WEST-EUROPA OP MARS Kamer bespreekt het Plan-Schuman us hjoed to sizzen denkt Laatste Berichten door Nederland No. 85 47e Jaargang Vrijdag 2 Nov. 1951 voor Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B o 1 s w a r d trachten nog üfteeös oplossing vaer het Eeret* Carnet?*®. Buitenlands Overzicht Hoe Amerika er over ARD AR, over linke KAMEROVERZICHT Frankrijk geeft zienswijze Amerikaanse „koloniale" politiek Brita-Pertóachs pJJefesehil te vinden. Harriman ging daarvoor met de nieuwe Engelse minister van buitenlandse zaken, Eden, praten, als persoonlijk afgezant van Truman, die eerst te Washington met Mossadeq had overlegd. Het schijnt echter te moeten beginnen met concessies van de nieuwe Engelse regering en het blijft nog altijd de vraag of Mossadeq bepaalde toe zeggingen, die hij te Washington mocht hebben gedaan, gestand zal doen, als hij in Perzië weer onder de druk der ultra-na- tionalisten zit. Hopeloos lijkt op dit ogen blik nog het Engels-Egyptische geschil, dat ook veel gevaarljjker is, daar de te genstanders hier eigenlijk gewapend tegen over elkaar staan. Enige hoop is gewekt door het feit dat een viertal Arabische landen bereid schijnt te zijn tot het defen- siecommando van het Mldden-Oosten toe te treden en dat deze landen: Libanon, Sy rië, Irak en Jordanië misschien bemid deling tussen Engeland en Egypte zouden kunnen verlenen. Kairo Wil immers wel toetreden, in ruil voor Engelse concessies. Maar de Egyptische regering schijnt het geschil met Engeland ook te gebruiken, om haar zonden tegenover haar eigen volk er achter te verbergen. De «erst# ya# de «sop Canadese vrywinigers, rl<e vis. Pc«tt*rdan? naar Duitsland komen, de eerste 300 van de 27e infanterie-brigade, hebben Woens dagochtend voet aan wal gezet. Onder hen waren een tien procent oudgedienden, en ook een paar Nederlanders. Met korte tussenpozen zullen nu telkens weer sche pen met Canadezen arriveren, totdat in de loop van December de gehele brigade zal zijn overgebracht naar Hannover. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs 10 cent per m.m, Giro 87926 Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Hwat hat Gabe Skroar 1 Bols jards Nieuwsblad Churchill weer in hel zadel Prov. V.A.S.Commissie. ■a Amerikaans oordeel. ijn sn, .rsum 1 Oc- alten, ikt. op fle )or KOREA. Gisteren leken de strijdende partijen dich ter bfl een schikking van de Koreaanse oorlog dan op enig ander tijdstip sedert het conflict zestien maanden geleden be gon. Woensdag toonden de communisten op de zitting van de subcommissie voor de be standslijn een kaart met demarcatielijnen, die maar weinig afwijken van hetgeen de geallieerden willen. Het grootste geschil punt dat nu nog bestaat is, onder wiens contröle Kaesong zal staan. EGYPTE. Volgens persberichten in Kairo zou de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken de politieke commissie van de Arabi sche liga hebben verzocht druk uit te oefe nen op de Arabische landen tegen de aan vaarding van de voorstellen der Weste lijke mogendheden inzake de defensie van het Nabije Oosten. De Libanon, Irak, Jordanië en Syrië zijn volgens de Egyptische pers bereid de voor stellen aan te nemen ondanks Egypte’s weigering. enige leven ^659 Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Chr, ader) C. Z. ra, te :te m ie is- tf >s 31 e n n Sb» ;el. r ge. n.” en, en :ht sr- !id iw Eigenaardig genoeg zijn tal van Ameri kaanse bladen van oordeel dat de vrij zwakke positie welke Churchills regering ten opzichte der Engelse binnenlandse ver houdingen inneemt, misschien zijn positie ten opzichte van het buitenland zal ver sterken. Tot nog toe leed de Engelse po sitie in dit opzicht aan gebrek aan ver trouwen in Amerika. De grote Amerikaan se partijen, en speciaal de republikeinse, staan altijd min of meer wantrouwend te genover Europese socialistischs regerin gen. De regering Attlee had daarmee te kampen en nu Churchill aan het bewind gekomen is, meent men dat hjj niet alleen om zijn persoon, maar ook om zijn poli tieke beginselen op meer vertrouwen te Washington kan rekenen. Ook van de zij de der republikeinen, en dat deze juist des te meer rekening met zijn wensen zullen trachten te houden om Churchills vrij zwakke positie in Engeland zelf nog wat steun te geven ook. Het kan zijn dat om dit alles Churchill bij de Amerikanen een williger oor zal vinden dan zijn voorgan ger, maar er is toch wel heel veel ver anderd sedert de nieuwe Engelse premier in 1945 als een der zeer grote figuren uit de oorlog in Washington werd gehuldigd. Toen gaf hij mede de toon aan in de we reldpolitiek. Nu zal hjj als hij, zoals men hem het plan toeschrijft, naar Washing ton gaat om er o.a. een ontmoeting tussen Truman, Stalin en hemzelf te bepleiten, misschien invloed kunnen oefenen op de Westerse politiek, maar geen leiding meer geven, die is overgegaan naar Amerika. Als Washington dit ogenblik nog niet ge schikt acht voor een dergelijke ontmoe ting, omdat de Ver. Staten zich militair nog niet sterk voelen dat het zeker is, dat Rusland eenmaal aangegane verplichtin gen ook zal nakomen, komt er voorlopig niets van, ook al zouden de Russen nu zo’n ontmoeting gaarne zien, al ware het alleen maar om te trachten verdeeldheid onder de grote Westerse mogendheden te zaaien, of de Westerse bewapenlngsplannen, voor al die inzake W.-Duitsland een ontwerp voor laatstgenoemd plan is nu gereed op de lange baan te schuiven. De Oosterse landen. De klacht van Frankrijk over de Ameri kaanse veronachtzaming van de Franse belangen in Oosterse landen, heeft weer opnieuw de aandacht gevestigd op de wen selijkheid dat W.-Europa door onderlinge aaneensluiting der landen, meer in de melk te brokken krijgt, ook tegenover Washing ton. De Fransman Schumann, aan wie we al heel wat plannen voor Europese samen werking hebben te danken, heeft dezer da gen gepleit voor de vorming van één re gering voor W.-Europa. Men meent wel, dat Churchill en zijn regering iets meer voor een dergelijke ontwikkeling voelen, dan de Labourregering, doch dit zal nog moeten blijken. In ieder geval is dit een zaak van lange duur. De Amerikanen zien meer naar de eisen van het ogenblik, zij gaan nu een pact van militaire bijstand met Zuid-Slavië sluiten. Zuid-Slavië krijgt moderne wapens om zich beter tegen een aanval te kunnen verzetten. Na Spanje dus Zuid-Slavië, de Amerika nen gaan onverstoorbaar voort Europa te mobiliseren tegen Rusland. Dat de laatste tijd daarbij speciaal aan dacht aan landen rond de Middellandse Zee waar een machtige Amerikaanse vloot, die ook vliegtuigen met atomische wapenen kan uitzenden, is samengetrok ken wordt geschonken vloeit voort uit het feit dat bij een oorlog met Rusland dit gebied niet alleen goed te verdedigen is maar ook uitstekend bruikbaar is voor een offensief via zee en lucht tegen zeer kwetsbare Russische industriegebieden. Ten slotte: de Noren hebben het Russi sche protest tegen de aansluiting van Noorwegen bij het Atlantische Pact, welke een schending van het Russisch-Noorse verdrag inzake Spitsbergen zou zijn, afge wezen. De aansluiting biedt volgens de Noorse regering Noorwegen te bescher ming, welke de Ver. Naties het nog niet kunnen geven. Roofoverval op twee bejaarde mannen. In Geldrop zijn Dinsdag twee bejaarde al leenwonende bejaarde mannen van resp. 70 en 76 jaar door een gemaskerde man met een revolver overvallen. De gemeente politie te Geldrop heeft daarna de politie in de omliggende gemeenten gealarmeerd. Het gelukte de rijkspolitie te Heeze zekere D., wonende in deze plaats, te arresteren. Hij is overgegeven aan de gemeente-poli- tie te Geldrop voor nader onderzoek. Hynders mei üngeve skonken, Aijen dy’t ünbidich stonken, Dy’t syn sinnen derop set, Dy biklaget him to let. Ie terreinen heeft tot stand gebracht, is het duidelijk, dat Europa gefederaliseerd is. Dat de vrije landen dan alles geza menlijk doen. Wij hebben deze lange uiteenzetting no dig om te doen beseffen welk een belang rijk onderwerp thans in de Tweede Kamer ter sprake is gekomen. Daar is men mo menteel de eerste stap naar het federale Europa aan het zetten. Het Plan-Schuman is n.l. aan de orde. Dit plan wenst de stichting van een Europese gemeenschap voor kolen en staal. Twee belangrijke in dustrieën in het economische leven. Wij geven onze souvereiniteit over deze indu strieën dus prijs en wij dragen die op aan een hoger orgaan, dat boven de landen staat. In dit plan .hebben twee aartsvij anden Duitsland en Frankrijk el kander gevonden. Zij hebben dus ook hun souvereiniteit prijsgegeven ten gunste van het supra nationale gezag. Dat topllchaam heet de „Hoge Autoriteit”. Het wordt ge- I vormd door negen zeer deskundige men- sen, die objectief alle moeilijkheden moe- I ten bekijken. Zij worden natuurlijk ge controleerd en wel door de gemeenschap pelijke vergadering, waarin zitting hebben verschillende parlementariërs uit de deel- Er moet worden ingegrepen. In de brand stoffenhandel heeft de schaarste aan vaste brandstoffen toestanden doen ontstaan, die een goede gang van zaken bij de verdeling tegengaan en waarvan de zelfstandige groot- en detailhandel ernstige nadelen on dervinden. Dit merkt het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen op in een brief aan de minister van Economische Zaken. Het Verbond verzoekt de minister in deze toestand in te grijpen. Fosforbom in Lemmer. Het personeel van gemeentewerken vond bij het uitbaggeren van een sloot te Lemmer een fosforbom, die in 1943 door een vliegtuig moet zijn afgeworpen. De militaire opruimingsdienst is gewaarschuwd. Afscheid. Burgemeester Hora Siccama nam officieel afscheid van de gemeente Leeuwarderadeel. Mevr. Deelstra, het jongste raadslid, bood de scheidende bur gervader namens de raad een zilveren theeblad aan. Aardgas voor Industrie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twenthe en Salland heeft er bij de regering op aange drongen zo spoedig mogelijk met het leg gen van pijpleidingen voor het transport van aardgas in het Noord-Oosten van ons land over te gaan. Prijs lichtpetroleum verhoogd. In verband met een stijging op de vrachtenmarkt en een noodzakelijke kleine verruiming van de ventersmarges zijn de prijzen voor lichtpetroleum met ingang van 1 Novem ber 1951 verhoogd met 1 cent per liter. Verdachte vraagt om alcoholkuur. De 54- jarige machinist W. N. V., die Woensdag voor de 40ste maal terechtstond en door de president van de Amsterdamse recht bank als een oude bekende werd begroet, verklaarde deemoedig, dat zijn onmaat schappelijke houding te wijten was aan drankzucht en vroeg hem in staat te stel len een alcoholkuur te ondergaan. Straks alles dicht? De minister van Eco nomische Zaken heeft een schrijven tot de provinciale en gemeentebesturen gericht, waarin hij een dringend beroep doet de uiterste zuinigheid met de brandstoffen te betrachten en over te gaan tot het sluiten van de provinciale en gemeentelijke dien sten en kantoren op Zaterdagochtend. Arrestatie in Leeuwarden. De rjjksre- recherche heeft de opzichter van de kleer makerij in de Leeuwarder strafgevange nis Sn. gearresteerd. Dit is de derde arres tatie in de malversatie-affaire in de Leeu warder strafgevangenis. Het valt tegen. Bij een radiofabriek in Den Haag, die televisie-avonden voor haar personeel geeft, is de belangstelling na acht uitzendingen al zo gering, dat de zaai vaak niet eens meer dan half vol is. Is ge- ledige Met alleen de stemmen der com munisten tegen heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag de op 15 December j.l. te Rio de Janeiro tussen Nederland en Brazilië gesloten overeenkomst betreffen de emigratie en kolonisatie goedgekeurd. - Inwoning, ook hij dieren. Ouwehands Die renpark is verrijkt met twee Sumatraanse tijgers, die wegens nijpende huisvestings nood voorlopig b|j het leeuwenhuis inwo nen. Op 29 October Emigratieverdrag met Brazilië goedge- vergaderde deze Prov. Commissie voor Al- i keu rd. coholbestrijding bij Snelverkeer. Verslag werd gedaan van de oprichting der sub commissies te Franeker, Harlingen, Hee- renveen en Sneek en van wat de Prov. en deze plaatselijke commissies in de afgelo pen zomer voor propaganda hadden ge maakt. nemende landen. Dat lijkt dus op een Regering en een Parlement. Maar daar naast wordt de Hoge Autoriteit nog bij gestaan door een Raadgevend Comité, een soort college van bijstand, hetwelk wordt gevormd door producenten, werk nemers, verbruikers en handelaren. En tenslotte hebben we nog een Raad van Ministers, die de politieke lijn bepaalt en die in bepaalde gevallen persé door de Hoge Autoriteit moet worden gehoord. Het Plan-Schuman is dus wel goed geor ganiseerd. En dat is ook de reden, dat het in de Kamer zo’n gunstig onthaal vond. Alle fracties waren uitgesproken voor standers van dit Verdrag, behalve de com munisten. Die zien daarin een bedreiging van Rusland. Maar dat was voor de ande ren juist het argument om vóór te zijn. Zij stelden het aldus: het gaat hier om de eenheid van Europa of om de ondergang. Natuurlijk werden er tal van technische details besproken, welke we zullen laten rusten. Hoe progressief de Kamer echter is op dit gebied zouden we willen aanto nen uit de rede van de heer Bruins Slot, afkomstig uit een partij a.r. die nu niet bfl iedereen als progressief te boek staat. „Kijk”, zo zelde hij, „we hebben nu een Hoge Autoriteit, welke met niet- deelnemende landen mag samenwerken. Maar zij mag geen verdrag sluiten. Dat moeten de landen apart doen”. De rege ring deelt dit standpunt. En volgens de heer Bruins Slot is dat onjuist, omdat men zich moet kunnen aanpassen bij de nieuwe situatie. Laat die Hoge Autoriteit gerust zelf verdragen afsluiten. Dat er ook wel bezwaren waren, bleek bijv, uit de rede voeringen van de heren Nederhorst (arb.) en Gerbrandy (a.r.), welke laatste het lang niet met zijn partijgenoot eens was. De heer Nederhorst wees er o.a. op, dat de ijzer- en staalindustrie in ons land niet zo belangrijk is. De Regering geeft daar over haar souvereiniteit prijs en dat be tekent, dat wij eigenlijk ook niet alles te zeggen hebben over onze investerings- industrialisatie en' loon- en prijspolitiek. Dit laatste is al heel duidelijk, want als de Hoge Autoriteit zou bepalen, dat de kolenprijzen opgeschroefd moeten worden, zitten onze arbeiders en middenstanders nog meer met de handen in het haar. De heer Gerbrandy nam wel een zeer apart standpunt in. Hij verweet de federalisten dat z{j niet meer met de benen op de grond staan. Zij nemen alles maar aan, omdat 't federalistisch is. Hij daarentegen betoog de, dat dit Plan voor Nederland heus niet zo gunstig is. Technisch en sociaal kan men ons niet veel meer leren en boven dien geldt dit hele verdrag voor 50 jaren. Eigenlijk verweet hij onze Regering ook, dat zij zich op haar kop heeft laten zitten tijdens de onderhandelingen, terwijl het bovendien fout is om zo’n verdrag voor 50 jaren aan te gaan. Daarop zal de energie- ontwikkeling heus niet wachten. Jammer was het, dat Minister Stikker Buitenlandse Zaken niet aanwezig kon zijn. Hij had juist een andere vergadering in Parijs. Dat remde de bespreking wel enigszins. Nu zat Minister v. d. Brink ge durende lange tjjd alleen achter de Rege ringstafel af en toe gesteund door Minis ter-President Drees. Hoe hij het er heeft afgebracht zullen we volgende week ver tellen. Dan is er ook gelegenheid om terug te komen op de voornaamste punten in dit debat. Frankrijk over Amerika. Van verdeeldheid gesproken: dezer dagen heeft Frankrijk de Verenigde Staten eens uiteengezet hoe het eigenlijk denkt over de Amerikaanse politiek om het nationa lisme in koloniale en half koloniale landen aan te moedigen. Volgens de Franse re gering heeft deze politiek de explosies van nationalistische begeerten in Perzië en Egypte ten gevolge gehad en zullen die er ook in de grote Franse koloniale gebie den van Tunis en Marokko komen. De Amerikanen mogen dit nationalisme steu nen om het Midden Oosten voor zich te winnen vóór de Russen het doen, de Fran sen noemen dit eenvoudig een warhoofdige politiek, omdat zij volken vrij maakt, die daarvoor niet rijp zijn. Op deze wijze, al dus het Quay d’Orsay (waar het Franse ministerie van buitenlandse zaken zetelt) zal de voorbereiding van de Europese de fensie mislukken en Frankrijk van Was hington vervreemden. Daar is geen woord Frans bij, zouden wij zeggen. Misschien dat Churchill, die maar al te goed weet, dat ook Engeland wel eens tegen de Franse belangen in Noord- Afrika heeft gekuipt, nu, na de Perzische W/IJ leven tegenwoordig in een t|jd van oorlogsdreiging. Dat voelen we alle maal en niet in het minst in onze beurs als wij inkopen doen en aan de aanslag biljetten, welke w|J op gezette tijden van Minister Lleftinck ontvangen. De scherpe verhouding tussen het Oosten en Westen is daar een oorzaak van. Om sterk te staan tegen Rusland sluiten de vr|)e vol ken van Europa zich aaneen. Tegenover het machtige Rusland wil men een andere macht zetten. Men weet, dat men anders stuk voor stuk onder de voet zal worden gelopen. Net zoals enige jaren geleden door Duitsland werd gepresteerd. Die sa menwerking geschiedt maar niet ineens. Talloze economische, financiële en sociale maatregelen staan in de weg. Z jj zal het best kunnen geschieden als er in de ver schillende vrije landen gelijke omstandig heden worden geschapen. Zelfs een leek kan begrijpen, dat dit moeilijk is. Denk bijv, maar eens aan de Benelux, een sa mengaan van drie landen, daarvan komt ook niet al te veel terecht. En dat is wel begrijpelijk, want Nederland is straatarm en België is rijk. Hoe r|jk men ook is, men heeft geen zin om altijd voor Sinterklaas te spelen. Het is dus reeds uiterst moei lijk om in de Beneluxlanden gelijke voor waarden te scheppen en om te regelen, dat de invoer en uitvoer van producten in en uit deze landen aan dezelfde bepalingen worden verbonden. Men is nu eenmaal al tijd geneigd te vrezen, dat specifieke eigen, nationale belangen worden geschaad. Zo is het al in het klein. Hoe moet het dan niet z|jn als men met vele landen wil samen werken. Met die samenwerking beoogt men eigenlijk een éénwording om één bloc te kunnen vormen. Men noemt dit met een geleerd woord de federalisatie langs func tionele weg. Hiermede bedoelt men, dat ’n totale eenwording van Europa zal zijn be reikt als de verschillende terreinen in ons leven successievelijk één gemaakt zijn. Om een paar voorbeelden te noemen: b.v. het Verkeer of de Defensie. De eenwording van dit laatste hetgeen betekent de op richting van een Europees leger is eigenlijk het sluitstuk van deze integratie- gedachte. Als men de eenwording van al- en of die zo gemakkel|jk zullen wor- j te hopen dat men dat ook enigszins te den gebracht nu de vakbonden niet meer I met een Labourregering, maar met een I van Churchill, die ze altjjd hebben voor- I gesteld als de verpersoonlijking ven alle kwaad, te doen hebben, is een andere vraag. Te meer omdat b|j de verkiezin gen gebleken is, dat onder de aanhangers der Labourpartij zelf de sympathie meer gaat naar de richting Bevan streng so cialistisch en welke ook meent dat de uit gaven voor de defensie te hoge offers van de sociale voorzieningen vragen dan naar de gematigder kant van Attlee. Dit alles maakt de kans groot dat de rege ring Churchill als ze bij haar zeer zware taak om Engeland economisch op de been te houden, nieuwe offers van het volk vraagt, zal stuiten op fel verzet der vak verenigingen. Om economische noodzake lijkheden aanvaardbaar te maken heeft een regering nu eenmaal het vertrouwen van het gehele volk nodig. Reeds de La bourregering had moeite de vakbonden te remmen in hun streven naar loonsverho ging, hoe veel te meer dan straks de regering Churchill, welke niet het vertrou wen dezer bonden geniet. AL hebben de Engelse parlementsverkie- zingen Churchill weer in het zadel ge bracht, hjj beschikt in ’t Lagerhuis slechts over een betrekkeljjk geringe meerderheid en onder de kiezers zelfs in het geheel gene. De Labourpartjj kreeg nl. nog meer stemmen dan de conservatieve. Ook in Engeland blijken de partijverhoudingen thans mln of meer verstard. Churchill heeft dus bjj z|jn bewind rekening te hou den met een zeer sterke oppositie. Dat de nieuwe Engelse premier dit zelf ook inziet, bleek al uit de samenstelling zijner regering, waarin hij aan het hoofd van bepaalde voor het binnenland zeer be langrijke departementen geen figuren plaatste, die sterke antipathie bij de La bourpartij ontmoeten. Daarin kan men misschien een poging zien om de oppositie, die ten slotte onge veer de helft van het volk omvat, zoveel mogelijk te ontzien. En daarom ook is het de vraag of Churchill wel zo spoedig met het ongedaan maken van de nationalisatie van de Ijzer- en staalindustrie, een der verkiezingsbeloften, zal komen, dit zal nl. Labour prikkelen. Churchill zou als excuus kunnen aanvoeren dat er dringender werk te doen Is, de Engelse economische toe stand gaat snel bergafwaarts en maatre gelen moeten worden genomen om daar aan een eind te maken. Deze zullen nieu we offers van het volk vragen Churchill is begonnen met de ministerssalarissen en Egyptische ervaringen, ook begrip zal elk met 1000 pond per jaar te verlagen hebben voor het Franse standpunt. Het is j ie hopen dat men dat uuk enigszins ie I Washington zal doen, de houding door I Amerika in het Engels-Egyptisch geschil aangenomen, doet trouwens vermoeden, dat men ook daar voelt dat aan het aan moedigen van het Oosters nationalisme gevaarlijke kanten zitten. De Amerikanen Royale president. Premier Mossadeq van Perzië heeft „uit grote dankbaarheid en respect voor de perfecte vlucht en service aan boord tussen Teheran en New York”, een bedrag van 1000 dollar geschonken aan de bemanning van de Douglas DC-6 der KLM. Geen gevogelte naar Engeland. Het Britse ministerie van Voedselvoorziening ziet zich geplaatst tegenover de dreiging van de verspreiding van pseudo-vogelpest door het gehele land. Daarom is met ingang van 12 November de invoer van Neder lands en Canadees geslacht gevogelte ver boden. Drieling geboren te Delft. De echtgenote van Ds. H. van Leeuwen te Delft heeft 't leven geschonken aan een drieling. De drie zoontjes in het predikantengezin, Gerhard Jan, Marius en Catharinus, maken het, evenals de moeder, uitstekend. Pluimveehandel aan banden? Eerstdaags zullen, zo wordt nog gemeld, ook in ons land strengere maatregelen worden ge troffen voor de handel in pluimvee, om het gevaar van uitbreiding van de vogel pest tegen te gaan. Jeugdige boefjes. De rijkspolitie te Leen de heeft twee jongens, zestien en zeventien jaar oud, gearresteerd, die in Rijswijk een auto hadden gestolen en daarmee naar Duitsland wilden gaan. Het wordt oppassen. Op Texel is op twee bedrijven mond- en klauwzeer geconsta teerd. Bepaald is dat naar het eiland te voeren vee ingeënt moet zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1