ENGELSE BOOM WORDT HOE LANGER HOE DUNNER Nieuwe Koffiebon door Nederland 47e Jaargang No. 79 Vrijdag 12 Oct. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward Buitenlands Overzicht I üs hjoed to sizzen Gebeurde in Egypte les voor Frankrijk Midden-Oosten doortastend in het verscheuren van verdragen Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad <5 De Ijippen strike sa stil oer 't Iftn i t 0 1 den bereikt, is een andere vraag. De En- t c 3 wed, ra 80 ilger- )ega Ver- Ou- Jel- zv ssen jen. vrije hand in de Soedan krijgt, C" van Njjlwater zal beroven, dat het zelf nodig heeft. West-Duitsland. In dit verband zijn wij ook zeer nieuwsgie rig naar het verder verloop van de onder- handelingen tussen de Grote Drie en W.- Duitsland. De West-Duitsers hebben voor Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te Den Haag heeft bon 608 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 516 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrij dag 12 October 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 27 October ’51. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 22 November 1951 plaats hebben. Jr-> Isga. Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) L951. ipjes Sip- tiraa vert r te Aal- 3 J i t Vlas, Veen- irden 19B1, g en zv Uit- erda neer, igtje k If ,r 1. •t i- digingssysteem als prijs practisch totale onafhankelijkheid op alle gebied geëist. Zo als bekend, wensten de Grote Drie toezicht op de Duitse industrie te houden. Dit was vooral een Frans verlangen en we zullen ons niet verwonderen als Amerikaanse drang ook hier weer concessies aan West- Duitsland veroorzaakt, hoewel een volko men herstel van de W.-Duitse onafhan kelijkheid een ongunstige invloed op de Franse binnenlandse toestand zal hebben, er is daar reeds nu sterk verzet tegen de hoge prijs, welke men voor Bonns even tuele medewerking aan de defensie betaalt. Verzet aangewakkerd door het feit dat de neo-nazi’s een groeiende Invloed in West- Duitsland krijgen. De verkiezingen in Bre men bewezen dat weer eens. De socialisten bleven wel de sterkste partij en boekten zelfs winst, maar de neo nazi’s kregen 7.7 pet. der stemmen, maar iets minder dan de sterk achteruitlopende christelflk-demo- cratische unie, de party van dr. Adenauer, welker verlies de neo nazi’s juist ten goe de schijnt te zijn gekomen. Het is een be denkelijk verschijnsel, dat juist de partij, welke in de regering van West-Dultsland de grootste invloed heeft, verliezen naar die richting lijdt, terwijl de achteruitgang dezer partij, de s.d. weer aanleiding geeft op nieuwe verkiezingen voor het bonds- parlement aan te dringen. Jurjen krijt in griene rite, Mar Beitske wol neat fan him wite. heid. De Engelse politiek stuurt in die richting door te trachten de bevolking er voor rijp te maken, de Egyptische eis is in wezen imperialistisch en inwilliging zou ook wel eens noodlottig voor de Soedan kunnen zijn; de Egyptenaren zijn tot nog toe niet in staat gebleken zich zelf be hoorlijk te besturen, hoe zouden ze het dan een ander volk kunnen doen; bovendien bestaat het gevaar, dat Egypte als het de dit land I hij deze regering, dat zfl niet geleefd heeft het zelf x De Arabische Liga heeft besloten de on afhankelijkheid van Marokko voor de in November te houden algemene vergade ring der Ver. Naties te Parijs te brengen. Zoals bekend, willen de Fransen het pro tectoraat over dit gebied nog niet ophef- fen, natuurlijk niet alleen om ideële rede- i nen zij vrezen een terugval tot feodale toestanden als de gehele Franse admini stratie wordt opgeheven zij willen in dit ook strategisch belangrijke gebied blij ven. Maar de eis van de Istiqlal, de Ma rokkaanse onafhankelijkheidsbeweging, en van de sultan, thans ook weer door het Egyptisch initiatief sterk aangezet, zal men niet gemakkelijk naast zich neer kun nen leggen. Engeland en Amerika voelen dat ook wel, ze willen ook de Fransen niet graag voor het hoofd stoten, maar de Ara bieren allerminst. Vooral de Amerikanen willen dat niet, hun afkeer van alle z.g. kolonialisme maakt hen nu eenmaal ge makkelijk toegankelijk voor verlangens naar onafhankelijkheid van rijp en groen onder de volken en zfl aarzelen dan niet daarbij zekere druk op hun bondgenoten van wier trouw, omdat deze geen an dere keus in deze wereld hebben, zij toch verzekerd zijn uit te oefenen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Maandag in Amersfoort op het parade- terrein van Infanteriekazerne aan de Leusder- weg nieuwe vaandels uitgereikt aan drie batal jons van het regiment Infanterie Oranje Gelderland. H. M. biedt een der vaandels aan. algemene instemming van zijn volk heeft. De nog aanhoudende discussie tussen W.- en O,-Duitsland over de eenheid van het Duitse rflk en de z.g. concessies, welke de Oost-Duitsers daarvoor bereid schijnen te doen, spelen natuurlijk dr. Adenauer in zgn spel met het Westen ook in de kaart. Wel stelde hfl naar het Ooste'n enige on mogelijk door de communisten in te wil ligen eisen (o.a. vereniging ook met het vroegere Duitse gebied over de Oder-Neis- se grens) maar deze hele discussie stelt hem in staat tegenover het Westen een vertragende actie te voeren, welke de Ame rikanen die niet tevreden zijn over het tempo der bewapening der W.-Europese landen te feller kan maken de knoop maar door te hakken en Adenauer zeer tegen de zin van Frankrijk de prfls te betalen welke h(j vraagt. Zo brengt de stijging der spanning tussen Oosten en Westen voor de man in de straat zich ook uitend in al het gepraat uit Moskou en Washington over de atoomwapenen ook mede een toenemende onderlinge spanning tussen de Westelijke bondgenoten in het Oosten zal het trouwens met de medestanders van Moskou wel net zo gaan De sterkste en machtigste der deelnemers in een pact geeft nu eenmaal de toon aan en zet zijn partners tot pres taties aan, welker last hij, bij alle goede bedoelingen, misschien zelf niet beseft. Daarom is het zo goed dat onze minister Stikker op de conferentie te Ottawa ge pleit heeft voor de uitbreiding van het Atlantisch Pact tot een Atlantische Unie, d.w.z. een organisatie, die niet alleen streeft naar militaire, maar ook naar po litieke, economische, sociale en culturele samenwerking. In die sfeer zal de stem der kleineren meer tot zijn recht kunnen komen dan in de militaire, zodat ten slot te meer onderling begrip voor eikaars mo gelijkheden en moeilijkheden ontstaat. TVIEN kan niet zeggen, dat het Midden-1 gelsen handhaven, zeer terecht, hun oude -LTr Oosten niet doortastend is als het op standpunt: eerst een nieuwe overeenkomst met Egypte voor we de Suez-kanaalzóne ontruimen, en in de Soedan moet het volk zelf beslissen over zfln lot. Londen staat hier veel sterker dan in Perzië, omdat het troepen in de Kanaalzöne heeft, die buiten Egypte om verzorgd kunnen worden, het behoeft ze dus niet terug te trekken en als de Egyptenaren ze er uit willen heb ben, zouden zfl ze moeten aanvallen. De vijandige daad zou dus door Egypte zelf gepleegd moeten worden en daarover zal Kaïro zich wel tweemaal bedenken. Maar Egypte is een zo belangrijke schakel in het verdedigingsstelsel van het Midden- Oosten dat er op een of andere wijze toch naar een oplossing moet worden gezocht, een oplossing, die evenmin als die in Per zië, er nog een kan zijn tussen Engeland en Egypte. Daarvoor staan de betrokken landen te zeer tegenover elkaar en zijn er te grote belangen van het gehele Westen bij betrokken. Het zal, zoals het ook al licht met het Perzische oliegeschil via de bemiddeling van de Veiligheidsraad zal gaan, een compromis tussen het gehele Westen en Egypte moeten worden, waarin dus Amerika, welks steun zowel Perzië als Egypte behoeven, een hartig woordje zal meespreken. Maar gemakkelijk zal het ook dan niet gaan. Het Westen heeft zeer groot belang bij vriendschap met de Ara bische landen en de Ver. Staten hebben op zijn tijd het niet aan druk op hun part ners laten ontbreken als het er om ging deze landen tegemoet te komen, zo b’jv. op Engeland in het Perzische oliegeschil. Maar het zal ook Washington moeilik val len aan de Egyptische eis inzake de af stand van de Soedan tegemoet te komen, omdat dit in wezen een imperialistische eis is en een koloniale verhouding tussen Egypte en de Soedan zou vestigen, welke verhoudingen de Ver. Staten zozeer ver afschuwen. Wankele basis. Daar de soc.-dem. van Schumacher die ook het Saargebied in een weer verenigd Duitsland wil opnemen tegen de herbe- wapeningsplannen van West-Duitsland blijven, is de basis der besprekingen tus sen de Grote Drie en dr. Adenauer ook vrij wankel, omdat men eigenlijk niet weet of zfln standpunt nog wel door de meer derheid van het W.-Duitse volk gedeeld wordt, al twijfelen we niet of zijn wens naar volledige onafhankelijkheid wel de Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m, Giro 87926 Het compromis. Hoe dit compromis echter zou moeten wor- I hun deelneming aan het Westerse verde- het verscheuren van verdragen aankomt. Eerst maakte Perzië het contract met de Engelse oliemaatschappij tot een vodje pa pier, nu kondigde Egypte aan dat het van plan is de verdragen te verscheuren, welke de Egyptisch-Engelse verhouding regelen betreffende de aanwezigheid van Britse soldaten in de zóne van het Suez-kanaal en betreffende het gemeenschappelijke En gelsEgyptische bestuur over de Soedan. Het laatste is al ernstig genoeg, de Engel- sen hebben steeds getracht van hun be wind in de Soedan een model beheer te maken. Het gebied dat ongeveer vijf maal zo groot als Frankrijk is en 10 millioen inwoners telt, wordt al een halve eeuw lang door Britse gouverneurs bestuurd, welke benoemd worden met goedkeuring van de Egyptische regering. Onder dit be wind is in de Soedan, bij een deel der be volking de wens naar zelfstandigheid ge groeid, dus een nationalisme ontstaan, dat geenszins vereenzelvigd mag worden met het Egyptisch nationalisme. De nationalis. ten van de Soedan zijn gesplitst in dègè- nen die aansluiting bij Egypte willen en een groep welke onafhankelijkheid wil van het land, dat daarop onder Engels bewind ook voorbereid wordt. Maar in de Soedan ligt de boven Nfll, daar ligt dus de sleutel voor de onmisbare be- vloeiïng van Egypte, zodat het even be- grflpelflk is, dat Egypte er de lakens wil uitdelen als dat Engeland er het bewind in handen wil houden. Het laatste niet al leen omdat Engeland een oog op het Nijl- water wil houden, dat ook voor de Soe dan nodig is om er vruchtbaar land te winnen, maar ook omdat Londen daardoor in staat is zekere druk op Egypte in tij den van crisis uit te oefenen. De Egypti sche eis dat de Engelsen uit de Soedan I zullen trekken en dat de koning van Egyp- i te tevens koning van de Soedan zal zijn wordt geenszins gedekt door het nationa- j liteitsbeginsel. Volgens dat beginsel heeft Voor Engelse regering: zuur. de Soedan recht op totale onafhankelijk- Uitermate zuur is het gebeurde weer voor de Engelse regering, welke machteloos moet toezien dat de Engelse positie in het Midden-Oosten steen voor steen wordt af gebroken. Geweld kan zij niet gebruiken, hoezeer onverantwoordelijke lieden in deze verkiezingsdagen daarvoor in Engeland dan ook pleiten. Ook Churchill gaf toe dat de dagen, dat Engeland zijn zin met de sterke arm kon doordrijven, voorbij zijn. Veeleer verwijt naar de stelregel: „Wie niet sterk is, moet slim zfln”, hij verwflt haar dus, dat zfl haar diplomatieke spel niet met voldoende bekwaamheid heeft gespeeld. De vraag blijft natuurlijk of de conservatieven dat wel zouden hebben gekund, de ervaring leert nu eenmaal dat het Westen zich bij na steeds te lang vastklemt aan rechten, welke men eenmaal verworven heeft, maar in deze beweeglijke tijden niet meer door de tegenspeler worden erkend; bijna steeds loopt men achter de feiten aan. Dat de Labourregering echter bij de ver kiezingen op 25 October a.s. ook dit echec in Egypte zal worden aangerekend, daar van zijn wij overtuigd; het Engelse volk ment nu eenmaal een kop van jut hebben. Intussen is het gebeurde in Egypte ook een les voor Frankrijk. Vader doodde zfln zoon: 6 maanden. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de 43-jarige C. de M. uit St. Jan Steen, die er van beschuldigd werd in de nacht van 6 op 7 Juni zijn 17-jarige zoon Johannes Jacobus om het leven te hebben gebracht, tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest sedert 12 Juni. Grote brand in Schiedamse fabriek. Woens dagmorgen ongeveer 3.30 uur is een brand van zeer grote omvang uitgebroken in de chocoladefabriek „De Baronie” aan de Waranda te Schiedam. De brand woedde over een uitgestrektheid van minstens 50 meter. De Oostenwind wakkerde het .vuur nog aan. Een groot deel van de huizen aan de Waranda werd ontruimd daar een hevige vonkenregen op de daken neersloeg. Omstreeks zeven uur was men het vuur meester. In de fabriek zal voorlopig niet kunnen worden gewerkt. Militaire orders blijven uit. Wegens het uitblijven van verwachte militaire orders zullen met ingang van Maandag a.s. enige werkplaatsen van de Bata-schoenfabrieken in Best tijdelijk worden stilgelegd. Als ge volg hiervan zullen ongeveer 300 arbeiders op wachtgeld worden gesteld. In totaal werkten tot dusver circa 2500 personen bij deze Nederlandse industrie. 15000 gulden verduisterd. De Velsense politie heeft de 31-jarige Amsterdammer P. W. A. de G. gearresteerd, die, voor zover nu valt na te gaan, in zijn functie van boekhouder bij een IJmuidense groot handel in vis annex rokerij, 15000 gulden heeft verduisterd. De G. heeft de verduis tering toegegeven. Een accountantsonder zoek za.l nog moeten uitmaken of het ge schatte bedrag juist is. BY ’T FOAKTGEAN FAN ’E LJIPPEN. De Ijippen strike yn kloften oer ’t l&n, dat skier Yn mist en stourein, wiet derhinne leit. Hja lykje swier en dröf fan djippe ün- wennichheit, Nel ’t bilde foarjierslok, dat lenris wie. en koart Bliuwe lija noch en gean’ om, as in rou- stoet giet, Swart yn stourein en stoarm, yn djip fortriet, Hja strike noch ienris del en fleane dan swtjende foart. J. De Ijippen strike sa sêft oer It lAn en swije; Binne stil fan har roppen, dat sa blier En gol oer dizze greiden klonk, doe’t ’t forjier wie, En ’t liket, as soene wy nea wer ’n Mai- tiid krfle. Egypte zjjn zin? Toch is er enig gevaar dat Egypte in de Soedankwestie zijn zin krijgt. Het heeft immers tegelijkertijd het verdrag met En geland inzake de Suezkanaalzêne ver scheurd. Die éénzijdige opzegging dreigde al lang, maar nu heeft, blijkbaar aange- moedigd door de driestheid van de Perzi sche regering inzake het oliecontract, de Egyptische premier Nahas Pasja, de knoop doorgehakt. Deze zaak gaat het gehele Westen direct aan omdat hier de ’zeer kwetsbare verbinding van het Westen met het Oosten en het ongestoorde verkeer via het Suezkanaal ook in oorlogstijd in het geding is. Dit is een levenskwestie voor het Westen. Het gebruik van dit Kanaal in een oorlog en de ontzegging van dat ge bruik aan een eventuele vfland moet gega randeerd zijn. Er is de laatste tijden al naarstig gezocht naar een oplossing. Nog enkele uren voor de Egyptische rege ring .deze stap deed, kwamen de Ameri kaanse, Engelse, Franse, en Turkse ambas sadeurs te Kairo bijeen om die oplossing te bespreken, welke zoals ook al reeds eerder in een onzer overzichten werd mee gedeeld, gezocht zou worden in een aan bod aan Egypte tot opneming in een z.g. defensiecommando voor het Midden-Oos ten dat aangehecht zou worden aan het Atlantische Pact en waarbij het nieuwe lid van dat Pact, Turkije, de schakel zou zijn. De Engelse troepen zouden dan de Kanaal zöne ontruimen als Egypte bereid was de aanleg van de nodige verdedigingswerken in deze zóne toe te laten en voor het on derhoud wilde zorgen. De haastige beslis sing van ;de Egyptische regering, voor haar deze voorstellen konden worden over handigd, schijnt te wijzen op een chan tagepoging. Waarschijnlijk heeft men te Kaïro gedacht sterker bij de onderhande- lingen te staan als men eerst beide ver dragen verscheurde, om dan op een com promis aan te sturen, waarbij Egypte in ruil voor zijn medewerking aan een defen siecommando voor het Midden-Oosten, het bestuur over de Soedan zou krijgen. Schorsing by gevangenis te Leeuwarden. In verband met de onregelmatigheden, die bij de Leeuwarder bijzondere strafgevan genis zijn ontdekt, is thans de adjunct- directeur van de arbeid in deze inrichting, de heer V., geschorst. Bjj bromfietsverkeer geen alcohol. In Ure- terp is een beschonken bromfietser tegen een auto gebotst. De man werd over de weg geslingerd, maar kon, na behandeling door dr. Minkema, naar huis worden ver voerd. Merkwaardige straf voor radio-amateur. Een Deventer jongeman die met een ge heime zender had gewerkt, zag zich door de Zwolse politierechter veroordeeld tot 25 gulden boete. Tevens werd bepaald, dat hij binnen twee jaar zijn bevoegdheid moest verwerven om te zenden. Slaagt hij daarin dan krijgt hij zijn zendapparaat te rug. Moedig optreden van 12-jarige knaap. De 12-jarige Jan van der Zalm te Leidschen- dam heeft het leven gered van een 3-jarig meisje, dat reeds enige tijd in een sloot had gelegen en nog slechts met de voetjes boven water lag. De ijlings toegeschoten arts, dr. Van der Stam, heeft het meisje overgebracht naar St. Antoniushoeve, waar na veel moeite de levensgeesten op gewekt konden worden. Zuinig stoken: ambtenaren vacantie! Er bestaat een grote kans, dat de departe menten van algemeen bestuur en de rijks- bureau’s de komende wintermaanden een zodanige werktijd invoeren, dat. zij ook op Zaterdagmorgen gesloten zullen zijn. Een desbetreffend voorstel heeft de Minister raad bereikt met de bedoeling daarmee een belangrijke besparing van kolen te verkrijgen. Koe werd dol en ging er vandoor. De vee- expediteur Dragt te Wolvega was juist be zig een koe uit zijn veewagen te halen, toen het dier plotseling dol werd en de Rijksstraatweg op rende. Een motorrijder trachtte de koe tegen te houden, maar dat had tot gevolg, dat zfln motorrijwiel licht beschadigd werd en hij zich achter een boom in’ veiligheid moest stellen. De inmiddels gewaarschuwde Rijkspolitie maakte met een welgemikt schot een ein de aan deze Wild-Westrace. Jongetje verdronk in Zuiderhaven te Har lingen. Dinsdagmiddag was het 7-jarig zoontje van de familie Boomstra, wonen de in het Lanen Poortje te Harlingen, met een vriendje aan het spelen op een aantal in de Zuiderhaven liggende dekschuiten. Het jongetje raakte plotseling te water, is klaarblijkelijk direct onder een der schuiten geschoten en verdronken. Eerst na een uur dreggen slaagde de politie er in het lijkje op te halen. Ambonezenschooi. In het woonoord Schat tenberg te Westerbork is een bijzondere lagere school voor Ambonese kinderen ge opend. 220 kinderen bezoeken haar. Arrestant wil niet zeggen wie hij is. In de cel van het politiebureau te Zaandam be vindt zich een man, die er van verdacht wordt verduisteringen te hebben gepleegd. Hij gaf aanvankelijk voor Limburger te zijn, doch bij onderzoek bleek echter, dat de opgegeven naam, adres en woonplaats, alsmede de geboortedatum, niet juist wa ren. Toen men hem dit mededeelde, ant woordde hfl slechts: „Zoek het maar uit, ik weet het niet.” Voorlopig wordt hij vastgehouden. De melk was verdwenen. Toen de heer S. Huisman te Kollumerzwaag zijn koe wou melken, bleek hem, dat dit reeds door een onbevoegde was gedaan. De politie stelt een onderzoek in. Marine schoot op visser. De bejaarde heer I. Huisman uit de Javastraat kreeg, toen hij rustig zat te vissen, een kogel in zijn wang, door een schot van een marine man. Omstreeks half elf, toen hij in zijn schuitje op de Boezem (het verbindings- water tussen IJ en Merwedekanaal) zat te vissen, schoot plotseling een marine-oplei- dings-motorboot voorbij. Uit een der pa trijspoorten werd geweervuur op de oude man geopend zonder dat daartoe enige aanleiding bestond. Wonder boven wonder werd de'man slechts aan de wang getrof fen. Leo Prins, de jongeman, die Dinsdag pre cies een week geleden het besluit nam niet met zijn moeder, broertjes en zusjes naar Canada te emigreren, is terecht. Hij is gevonden bij zfln oom in Heemstede, waar hij na de ontvluchting van zfln ouderlijk huis in Zwflndrecht een toevlucht zocht. Manus Oly in beroep. Manus Oly gaat in hoger beroep van de straf, hem op 5 dezer opgelegd door de Zufphense rechtbank. Zijn vonnis luidde toen vier jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering na af loop van de straftfld. Het Arnhemse ge rechtshof zal dus t.z.t. de beruchte in- en uitbreker voor zich zien verschijnen. Leiker bedankt als hoofd van R.O.N. De heer Sjoerd Leiker heeft met ingang van 1 Januari 1952 ontslag gevraagd als di recteur van de Regionale Omroep Noord, welk ontslag hem eervczl is verleend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1