W BUITENLANDSE POLITIEK ALLESBEHEERSEND door Nederland ys I 1 No. 75 47e Jaargang Vrijdag 28 Sept. 1951 r Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen '5 In Engeland Churchill de komende man? In Australië de Communisten niet geweerd slag bij Warns 15 5 5 5 i aas Friezen herdachten I 'T Reg. Omroep Noord Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) tl I Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m, Giro 87926 I Hwat hat Gabe Skroar Bs ...B - Bolswards Nieuwsblad ons Moderne Slag bij Warns. De verbete- 188 M. een dat bes’and van uiterst metende Istra Is in de Amsterdamse ha ven aangekomen. De kolenleverantie ge schiedt volgens de handelsovereenkomst tussen Nederland en U.S.S.R. STEEN VAN HELGOLAND VOOR MONUMENT OP RODE KLIF. die door de vestiging van een defensie- commando voor dat gebied hechter aan ’t Westen gehouden zullen worden, ook Egypte zal zijn. Daarvoor moeten dan ech ter eerst de Engel-Egyptische geschillen uit de weg geruimd worden en Engeland heeft zich dan ook al in principe bereid verklaard op bepaalde voorwaarden het verdrag met Egypte te doen vervallen en zijn troepen uit de Suez-kanaal-zöne terug te trekken, als Egypte tot dit defensie- commando wil toetreden. Nieuwe verkiezingen. Mossadeq heeft nu nieuwe verkiezingen uitgeschreven doch de uitslag daarvan zal eerst over een half jaar bekend zijn en intussen kan veel gebeuren. Er schijnt verschil van mening tussen de nationalis tische groeperingen zelf te zijn. Mossadeq heeft nu weer gedreigd met samenwerking met Rusland, welks ambassadeur ook naar Moskou is ontboden voor besprekin gen en de toestand te Teheran is, ook we gens geldgebrek, van dien aard, dat er elk ogenblik uitbarstingen kunnen worden verwacht, tenzij Amerika er in slaagt door druk zowel op Engeland als op Perzië toch nog een bevredigende oplossing aan het Het leven wordt duurder. Voorgesteld oliegeschil te geven, De- belangrijkste onderwerpen, te Ottawa besproken, waren echter niet de bovenge noemde, maar de economische, welke ver band houden met de bewapening. Een commissie van vijf, waarin ook Nederland zit, is gevormd om voorbereidingen te treffen voor grotere samenwerking der landen van het Atlantisch Pact op eco nomisch, financieel, cultureel en sociaal gebied en daarin zal stellig aan de druk welke de bewapeningsprogramma’s op al dit terrein op de Europese partners leg gen, aandacht worden g-eschonken. De Ne derlandse vertegenwoordigers lieten zich tenminste optimistisch uit over een be vredigende oplossing in dezen. Engeland zich in een stabieler regering mag verheu gen en de grote partijen het in grote lijnen wel eens zijn over de buitenlandse politiek, scheppen toch de door Attlee aan- gekondigde algemene verkiezingen op 25 October enige onzekerheid ook op buiten lands politiek terrein, al zal de verkie zingsstrijd om de binnenlandse economi sche problemen gaan. Het directe gevolg der aankondiging dezer verkiezingen was al dat de bijeenkomst van de Atlantische Raad te Rome moest worden afgelast om dat zij in de periode van deze verkiezin gen zou worden gehouden, de eerstvolgen de vergadering is nu te Parijs in Novem ber. De vraag is wie daar dan Engeland zal vertegenwoordigen, een Labourrege- ring zoals thans of een conservatieve. Renteloze voorschotten op proefschriften. De minister van Onderwijs acht het, vol gens zijn mededelingen bij de Rijksbegro- ting nodig, aan hen, wier promoveren op de hoge drukkosten dreigt af te stuiten, voor een gedeelte dier kosten een rente loos voorschot te verlenen; daartoe heeft hij in de begroting een som van f 100.000 opgenomen. wordt het in de Grondwet vastgestelde be drag van het inkomen van de Koning te verhogen van i 1 millioen tot f 1.5 millioen en dat van de Prinsgemaal van f200.000 tot f 300.000. Het jaarlijks bedrag bestemd voor het onderhoud der paleizen, wordt verhoogd tot f350.000. De vrouwen in het leger. In de Memorie van Toelichting op de begroting voor oor log en marine deelt de Minister mede, dat het in de bedoeling ligt het Vrouwelijke Hulpkorps uit te breiden. Behoudens een vaste kern, zal dit korps bestaan uit vrij willigers,die op een wijze, overeenkomend met die bij de nationale reserve, dus ook plaatselijk worden geoefend. De greatheit is in wichtich pak, Mar lyts to wêzen jowt gemak. In Australië cerrmunisten vrq spel. Tenslotte verdient nog vermelding, dat ’t Australische volk bij referendum het voor stel van Menzies, de liberale premier, om via grondwetswijziging de communistische partij te verbieden, verwierp. Velen had den tegen dit voorstel bezwaren, zowel van principieel democratische als practl- sche aard. Menzies legde zich by de ne derlaag neer en verklaarde dat het volk thans de verantwoordelijkheid voor de huidige toestand, waarbij de communisti sche partij, hoewel niet groot, toch zeer aanzienlijke invloed in de vakverenigin gen uitoefent, op zich heeft genomen. TN deze spannende tijden zet de buiten- landse politiek in elk Westers land haar stempel op de binnenlandse politiek men denke maar eens aan het feit, dat in alle West-Europese staten de bewape- ningsuitgaven in zeer sterke mate de staatsbegrotingen beheersen. Maar toch is het niet minder waar dat omgekeerd de binnenlandse politieke toestand in be paalde landen een zeer belangrijke invloed kan hebben, niet alleen op de buitenlandse politiek van die landen zelf, maar op die van e.en gehele groep van staten. We den ken thans aan Frankrijk en Engeland. Woensdagmiddag is op het Rode Klif aan het Usselmeer de slag bij Warns her dacht. Ditmaal was er voor deze herden king bijzonder grote belangstelling. Een deputatie Helgolanders was aanwezig om een stuk rotssteen van hun eiland voor plaatsing op het monument, dat volgend jaar zal worden onthuld, over te dragen, De overdracht geschiedde door de heer Heinz Dahn. Een telegrafisch blijk van belangstelling was ontvangen van prof. B. Fridsma te Michigan, namens de in Amerika woon achtige Friezen, terwijl er tevens een brief was ingekomen van de in Denemarken woonachtige Noord-Friezen. De Ameri kaanse Friezen hadden bovendien een gel- delijke bijdrage voor de bouw van het mo nument gezonden. De herdenkingsrede werd gehouden door de heer Th. van der Zee uit Irnsum. Me nigeen, zo zeide hij, vindt het onjuist een thans niet meer bestaande tegenstelling van 1345 nog ieder jaar te accentueren, maar de Friezen worden zowel in hun be- wegingsstrijd als met deze herdenking ver keerd begrepen. Men vat de actie voor een Fries Friesland vaak als een neiging tot seperatisme op. De Friezen wensen echter allerminst een antl-Nederlandse demon stratie. De herdenking Is alleen een de monstratie tegen gelijkschakeling. Amerika. Blijkbaar heeft Amerika langs deze weg een oplossing gezocht voor een uiterst ge vaarlijk en voor het gehele Westen zeer belangrijk geschil. De Russen hebben dat ook ingezien en Egypte gewaarschuwd, dat haar aanhechting by het Atlantisch Pact door Moskou als een onvriendeiyke zo niet vijandige daad zou worden opge vat. Men is echter het stadium voorby, dat dergeiyke waarschuwingen invloed hebben op de gedragingen van een land. Moskou heeft destyds op dezelfde wijze ook Noorwegen tevergeefs getracht te weerhouden van toetreding tot het Pact. Nu gaandeweg de definitieve posities aan de wederzijdse fronten moeten worden in genomen geven dergeiyke waarschuwingen niets als degenen tot wie ze gericht zijn, van oordeel zijn dat hun voordeel elders ligt. In dit defensiecommando voor het Midden-Oosten zou men natuurlijk ook van harte gaarne Perzië zien, maar de huidige verhoudingen met het Westen staan dat in de weg. De Engelsen hebben Mossadeqs laatste voorstellen verworpen en deze ontsloeg het laatste Engelse per soneel der olieraffinaderijen. De Perzische parlementaire machine is vastgelopen om dat de oppositie, door terroristen ver volgd, niet in het parlement verschijnt. Tiisdel 2 Oktober; 18.4519.00. Literair kwartier. Fokke Sierksma bespreekt „Frjemde epis tels”, een novellenbundel van Geert Jonkman. 19.0220.00. Fryske ütstjüring. Fostedina, Fryske opera yn fjouwer bidriuwen fan Pyt Kingma, op tekst fan Ype Boersma. Bromfietsers deden examen in Drachten. Voor de eerste maal in ons land zijn exa mens voor bromfietsrijders gehouden. De Vereniging voor Veilig Verkeer te Drach ten stelde berijders van een bromfiets in de gelegenheid een examen af te leggen, dat zowel een theoretisch als een prac- tisch gedeelte omvatte. Het examen was niet licht. Vrywel even zwaar als de eisen voor het bezit van een rybewys. Duideiyk bleek, dat aan de ken nis van verkeersregels en verkeersborden by de bromfietsryders zeer veel man keert. Niemand slaagde. Duitse herbewapening. De Duitse herbewapening kan vertraagd worden door het in ons vorig overzicht reeds genoemde voorstel van Grotewohl om in heel Duitsland verkiezingen te hou den. Wel heeft kanselier Adenauer het verwor pen, maar tal van Duitse politici, ook de soc.democraten spelen met dit Idee mis schien ook om van het Westen nog groter prys voor de samenwerking los te krij gen en dit moet toch de plannen ver tragen, welke thans door dr. Adenauer met de commissarissen der Grote Drie worden besproken. Eyna bemoedigend, zouden wy haast zeggen, klinkt daarnaast dan de verzekering van de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht generaal Hoyt Vandenberg, die vertelde, dat de Ameri kanen nu zoveel atoomwapenen hebben dat ze een tegenwicht vormen tegen de over macht van de Sovjet strijdkrachten te land. Op de keper beschouwd is dit ech ter misschien niet zo bemoedigend voor West-Europa. Want deze generaal is ver- moedeiyk er een uit de school van die Amerikaanse militairen, die West-Europa door een zo sterk mogelijke luchtmacht, maar met vrij geringe landstrijdkrachten willen steunen. Marshall was niet uit die school, hy wilde een grote Amerikaanse troepenmacht in Europa stationneren, of daarvoor gereed houden, gesteund door ’n passende luchtmacht. Hoe Marshalls op volger Lovett er over denkt, weten we nog niet, hopelijk voelt hij meer voor Marshalls Inzicht dan voor dat van Hoyt Vandenberg. In het kader der maatrege len alle krachten van het Westen tegen de dreiging uit het Oosten te verzamelen, past ook het besluit der Grote Drie de beperkingen inzake zijn bewapening aan Italië bij het vredesverdrag opgelegd op te heffen. Studente in last. Een 18-jarig meisje, een pas aangekomen studente, was Zater dag te Amsterdam op weg om collegegeld te gaan betalen. Nog even winkelen in de Kalverstraat, fluks een kwartje geofferd voor de Watersnoodslachtoffers en toen. merkte zy, dat de man, die dicht achter haar had gestaan om een etalage te be kaken er van door was met haar porte- monnaie met ruim vierhonderd gulden. Dank U, Rusland. Het eerste Russische kolenschip sedert 1936. de 7000 br.reg. ton Frankrijk. In Frankryk is de binnenlandse politieke toestand weer zeer onzeker geworden en de inneriyke zwakheid van het kabinet Pleven duideiyk gebleken toen de repu blikeinse meerderheid uiteen viel over het vraagstuk van de invoering van de giy- dende loonschaal, op zyn beurt verband houdende met de wankele positie van de frank, die steeds nieuwe prijsstijgingen in het leven roept. Pleven had zich fel ver zet tegen de aanvaarding van dit principe van een toekomstige automatische loons verhoging, maar de socialisten lieten het kabinet in de steek en stemden met com munisten en Gaullisten voor invoering er van, nadat deze party ook al had gestemd tegen de tegemoetkomingen aan het bij zonder onderwys, welke de regering er echter toch dank zy nu weer de steun van de Gaullisten doorkreeg. De giydende loonschaal komt nog eens in tweede le zing aan de orde en dan zal Pleven de vertrouwenskwestie stellen, maar de breuk reeds nu in de republikeinse meerderheid wijst op een inwendige zwakheid, welke zo weinig past by de grote rol welke Frankryk in de W.-Europese politiek is toebedeeld. Het wil hoeksteen der Euro pese vastelandsverdediging zijn en kondig de door Schuman zelfs te Ottawa een ini tiatief aan tot het vormen van een Euro pees orgaan tot geiykschakeling der bui tenlandse politiek van de diverse Europese landen. Maar hoe wil het van dit alles centrum zyn, als dat niet steunt op hecht binnenlands fundament, is tegen de aanvallen zowel links als rechts? Hoewel Minister op bezoek in Friesland. De Mi nister van Verkeer en Waterstaat, H. H. Wemmers, heeft Woensdag eert bezoek ge bracht aan Friesland. De Minister was vergezeld van de heren ir Maris, directeur- generaal Rijkswaterstaat en ir Schaank, hoofdingenieur-directeur Rykswaterstaat. O.a. werden de NOP en Sneek bezocht. f 10.000 boete voor valse aangifte. We gens valse aangifte voor de inkomsten en vermogensbelasting heeft de Leeuwar der rechtbank de 61-jarige veehouder J. de W. uit Bozum tot f 10.000 boete of 3 maanden hechtenis veroordeeld. De Offi cier had ook nog een maand voorwaarde- lyk geëist. Tien maanden geëist tegen fietsendief. De 53-jarige kleermaker A. de V. uit Amster dam heeft zich Woensdag voor de Leeu warder Rechtbank moeten verantwoorden omdat hy op 18 Augustus te Lemmer een fiets had gestolen. De officier van Justitie eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Ook iets voor Bolsward. Er komt in 1952 in de noordeiyke provincies Groningen, Friesland en Drente een grote etappe- wedstryd over zes of zeven dagen. Mep- pel en Leeuwarden hebben reeds veel be langstelling voor dit plan getoond. De ini tiatiefnemer, de heer Matthijssen, NWU- consulent voor Groningen, zal een en an der nu verder uitwerken en het heeft er alle schyn van dat het noorden met deze Wielersportprimeur voor de dag kan ko men. Machinist onder zijn kraan verpletterd. Woensdag tegen het middaguur is op de scheepsbouwwerf en machinefabriek „De Merwede” te Hardinxveld, de 48-jarige kraanmachinist J. Schippers uit Hardinx veld op slag gedood. Door tot nu toe on bekende oorzaak stortte de kraan plot seling voorover. De machinist is biykbaar uit zyn cabine gesprongen, want hy werd onder het achttien ton zware gevaarte ge vonden. Er werden geen andere arbeiders getroffen. Het slachtoffer was onge huwd. Arbeider onder haver gedood. Gistermor- geen heeft zich in de opslagplaats van granen van de firma Algra en Ypeij te Harlingen een ernstig ongeval voorgedaan dat de 32-jarige J. Wouters het leven heeft gekost. Plotseling zakte een borst wering van de opgeslagen voorraad haver door, zodat Wouters onder de schuivende massa werd bedolven. Ofschoon de heer Lemstra, die zich met het slachtoffer in de opslagplaats bevond, onmiddeliyk hulp inriep, duurde het 20 min. voordat Wou ters onder de haver vandaan kon worden gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De heer Wouters was ge huwd en vader van 2 kinderen. Ook de V. P. R. O. wil aan de televisie deelnemen. Het bestuur van de VPRO heeft aan het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting de wens kenbaar ge maakt om in beginsel alsnog als stichter bij het werk van deze Stichting te worden betrokken met dezelfde rechten en ver plichtingen als de andere omroepvereni gingen. Het Nederlands Detachement Ver. Naties in Korea op de thuisreis naar Nederland aan boord van het troepenschip „General Mc. Rae”. Het vertrek met op de achtergrond Amerikaanse oorlogsschepen. Het groeiend aantal bromfietsen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus 1951 in ons land 146.356 rywielen met hulpmotor in ge bruik. Deze telling berust op de dupli- caat-aangifteformulieren voor de motor- rytuigenbelasting. In één jaar is het aan tal bromfietsen in ons land met rond 93000 gestegen. Na het melken haar handen wassend in een sloot is de dochter van veehouder De Boer te Warns door een snoek in de vinger gebeten; zy zal een week niet kunnen melken. 25 chauffeurs en nog te water. Aan de Buitenweg by Ureterp is een bus met 25 chauffeurs van de Groninger trambussen in een sloot gereden, doordat de bestuur der onwel werd en de macht over het stuur verloor. De bus kantelde en daar door werden vyf van de 25 inzittenden de chauffeurs hadden een vrye dag en waren gezameniyk uit vissen geweest door glasscherven licht gewond; zy zyn in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen verbonden. De bestuurder K. is met een shock naar Groningen gebracht. Devlezenbezlt stijgt verder. ring in de Nederlandse deviezenpositie houdt ook in September aan. In de afge lopen week zag De Nederlandse Bank haar voorraad vreemde valuta met f 32 millioen vermeerderen, waardoor ’t nieu we totaal een hoogte van f1070 millioen bereikte. De sneeuwbal rolde.De politie te Den Haag heeft een merkwaardig sneeuwbal- complot opgerold. By een groothandel in snuisteryen waren sinds het begin van dit jaar allerlei artikelen verdwenen tot een waarde van omstreeks f 600. By het ver hoor van het personeel viel een 19-jarige etaleur door de mand; toen begon de sneeuwbal te rollen. Het bleek n.l., dat zijn vader by hem de spulletjes bestelde, alles doorverkocht aan z|jn broer, die op zijn beurt een hoge prys vroeg van zyn zwager voor de goederen. Nu zitten ze met zyn allen in voorarrest. Neutrale markt. Op de algemene en de boekenmarkt in Den Haag mag geen pro pagandistische lectuur van politieke par tyen worden uitgestald. En nu de mosterd nog. Een levensgrote pop, voorstellende Abraham, hebben be woners van Dungen opgesteld voor de pastorie om hun 50 jaar wordende pas toor „Abraham te laten zien”. Haak in: 3 millioen. Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, heeft meege deeld, dat de eindopbrengst van de haak- in-actie pl.m. drie millioen gulden zal be dragen. Tegen 1 November wordt de actie gesloten. Er zal een accountantsrapport verschynen over de wyze, waarop deze gelden worden besteed. Kinderverlamming in Friesland. In de barak voor besmettelijke ziekten te Leeu warden zyn twee patiënten, die lijdende zijn aan kinderverlamming, hoewel in lich te mate, opgenomen. Noorderlicht Dinsdag zichtbaar. Dinsdag avond is in ons land aan de Noordeiyke hemel duidelijk noorderlicht waargenomen. Het begon om 19.30 uur en om 22.20 uur was het belangryk sterker geworden. Alleen rond de wereld. Dirk Tober uit Wormerveer, oud-marineofficier, is met zyn 11-meter jacht te Vigc, Spanje, aan gekomen op z;1n solo-tocht rondom de wereld. Van Wormerveer is hij via Fal mouth naar de Spaanse wateren gevaren. Zyn eerstvolgende doel is Las Palmas op de Kanarie-eilanden. Churchill de komende man? Over het algemeen gelooft men dat Labour ditmaal haar kleine meerderheid zal zien verdwynen (ze heeft 312 zetels tegen de conservatieven 295) en Churchill aan het bewind zal komen. Men meent wel dat de conservatieven iets sympathieker tegen over de Raad van Europa en dergeiyke bewegingen, dus ten opzichte van een sa menwerking met het Europese vaste’and staan, dan de Labourregering, maar stug ger zyn inzake conflicten als het Perzi sche. Bovendien is de kans op arbeidscon flicten in Engeland onder conservatief bewind veel groter, dan thans het geval is. Zo zou by een conservatieve overwin ning de economische kracht van Engeland en de uitvoering van het Engelse bewa- peningsprogramma duchtig op de proef kunnen worden gesteld, hetgeen schade zou betekenen voor heel het Westen. Factoren van onzekerheid als de hierboven genoemde, welke zich nu by twee zo be langrijke partners in het Atlantisch Pact openbaren, zyn te betreuren in een tyd, die snel om daden vraagt. Nu zal veel wat te Ottawa besloten werd op een begin van uitvoering moeten biy- ven wachten tot na de Engelse verkiezin gen, als men weet, wie te Londen het be wind zal voeren. Eisenhowers verzoek om meer troepen komt nu niet in October maar eerst in November in de Atlantische Raad aan de orde. Ook een plan om enige landen van het Midden-Oosten aan het Westen te ver binden, waarby Turkije, dat met Grieken land (waar men nu tracht een nieuwe re gering te vormen) tot het Atlantisch pact is toegelaten, als schakel zal dienst doen, zal wel op de beslissing der nieuwe he ren te Londen moeten wachten. Er is n.l. te Ottawa de mogeiykheid overwogen, dat onder deze landen van het Midden-Oosten Trouwe Kazan. Na een afwezigheid van zeven jaren is de Duitse herder „Kazan” van de heer A. Snijders aan de Kruishe renstraat te Roermond by zyn baas terug gekeerd. In de hongerwinter van 1944 werd 'het dier, niettegenstaande de smeekbeden van de eigenaar, door een Feldwebel op rooftocht meegenomen. Moe en uitgehon gerd stond hij dezer dagen voor de deur van de familie Snijders te janken. In zak en (dure) as. In Heemskerk zit een familie in zak en as omdat de doch ter des huizes de kachel heeft aangemaakt in welks asla de vader f 3000 aan bank biljetten had opgeborgen. Het gepieker begint weer. Ook dit jaar zullen ter besparing van electrische stroom piekuren by de radio worden ingesteld. Van medio November af zullen gedurende eni ge maanden de zenders Hilversum I en H anderhalf uur in di morgen en de middag zwijgen. IWWW ’-iT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1