p ;a J BOLLETONGERSDEI ROEPT WEER 4ÓiLs-<KmlS Martinytoer us hjoed to sizzen en n door Nederland Fan de No. 8Ö 47e Jaargang Dinsdag 6 Nov. 1951 en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerij Fa. A. J. OSINGA B o I s w a r d «I ID, Traditionele boerendag weer aanstaande Sober maar verantwooord programma j. 1 X K) Streekblad voor West- terscfeool te. Speelt, over: lln”. ard Hwat hat Gabe Skroar I I Bolswanls Nieuwsblad BALLADE fan IN KEUBINGSPEL ^OOC>C>C>C>OC^C 6 XXXXXXXXXD-i PIET. I r fl a e Reynstraat 4, mej. J. Eerdmans, directrice Chr. Huishoudschool en de heer W. Ph. Hendriks, allen te Bolsward. Ook deze commissie zal, gezien het groot aantal kramen, geen gemakkelijke taak hebben. Boer Bonga hie in bolle, Dy moast mei nei de keuring ta. Alles koe om him delfalle, Mar dizze soe 'n medal je ha. Mar einlings kaem de greate dei, En nei’t hja him knipt en hierkamd hiene, Gong Bonga mei de bolle op wei. Nei hwer’t de oaren stiene. Doe moasten de bollen foarlaet wurde, En gongen efterinoar yn ’e baen, En ik kin jim net slzze yn wurden, Hoe’t dan de boereherten slaen. Mar, doe’t hy einlings de ütslach hearde, Sprong de boer hast üt syn fel, En 't wie, as ’t hert yn him omkearde, Hwant.it krüs, dat wie to smel! Op bêd en ünder tsjerktiid, Nea wie 't him üt ’e holle; Foar him bistie gjin moaijer liet, As it grAnzgjen fan syn bolle. Mar, Bonga flokt nou al net mear, Om’t hy ’t dit kear forlem hie. Mar fokt al wer lyk as alear, Foar de keuring fan ’t oare jier. Dat deze hoop ook ons verguldt, Mag als een lichtend teken, Het donker dat ons straks omhult, De wereldspanning breken. Wij wachten, ’t is nog niet te laat! Moogt gij het zelf aanschouwen, Blijf, oude kapitein, paraat, In moed, geloof, vertrouwen. verbruik van normaal en tarwebrood met een bijna even grote hoeveelheid is toege nomen. Vandaar, dat blijkens de ingedien de gewijzigde begroting van het landbouw egalisatiefonds voor 1950 het nadelig saldo van restituties en heffingen bij de maal- industrie met f 2.915.000 tot f 5.750.000 verhoogd moet worden. ouw, kkel- 1. n le n g Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) De Burgemeester van Bolsward, J. G. S. BRUINSMa. Shakuntala Davi uit India, twintig jaar oud, doet in cijfers en reist al rekenend de hele wereld rond. „Ik kan het u niet verklaren,” vertelde zü, toen haar in Den Haag de vraag gesteld werd hoe zij binnen enkele seconden uitrekende hoeveel 3587962 x 1798257 is. Zij kon het al toen zij vijf jaar was. ib sr >r is n. o, d, ft ir e. ie d, Tradltie-getrouw. Overzien we nog eens het programma, dan kunnen we dit al in verband met de tijdsomstandigheden, sober, maar verant woord noemen. Experimenten, waarvan de uitslag of waarvoor de belangstelling on zeker is, zijn er niet bij. Wat geboden wordt is aantrekkelijk en we zouden zeg gen in zekere zin traditioneel. Dit laatste is verheugend. Langzamerhand vindt de Bolletongersdei zijn vorm. Een goed be zette veemarkt, standwerkerswedstrijd, ’n gezellige middag voor de dames en dito voor de jeugd het zijn zoveel elementen geworden die de dag een zekere sfeer ge ven. Hierbij willen we vooral niet vergeten de manier waarop de Bolswarder midden stand het publiek tegemoet treedt. Wel wordt geen speciale actie ondernomen (de dag was daartoe te dicht bij de a.s. St. Ni- colaas) maar de advertenties in dit blad bewijzen hoe menig zakenman zijn beste beentje voorzet. De dag kan alleen slagen als ook heel de boerenomgeving deze dag zoals genoemd traditiegetrouw bezoekt. Daarom: Bolletongersdei roept weer. de J. I kinne, dat Minister Mansholt by himsels tinkt: Lit ik harren mar geiyk jaen, dat sparret my in heap lijen en mei of sünder garAnsje, is winiiken ek lead om Aid izer? Tj. de J. „Wij doen ons best, houdt goede moed, Er is nog niets verloren, Grommende golven, wit verwoed, ’k Mag die muziek wel horen. Ik weet het wel, rust is nog ver, Mij misschien nooit beschoren, Toch blijft bij nacht de stille ster Van hope voor ons gloren.” Avondprogramma. Voorts wijzen wij nog op het avondpro gramma van de gezamenlijke Jongerein van de CBTB en de Fr. Mij. van Land bouw, des avonds 8 uur in „de Doele”. Als spreker zal hier optreden de heer P. van der Markt, leraar Rijkslandbouwwin- DE OUDE KAPITEIN. In Engeland verliep 't getij, De wind ging iets aan 't draaien; Het hoofd der winnende partfl, Churchill, de „ouwe taaie” Gaat weer naar de commandobrug, Om ’t schip van staat te sturen, En doelbewust, verbeten stug, In ’t grijs verschiet te sturen. Hij weet: de vaart zal woelig zijn, Het uitzicht wordt steeds minder, Toch heeft deez’ oude kapitein Van zeeziekte geen hinder. Hij heeft het schipperen geleerd, Ook met gedoofde lichten, De zwaarste stormen getrotseerd, Hij zal ook nu niet zwichten. De bolle krige to fretten, It béste, dat dér wie; Frou en bern wiene forgetten, As de bolle mar to fretten stie. In bolle is in bolle En in keal, dat is in keal, Mar foar in boer, hoefolle Dat is, wit jim net heal. Nederland eet minder wittebrood. De Ne derlandse bevolking heeft in 1950 belang rijk minder wittebrood geconsumeerd dan oorspronkelijk geraamd was, terwijl het de export goed makke wurde troch de bin- nenlanske priis. Hoe soe dat kinne? De konsumptymolke forheegje? Dan sitte wy wer mei it probleem fan it libbensünder- hAld en de leanen. Dy litte nei de forhe- ging fan branje en electriciteit neat gjin romte mear. Kin der üt de skatkiste in taslach jown wurde? Ek dat is neame to finen, hwant der roeit men al op wissels fan de takomst üt Amearika. I Sadat ik mar sizze wol: Soe it ek ris wêze Vleesoorlog in Nijmegen. Vrijdag opende in Nijmegen een combinatie van slagers de slagerij „De Bonte Os”. Daarbij werden de kleinhandelprijzen aangekondigd, welke 20 tot 25 pet. beneden de gangbare prijzen in Nijmegen waren. Kans op goedkope koelhuisboter. Als Ne derland met een voorraad van een paar duizend ton koelhuisboter blijft zitten, be staat de mogelijkheid, dat er begin Dec. goedkope koelhuisboter voor de Nederland se consument komt. As immen tüzen deugden die, En ienkear mar in misset hie, Syn deugden soe men gau forjitte, Syn misset ropt men elkoar tomjitte. IN trouwe lêzer fan dit hoekje dielde üs A mei, nei oanlieding fan it optreden fan Mr. Wolthers, dat hy jierren lyn yn Maas tricht tahalde en der in ambtlike funksje hie oan it Kantongerjucht. In jier as seis haw ik dertroch de sittingen fan dit Kan ton meimakke, sei er, mar net ien kear haw ik heard, dat de rjuchter oanmerking makke op it praten fan de lju en dat wie hjir in samling fan pleatselike dialecten, sadai it foar üs as Noarderlingen faken net maklik to bigripen wie. Mar de rjuch ter wiejder folslein mei op 'e hichte, en meastentiids frege hy harren yn itselde taeltsje, hwat de cliënten sprieken. Gjin minske seach der hwat bisünders yn. Né, dat is ek hiel bigryplik en minskkundich fan dy kantonrjuchter dêrre. Des to düd- liker komt üt, hokfor mentaliteit de Mr. Wolthers der op nei hêldt, om de Aldste kultuertael fan Nederlan yn ’e hoeke skoppe to wollen. Hawar, gjin wurd mear oer sokke „hearen”. 't Is al to healwiis. Veemarkt. Op deze dag wordt een Bijzondere Na- jaarsmarkt gehouden. Voor de grootste aanvoeren zijn weer diverse prijzen be schikbaar, welke om half twaalf precies worden uitgreikt in hotel „De Lindeboom” (Teemstra) door de heer Burgemeester, in tegenwoordigheid van leden van de markt- commissie. Verwacht wordt dat veehandelaren en veehouders voor een belangrijke aanvoer zullen zorgen. Dit geldt ook in het bij zonder voor de pluimveemarkt. Oin de postzegels. De Kamer van Koop handel te Tilburg wil bij de PTT protes teren tegen de aflevering van beschadig de postpakketten en tegen het afhalen van postzegels van buitenlandse brieven en pa- ketten. Flessenmelk een cent goedkoper. Met in gang van 4 November zullen de maximum prijzen van flessenmelk en melkproducten in flessen (yoghurt, pappen, enz.) met een cent per liter worden verlaagd. Etalagewedstrijd marktkramen. Elke Donderdag bestaat er grote belang stelling voor de marktkramen, zowel van de zijde van de kooplieden als van het ko pend publiek. Verwacht wordt, dat de kooplieden hun best zullen doen hun koop waren zodanig uit te stallen, dat ze met een prijs naar huis gaan. Behalve de prijs, verwachten zij echter ook een.kopend publiek. De jury voor de etalagewedstrijd is als volgt samengesteld: Mevr. W. A. Heida- Bruinsma, Jongemastr., mevr. J. T. Sta- vermanBonnenberg, Markstraat 14, mevr. H. J. Koebrugge-Frederiks, Nanne Door het toneelgezelschap „De Noarder lingen” zal worden opgevoerd: „De Krêb- bestinders”, toneelstuk in 4 bedrijven van G. S. Hoitsma. Het Toneelgezelschap „De Noarderlingen” heeft een goede naam, zodat verwacht wordt dat vele jongeren deze avond zullen bezoeken, terwijl voorts door een deskun dige een actueel onderwerp wordt bespro ken. Op Donderdag 8 November a.s. is het weer Bolletongersdei. Op deze traditionele hoogtijdag verwachten wij weer de boeren van de Zuid-Westhoek in onze stad. Het is een gelukkige gedachte geweest van de Marktcommissie om deze dag, welke bij de boerenstand zo geliefd is, weer in ere te herstellen. Wij kunnen ons de Novembermaand dan ook niet meer voorstellen zonder Bolletongersdei. Gaarne roep ik U allen een welkom toe. Marktcommissie en winkelstand zullen U, als steeds, hartelijk ontvangen. Moge de band tussen Bolsward en omgeving opnieuw stevig beves tigd worden. Ik hoop, dat deze boeren-ontmoetingsdag in elk opzicht zal slagen. Verkeersmaatregeleh. Vanzelfsprekend zullen ook enige ver keersmaatregelen moeten worden getrof fen. Vrachtrijders zullen voor deze gelegenheid van het Marktplein naar het Broereplein verhuizen. Op het Marktplein zullen namelijk markt kramen worden opgebouwd. De standwerkers zullen gaan werken op de Marktstraat. Het busverkeer vanuit Leeuwarden wordt daarom omgelegd. J 8 uur sn id to I oars. Mar hoe’t it ek wie, üt eigen oertsjü- oir ging of om oare reden, hy wie en bleau hurd. En nou by it earste skot: roas. It mist net, yn de Twadde Keamer sil men der mear fan witte wolle en der bistiet in kans, dat wy dan dingen hearre sille, dy’t de saek düdlik meitsje, mar ik haw sa’n stil formoeden, dat ik der net slagje sil om de wiere motiven fan dizze salto to efterheljen. Lizze dy yn it politike flak Hat de Minister mei ien each sjoen nei Doe’t forline Tiisdeitojoun de omropper meidielde, dat Minister Mansholt de ga rAnsje foar de molkpriis brocht hie op 20 j tinek sil it him wol oplein ha, hy kin net ct. per kilo, doe hie ’k der wol oan 1 mienen, dat ik it goed forstien hie. Mar ek de kranten seinen de oare deis itselde en wy kinne dus oannimme, dat it sa is. It liket my fan great bilang ta, dat sa- wol de konsuminten as de agrariërs in klear idé krije fan hwat dit nou winliken bitsjut, hwant it soe my gjin ng dwaen as it harren linken iéwël grien en blau foar de eagen waerd. Alderearst moat hjir sein wurde, dat dit bislüt oan de werk- Kookdemonstratie. Ook voor de vrouwen is er weer een be langrijke attractie, waarvoor de belang stelling zeker niet minder zal zijn dan ver leden jaar voor de modeshow. De VIVO werd n.l. bereid gevonden de plattelandsvrouwen, zowel letterlijk als fi guurlijk, een „nuttige middag” te bieden. Ervaringen in andere plaatsen hebben be wezen, dat het voor de dames een aantrek kelijkheid is om een middag te kunnen „proeven” en „keuren” van iets, dat ze zelf niet hebben klaar gemaakt. Daartoe wordt om 2 uur in Huize Heeringa een kookdemonstratie gegeven door een gedi plomeerd kooklerares. In verband met de beschikbare plaatsruim te, zal de verdeling van de toegangskaar ten voor deze demonstratie geschieden door de organisaties. Alleen zij, die in bezit zijn van een toegangskaart, kunnen in de zaal worden toegelaten. Verzocht wordt dat degene, die een kaart heeft, doch verhinderd is zelf te komen, deze kaart zal doorgeven aan een familie lid of kennis. Het is ons bekend, dat de Vivo-organi- satie alles in het werk stelt om het de dames naar de zin te maken en het him „goed te laten smaken”. Bekend redder overleden. Het laatste lid van de zg blauwe ridders, Janus Kuiper is in de ouderdom van 95 jaar overleden. Ver schillende binnen- en buitenlandse medail les heeft hij gekregen voor de honderden schipbreukelingen, die hij op de beruchte Haaksbergen heeft gered. Hij was een stiefzoon van de beroemde Dorus Rij kers. Nieuw getuigschrift. Naast de jaarlijks door de Ned. Harmonium Examen com missie gehouden examens voorbereidend en getuigschrift-examen heeft ge noemde Commissie een nieuw examen in gesteld ter verkrijging van het getuig schrift B - kerkelijk spel. Ze wil hiermee de -velen, die in kleinere (protestantse) kerken de gemeentezang begeleiden op een orgel met een (aangeh.) pedaal van ab normale afmetingen, een orgel zonder pe daal of een harmonium, verder ook hen die op indirecte wijze kunnen medewerken tot verheffing van de kerkzang bijv, jeugdleiders prikkelen tot serieuze stu die, en gelegenheid bieden de verkregen capaciteiten door een examencommissie te doen beoordelen. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 like molkpriis neat foroaret. Hwant nef- fens it forslach fan it Boun fan Coopera tive Suvelfabriken, wie de ütbitelle molk priis oer it boekjier Maeije ’49Maeije '50 netto: 5.69 ct. per prosint fet. Fan it léste boekjier komt it forslach earst yn April fan it kommende jier en moat ik folstean mei to sizzen, dat it net leger wie. Foar de boeren bitsjut dit bislüt dus gjin forheging en men docht goed dit troch to jaen, hwant in net deskundich lêzer of radioharker soe miene kinne, dat de molk priis mei 2% ct. forhege wie. Dat is dus posityf net wier, de saek bliuwt sa’t se is. Mar hwat is dan de bitsjutting fan dit bislüt? Wol ditte, dat de garAnsje nou forhege is fan 17% oant twa dübeltsjes de mingel. En oer dit bislüt stean boer en net-boer beide, like forbaesd to sjen. Hja hawwe de yndruk krige, dat de swiere iken doar fan it departemint fan LAnbou nou yn ien kear blykt fan tryplex to wêzen en minister Mansholt liket op it klassike wurd: „in hurd man op in weake tsiis”. I Hwat is der forline jier in drokte west oer dy garAnsje. Ik haw jittferis neilêzen hwat doe op tsientallen gearkomsten de Mi nister en syn adjudanten forteld hawwe en as ik dan jitteris bitink hoe biskieden de eask wie fan de agraryske groepen, to witten: 18 sinten sille we frede mei nim- me, hwant wy fiele wol, dat it lAn der swier ta sit, dan forstiet gjin minske, hoe’t nou yn ien kear, sünder neamens- wurdige striid de Minister alhiel yn it i boatsje fan de agrariërs oerstapt, en 20 sinten taseit. Is it wünder, dat men mekoar ris oansjocht en seit: „Hin, hearre wy dat goed, seit de Minister ja? Nou sjeder, der brekt myn klomp!” Hwant de yndruk, dy’t Minister Mansholt efterlitten hie, nei de striid fan forline jier, wie dizze: Der is net mei him to praten, hy hAldt de stive Grinzer kop der foar. Oaren seine, Minister Lief- Koperdraad gestolen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is langs de spoor lijn BreukelenHarmelen ongeveer 90 m. koperdraad ontvreemd. Het draad heeft ’n waarde van f 200. Gevluchte meisjes aangehouden. Te Am sterdam zyn twee meisjes, van 16 en 17 jaar, aangehouden, die maanden geleden uit het gesticht „Zandbergen” bij Amers foort waren ontvlucht en sindsdien spoor loos waren verdwenen. Het oudste meisje had een onderkomen gevonden in een Leids café, het ander werd bij haar moeder in Amsterdam aangetroffen. Vermoedelijk hebben beiden zich lange tijd in het café schuilgehouden. Veesterfte door mond- en klauwzeer. Te Oudega (Sm.) waren in het begin van de vorige week reeds twee koeien, een kalf en een paar geiten aan mond- en klauw zeer gestorven. Later zijn er nog enkele gevallen met dodelijke afloop geweest. On danks enting heeft de ziekte vaak een ernstig verloop. de kommende forkiezingen? Hat er yn- sjoen, dat er forline jier mis west is en wol er nou goed meitsje, hwat er doe for- keard die? Of lykje de ütsichten fan de suvelexport nei de oare lannen, yn de kommende tiid, better as forline jier? Of soe hy witte, dat der mei prizen en jild dochs hwat to barren stiet, hwat de striid om dizze garAnsje oerboadich mak- ket? Of sit it noch eame oars op fêst? Sjoch, hwat bitsjut dizze garAnsje winlik? Yn wurden witte wy dat wol. It Regear jowt in garAnsje, dat de molke, mei in gemiddeld fetgehalte fan 3.50, rekkene oer it jier: Nov. ’51 oant Nov. ’52, tweintich sinten opbringe sil of mear? Sa binne de wurden. Mar hokfor garAnsje jowt dit? Stel dat ik tsjin de Boargemaster fan Boalsert sizze soe: Lien jo mar in miljoen foar hüze- en skoallebou, ik bin der goed foar. Dan soe de Boargemaster my wolris glim- kjend oansjen en sizze: jou wurden binne goed, mar jou beurske, hoe stiet- it der mei? En as hy forstannich is, set er op dizze garAnsje gjin inkeld hüs. Hoe is it nou mei dizze garAnsje? O, ik leau wol, dat de molke dy twa dübeltsjes dit jier wol opbringe sil, ik haw der de measte noed net mei, mar tink ris efkes, dat troch hokfor oarsaek ek, de suvel yn it bütenlAn gAns minder opbringe soe, hwat dan? Hoe stiet it mei it beurske fan it Ministery fan LAnbou? Sit der gAns hwat yn Binne der founsen foarme, hwerüt men taslaggen jaen kin? Hat Minister Mansholt hwat oerbuorke yn de êfroune jierren It iene sawol as it oare is net sa. Dus soe, as de' suvelmerk sakke, it tokoart fan Een teken des tjjds? Voor de betrekking van personeelchef bij de Philipsfabriek te Drachten hebben zich ruim 800 sollicitan ten aangemeld. Standwerkerswedstrijd. Ook dit jaar komen weer de beste stand werkers naar Bolsward. Wie het vorige jaar deze mensen heeft zien werken om hun waren aan de man te brengen en een prijsje te winnen, zal dit onderdeel van het programma niet willen missen. Dit jaar zal de strijd gaan om een fraaie wis- selbeker, welke twee jaar achter elkaar moet worden gewonnen. De prijsuitreiking heeft plaats in „den Hof van Holland” om 12 uur. De wedstrijd zelf wordt gehouden Van 10.3011.30 uur. Als jury-leden voor deze standwerkers wedstrijd zgn de volgende personen aan gezocht: Joh. Mulder, Florencestraat, D. van der Gaast, Turfkade, D. Sandstra, gemeente-secretaris, H. J. W. Pehlemann, directeur LTS, allen te Bolsward en L. IJlst te Leeuwarden, Hoofdbestuurslid der Centrale Vereniging Markt-, Straat- en Rivierhandel. Evenals verleden jaar zal deze jury ook thans wel geen gemakkelijke taak heb ben. Ons wordt nl. medegedeeld, dat reeds ruim 50 marktkooplieden een marktkraam hebben aangevraagd. Hierbij zijn natuur lijk de meeste standwerkers, die zonder kraam werken, niet begrepen. Definitief gaven zich reeds 15 kooplieden uit alle delen van het land op voor de standwer kerswedstrijd. ZAOK zonder deze krant wist U natuur- lijk reeds, dat in Bolsward de, tradi tionele „Bolletongersdei” in zicht komt. Donderdag 8 November zullen de pompe- blêdden weer van de Martini wapperen. Naar het programma, dat de Marktcom missie aanbiedt, zult U reeds met belang stelling hebben uitgezien. De grote belangstelling voor deze dag in voorafgaande jaren, hebben de organisato ren ervan overtuigd, dat men niet alleen deze traditie wenst te herstellen, maar ook in stand wil houden. Zij bieden ook dit jaar weer een program ma van „elck wat wils”, hoewel deze dag in het teken zal staan van: Bolletongersdei Speciale Boerendag. Mede namens de Middenstand, welke zo als van ouds bijzondere attracties biedt, nodigt de Marktcommissie, eveneens mede namens de diverse boerenorganisaties, per verspreide folder boeren en buitenlui uit traditie-getrouw op deze dag naar Bolsward te komen om daar met fa milieleden en kennissen een gezellige ont moetingsdag te hebben Aan deze folder ontlenen we enige bijzon derheden, die we aanvullen met gegevens, die ons van diverse zijden werden ver strekt. In bolle is in bolle En in keal, dat is in keal, Mar foar in boer, hoefolle Dat is, wit jim net heal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1