VAN EEN KLEINE JONGEN, DIE EEN VUURTJE STOOKTE de slach op it saeilan. Martinytoer us hjoed to sizzen door Nederland Fan de Minister Mr. J H. van Maarseveen overleden 8 Leeuwarder politie trachtte liefdevuur In Friese harten te blussen met de brandweerslang No. 90 47e Jaargang Dinsdag 20 Nov. 1951 i! I Streekblad voor West en Zuidwest Friesland sins. a i Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) I/O 1.55 >.55 1.55 5 5 Ultgave van DruKKerij Fa. A. J. OSINGA tie? Schaar höefc w d® Spinsfewt en Staaohêuwsstraai te met hw In M.s!ng' gekomen met «ea vrachtauto. Het meisje werd door een der achterwielen overreden en vrijwel op slag gedood. Het deerlijk verminkte lijkje werd naar een ziekenhuis vervoerd. De politie onderzoekt nog de schuldvraag. Protestgearkomste Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m, Giro 87926 tl B o 1 wa r d Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad E. S. de J. BYT. betrekkeltfk dichtbij. i Tj. de J. wel diep gegriefd moest weten, toen zich incidenten voordeden, die persé niet waren uitgelokt. Of is het misschien stijl iemand die iets wenst te vragen, prompt op z|jn hoofd te slaan? Terwijl aan de ene kant van de pilaren beledigingen werden be recht, werden ze aan de andere kant ge pleegd. de Friezen, om yn it heitelün har eigen tael to brüken foar eitse ynstansje; 2. my solidair, dus lens, to forklearjen mei har ren, dy’t op it Fean dat rjucht fordigenen;- De Friezen binne hurd en taei By 't easkjen fan har rjochten; As ien har tael de nekke omdraeit, Forbiten wurdt der fochten. Holléners feinzje ünbigryp, Bigean soms stomme setten, Gefolch: artikels net to ryp, En ’t moat juridysk metten. Massale oprop: 't Frysk yn need, De floed spielt oer de diken; Op jimme post, ’t Die f’line Freed Op ’t Ljouwerter Saeilén bliken. De minsken binn’ harsels net mear. De hurde koppen hjitte, Giet hertstocht boppe rede en ear, Rjochttsjinners oer de mjitte. Hwer is de saek forkeard oanpakt, Taskögers hwat to trinten, Oerheitsoptreden sünder takt, Opljeppende studinten? Hjir fait noch net in helder Ijocht, Outsiders mei ’t ütwize, Lykwols, dit wylde strjitterjocht Kin fan gjin minsk’ oanprize. De Saeilén-slach. Dit kommentaer: Kneppels, kapotte raten, Beide partijen wurd’ 't gewaer, Sok dwaen docht gjin fortuten. Men neamt elkoar de sündebok, Der hoecht net omhinne praet, Nimmen wint mei de gumjestök Of mei in rottige tomaet! ion ban half een leze «ra ids- lien ing En zen gd. (fan bij en. iren Het ws? eeji gwite en moeilijk te vergeven vergissing, te rnessn hst liefdevuur in de Friese harten te moeten blussen door mid» del van de brandweerslang. Deze zaak mag niet in de doofpot. Recht is recht, men moet het ook hier laten gel den. Een getuige decharge (getuige-des- kundige) behoeft men niet af te ranse len, omdat men zich op weg naar huis be geeft. Een klein lucifertje kan oorzaak zijn van een grote brand, het spelen met vuur is en blijft gevaarlijk. Iemand op de tenen trap pen is beledigend al komt het voor, ook onder beschaafde mensen. Een geheel volk op het hart trappen is.vul U zelf het juiste woord maar in. Wanneer dit muisje om Ineens een heel ander beeld te gebruiken geen staartje heeft, breekt ons de klomp. Met belangstelling wachten we de komen de dingen af. Want ook in ons hart is het vuur nog niet gedoofd. Dat kunnen geen waterstralen. in presintsje, bisteande üt in tegel mei de Martiny-Toer derop en deründer de wur- den: „HOUDT STAND IN DE STORM!” Hy sei dêrby: „Ik mei jou skriuwen stom me graech léze, hwant it is altyd rjucht op ’e man öf, earlik en opbouwend, mar ik jow jo dit biswiis fan meilibjen, om dat ik wit, dat der dagen komme sille, dat jo it. net maklik ha sille. Sjoch dan jitteris nel dizze tegel en dizze wurden en dan hoopje ik, dat se foar jo in stipe wêze meije.” Dat wurd fan üs éld-dokter bin ik net forgetten en de léste wiken hat it my aloan foar eagen stien. Hwant slimmer as ik ea tocht hie, hat de stoarm oer myn holle raesd en ek nou trillet alles fan spanningen en sensaesje. My tinkt, dat de lêzers fan de Martiny-Toer wol alder- earst it rjucht hawwe, om krekt to wit ten, hoe’t de saken der foar lizze. Ik mien dat ik it harren skuldich bin. in düdlik wurd hjiroer to sizzen. En dan lit ik hjir earst letterlik folgje, hwat ik yn Ljou- wert foar de Rjuchtbank sein haw. Ik hie it op papier setten hwant ik woe it risico net rinne, dat ik to min of to folie sei. Hjir is it: M. de R., ik bin bHid, dat Jo my de gele- genheit jowe in wurdmannich to sizzen. Doe’t ik myn artikel skreau, woe ik op- „Houdt de dief” klonk het dezer dagen door Barneveld: er zat een man op het dak. De heer des huizes hem na. Na ver loop van tfjd was de dief gegrepen (niet door de heer des huizes, maar door andere Barnevelders: het halve dorp was op de been). Hij bleek evenwel geen dief, maar de vriend van het dienstmeisje. Inbreker „wachtte op zjjn meisje”. ik seach it wol en koe dus net oars sizze. Fedde Schurer sjocht ek nou noch syn foarm as de goede en kin der dus nea hwat oars fan sizze. De Polysjerjuchter hat miend him it foarbyld fan Jan Pie- benga foar eagen hélde to moatten, mar dat er dat net goed sjoen hat, kin men yn it haedartikel fan de Ljouwerter krante fan Sneon seis neilêze. Jan Piebenga hat der in antwurd jown, sa klear en sa fel, dat it allegearre, dy’t nou noch net bigripe hwer’t it om giet, de eagen iepenje kin. Deryn moatte de lju harren net forsinne. En Fedde Schurer, èn Jan Piebenga èn de hünderten en tüzenen yn Fryslén en fier der büten, dy’t it ynmoed is mei har wrat ten foar Fryslén en it Fryske folk, litte harren net ütinoar driuwe. Ien is har striid, ien is har doel en freonen binne hja yn ’e biweging. Mar de middels en de wurden binne nei aerd en temperamint forskillend. Hja kinne oer taktyk en me- thoade ütinoar rinne, hja kinne Under me- koar as bruorren yn in greate hüshéldlng, knap tsjiere, mar bem fan ien heitelén en bem mei ien memmetael, sille hja elts foar inoar opkomme foar har mienskiplik stribjen. Hwa miene soe, dat Mr. D. Okma dy’t de fordigening binutte om op in tref- like wize de eftergroun fan de Fryske bi weging to biljochtsjen, net in baes-strider foar it heitelén wêze soe, omdat hy dizze masterlike apology yn de Nederlénske tael hélde, forslnt him alwer. Der binne in bulte paden, dy’t Fryslén ta doel hawwe. En elk moat dy dingen brüke, dy’t him, nei eare en gewisse en nei de omstannichhe- den, it gaedlikst talykje. Ek deryn moatte wy frije Friezen bliuwe. It iennichste hwat wy nedich hawwe, bin ne minsken, dy’t in groeijend bisef krjje fan Frysléns need en syn rjucht op soan- nen en dochters, dy’t noch witte, hokfor wearden der lizze yn in geef en biwust, eigen' folksdiel. Der lizze jit tüzenen to sliepen en jitteris tüzenen, dy’t it brea- fortsjinjen alles is of it jildtellen en it maklik libbentsje. Dat binne de tükelteam- men, dy’t oerwoun wurde moatte, hwant net yn Hollén en yn de Hollanners leit it kwea, mar it sit yn de sloppens en de ün- Moaije klean stean my wol oan, Wurd’ se from en earllk woun: Mar kin ’t net as mei skelmerij, ’k Rin leaver dan yn ’t grouste pi). Sneontomiddei is op in gearkomste fan de Ried fan de Fryske Biweging, it Striid- boun „Fryslén Fr|j” en de Fryske Forie- ning foar in Federael Europa bisletten ta- komme Freedtojoune 23 Novimber yn Sea- len Schaaf to Ljouwert, ütgeande fan de trije organisaesjes, in protestgearkomste to hélden nei oalieding fan hwat forline Freed yn en om it Paleis fan Justysje to Ljouwert bard is. De gearkomste sil foar elkenien tagong- lik wêze. De hear E. B. Folkertsma, foar- sitter fan ft Striidboun „Fryslén Fr|j” en redacteur fan it Frysk Deiblêd, J. Pieben ga, haedredakteur fan de Ljouwerter Krante en J. H. Scheps, lid fan de Twad- de Keamer, sille sprekke oer: it wurd, it fatsoen en de frijheit fan it Fryske folk. De trjje organisaesjes hawwe fierder de mooglikheit bipraet fan fierdere stappen. De Apeldoomse politie heeft Zaterdagmorgen een man gearresteerd, die zich verdacht ophield in de parkenbuurt en desgevraagd verklaarde „op zijn meisje te wachten”, 't Bleek een 47-jarige Amsterdammer te zijn, dfe na verhoor toegaf in de voorbije nacht op twee plaatsen aan de Daendelsweg po gingen tot inbraak te hebben gepleegd. H|j werd beide malen door de bewoners ge stoord. Hst heerschap werd voor dergelijke delicten sedert 1935 niet minder dan zeven maal veroordeeld. Kerkgangers blusten brand in de kerk. Tijdens de dienst is Zondagmorgen brand uitgebroken in de Gereformeerde Kerk te Zijldijk, 12 kilometer ten Noorden van Ap- pingedam. De gemeente verliet ordelijk ’t kerkgebouw. Aangezien het dorp geen brandweer rijk is, werd Appingedam ge waarschuwd. Inmiddels snelden velen met brandblusapparten toe en men slaagde er in de brand in het ongeveer 80 jaar oude kerkje met schuim te bedwingen. De op geroepen brandweer verrichtte nablus- singswerkzaamheden. TEN fan de moaiste mominten, dy’t ik yn myn libben as Martiny-Toer-man mei- makke ha, wie de joun fan it êfskied fan Dr. ten Cate. Al schrijvende denken we aan een ander vuur. Een vuur, dat ook geblust moest worden. Tenminste naar het oordeel van autoriteiten te Leeuwarden, die de brand weer lieten aanrukken. Wjj bedoelen het liefdevuur in de Friese harten, dat gloeit voor eigen taal en cultuur. Het verhaal lijkt veel op dat hier boven staat. Alleen de aanstichter was (officieel) geen kind beer. (Het tussen haakjes geplaatste woord is een citaat uit een kwalificatie van Fedde Schurer, dat door de politie rechter wèl, door de verdediger op de rechtszitting van j.l Vrijdag, niet beledi gend werd geacht.) Het vuur, waaraan we denken, brandde in het hart van veearts Van der Burg, die het eerst verboden werd zich voor het Kan tongerecht in zijn eigen taal uit te druk ken. Wij kunnen ons moeilijk ontworstelen aan de gedachte, dat met dit vuur werd ge speeld. Er moest een tolk komen, er kon later (na uren wachten) geen tolk komen. Het Fries kon eerst niet worden-verstaan, toen kon het „officieel” niet worden ver staan, enz. U heeft het verhaal wel ge hoord, want het ging in de afgelopen we ken in Friesland van mond tot mond. Toen werd er in dit vuur geblazen. Hard geblazen. Dat was niet erg, maar de ma nier waarop geblazen werd, was „te bot” om met de heer Tjebbe de Jong te spre ken. De blazers om deze beeldspraak nog even vast te houden hadden zich des wege voor het gerecht te verantwoorden. Daaraan merkt de lezer wel, dat men dit verhaal niet op één lijn kan stellen met 't hierbovenstaande. Daar was het jongetje de schuldige. Hier waren het de blazers. Recht is recht, wij willen dit laten gelden. Maar het vuur had intussen vuur aangestoken. Honder den Friezen waren naar de hoofdstad ge togen, om af te wachten of ook daar, waar het Friese hart Vrjdags op het hevigst klopt, met vuur zou worden gespeeld. Men heeft niet betoogd. En als men het wel gedaan heeft, dan was het niet omdat men wenste, dat een belediging ongestraft zou bleven, maar omdat men vreesde, dat er opnieuw met vuur gespeeld zou worden. Het leek er veel op. Men mag niet disqua- lifiseren. Maar dat men zeer ontactisch is opgetreden is toch wel te zacht gezegd. Beroepsjournalisten werden met de gum mistok uit het gerechtsgebouw verwijderd, mensen, die er niets of zeer weinig hadden te maken, toegelaten. De contrêle op wie bij deze openbare rechtszitting al of niet zou worden toegelaten (o, inconsequen tie) was slap en niet deskundig. Dit is geen aantijging, maar het constateren van een feit, dat te bewijzen is. Buiten wacht te de menigte. Gelaten. Maar ook geladen. Geen wonder. Werd daar binnen wéér met vuur gespeeld? Het werd een wel zeer dure brandstofbe- sparing (de reden waarom men de kleine inplaats van de grote zaal had genomen). Had men de belangstellenden (niet Jan rap en zijn maat, maar de bloem der Frie se intelligentie, representatieve personen, journalisten enz.) in deze openbare(I) zitting toegelaten, dan had men geen brandweer behoeven te alarmeren, noch extra politie te laten aanrukken, dan had het publiek er getuige van kunnen zijn, dat Mr. Wolthers hier een morele neder laag leed: hier werd het Fries als taal voor de rechter (hoewel niet als taal te genover God) toegelaten, al had de politie rechter eerst de grootst mogelijke moeite om het getal 1912 (njoggentjinhündert toalve) te verstaan. Dan had men ook kunnen horen hoe wat ons eigen blad betreft de verdachte ridderlik toegaf op onjuiste wijze te hebben gereageerd op een zaak, die ook nu nog volgens spreker veroordelenswaardig was. Men handelde niet alzo. Men trad tegen over het publiek zeer uitdagend op. Hier was geen sprake van gepeupel dat het bij komme foar trije dingen: 1. it rjucht fan voorbaat voor iemand die met de politie -• in aanraking komt, opneemt. Hier gold het een door liefdevuur aangestoken re presentatie van de Friese natie, die zich Ook Sneek gaat lening aan. De raad van Sneek heeft besloten een obligatielening ten behoeve van de woningbouw aan te gaan, groot f 750.000. De lening wordt uit gegeven in coupures van duizend, vijfhon derd en honderd gulden, terwijl de in schrijving open staat tot 15 Jan. 1952. Meisje botst tegen auto en wordt gedood. Vrijdagmorgen na het verlaten van de la- van Het potje bruine bonen. Almelo’s politie is te hulp geroepen door een bejaarde heer uit Deventer die zich op reis herinnerde dat h|j thuis een potje bruine bonen op het vuur had staan. Samenwerking met de politie in Deventer bracht een en ander in orde. op juwelierswinkels en in de meeste ge vallen met een behoorlijke buit verdween. In Dordrecht wist h|j een plateau met 50 ringen te bemachtigen. Directeuren van zuivelfabrieken beboet. Voor de Heerenveense kantonrechter heb ben de directeuren van twee Friese zui velfabrieken terecht gestaan, omdat hun arbeiders in de afgelopen zomer herhaal- delijk te lang hadden gewerkt. De dag- vaardigingen, in beide gevallen een meter lang bevatten resp. 69 en 70 gevallen, waarin arbeiders te lang hadden ge werkt. Fries museum wordt verbouwd. Het Friesch Genootschap heeft het plan opge vat om b|j het 125-jarig jubileum in 1952 de archaealogische en numismatische af delingen van het Friesch Museum te mo derniseren en daartoe het nodige te ver bouwen. Gedeputeerden stellen aan de Staten voor f 14.500 subsidie te verlenen voor dit doel. De geraamde kosten z|jn in totaal f 27000. TETMAN MAKKE LIET8JES. De revue, dy’t it Selskip Tetman de Vries Tongersdeitojoun yn ’e Harmony opfiere sil, is de titel fan foroare yn: „Wy kinne it net litte”. Der binne in rige nije teksten yn forwurke, dy’t slane op it sensasjonele barren fan forline Freed op it Saeilan. De opbringst fan de ütfiering is omearre foar de Fryske saek. Tetman en Jarich stiene ek yn ’e gong en mochten der net yn. Hja seine doe al: Hjir sit stof yn foar in n|je revue. Scheepsorder van v|jf millioen. De N.V. Maatschappij tot exploitatie der scheeps- en machinefabriek „Holland-Nautic” te Haarlem heeft dezer dagen van de Brazi liaanse regering een order ontvangen voor de bouw van zes zee-sleepboten tot een bedrag van circa f 5 millioen. Ruitentikker uit Dordt gepakt. De man, die Zondagnacht b|j een juwelier in Dord recht z|jn slag wist te slaan, terwijl twee politiemannen in de winkel de wacht hiel den, is door de Rotterdamse politie bij een inval in ’n huis te Kralingen gearresteerd. Het bl|jkt de los-werkman A. van der B. te zjjn, die de laatste weken in verschil- lende plaatsen aanslagen heeft gepleegd gere school is het 11-jarige meisje A. brand dachten, dat deze te Hichtum was, ande ren te Waaxens of misschien te Lollum. We hebben heel wat telefoongesprekken gevoerd, zelfs met de heer Burgemeester van Wonseradeel, want we leefden in de stellige overtuiging, dat de brand ergens in Wonseradeel moest z|jn. Later bleek, dat deze nog verder Noordwaarts was en wel te Achlum. Het volgende kunnen we daaromtrent melden. De brand ontstond ongeveer half elf in de Dakpannenfabriek Achlum N.V. te Ach lum, terwijl alleen de stoker zich in het pand bevond. Het vuur greep zo vlug om zich heen, dat aan blussen niet meer te denken viel. De bedrijfsleider, de heer Van der Gaag, die zich in het woonhuis naast de fabriek bevond, kon zich door de stoker gewaarschuwd nog op het laat ste moment in veiligheid stellen. Evenals de fabriek brandde ook het woonhuis ge heel uit. Inventaris zowel als huisraad en inboedel gingen voor een groot deel verloren. Ver zekering van een en ander dekt wel de schade, maar naar w|j vernemen was het pand veel te laag verzekerd, zodat de N.V. door deze brand een gevoelig verlies heeft geleden. En niet alleen de N.V., heel het dorp voelt deze brand als een ramp. Be halve de zuivelfabriek was dit de enigste industrie ter plaatse. Het blussingswerk werd verricht door de brandspuit van Franeker, die spoedig ter plaatse aanwezig was, maar de ramp niet meer kon voorkomen. De publieke belangstelling was groot. Van alle kanten kwam men naar Achlum om getuige te z|jn van dit gebeuren. 3. Myn greate soarch üt to sprekken foar de opskuoar, dy’t troch Mr. Wolthers syn optreden üntstean moast. Oer dizze dingen tink ik op dit stuit noch krekt gelyk. De wize, hwerop ik dat dien haw, like my doe de iennige goede me- thoade. Ik wie troch dit barren op It Fean rekke, opsternaet. Dat it artikel „beledi gend” wie, hie ik DOE net tajown. Ik woe net „biledigje”, Ut woe sljuchtwei sizze, hoe’t it wie. Nou sjoch ik it net mear sa. En ik wol dat sizze, hwant elk, dy’t hjirmel to kr|jen hat, hat rjucht om to witten, hwat hy oan my hat. Ik freegje gjin clementy, mar ik wol rekkenskip jaen. Oan Jo, M. de R., oan Mr. Wolthers, oan de Friezen en ek oan de net-Friezen. En dan siz ik planüt: de foarm, hweryn ik myn protest getten hie, kar ik of. It is to bot, to rüch en to persoanlik, it gie oer de reade streek. By dy gelegenheit joech Dr. Beekhuis my it muoit my tige, dat ik my net better yn ’e macht hawn haw, hwant myn for- stén seit my, dat dit net de goede me- thoade is. It bilang fan Fryslén en de eare fan it Fryske folk, de soarch foar syn kultuer en tael, binne sokke weardefolie dingen, dat hja üs fergje mejje op in aktyf arbeidzjen. Mar dan yn in akty mei styl en mei weardichheit. Deryn bin ik tokoart- sketten en dat muoit my!” GROTE BRAND TE ACHLUM. Dakpannenfabriek prooi der vlammen. Gisteravond om ongeveer half elf werd ge heel de lucht in het Westen van Friesland rood gekleurd door een felle, uitslaande brand, die ver in de omtrek was waar te nemen en door de wind werd aangewak- kerd. Eerst leek (vanaf Boisward gezien) de Sommigen Zondagavond om kwam voor twaalf is, na een aanval van angina pectoris, te zijnen huize te Utrecht op 57-jarige leeftijd over leden mr. J. H. van Maarseveen, minister van Binnenlandse Zaken. Het verscheiden van deze bewindsman, die menigmaal in de na-oorlogse jaren zulk een belangrijke rol in de geschiedenis van land en volk heeft vervuld, zal allerwege diepe indrak maken. Johannes Hendrikus van Maarseveen werd 3 Augustus 1894 te Utrecht geboren. Na in zjjn geboortestad het gymnasium te hebben doorlopen, studeerde h|j rechten aan de Utrechtse rijksuniversiteit. In 1920 behaalde hij de meesterstitel en vestigde zich als advocaat en procureur in z|jn eigen stad. In 1929 trad h|j, die inmiddels juri disch adviseur van de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging was geworden, als lid van de Utrechtse gemeenteraad toe. Hjj maakte er deel uit van de R.K. fractie. Van September 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van financiën in die gemeente. In laatstgenoemd jaar vaar digde de R.K. Staatspartij hem af naar de Tweede Kamer, waarin hjj zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hjj in het nieuwgevorm de kabinet-Beel als minister van Justitie werd opgenomen. En nou hat elk it rjucht om deroer syn eigen miening to hawwen. Dit is mines en sa goed as ik myn eigen oertsjüging der op nei hald, hat elk it rjucht om der oars oer to tinken. Mar ien flater moat men derby net meitsje. Dy’t miene soe, dat ik mei dizze wurden de hélding fan Fedde Schurer, dy’t yn Ljouwert forklear- re, gjin wurd tobek to lüken, fan hwat er skreaun hie, oantaeste wol, dy forsint him. Fedde Schurer hie deselde plicht as ik, to sizzen, hwat syn earlike miening wie. Hy hat dat dien en hy forklearre him solidair mei mines. Ik haw myn eigen miening sein en ik forklearje my solidair mei sines. Hwant Fedde Schurer is him seis j forskillichheit fan mannich lid fan it Frys- trou bleaun. Wy binne net deselde minsken i® greatste kwea en des to en wy hawwe üs allebeide op eigen wize hiskamsumer omdat it üs eigen kwea Is. utere. Mar it stiet foar my fêst, dat hy ne^ ne' t°rkearden sykje om utens like rounüt sein hat, hwat er mient as 1 en oaren, mar sjoch seis yn de spegel. ik. Hie ik net ynsjoen, dat myn foarm net ^k Mr. Wolthers is in Fries, doogde, dan hie ik dat nea tajown. Mar TTET verhaal van een jongetje, dat een ^vuurtje stookte! Hoe vaak komt het niet voor en hoe vaak lezen we er niet van ook in ons Bolswards Nieuwsblad? Het begint meestal vrjj onschuldig. Het jon getje speelde. Dat was heel gewoon. Het speelde met vuur. Dat was dom. Maar hij deed het echt niet met de bedoeling een grote brand te stichten. Hij had alleeni maar behagen in het spel als zodanig. Dat, dit gevaarlijk was, besefte hij niet. Maar’ ondertussen was het wèl gevaarlijk. Het vuur gloeide aan. Vuur heeft n.l. de eigen schap toe te nemen aan kracht, vooral als er in geblazen wordt. Veelal ontstaat er dan een uitslaande brand en moet’ ..de' brandweer komen om het vuur te blus sen Dat was het verhaal van het jongetje, waarvan in de kop van dit artikel sprake is: Onregelmatigheden b|j Wederopbouw. Naar w|j vernemen wordt er door de Justi tie een onderzoek ingesteld naar aan het licht gekomen onregelmatigheden bjj het departement van Wederopbouw te Den Haag. In afwachting van de resultaten is het hoofd van de afdeling algemeen secre tariaat de referendaris, de heer A. J. J. M. E. in z|jn functie geschorst. Ambtenaren minder naar recepties. Het aantal uitnodigingen aan ambtenaren voor recepties en feestelijke gebeurtenissen moet, volgens de Haagse Raad in zijn voor lopig verslag beperkt worden, opdat zo min mogelijk ambtenaren aan hun werk worden onttrokken. Men verzocht B. en W. over het gevoerde beleid in dezen te wor den ingelicht. Malversaties te Maastricht. Op verzoek van de officier van Justitie heeft de Maastrichtse recherche een onderzoek in* gesteld naar ernstige ongeregeldheden, welke zich hebben voorgedaan b|j de bouw van het nieuwe ziekenhuis St. Annadal te Maastricht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1