DE GROTE DRIE TE WASHINGTON <!ÓiLS-4th.aj, ós hjoed to sizzen Krasse woorden van Schumacher Het plan Pleven in het geding door Nederland Keg. Omroep Noord No. 73 47e Jaargang Vrijdag 21 Sept, 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht D® overeenkomst der Grote Drie te Washington gesloten, aangaande W.- Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad I I PYT. De Am- 19.17-19.30. 19.30-19.45. De andere kant. De Amerikanen denken allicht over dit alles wat anders, zij hebben het plan Ble ven alleen geaccepteerd omdat zij wel in zagen dat anders Frankrijk nooit zou toe stemmen in de herbewapening van West- Duitsland en zijn nu alleen maar begerig het plan zo snel mogelijk door te voeren opdat Eisenhower ook zo spoedig mogelijk de meerdere troepen tot zijn beschikking krijgt, waarom hij naar het heet heeft ge vraagd. Niet alleen worden daarmee ech ter Duitse bedoeld, waarvan naar verluidt, de recrutering in Januari zal beginnen, Ten slotte. In het bijzonder de Amerikanen zullen er niets voor voelen na hun succes te San Francisco en midden in hun pogingen om het Westerse blok steeds hechter te ma ken. Zij blijken er ook steeds meer van overtuigd te zijn, dat naast hun politieke Verdeling der f 1000 beloning. De corps leiding van de hoofdstedelijke politie heeft B. en W. voorgesteld de beloning van f1000, die was uitgeloofd voor aanwijzin gen en opsporing van Piet Bruin, te ver delen over drie personen. Ieder van deze tipgevers heeft belangrijk materiaal ver schaft, dat uiteindelijk tot de arrestatie van de voortvluchtige jongeman heeft ge leid. De politie verwacht, dat Bruin in de loop van deze week aan de Nederlandse justitie zal worden uitgeleverd. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin in de Ridderzaal te Den Haag de Staten-Generaal geopend. H. M. tijdens het voorlezen van de Troonrede. Jongetje door melkauto overreden. Op de Oude Dijk onder Pietersbierum geraakte het 2%-jarig zoontje van de fam. O. van den Bosch onder een melkauto, bestuurd door de heer H. Groeneveld. Het jongetje werd zodanig gewond, dat het naar het ziekenhuis te Harlingen vervoerd moest worden, waar het enige tijd later is over leden. Honden niet altijd dankbaar. Een ondank bare hond, te water geraakt in de Nieuwe Rijn te Leiden, heeft de man die hem uit het water haalde, in het gezicht gebeten. De redder moest naar het ziekenhuis. BOALSERT OF LJOUWERT? (Gysbert Japiksbitinking). Friezen seagen har ropping klear, Gysbert Japiks’ neitins (folks-ear) Hjerstmis ien middei wije. Kamen by de Martini gear, Dér is de bfl.n fornjje, Mar bitinkingsplak dizze kear Wurdt Ljouwert, de „Harmonije”. Famke! pronkjewiel fan 't fjild, Dy forlit ik om gjin jild. Het Duitse vraagstuk. Dr. Adenauer had dan ook aanvankelijk het plan het Oost-Dultse voorstel zonder meer van de hand te wijzen, doch ook op aandrang van kringen zijner eigen partij stelde hij later zijn antwoord even uit. Een deel zijner adviseurs achtte afwijzing zonder meer onverstandig omdat ook dat in de kaart der Russische propaganda zou spelen en vele Duitsers voordeel zien in een neutraal blijven. Men was van oordeel, dat het beter was voorwaarden te stellen, welke een eerlijke verkiezing in Oost-Duitsland zouden waar borgen. En zo is ’t dan ook geschied. Dr. Adenauer heeft nu als voorwaarde voor medewerking aan verkiezingen in geheel Duitsland gesteld dat de democratische rechten in Oost-Duitsland zouden worden hersteld en dr. Schumacher was het hier mede eens. Adenauer verklaarde nog, dat W.-Duitsland zich wel bij het Westelijk Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 2 Arrestaties in Leeuwarden. Op last van mr. dr. F. Hollander, officier van Justitie te Leeuwarden, hebben rechercheurs van de Rijksrecherche in de afgelopen nacht twee personen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij de vermoedelijke malversaties in de Leeuwar der strafgevangenis. De arrestanten zijn een opzichter van de Rijksgebouwendienst en een werkmeester van de timmerwerk plaats, welke-laatste deel uitmaakt van de afdeling Arbeid. Met motor tegen paaltje gereden. Op het eiland Noord Beveland is een motorrijder tegen het vallen van de avond tegen een betonnen paaltje aan de kant van de weg gereden. De man werd op slag gedood. Men vermoedt dat. hij tengevolge van de vallende schemering en de neervallende motregen het paaltje niet heeft gezien. Goud smokkel. Drie koffers met dubbele bodem, die tezamen ongeveer 23 kilogram goud ter waarde van omstreeks f125.000 bevatten, vormden de buit van de Rotter damse douane-ambtenaren, die Maandag een vreemdelinge aanhielden, die met de „Westerdam” uit de Ver. Staten was aan gekomen. Door een gunstige speling van het lot, slaagde de douane-recherche er ook in, een Amerikaan te arresteren, die de smokkelende dame van de boot had willen halen en waarschijnlijk met haar deel uitmaakt van een internationale combinatie van goudsmokkelaars. Krasse woorden. Schumacher, de leider der Duitse sociaal democraten zei platweg dat de Duitse sou- vereiniteit wordt opgeknoopt aan ’t mili taire plan Pleven en het economische plan Schuman. Zoals in alle overdrijvingen, zit ook in deze bewering wel een tikje waar heid. Het plan Pleven en het plan Schuman zijn Franse pogingen om de onontbeerlijke Duitse medewerking aan de Westerse defensie en economie te ontdoen van de gevaren, welke een onbeperkte Duitse beschikking over de eigen indu striële en militaire krachten zoude mee brengen. Tweemaal in een mensenleeftijd zijn de Fransen slachtoffer geworden van ■de militaire kracht van Duitsland, welke mede ontsproot aan de geweldige presta ties van de Duitse industrie in het Roer- ~~bied. Geen wonder dus dat de Fransen "n ook andere buren van Duitsland thans in enigerlei vorm een garantie wensen te ontvangen dat dit zich niet zal herhalen. En die vorm Is een zeer zachte: een W.- Europese samenwerking, waarin West- Duitsland practlsch gelijkberechtigd zal zijn. Al moge dan de leiding van het Eu ropese leger voorbehouden blijven aan een geallieerde generale staf. Ook dat heeft een zeer verklaarbare reden. De splijting van Duitsland is iedere Duitser een doorn in het oog. Hoe licht zouden, wanneer er een zelfstandig West-Duits leger op de been mocht worden gebracht onder een eigen generale staf, of wanneer in de lei ding van het Europese leger de Duitsers grote invloed hadden, deze strijdkrachten door de Duitsers gebruikt kunnen worden om hun ideaal, de eenheid van Duitsland, te verwezenlijken? Voor dergelijke ge dachten en gevoeligheden ontmoet men ook bij de W.-Duitse socialisten echter geen begrip, ook nu nog verwijt Schu macher kanselier Adenauer dat hij de kaart van het Duitse prestatievermogen niet voldoende tegen het Westen heeft uitgespeeld. Maar al heeft Adenauer dat dan niet gedaan, Wilhelm H en Hitler de den het zo afdoend, dat noch Frankrijk noch Duitslands andere buren de Duitsers ooit weer de gelegenheid daartoe wensen te bieden en daarom wel met hen willen samenwerken, maar niet zonder bepaalde veiligheidsmaatregelen. Luxemburg vraagt Nederland» t.b.e.vrjj vee. Luxemburgse bedrijven, die zich ver binden hun door tuberculose aangetast vee binnen 6 maanden te doen afslachten, kunnen een zeker aantal gebruiksvee In voeren. Doordat in Nederland de t.b.c.- bestrjjding thans Intensief wordt aange pakt, importeert Luxemburg meer zwart bont gebruiksvee uit Nederland dan voor heen. ’k Hearde fan Inkelen, skreaun en sein, Us haedstêd hat mear rjochten, Boalsert fynt men hwat to blhelnd! Hwa dy’t dit 't earst bitochten? Hwer is üs dichter hikke en teln, Hwer hat syn geast 't klearst Ijochte? Hat Boalsert dan it leadsje lein? Der moat dochs fül tsjin fochten. Nog een kwestie. In de conferentie te Ottawa is ook de kwestie der toelating van Griekenland en Turkjje tot het Atlantisch Pact bespro ken, enige kleine partners die zich niet wensten te laten meeslepen in een con flict dat om deze landen zou kunnen ont staan, waren er tegen, de meeste gaven hun verzet spoedig op, behalve Denemar ken, voor welk land de conferentie 24 uur werd geschorst om de afgevaardigden ge legenheid te geven hun regering te Kopen hagen te raadplegen. Het verzet schijnt ons toe weinig zin te hebben. Griekenland en Turkije nemen zulke belangrijke stra tegische posities in dat als zij worden aangevallen er toch een wereldoorlog zal ontstaan, waarin geen land meer onzijdig zal kunnen blijven. De Grote Drie stonden eenstemmlng achter de toelating van deze beide landen, welker aanwezigheid in het Atlantisch pact de verdedigingsplannen van het Middellandse Zeegebied volgens hen zoude vereenvoudigen. Om soortgelijke redenen zijn ze ook voorstander van een door de Gasperi bepleite herziening van ’t Italiaanse Vredesverdrag, dat het Italiaan se leger nu beperkt tot 300.000 man. Al dit koortsachtige geconfereer en gedelibe- reer aan Westelijke zjjde, dat kennelijk aantoont zoals Paul van Zeeland, de Belgische voorzitter van de Noord Atlan tische Raad ook te Ottawa zeide dat het kritieke ogenblik nadert waarop over vrede of oorlog zal worden beslist, werd op grootscheepse wijze doorkruist door ’t door Rusland geïnspireerde voor stel van minister-president Grotewohl van Oost-Duitsland aan W.-Duitsland om in geheel Duitsland algemene vrije en gehei me verkiezingen te houden voor een natio nale vergadering, gevolgd door de sluiting van een vredesverdrag met geheel Duits land en terugtrekking van alle bezettings troepen. Men heeft hier kennelijk met een Russische propagandamanoeuvre te doen. Werden er immers werkelijk geheime verkiezingen in geheel Duitsland gehouden, dan kregen de communisten geen voet aan de grond, zou dus Rusland zijn greep op Oost-Duitsland verliezen en Polen en Tsjecho-Slowakije een buur krijgen, welke hun weinig goed gezind was. Dat kan de Russische bedoe ling nooit zijn, het Oost-Duitse voorstel is in de eerste plaats bedoeld in West-Duits- land het verzet tegen een vredescontract met het Westen aan te moedigen en de on- derhandelingen er over op de lange baan te schuiven. als West-Duitsland het vredescontract ac cepteert, maar ook van de leden staten van het Atlantisch Pact zelf. Deze zaak heeft echter ook een economische kant. Nu het Amerikaanse Congres op de eco nomische hulp aan W.-Europa heeft be zuinigd, vallen de militaire lasten welke deze landen op zich namen, heel moeilijk te dragen. Op de conferentie van de Noord Atlantische Raad te Ottawa, waar ook een viertal Nederlandse ministers aanwezig is bewijs hoe belangrijk zij werd geacht is daarover een hartig woordje ge sproken. Naar verluidt terwijl wif dit schrijven is er nog geen communiqué over de beraadslagingen verschenen zullen de Ver. Staten nu voor 700 millioen dol lars militaire orders bjj de industrie hun ner Europese bondgenoten plaatsen, waar door in ieder geval hun positie iets ge- makkelifker wordt gemaakt. Tenminste als nu ook de kleine landen, maar in die orders delen, er waren ter conferentie nog al klachten hunnerzijds over achterstelling bij de grote partners. Om alles is het jam mer, dat Marshall, de Amerikaanse minis ter van defensie, om zuiver persoonlijke redenen is afgetreden. Hij was ook de va der van het Marshallplan, even goed thuis op militair als economisch gebied en goed op de hoogte van de toestand in Europa. Zijn opvolger Lovett moge misschien even bekwaam zijn, zo veel inzicht als zijn 70- jarige voorganger, zoveel gezag en daar door zoveel mogelijkheden om Amerikaan se en Europese verlangens met elkaar te verzoenen mag men nauwelijks van hem verwachten. verdedigingspact moest aansluiten. Het is natuurlijk practlsch ónmogelijk dat Grote wohl aan de gestelde voorwaarden vol doet. Een herenigd Duitsland zou overi gens bij de huidige stand van zaken bete kenen dat het Westen voortdurend werd bedreigd met de mogelijkheid van een Dults-Russische samenwerking en om de ze te voorkomen, zou moeten toegeven aan allerlei overdreven Duitse eisen; de Duit sers zouden ook niet aarzelen jegens de andere, dus de Russische zijde afdreigpo- litiek toe te passen en zo zou Duitsland weer tot een zeer machtige positie in Eu ropa komen. Misschien zullen ook de Fransen dit in zien;. Want het Oost-Duitse voorstel is stellig ook bedoeld om onder hen aarze ling te wekken. Ook in Frankrijk zijn niet alleen de communisten tegen de besluiten van Washington inzake W.-Duitsland, ook de Gaullisten zijn het en tal van andere groeperingen aarzelen. Ook zij die geloven dat de huidige Amerikaanse politiek te radicaal en kortaf jegens Rusland is en de spanning tot het uiterste doet stijgen en aan alle mogelijkheid tot een gesprek met Moskou een eind maakt. De schijn, dat zo’n gesprek mogelijk zou zijn, wenst dan Moskou te wekken door Grotewohls voorstel en de proefballon dat de Russen opnieuw een bijeenkomst van de Grote Vier wensen om over het Duitse vraagstuk te praten. Maar de mislukte Parjjse confe rentie met haar eindeloze debatten ligt nog te vers in het geheugen om de Grote Drie op een dergeltjke Russische wens te doen ingaan. 188 M. Né, Friezen, hjir jildt gjin biswier! ’t Rjocht is net oan to üntwinen, Al is 't nea fêstlein op pepier, Morael sprekt it troch ’t forline, 't Fielen foar üs tael-pionier Sil yn syn stéd noait kwine. Lit de bitinking takomm’ jier To Boalsert wer pleats fine. activiteit ook hun militaire (de Russen steeds meer ontzag inboezemt. De Ame rikaanse legerleiding schijnt nu n.l, zover te zijn, dat zij ook over atoomwapenen be schikt die met vernietigende uitwerking tegen oprukkende legers kunnen worden gebruikt, de atoombommen waarover men tot nu toe alleen sprak, zjjn eigenlijk slechts geschikt voor het vernietigen van vaste doelen. Stemmen zijn reeds weer in Amerika opgegaan om de nieuwe wapenen ook in Korea te gebruiken, maar de Ame rikaanse legerleiding zal dergelijke gehei men in een oorlog van het tweede plan stellig niet prijsgeven. Berichten dat de wapenstllstandsonder- handellngen weer zullen worden hervat, zouden er op kunnen wijzen, dat Rusland tracht een indruk van tegemoetkomend heid te wekken ter wille van een ontmoe ting der Grote Vier over het Duitse pro bleem. In 't geschil PerziëEngeland weinig ver andering, de Amerikanen gaven blijk van him solidariteit met Engeland door te wei geren Mossadeqs ultimatum aan Londen door te geven. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Duitsland, heeft de politiek welke de Ver. Staten ten opzichte van Rusland voeren nog eens scherp afgetekend. Ieder gebied, dat buiten de huidige Russi sche invloedssfeer valt, moet binnen het Westelijke blok worden gebracht al kost ’t dan concessies van de Westelijke gealli eerden, en meedoen aan de Westerse de fensie. Bij de overeenkomst van Washington is bepaald, dat er met W.-Duitsland een vre descontract zal worden gesloten, dat al leen geen „vredesverdrag” genoemd wordt omdat de Grote Drie het sluiten daarvan alleen mogeljjk achten met een eventueel weer verenigd Duitsland. Dit z.g. vredes contract dan voorziet in een vrijwel alge hele onafhankelijkheid van West-Duits land zowel op binnenlands als buitenlands gebied. De bezettingstroepen worden, als in Japan, defensiestrijdkrachten, doch het belangrijkste punt blijft de Duitse bijdrage tot de Westelijke defensie. De Grote Drie zijn overeengekomen, dat dit in het kader van een Europees leger moet gebeuren. Namens Frankrijk verklaarde minister Schuman, dat Frankrijk buiten het Atlan tische verband slechts troepen zal handha ven voor de behartiging van zijn over zeese belangen, waardoor de Duitsers zich niet achtergesteld kunnen voelen, dat zij slechts via het Europese leger het hunne tot de verdediging van het Westen en van hun eigen land kunnen bijdragen. Al mo gen de staatslieden, die thans de verant woordelijkheid voor de politiek van W.- Dultsland dragen en met name kanselier dr. Adenauer het plan acceptabel achten, er is in W.-Duitsland vrij veel verzet te gen, zowel van socialistische als nationa listische zijde. Zij voeren aan dat met de opneming van Duitse troepen in het Euro pese leger het Franse plan Pleven W.-Duitsland geen gelijkberechtigdheid met de andere deelnemende landen krijgt omdat het geen andere troepen dan de Duitse onderdelen van het Europese leger op de been mag houden en de leiding van het Europese leger aan een geallieerde generale staf wordt voorbehouden. Pot met goudstukken gevonden. Arbei ders hebben in de gemeente Doornspijk 'n porseleinen kan met geldstukken gevon den, daterende uit de 16e eeuw. Op de 82 geldstukken, waaronder 25 gouden, komen beeltenissen van regeringspersonen uit die tijd voor, o.a. van Karei de Vijfde en Phi lips de Tweede. Iedere blinde een hond. De achterstand in de africhting van blindengeleidehonden is ingelopen: geen blinde hoeft nu in Ne derland meer lang op een geleidehond te wachten, deelt de Stichting voor Blinden geleidehonden mede. Hoe zit dat? Het -Eerste Kamerlid de heer Algra (a.r.) heeft de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie gevraagd een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het instorten van de kerktoren van Jorwerd (Fr.) en de resultaten van dit onderzoek te laten publiceren. Geen Zuiderzee-spoorweg. In de begroting van verkeer en waterstaat wordt meege deeld, dat de aanleg van de Zuiderzee- spoorweg niet doorgaat. Kinderverlamming in de Graafschap. Bij een kindje van tien maanden van de fa milie W. te Kenenburg bij Hengelo (G.) is een geval van kinderverlamming gecon stateerd. De kleine is in het zeikenhuis te Doetinchem opgenomen. Tiisdel 25 Sep timber: 19.1720. Fryske ütstjürlng. Stimmen üt eigen formidden. „Snypsnaren”, in koartswi- lich programma fan Cor de Jong, sang; Pyt Postma, guitaar; W. Kos ter, bas; Theo Scheepstra, accordeon en piano. Tusken de bidriuwen troch in skets fan Dr. W. Kok üt de bondel „Koarstekoeke”. 19.45-20.00. „It wurd is oan ’e jongerein” Fryske studinten prate oer Fryske studinten. Meisje gewond met dolk. De 20-jarige P. uit Steenwtjkerwold heeft in het dorpje Ens zjjn vroegere verloofde, de 20-jarige S. Fokkens uit Groningen, met een dolk aangevallen. De jongen wachtte ’t meisje met zjjn dolk gewapend op en toen zij passeerde, stak hij naar haar gezicht. Op het hulpgeroep kwamen omwonenden toe gesneld, die het meisje verder bescherm den. Met een wond in het gezicht werd zij in een ziekenhuis te Kampen opgeno men. 46000 kg boter weggesmokkeld, bulancedienst van de Inspectie Invoer rechten en Accijnzen te Maastricht is een frauduleuze boteruitvoer naar Beleië op het spoor gekomen, die in een klein jaar tyds 46000 kg heeft bedragen. In een auto bus, die iedere morgen een aantal Neder landse textielarbeiders naar Verviers ver voerde, werden regelmatig kleine partijen natuurboter over de grens gebracht. Prins Bernhard bezocht tabakstentoonstel ling. Prins Bernhard heeft Woensdag middag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van tabak, die ter gelegenheid van het wereldcongres voor tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden. Ook katoen daalt in prijs. De omslag in de textielindustrie doet zich thans ook in Twente geducht voelen. In tegenstelling met Brabant, waar de textielindustrie wol als voornaamste grondstof heeft, draait Twente grotendeels op katoen en al is de katoenprijs niet zo enorm gestegen als met wol het geval was, toch ramen ex perts het verlies, dat tegen de huidige prijzen op de katoenvoorraden geleden wordt, op niet minder dan vijf en twintig millioen gulden. Haringvisser» doen grote vangsten. De haringvisseri) doet de laatste dagen re- cordvangsten. Dinsdag werden in de afslag te IJmuiden 5000 kisten aangevoerd. Bo vendien kwamen die dag nog 9 trawlers binnen met een gezamenlijke vangst van 17000 kisten. - Ondernemende Schevenlnger. Maandag middag is de Sch. 177 „Noordzee” na een voorspoedige reis op Curasao aangeko men. Het vaartuig bracht drieduizend kg vis mee, welke men onderweg had gevan gen. De gezagvoerder, schipper Blok, deelde mee, dat hij verwachtte voorlopig een jaar in de West te blijven. Patrijs met drie poten. Een jager uit Ven- ray was ten hoogste verwonderd, toen hjj een patrijs schoot en tot de ontdekking kwam dat zfln slachtoffer inplaats van met 2. poten met 3 poten het leven door was gegaan. Het betekende een extra kluifje aan zjjn avondmaaltijd. Zilvermijn ontdekt. Veertig zilveren lepels, drie vorken en een mes kwamen te voor schijn uit een afvoerputje van een goot steen te Barneveld, nadat de vrouw des huizes toen zij twee theelepeltjes tijdens de afwas in de gootsteen had laten val- len, haar man. vroeg of deze het putje even wilde doorzoeken. Men had al die t tjjd raven van het zoekmaken verdacht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1