11 I POLITIEKE MOLENS MALEN LANGZAAM CONTROLE OP CREDIETWEZEN GOEDGEKEURD c c o o 3 3 3 DE Tweede Kamer heeft het wetsont- werp „Toezicht Credietwezen” na een debat van drie en een halve dag aange nomen. Minister Lieftinck heeft echter niet het succes gehad, waarop hij wellicht hoopte. Slechts de kvp, de pvda en de communisten Waren hem tot steun. De an dere fracties, dus ook de twee Regerings partijen, vvd en chu, lieten hem in de steek. Het was dus de smalle basis die Lieftinck redde. Maar dit gebeurde niet, dan nadat de bewindsman zijn voorstel zó had gewijzigd, dat het voor de kvp ac ceptabel werd. se! üs hjoed door Nederland Tegenstanders: Geen machtsophoping Verschil in toon tnssen Amerika en Engeland Truman: minder persoonlijke politiek dan Roosevelt C C No. 89 47e Jaargang Vrijdag 16 Nov. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B o 1 s w a r d Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA TR Bultenlandf Overzicht to sizzen e 5 KAMEROVERZICHT 1 a. ït. EN IR! De rest Van de rest der vale punie» waarbij we deze week nog gaarne zouden stilstaan, pikken we er slechts enkele uit. Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) ei of o, ’P le ie It. ce rn at er it it. m as »n ir. ris y- te kt ar er lis Klaes rint nel da earsta trant, En dat is lang net dom. ’t Sit net hiel djip der yn: Nou hinget hy ’t der om. schijnljjk, daarvoor liggen de uitgangs punten te ver uiteen. steunen dit tsIbr sn de Arabische lar.Jan zijn nog ssbs uitgenodigd tea te treden. Zoals beksnd heeft Egypte dat geweigerd wegens zijn zeer ernstige geschillen met Engeland, waarin Amerika nog steeds tracht te bemiddelen. Enkele andere landen van de Arabische Liga aarzelen, ze voelen wel wat voor toetreding omdat hun het lokaas van eco nomische steun wordt voorgehouden, maar vrezen anderzijds bemoeienis van het Westen met him binnenlandse aangele genheden. Dat Turkije echter mee het ini tiatief nam geeft hun enig vertrouwen. Zoals te verwachten was, is Perón in Ar gentinië weer tot president gekozen en kregen zijn aanhangers bijna alle zetels in de Kamer. Men moet zich verwonderen dat nog bijna 30 pet. der stemmen bij de presidentskeuze op een radicaal tegen stander van Perón konden worden uitge bracht. Men mag Zuid-Amerikaanse toe standen niet vergelijken met Europese en kan zich tenslotte nog verheugen, dat deze 30 pet. aantonen, dat de democratie toch ook in dit totalitair geregende land in op mars is. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs 10 cent oer m.m. Giro 87926 Hwat hal Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad 1 i Hy had er spijt van. In de te Zandvoort De splonnage-affaire. Tegen de Nederlan- V. N. zich zou uitspreken: 1 voor het ver- bod van deelneming aan het „agressieve I 2 i 5 I I ts te ei uit Korea binnen drie maanden; 4. voor een conferentie van leden der V. N. en an dere staten tot ’t verbieden van de atoom- geland. Wanneer het Westen deze voorstellen zou aanvaarden zou het dus de steeds door de Russen herhaalde beschuldiging dat het Atlantisch pact een aanvallend karakter had, als juist erkennen en zou het inzake Korea ook volkomen bakzeil halen voor ’t Russische inzicht. Deze voorwaarden van Moskou, welke voorafgaan aan een voor stel om De Perzische premier Mossadeq is onver richter zake uit Washington naar Teheran teruggekeerd. Oe Amerikanen zfjn er nog niet in geslaagd een bemiddelingsvoorstel te vinden, dat èn Perzlë èn Engeland be vredigt. Mossadeq komt dus met lege han den terug in zijn berooide land. De Engel- sen speculeren nog altijd op de mogelijk heid, dat deze Perzische premier verdwij nen zal de oppositie roerde zich tijdens zijn afwezigheid duchtig en plaats zal maken voor een regering met wie zij het wel eens kunnen worden. De Amerikanen hadden blijkbaar Mossadeq wel iets meer willen tegemoetkomen om zijn regering welke ze ook een ontwikkelingsprogram voor achterlijke gebieden aanboden met een te winnen voor deelneming aan de verdediging van het Midden-Oosten. Ame rika, Engeland, Frankrijk en Turkije heb ben nu verklaard tot de vorming van een geallieerd commando voor dat gebied te zullen overgaan. Z.-Afrika en Australië 5 1 s 5 1 5 et je ht Verschil in toon. Opvallend in de tot nog toe gevoerde de batten in de Algemene Vergadering der Ver. Naties was het verschil in toon in de redevoeringen van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Acheson en die van zijn Engelse collega. De laatste was, zoals gezegd, veel milder tegenover de Russen, die daartoe toch heus geen aanleiding hadden gegeven, want hun be toog ontaardde dikwijls in scheldpartijen tegen het Westen, wat overigens geen be wijs van kracht is. Bedoeld verschil in toon duidt op zeker verschil in tactiek in de diplomatie van Londen en Washington. De Amerikanen voelen zich elke dag ster ker worden en schijnen bereid alle risico’s van een krachtproef met de Russen te aanvaarden. De Engelsen tonen zich wat bedachtzamer. Hier uit zich een verschil van situatie. De Ver. Staten zijn militair en economisch sterk, de Engelsen en met hen alle West-[Europese landen, worden wel elke dag militair sterker, al zijn ze nog lang niet sterk genoeg, maar schijnen ook elke dag economisch zwakker door hun militaire inspanning te worden. Bo vendien zjjn de Europese partners in het Churchill naar Truman. In zekere zin vertegenwoordigt Churchill als hy in Januari met president Truman gaat spreken over alle kwesties welke met bovenstaande situatie verband houden, dan pok niet alleen zijn eigen land, maar ge heel W.-Europa. Churchill en Bevan, de Het Russische voorstel, dat door Wisjinski taïre uitgaven niet alleen bepaald dienen -- - -1 I te worden door het nodige, maar ook door Atlantisch pact, veel meer dan Amerika, blootgesteld aan de eerste gevolgen van een oorlog, welke met Rusland zou uit breken. der, die er van verdacht wordt onder de schuilnaam König inlichtingen, welke be langen van de staat betreffen, in handen te hebben gespeeld van een Tsjechoslo- waakse inlichtingendienst, wordt 'n straf vervolging ingesteld door de officier van Justitie te Den Haag. De verdachte be vindt zich op grond van deze verdenkingen krachtens bevel van de rechtbank in voor lopige hechtenis. Ca 300.000 kippen met vogelpest bedreigd. De pseudo-vogelpest breidt zich in de om geving van Horst (L.) nog steeds uit. Ze venduizend kippen op 26 bedreven zyn reeds ziek of besmet. Indien de uitbreiding niet kan worden tegengegaan lopen onge veer 300.000 kippen (de gemeente Horst is een der grote kippencentra) de kans te worden besmet. Voor Horst is het ophok- verbod afgekondlgd. Samen uit. De recherche van het bureau Leidseplein te Amsterdam heeft Vrijdag ’n 29-jarige instrumentmaker gearresteerd, die ervan verdacht wordt f 500 te hebben om het leven gekomen. Zes doden op de weg. Woensdag 14 No vember zal geboekstaafd blijven als een zwarte dag voor het verkeer op de weg in Nederland. Want op deze donkere, drui lerige herfstmorgen, -middag en -avond zyn zes mensen by verkeersongelukken gestolen uit het handtasje van de 49-jari- ge mevrouw B., met wie hij een avond uit gegaan was. Het tweetal bezocht verschei dene caté’s, en tot slot het Leidseplein- theater, waarna de jongeman mevrouw B. naar haar woning aan de Leidsekade bracht. Daar vroeg hij even haar handtasje om er de sleutels uit te halen. Hij nam afscheid van haar aan de deur, doch toen mevrouw B. boven was, miste zij uit haar tas een leren sigarettenkoker met twintig bankbiljetten van f25. Kind gedood uit angst voor vader. Eén jaar en drie maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie b(j de Utrechtse rechtbank tegen de 25-jarlge mej. D. W., uit Leer sum, die uit angst voor haar vader, haar hullende, pasgebo ren kind de keel had dichtgeknepen, waar na de baby niet meer tot leven kwam. Zij had de komende gebeurtenis voor haar ouders, bij wie zjj inwoonde, geheim weten te houden. Nadat het kind zonder enige hulp ter wereld was gekomen, begon het te huilen. De vrouw werd toen door een dusdanige angst voor ontdekking aange grepen, dat zij het kind de keel dichtkneep Het lijkje verborg zy achter een kast en begroef het twee dagen later in de tuin. Dr. Drees in Januari naar Washington. De minister-president dr W. Drees heeft een uitnodiging van president Truman om in Januari 1952 een bezoek aan de Ver. Staten van Amerika te brengen, aan vaard. De datum van aankomst en bijzon derheden over het reisprogramma in de Ver. Staten zullen later worden bekend gemaakt. regeling op te doen. Na deze periode zal worden beslist of een definitieve regeling noodzakeltfk is. Die strijdvraag is dus voorlopig van de baan. Alle andere partijen waren tegen het ont werp. Een noodregeling en dan liefst vrijwillig zouden ze nog wel geaccep teerd hebben, maar dit ontwerp achtten zij te socialistisch om aanvaardbaar te zijn. De Minister van Financiën die alles in de hand wil houden krijgt daardoor een te grote macht. Niemand had er echter bezwaar tegen, dat er toezicht op de ban ken wordt gehouden om derden te be schermen. Deze aangelegenheid werd ook in dit ontwerp behandeld. De Nederlandse Bank zou moeten worden uitgeschakeld, omdat deze een staatsbank is geworden. Dit was althans de mening van de tegen standers van het ontwerp. Al hun pogingen hebben echter niets geholpen. Het debat zelf was uiterst Interessant. De drie beste Kamerleden, Romme, Oud en Schouten namen er aan deel. Denk nu niet dat de humor in de Kamer zoek is als men zo fel met elkaar debatteert. Het zijn mensen die een sprankelende geest hebben. De kwinkslagen waren niet van de lucht. Vooral de heer Schouten (ar) is daar sterk in. Minister Lieftinck speel de dit spel uiterst bekwaam. Men mag bezwaren hebben tegen zijn politiek, nie mand zal willen ontkennen, dat deze be windsman zijn zaakjes kent. Hij is een ongelofelijk harde werker. De heer Oud (wd) die hem zo princi pieel bestrijdt, bracht de minister daar voor een welverdiende hulde. Zijn ijver en toewijding zijn buitengewoon, zo zeide hij. Alleen moeten we niet vergeten dat hij socialist is. Een slaafs socialist zelfs. Ook dit vond de heer Oud niet erg. Hij kon echter niet begrijpen hoe het mogeiyk was, dat dit ontwerp de Ministerraad heeft kunnen passeren. Die bestaat nu eenmaal niet alleen uit socialisten. Algemene Politieke Beschou wingen. Deze week werd begonnen aan de Alge mene Politieke en Financiële Beschouwin gen. Zo’n debat is altijd interessant om dat de fracties dan elkanders positie af tasten. Dit keer was deze krachtmeting nog belangwekkender, daar de verkiezin gen op komst zijn. Men praatte reeds over de nieuwe Kabinetsformatie of het niets was. De socialisten bepleitten weer een smalle basis-politiek (het samengaan van kvp en pvda), terwijl de anderen liever een brede basis-politiek zagen. De manier waarop dit moest gebeuren, leverde ech ter de grote strijdvraag op, waarop wij de volgende week terugkomen. yOWEL het Westelijk Voorstel tot een gecontroleerde telling van wapenen en troepen en een daarop aansluitende beper king van de bewapening als het Russische zijn met 66 andere punten (waaronder de Zuld-Slavische klacht over agressieve be doelingen van zijn communistische buren) op de agenda van de Assemblée, dus de algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs geplaatst. Dat uit deze twee plannen tenslotte op die vergadering één gemeenschappelijk be sluit, dat de weg naar een werkelijke vre- i Engelse Labourleider van de linkervleugel de. opent’ zal voortvloeien> is weinig waar- het de N. R. Crt. wees er dezer dagen op hoe vreemd het ook klinkt, eigenlijk wel hierover eens dat dé mili- De Minister had oorspronkelijk een wets ontwerp ingediend, waarin het toezicht op het credietwezen definitief was geregeld. De Nederlandse Bank zou moeten bepalen hoeveel en aan welke objecten de parti culiere banken crediet mochten geven. Dit is natuurlijk een middel om de investe ringen in de particuliere sector te beper ken. En zoals we verleden week reeds ge schreven hebben: consumptie- en investe- ringsbeperkingen zijn de twee peilers waarop het huidige Regeringsrogramma rust. De fractievoorzitter van de kvp heeft het een en ander te doen gehad met dit Regeringsprogram. Hij is de man ge weest, die dit Kabinet heeft geformeerd. Zijn oordeel was dus wel van belang. Uit het voor-overleg was reeds gebleken, dat hjj niets voor een definitieve regeling voel de. Dit standpunt lichtte hij tijdens de mondelinge debatten nader toe. Het rege ringsprogram is een noodprogram, om de moeilijke (nood) situatie het hoofd te kunnen bieden, zo zeide hij. Daarom is het onverstandig van de Minister om thans met een regeling te komen. De principiële vraag of en hoe wtf credietcontróle moe ten hebben, zal pas later moeten worden bekeken. Daar was de Minister het niet mee eens. Al leven we in een noodtoe stand, dan betekent dat nog niet, dat de wetgeving moet stilstaan. In alle moderne landen is er een zekere credietcontróle. Wij kunnen dus deze materie los maken van het Regeringsprogram. Dat hij niet voet bij stuk hield, was te begrijpen. Want als hij de steun van de kvp zou moeten missen, zou het wetsotwerp worden ver worpen. Aan de kvp-eis van een tifdelijke regeling moest de Minister dus tegemoet komen. Hij stelde de werkingsduur van de wet op vier jaar. Maar ook daar waren de kvp.ers tegen. Een amendement Janssen (kvp) om er 3 jaar van te maken, werd aangenomen met 6421 stemmen. Alleen de socialisten stelden zich achter hun partijgenoot Lief tinck. De voorstanders vonden drie jaar echter lang genoeg om ervaring met deze die verklaarde niet te hebben kunnen i slapen van het lachen over het voorstel het mogelijke. Er moet ten slotte iets Truman: minder persoonlijke politiek. Als er echter èèn staatsman in Europa is dr. Drees niet te na gesproken, die in Januari ook naar Washington gaat die iets in Amerika kan bereiken, is het Churchill, maar ook hem zal het heel moeilijk vallen. Veel minder dan presi dent Roosevelt volgt president Truman ’n persoonlijke politiek, bovendien had Roo sevelt, omdat het in oorlogstijd was, een nogal meegaand Congres achter zich, wat hem veroorloofde Churchill wel eens con cessies te doen, president Truman heeft echter met een vrij lastig Congres te ma ken dat scherp op hem en op de Europese bondgenoten let en des te scherper, nu 1952 een Amerikaans verkiezingsjaar is. Terecht schreef dezer dagen een blad dat Truman minder vrij in het geven, dan Churchill in het vragen is. Toch is het van het grootste belang voor Europa dat de Engelse premier even vasthoudend als de spreekwoordelijke Engelse bulldog zal zijn als het er in zijn besprekingen te Was hington om gaat het overleg met Rusland zo lang mogelijk gaande te houden waarvoor Churchill ook een ontmoeting met Stalin zou wensen en voor een zo groot mogelijke invloed van W.-Europa op het beleid jegens Rusland vecht. Om maar niet te spreken van de wens der Euro pese leden van het Atlantisch pact dat Amerika meer troepen naar Europa zal zenden, waarbij Churchill te Washington zal stuiten op de groeiende tendenz in ’t Amerikaanse militaire beleid om de bij drage der Ver. Staten in de verdediging var Europa, vooral door de strategische luchtmecht te doen leveren. Zijnerzijds is Engeland blijkbaar bereid ook Amerika tegemoet te komen. Churchill heeft bijv. Spanje doen weten, dat zijn regering betere betrekkingen met dat land wenst en volgt hier dus meer de Amerikaanse politiek dan zijn voorganger. Op het vasteland van Europa zou men gaarne hebben gezien, dat Engeland ook meer streefde naar die onderlinge samen werking der W.-Europese landen, zonder welke dit gehele gebied zich moeilijk staande zal kunnen houden in de ontwik- kelingsstorm welke wel eens zou kunnen losbreken als de huidige Assemblée geen toenadering tussen Rusland en het Wes ten brengt. Dan zullen op korte termijn allicht allerlei drastische maatregelen moeten worden genomen om bij een nog versneld tempo der bewapening econo misch boven water te blijven. Dit kan nau welijks met succes gebeuren als alle W.- Europese landen niet op elkaar steunen, doch helaas was een der Engelse maatre gelen om in eigen land de moeilijkheden het hoofd te bieden lijnrecht in strijd met deze noodzakelijkheid, men beperkte in aanzienlijke mate de invoer van het W.- Europese vasteland. de Grote Vyf een vredespact te doen sluiten op zich zelf een voorstel voor het Westen vol voet angels en klemmen, omdat de Ver. Staten communistisch China niet erkenden, En geland bijv, wel zjjn zo onredeiyk, dat het Westen ze eenvoudig niet kan aan vaarden, omdat dit een knieval voor Rus land zou betekenen. Het Westerse voor stel bevatte juist niets van dien aerd; het vroeg van alle mogendheden pree’es het zelfde n.l. bereidheid mee te werken aan een telling van wapenen en troepen op ieders gebied en onder strikte contröle als inleiding tot een plan voor ontwa pening. Eden, de Engelse minister van buitenland- i se zaken, heeft ter algemene vergadering nog eens op de redelijkheid Van deze voor stellen gewezen in een rede, welke zich onderscheidde door een zeer milde toon en vrij was van elke aanval op de Sovjet unie, en waarin er op werd gewezen dat het Westen zich alleen in het Atlantisch Pact verenigde omdat het in een krachtige positie over vrede wilde praten; het pact was noodzakeiyk geworden, omdat het ver schil in krachtverhouding tussen Oost en West een ernstig gevaar voor de vrede was geworden. Onze Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Stikker, had het in een rede tot de Assemblee zo uitge drukt: „dat de huidige vorm van „vreed zaam samenleven” er eigenlijk een is van het oerwoud, waar de roofdieren het jacht terrein verdelen uit eerbied voor elkanders gebit. Thans is er een machtig blok, waar mee wy gaarne over vreedzaam samenle- Ven willen praten, maar dat, onder een totalitaire heerschappij er een groot leger en een groot wapenarsenaal op nahoudt, waartegen het Westen binnen het kader van de V. N. wel maatregelen moest ne men”. gehouden gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester Mr H. M. van Fennema, de felle critiek, die hy in een vorige verga dering op verschillei.de raadsleden naar voren bracht, herroepen. De Zuid-Willemsvaart leverancier van ijzer. Voor een inspectie Van de water werken heeft de Rykswaterstaat Voor één dag een gedeelte van de Zuid-Wil- lemsvaart leeg laten lopen, welke gele genheid door de Hulpverleningsdienst, de Rykspolitie en eveneens door vele opko pers is aangegrepen om tonnen oud yzer en munitie te verzamelen. Romeinse en voor-Romelnse nederzetting gevonden. By de aanleg van een nieuwe woonwyk onder Loosduinen is een groot aantal scherven en beenderen gevonden uit het Romeinse tydperk, ongeveer uit de tweede eeuw na Cristus. Er zijn ook spo ren van een bude bewoning gevonden, scherven, aardewerk en kiezen van runde ren. Deze bewoning is vermoedeiyk t.e da teren tussen 600 en 100 voor Cristus, Mossadeq op Schiphol. Hedenmiddag om vier uur zal de Iraanae premier Mossadeq op Schiphol landen op weg van New York naar Teheran, om terug te keren naar zyn land. Zoals bekend heeft hy de belan gen van zyn land bepleit voor de Veilig heidsraad en onderhandelingen met dé Amerikaanse regering gevoerd in verband met het oliegeschil met Engeland. Daders van inbraak gegrepen. Drie man nen zyn gearresteerd in verband met de inbraak van 28 Sept. j.l. in het belasting kantoor te Leiden, waarby uit de openge broken brandkast f 53000.werd gesto len. De gearresteerden zyn een Leidenaar en twee Hagenaars, zy hebben alle drie bekend. Rekensommetje. Ameland is gedurende het (nu wel) afgelopen badseizoen be zocht door 37000 gasten, deelt de veer dienst NesHol werd mede, die namely k totaal 74000 passagiers van Holwerd naar Nes en van Nes naar Holwerd vervoerde. - Stevig. De heer J. Rutten te Stevens- weert, L., heeft een konijn met zes poten; het dier kan op zyn vier achterste poten mooi zitten. Platina ring gevonden; taxichauffeur be loond. Taxichauffeur F. H. Castelyn, Ruyschstraat 48 te Amsterdam, heeft Vry- dagochtend in zyn taxi de platina ring met diamanten gevonden, welke even te voren was verloren door de Argentynse mevrouw R. A. del Loppo de Pinillo, de echtgenote van de eerste stuurman van ’n Argentijns schip, dat momenteel in de ha ven ligt. Onmiddeliyk daarna heeft hij de taxicentrale en het hoofdbureau van poli tie gewaarschuwd, en medegedeeld, dat hy de ring, ter waarde van f12000, had ge vonden. Mevrouw Del Poppo heeft de taxi chauffeur beloond met f80. Manus Oly in hoger tieroep. De bekende in- en uitbreker Manus Oly, die Indertyd door de Zutphense rechtbank werd veroor deeld, zal 7 December a.s. in hoger beroep terecht staan voor het gerechtshof te Arn hem. Dr. Kortenhorst 65 jaar. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst vierde Maandag zyn 65ste verjaardag. Dr. Drees had hem ter gelegenheid hiervan bloemen gezonden en verder gaven o.m. ministers, leden van de Raad van State en leden van de Eerste en Tweede Kamer door middel van een brief of telegram biyk van hun belangstelling. Prinses Armgard wellicht naar Nederland. Naar wy vernemen bestaat de mogelijk heid, dat prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, zich in ons' land zal ves tigen. Mocht dit het geval zijn, dan zal Prinses Armgard haar intrek nemen in het buiten Oersberg aan de ’s-Graveland- seweg te Hilversum. Serum tegen mond- en klauwzeer gesmok keld. Te Coevorden zijn aanwyzingen ont dekt van een levendige smokkelhandel van serum tegen mond- en klauwzeer naar Duitsland, waar grote vraag bestaat naar dit bestrijdingsmiddel, dat kwalitatief be ter is dan het Duitse serum. De douane heeft reeds verscheidene verhoren afgeno men. niet zonder economische ont- van het Westen werd ingediend be- i overblyven, waard om verdedigd te wor- helsde, dat de algemene vergadering der den. En zal dat in West-Europa overbiy- V. N. zich zou uitspreken: 1 voor het ver- Ven, dan zullen de Ver. Staten economisch bod van deelneming aan het „agressieve I opnieuw moeten byspringen. Een andere Atlantische pact en tegen het vestigen van I kwestie is, dat terwyi W.-Europa thans bases in andere landen”; 2. voor een sta- j eigeniyk niet zonder economische ont ken van het vuren in Korea en terugtrek- j wrichting aan zyn militaire verplichtingen ken der troepen van de 38ste breedtegraad kan voldoen, het militaire apparaat der binnen tien dagen; 3. voor het vertrek van Amerikanen, uit ruime economische bron- alle buitenlandse troepen en vrywilligers j nen gevoed, snel zyn vervolmaking nadert. t, Maar het Amerikaanse volk is natuuriyk niet bereid, al kan het 't betalen, tot in 't oneindige voor de instandhouding van zo’n bom, contröle daarop en beperking der I reusachtig en duur apparaat te offeren, en bewapening; 5. voor een vredespact tussen i dus bestaat het gevaar dat als Washington de V. S-, Rusland, China, Frankryk en En- j op haar tijd niet met Rusland tot over geland. eenstemming kan komen, in Amerika een drang naar ultimatumpolitiek zal ontstaan welke Rusland voor de keus zal stellen de Amerikaanse wensen in te willigen of oor log te aanvaarden. Daarom is het dringend tyd, dat W.-Europa niet alleen economisch door de Ver. Staten geholpen wordt, maar ook weer meer medezeggingschap in het grote politieke beleid tegen Rusland dat al te zeer een Amerikaans beleid is geworden krygt. Al is het een heel moeiiyke positie voor een gesteunde om ook nog aanspraak te maken op meer medezeggingschap.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1