jier oer. De Fryske Boekewike wurdt nou ek net yn Boalsert iepene, mar yn Ljouwert. Sa stiet it derby. Wy kinne üs de winsk fan de hear Dijk stra hiel wol yntinke, mar it muoit üs tige, dat hy net fierder kommen is as dizze hiel bigryplike reaksje. Sjoch ris, der sille grif wol minsken wêze, dy’t it aerdich fine in del yn it midden fan de bilangstelling to stean. It aerd fan de lju is ienkear net gelyk. Mar der binne ek hiel hwat, dy’t neat leaver woene as sokke dagen mar üt fiskjen to gean of to silen. Hiel hwat lju moatte by in jubileum of sulveren troudei harren hwat gewelt oandwaen om net to sizzen, der komt neat fan, ik haw in hekel oan sokke akkefysjes. Ik siz jitteris, ik kin my it tige skoan bigripe, mar it is net goed. It is in yndi- vidueel, ja siz mar gerêst, in egoïstysk stAnpunt, dat gjin bisjen lije kin. Yn dit gefal is it bysünder jammer en it muoit my, dat de hear Dijkstra gjin goed freon metten hat, dy’t him wiisd hat op it ün- hAldbere fan syn forsyk. De hear Dijkstra is net allinnlch particulier persoan, hy is dichter en draecht dêrmel syn diel fan de foratitwurdlikens foar FryslAns eare en Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling gramma van de Stichting worden mag worden, dat een „gezamenlijk het eerst in de Radlo-stad aan het werk te zien. En nauwelijks was de wedstrijd GooiHeerenveen afgelopen of duizenden en nog eens duizenden, jeugd zowel als ouderen, stormden het veld op om Abe eens van dichtbij te „bekijken” of om een handtekeningetje te bedelen.En daar stond die arme Abe. Hij kon niet vóór- of achteruit en kreeg het werkelijk een beetje benauwd tussen al die mensen. Maar toen kwamen gelukkig drie breed geschouderde politie-agenten, die ruim baan maakten voor „Us Abe”. Arme Abe. Of moeten we medelijden hebben met die duizenden Hilversumers? militire inspanning van de Westerse we reld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale omstandig heden als wenselijk zouden worden be schouwd. Waar grote krachtsinspanning wordt ge vraagd voor de verdediging van onze be schaving zullen ook de geestelijke waar den zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar ver trouwen in de toekomst niet mag verlie zen. Vernieuwing van ons onderwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden be vorderd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aan dacht worden geschonken, ook om de in ternationale positie van ons land te ver sterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot bescherming van het hoge goed der rechts handhaving heeft de bijzondere aandacht der Regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de overheid en de Twee jongens onder zand bedolven. Twee Rotterdamse jongens, die in Siegerswoude logeren, zijn bij het spelen in een zand- afgraving op de heide onder het zand be dolven. Het ene jongetje werd er bewuste loos onder vandaag gehaald; het tweede werd na veel moeite gevonden de knaap was springlevend en zei netjes „wel be dankt” tegen zijn redders. Nieuwe klant. Van de haven te Amster dam is voor de eerste maal gebruikt door een Perzisch schip n.l. de „Iran”, met een lading kolen uit Baltimore. Onder meelzakken gedood. Het 4-jarig zoontje van de familie van T. te Zeven- bergsehoek speelde in de schuur van zijn grootvader op zakken rogge. In een er van was een gaatje, dat de jongen wijder maakte. De zak liep leeg en daardoor vie len er enige boven op liggende zakken af en troffen ’t jongetje dat gedood werd. Er was eens een jagers-jagers man. Eentje met een echt geweer. Dezer dagen ontdekte deze zoon van Nim rod onder de rook van Bolsward een paar eenden in het gras. Be hoedzaam sloop hy nader, als een volleerde schutter naderde hij ge ruisloos al bukkend en sluipend zijn doel, totdat.hij de ontdekking deed, dat hfl geen eenden, maar slechts paddestoelen besloop. It kin in master misse, zegt het spreekwoord. Bromfietsenmarkt te Surhuisterveen. Het besluit van de raad van Achtkarspelen om te Surhuisterveen op Zaterdagmiddag een bromfietsenmarkt in te stellen, is door Ged. Staten goedgekeurd. Werk aan de winkel. Op de heide nabij het Drentse plaatsje Kalenkote is een begin gemaakt met het bouwen van een groot militair kamp, dat onderdak zal ver lenen aan 3000 militairen. Men verwacht dat ongeveer 800 A 1000 werklieden bij de bouw zullen worden betrokken. Geen bediening nodig. Oisterwijk heeft Zaterdag zijn automatische straatverlich ting in gebruik genomen; een uniek sy steem op het contingent van Europa, waarbij een klok met een z.g. astronomi sche schijf de apparatuur in- en uitscha kelt. Drama te Breda. Met ontzetting nam Breda Vrijdag kennis van een drama, dat zich omstreeks het middaguur af speelde in de rustige omgeving van de Laan van Liedekerke in voormalig Ginneken, waar de 38-jarige Pool G. de 21-jarige Jo van Son met een schot in het achterhoofd van het leven beroofde en daarna de hand aan zichzelf sloeg. In regenbak verdronken. Het tweejarig tweelingzoontje van de familie De Koning uit Bruinisse viel Vrijdagmorgen in een onbewaakt ogenblik in een regenbak. Hoe wel het kind er weer spoedig uitgehaald was, mocht het niet meer gelukken de le vensgeesten op te wekken. 10.000 GULDEN ONTVREEMD. Een aangetekende brief met een inhoud van 10.000 gulden, die uit Amsterdam was verzonden, is sedert veertien dagen spoor loos verdwenen. Toen de brief niet op de plaats van bestemming arriveerde, maak te de geadresseerde de afzender op het uitblijven van de geldzending attent. Men neemt als zeker aan, dat het bedrag is ontvreemd. De recherche der PTT heeft de zaak in onderzoek. Sedert jaren is een diefstal van een der gelijk groot bedrag bij de Amsterdamse posterijen niet voorgekomen. Nauwe internationale samenwerking geboden Hoop op bevredigende oplossing Indonesische kwestie Kosten levensonderhoud gestabiliseerd Nieuwe vestigingswet Sluitende begroting «Vernieuwing onderwijs stelsel Toenemende emigratie gewenst In komende jaar 40.000 wonin gen Als de democratie zich krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. organisaties van werkgevers en arbeiders, dat sinds de bevrjjding zo goede vruchten heeft gedragen, ook dit jaar van beteke nis geweest. In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emi gratie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het Rijk en daartoe geëigende maatschappe lijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal in gediend. Het streven van de Regering is er op gericht de Noodwet Ouderdomsvoorziening te vervangen door een wetteljjke verzeke ring. Een voorontwerp Ziekenfondswet is reeds aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht. In het algemeen biljjft deze zich gunstig ont wikkelen. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Ook dit jaar wacht U een uitgebreide taak Naast de reeds aanhangige en in uitzicht gestelde wetsontwerpen, de veeleisende be- grotingsarbeid en de internationale vraag stukken, waarmede de Staten-Generaal meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening van de Grondwet, zfl het van beperkte strekking, Uw aandacht vragen. Als onze democratie zich in haar bestuurs organen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar ver mogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze gees telijke krachten en aan de versteviging van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dta God Uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zit ting van de Staten-Geneaal voor ge opend. Pappen en Yoghurt iets goedkoper. In verband met de afschaffing van de om zetbelasting op pappen en Yoghurt heeft het Bedrijfschap voor Zuivel met ingang van 16 September de voor deze producten geldende maximum-consumentenprijzen verlaagd. Amerikanen komen in ons land studeren. De medische faculteiten van de Neder landse universiteiten hebben haar talrijke problemen met één vermeerderd gezien: de toevloed van Amerikaanse studenten, een toevloed zoals zich nog nimmer heeft voorgedaan. Amsterdam, Leiden, Utrecht en Groningen hebben tot dusver in totaal 193 Amerikaanse medische studenten aan vaard. Men verwacht, dat dit getal tot 250 zal zijn gestegen bij het begin van de colleges in October. Zij overtreffen verre alle andere niet-Nederlandse studenten, die in ons land de colleges volgen. syn ferzen tsjoent en yn nünders neisjon ge lit, mar dit' is inkeld de créative epi sode yn syn libben, der hawwe oaren gjin boadskip. Mar dizze iepentlike died ferge de dichter, ek oan syn publyk, ek oan syn collega’s, ek oan FryslAn to tinken en dat dit appèl gjin spegel foun, net iens in nünder om to rüzjen, dat is in tsjinfal- ler en in tobeksetter. Boalsert sil it dit jier sünder Gysbert Ja- piksdei dwaen moatte en it is de fraech oft der folie minsken yn de stêd wêze sille, dy’t der in min sin om krije. Hwant der is jit mar in lyts keppeltsje, dat har ren om FryslAns striid foar in geve, eigen libbensstyl bikroadet. Nettsjinsteande de Rie ek hjir de Fryske akte bileannet oan de legere skoallen, is it tal bem, hwat in pear üre wyks eigen tael to hearren en to lézen kriget, aeklik lyts. De measten groeije op as domme analphabeten yn eigen lAn en libben en ik kin my mar min yntinke hoe’t de lju, dy’t hjir har taek fine, dat altyd jit goed krije kinne. Hwat gekoanstekke en hwat stikem roddelje, dat skynt it peil to wê- zen, hwat in diel fan de liedende minsken oan FryslAn en de Fryske saek skuldich mient to wêzen. It liket wol, dat hja net yn steat binne om yn to sjen, dat hja hjirmei allinnich har eigen earmoede en ünnoazelens bleat lizze. Men kin jin wol bigripe, dat sokke situaesjes oanlieding jowe ta de fraech, hokfor ynfloed it hat, dat likernoch tachtich prosint fan de he- gere funksjes yn FryslAn, ynnomd wur- de troch net-Friezen. It fortsjinnet in wiidweidich ündersyk ris nei to gean hwer’t dizze frjemde situ- aesje üt fuortkomt en hokfor forbAn der is tusken dit feit en de minne kulturele tastAn yn de Fryske hegerein. Mar foar ien flater moat men jin derby hoedzje. Sykje de fijAn net by de oaren, mar taest yn eigen hert it earst. En salang deryn sokke eamstlge tokoarten binne, kin men syn energy it béste brüke troch deryn al- derearst forbettering to bringen. Dijkstra syn wegering is ien fan de din gen, hwertroch wy hyltyd wer fan de treppen éfkneppelje. Hawar, mis is wer, sëit in Frysk sprekwurd, mar mis wie it en forgoed mis ek. Elfsteden-Bosman werd slachtoffer van overval. Een uit het tucht- en detentie- kamp ontvluchte militair heeft Dinsdag avond tijdens een rit tussen Breukelen en Utrecht de taxichauffeur Joop Bosman, de bekende Elfstedenrjjder uit Breukelen, overvallen en met een hamer op het hoofd geslagen. Bosman moest naar het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht wor den overgebracht. Woning uitgebrand te Wolvega. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Wol vega de woning afgebrand van de heer J. Hoomstra, zonder dat de oorzaak van deze brand tot dusver bekend is gewor den. De bewoners, man, vrouw en een 4- jarig kind, konden ternauwernood uit hun huis komen. Zonder zich eerst te kunnen aankleden, moesten ze de straat op gaan. Is dat nu Abe? Arme Abe! Nauwelijks is de competitie begonnen, of de Friese voetbalcrack heeft al weer last van zijn populariteit. Vijftien duizend Hilversumers hadden zich op het Gool-terrein gedron gen, om onze voetballer nummer één voor W7EER ligt een jaar achter ons van 77 scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economi sche en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden worden be dreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedi gende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nau we internationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voort gezet. Met trots denk ik aan onze lands- zonen, die deelnemen aan de vervulling van deze /gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dankbaarheid zjjn wö verschuldigd aan wie vielen. De Regering van de Republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wij ziging van de ter Ronde Tafel Conferen tie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwer king met Nederland niet wenst te ver breken, maar veeleer meent, dat de be langen van beide landen door een samen werking op een andere basis dan de be staande op betere wijze kunnen worden ge diend. Hoewel de Regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een geza menlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samen werking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende op lossing kan leiden. Het ten vorige jare uitgesproken vertrou wen, dat de handelsbetrekklngen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemen de mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. De ongunstige situatie, ontstaan als ge volg van het conflict in Korea, dat tot sterke staging van de prijzen der grond stoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberali satie van de handel. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts maatreg-elen nodig tot beperking van consumptie en Investeringen. Naast deze op zichzelf ne gatieve methode dient het positieve ele ment te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als in dustrieel gebied. De werkgelegenheid heeft zich in het af gelopen jaar in het algemeen op een be vredigend peil gehandhaafd. Vooral de in dustrie heeft hierin een groot aandeel ge had. De algemene prijsontwikkeling is de laat ste maanden van dien aard, dat, zolang de huidige omstandigheden voortduren, geen grond bestaat voor verdergaand in grijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehand haafd. De Regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na. welke maatregelen kunnen worden genomen ten einde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet, waarin rekening is gehou den met de bezware t, die in en buiten de mlddenstandskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dek king van een deel der uitgaven van de kapitaaidienst door middelen van de ge wone dienst voorziet, moet onder de hui dige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende els worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staatsschuld is reeds abnormaal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe ka pitaalmarkt zoveel mogelijk yoor dringen de behoeften van de lagere publiekrech telijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Geschiedde zulks niet, dan zou niet alleen de fi nanciering van primaire belangen als de bouw van woningen en scholen en de in dustrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht worden bemoeilijkt. De bijdra ge, die van ons land in het kader van de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1