1 GAPENDE KLOOF TUSSEN PLANNEN VAN OOST EN WEST HET JAARLIJKSE STEEKSPEL <(&LS-<Kxa£ ien Hieuwe Koffiebon üs hjoed to sizzen Atoomwapens in Korea? Mossadeq met lege handen Verkiezingen werpen haar schaduwen vooruit door Nederland Stalin zou ernstig ziek zijn Taft of Eisenhower N Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward Buitenlands Overzicht Ie KAMEROVERZICHT I Hwat hat Gabe Skroar No. 91 47e Jaargang Vrijdag 23 Nov. 1951 Bolswards Nieuwsblad iO I I r. lt Korea. door Moskou tot de Grote over Triëst getuigt, dat in Russische houding niets is Koreanen en Chinezen de Amerikaanse krijgsgevangenen voor een belangrijk deel hadden vermoord. Dit wekte een ontzaglij ke onrust onder het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering haastte zich mee te delen dat haar niets omtrent de om vang van de Noord-Koreaanse en Chinese wreedheden bekend was. Men kreeg sterk de indruk, dat het bericht uit Amerikaan se legerkringen stamde en dat een grond Van juistheid er niet aan ontbrak, maar dat het diende om Truman er toe te bren gen het leger toestemming te verlenen de Russen sou wak®n. omdat WgahiHst.on zou speculeren op de dood van Stalin en Russische binnenlandse strijd om zijn op volging, waardoor Rusland naar buiten machteloos zou staan. Het lijkt ons wat ver gezocht. Met lege handen. Wat Perzië aangaat is de belangstelling geconcentreerd op de ontvangst welke Mossadeq in zijn land en speciaal in het parlement zal genieten, nu hij met lege handen uit Amerika terugkwam. Hij had te Kairo nog een conferentie met de Egyp tische regering. Engeland is blijkbaar van oordeel, dat het zowel in de Perzische als de Epytische kwestie meer tijd heeft dan de betrokken landen zelf en dat die, omdat ze steun van het Westen niet kun nen ontberen, tenslotte wel een schappe lijke regeling zullen aanvaarden. Het Bedrtifsch&p voor Granen, Zaden an Peulvruchtiin te Den Haa.g heeft bon 509 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 517 Algemeen (D-kaarten) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon nen kunnen met ingang van Vrijdag 23 November 1951 worden gebruikt en blij ven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerst volgende bonaanwijzing plaats hebben op 20 December 1951. Daarna volgt, zoals gebruikelijk de bonaanwijzing weer om de zes weken. 34 stuks vee verbrand. In de boerderij van de heer A. Titulair te Heierhoeve, aan de weg VenloHorst, is een grote brand uit gebroken. Niet minder dan 34 stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de brand is onbekend. Begrafenis van minister Van Maarseveen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Minister van Maarseveen heeft plaats gehad op j.l. Donderdag op de R.K. begraafplaats aan de Prlnsesselaan te Utrecht. Vooraf werd een plechtige mis van requiem opgedragen in de St. Aloy- siuskerk aan de Rembrandtkade. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) dam heeft de drie mannen, die Vrijdag avond te Apeldoorn een overval pleegden op een boekhouder van een kolenhande laar aldaar en hem f 3000 afhandig maak ten, gearresteerd. De politie kon nog geen nadere bijzonderheden over de arrestatie geven. Men zou dan in de, op het moment, dat we dit schrijven, wat gunstiger vooruitzichten voor een wapenstilstand in Korea, de be reidheid van Rusland kunnen zien een wat betere sfeer voox- de belangrijke bespre kingen te Parijs te scheppen. Maar het is evengoed mogelijk dat de wat toeschiete lijker houding der Noordelijken in Korea voortvloeit uit de dreigementen van Ame rikaanse zijde, dat, als er niet spoedig een einde aan het conflict komt, de oorlog er zal worden verscherpt. Een ogenblik heeft het zelfs geschenen, dat we al aan die nieuwe faze toe waren. Uit het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger, dat in Korea vecht, was n.l. het bericht verspreid, dat de N.- 70 jaar getrouwd: een drukke dag. Het echtpaar J. en M. GiezenHeijer te Leeuwarden vierde Maandag zijn 70-ja- rig huwelijksfeest. Daar de oudjes (resp. 93 en 91 jaar oud) nog bijzonder kras zjjn Werd het een vrolijke en gezellige dag. Honderden telegrammen en brieven wer den ontvangen en het aantal bloemstukken was zeer groot. Komende verkiezingen. Eer moet men denken aan de invloed der verkiezingen van 1952 in Amerika, waar voor de campagne al begonnen is. De Ame rikaanse regering moet waarschijnlijk wel onverzoenlijk in haar buitenlandse politiek zijn, terwille van de kiezers, die, nu zij zulke zware financiële offers brachten, ook waar voor hun geld wensen, n.l. een Ame rikaanse vrede. Wat die Amerikaanse ver kiezingen betreft, een zijde daarvan welke het vasteland van West-Europa aangaat is in het bijzonder het feit, dat senator Ro bert A. Taft, een der candidaten welke van republikeinse zijde voor het president schap wordt genoemd, zijn verkiezings- veldtocht is ingegaan met de publicatie van een boek waarin hij zijn kijk op de Amerikaanse buitenlandse politiek geeft. Hij accepteert nu wel het Atlantisch Pact, waartegen hij aanvankelijk was, maar wenst practlsch alleen Engeland, Spanje en Italië met Amerikaanse hulp in staat van verdediging te brengen, hij meent dat militaire bijdragen aan Frankrijk, de Be nelux en W.-Duitsland eigenlijk de Rus sen alleen maar uitdagen. Zijn verkiezing zou dus een aanzienlijke verandering in Amerika's houding kunnen brengen. Bezit van emigrant opgemaakt. De Haag se politie heeft een 44-jarlge emballeur ge arresteerd, omdat hij 640 gulden van een emigrant heeft opgemaakt en van de in boedel van deze een deel heeft beleend. Hij had dit geld van een Hagenaar gekre gen, die naar Australië emigreerde. Hij zou er voor zorgen, dat de bezittingen van deze man naar ’t nieuwe adres in Austra lië werden opgezonden. TVTADAT de afgevaardigden ter Assem- blée te Parijs bij de algemene beschou wingen eerst wat stoom hadden afgebla zen, geraakte men in wat rustiger vaar water. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson diende in de po litieke commissie het ontwapeningsplan der Grote Drie officieel in, dat, zoals be kend, omvat: 1. een geleidelijke telling van alle strijdkrachten, inbegrepen bur gerlijke defensie en politie, en van alle wapens, waaronder ook atoombommen; 2. een internationale contróle op deze tel ling; 3. een systeem tot regeling en be perking van alle strijdkrachten en wa pens, uitgaande van het bestaande plan voor contróle der atoomenergie (dat door Rusland verworpen is)4. een internatio nale ontwapeningsconferentie. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 H. M. de Koningin betuigt deelneming aan Italië. H. M. de Koningin heeft in een telegram aan de president van Italië haar deelneming betuigd met de overstromings rampen, welke Italië thans teisteren. Mansholt gewend met het verzoek hun een loonsverhoging van 10 pet. toe te staan, maar over opslag van de broodprijs is nog generlei sprake geweest. Of de bakkers gezellen loonsverhoging krijgen en de broodprijs mitsdien zal stijgen, hangt zo wel van het georganiseerd overleg tussen werkgevers en werknemrs in het bakkers bedrijf als van de houding van het college van rijksbemiddelaars af. Vrouw in brand. De 78-jarige mevrouw v. d. H.S. te Den Haag is Dinsdag in ernstige toestand, overdekt met brand wonden naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Haar rokken waren in brand ge raakt, toen zjj te dicht bij een blauwbran- der kwam, die ze op de keukenvloer had neergezet. Omgeven door vlammen, rende zij gillend de straat op, waar de wind de vlammen nog aanwakkerde. Voorbijgan gers doofden het vuur. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk. Jeugdige dief was te royaal. Fantastisch hoge fooien, die een 17-jarige jongeman placht te geven aan een ieder die hem een dienst bewees, hebben geleid tot ophelde ring van een diefstal te Gennep en de aan houding van de dader. De jongen heeft bekend 1200 gulden te hebben gestolen uit de safe van een hotel. Hij was daarna zo royaal geweest, omdat hij zijn buit maar liefst zo snel mogelijk weer kwijt wilde zijn. Het grootste deel van het geld heeft de jongen, een machine-bankwerker, be steed aan drank, taxiritten en sigaretten. Een kapper te Westerbork, die zijn haar had geknipt, kreeg tien gulden, een taxi chauffeur ontving een fooi van 25 gulden. Ook in café’s en hotels was de jongen zo gul, dat zjjn gedrag argwaan wekte en de politie werd gewaarschuwd. Ten slotte werd de dief door de rijkspolitie var. het dorp Witteveen aangehouden.. Orang oetan in Bljjdorp geboren. Dins dagmiddag om drie uur is in diergaarde „Blijdorp” een jonge orang oetan geboren, hetgeen in gevangenschap zeer zelden ge beurt atoombommen in Korea te gebruiken en/of bomaanvallen op Chinees gebied te doen. Het gebeurde deed in W.-Europese lan den opnieuw stemmen opgaan, die het be treurden dat de Europese deelnemers aan de strijd in Korea zo weinig invloed op de beslissingen daar en in het algemeen op de Westerse politiek hebben. In het bij zonder wat Korea betreft ook, omdat als het ontwapeningsgesprek te Parijs enig succes zal hebben, men rood China daarbij nodig heeft en de Amerikanen hardnek kig blijven weigeren Peking te erkennen. Intussen is in de Westerse ontwapenings voorstellen toch min of meer voorzien in deze moeilijkheid omdat voorgesteld wordt een ontwapeningsconferentie bijeen te roe pen, waaraan ook niet-leden van de Ver. Naties kunnen deelnemen, maar een vraag blijft of een grote zijn tegen Taft of Elsenhower? Daarom zal van hieruit met spanning wor den uitgezien of inderdaad Taft de repu blikeinse candidaat voor het president schap zal worden of dat Eisenhower als nog aan de aandrang van tal van repu blikeinen gehoor zal geven en zich candi daat zal stellen, in zeik geval het waar schijnlijk wordt gea.-ht dat Truman zich zal terugtrekken en de huidige Ameri kaanse buitenlandse politiek, die ook het West-Europese vasteland niet onverdedigd laat, allicht zou worden voortgezet. Over Perzië en Egypte is er zo weinig nieuws, dat we er niet lang bij behoeven stil te staan. Kennelijk wordt er te Parijs achter de coulissen van de Assemblée ook aan dacht aan deze kwesties geschonken en doet men nog altijd aan bemiddeling. Opvallend was, dat Egypte dat met de overige Arabische staten de kwestie der onafhankelijkheid van Marokko in de As semblee aan de orde bracht, nïet aandrong op onmiddellijke behandeling, toen het daarvoor de gelegenheid kreeg. Dit wijst op een poging van Egypte de weg naar betere betrekkingen met het Westen open te houden. t einde ;en worden gehou- [ieuw-Guinea weer aan de orde komt dan is het nog vraag of men nog zo gematigd zal de a.r. Waarmede wij maar willen zeggen, dat er nog van alles kan gebeuden. Buitenlandse Zaken. Intussen vergadert de Tweede Kamer onder hoogspanning. Het tragische overlijden van Minister van Maarseveen noopte tot een in grijpende wijziging van de agenda. Zo werd de begroting van Binnenlandse Zaken enige dagen uitgesteld. Minister Teulings, die dit departement waarneemt, zal zich eerst moe ten inwerken. Maar Minister Stikker moest de vuurproef reeds doorstaan. Hij kwam er zonder kleerscheuren af. Het grootste ver wijt, dat hem werd gemaakt, was wel, dat hij de Europese eenwording ten achter stelt bij de Atlantische samenwerking. Eerst zal Euro pa één moeten zijn. Internationaal achten vele Kamerleden dit zeer belangrijk, omdat Amerika dan een gelijkwaardig gespreks partner krijgt in Europa. Nu is de situatie zo, dat Europa maar achter Amerika aanholt. En niet alleen Europa, maar ook Nederand. Ver schillende afgevaardigden wezen er dan ook op, dat wij moeten proberen zoveel mogelijk een eigen buitenlandse politiek te voeren. Wij hebben onze eigen belangen en onze eigen rechten. Daarmee zal men ook inter nationaal moeten rekenen. In de loop van deze week is de Kamer ook nog begonnen aan de begrotingen van Oorlog en Marine. Buitenlandse Zaken en deze departementen hebben tegenwoordig veel punten gemeen, zodat er alle aanleiding is er volgende week nog eens nader op terug te komen. Tryn sei, hja wie net al to wol, ’k Sei: Nim it foarste fan in mol, 't Middelste fan in kat en ’t léste fan in houn, Dan biste blnnenkoart wer soun. communistisch China het niet beneden zijn waardigheid zal ach ten op deze wijze aan onderhandelingen deel te nemen. Men had op dit punt graag grotere tegemoetkomendheid der Ameri kanen gezien evenals inzake een ontmoe ting der Grote Vier, waarop Engeland en Frankrijk steeds aandringen, maar waar voor Washington het ogenblik nog niet gekomen acht. Men vroeg zich vorige week Tegenvoorstel. De Russen, die kennelijk hadden ingezien, dat het, zelfs al ware het alleen maar om propagandistische redenen, niet juist zou zijn dit Westers initiatief niet te beant woorden, hadden tevoren ook hunnerzijds een ontwapeningsvoorstel aangekondigd. Dat eiste In de eerste plaats een onvoor waardelijk verbod van atoomwapens en ’n strikte internationale contróle op de na leving van dit verbod; 2. de Grote Vijf zul len binnen een jaar hun strijdkrachten met een derde verminderen; 3. een maand na aanneming van deze besluiten zullen alle landen een volledige opgave moeten ver strekken over de stand van hun defensie en over buitenlandse bases op hun ge bied; 4. een internationaal orgaan zal bin nen het raam van de Veiligheidsraad wor den ingesteld voor toezicht op de naleving van de drie genoemde maatregelen en voor verificatie van de gegevens betref fende de bewapening en de strijdkrachten. Het verschil tussen de voorstellen van beide groepen springt in het oog, evenals de achtergrond waartegen deze voorstel len zijn gedaan. De Russen willen direct een verbod van atoomwapenen, op welk gebied zij een achterstand hebben, maar zjj willen een evenredige verlaging van de andere wapenen en de strijdkrachten der Grote Vjjf, op welk terrein zjj een voor sprong hebben, die als alle mogendheden dit alles met een derde zouden verminde ren, toch zou bleven bestaan. Dc Algemene Politieke en Financiële Be-1 zen. Zij waren het niet eens met de heer Oud schouwingen zijn weer voorbij. Deze debat- j dat hun partijen iets gemeen hebben met de als het gaat om de invloed van de Staat op het maatschappelijk leven. Er zijn grote principiële verschillen tussen het libe ralisme en de geestesstroming waardoor de a.r. en de c.hu. worden geleid. Zou men dus kunnen vermoeden, dat de k.v.p. dong naar de gunst van de a.r. om een meer krachtig Regeerbeleid te kunnen ga- I randeren; de heer Schouten gaf zich niet bloot. Hij wenste eenvoudig niet te praten over de komende Kabinetsformatie. Alle deuren hield hij dus open. Maar wel wees hij erop, dat de katholieken of de socialisten niet onder eensgezindheid moeten verstaan het: ga achter ons, volg ons, dan zijn we eensge zind. Hij wilde een eensgezindheid met eer biediging van elkanders overtuigingen en be- eenmaalgeselen. De heer Romme verklaarde het 1 laarmee roerend eens te zijn. Zonder meer zal Dr. Schouten zich zeker niet laten op- ient Kloof. In het Westelijk plan betekent de ..gelei delijke” telling van alle wapens, blijkens de toelichting, dat men eerst zal overgaan tot de telling der „gewone” wapens en eerst in het laatste stadium der contróle tot die der atoomwapens, waarin Amerika een voorsprong heeft. Men ziet, dat er nog een zeer wijde kloof tussen de plannen van Oost en West gaapt. We spreken nog maar niet eens over de wijze waarop zich de partijen de contróle denken. Uit de wederzijdse voorstellen blijkt het bestaan de wantrouwen jegens elkaar en in deze sfeer is het heel moeilijk tot een compro mis te komen, een compromis trouwens dat niet ten koste van een deugdelijk stelsel van contróle zou mogen gevonden worden, want dit zou heilloze gevolgen kunnen heb ben. Men schrijft de kleine landen echter het plan toe, na bestudering der voorstel len, een poging te zullen doen een derge- Ijjk compromis te vinden, doch het lijkt een moeilijke opgaaf. Sommige Franse schrijvers over de bui tenlandse politiek vinden echter toch deze opgaaf niet zo moeilijk, als er maar een wil is, is er wel een weg ook, zeggen zij. Maar er heerst juist bij de partijen twijfel of er inderdaad thans bij de wederpartij wel een wil is. Een Westers staatsman heeft dezer dagen in de Assemblée gezegd dat Rusland die wil het best kon tonen als het zijn dreigementen jegens Zuxd-Sla- vië opgaf en meewerkte tot het herzien van het Italiaans vredesverdrag. Doch daar lijkt het nog niet op. Integendeel, een nota dezer dagen Drie gericht dezen in de veranderd. Daders van overval te Apeldoorn gearres teerd. De centrale recherche te Amster- inplaats van de 40.000 die de Regering plan was te bouwen. Tevens werd gevr; of de huren niet moeten worden verhoogd. De Regering zal zich daarover beraden en resultaat zo spoedig mogelijk ter kennis WOningbouw. Tenslotte was het nog interessant in dit de bat, dat er een motie Andriessen (k.v.p.) is aangenomen over de woningbouw. Alle de mocratische fracties ondertekenden dit voor stel dat sprak van 50.000 woningen in 1952, van gevraagd jgd. net i o van de Kamer brengen. Deze motie werd aange nomen met alleen de stemmen van de com munisten tegen. Dezen hadden geen bezwaar tegen de bouw van 50.000 woningen, maar wel tegen het feit, dat het woningprobleem even belangrijk geacht werd als het defensie- vraagstuk. De Minister-President verzette zich niet tegen deze motie, want de situatie is sinds de opstelling van de Troonrede (daarin werd van 40.000 woningen gespro ken) aan het verbeteren. Urn gevonden. Onder de gemeente Vier- lingbeek heeft men in de „zandgroeve” ’n urn gevonden, waarschijnlijk daterend uit de tijd der Romeinen. De urn bevatte been deren van een mens (of mensen). Zij ver toont enkele barsten en scheuren en is 30 cm hoog. Vroeger heeft men daar ter plaatse ook een Romeinse drinkbeker ge vonden. Rode spruitjes. Zoudt u, ter afwisseling van het menu, niet eens.rode spruitjes op uw bord willen zien? Dat zal binnen kort geen onvervulbare wens meer zijn, want een zaadteler te Dordrecht, de heer V., is er na jarenlange proefnemingen met kruisbestuiving e.d. in geslaagd een groen te te kweken, die het midden houdt tussen spruitjes en rode kool. Het experiment is voortreffelijk geslaagd, want het resultaat is fijne, sappige spruitjes van zacht-rode, naar lila neigende kleuren met een zeer aparte smaak. Men proeft er noch kool, noch spruitjes aan, maar een volkomen nieuwe smaak. 77-jarige te Weert door auto gedood. De 77-jarige J. K. te Weert is Dinsdagmorgen bij het oversteken van de Roermondseweg aldaar, door een passerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Nederlands schip gezonken. Het Zweedse stoomschip „Stellar” heeft Dinsdagmiddag geseind, dat ’t Ned. motorschip „Pinquin” in de nacht van Maandag op Dinsdag bij de Doggersbank is gezonken. De „Stellar” heeft de gehele bemanning van de „Pin quin” aan boord genomen. Bakkersgezellen vragen meer loon. De 3 samenwerkende bonden van bakkersgezel len hebben zich weliswaar tot minister zichtif met u_ weet zii zit bij iedere^Kabinet'sformatie op de wip stoel. De vraag van een rechtse coalitie of smalle basis politiek (het samengaan van de k.v.p. met de p.v.d.a.) kan deze partij voor een groot deel beantwoorden. Wat de smalle basis betreft: als de heer Romme en zijn geestverwanten „ja” zeggen, dan is deze tot stand gebracht. Want de nieuwe voorzitter der p.v.d.a.-fractie, de heer Donker, heeft on omwonden verklaard, dat zij die smalle basis begeert. Hij vooral oefende critiek uit op de houding van de c.h.u. en de v.v.d. En zijn conclusie luidde daarom aldus: hoe meer partijen in het Kabinet, des te minder krach tig is het Regeringsbeleid. De Heer Romme is echter voor een brede basis, omdat hij van mening is, dat men in deze moeilijke tijd het land niet door twee partijen kan laten regeren. Om de geweldige problemen te kun nen oplossen, zal de samenwerking zo groot mogehjk moeten zijn. Mr. Oud had het dus zwaar te verduren. Maar evenals de heren Romme en Schouten kan deze afgevaardigde tegen een duwtje. Hij verweet de Heer Romme, dat de k.v.p. een prachtig politiek paard heeft, dat echter maar zelden gebruikt wordt. Meestal leent deze partij een socialistisch paard, dat voor het ruwe werk is bestemd. Men begrijpt de beeld spraak: de k.v.p. vaart naar zijn mening te veel in socialistische koers. Uiteraard moest Prof. Romme dit ontkennen en hij deed dit met groot spreektalent. Om in de paardenstijl te blijven; hij vond de heer Oud een edel raspaard, dat mee-eet uit de ruif als het gaat om de oplossing van de Kabinetscrisis. Als deze oplossing gereed is, wordt dit edele raspaard driest, vernielt het hek en slaat ten slotte de ruif in stukken. In ieder geval is ook de heer Oud voor de brede basis, maar op een zeer bijzondere ma nier. Hij poneerde n.l. weer eens de stelling van de derde macht. De a.r., c.h.u. en de v.v.d. moeten samenwerken (niet samensmel ten!) om een tegenwicht te vormen op de politiek van de k.v.p en de p.v.d.a. Het was niet de eerste maal, dat dit voorstel ter spra ke kwam. Het werd echter onherroepelijk door de heren Schouten en Tilanus afgewe ten luiden de behandeling van de verschillen- v.v.d., de begrotingshoofdstukken in. Zij zijn be langwekkend omdat de verschillende partijen dan onderling haar positie bepalen; zij zijn waardevol omdat de Regering kan weten op welke wijze zij wordt gesteund. De meeste belangstelling naar deze beraadslaging gaat uit als de vericiezingen in zicht zijn óf als zij juist zijn gehouden. In het eerste geval en dat beleefden wij ditmaal spreekt men over de nieuwe Kabinetsformatie en over de ervaringen der onderlinge samenwerking. Zijn de verkiezingen pas gehouden dan komt aan de orde hoe het mogelijk was, dat het Kabinet kon worden gevormd. Hoe zal het nieuwe Kabinet er uit zien? Ook na deze debatten kan men daarop geen ant-i woord geven. Daar zijn politici nu eenmaal &1 te voorzichtig voor! Maar het was een feit, j da dat de twee grote Regeringspartijen, de k.v.p. £- de p.v.d.a., niet erg tevreden waren over slokken door de grote partijen. Welhi d- -d.._.d- ...,d.i ditH^akt dit juist zijn onderhandelingspositie l.«dd-u geboden. Deze partijen, die steviger. geestverwanten in het Kabinet hebben zitten, I Overigens duurt het waarschijnlijk tot - j_ -1-jn je oppositie I Juni voordat de verkiezingen «mrdm c nm belangrijke den' Als b-v- de kwestie Ni vraagstukken. De ontstemming daarover was sterker gericht tegen de partij van Mr. Oud dan tegen de c.h.u. Opvallend was ook, dat de a.r., die sinds 1945 in de oppositie heeft gestaan, gespaard werd. Natuurlijk kreeg deze fractie critiek te horen, maar toch niet van buitengewoon felle aard. Zou de k.v.p. wier woordvoerder Prof. Romme enthou siast de brede basis verdedigde het voor- ig willen aansturen op samenwerking de partij van Dr. Schouten? De k.v.p. icn de grootste partij in ons land. Zij ook af of de Russen wel veel voor zo’n ontmoeting voelen, daar zij bekend maak ten, dat Stalin ernstig ziek was. Men ver moedde, dus hier en daar dat dit een politieke ziekte was, maar dit is toch weinig waarschijnlijk, want de Russische mededeling over Stalins ziekte was kenne lijk voor het binnenland bestemd. En daar om waren er ook weer Franse diplomaten die uiting gaven aan hun vrees dat dit Russisch bericht de Amerikanen eer on verzettelijker dan toegevender tegenover en de steun die de c.h.u. en de v.v.d. aan Kabinet hadden geboden. Deze partijen, n het Kabinet hebben zii zijn in de Kamer nogal eens i geweest. Ook toen het ging om belangrijke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1