MASSALE PROTESTGEARKOMSTE TO LJOUWERT I Martinytoer door Nederland Fan de No. 92 47e Dinsdag 27 Nov. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B o I s w a r d üs hjoed to sizzen It wnrd fan it Fryske folk It fatsoen fan Fryske it folk De frijheit fan it Fryske folk 1 I Vet schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) de hear S. F. van der Burg, féarts op de Lemmer, alhiel ófkarra; dat it net talitten fan de eed yn de Fryske 'tael to koart docht oan de rjochten fan dy tael; Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad PYT. 5 B s:';' nen zijn te Baarn opgegraven bij werk voor de bouw van een nieuwe villa. R. it SKRIUWEN SULVER - SWIJEN GOUD? Nel ’t Saeildn-aventür, Lóget noch fül it fjür, Men lit ’t der net by sitte. In nuodlik slim krewei, As Friezen hjoed de dei, Jins stünpunt üt to mjitten. Skriuwt immen üt it hert, De tsjinners fan de wet Lizze sült op alle slakken. Hja hifkje wurd foar wurd, To licht bifoun bitsjut: Hja nimme jin to pakken. Hawar, dat is har rjocht, Mei mannich oar birjocht, Kin 't somtyds hiel hwat Ijje, Doopt men de pin yn 't slyk: De Fryske polemyk Moat blykber earder swfle. Skriuwen yn ’t iepenbier, Licht komt it noch sa fier, Elk earber krante-fjochter, Dy’t frij syn miening jowt, Moat ier of let to Ljouwt Forskine foar de rjochter. Der nimt men siker oan, Dat hja de „juste toan” Har ropping better wisten. O, o, dy Fryske tael, Skielk neist in tribunael, Apart foar journalisten. 31 De haedsaek sit djipper. Oft it in jiske- man of in fé-arts oanbilanget, jowt gjin ünderskie, mar wer hellet men yn de goedichheit it rjocht wei om immen, dy’t syn moers tael brükt, to bihanneljen as „oud vuil” De greatste bilediging oan Mr. Wolthers hat net Fedde Schurer plege, mar Mr. Wolthers seis. It is gjin wünder Hawwe de drama’s fan it taelünderwlis yn Brussel noch neat to sizzen hawn? Wit men wol op to kommen foar de kul- tuer fan Nieuw-Guinea en net foar de Fryske? Moat de boarterg mei de eed in hillige saek net ris üt wêze? Moat in j eed yn it Frysk óflein yn de foarm fan Wrotten skreppen, ier en let, Moaije praetsjes helpe net, As men by in stevich kret, Net in fikse kroader het. It Fryske wurd. De earste sprekker wie de hear E. B. Folkertsma oer: „It wurd fan it Fryske folk”. Wie dat artikel fan Schurer bile- digjend? frege spr. Ik üntstriid dat en hoopje it to biwizen. Wis, it artikel wie net freonlik en net skreaun yn de tael fan in „Predikbeurtenblaadje”. It wie fül en skerp en bitiden wreed. Mar it wie oan de oare kant skreaun mei forstên, mei It fatsoen fan it folk. Jan Tjittes Piebenga fierde hjimei it wurd oer it fatsoen. As troch oaren ien ding fan de Friezen forwachte wurdt, is dit dat hja fatsoenlik wêze sille. Fatsoenlik bitsjut dan, dat wy üs eigen tael as minderwear- dich biskégje moatte. Litte wy it fyfte ge bot fan earje dyn heit en dyn mem jilde, dan binne wy ünfatsoenlik. As wy üs ge- foel de romte jowe, dan binne wy ünfat- Tael en sede binne ien. Tael is wjerbyld fan de siele, Öfprintsel fan de geast. Stean dan as Friezen, ropt sprekker üt, twein- tich ieuwen sjogge op jimme del. in Hollünske bilofte herhelle wurde? Nederlün hoecht net to twiveljen oan de Fryske trou, as it de romte mar kriget. Yn de bisettingsjierren hat Fryslün syn trou mei bloed bisegele. De stjonkende heechhertigens moat foroardiele wurde. It natuerlike rjucht mei Frysl&n net ünthül- den. Oan it oerskeakeljen op in oare tael gea- ne 2 of 3 generaesjes kapot. Wy hawwe de hillige plicht op to kommen tsjin it ün- rjocht, lyk as dat in lyts folk oandien wurdt. As wy komme wolle ta in forienl- ge Jerope, hawwe wy üs just to hoedzjen foar it efterütsetten fan de lytse folken. Mei in ovationeel applaus stimde de gear- komste mei dizze wurden yn. It Fryske gewisse hat sprutsen. Fryslün hat tsjüge, net inkelde „hjitte hollen”, hawwe dat dien, mar mear as twa tüzen man üt alle hoeken fan Fryslün en der büten wei: boeren, boargers, intellectuelen dichters, skriuwers, wüldtsjers, klaikers, stedtsjers, in bünt forskaet, mar allegear- re ien yn datselde: har Fries wêzen en it bilibjen fan dat aide wurd: „En twang, fan hwa ek, stie er tsjin.” de J. wurdt, as by in iepenbiere sitting it ger- dyn fait as de Fryske parse forskynt, as de glêzewasker oan ’e bütenkant fan it paleis fan Justysje wol Frysk sprekke mei, mar in tsjüge binnendoar de eed foar God net. Hat men dan net yn de rekken, dat in folk, hwaens tael men koeijeneart sociael en cultureel nei de kelder giet? As der mear omtinken jown wurdt foar in stik je droechfallene mar üt in eachpunt fan na- tuerbihaid, as foar in libjende tael, dy’t faei is, stiet it der net sa bést foar. De I kruiwagen vol geweer- en revolverpatro- Fries hat krekt deselde rjuchten as in Hol- lannner, neat mear, neat minder. Rattenbestrjjders vertellen U.De totale directe schade, die de ratten jaarlijks in ons land aanrichten, bedraagt nog altijd ca f 36 millioen, d.i. 12 maal zoveel dan de opbrengst van de Haak-In-actie. Alleen al in het ambtsgebied van het Rijkstuinbouw- consulentschap te Hoorn wordt deze scha de bijvoorbeeld geschat op f 250.000 voor de fruitteelt, f 55000 voor de groententeelt en f 150.000 voor de bloembollenteelt. Deze cijfers demonstreren reeds duidelijk de noodzakelijkheid van de bestrijding van ’t ongedierte op krachtdadige wijze aan te pakken. Daarom zal ook dit jaar, n.l. van 14 tot 21 December, over het gehele land een grootscheepse actie worden gevoerd tot bestrijding van een der schadeljjkste rattensoorten, n.l. de bruine rat. Hoog bezoek. Friesland en Groningen hebben de afgelopen dagen bezoek gehad van Australië’s ambassadeur, de heer A. Sterling, die overal zei, dat Australië nog veel meer boeren, landarbeiders, geschool de en ongeschoolde arbeidskrachten tracht te krijgen. Raar goedje. dat hja folslein steane efter geast, ynhüld en foarm fan it yn de pleit forkearende kranteartikel fan Fed de Schurer en dêrom elke foroardie- ling mei klam öfwize; dat it al of net talitten fan Frysk taelgebrük yn ’e rjochtseale yn Fryslün op dit stuit folslein ófhin- get fan de persoanlike foarkar fan de rjochtlike amtner; dat it dêrom bigeart en easket in wetlike taelregeling, hwerby’t oan de Fryske tael deselde rjochten ta kend wurde as oan de Rykstael; en bislute dizze forklearring to stjüren oan de minister fan Binnen- lünske Saken, de minister fan Justysje, de foarsitters fan de Ear ste en Twadde Keamer fan de Stea- ten-Generael, de Kommissaris fan de Keninginne yn Fryslün en de parse.” It wie in wurd net Under, mar boppe peil. Boppe it peil fan bilediging nammers. Sa’n peil blstiet. Sjuch der de greate literatuer br&nwacht binne mar op nei. Sjoch desneeds de skiednis fan skynsels. de Nederlünske journalistyk. Mannnen as Prof. Gerretson, dr. Abraham Kuyper, Groen van Prinsterer, Bilderdijk, neam mar op, kinne of koene skriuwe, stride, net mei de penne, mar mei j it lancet. By har is of wie gjin gestin, gjin gekrimme- near, mar it brüken fan it hege wurd. As hja bihannele wêze soene as Schurer bi- Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent oer m.m. Giro 87926 Pater aangevallen door everzwijn. De Franciscaner pater Fabius, uit Vlodrop liep dezer dagen in het bos rustig zijn bre vier te lezen, toen er een beest (hij dacht dat het een hond was) op hem af kwam, waaraan hij echter niet veel aandacht be steedde. Plotseling werd hjj echter met een dreigend gebrom achterover gewor pen. Op de grond liggend realiseerde de Franciscaner zich, dat hij de strijd moest aafflrtffflen tegen een woedend everzwijn. Overeind komen kon hij niet meer, maar hij slaagde er in het dier met zijn benen op een afstand te houden. Eindelijk trok het dier af en de pater, die erg geschrok ken was, vluchtte naar het klooster, zijn kalotje op het strijdtoneel achterlatend. Leraar krijgt van drie leerlingen pak slaag Drie leerlingen van de ambachtsschool te Borne, die kwaad waren op een leraar, hebben hem op een donkere weg opge wacht en een pak slaag toegediend. De jongelui zijn door de rijkspolitie te Borne opgespoord, waarna een hunner geruime tijd op ’t bureau werd vastgehouden. Pro cesverbaal werd opgemaakt. Toch nog verdronken. Tussen Den Dun gen en ’s-Hertogenbosch is een personen auto in de Zuid-Willemsvaart gereden. Aanvankelijk bleef het wagentje drijven en kon de bstuurder de heer J. Borstlap uit ’s-Gravemoer, zich naar buiten werken tot op de kap. Reddingspogingen, welke eerst schenen te slagen (omstanders hebben de man nog iets toegeworpen) faalden even wel. Bij een poging, een toegeworpen voor werp te grijpen, gleed de bestuurder van de kap en verdween in het water. De wa gen is tegen zes uur opgetakeld, maar het slachtoffer heeft men niet direct kunnen opdreggen. Broodprijs wordt niet verhoogd. De brood prijzen en de samenstelling van het brood blijven ongewijzigd, aldus heeft een zegs man van het ministerie van landbouw ver klaard. Geruchten, als zou de regering het voornemen hebben gehad een nieuwe sa menstelling aan het brood te geven en de subsidiepolitiek los te laten, blijken volko men ongegrond te zijn. Nieuwe veilinggebouwen te Harlingen ge opend. De nieuwe veilingsgebouwen van de Coöp. Fruit- en Groenteveiling „Harlin gen en O.” te Harlingen zijn gereed geko men. Het ligt in de bedoeling de gebouwen de volgende week Woensdag officieel in gebruik te nemen. Verbinding Ameland-Friesland. Op Ame land is gevormd een comité tot verbete ring van de verbinding tussen Friesland en Ameland, afgekort het comité „Fries landAmeland”. P.T.T.ers emigreerden. Dertig ambtena ren van de PTT en hun gezinnen zijn met de „Zuiderkruis” naar Zuid-Afrika geëmi greerd om daar aan het werk te gaan bij de telefoondienst. Ons autopark. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend, dat het aantal personenauto’s per 1000 inwoners in ons land thans 15.3 bedraagt tegen 11.4 in 1939. Geen uitkering. Minister Drees en Staats secretaris Muntendam stellen, in overeen stemming met de Ziekenfondsraad voor, de uitkering by overlijden van verplicht- verzekerden te laten vervallen. Terug in het vaderland. Achttien Neder landse vrijwilligers, die tijdens de oorlogs handelingen in Korea werden gewond, keerden per vliegtuig naar Nederland te rug. In protest. It slotwurd waerd sprutsen fan Douwe Tamminga, dy’t in koarte gearfetting joech fan it sprutsene wurd, dat stjürd wurde sil oan de ministers fan Binnen- lünske Saken en Justysje, de foarsitters fan de Keamers en de Commissaris fan ’e Kertinginne en de neikommende ynhüld hie: „De Friezen, op Freed 23 Novimber 1951 to Ljouwert gearroppen troch alle organisaesjes fan de Fryske Bi- weging, protestearje mei krêft tsjin de mislediging harren oandien. Hja forklearje: dat hja de holding fan mr. S. Wolthers, kantonrjochter op Hearrenfean, yn de birjochting fan werter krante in treflik foarbyld fan jown troch de fraech to stellen, oft men mei It hantearjen fan it juridysk wetsartikel rjucht docht oan de dingen, hwer’t it om giet. Hy die dat yn in rêstige en bihearske foarm yn antwurd op in advocaet, dy’t de saek bisljuchte achte mei in bipaeld artikel fan de wet. Dizze disküsje is fan great bilang. Kin de skreaune wet mechanysk hantearre wurde sünder acht to slaen op de djippere rjuchten fan folk en persoan. De histoarje leart altyd wer, dat de Wet in geve ütdrukking wêze moat fan it rjuchtsbigryp fan de minsken sil it by- drage ta greatere rjuchtfeardichheit en rjuchtssekerheit. Is dit net it gefal en hjir wie dat diskuta- bel, dan makket de wet mear stikken as hiel. Dan kriget it formeel gelyk en yn wêzen fiele hünderten en tüzenen harren biseard. It rjucht en de rjuchters moatte ynpasd wurde yn it libben fan it folk, hweründer hja wurkje, soene se derfan forfremdzje, dan giet it net goed. Sa is der folie mear. It wie in great Hollünsk blêd dat sei: De tael is de siel fan elk folk en keart men dy tael fan har rjuchtlik plak, dan treft men it folk yn har heechste besit. Dat der dan reaksjes folgje moatte, is like fanselssprekkend as dat it wetter wiet is. It moaiste en béste is, dat dizze reaksjes ek dan bihearske uteringen binne en de greate protestgearkomsten yn Ljouwert hawwe ek klear sjen litten, dat de lieding dêrre dit ynseacr, der hoegde gjin polysje by to kommen en de Kommissaris fan polysje siet der like feilich as de Boarge- master fan Ljouwert. Mar tsjügje mei yn in demokratyske steat elts steatsboarger en yn in weardige foarm protestearje like goed. Ek is it in skoander ding, dat yn Ljouwert helder op sein is, dat in grea te oarsak fan bipaelde situaesjes to witen is oan de Friezen seis. Harren eigen laks- heit is allinnich oan harsels to witen. Der lizze hünderten müglikheden iepen foar elts, dy’t foar in eigen en weardich folks- bistean wurkje wol. Dat hja net of net heal binut wurde, mei men gjin frjemd forwite, mar moat oantrünje ta forbette- ring en aksje. Ik wit wol der binne foar dizze sloppe hülding ek oarsaken büten de minsken om. It üldere geslacht hat yn syn jonge jierren nea de gelegenheit hawn, eigen tael to learen, sa’t it heart. Hja waerden yn dit opsicht ek alhiel forkeard Rjuchten en plichten. It 2e Keamerlid, de hear J. H. Scheps, bi hannele as tredde sprekker de rjuchten en plichten fan Friezen en net-Friezen. Fryslün is diel fan Nederlün. De leden fan it parlemint hawwe de plicht om op to kommen, ek foar dit diel fan Nederlün. Alles hwat yn sprekker Hollanner is, alles hwat yn him Nederlanner is, alles hwat yn him demokratysk is, is troch hwat der barde, slim biledige. Binne de autoriteiten dan gek wurden? Net de slaggen yn letterlike sin, mar de slaggen, tabrocht yn geastlik opsicht kom me it fülste oan. Hjir barde hwat barde mei de Sudeten Dütskers, mei de Ieren yn Dublin, mei de Flamingen yn har striid tsjin it centralisear jende Brussel. geast en net sünder humor en boartlikheit. De Friezen geane de wei fan de Bretons, ---de Basken en de ynwenners fan Catalona. It slaen fan plysjes en it spuitsjen fan de mar bigeliedende for- Elf handgranaten en een greatbrocht en learden, dat as hja by de foaroansteande lju kamen, harren „net jes” üt to drukken en dat wie dan heal of hiel „Hollünsk”. Eigen tael wie „boersk of boerich” en hearde men net to brüken tsjin master, dümny of pastoar. Dat wie „ünfatsoenlik” en de Fryske memmen hawwe trochstrings gjin wurd faker yn ’e müle tsjin de bern as ditte: En nou goed fatsoenlik wêze hear. Dêr binne de measte ülderen by opbrocht en dat is der sa mar net üt. Lêstendeis tor telde üs Pastoar, dy’t yn dizzen in foar byld is fan rom bigryp, dat hy by in pear minsken west wie, om nei in sike to freeg- jen. De dochter hie him doe sein: „Vader is nu wel weer aardig, maar van nacht heeft hij de hele tijd gedweild!” Gean der mar oanstean. De stakker, dy’t de hiele nacht dwylde fan ’e koarts, kaem hjir wol yn in frjemd Ijocht to stean. Mar fansels, tsjin Pastoar moat men „fatsoen lik” prate! Dit soarte fan dingen sit üs heech, dit jowt oan de ienfüldige man of frou, dra ger fan in ülde kultuer en bisitter fan in eigen tael mei riik idioom en swietlüdige klank, in totael forkeard bigryp fan de dingen. Hy fielt him minderweardich, om dat er yn dit opsicht alhiel forkeard op brocht is. En it is de fraech, hokfor min sken hawwe him dit stimpel aloan wer op drukt, krekt sa lang, oant er it seis mient De ryksarchivaris fan Fryslün sei in pear wiken lyn, doe’t er fan dizze reboelje noch alhiel gjin sprake wie: „It liket my in ien füldige plicht fan eltse net-Fries (sa as hy) dy’t hjir syn wurkterrein hat, om PO- SITYF to stean foar de eigen kultuer fan it Fryske folk. Mei passiviteit kinne wy net ta!” Ik bin it mei dit wurd alhiel iens, mar hoe folie mear klam krijt dit foar de eigen Friezen oer, Dêrom is it gjin gelegenheitswurd om to wizen op de greate gearkomste fan Woans- deitojoun, dus moam, hwer’t Fedde Schu rer sprekke sil oer de grounslaggen fan Fryslüns eigen folkslibben. De beide kri- ten yn Boalsert dogge in birop op alle- gearre dizze sprekker en syn arguminten ris to biharkjen. Hja kinne dan mei mear kennis fan saken in eigen oardiel foarmje. In eigen en forantwurd oardiel, mei min der kin in man fan standing dochs net ta. Tj. ae J. in forwyt is fan hjoed de dei. it is fan ieuwen. Melis Stoke neamde yn de 13de leu de Friezen al rebellen, „onschamel Friese diet volk)”, Jacob van Maerland üs it „felle en kwade volk”. De skiednis fan 20 ieuwen freget üs sim pele trou. Dogge wy der neffens, dan bin ne wy ünfatsoenlik, bot en rüch en rau, of lyk as in Frünske kronykskriuwer it seit net bjuster op ’e hichte mei hovelin gen en eallju’s libben. Al ieuwen stean twa libbenshüldingen tsjinelkoar oer, de stedskultuer tsjinoer de germaenske frtfheitstradysje fan de Fryske boer. Ien ding forjit men. Mei al de forwiten oer üs ünfatsoenlikens, is men seis ün fatsoenlik, sa gau men üs it rjucht ünt- nimme wol, to wêzen lyk as wy binne. It giet üs lykwols net om de Fryske minske, mar om de karakterfolle minske, om de keardel, dy’t trou stiet tsjinoer syn folk. I dy’t it der desneeds foar oer hat om der- foar to lijen. De Fryske beweging praet net oer deugden, mar oer de Ondeugden fan it eigen folk. Lokkich foroaret der hwat yn Fryslün, mar dat is ek heech nedich. Yn de kommende heale ieu fait de bislis- sing. Sünder Frysk bliuwt Fryslün net. Eén week gezamenlijke bouwvakvacantle. Volgend jaar zal één week van de vacantie van de bouwvakarbeiders over het gehele land hetzelfde zijn en dus niet verspreid worden genoten. Er zal echter mogelijk heid van dispensatie bestaan. Dit deelde de voorzitter van de Bond van Christelijke Schilderspatroons mede op de vorige week te Utrecht gehouden vergadering. Schietpartij op de daken. Op het dak van een huizenblok in Amsterdam-Zuid heeft een agent van politie een wilde jacht ge maakt op drie looddieven, die hjj van de straat af had zien opereren. Eenmaal op het dak achtervolgde hij de dieven en loste op hen zes schoten, waardoor een hunner staan bleef en kon worden gearresteerd. De beide anderen konden even later wor den gegrepen. Het drietal, dat een aantal repen lood van het dak had verwijderd, is opgesloten. Reisje kost 32 ton meer. De reis van de „Willem Ruys” zal 32000 gulden meer kosten dan het geval was voor de recente verhoging van de bunkerprijzen in het ster- linggebied. Dit komt neer op een bedrag van ruim 200.000 gulden per jaar voor dit schip alleen. Hiertegenover staat geen en kele compensatie. TT docht de léste wiken wol bliken, dat A de minsken allegearre in eigen aerd en in eigen tinkmethoade hawwe. Dat blykt üt de brieven, dy’t wy krigen, dat blykt ek üt de tüzenen petearen, dy’t oer dit aktuele barren rounom hülden binne en hwerfan de ein noch net to sjen is. Geandewei komt üt de rüzige drokte, dy’t by mannichien it heldere ynsjoch opkear- soenlik. As wy opkomme foar eigen, dar j de, in byld nei foaren fan de opfettings, binne wy ünfatsoenlik. Tink net dat it i dy’t oer de forhülding: Friezen en net- -'"-“i Friezen. Fryske tael en Nederlünske Ryks tael, kultuer, ünderwiis, opfieding en al sa mear, bisteane. As men nou mar sa wiis is, fan beide kanten, om de hurde en sensationele middels büten gebrük to stel len, dan kin der op mannich terrein in fruchtber debat bigoun wurde oer de din gen, dy’t üs allegearre reitsje. Hwant dat der mannich probleem leit op dizze terrei nen, dat stiet fêst. Dat men der net komt mei forwiten en stikelstekken, dat is ek grif wier. Men sil de arguminten oer en wer hifkje moatte en bisykje mekoarren to oertsjügjen. Hwat mis is, moat oan kant en hwat goed is, moat forsterke wurde. Hwant de saek is net of der in journalist is, dy’t him al as net to büten gien is, de saek is ek net, of der ien of twa, of tsien polysjemannen west binne, dy’t de rjuchte mjitte net hül- de koene, dizze dingen sille fan de for- antwurdlike autoriteiten wol ütsocht wur de. Wy libje yn in rjuchtsteat en derfoar binne op it lést de apparaten fan it publi- ke rjucht. Mar deroer giet it net mear. Dat binne mar tafallige bütenkanten, wy moatte gean nei de oarsaken fan dit tre- lit, dan kin der eat goeds üt groetje. Drs. Anne Wadman hat der yn de Ljou- hannele is, hiene hja tn abonnemint nim- j as tt Fryske folk him misledige fielt, as me kinnen nei de rjochter ta. it natuerlikste rjucht him ünthülden It hege wurd is fjür, Ijochtglüns, hat in keninklike macht, sjit fan boppe del. It wurdt beme üt grammoedichheit, mar üt grammoedichheit üt oertsjüging. It hege wurd kin en mei hünje, hünje oer de dea hinne. Tink oan de üld-testamentyske pro feten, dy’t ek it hege wurd hantearren. In Jesaja hüne in Nebucadnezar, mar waerd net foar de rjuchter helle fanwege biledi ging fan „het staatshoofd van een be vriende mogendheid”. Nebucadnezar fiel- de him net iens biledige, hy bleau lizzen yn majesteit. Yn sa’n sfear, de sfear fan it hege wurd fait alle bilediging wei. Yn i de saek Schurer hat men de dingen om- keard. It artikel is oanklage, mar yn wier- heit klage it seis oan. It is skreaun fan immen dy’t stie yn it ambt fan de frij heit. lykwols is dizze protestgearkomste nedich. Alderearst tsjin in Fryske folk seis. Om’t it Fryske folk talit, dat it trape wurdt, om’t it net selsbiwust ia, him forbrekt foar de earste de béste busconductrice. Wy nea- me üs frije Friezen, mar meitsje üs seis lakeien. Dat dizze gearkomste nedich is, is alderearst üs eigen skuld. Sjoch, hwat hjir fait to learen. Steane wy efter it hege Wurd dat sprutsen is, dan moatte wy trou wêze oan dat wurd. Lit it dan brünne yn üs, net as in striefjür. (ittOPPEN TA TSJINST”, dat is sei de "JA. foarsitter, de heer P. van der Mark, fan Snits, de iennlchste rjochtfeardiging fan üs birop op it Fryske folk. Dat birop is nedich. De mjitte is mear as fol. Hjir moat füle krityk komme, al derearst op de healens en sloppens fan it eigen folk. Wy moatte wrakselje om üs bistean, mei holle, hert en hün. De dea wankt oer de kultuer fan it Westen en it ülde Bibelwurd is wier: Op it paed fan de gerjochtichheit is it libben. Ljouwert, né Fryslün hat syn protestgearkomste hawn. Twa kear hat in seal mei tüzen minsken fül en hertstochtelik protestearre tsjin it ünrjucht dat Fryslün en it Fryske folk yn ’e léste dagen oandien is. Der foelen gjin klappen, der wie gjin plysje, gjin spuit It hoegde ek net. „Wy kinne üs fatsoen wol hülde,” sei foarsitter v. d. Mark, „der sil it net oan lizze." Sa wie it en sa waerd it in weardich protest. Hjir spriek de stim en it gewisse fan it Fryske folk. Hjir waerd tsjüge op in heech plan. Hjir wiene gjin reboeljemakkers gear, mar Fryske soannen en dochters yn ’e pleit foar hwat ien fan de heechste libbens- wearden is, in soun en geef en ünbidrige folkslibben.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1