EEN DOMINEE’s REIS OVER MAKKUM Martinytoer door Nederland Fan de No. 74 47eJaargang Dinsdag 25 Sept. 1951 StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerij Fa. A. J. OS INGA B o 1 s w a r d üs hjoed to sizzen Makkumer bedrijvigheid voor 75 jaar Groots plan van Makkumer notaris Baars eten in hotel de Prins i Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad MILLIOENEN-NOTA. ird- ird- De eendenkooi. uur lin. van ik- Ier ■an tur en ?a- iw ui u 'S jn Tj. de J. a.ats- :rhof aag- lema kbe- rega iter- reb. uur D.) D.) aan de ren eer ah k) ir. Ul' servoirs wel geheel kunnen worden ge mist. De bodem van de Workumermeer is zeer goed en daarom is men met deze ook begonnen; die van de beide andere is van mindere hoedanigheid. Intussen verdient de opvatting van het plan en de volharding van de concessionarissen algemene waar dering. Het is nu nog zaak om in „de Prins” zich te vergasten aan de heerlijke baars of andere vis, welke deze meren op leveren, althans ik zou aanraden, hier het middagmaal te gebruiken voor men de tocht vervolgt, omdat men later zo koste lijke gelegenheid niet aantreft. der zijn gedekte koker en loert op zijn buit, die soms in grote hoeveelheden ar geloos aan komt vliegen, om door mens en dier beide een verraderlijke dood te vinden en als zeer gezochte lekkernij onze dis ten sieraad te verstrekken, de kooiker tot grote winst. Het einde in zicht. Welhaast hebben wij nu, weer op de dijks- kruin, Workum bereikt en na een vluchtig oponthoud in die plaats, als we er nog niet geweest zijn, spoeden we ons naar Koudum, om vandaar de volgende dag de tocht naar Gaasterland voort te zetten. Tot zover Ds. van der Meulen. Het verslag, dat eenmaal werd gepubli ceerd in een „reisgids” voor Friesland, gaf ons en wij twijfelen niet of ook de lezer een interessant tijdsbeeld van drie kwart eeuw geleden. Een piekje van 5% maand van de heer Joh. Werkhoven te Makkum heeft een ei gelegd van 145 gram. In verband met de feesten zal het geëtaleerd worden bij Klaas Het- tema, Kerkstraat aldaar. Zelfs de dieren helpen mee om Mak kum deze week in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Van komen en gaan. Het ligt in het voor nemen dat hr. ms. torpedoboot jager Piet Hein in het begin van het komende jaar naar de Koreaanse wateren vertrekt ter aflossing van de torpedobootjager „Van Galen”. Er is geschikt, Secuur gewikt En nauwgezet gewogen. De kranten-leek, Die 't nieuws doorkeek, Het duizelt hem voor de ogen. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Res- verd „de D.) s. Al- Negen maanden geëist wegens knevelarij. De officier van justitie in Den Haag heeft tegen W. B., agent van de vreemdelingen politie aldaar, een gevangenisstraf van ne gen maanden geëist wegens knevelarij. Hij zou van een Duits gezin, dat illegaal in ons land vertoefde, f 400 hebben geëist voor het in orde maken van een verblijfs vergunning. Verdachte ontkende ooit iets te hebben ontvangen. Ruim vier milliard! Hoe hoog mijn part? Mag deze vraag beklemmen Denk dan tevreê: Ook ik help mee Om Mars misschien te temmen. PIET Vergane glorie. In 1664 waren hier meer dan 100 kalk ovens, behalve de pan- en steenfabrieken, en hoewel er thans zovele niet gevonden worden, toch is ’t een plaats met veel han del en bedraagt de jaarlijkse uitvoer, om van een paar artikelen slechts te spreken, 2y mill. kg. aardewerk naar Pruisen, 2% null. kg. dakpannen, vloerstenen en muur- steentjes naar Hamburg en voor een klein deel naar Denemarken. De grote Hervorm de Kerk is geheel aan het noordeinde, eigenlijk buiten het vlek gebouwd. Er zijn er die gissen, dat de huizen vroeger meer in deze richting zijn gebouwd geweest, doch hiervoor bestaat geen grond. De oud ste berichten uit de tijd der stichting reeds melden, dat zij aan het einde der plaats is gebouwd, misschien alleen omdat men daai’ over meer grond te beschikken had. Deze kerk is gebouwd in de grootste bloei tijd van Makkum, toen jhr. Bonno a Donia op Haytsma-state woonde. Deze heeft er de 23 Maart 1660 de eerste steen van ge legd en in 1667 was zij voltooid. Het eer ste staat in 't Latijn en Hollands op twee zijden van een balk midden in de kerk, het laatste vermeldt in kreupelrijm een zekere Lolcke Jaerighs op een bord, dat nog immer bewaard is. Uit bouwkundig oogpunt trekt zij niet bijzonder de aan dacht, zU is ruim en flink gebouwd. Een grafzerk vermeldt dat Theodorus Brakel hier als predikant gestorven is 14 Febr. 1668 en er begraven ligt; zijn geschriften, evenals die van zjjn zoon Wilhelmus Brakel, zjjn bU velen nog zeer geliefd. uitgestrektheid van een hectare en verte genwoordigt dan een kapitaal van hon derdduizend guldens. Het kost moeite, al thans in de vangtijd, zulk een kooi te be zien. De kooiker laat bijna nooit vreemde lingen toe; de eenden toch hebben zo ’t schijnt, zulk een fijne reuk, dat zelfs de kooiker, als hij op de vangst is, altijd een rokende turf meeneemt, om zich niet te laten bemerken en een vreemde spoedig het zo gezocht wild zou verdrijven, ook bij de grootste behoedzaamheid. Om enige voorstelling van zulk een kooi te maken, denke men zich ’n bos- en wa terrijke vlakte, met verschillende en daar onder zeer grote vijvers. Naar deze laatste lopen verschillende kokers, van trechter vormige gedaante, als grote fuiken, die van boven geheel bedekt zijn. Een aantal taming lokeenden wordt steeds onderhou den, een daarop gedresseerde hond jaagt de wilde eenden op en de kooiker zit on- tige nei it fuorjen to sjen en hwat dat oangiet kin der jit hiel hwat forbettere wurde. Dat wie ek de miening fan it Pro- vinsiael Féfoerbureau, dat dizze wike yn Ljouwert byelkoar wie. It fuorjen wurdt in kwesje fan bistean as net-bistean foar de boeren, dy’t gans keapjemoatte en foar allegear in tige wichtige kwesje. Dêr- om is it Féfoerbureau nou ek ütwreide mei de trjje Consulinten üt Snits, Ljouwert en Drachten. En de algemiene miening wie, dat men op dit gebiet noch net poche koe oer de forbining tusken de wittenskiplike foarljochting en de praktyk. De measte boeren hawwe to min theoretyske kennis om de foerkwesjes fan dy kant to bisjen en oan de oare kant kaem hiel düdlik üt. dat de lju, dy’t it op skoallen en sa wol leard hiene deselde laksheid sjen lieten as mei it boekhaiden. Hja soene it wol kinne, mar se diene it net. Mar o sa’n lyts diel binut de ütkomsten fan it wit- tenskippelik ündersyk, hja rüzje mar hwat Dy man is handich nei myn sin, Dy’t lyts en frolik wêze kin. ’t Is elk bekend, In ’t parlement Ging ’t koffertje weer open. Ditmaal door Drees, Spanning en vrees: Er viel niet veel te hopen. Hij nam het woord En onverstoord Dansten daar de getallen Het Staatsstuk uit: Begroting sluit. Dus ’t scheen nog mee te vallen In elk geval, Blijft één getal Hem bij in waken, dromen: Het spreekt kil-hard: Ruim vier milliard Belasting moet er komen! Dode lag drie weken onopgemerkt in huis. Op een bed in de voorkamer van een per ceel aan de 2de Jan van der Heydenstraat te Amsterdam is Donderdagavond het stoffelijk overschot ontdekt van een man, die reeds drie weken geleden was gestor ven en wel de 66-jarige W. C. Steur, die alleen in het voorgedeelte van het bene denhuis woonde. De Wonser pastorie. Als wij de tocht vervolgen rijden we wel dra door Schraard, waar de grindweg mid den door het bouwland slingert, door Wons met zijn prachtige pastorij der Her vormden, die tot het kerkdag zich ver heft en die niets heeft van de nederige woning eens dorpherders, maar veeleer de aanzienlijke woning gelijkt van een ver mogend landheer en komen langs het Zwitsers landhuis van de heer Britzel te Makkum, waar ge in „de Prins” uitmun tend geherbergd zijt en boven een heerlijk zeegezicht hebt. TTET is al weer geruime tijd geleden, dat ons van bevriende zijde een boek werk ter hand werd gesteld, waarin nie mand minder dan de bekende Bolswarder predikant Ds. M. E. van der Meulen en kele reisbeschrijvingen geeft. Het boekje dateert van ongeveer 1875 en bij lezing ervan verplaatsen wij ons geheel in de tijd van drie kwart eeuw geleden. Wat Ds. van der Meulen ons vertelt over een reis via Longerhouw, Schraard en Makkum naar Workum (per rijtuig) wil len we onze lezers in dit grotendeels aan Makkum gewijd nummer, niet onthouden. Grootse plannen. Van Makkum tot Workum strekt zich een reeks meren uit, die bekend zijn als de Makkumer-, Parregaster- en Workumer meer. De heer C. C. Ledeboer, notaris te Makkum, heeft voor enige jaren het grootse plan opgevat om deze droog te maken, nadat ene vroeger verleende con cessie aan de heren Van der Veen cs geen uitvoering werd gegeven. Hij heeft enige mannen opgewekt om dit denkbeeld tot uitvoering te brengen en ’t is hem gelukt een concessie te erlangen; enige Nederlanders, maar meest Engelsen hebben een zeker kapitaal bijeengebracht en werkelijk is, na niet weinige tegenspoe den, een stoomgemaal geplaatst in de Workumermeer en wordt dit reeds uitge malen. Mocht de opbrengst der landerijen aan de verwachting beantwoorden, dan willen de concessionarissen voortgaan met de beide andere meren en als dit grootse werk gelukken mag, dan zou daardoor een aanzienlijke uitgestrektheid grond voor de provincie gewonnen zijn, al moge het uit een waterbouwkundig oogpunt nog voor velen de vraag zij» of deze waterre- Nog niet op de helft. Een 800 jaar oude toren en een 600 jaar oude Ned. Herv. Kerk te Kockengen (Utr.) worden met ondergang bedreigd: er is voor het herstel f 100.000 nodig; de kleine hervormde ge meente aldaar (160 gezinnen) heeft (met hulp van buiten) f36.000 bijeen kunnen brengen. Spitfire verongelukt. Donderdagmiddag is een zogenaamde dual Spitfire bij de start van de vliegbasis Soesterberg veron gelukt. Een van de inzittenden, de reserve- Voert de weg ons eerst over de kruin van de dijk, een eind verder rijden wij aan de binnenzijde langs zijn voet en voorbij de dorpjes Idsegahuizum, Piaam, Gaast, en Ferwoude, op geringe afstand van de grindweg gelegen. Wat dieper landwaarts in bij de twee eerste zien wU een bosrijke streek te midden van de vlakke weiden. Daar liggen twee eendenkooien van grote betekenis. Zulk een kooi heeft soms een Een ton schade bij brand te Bussum. Een felle brand in de stoomwasserjj en tex- tielververU van de firma De Boer te Bus- sum heeft de droogzolders en de textiel- ververD volkomen vernield. Honderden kilo’s wol en jute van een Hilversumse tapijtfabriek, die ’s middags zouden wor den afgeleverd, en een grote partij raffia, bestemd voor de expport. en toebehorende aan een Bussumse schapenhandel, gingen verloren. E. H. B. O. In Oss heeft een fotograaf telefonisch een EHBOer te hulp moeten roepen toen na het maken van een bruids foto de bruidegom die met een gebro ken arm in zwachtels liep weer vol gens de regelen der kunst moest worden verbonden. Kind gestikt. Het tweejarig dochtertje uit het gezin Molendijk te Numansdorp is tijdens het spelen gestikt in een voorwerp, waarschijnlijk een steentje. Toen de moe der uit het raam keek, zag zij het kind op straat liggen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Herfsttooi. De tentoonstelling Herfsttooi in de Prinsentuin te Leeuwarden trok ruim 21% duizend toeschouwers. Het succes is mede te danken aan enige mooie kerstda gen. Het waarborgfonds behoeft niet te worden aangesproken. Bromfietsenmarkt. Op de eerste Neder landse bromfietsenmarkt te Surhuisterveen waren ongeveer 70 vehikels aan gevoerd. De handel was nog wat onwennig. Koningin Juliana schreef president Tru man. H. M. de Koningin heeft door tus senkomst van haar ambassadeur te Was hington een persoonlijk schrijven doen overhandigen aan president Truman, waar in zij haar bezorgdheid uitspreekt over ’t internationale vluchtelingen-probleem en verzoekt om een initiatief teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend politiek gevaar zou blijven vormen.” Rotterdams schoolkinderen zullen na een onderbreking van enkele jaren weer melk op school krijgen. Gezicht op de Waard. Wij willen ditmaal de zeedijk tot Workum volgen om tegen de avond te Koudum te zijn. Terwijl wij wegrijden over de mas sieve brug, die over de schone zeesluizen ligt, zien wjj nog even naar het wat plom pe, maar kloek gebouwde Noorse schip daarin de haven, dat in zijn brede hol een lading dakpannen bergen zal om met zijn ene mast en rank tuig moedig naar de Oostzee te stevenen. Ginds weidt ons oog over de Makkumerwaard met zUn zandbanken, de schrik van zo menige schipper; in de verte spoeden een paar schelpvissers heen in hun met twee kop pen bemande scheepjes en verder breidt zich tot aan de gezichtseinder de prach tige waterspiegel uit, die soms zo rustig, haast golfloos daar nederligt, en op an dere tijden brullend en donderend op de zware dijken komt aanstormen, om ko kend en ziedend en schuimend daarover te vliegen, de zwaarste palen als rietsta- ven verbrekend, de stenen glooiingen uit elkaar rukkende, terwijl mensen en vee en landen in de daarachter gelegen polders met dood en verderf worden bedreigd. Toch vreest de Fries het zeemonster niet en is het gebleken dat de zo hechte dijken nog niet zwaar genoeg zijn, hij denkt aan geen vlucht voor de vijand, maar besluit nog enige tonnen gouds op te offeren, om daarmee de zeeweringen te versterken en de macht van de schijnbaar oppermachtige te breidelen. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent oer m.m. Giro 87926 ke, dy’t alle winters géns foer oankeapje moat, my nochris sjen, hoe’t it dermei gyng. Foar twa jier koft er foar goed tachtich goune it hea, forline jier koe hy lucerne krije foar hündert en tweintich en nou hied er jong klaverhea koft foar mear as hündert en fyftich goune de tüzen kilo. Dat wie dan wol bést earste sné jong kla verhea op ruters droege en sa, mar as men dêrmei winterdeis buorkje moat, dan sil it in toer wêze, om lyk to hélden. It sprekt wol fansels, dat de hieren fan it lén aloan mear fan de reële wearde öf komme to lizzen. De hokkelingenweiders en de lammenwei- ders meitsje sünder ekstra wurk in hier, hwer’t de Grounkeamer gjin weet fan hat. Salang de algemiene situaesje lykwols sa nuodlik is, kin men fan tinken wol ha, dat it net botte maklik is yi} dizze saken einlings dochs wer in soune tastén to krjjen. Elk wit it wol, dat de forhéldingen net doge, mar oan de foroaringen sit hiel hwat fêst en sa rint it mar jier oan jier troch. Mei de huzen en de hüshieren is it fan itselde. Ek der is de rjuchtfeardich- heit al lang net mear it kompas en hwer’t it bidarret, wit gjin minske. De measten tinke: hoera, wy libje noch en de takomst dy wol men leaver net bisjen, it hjoed hat al swierrichheden genöch. Ik krige lêstendeis noch in pear bryfkes fan lju, dy’t harren hokkelingen by Her ders fan de Warkumerwaerd ütbisteld hiene, mar dy wiene mar min to sprek- ken oer it risseltaet fan dizze weiderij. To- minsten in diel fan harren hiene de bisten minder werom krigen as doe’t hja der- hinne gyngen en hja bisiferen wol in for- lies fan hündert daelders it stik. len kear, mar noait wer, skreau my in lyts Mar- boerke. Mar der wiene ek wol oaren, dy’t it dêrre goed makke hiene. Neffens harren lei it foaral hjiroan, dat der op ’e tiid in grau stik kunstmest oer moatten hie, dan hie it goed west. Inkelden wiene fan it foar- jier fierst to let oan ’e gong komd en koene it net mear klear krije, derfandinne dy minne risseltaten. Ja, de Waerd is üt himsels mar sésén en it moat troch jier- renlange swiere bimesting hwat better wurde, oars wurdt it him et. Lit üs hoopje dat it oerliz mei Wettersteat fortuten dwaen sil, dan leannet it de muolte, mar oars kin it gjin kant üt. De hiele situaesje om en soms dogge hja mar, hwat harren it maklikst is. Nelst tige eptige boeren, dy’t mei soarch en omtinken de bisten sa goed müglik fuorje, wiene der in bulte foarbyl- den fan min to mear ündeskundich dwaen. Sa blykte by in boer in kou fuorre to wurden mei safolle hea, kuil, droeggers en krêftfoer, dat hy 52 pet. aeiwyt tofolle en 32 pet. tofolle setmoalwearde krige. Dizze kou krige safolle foer, dat hy wol 35 kilo molke jaen moast, soe it ütkinne, mar hy joech mar 25 kilo dels. Tige faek komt it foar, dat hja fan it iene fierst to min en fan it oare fierst to folie krigen, sadat de ütkomsten danich öffoelen en hiel hwat foer net ta syn rjocht kaem. My tinkt, dat it by de tsjintwurdige prlzen wol tige de muoite wurdich is om hjir ris terdege omtinken oan to jaen. Neist de foarljochting fan it Féfoerbureau steane tsientallen assistenten dy’t de boe ren graech helpe wolle om fan it foer, dat hja hawwe safolle müglik profyt to hawwen en meiiens harren rie to jaen by it oankeapjen fan hwat der to min is. De hjerst is op kommende wei en gauwer as wy tinke, geane de büthuzen wer üt de simmersliep nei de seis lange en djüre moannen fan it winterskoft. En dit is de tiid foar de Aide wierheit: Rekkenje, léze en boekhélde. Kinderverlamming is in de periode van 9 tot 16 September in ons land in 35 ge vallen geconstateerd, waarvan negen ge vallen in Den Haag. Goed voorbeeld. De Koningin heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap een be langrijke gift geschonken ten bate van de actie „Helpt hongerend India”. Naar Israël. Ds. J. H. Grolle, secretaris van de Herv. Raad voor de verhouding van Kerk en Israël, zal binnenkort voor een half jaar naar Israël vertrekken. Ontslag voor dertig meisjes in Neede. De confectiefabriek G. B. Breteler te Neede heeft zich genoodzaakt gezien aan een 30- tal meisjes ontslag aan te zeggen in ver band met slapte in het bedrijf. Het ont slag gaat over twee weken in. Kind gedood, ouders gewond bij botsing. Bij het inhalen van een andere auto schoof Zaterdagavond een personenauto op de rijksweg Delft dwars over de weg, om daarna in botsing te komen met een „sta tioncar” van het Rode Kruis. Alle drie inzittenden, man, vrouw en hun dochtertje werden zwaar gewond; het meisje is later overleden. TpAKANSJEGONGERS en greidboeren x sille it wol nea iens wurde oer it waer, hwant hwat de iene swart neamt is foar de oare wyt, ütsein yn de ünge- tiid. Hwat dat oangiet, kinne hja better oer 'e wei mei de bouboeren, dy kinne de sinne wol forneare yn de simmermoannen en hawwe gau mear lést fan it wetter ar geniet. Hawar, der wurdt üs alder- gelokst net nei frege en wy moatte it allagearre mar nimme sa’t it fait. De pleatsellke fékarrings hawwe it fan it jier wol aerdich troffen en oant diz tiid ta hat men ek gjin lést fan tongblier en flink gers, dat skilt in hiel stik. Boppedat is de molkpriis de léste wiken wer hwat better sadat de greidboer wol ris minder sin hawn hat as tsjintwurdich. By de bouboeren mei it sa wol wêze. Alderearst in bulte sike jirapels en dat boaze mei dat brotske waer fan lêstendeis tige hurd oan, hja wurde jin ünder de hannen sa bünt as in krael; der ófbliu- we is dan is iennichste hwat men dwaen kin, sitte litte hwat sit. Ek mei it sied fait it net ta, der binne in bulte lichte néten ynhelle, it skilt hjir en der wol tweintich mudde op de H.A. De weetpriis foar it kommende jier is in bytsje for- hege, mar mei de molke bliuwt de Mi nister steech en stiif, it léste forlechje is nou, dat hja mar mear bargen hélde moatte, dan kinne hja de skea derop wer weromwinne. In binaud argumint tinkt hy sa. De prizen foar foeraezje skine harren fan de Minister net folie oan to lüken, hwant dy binne tige djür. De koe ken steane al op fiifj seis en fjirtich gou ne en mei hea en biten giet itek aioan I nei boppen. Fan ’e wike liet in lyts boer- fan tsjintwurdich twingt de boeren wol Ommetje over Longerhouw. Hij, die tfld en lust heeft om Friesland goed te zien en de zee lief heeft, make een omweg. Men neme een rijtuig van Boisward uit en rijde langs Longerhouw, een zeer landelijk plaatsje, waar zelfs geen herberg is. Daar echter stappe men even uit, om in de dorpskerk de preekstoel te bezien. De overlevering zegt, dat een een voudig arbeider de vijf panelen heeft uit gesneden, welke deze stoel -waarlijk tot een sieraad strekken, maar in elk geval is de naam des kunstenaars onbekend. Zij stellen taferelen voor uit de bijbelse ge schiedenis: de geboorte, de kruisiging, de opstanding, de hemelvaart en de verho ging in de hemel en het laatste oordeel. Helaas, heeft men dit fijn en kunstig snij werk in plaats van met olie, met vernis tegen stof willen beveiligen en u doen te- genglimmen, maar deze fout kan hersteld worden en het zal niet berouwen de zij weg een ogenblik te zijn ingeslagen, om in dit dorpje iets te gaan zien, wat men daar zeker niet zou hebben gewacht. Doornspijk wil geen doorlichting van de bevolking. In Doornspijk zou een massa- onderzoek op t.b.c. worden gehouden, zo als dat reeds in zeer vele plaatsen is ge schied. Na twee voorbereidende vergade ringen is de burgemeester echter tot de conclusie gekomen, dat men er beter voor alsnog niet aan kan beginnen, aangezien een der leidende figuren in deze gemeen te, ds. Cuperus, die het grootste deel van I eerste luitenant-vlieger A. van Tienhoven de bevolking achter zich heeft, tegenstan- I uit Utrecht, is tijdens het vervoer naar het der bleek te zijn. I ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondin- gen bezweken. Invoer van pluimvee op Terschelling ver- I boden. De invoer van pluimvee op Ter- Mooi verhaal Twee mannen hebben mij schelling is tot nader order verboden, in i beroofd van een portefeuille met 5000 gul- verband met het uitbreken van pseudo- I den, vertelde een man uit Rolde aan de vogelpest op het vasteland van Fries- Asser politie. HU is zelf geverbaliseerd: land. de hele zaak had hU verzonnen. Verbrominen ze de uitzending? Gevreesd wordt, dat het grote aantal bromfietsen in de grote steden, de televisie-ontvangst daar minder goed zal maken. Dan hier dan daar. Pseudo-vogelpest is geconstateerd te Lekkerkerk. Honderd- vUf en twintig kippen die in NUmegen waren gekocht zUn vernietigd. De reclasseringsdag zal worden gehouden in de periode van 24 September tot 7 October. De dan te houden collecte zal ten goede komen aan reclasseringsinstel- lingen van alle gezindten. De Sociaal Economische Raad heeft in overweging genomen de instelling van een productschap voor gedistilleerde dran ken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1