SPANNINGEN BLIJVEN BESTAAN door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B o I s w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Verjaardagsfeest in China Perzië voor geen rede vatbaar Voor Engeland: schrale troost Laatste Berichten I MOSSADEQ ZONDAG NAAR NEW YORK. Hwat hat Gabe Skroar r I De ”Ud“ ,,“M* d' “hrale Zoals onze tekenaar de eerste televisie-uitzending van Dinsdagavond heeft gezien V No. 77 47e Jaargang Vrijdag 5 Oc* 1951 Bolswards Nieuwsblad Italië wil meedoen. Schrale troost. nga, te J. eld en LSt zorgen. natuurlijke weg het lichaam verlaten. er markt wordt gehouden te Utrecht. Binnenkort zal in de Frie- ■eren intai ■den de an ja: va un zet, het nationalisme in dat gebied zou er nog feller door oplaaien. personen bezochten Schler- Gedurende het seizoen 1951 21000 gasten Schiermonnik- staten zich eigenlijk niet kunnen verzoe nen met de gedachte, dat in hun midden een Joodse staat zal leven. De beruchte ex-moefti van Jeruzalem is er zelfs op uit de honderdduizenden Arabische vluch telingen uit Israëlde grote moeilijkheid bij alle vroegere onderhandelingen zich te doen vestigen langs de Israëlische grens om daar onrust te stichten; aanvankelijk had hij al die vluchtelingen weer terug in Israël willen hebben, waar ze ook een blij vend element van onrust zouden hebben gevormd. Ook hopen de Arabische staten nog op een economische ineenstorting van Israël. De toestand is er inderdaad moei lijk, omdat dit kleine land per maand nog altijd 30.000 Joodse immigranten opneemt. Geen antwoord meer. „Om de atmosfeer, welke men er omheen wil hangen, te zui veren”, heeft de AVRO besloten het pro gramma van „De Antwoordman” voorlo pig op te heffen. HJERSTSANKJE. Hwa hie ea tocht, Dat al dit fügelsjongen, Sa bliid foar üs bigongen, Yn wille en foarjiersnocht, Ea ta’n ein komme soe? Ea wer forstomje koe? De wrAld forgiet en wy forsinke, O, lit üs jimmer dêrom tinke. Hwa hie ea tocht, Dat al dizze bliere blommen, Sa skoan ta bloeijen kommen, Yn ’t golle sinneljocht, Ea wer bidjerre soene? E anoch forstjêrre koene? Mar it sjongen is forstomme, En forgongen bin de blommen; De simmer is foar üs bisletten, En hjerst waeit yn üs herten. Hwa hie ea tocht, Dat al dizze swiete biloften, Dy’t de simmerdagen üs brochten, Yn sa’n wünderskoan Ijocht, Êa net mear skine soene? Ea wer fordwine soene? jeholt, an L, en eft ig- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) aren i de ihul- mi- ge- de be ien er- die ede el le lg e- NOORDELIJKEN VERWERPEN RIDGWAY’S VOORSTEL. Geallieerd offensief Ingezet. Gisterochtend zijn weer liaison-officieren van de V. N. naar Pan Moen Djon ver trokken, ditmaal om het Noordelijke ant woord op het voorstel van generaal Ridg way voor een neutrale onderhandelings- plaats in ontvangst te nemen. In het ant woord wordt Ridgway’s voorstel volkomen onredelijk genoemd en dus verworpen. De geallieerde bevelhebber heeft direct weer geantwoord, dat de V. N. bereid zijn over een nieuwe plaats voor de conferentie te onderhandelen en niet aan Songjon vast te houden mits deze plaats in niemands land ligt. Generaal Bradley is inmiddels weer naar de V. S. vertrokken. Voor zijn vertrek ver klaarde hij nog, dat naar zijn mening de verbondenen elk nieuw Noordelijk offen sief tot staan kunnen brengen. Het achtste leger heeft bekendgemaakt, dat Amerikaanse, Britse en Zuid-Koreaan- se divisies een grootscheeps offensief heb ben ingezet. Bij Korangpori en Jongtsjon wonnen de geallieerden op verscheidene plaatsen terrein. Twaalf Shooting-Stars, de langzaamste Amerikaanse straaljagers hebben van een groep van tien M.I.G.ers er twee neergeschoten. is. de an ig en il- e- m me nge ■oor ma, dag ge en ;ers len, ou- Ungen ks). Het- Ade- ckum, van van eholt, S. M, larke- •sum; n G. 3de. rum; Joh. 'een nco. ar. ai de ai de. rum; sum; aard; mar- k en Itrik- 3. P. r” an NtJe- ittin- lama Th. P. der ir it ?- ie >r >t k k it r- t n n a 3 L- J r totdat de scherven emaille er af vlogen. Die at hij op, in de vaste veronderstelling, dat hij nu wel naar het ziekenhuis zou worden overgebracht. De politie dacht er anders over. Zij liet een flinke hoeveelheid koek aanrukken en de arrestant moest wenstelegram van Stalin noch de even ge bruikelijke parade ontbraken bij de viering van deze gebeurtenis te Peking. Er was voor Mao tse Toeng, zo van verre bekeken, ook wel aanleiding tot feestvie ren, want hij schijnt nog vast in het zadel te zitten, vaster dan men aanvankelijk dacht van deze Chinese leider, die, omdat hij z(jn zelfstandigheid tegenover Moskou tot nog toe heeft weten te bewaren, ook het slachtoffer van Russische intriges had kunnen worden. Ook de verwikkeling van China in het Koreaanse conflict met als gevolg daar van zware eisen aan de Chinese finan ciën en zeer sterke achteruitgang van de handel met het Westen schijnt Mao’s po sitie nog niet te hebben aangetast. Schijnt, zeggen we, want in dit onmetelijke rijk kan veel gebeuren zonder dat er geruime tijd iets van naar buiten uitlekt. Mao voelt zich sterk. Maar waar het Chinese communisme in de laatste tijd inplaats van soepeler juist principiëler is geworden en ook scherper tegen de godsdienst en traditionele Chi nese gebruiken optreedt, doet dit vermoe den, dat Mao en zijn aanhang zich sterk gevoelen. Heeft Mao zijn onafhankelijkheid tegenover Moskou gehandhaafd, van Tito- Isme bleek tot nog toe bij hem niets, hij is een verklaard tegenstander van het Westen en daardoor ook gevaarlijk, omdat ’t Chinese communisme ook Z.-Azië be dreigt, waarmee ook het Westen samen werking behoeft. De jonge Zuid-Aziatische staten zien, al moeten ze van het com munisme niets hebben, toch met zekere bewondering en sympathie naar het rode China, dat het Westen durft weerstaan, en zo staan zij vrij argeloos tegenover Pe king. Verwonderlijk kalm nam bijv. India de bezetting van het aan zijn grenzen lig gende Tibet door rode troepen begin September bereikten deze de hoofdstad op. Al handhaaft Mao tse Toeng dan ook zijn onafhankelijkheid jegens Moskou, hij blijft een uiterst belangrijke medespeler voor de Russen in Azië. Deze Chinese lei der houdt immers het Westen op een af stand, loert op kansen voor het commu nisme in Zuid-Azië, waar landen zijn die nog sympathie voor het communistische China koesteren en wantrouwen jegens ’t Westen, hoewel hen van de zijde van het eerste wel en die van het laatste geen gevaren dreigen. Italië in de kring der Ver. Naties op te I nemen om het bewind van de Gasperl ook in Italië zelf een steuntje te geven, het land mag niet aa i het daar nog steeds woelende communisme ten prooi vallen. Bovendien moet het een volwaardig bond genoot worden in c.e bestrijding ervan. Boerderij te Echtenerpolder in de as ge legd. Een felle brand, waarvan de oor zaak nog niet met zekerheid is vastge steld (al gaan de gedachten uit naar hooi- broei) heeft de boerderij van de heer Jelle Oosterhof te Echtenerpolder in de as ge legd. De schuur brandde geheel uit en ook een hooimijt ging in vlammen op. In to taal gingen ongeveer zestig voer hooi en verschillende landbouwwerktuigen en ge reedschappen verloren. Het woonhuis, dat ijlings ontruimd was, kon behouden blij ven. Jongetje doodgereden te Sneek. Dinsdag avond omstreeks half acht Is te Sneek een ernstig ongeluk gebeurd. Een zwaar bela den trailer van de firma A. van Hoey en Zn. uit Stekene (Zeeland) reed de Kanaal straat in om bij de firma Zaman een la ding klompen te bezorgen. Het 8-jarige zoontje van de hotelhouder S., die in een kinderautotje speelde, reed hiermee plot seling van het trottoir af met het noodlot tige gevolg, dat het door de trailer werd overreden. Het knaapje was op slag dood. Naar de schuldvraag wordt nog een on derzoek ingesteld. Drie en twintigjarige Leeuwarder beeld houwer won Prix de Rome. Van het ge bouw van de Akademle voor Beeldende Kunsten te Amsterdam wapperde de vlag: een teken dat er „goud” zou worden uit gereikt, namelijk de gouden medaille van de Prix de Rome voor de jonge Leeuwar der beeldhouwer Auke Hettema, die deze prijs verwierf in de wedstrijd 1951 in de monumentale en versierende beeldhouw- kuntst. Daarom heeft Amerika Italië ook zoveel mogelijk steun op economisch gebied b«^ loofd, de sociale ellende in Italië werkt er het communisme in de hand. Wat de kwestie van West-Dultslands deelneming aan de Westelijke verdediging betreft: nu dr. Adenauer naar aanleiding van Grote- wohls voorstel heeft verklaard, dat de verkiezingen in geheel Duitsland slechts onder internationaal toezicht en onder zeer strenge waarborgen in veertien punten omschreven konden worden ge boden is de officiële discussie tussen Oost- en West-Duitsers over dit voorstel wel van de baan. De O.-Dultse communisten kunnen deze voorwaarden toch niet aan vaarden. Maar zij zullen de propaganda voor hun idee natuurlijk voortzetten om de geesten in West-Duitsland te verwar ren en de onderhandelingen tussen de ge allieerden en de W.-Duitsers, die toch al moeilijk zijn zo bjjv. over het blijvend toezicht op de W.-Dultse industrie en het bedrag dat de W.-Duitsers aan hun defen sie moeten besteden te vertragen. Nu de mogelijkheid dat W.-Duitsland zich gaat herbewapenen, groter wordt, stellen de Russen het voor alsof ze dat nooit zo erg gevonden hebben. Volgens hen maakt niet Moskou doch juist het Westen zich bar druk ovei' die bewapening. Ten slotte: Moeten wij nog Iets schrijven over de korte opstand in Argentinië? Zij kwam president Perón in verband met de a.s. verkiezingen eigenlijk al te goed van pas om helemaal echt te zijn. Al is het een feit dat een deel van het leger vooral bezwaar heeft tegen de invloed, welke mevrouw Eva Perón in de politiek tracht uit te oefenen. President Perón zelf buitte de gelegenheid uit voor sappige propaganda voor zfln eigen bewind, niet het minst door de Ver. Staten te beschuldigen de hand in de opstand te hebben gehad en daarbij speculerend op de bekende antl-Yankee- gevoelens by vele Argentijnen. Het weinige succes waarop de Ver. Naties tot nu toe kunne» bogen, belet niet dat Italië gaarne in die organisatie wil wor den opgenomen als een soort rehabilitatie en bewijs van gelijkgerechtigdheid. Nu de Grote Drie een herziening van het vredes verdrag met dat land hebben aangekon- digd, zou de weg daartoe geopend zijn als Rusland er zich niet tegen zou verzetten. Maar de Russen hebben al aangekondigd, dat zij zowel bezwaren hebben tegen de herziening van het vredesverdrag met Italië als tegen de toelating tot de V. N. hebben. President Truman kondigde echter aan, dat er wegen zouden worden gezocht Ita lië toch in de Ver. Naties op te nemen on danks een Russisch veto, dat Moskou vroeger steeds in dit geval toepaste, om dat het Westen niet tegeljjk met Italië ook een aantal Russische satellietstaten tot de Uno wilde toelaten. Het Westen is begerig KONING GEORGE HOUDT PRIVY COUNCIL. In de toestand van Konlng George van Engeland is zulk een herstel ingetreden, dat hij vandaag een bijeenkomst van de Privy Council zal leiden om de proclamatie tot ontbinding van het parlement te teke nen. De bijeenkomst zal in de ziekenkamer in Buckingham Palace worden gehouden. Voor f 3.50. Een juffrouw, die in een Am sterdamse tramwagen een portemonnaie met f 3.50 er in miste, werd prompt be diend doordat de conducteur zijn wagen op dood spoor liet rijden, alle passagiers deed fouilleren, hetgeen een oponthoud van een klein uur gaf en het was alleen maar jammer, dat er niets werd gevonden. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent oer m.m. Giro 87926 Piet Bruin. De Franse regering zal Piet Bruin uitleveren, waarschijnlijk eerst aan Er komt weer een politiecircus. Er komt weer een politiecircus te Amsterdam. Een circus, grootser en mooier dan dat van 3 jaar geleden, met in totaal 25 paarden, met acrobaten, een clown, variété num mers met de politiekapel in de muziekbak en naar men hoopt elke avond 570 toe schouwers op de tribunes. Dief had trek. Een pan met vlees, twee vorken, een mes en een badhanddoek zijn gestolen bij een inbraak aan de Koningin Emmalaan te Bussum. Geen koetje op margarineverpakking. Mi nister Mansholt heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Boterwet van 1900. De be doeling van de wijziging is, dat op de ver pakking van en by. reclame voor margarine na 1 Januari 1952 geen op schriften en afbeeldingen meer mogen voorkomen, die de indruk zouden kunnen wekken, dat de consument geen marga rine, maar boter koopt. Zwaar gewonde by explosie te Eindhoven. Woensdagmorgen omstreeks 12 uur heeft zich in ’n open opslagplaats van oude me talen op een terrein nabij de Hoogstraat te Eindhoven een ontploffing voorgedaan, waardoor de ongehuwde Smulders levens gevaarlijk gewond werd. De man is in zorgwekkende toestand in het Binnengast huis opgenomen. Hij heeft o.a. ijzerscher- ven in de halsslagader gekregen. 900 stieren in Leeuwarden. Wie Woensdag in Leeuwarden was, heeft daar vele talen kunnen beluisteren, vooral op de Vee markt, waar de centrale najaarskeuring van stieren, georganiseerd door het Fries Rundveestamboek, werd gehouden. Want voor deze belangrijke gebeurtenis voor de Friese veefokkerij bestond een waarlijk in ternationale belangstelling: Indonesiërs, Nieuw-Zeelanders, Brazilianen, Argentij nen, Spanjaarden, Denen, Engelsen, Fran sen en vooral Duitsers waren aanwezig om het Friese fokmateriaal te bekijken en misschien straks te kopen. Van een arrestant, die uit de cel wilde. Een 20-jarige inwoner van Zwanenburg, hoofddader van een serie inbraken in de goederenloods van het station te Zaandam, werd aldaar gearresteerd, en in een poli tiecel opgesloten. Het beviel de man ech- I ter niet in deze kleine behuizing, en hij I i verzon een plan om er uit te komen. Eni- 1 Alweer een concurrent. Hoorn krijgt een i i r I ge malen, trapte hij tegen de closetbak, I autoveihng, de eerste wordt 18 October J intrlPr HA cnnorvori ayviqiIIa on q-F tri rsrrav» De Iraanse premier Mossadeq heeft in de Majlis wenend medegedeeld, dat hy Zon- deg persooniyk naar New York gaat om te zien of de Veiligheidsraad een nieuwe val is om de kleine naties in te vangen”. Mossadeq beschuldigde de Engelsen ervan druk uit te oefenen en bedreigingen te uiten. Hy verklaarde, dat Iran uiteraard bereid was de Engelsen compensatie te betalen op een faire basis. Een afgevaar digde van het Nationale Front, de groe pering, waartoe ook Mossadeq behoort, zeide echter dat eigenlijk Engeland Perzië nog compensatie schuldig is. Perzië. Ook dooi’ de betrekkingen tussen Perzië en het Westen spelen dergeiyke sentimen ten. De Perzische nationalisten zyn van mening dat hun land is uitgebuit door de Engelsen en zijn thans voor geen rede meer vatbaar. Hoewel het recht stellig aan Engelse zijde is dat is trouwens ook door het Internatioale Hof van Justitie erkend ziet Engeland geen kans dat 1 recht te handhaven en de olie-exploitatie in Zuid-Perzië, waartoe het volgens een wettig contract nog vele jaren gerechtigd is, voort te zetten. Een ogenblik schynt Londen er aan ge dacht te hebben geweld te gebruiken en de olieraffinaderyen te Abadan te hebben willen bezetten, maar onder Amerikaanse drang tot matiging heeft het daarvan af gezien. De zaken liggen hier precies an dersom dan in Korea; toen Amerika ook Chinees gebied wilde bombarderen hebben de Engelsen te Washington op matiging aangedrongen, nu deden de Amerikanen het te Londen. De Engelsen hebben daar na niet beter weten te doen dan het ge schil voor de Veiligheidsraad te brengen, die met de stemmen van Rusland (na- tuuriyk!) en Zuid-Slavië tegen zich be voegd verklaarde van het geschil, dat vol gens Moskou een interne aangelegenheid van Perzië alleen is kennis te nemen. Maar de Raad begon met de behandeling direct maar tien dagen uit te stellen om ook Mossadeq gelegenheid te geven voor de vergadering te 'verschijnen. Vermoede- iyk wil men in de tussentijd trachten de tegenstanders wat nader tot elkaar te brengen, om dan straks in openbare zit ting een verzoeningscommissie of bemid delaar te benoemen. Het lykt niet zo heel waarschyniyk, dat dit iets zal uitwerken, de Perzen denken nu eenmaal het onder ste uit de kan te kunnen krijgen omdat ze weten dat het Westen practisch mach teloos staat. Aanvaarding door de Veilig heidsraad van het Engelse voorstel dat Perzië zal worden gelast zich aan het von nis van het Internationale Gerechtshof te houden is uitgesloten, de Ver. Staten zyn j er tegen en zelfs al waren zij en de meeste leden er voor, dan zou Rusland er toch een I veto over uitspreken. En zelfs al kwam er gehouden’ dlt 13 °P dezelfde da£- waaroP zo’n uitspraak, wat zouden de Engelsen I er aan hebben, de toestand in het Midden- 1 Abe over Abe. Oosten gedoogt nu eenmaal niet dat zo’n se taal een boek verschynen over de be- besluit met wapengeweld wordt doorge- 1 kende Friese voetballer Abe Lenstra, dat geschreven is door de ook bekende Friese I eten. De scherven hebben toen langs de schryver Abe Brouwer. Reclame in de Wereld-omroep? De rege ring overweegt de bouw van grotere zen ders voor de wereldomroep mogelijk te maken door het toestaan van reclame over deze zenders. Dit verklaarde de heer L. Neher Woensdagmiddag op het Congres van het Genootschap voor Reclame te Utrecht. Typhus in Dokkum. Er doen zich te Dok- kum twee gevallen van typhus voor. Het betreft twee buurvrouwen, van wie de ene als helpster van de zieke besmet werd. Beiden zyn naar de barak van besmette- iyke ziekten te Leeuwarden overge bracht. Ruim 21000 monnikoog. hebben ruim oog bezocht, dat is iets minder dan in 1950, toen ongeveer 22000 bezoekers kwa men. Het verschil zit in hoofdzaak in het lagere aantal dagjesmensen. Het minder gunstige weer spoorde niet aan tot dag- bezoek. Nieuwe burgemeester van Groningen ge- België, dat daarna voor doorzending zal installeerd. De nieuwe burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, is Maandag middag in een byzondere raadszitting ge ïnstalleerd. Naby de grens der gemeente te zyn opgewacht door de rijvereniging van de studenten en de bereden politie, volgde een tocht door de stad. In het stad huis, waar vele genodigden en de raads leden waren opgekomen sprak de loco- burgemeester, de heer J. de Wilde, zyn grote waardering uit over de kwaliteiten van de nieuwe burgervader. De Haagse roulettes draaien weer. Nu een aantal bestuursleden van Haagse speel- clubs is vrygesproken, hebben tal van ehibs aangekondigd weer te openen. In Der Haag zyn al weer twintig (kleinere) clubs geopend en clandestien wordt er roulette gespeeld. Prins Bornhard naar Amerika. Prins Bernhard zal omstreeks half October voor particuliere zaken een niet-officieel bezoek j aan de Verenigde Staten brengen. De Prins zal van dezr gelegenheid tevens ge bruik maken om in zijn hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine een bezoek te brengen aan enkele Amerikaanse marine-etablissementen. Regenmaker. Een ambtenaar van het me teorologische station te Vlissingen is ge schorst, omdat hij de regenmeter heeft bygevuld ten gerieve van iemand uit Ber gen op Zoom, die wegens een afgesloten Tegenverzekering op een bepaalde dag een neerslag nodig had van meer dan 3 mm. Er was maar 0.3 mm gevallen. j) Een helicoptère, die voor reclame- [ll doeleinden in de lucht was, vloog i (JJ laag over een voetbalveld in Zuid- (l) Frankryk, waar de leden van een UJ plaatseiyke club aan het oefenen l (v waren. u Een der spelers gaf een hoog schot, C «I dat tot aller verbystering het vlieg- R tuigje raakte. Dé hef schroef van de l helicoptère bleek te zijn getroffen en Ij het toestel moest een noodlanding G maken. fl T)EGIN dezer week werd in China de bliek gevierd. Het gebruikelijke geluk troost hebben_ dat 2e door de Ver Natles in het gelijk waren gesteld, dat zou het I verbleekte Engelse prestige misschien iets ten goede kunnen komen en de Labourre- gering behoeden voor schampere opmer kingen van conservatieve zyde in de ver kiezingsstrijd over dit deel der Engelse buitenlandse politiek, maar dat zou dan ook alles zyn. Mossadeq zal straks wel eens een huilbuitje voor de Veiligheidsraad krygen, maar wy vrezen dat het hele ge val tenslotte toch op huilen voor de En gelsen zal uitlopen. Trouwens ook voor de Ver. Naties is het geval niet prettig, want opnieuw zal de onmacht dezer organisatie blijken zoals vroeger reeds in het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir, in de Suezka- naalkwestie met Egypte en in de verhou ding tussen Israël en de Arabische landen. Wat deze laatste kwestie betreft: de ver zoeningscommissie van de Ver. Naties die te Parijs vertegenwoordigers van Israël en de Arabische landen byeenriep om haar taak aan te vangen, kon nog geen succes boeken. In feite blijkt, dat de Arabische Rooskleurige toekomst. Minister-presi dent dr. W. Drees verzekerde in een rede voering te Amersfoort, gehouden, dat er nog ruime mogelijkheden voor ons volk bestaan en dat er andere horizonten open gaan, nu industrie en handel zich meer en meer op Afrika en Zuid-Amerika gaan richten. Trein ontspoord. De electrische trein 1071 is Woensdagmiddag om vijf uur met 75 km snelheid ontspoord op het traject Am sterdamHaarlem bij Sloterdijk. De ra vage was ontzettend, maar slechts één passagier werd licht gewond. Enkele wa gons werden volkomen weggerukt uit het treinstel en opzy geslingerd. De rails scheurde, masten en bovenleiding knapten af en kwamen in een enorme stofwolk naar beneden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1