Stad en Platteland 11 ie n! 0 Martinytoer L üs hjoed to sizzen door Nederland LA Fan de F; No. 88 47e Jaargang Dinsdag 13 Nov. 19S1 I en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA Bolsward rkt 11 3rd lani 4 r i 1 afge- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) >v. te 1951: j - Streekblad voor West» Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m, Giro 87926 sn kon meer fe teken Hoe goed de Vivc-demonstratie, die de boerinnen slaatjes leerde maken en een wjjntje leer de drinken, ook bedoeld mag zijn, en als zodanig ook geslaagd is, cultureel was 't, vergeleken bij verleden jaar (show van nieuw-Friese costumes) zeker een achter uitgang. Hwat hat Ga be Skroar het Uese’meer is veroorzaakt door m!» zengif in. de N.O.Polder uitgestrootd en ia dus niet te wijten aan cholera. Bolswards Nieuwsblad INT WAPEN JE! de J. PYT. I het hoe en wat bleef in I Aan de andere i i met Stêd en plattelAn. Bolletongersdei Is alszodanig een wonder lijke twee-eenheid. Het is een boerendag, die in de stad wordt gevierd. Moeten de plattelanders zich één dag gaan gedragen als stadsmensen? Of moet de stad een dag staan in het teken van het boerenfestijn We geloven het laatste. In verband hiermede was het een treffen de opmerking van de heer Van der Mark, dat het helemaal geen bezwaar zou zijn geweest de reclame voor deze dag in het Fries te voeren. (Dit werd het eerste jaar ook gedaan. Red). Het is ook o.i. een even nodige als moei lijke taak van deze dag een min of meer Fries gebeuren te maken. De Jongerein, die zelf een avond verzorgde, heeft dit ook zo aangevoeld door een Friese spreker en eèn Fries toneelstuk te kiezen. Maar ook 't verdere gedeelte van de dag moest Dit zjjn zo enige opmerkingen, die bfj ons opkwamen, toen we in gedachten de Bol- letongersdei de revue nog eens lieten pas seren. Misschien kan men er een volgend jaar winst mee doen. Misschien ook heeft de lezer, die zelf Bolletongersdei vierde, eens een origineel idee. Wie mogen we het woord eens geven? Kleine oorzaken. Tegen een 48-jarige net werker uit Almkerk is f 50 boete geëist, omdat hij een brandend sigarettenpeukje had weggeworpen, waardoor honderd dui zend pakken geperst stroo en een loods in vlammen opgingen en f 100.000 schade ver oorzaakt werd. sen heeft hjj achter de rug. Thans hoorde hij anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek tegen zich eisen, omdat htf een toon banklade had gelicht. Landmijn ontplofte. Een 23-jarige chauf feur uit Sevenum werd ernstig gewond, toen in zijn omgeving een landmijn tot ontploffing kwam. Hij was bezig een sloot langs de weg Venray-Horst uit te graven, toen hij plotseling op een mijn stiet, waar aan een stuk draad was verbonden. De chauffeur sloeg met zijn schop op de draad waarna de mijn tot ontploffing kwam. Giet djipper as de klean. Jou stompe bajonetten, Wounje de Fryske herten, Rjochter fan it Hearrenfean. Rjochter fan it Hearrenfean. Hwerom hjir haet to saejjen; In oar yn 't harnas jetje? Dy wapens moatt’ forbean. A Dy’t hjoed fol libben en fol fjür, Om grêf noch forstjerren tinkt, Hat moarn allicht it deakleed oan Forjit men en forsinkt. Wy moatt’ elkoar forstean! Ek HollAnners en Friezen; Unpsychologysk kniezen, Giet djipper as de klean. Traditie groeiende. De eerste Indruk is wel, dat alle pessi mistische klanken ten spijt, de Bolleton gersdei er in gaat als koek. Het is inder daad het nieuw leven inblazen van een nog slechts in de herinnering bestaande, maar dan toch bestaande traditie. En de naam, èn het idee hier zij het dan in nieuwere vorm een jaarlijks terugke rende uitgaansdag van te maken, blijken het goed „te doen”. Het bleek overduidelijk, dat er zelfs bij ’t aanbieden van een sober programma (eer lijk gezegd wel een zéér sober program ma) toch sprake was van een „Bolswar- der trek”. Bolsward heeft zich in de af gelopen jaren met deze dagen een zekere goodwill verworven en dient alles te doen, deze te behouden. Zaken gaan voor vermaken. Een bekend spreekwoord zegt, dat zaken voor vermaken gaan. Ook dit spreekwoord is in de afgelopen week bewaarheid. De Bolletongersdei bood dit jaar weinig ver maak, of het moest al zijn, dat men de welsprekendheid van de standwerkers als zodanig heeft beschouwd. Ondanks het ge brek aan vermaak is de Bolletongersdei ditmaal uitmuntend geslaagd, wat o.i. voor een zeer groot gedeelte te danken is aan het feit, dat diverse middenstanders ter plaatse zorgden voor de gelegenheid om vlot en voordelig zaken te doen. In een tijd als de onze, dat we onze dubbeltjes weer gaan omkeren voor ze uit te geven, komt dat menigeen ten zeerste van pas. Voor een volgend jaar houde men reke ning met deze ervaring. Zonder speciale reclame-actie, zonder gratis reisgelegen heid en zonder veel lokgeroep en aandrang kwam men toch in groten getale naar de stad van Gysbert Japicx om er een dag aangenaam door te brengen. De wapens moatt’ forbean. Elkoar, nel rjocht bigripe; As fredesapel ripet, Priuwt elk ’t swietste lean. Priuwt elk ’t swietste lean. Hwant ienriedich fortrouwen, Sil bllder takomst bouwe, Wy moatt’ elkoar forstean! Bolsward en Bolletongersdei. TTET verslag van een boerenhoogtijdag (of stedelijke hoogtijdag?) zoals de Bolletongersdei er een wenst te zijn) wordt meestal in het geroezemoes van de dag zelf te boek gesteld. Zo schreven we bijv, onze indruk van de standwerkerswedstrijd, tijdens het leuke praatje van de kooklerares, zo tussen het proeven door, enz. Op zo’n moment ont breekt de concentratie van gedachten wel eens om een rustige beschouwing te hou den. Dit is dan ook de reden dat we thans nog eens op Bolletongersdei en de orga nisatie, terug wensen te komen. Maar ook soepeler. kant doet men er goed aan de organisatie ook soepeler te maken. We wjjzen bijv, in dit verband op het feit, dat het programma mede gedragen werd door de plaatselijke afdelingen van de drie standorganisaties, de Fr. Mij., de CBTB en de ABTB. Boeren in Wolsum en Nij- land, letterlijk onder de rook van Bols ward, maar organisatorisch georiënteerd op Sneek, evenals boeren van Idsegahui- zum e.d. (aangesloten bij de afd. Makkum) die toch zeker belang bij deze dag had den, waren uitgesloten van uitnodigingen, gratis toegangsbewijzen enz. Het achterland en verzorgingsgebied van Bolsward is veel groter, dan het gebied dat door de plaatselijke afdelingen wordt bestreken. Een volgend jaar hebbe men ook hiervoor een open oog. lést en drokte. De greidboeren lykwols sjogge ündanks de moatje hjerst har Aide fijAn wer kommen. De tongblier, dy freeslike goarre, komt al- oan tichter by en nimt de buorkerijen de iene nel de oare yn. De léste wike fan Oktober binne der al wer 47 buorkerijen by komd. Party boeren hawWe op ’e tiid har bisten ynspuitsje litten en der binne hja in hiel ein fierder mei. Dat it altyd en oeral wissichheit jowt, soe ik net sizze doare, mar yn in bulte gefallen helpt it wol. To let spuitsje is lykwols meastal om ’e nocht, de bisten hawwe it dan faken al Onder de lea en dan giet it der om troch. Ek yn Grins is it frijhwat deselde situ- aesje as yn FryslAn, it is jit net slim, mar it boazet al oan. Yn Drinte is it al efkes slimmer mar yn Oerisel giet it hurd. Der kamen yn dyselde wike mear as trjje- hündert buorkerijen op 'e swarte list to stean. Mar it slimste sit it yn GelderlAn, hwer’t 725, yn ien wike, it plakkaet oan ’e beam of homefle spikerje moasten. Der- foaroer wie it yn de HollAnnen folie kal mer, mear as hjir, wylst yn it Suden de kwael wer folie slimmer wie. Nou jowe dizze sifers net in krekt byld fan de situ- aesje, hwant it kin bést wêze, dat ien bi- driuw yn FryslAn of HollAn likefolle bisten hat as fiif yn Oerisel of GelderlAn, mar it kin ek it measte net skele, hwer’t it slimste is, hiel jammer is dat it sa ta- nimt. Wlene op 21 Oktober 1374 buorkerijen bi- smet, in wike letter wie dit net minder as 3463, dat is mear as 2000 nije gefallen. It is net to hoopjen, dat it sa trochgiet, hwant dan bitsjut it in ramp. Minder as ea kinne wy de skea fan tongblier op üs nationale hüshAldboekje forneare, hwant dat liicht der net om. Hiel hwat molke kwyt, dübel en moedsum wurk mei de sike bisten en fakentiids wrakke of skein- de bisten oerhAlde. En de greidbuorkerij is dochs al „een voorwerp van aanhou dende zorg voor de regering”. Sa’t Minister Mansholt yn Veendam sprut- sen hat, ha wy him noch net heard, hy wie mar frijhwat pessimistysk en bifestige hwat wy hjir forline wike al opperen: for- trou net to folie op de garénsje, hwant it stiet der net to bést foar. Ik wie der hieltyd al bang foar, dat dit tajaen üt dy hoeke neat gjin goeds yn- hAlde. It gie fierst to maklik en to hurd. Minister Mansholt sei, dat de ütflerkAnsen en prizen en tarivan de léste tiid minder Moeilijk. Een firma, die we uit piëteit hier niet met name willen noemen, brak in de Telegraaf alle tot nu toe bestaande records van tegenstrijdigheid: „Gesloten wegens opening”. Hoe kom je daar ooit binnen? Onderofficieren weigeren test. Drie en twintig onderofficieren van het regiment Luchtdoelartillerie, dat in de Palmkazerne te Bussum gelegerd is hebben begin vorige week geweigerd een schriftelijke test af te leggen. Zij motiveerden hun weigering door er op te wijzen, dat zfj na een dienst tijd van ruim anderhalf jaar een dergelijke test niet meer noodzakelijk achten. De onderofficieren zijn daarop in arrest ge steld, maar Vrijdagavond om vjjf uur weer vrijgelaten. Een plezlerritje, dat twee dronken Alme lose jongelui in de nacht van Zaterdag op Zondag maakten in een gestolen auto, vond een tragisch einde, toen zfl in de buurt van Neede met grote snelheid tegen een boom reden. Een hunner, de 19-jarige L. N., overleed vrijwel onmiddelltjk aan zijn verwondingen. Zijn vriend, de 18-ja- rige rijwielhersteller G. R., werd slechts licht gewond. De auto werd totaal ver woest. Dievegge deed het te mooi. Een Haagse juffrouw zag voor een groot magazijn een paar vrouwen staan met open schoudertas. Dit wekte haar begeerte op. Zij rolde er wat spullen uit, maar ontdekte, dat er geen portemonnaie b(j was. Bij een tweede greep had de dievege meer succes. Zij volgde de bestolene naar een ander waren huis. Haar bedoeling was de zaken, die zij bij de eerste greep had bemachtigd, hei melijk terug te moffelen in de tas van de eigenares. Dit nobele streven werd de zak- kenrolster noodlottig. Haar manipulatie werd ontdekt. Zij nam de vlucht, maar liep in de armen van een rechercheur. Gedenkteken te Doetlnchem. Op de Is raëlitische begraafplaats te Doetinchem is Zondagmiddag een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van de gedurende de bezetting gedeporteerde en niet terugge keerde leden van de joodse gemeenschap te Doetinchem. Organisatie strakker. Ook de marktcommissie heeft de afgelo pen dag veel kunnen leren. Aan de ene kant lijkt het ons gewenst de dag strak ker te organiseren. Tot op heden is de Bolletongersdei nog te veel een inciden teel gebeuren. Men solt bijv, lustig met de datum. Dan weer wordt de Bolleton gersdei vastgesteld op de 1ste Donderdag in November, dan weer eens op de twee de. Natuurlij^ doet .men dit niet zonder reden en heeft verplaatsing van de dag bijv, plaats in verband met het vieren van R.K. feestdagen, zoals Allerheiligen en Allerzielen. Toch zou er veel voor te zeg gen zijn deze dag, die èn voor de veemarkt èn voor de straathandel het karakter krijgt van een jaarmarkt, eens vooral de finitief vast te stellen, bijv, op de tweede Donderdag in November, naar wij menen ook de vanouds daartoe geëigende datum. Wellicht kan dan deze markt ook worden opgenomen in almanakken e.d. en zo meer nog dan voorheen een automatisch terug kerend jaarlijks gebeuren zijn. Ook de organisatie van de Marktcommis sie als zodanig laat te wensen over. Deze commissie groeit weliswaar in de goede richting, maar de samenstelling is nog niet ideaal. Hoewel de plaatselijke mid denstand er in is vertegenwoordigd bijv, door de heer Roorda, is het verband met de middenstandsorganisaties, die in de W. A. C. een zeker representatief en over koepelend verenigingsverband heeft, te slap. De WAC heeft dan ook niet alszo danig deze Bolletongersdei gesteund, al deed menig lid zijn uiterste best om het beste beentje op deze dag voor te zetten. Officieel deed de WAC niet mee en was de marktcommissie nimmer op de hoogte van de plannen. Wel leefde men in de veron derstelling, dat „de middenstand” „iets” zou doen, maar het duister. Drama te Meppel. Vrijdagmiddag heeft zich te Meppel een tragische gebeurtenis afgespeeld. De ongeveer 50-jarige briga dier van de gemeentepolitie. B. werd in de burgemeesterskamer op het gemeentehuis in bijzijn van de burgemeester van Meppel en de inspecteur van politie ter verant woording geroepen. De brigadier wond zich op een gegeven ogenblik dermate op, dat hij zijn dienstrevolver trok en zich zelf door het hoofd schoot. Onderweg naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Verre reis op de oude dag. De KLM- machine, die dezer dsgen van Schiphol naar Amerika vertrok, nam twee Maas- landse oudjes met zich mee, n.l. het echt paar W. van der Pol. De man en de vrouw zijn resp. 82 en 84 jaar. Zij zijn op weg naar Califomië om een bezoek te brengen aan hun aldaar wonende kinderen. TVTOCHTEN wy dit jier de Gysbert Ja- pikspriis net yn Boalsert ütrikt sjen en is de Fryske Boekewike dertroch dit jier yn Ljouwert iepene, Bolletongersdei wie yn it algemien in great sukses. It waer wie yn alle opsichten alhiel tsjin- stich en in smite folk kaem op de Aide Gysbertstêd tasetten. Ek de joun yn de Doele koe wol bisjen lije, binammen troch de treflike lêzing fan de hear Van der Mark. It wie dêrom spitich, dat de seal net grötfol wie, hwant ek it toaniel hat de lju wol formakke. Mei hwat nimmen en jaen moast it dochs wol kinne, dat op sa’n joun in programma bean waerd, dat de hiele jongerein noaskje soe. De Foarsitter en de hear Boargemas- ter hawwe derta oantründ en my tinkt as de goede wil der is, sil dat in oare kear wol slagje kinne. Hwat ik sa hjir en der heard ha oer de iepening fan de Boekewike yn Ljouwert wie yn it ginnerael sa, dat it programma wol yn oarder wie, mar dat de sfear al hiel oars wie en it smüke, gesellige fan Boalsert wol mist waerd. Hawar, wy ti- digje dan mar wer op it oare jier en hoopje, dat de tradysje syn rjuchten wer krije sil. Foar de bouboeren is dit in hjerst om nea wer to forjitten, alles giet like noflik om en ta en binammen it smoarge wurk yn de biten is dit jier suver boartsjen by oare jierren. Hjir en der lykwols komme de müzen wer opsetten, hwant it is ek har waer, dat is klear. Stikken koalsied moatte der yn de Noard-Eastpolder al in flinke knoei weikrige ha en ek de winter- nöten lije derfan. Foarsafier ik wit is it hjir yn FryslAn jit frjj fan dit lytse guod. Allinnich mei wettertokoart hat men op frij hwat plakken to kampen en hwer’t men gjin wetterlieding hat, is dit gAns in Zal de Bolletongersdei, die als marktdag nimmer weer in de oude glorie zal kunnen herleven, op de duur een eigen vorm moe ten vinden, dan zoeke men dit vooral in het culturele. Behalve de hoop, dat een volgende maal de jongerein als één man zal optrekken, leeft bij ons dan ook de wens, dat men een volgend jaar niet meer zal komen met een gezelschap van elders, maar met een zelf ingestudeerd, zo moge- lijk speciaal voor dit doel, geschreven stuk met een actueel probleem als onderwerp. Al lelt it oeral skean, De illusy kin net swtje. Foarstel fan ’e „Greate Trtje”: De wapens moatt’ forbean. Kerk van lood ontdaan. Van de in aan bouw zijnde nieuwe Ned. Herv. Kerk te Huizen (N.H.) hebben dieven al het lood dat in het dak en langs de muren was ver werkt, gestolen. Kind trok pan soep over zich heen. Het 2-jarig dochtertje van de heer Mulder uit het woonwagenkamp te Nieuwebrug trok een pan met kokende erwtensoep om en kreeg de inhoud over zich heen. Met zéér ernstige brandwonden is de kleine naar 't ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. f 15000 verduisterd. De Amsterdamse re cherche heeft een 32-jarige boekhoudster van een kleine machinehandel in het cen trum van de hoofdstad aangehouden, die ervan wordt verdacht in acht maanden tijd 15000 gulden te hebben verduisterd. Z(j heeft bekend. Van het geld is niets meer over. Verstekeling uit Sneek aan boord. De Wil lem Ruys arriveerde Zaterdag uit Djakar ta te Rotterdam. Onder de 900 passagiers was een na vertrek ontdekte 23-jarige ver stekeling, wiens ouders te Sneek wonen. Hij werd tewerk gesteld als logiesjon- gen. Ernstige gevolgen. Net als bjj de t.b.c.- bestrtjding dient het hele volk zjjn schou ders te zetten onder het werk van de ver eniging tot Rheumatiekbestrjjding, aldus dr. Muntendam, staatssecretaris voor de volksgezondheid. Rheuma leidt tot vijfmaal hoger arbeidsverzuim dan tbc, zij kost ons volk 70 millioen gulden per jaar, waarvan alleen al 40 millioen aan ziektegeld. FRIESLANDS BEGROTING SLUIT. De ontwerp-begroting van Friesland voor 1952, welke thans aan de provinciale sta ten is aangeboden, is sluitend. Om tot dit resultaat te kunnen komen werd op een post voor baggerwerken f 100.000 minder geraamd dan de ontwerp-begroting voor de waterstaatsdienst aangaf. Gedeputeerden noemen enige grote wer ken, die op stapel staan, zoals mogelijke uitvoering van het landaanwinningsplan, mogelijke uitbreiding van de bemaling van de Friese boezem (er wordt reeds lang gedacht aan de bouw van een tweede ge maal in Friesland), uitvoering van werken in de ontwikkelingsgebieden in Oostelijk Friesland en vernieuwing van een instal latie in het D. F. Woudagemaal te Taco- ztfl. Verder moet worden gerekend op mo- geljjke bijbetaling voor kanaalwerken en financiering van een verpleeginrichting voor zwakzinnigen. Uit de begroting blijkt voorts, dat aan de provinciale staten zal worden voorgesteld om het Friese genootschap voor geschied- oudheid- en taalkunde een buitengewoon subsidie te verlenen van f 14.500, terwijl reeds een voorstel is gedaan om het vaste, deel van het subsidie van de Fryske Kul- tuerried te verhogen van f2000 op f7500. Geen De Meer brandschade. De directe schade als gevolg van brand in de maand September wordt geraamd op 6.527.975 gulden. De vorige maand was het ruim twee millioen gulden minder en in September van het vorige jaar was het 2.112.145 gulden. Ge wond werden 35 personen, onder wie der tien brandweerlieden. Snoek van 80 pond gevangen. De heer S. Storm te Eestrum heeft in de Bergumer- meer een snoek gevangen, die bijna 30 pd woog. Het was een „monster”. Collecterende „chauffeur”. Een 42-jarige Enschedeër is te Tilburg gearresteerd; hij verrijkte zich zelf door zogenaamd voor het Leger des Hells te collecteren. Hij droeg daarbij een chaffeurspet met een paars bandje eromheen, waarop zilveren letters stonden. Veel sardien. Schuiten uit Marken, Enk- huizen en Wieringen maken op de Wad denzee een rijke vangst aan sardien, die daar blijkbaar in grote scholen trekt. Reclame deed het. Een inbraak in een winkel te Urk, waar o.m. boetseerklei ver kocht wordt, is opgehelderd, doordat de dader in een stukje van deze klei, die voor reclamedoeleinden aan de deur was beves tigd, zijn vingerafdruk achterliet. Meevaller voor Friesland. Friesland heeft uit het Provinciefonds een na-uitkering over 1950 gekregen van 480.000 gulden, zo lezen wij in de toelichting op de pro vinciale begroting voor 1952, waarvan het ontwerp dezer dagen is verschenen. De bij drage uit dit „rijkspotje” bedroeg dat jaar f 1.644.000. Op de begroting '51 prijkte als uitkering uit het Provinciefonds een be drag van f 2033.860 en Gedeputeerden mel den, dat zjj van de Minister van Binnen landse Zaken de mededeling hebben ont vangen, dat voor 1952 op een bedrag van f 2.307.954 gerekend mag worden, wat dus f274.194 meer is dan over het nu lopende jaar. Diefstal van portemonnaie. De 19-jarige arbeider L. F. uit Sneek stal op 9 Mei te Uitwellingerga een portemonnaie met f 5.54 van G. W. De politierechter te Leeu- warde veroordeelde hem tot 1 maand ge vangenisstraf. In hoger beroep heeft het gerechtshof hem thans tot drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd ver oordeeld. Drieste poging met de dood bekocht. De stoker van het Finse stoomschip Hulden Torden, dat in het Noordzeekanaal te IJmuiden ligt, is verdronken bij zijn po ging om naar boord te zwemmen. Hij waagde de terugtocht met een kameraad, nadat beiden de avond in diverse café’s hadden doorgebracht. De politie heeft het lijk gedregd. 25 vonnissen, 21 jaar in de gevangenis. „Ik heb zelden zo’n lange straflijst gezien,” zei de president van de Haagste rechtbank toen de 52-jarige los werkman C. G. H. uit Amsterdam terecht stond. De man heeft van de 52 jaren van zijn leven er 21 in de gevangenis doorgebracht. 25 vonnis- waerden. Binammen mei DütsklAn stie it. min, sünt 1 Oktober. Oare foaroansteande lju prate al oer in nije crisis yn it midden fan 1952. Hawar, alle praetsje moat men fuort net foar wier oannimme, mar oan de oare kant is it sa, dat hwer reek is, is ek hwat oan it skroeijen en dat moannet ta bisten- digens en hoedenens. Dus mar net to fêst fortrouwe op de taseine garAnsjepriis, sei Minister Mansholt seis, de regearing sil syn bést dwaen en alle prikken yn it wurk stelle, mar sei hy, de boeren moatte jit hurder oan de needsaeklike forbetteringen yn har bidriuwen wurkje, oars rédde wy dat net. Krekt, sei de Joad, dit middel helpt altyd, mar as de „dead er mei Un der sit, dan kin gjin sterveling jo helpe. Neist it ynstellen fan in eigen füns foar eksportbilangen, hweryn al millioenen molkjild stoarten binne, sil de boerestAn goed dwaen, alle oare wapens, jitteris to slypjen. De regearing wol harren wol helpe, grif wol, mar har macht is folie lytser as mannichien tinkt. Ea dat hat de Minister yn oare wurden goed hearre litten. Nef- fens de krante sei er: „De kwesje fan de bisteanswissichheit wie gjin taek fan de regearing’!” Der sil men wol efkes fan opharke ha. Hwant it wie wol in taek fan de regea ring om yn it bilang fan it folk de prizen fan de agraryske producten leech to hAl- den, doe’t de wrAldmerk der graech mear foar joech. En doe is altyd sein: dit offer is billik, hwant stean de saken yn lettere jierren wer ris oarsom, dan sil it folk soargje, dat de prizen sa bliuwe, dat der foar in goed biheard bidriuw in bistean bliuwt, Wy hawwe dat jimmer sa forstien, dat men yn ruil foar de net takende win sten, de wissichheit fan bistean krije soe. En kear op kear is dat ek fan de rege ringstafel sein. Fan bigjin óf hawwe der lju west, dy seinen: ik moat it noch sjen, mar dat like üs in wantrouwen ta, hwer- foar gjin motiven wiene. Ha dizze min- sken dan dochs gelyk hawn? Sille wy, nou’t it waer minder bigjint to wizen, dochs wer op eigen aventür? Wurdt de moar al fêst wer warsköge, dat de tiid oansteande is, dat hy wol wer gean kin? It is to hoopjen, dat de Twad- de Keamer mei gauwens ütslütsel jowt oer dizze bange fragen, dy’t yn tüzenen hollen omgean, hwant al wurde de tiden minder, it folk moat wit*e, dat it roer yn stevige hannen slt. Tj. de .1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1