*11 I redevoeringen Komt de crisis midden 1952 Een stroom van SCHUMAN-PLAN GOEDGEKEURD I üs hjoed to sizzen Schouten (a.r.): Wil Minister Lieftinck weg door Nederland DE Tweede Kamer heeft het Schuman- ■"-^Plan met 626 stemmen aangenomen. De eerste stap op de weg naar de federa- lisatie van Europa is dus gezet. Als de andere deelnemende landen tenminste ook dit verdrag zullen ratificeren. Nederland was de eerste die dit deed. Dat was op zich zelf niet onaardig. In de wereldpers en door de buitenlandse radiostations heeft men kunnen lezen en horen, dat alleen de communisten maar tegen hebben gestemd. De heer Gerbrandy (a.r.), wiens bezwaren wij vorige week reeds hebben opgesomd, heeft dus niet tegen gestemd. Het heeft echter niet veel gescheeld. Hij bleef van mening, dat dit verdrag op papier wel aardig was, maar dat het in de practjjk prijsverhogend zou werken. Bovendien zal Nederland er niet veel aan hebben, daar wy op sociaal en economisch terrein niets meer te leren hebben. Althans niet als wij ons gaan vergelijken met andere deelne mende landen. No. 87 47e Jaargang Vrijdag 9 Nov. 1951 I I Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland DruKKerij Fa A.J.OSINGA Bolsward Uitgave van Buitenlands Overzicht •EN KAMEROVERZICHT •d F EN 1.75 M i Hwat hal Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad O’s midden 1982 wordt verwacht. I Duitse diplomaten die i dll r ngen zaak een tus- wat root- a zo overvallen en feitelijk op de wip tussen Oost en West zou zitten met al de nade len van dien voor andere landen en voor delen alleen voor de Duitsers zelf. Voor lopig betekent een voorstel op de agenda der V. N. tot het onderzoek naar de mo gelijkheid van vrije verkiezingen in Duits land eigenlek niets meer dan een poging van het Westen om eens achter het Ijze ren Gorden in O.-Dultsland te kflken en aan het licht te brengen dat daar toe standen heersen, die vrije verkiezingen ónmogelijk maken en dus eigenlijk om Rusland aan de kaak te stellen. Het is dus een onderdeel van een propagandis tisch offensief tegen Rusland, een wapen dat dit land zelf zo lang gehanteerd heeft. Pact. vrezen, t.r?w zij een waarschuwing aan Turkije gaven tegen de toetreding tot het Pact. Ze kleedden die waarschuwing nog in iets scherper vorm in dan die aan Noorwegen en eisten ook een antwoord. Men moet natuurlijk deze waarschuwing niet als een blote formaliteit zien, de Rus sen zien in het Atlantisch Pact, dat wfl als zuiver defensief beschouwen, een om- singelingspoging, waartegen zij zich ge rechtigd achten te waarschuwen en waar tegen zij, als zij zich sterk genoeg zouden voelen ook zouden optreden. Deze waar schuwingen zijn eigenlijk symptomen van het feit, dat we de crisis naderen, die over het algemeen Miep tada, h(jn- zal noet ofd- lijkf nke Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) I I’ ■arte a en nuin, Vette koe. Dezer d^en slachtte de heer Wierda, slager te Heeg, een koe, die maar eventjes 180 pond vet bevatte. Flinke straf voor dierenmishandeling. Het Gerechtshof te Den Haag veroordeelde een 72-jarige man uit Pijnacker tot 2 maanden gevangenisstraf. Hem was dierenmishan deling ten laste gelegd. Hij zou namelijk in de maand Januari van dit jaar een reu met een mes gestoken hebben, pogend het dier te castreren. Brouwerij werkt samen met burgemeester. De Brouwerij d’Oranjeboom en burgemees ter H. M. Oldenhof van de gemeente Kam pen hebbenopgericht „De Stadsherberg” te Kampen, een vennootschap, die ten doel heeft de exploitatie van hotels, koffiehui zen, restaurants, buffetten en zalen. Van het kapitaal ad f150.000 is f30.000 volge stort in contanten. d’Oranjeboom, die tot directrice van De Stadsherberg is benoemd neemt deel voor f 25000 en burgemeester Oldenhof voor f 5000. Het oude lied. Groot optimisme over het lot der Westerse voorstellen heerst er over het algemeen niet. Het was kort voor de hervatting der wapenstilstandsonderhandelingen over Ko rea de Russen van Amerikaanse zijde dui delijk gemaakt, dat deze onderhandelingen min of meer de toetssteen zouden vormen voor de houding, welke de Russen in het vervolg tegenover de niet-communistische landen zouden aannemen. Wie het verloop dezer onderhandelingen, waarop de Russen achter de schermen alle mogelijke invloed kunnen oefenen, tot nu toe heeft gevolgd, zal moeten toegeven, dat het diep teleurstellend is geweest. Opnieuw wordt er van Noordelijke zijde op zodanige wijze gechicaneerd, dat het wan trouwen der niet-communistische landen, die met communistische onderhandelen, eer wordt versterkt dan weggenomen, m. a. w. deze onderhandelinen bereiden een gunstige sfeer voor overleg tussen West en Oost voor. Hoe zal men bijv, van absoluut afdoend toezicht op de bewapening der communis tische staten verzekerd kunnen zijn, ook al aanvaarden deze staten dat op papier, nu zij gesloten overeenkomsten zo dikwijls saboteren. Deze kwestie is trouwens met dictatoriaal geregeerde landen moeilijk op te lossen omdat daar de contröle van het eigen volk op zijn regering ontbreekt, wel ke in democratische landen een garantie vormt voor het nakomen van verdragen. Wat het voorstel van het Westen, betref fende een onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland aangaat, de hereniging van Duitsland vormt een der grootste kwesties tussen West en Oost. Zolang Moskou vasthoudt aan zijn Oostelijke blokvorming en zich omringt van satellieten is het niet te ge loven, dat de Russen zo’n Duitsland zul len aanvaarden. Ook zij spreken wel van een verenigd Duitsland, maar zij bedoelen dan toch een innerlijk zwak Duitsland, dat een speelbal van Moskou zou worden. Het voorstel in zake ontwapening en dat inzake Duits land, moet men eigenlijk in verband met elkaar zien, want slechts in een ontwa pende wereld is een verenigd Duitsland denkbaar. Immers een groot Duits rijk, dat volkomen vrij en zelfstandig in zijn beslissingen zou zijn en zich dus ook zou mogen bewapenen, is naar beide zijden een gevaar. De Russen en hun satellieten zou den er een revanche-oorlog om de Oder Neisse-grens te vernietigen van hebben te vrezen en het Westen een Midden-Eu- ropese staat die het herhaaldeiyk heeft Generaal Eisenhower doet dat blijkbaar ook, want hij heeft gezegd dat hij tegen die tijd liever twintig parate divisies tot zijn beschikking had dan zestig in opbouw. De economische draagkracht van Europa laat een sneller organisatie van zestig divisies dan voor 1954 niet toe. De gene- j raai zou voorlopig deze twintig divisies „De bern,” sei Sjouk, „moatt’ springe en dwaen, Sa rom moat men ’t dy sloven jaen.” En 'k haw har bern bigüke, Dy sprongen om ’e stüke. r de i we -iese iaat, zal eden le® atoomgebied de voorsprong hadden ingehaald, die de Amerikanen nu hebben. Het is mogeljjk, dat ook dit argument het Westen geïn spireerd heeft nu nog eens een poging te doen met de Russen tot overeenstemming te komen en thans de kaarten op de con- ferentietafel te leggen, hoewel de politieke omstandigheden niet in alle opzichten voordelig voor het Westen zijn, we wijzen alleen maar op Egypte en Noord-Afrika, waar het nu ook gist tegen het Franse bewind. Een poging om neutraliteit van de Oosterse en andere landen bij een eventu eel door Rusland uitgelokt conflict met het Westen te voorkomen, beoogt eigenlijk het Amerikaanse voorstel op de agenda van de huidige vergadering der Ver. Na ties om een verenigd commando Ver. Na ties te vormen. Als zich elders in de we reld een nieuw conflict la Korea zou voordoen, zou zo’n commando direct tot Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent oer m m, Giro 87926 Minister Drw WW de S'.aten. Mi- nister-presldeat Drass heeft het vonraewsi om naar de Ver. Staten van Amerika te gaan Indies hem een officiële uitnodiging van president Truman voor zulk een be zoek zal bereiken. Bedrag van 5000 gulden voor Jorwerder toren. Het torenfonds van Jorwerd is in eens weer wat gespekt, doordat een on bekende gever een bedrag van vijf duizend gulden heeft geschonken. In totaal is er nu al meer dan vijftien duizend gulden bij een. Grote plannen. De Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart zal een nieuw fabrieksschip laten bouwen, dat een laad vermogen van 26.500 ton zal hebben tweemaal zoveel als de „Willem Barendsz” van 13.500 ton en dat dit laatste schip over enkele jaren zal vervangen. De maatschappij zal daarvoor haar kapitaal uitbreiden met 7% millioen gulden tot 15 millioen en heeft bovendien een contract gesloten met de regering, waarin de re gering een bepaald rendement van het ka pitaal garandeert en in ruil daarvoor O.a. een deel van de winst zal krijgen, als die een bepaald percentage overtreft. Aan het verkeerde adres. Bij een La- rense makelaar zijn twee mannen komen solliciteren, als particulier chauffeur, om dat zij na lezing van een rechtbankverslag waarin sprake was van Intrekking van ’t rijbewijs, dachten dat de man hen wel kon gebruiken, Zjj verwarden hem echter met een andere makelaar, wiens naam toeval lig met dezelfde letter begint. Nu is minister Van den Brink een man, die zich niet gauw onder de tafel laat praten. Steeds zal hij trachten te overtui gen, tot de communisten toe. Voor die po ging was ook de heer Gerbrandy zeer ge voelig. Hij sprak dat openlijk uit. Daarom wilde hij dan ook nog eens nadenken over het antwoord van Minister Van den Brink. Een voorstel om de stemming een paar dagen uit te stellen, werd echter verwor pen. Een groot deel van zijn eigen fractie was ook tegen. Toen koos de oud-Minister-President de middenweg: hjj verliet de Kamer. Nu is niet altijd het zich onttrekken aan een stemming de beste oplossing. In vroe ger tijden is daar nog wel eens het een en ander over te doen geweest. Natuurlijk kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin men niet weet hoe te handelen. Maar aan de andere kant zal een Kamer lid party moeten kiezen. Met blanco-stem- men kan men nu eenmaal niet regeren. Principieel maakt het natuurlijk niets uit of één man het doet of de hele Kamer. Maar goed, de heer Gerbrandy verdween schielijk achter het fraaie groene gordijn onder grote hilariteit van de rest van de Kamerleden. Voor het zover was, had de Minister ech ter een speech van drie uur geleverd. Uit voerig somde hjj nog eens de voor- en nadelen op van de integratie. Roerend was hij het met de Kamer eens, die er op had gewezen, dat men nu verder moet gaan. En dat men de Gemeenschap voor Kolen en Staal dus niet in de lucht mag laten hangen. Dat de communisten tegen waren, was niet te verwonderen. Zij zien dit Verdrag nu eenmaal als ’n regelrechte bedreiging van de wereldvrede. Dat het gemaakt is om deze juist te handhaven, zien zfl niet in. Minister Van den Brink trok zich daarvan niets aan. Hij kwam met een heel ander argument aandragen, dat stellig zeer steekhoudend moet zijn. Er is slechts de keus, zo zeide hij, tussen deze organisatie of een particulier kartel, dat oppermach tig is. Maar ook voor dit argument was Paul de Groot niet vatbaar, hoewel hfl zich toch immer zo fel heeft gekeerd, tegen de wapenfabrikanten. De Duitse Krupp is nu niet oppermachtig meer, maar is opgeno men in een gemeenschap. Een enorme nachtelijke brand brak uit in de haven van Amsterdam aan boord van de „Meerkerk” van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. Het schip lag aan de Sumatrakade en is geladen met een grote hoeveelheid copra. De brandweer bestreed het vuur met tientallen slangen vanaf de wal en van de drijvende brandspuiten Jason” en „Walvis”. De brandweer aan boord in actie. Kleine oorzaken. In Den Haag vond een echtpaar toen het thuiskwam de slaapka mer brandende. De hond was In de rook gestikt. De kamer brandde geheel uit. Oor zaak: een zestienjarige dochter des huizes had het electrisch strijkijzer vergeten. De „Volendam” voor de sloop. Naar de „New York Herald Tribune” meldt, is het Nederlandse schip „Volendam” aan een Italiaanse maatschappij voor de sloop ver kocht. Tot het uit de vaart nemen van het 15.434 BRT metende schip was reeds enkele maanden geleden besloten. Nederlandse boter naar W.-Dultsland. De Westduitse autoriteiten hebben Dinsdag ’n bedrag van 1.2 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Ne derland. Tegen de tbc. Het nationaal fonds run- dertuberculosebestrtjdlng heeft de toezeg ging ontvangen, dat het een dezer dagen f 6 millioen zal ontvangen uit de tegen- waardering van de Marshall-hulp. In de kraag gegrepen. De Nijmeegse po litie heeft een arrestant bij de kraag ge pakt en alleen de kraag in handen gehou den: de rest van de jas verdween, met de zich losrukkende arrestant er in. De twee handen. In Den Haag is een da me, toen zij in het donker de trap opging, gevallen, omdat zij „twee handen op haar hoofd voelde”. De politie vond geen sporen van inbraak. Er werd ook niets vermist. NW int ruim f 100.000 voor Twentena ren. Twee duizend Twentse textielarbei ders mogen straks, dank zij een geslaag de actie van de Unlebonden bijna een ton (om heel precies te zijn f97000) aan achterstallig Duits loon verdelen. Dagboek van de duivel. Naar wij verne men verschijnt binnenkort onder de titel „De duivel onder ons” (uit het dagboek van Lucifer) een geruchtmakend boek. Het dagboek van Lucifer, één der groten uit het rijk van Satan. Dit boek is geschreven door Ds. G. Toornvliet, studentenpredi kant. TAE laatste dagen is er een stroom van ■^redevoeringen over de wereld gegaan. Zowel vanuit Parijs, dat nu tijdelijk het centrum der Ver. Naties is, omdat er de algemene vergadering van de Ver. Naties wordt gehouden, als uit Washington, waar Truman over de hoofden van het Ameri kaanse volk heen, zich tot Rusland richt te. Terwijl wij dit schrijven staat de rede van president Truman nog niet tot onze beschikking, maar er is zoveel van uit gelekt, dat we weten dat ze fof dat de Amerikanen in de algemene vergadering der V. N. zullen voorstellen een plan zal omvatten tot telling der wapenen bij de grote mogendheden, ter inleiding van een plan tot beperking der bewapening met een strenge contröle; voorts een voor stel in geheel Duitsland een onderzoek in te stellen vanwege de V. N. naar de mo gelijkheid er vrije verkiezingen te houden om dan tot hereniging van het Duitse rjjk te komen en misschien iets over de wa penstilstand in Korea. Truman zou minder voelen voor een directe ontmoeting tussen hem zelf, Stalin, Churchill en Pleven, welke door de Franse president Auriol in zijn rede tot de algemene vergadering der Ver. Naties werd bepleit. Men mag zich afvragen of de Amerikaanse president zelf eigenlijk veel heeft gevoeld voor het ge hele plan van een nieuw vredes-offensief van het Westen. Tot betrekkelijk kort ge leden stond de officiële Amerikaanse po litiek nog afwijzend tegenover plannen 't gesprek reeds nu met Moskou te hervat ten. Maar een aantal belangrijke bladen in Amerika, waaronder die de financiële wereld vertegenwoordigen, meenden dat het evenwicht in de krachten der beide partijen thans voldoende benaderd was om het initiatief van de Ver. Staten te doen uitgaan, zonder dat dit hun prestige te kort zou doen. Bovendien wist men dat Churchill en Frankrijk voor nieuwe be sprekingen met Rusland waren, zodat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse i zaken blijkbaar besloten heeft, dan maar het initiatief aan zich te trekken. Al ver wacht het er niet veel van, het kan in ieder geval een antwoord zijn op de Rus sische propaganda, dat alleen Moskou de vrede wil en het Westen en speciaal de Ver. Staten slechts tot oorlog ophitsen. De Duitse kwestie. Hoe zou Rusland genoegen nemen met een vrij verenigd Duitsland, als het nu reeds doodsbenauwd is voor een nauwe samenwerking tussen W.-Duitsland alleen en het Westen? Het laat de Oost-Duitse regering aan de W.-Duitse de meest ver leidelijke aanbiedingen doen om die samen werking te voorkomen. De regering-Adenauer gaat intussen haar gang met de voorbereiding om W.-Duits- land te doen opnemen in de W.-Europese samenwerking en is zelfs teleurgesteld nu het Westen vóór de algemene vergadering der V. N. te Parijs bijeenkwam, geen voor lopige overeenkomst met haar tekende. De W.-Duitsers voelen zich n.l. niet op hun gemak nu van Washington uit voor stellen tot besprekingen aan Rusland zijn gedaan waarbij Duitsland een der onder werpen zal zijn. Zij vrezen het kind van de rekening te worden als West en Oost het eens worden, waardoor Duitsland mis schien in de positie zou komen, die velen het aan het einde van de oorlog hadden toegedacht, maar waaraan het door de te genstellingen tussen West en Oost en de bekwame en brutale wijze waarop de W.- tegenstellingen I verzet moeten besluiten en zou de lei- i hebben uitgebuit is ontsnapt. Overigens I ding daarbij kunnen worden opgedragen Kom hier zitten. Zo kan men de heer Schouten beslist re kenen tot de goede Kamerleden. Met Prof. Romme en de heer Oud (v.v.d.) behoort hij ongetwijfeld tot de besten. Hij is ook een oude rot in de Kamer. Maar zijn groot ste kracht ligt misschien wel in zijn slag vaardigheid. Men waagt het niet hem in de rede te vallen, daar zulk een poging onbarmhartig wordt afgestraft. Minister Lieftinck wilde het echter probe ren. Toen de heer Schouten zeide wel eens te willen kijken in de correspondentie tus sen de Nederlandse Bank en het Ministerie van Financiën, zeide de Minister: „Als U hier komt zitten, hebt U de gelegenheid." Daarbij wees hij met een groots gebaar op de Regeringstafel alsof hij wilde zeg gen: dan moet U eerst Minister worden. Maar de heer Schouten vroeg daar bot bo ven op: „Betekent dit, dat Minister Lief tinck weg wil?” Daarmee schoot hij in de roos, want de geruchten over zijn heengaan zijn nog steeds niet verstomd, al zal hg zjjn tijd nog wel uitzitten. De Kamer had veel plezier in dit voorval. Minister Lieftinck niet het minst, maar hg vond het toch maar beter om niet ver der te interumperen. ook voldoende achten, mits Amerika ze voorzag van de nieuwste wapenen, waar onder atomische, nu deze geschikt geble ken zgn voor tactisch gebruik, dus tegen oprukkende legers en niet alleen voor bombardementen van steden enz. Dit „kleinere” plan van Eisenhower zou ook beter passen by de economische en financiële mogeiykheden der W.-Europese landen, waarover allicht ook de conferentie zal handelen, welke onze minister-presi dent dr. Drees over enige maanden in Washington met president Truman zal hebben. Dit plan, om met een betrekkeigk zeer geringe, maar formidabel gewapende strijdmacht eventueel de Russische solda tenmassa’s tegemoet te treden, is uiter aard maar een tydeiyke voorziening en zou zyn betekenis verliezen, als de Rus sen op Lening overtekend. Het bedrag van 10 millioen gulden, dat voor de Amsterdamse woningbouw is bestemd, is reeds over schreden, sinds de eerste stap van de in schrijving voor de premielening. Hierdoor kunnen in de hoofdstad 1000 woningen meer worden gebouwd. Toezicht Credletwezen. Deze week besprak de Kamer een heel moeiiyk wetsontwerp, n.l. het toezicht op het Credietwezen. Minister Lieftinck heeft een noodregeling omgezet in een wetsont werp, waarin wordt bepaald, dat de Ne derlandse Bank kan beslissen hoeveel cre- diet en aan welke objecten een particu liere bank mag geven. Zo’n wetsontwerp achtte hg nodig om een goed monetair be leid te kunnen voeren. Door de omvang van de credieten te bepalen, kan hg o.a. toezicht houden op de investeringen door het bedrijfsleven. En dat is één der pun ten uit het regeringsprogram. De consumptie en de investeringen zouden beperkt moeten worden. Er is omtrent dit wetsontwerp veel te doen geweest. Men had bezwaar tegen de positie van de Ne derlandse Bank, die een staatsinstelling is geworden. En men vreesde, dat hierdoor heel het bankwezen gesocialiseerd zou worden. Tydens de schrifteiyke en monde linge voorbereiding heeft de Minister al heel wat water in de wyn moeten doen. Zóveel, dat hij tegemoet kwam aan de eisen der k.v.p. Nu verklaarde de heer Janssen tenminste, dat hg geen grote be zwaren meer had tegen dit ontwerp. Wel had hg enkele amendementen in petto. Het belangrijkste was, dat de werkingsduur bekort moest worden tot drie jaar. Daar ook de socialisten voor dit ontwerp zullen stemmen, is de zaak dus beklonken. De heer Schouten (a.r.) verklaarde zich echter vierkant tegen. Hij zag de noodzaak en de urgentie van dit geval niet in. Bo vendien beroept de Minister zich op om standigheden, welke hg zelf heeft ge maakt. zyn financieel beleid deugde niet. Het waren moeiiyke, technische debatten, die werden gevoerd. Voor een leek is deze aangelegenheid moeilik te begrypen. Om haar werkeiyk te kunnen doorgronden, moet men econoom zyn. Ta.1 van eminente afgevaardigden voerden echter het woord. Dat maakt het debat alty’d levendig. Het radloliedje. In Den Haag heeft de vrouw van een kastelein een cafébezoeker van diens snor ontdaan, toen door de radio een liedje over snorren klonk. De man die eer. paar schrammetjes aan de bo venlip opliep heeft aangifte van mis handeling gedaan. was er dezer dagen weer een nieuw be- aan een bepaalde regionale groep dus b.v. wijs hoezeer de Russen een verdere ver- j aan de Atlantische. Een Russisch veto zou sterking van het Westen en het Atlantisch men daarmee ook trachten te omzeilen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1