11 Gabe Skroar NEDERLAGEN VOOR MINISTER LIEFTINCK üs hjoed to sizzen wapens Gemeenten hebben recht op eigen geld door Nederland No. 83 47e Jaargang Vrijdag 26 Oct. 1951 B ohward Hwat hat Buitenlands Overzicht Amerikaanse voorsprong inzake atomische KAMEROVERZICHT DL st t slim kriu- □eten Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA rte veile ceiieeteastlt. Tijden* te is Zwidaz een miauwende kat de kerk van Zuid-Scharwoude binnengelopen. Men ving het dier in een collectezakje, waarvan een diaken naderhand opmerkte, dat hij het nog nooit zo vol had gehad. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) is sa idzje r nel Tekenen, die er op wijzen htf is, er s- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 bied hebben de.se week werd de 18e atoomexplosie uit Amerika, de 3e uit Rus land (de laatste ook door de Amerikanen geconstateerd) gemeld zou Moskou tot het inzicht gebracht hebben, dat het Wes ten de Russen thans zozeer vooruit is, dat het ’t voordeligst voor de Sovjet-Unie zou zijn in onderhandelingen te treden over een werkelijke ontwapening. Het klinkt alles wat heel optimistisch, maar inderdaad hoort men deze veronderstellingen de laat ste tijd in groeiend aantal en de aandelen van wapenfabrieken enz. in de Ver. Sta ten waren er zelfs deze week aanmerke lijk lager door. Zou er iets waars in deze geruchten zitten, dan ware dit wel een groot succes voor de politiek van presi dent Truman en zijn medewerkers en zou dit de democratische partij bij de verkie zingen in 1952 geen windeieren leggen. For- Bolswartls Nieuwsblad D Churchill maakt goede kans Verlies van Labour. ate er •en je een arre Jim niet, eten net dan War iel ke Angstig avontuur van Urker vissers. Het convooi Nederlandse en Belgische vissers vaartuigen, dat al vele dagen in Ostende had gelegen om naar Argentinië te ver trekken, is Dinsdag uitgevaren. Vrij kort na het 'vertrek heeft zich ter hoogte van Grevelingen een ernstig ongeluk voorge daan: een der schepen is gezonken, geluk kig zonder dat opvarenden om het leven kwamen Wy woene op in eilftn bliuwe, Fier fan alle foroaring fandinne, Ynpleats fan op ’e tiid lê.ns to driuwen, Hweryn wy gjin héldfêst fine kinne. Doe’t Adam spitte en Eva spoun Hwer waerd it adeldom doe foun? lyti grea. nel it P. iwen noat sus- iar- Jel- srk- ioat Ja, fel- ïeit 1 3. t de imen Lok- Iroe- r de foar ?oed Mar ike eje. Ikt l/t i I. srt. eaf en de :es ie. ave’ goed i, de kin Ik ris en Ik is l- Deinst Rusland terug iket de mar .t in Hie lt ie m rs 3t 3- b er v- ie H, rs Ier Dr. in ai na sil au. ’de iel ir- M- Mar de tiid giet jimmer syn wei, En rêsthaide docht hja net, En wy driuwe op har weagen mei, Oan’t hja ten kear oan wél üs set. J. hervatting der wapenstilstands besprekingen Men zou hebben verwacht dat als de Rus sen invloed op deze beslissing hadden, de ze juist andersom zou zijn geweest; im mers op hoe meer plaatsen het Westen in militaire acties is gewikkeld, hoe beter voor Moskou. De vraag is nu maar of de Chinezen en N.-Koreanen buiten Rusland om tot hun besluit om de mogelijkheid van een wapenstilstand te onderzoeken zijn ge komen, of dat Moskou vreest, dat als er niet onderhandeld wordt de Amerikanen hun militair optreden in Korea zo zullen verscherpen dat Rusland zelf mede in het conflict zal worden betrokken. Beide on derstellingen pleiten niet voor de werke lijke kracht van Rusland. Deze Russische houding is ook geheel in strijd met het antwoord dat Moskou kort geleden aan Amerika gaf op een verzoek van Was hington om haar bemiddeling te verlenen voor een wapenstilstand in Korea, om er ger te voorkomen. Dat antwoord was uit dagend, vol van beschuldigingen aan Ame rika over kwade trouw enz., hoewel de Russen zich wel bereid verklaarden tot nader overleg. De meeste commentators in het Westen leiden uit een en ander af dat de Russen wel een grote mond hebben, maar meer en meer terugdeinzen voor de mogelijkheid werkelijk in conflict te raken met de Ver. Staten en him bondgenoten. Daarbij zou dan de snelle ontwikkeling der atomische wapenen in Amerika een rol hebben gespeeld. De voorsprong, die de Ver. Staten op dit ge- de En- moeten en eco- E TIID. Wy soene wol fêsthélde wolle, It liet, dat wy hjoed heare; Wy soene wol rêsthAlde wolle Yn ’e tiid en dy keare. Dat fan lolke- a yn Ook toevallig. De in Den Hoorn (Texel) wonende vinder van een in België opge laten wedstrijdballon heeft van de eige naar, aan wie hij het bijbehorende kaartje had teruggestuurd een foto van de kerk van.Den Hoorn gekregen. Een familie lid van de Belg had die deze zomer ge maakt. generaal Clark, bij de Heilige Stoel. Het is voor het eerst sinds 1870, dat Amerika bij ’t ook diplo matiek belangrijke Vatlcaan officieel ver tegenwoordigd zal zijn. De president Is waarschijnlijk mede tot zijn besluit geko men door de kloeke houding welke de ka tholieke kerk ook in de satellietstaten te genover het communisme aanneemt. Truman stuurt ook in deze aan op samen bundeling van alle anti-communistische krachten. De senaat zal echter nadat ze van reces teruggekeerd is de benoeming moeten bekrachtigen. Intussen heeft Tru man de benoeming zelf al uitgesteld om dat generaal Clark als officier ook de toestemming van het congres nodig heeft een burgerlijk ambt te aanvaarden. Hier mee is deze zaak op de lange baan ge- gebracht, de president had waarschijnlijk niet op zoveel verzet gerekend. TWANNEER er thans, nu het tijdstip van de algemene vergadering der Ver. Na ties te Parijs nadert, stemmen opgaan, die pleiten voor een reorganisatie van dit li chaam, mag misschien de vraag gesteld of de initiatiefnemers niet beter deden zich zelf te herzien. Vooral de Russen hebben critiek op de Ver. Naties en van hen ver wacht men dan ook een scherpe aanval op deze organisatie ter algemene verga dering, waarbij zjj schijnen te hopen op de bjjval van Nehroe, de premier van India, die ook niet tevreden is over hetgeen de V. N.. thans presteren. Gemeenschappe lijke critiek hebben Rusland en India voor al op het feit, dat communistisch China buiten de Ver. Naties wordt gehouden en de Russen hameren maar steeds op het aambeeld dat de V. N. op het ogenblik niet anders is dan een instrument van be paalde machtsgroepen, waarmee zij na tuurlijk bedoelen de Atlantische groep. Deze klaagt echter op haar beurt, dat de V. N. eigenlijk nog helemaal geen instru ment voor handhaving van het recht is, omdat ze door de Russische hantering van het veto-recht machteloos is. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin in Deventer een bezoek ge bracht aan het Rijksopleidingscentrum voor Landbouwhuishoudonderwijs „Rollecate”. Opname tijdens de rondgang door de tuinen van het centrum. Links H. M. de Koningin. j Twee Ijjken ontdekt in Larense tuin. In de tuin achter een villa aan de Rijksweg bij Laren zijn Maandag de stoffelijke res ten gevonden van twee mensen, die in de oorlog om het leven zijn gekomen. Om trent de identiteit van de slachtoffers be stond eerst geen zekerheid, maar het ver moeden bleek juist, dat ’t twee Joodse on derduikers zijn, de Duitse gebroeders Hom, die in het begin van de oorlog in de villa een schuilplaats hadden gevonden. De politie veronderstelt, dat de beide on derduikers in ’42 zijn vermoord en daarna in een kuil achter de villa zijn begraven. Vastrecht met 25 pet. omhoog? Het plan van minister Van den Brink tot herzie ning van de electriciteitstarieven omvat o.a. een verhoging van ’t vastrechttarief met 25 procent, zo verneemt Het Vrije Volk. Het ligt evenwel in de bedoeling een beperkt deel van het huishoudelijk gebruik I vooralsnog buiten de tariefsverhoging te houden. Alweer? Men vreest instorting van de eeuwenoude Werenfriedtoren te Eist, waarvan dagelijks stukken steen neerval len. Egypte, waar de Engelsen direct na de opzegging door Kaïro van de Engels-Egyptische ver dragen, zeer krachtig zijn opgetreden, hun troepen in de Kanaalzöne hebben versterkt en practisch het bewind in deze zöne in handen hebben genomen op zo afdoende wijze, dat het Egyptische leger, dat aan de overzijde van het Kanaal nog altijd gemobiliseerd is tegen Israël, eigenlijk af gesneden is van zijn bases, alle aanvoer voor dat leger moet door het door de En gelsen beheerste gebied. De Egyptische regering dreigt al een klacht bij de Vei ligheidsraad tegen dit Engelse optreden te zullen indienen, op zijn beurt heeft het be stuur van de Soedan een beroep op de Ver. Naties aangekondigd om het land onder beheer van dat lichaam te nemen, zo lang het volk niet rijp gacht wordt voor zelf bestuur, om te voorkomen dat Egypte zich van het bewind er over meester maakt. Ook dit zijn echter kwesties waarin de Ver. Naties machteloos zullen zijn, daar voor speelt dit gebied een te belangrijke rol in de machtsverhoudingen tussen West en Oost. Het Westen kan in de hui dige situatie de beheersing van het Suez- kanaal niet opgeven, ook Amerika ziet dat wel in en schaarde zich dus volledig ach ter de Engelse actie. Maar deze toestand kan niet lang Voortduren, de verhouding tussen het Westen en het Midden-Oosten zou daardoor steeds slechter worden, Ame rika heeft dan ook verklaard, dat de po gingen om Egypte in het Midden-Oosten op te nemen zullen worden voortgezet. We blijven nieuwsgierig of bij deze pogingen de Soedan van Amerikaanse zijde niet als lokaas zal worden gehanteerd om Egypte de zijde van het Westen te doen kiezen. De verplaatsing van Engelse troepen naar de Suez-zöne betekent intussen een ver zwakking van het militaire vermogen der Atlantische landen in de omgeving van West-Europa, welke tot een steeds sneller tempo van de bewapening der West-Euro- pese landen- en van de onderhandelingen over de West-Duitse herbewapening aan spoort. Het opmerkelijke van de huidige ontwik keling in de wereldpolitiek is, dat nu de Atlantische landen in het Midden-Oosten in een wespennest zitten, de Chinezen en Noord-Koreanen toch hebben toegestemd in de In stoet van 40 voor de rechter. Een apar te zitting moest de politierechter te Roer mond Dinsdag wijden aan de berechting van een veertigtal personen, die, „sterk onder de Invloed”, rijwielen, motor- en an dere voertuigen hadden bestuurd. Hun toe stand was zodanig geweftt, dat zij niet meer tot het houden van de juiste koers in staat moesten worden geacht. Het re gende geldstraffen van f30 tot f50 en gevangenisstraffen van vijf tot veertien dagen. Aan drie personen werd de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen ontzegd. Trein greep dorsmachine. Op een onbe waakte overweg tussen Coevorden en Em men, onder de gemeente Dalen, is Dins dagochtend een diesel-electrische trein in volle vaart op een aanhangwagen van een dorsmachine gereden. De aanhangwagen werd versplinterd; de trein liep aan de voorzijde schade op, terwijl voorts een aan tal ruiten brak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk was te wijten aan de dichte mist. De trein zette de reis met vertraging voort. Bekend auteur overleden. Maandagavond is op „De Pauwhof” te Wassenaar plot seling overleden de letterkundige Maurits Esser, die schreef onder de schuilnaam Gerard van Eckeren. Maurits Esser werd op 29 November 1876 te Haarlem gebo ren, bezocht het gymnasium en ging in 18:18 in de boekhandel en de uitgeverij. Vijf en twintig jaar is Van Eckeren uit- j gever geweest, directeur van de Hollan- I diadrukkerij te Baam. De bekende serie „Uren metwas een van zijn initia- I daarmee eens. De heer Beeminck (c.h.) had minder suc ces. De regering wenste het percentage van acht het aandeel dus in de Rijks- belastingen, dat ten goede tkomt aan het Gemeentefonds te verhogen tot 10.3 pet. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat dit zelfs op 11.7 pet. zou worden gebracht. Men is daarvan afgestapt, omdat onze mi litaire inspanning dit ónmogelijk maakt. Een groot deel van de Kamer vond dit percentage eigenlijk te laag. Minister Llef- tinek bestreed dit. Hij rekende uit, dat de gemeenten 135 pet. krijgen van de uitke ringen in het jaar 1939. Bovendien is het niet uitgesloten, dat zij zelfs iets meer krijgen. Ook zal er nog gereserveerd kun nen worden voor moeilijker jaren. Want met dit principe ging de Kamer accoord, al verzette hij zich hevig tegen het niet vrijgeven van de f280 millioen, want dat was niet afgesproken. De bewindsman was van mening, dat de gemeenten wel aardig rond kunnen komen. Het amendement Beerninck wilde dit percentage van 10.3 op 11.2 brengen. Deze poging strandde om dat h{j slechts Werd gesteund door de a.r., v.v.d. en s.g.p., terwijl van zijn eigen frac tie hem nog drie personen in de kou lieten staan: de heren Tilanus en Krol en jvr. Wttewael van Stoetwegen. Onbegrijpelijk was dit niet, daar de Minis ter het „onaanvaardbaar” over dit voor stel had uitgesproken. Dat betekende dus: als het wordt aangenomen, treed ik af. Nu ziet men steeds bü dergelijke situaties, dat de wd en een deel der chu zich daar van niet veel aantrekken. En deze beide partijen steunen toch dit kabinet. Zij heb ben er in ieder geval een Minister aan ge leverd. Het is dus een kabinet op een bre de basis. Maar als het er op aankomt, wordt het slechts gesteund door de kvp en de socialisten. Van die brede basis blijft op den duur dus niet zo heel veel over. Een kwestie, die bij de volgende Kabinetsfor matie nog wel eens een rol zal spelen. Overigens schiet de Kamer maar slecht op met haar werkzaamheden. Alweer heeft zij een week rust. Onbegrijpelijk is dit niet, maar wel te betreuren. Een reden voor de trage gang van zaken is ongetwijfeld het feit, dat de problemen zo ingewikkeld zijn. Zo liggen er bijv, te wachten: het Schu- man-plan, crediet-contröle, uitvoeringsor ganisatie van de sociale verzekering en talloze andere wetsontwerpen, welke niet in een handomdraai te bekijken zijn. Dat remt natuurlijk de werkzaamheden. Een schriftelijk overleg met een Minister is voor de commissie van voorbereiding niet voldoende. Er moet meestal ook nog een mondeling onderhoud komen, tussen vier muren. Dat vergt allemaal tijd. En er zijn maar honderd Kamerleden. Dit is ook al een reden om dit aantal uit te breiden. De wetsontwerpen van de Regering dienaan gaande zullen wel niet zo heel lang meer uitblijven. Hoe de grote fracties op deze kwestie zullen reageren, wordt echter steeds onduidelijker. Op het moment zijn de gemoederen in de Ver. Staten nogal bewogen door de be noeming door de president van een Ameri kaans ambassadeur, de protestant Gister toog Engeland ter stembus. De uit slag is pas definitief over enkele da gen bekend, maar na de telling van de helft der stemmen kwam men tot het re sultaat, dat Labour reeds 12 zetels verloor. Van de 323 toegewezen zetels verwierf Labour (Attlee) er 175 en de conserva tieven (Churchill) 145. Dit .betrof de tel ling in de grote steden, waar Labour over weegt. Procentsgewtjs verwierf Labour momenteel 50 pet. en de Conservatieven 48 pet. der stemmen. „Uren met tleven Vrouw wurgt Iiaar man. Tijdens een ech telijke twist in het bijzijn van enige kin deren, heeft de 53-jarige mevrouw A. v. d. B.-K. (moeder van twaalf kinderen) te Mierlo-Hout op de grens van Helmond Maandagavond haar 51-jarige echtgenoot die beschonken thuis kwam, door wurging van het leven beroofd Geen beslissing. Zoals te verwachten was, hebben de Ver. Naties, of liever haar orgaan, de Veilig heidsraad, ook weer geen beslissing kun nen nemen in het Brits-Perzische oliege- schil. Een Britse resolutie, die, ware ze aangenomen, toch door een Russisch veto zou zijn getroffen, kon geen meerderheid vinden en besloten werd de bespreking op te schorten tot het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag heeft vastgesteld of dit geschil een binnenlandse aangele genheid van Perzië is, dan wel een inter nationale aangelegenheid. Daarmede is de zaak op de lange baan geschoven. Natuurlijk zit men achter de schermen niet stil en wordt getracht langs diplomatieke weg een oplossing te vinden, doch de Perzen blijven op hun stuk staan en willen alleen nog maar praten over de schadeloosstelling welke ze aan gelsIraanse oliemaatschappij uitbetalen; slechts de financiële nomische nood welke voor Perzië uit het stilliggen der petroleumproductie voort vloeit, biedt Engeland nog een kans wat minder kaal af te komen en daarop speculeert het dan ook nog. Geheel anders staan de zaken in Maak de druk niet te groot. De Nederl. ambassadeur in de Ver. Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft te New York op een con gres verklaard, dat de sociale vrede in Ne derland ernstig gevaar loopt door het da len van de levensstandaard. Minister Staf een geducht schutter. De ministers S. L. Mansholt en ir. C. Staf hebben Zaterdag j.l. op Texel deelgenomen aan een jachtpartij. Vooral onze minister van Oorlog toonde zich een geducht schut ter. De buit bestond uit hazen, fazanten, konijnen en houtsnippen, in totaal bijne honderd stuks wild. Confectiefabriek gaat sluiten. De confec tiefabriek N.V. Bugo te Amsterdam zal Zaterdag a.s. haar ateliers sluiten en het gehele fabriekspersoneel, 85 vrouwen en ca. 16 mannen, ontslaan. De hiertoe ver eiste vergunning van het gewestelijk ar beidsbureau is verkregen. TVTINISTER Lieftlnck en met hem -L’-1- Minister Van Maarsseveen heeft een pijnlijke nederlaag geleden in de Twee de Kamer. Op meer dan één punt heeft hij moeten toegeven aan de wensen van de Kamerleden. Dit gebeurde op ondub belzinnige wijze. Want als een amende ment wordt aangenomen met 78 tegen nul stemmen, een amendement dat de Minis ter helemaal niet zinde, dan mag men spreken van een nederlaag. Het ging nog steeds om de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. Verleden week hebben we reeds geschre ven, dat de gemeenten recht hebben op ’t geld uit het gemeentefonds, hetwelk wordt gevormd door een percentage van de opbrengst der Rijksbelastingen. Dat was een heel belangrijke kwestie. Gedu rende de jaren 1948, 1949 en 1950 waren de belastingen hoger dan oorspronkelijk was geraamd. Acht procent der belastin gen moest vloeien in het Gemeentefonds. Nu wilde Minister Lieftinck niet erkennen, dat de gemeenten van deze „meevaller” moesten profiteren. Hij hield het geld ach ter om het te reserveren voor de „magere” jaren. Zou de belastingopbrengst dus eens tegenvallen, dan konden de gemeenten toch hun vaste uitkering krijgen. Dit klonk heel redelijk. Maar de Kamer stelde zich terecht op het standpunt, dat de regering zo niet mocht redeneren. Minister Lieftinck kén niet over alle op brengsten van de Rijksbelastingen be schikken. Wettelijk is vastgesteld, dat het percèntage nu 10.3 pet. hetwelk ten goede komt aan het Gemeentefonds, geen rijksgeld, maar gemeentegeld is. De ge meenten hebben dus een eigen belasting gebied. Niet in de vorm van uitgebreide gemeentelijke belastingen, want die zijn bijna allemaal opgeheven,maar door het vastgestelde percentage in de belastingen. Dë heer Oud (vvd) diende een' amendement in om vooral dit laatste goed vast te leg gen. Ook daar wilde de Minister niet aan, maar weer moest hij buigen voor de wil van de Kamer. Dat zij de kwestie zo hoog opnam, was te begrijpen. De Minister had namelijk ongeveer f 280 millioen gereserveerd. Nu de Kamer op het standpunt stond, dat het geld aan de gemeenten behoorde, moest er dus iets met dit bedrag worden gedaan. Een amende ment Algera (a.r.) werd verworpen. Een poging van de heer Hofstra (arb.) had het succes dat wy hierboven weergaven (78-0). Er werd vastgesteld, dat de ge meenten dit geld gestort krijgen op geblokkeerde rekening. Zij mogen er dus niet aankomen, althans niet zonder toe stemming van de Ministers van Finan ciën en Binnenlandse Zaken. Dat is lo gisch. Zou men ineens f 280 millioen in de circulatie brengen, dan is de kans groot, dat het monetaire evenwicht wordtver stoord. En dan zijn we nog verder van huls. In principe werd echter vastgelegd, dat de Minister in de afgelopen jaren fout heeft gehandeld. Heel de Kamer was het Crediet en kolen. De volgende week zal in de Tweede Kamer het wetsontwerp toe zicht credietwezen in behandeling worden genomen alsmede een interpellatie over de verhoging der brandstoffenprijzen. Frank doet het goed. Bij de heer F. Spruijt te Almelo, voorheen te Boisward, is de frambozenpluk nog steeds in volle gang. En geen laatkomers, schrijft hij, de pro ductie duurt al van Augustus af, aldus het Parool. Verwachte orders blijven uit. Blijkens ge gevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Nijmegen neemt de slapte in de schoen industrie nog geenszins af. De bestellin gen, die in het najaar werden verwacht, zijn niet in die mate toegenomen als men had gedacht. Het aantal werklozen in de schoenindustrie blijft nog gelijk aan dat van de vorige maanden Werkeloosheidswet Juli 1952 in werking. De Werkeloosheidswet zal op 1 Juli 1952 in werking treden, zo heeft de regering besloten. Over een aantal uitvoerings maatregelen zal nog het advies van de Sociaal-Economische Raad worden ge vraagd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1