nRome zfln de ministers van de N. A. Gabe Skroar MINISTERS GINGEN NAAR ROME DE KAMER ONDER HOOGSPANNING üs hjoed to sizzen Zomer 1952: 20 divisies Het conflict in Korea zou oplossing naderen Vier begrotingen In een notedop door Nederland DE begrotingen van Oorlog en Marine, welke dezer dagen in de Tweede Ka mer werden behandeld, leverden eigenlijk niét veel op. Dat was ook geen wonder, want het was de eerste keer na de oorlog, dat het defensiedebat niet met bijzondere belangstelling werd afgewacht. No. 93 47e Jaargang Vrijdag 30 Nov. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - B o I s w a r d Hwat hst Buitenlands Overzicht I KAMEROVERZICHT 4S! ER I Bolswards Nieuwsblad in- Economische aspecten. Dat is mede het gevolg van het feit, dat er ook allerlei economische aspecten aan BoudewUn komt naar Nederland. Koning BoudewtJn van België heeft het voornemen zfln eerste officiële bezoek in het buiten land aan ons land te brengen. Hi) zal dan de gast zijn van Koningin Juliana. Schip brak in tweeën. 2 man verdronken. De woedende Noordwester storm (wind kracht 9 en 10) die Woensdagavond de Nederlandse en Duitse kusten teisterde, heeft onder het eiland Borkum bij Rottum de ondergang veroorzaakt van het Britse s.s. „Teeswood”. Twee opvarenden werden de zee en de duisternis ingesleurd, toen het schip tegen een zandbank doormidden brak. Mossadeq naar Den Haag? De Perzische premier Mossadeq zal zich naar Den Haag begeven om de zitting van het Internatio nale Hof over de oliekwestie bij te wonen, indien het Hof Perzië wil horen. Aldus is Dinsdag te Teheran bekend gemaakt. Slim is de klaeisyke Onder it fé, Mar Onder minsken dübeld wé. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) (a^r.)., Korthals (v.v.d.), Schmal (c.h.), Burger (arb.) en Mej. Klornpé (k.v.p.), die zonder Engeland willen beginnen om dat land zodoende te noodzaken langzamerhand toch op de een of andere wijze mee te doen. Geld tekort. Opvallend was, dat Minister Stikker in deze rede, de laatste verdediging van zijn begroting in dit Kabinet, er op wees, dat de Minister van Buitenlandse Zaken te weinig verdient. Hij moet er zelf veel geld beleggen. Nu schijnt Minister Stikker wel tegen een stootje te kunnen, maar terecht zeide hij, dat volgend jaar als het nieu we kabinet wordt samengesteld daar voor een meer democratische regeling ge troffen moet worden, anders blijft het Ministersambt alleen nog maar mogelijk an” >en, >e - oor iak- clas zo gewild. Maar dat Europees leger is eigenlijk nog maar een gedachte, er zijn nog heel veel moeilijkheden tussen de be trokken landen onderling te overwinnen voor het er komt. Engeland en Scandina- I traditionele en economische tegenstellin gen, welke dit vraagstuk, van de zijde der betrokken landen bekeken, beheersen. Men kan dat betreuren, maar ten slotte is het Amerikaanse ongeduld een factor in de huidige politieke ontwikkeling waarmede men terdege heeft te rekenen. Sneller bewapening. De Atlantische Raad heeft echter, om aan Eisenhowers wens, dat er snel een paraat leger zal worden gevormd, tegemoet te komen, besloten, dat de opperbevelhebber nog in de zomer 1952 de beschikking moet hebben over 40 divisies, dat is 9 meer dan waarop aanvankelijk werd gerekend. De Benelux zal nu 4 inplaats van 2 divisies moeten leveren, Engeland 7, Frankrijk 12, Italië 6, Noorwegen en Denemarken 3, de rest zijn Amerikaanse troepen, reeds in Duitsland aanwezig. De bijdrage van W.-Duitsland komt eerst later als er werkelijk een Europees leger gevormd is. Het is eigenaardig, dat, ter wijl Eisenhower eerst tegenstander van ’n Europees leger was, hij nu voorstander is geworden, terwijl in Frankrijk, waar men het idee uitvond, de sympathie er voor af genomen is. Maar dat neemt niet weg, dat als de Europese partners niet aan dit lege willen, Amerika toch een Duitse bijdrage zal willen hebben, desnoods in de vorm van een zelfstandig Duits leger. Dat dit op heftige tegenstand van Frankrijk zou stui ten en de Franse regering het hcofd zou kunnen kosten is zonder meer duidelijk. Maar de Amerikanen verliezen nu hun ge duld en te Rome hebben zij geëist dat voor 3 Januari een snel uitvoerbaar plan voor een Europees leger in kannen en krui ken moet zijn. Is dat niet het geval, dan schijnen ze W.-Duitsland de gelegenheid te willen geven een zelfstandig leger te vormen of zou Tafts plan aan het W.-Eu- ropese vasteland geen Amerikaanse bij drage voor de verdediging te verstrek ken en zich te beperken tot de defensie der randgebieden met inbegrip van Engeland we schreven daarover de vorige keer naar de voorgrond worden geschoven. De vraagstukken der W.-Europese verde diging gaan dus naar een crisis. Frankrijk. Het is natuurlijk niet zo vreemd, dat vooral ook de Fransen bij al deze moeilijk heden, die bij hen nog parallel lopen met binnenlandse, omdat hun een stabiele re gering ontbreekt, uitzien naar elke glimp van hoop op een ontspanning tussen Oost en West. Als de Duitse herbewapenings- kwestie voorlopig niet opgelost kan wor den, omdat het Europese leger nog maar een ijl ding is en als de gedachte der W.- Europese federatie geen vorderingen maakt, welnu, troosten zij zich, dan heb- Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent oer m.m. Giro 87926 de rapporten, welke de betrokken 12 lan den uitbrachten over de vraag, welke in vloed verhoging met 25 pct. van hun mili taire begroting op hun economie zal heb ben. Er zullen wel zeer sombere antwoor den zijn binnengekomen. Er zijn trouwens allerlei aspecten aan deze kwestie. De W.- Europese landen wensen bijv, zelf, met be hulp van grondstoffen uit Amerika, wa pens te maken om daardoor werkloosheid te voorkomen en hun industrie op peil te houden, ook voor de tijd als er eens een ontspanning mocht Intreden. Wanneer zo als thans het geval is, de Ver. Staten deze grondstoffen voor het allergrootste doel voor hun eigen wapenindustrie behouden, betekent dat in feite, dat de Amerikaanse industrie die immers ook op vredesproductie kan worden overgeschakeld, na het intreden van een ontspanning de Europese nog ver der zal overvleugelen dan al het geval is. Aan de andere zijde is er de verhouding van de West-Europese tot de W.-Duitse industrie. Schakelt de W.-Europese dustrie vooral over op wapenproductie, terwijl de W.-Duitse dat niet mag of het niet behoeft als dat land geen militaire bijdrage levert, dan Is het duidelijk, dat de W.-Duitse vredesindustrie een belang rijke voorsprong op die van de vroegere Europese geallieerden krijgt. Men ziet dat hier allerlei ingewikkelde kwesties liggen, welke maar niet in een oogwenk zqn op te lossen. Waren alle Europese staten buiten het Ijzeren Gordijn verenigd in een federatie, dan zou dat alles veel gemakkelijker gaan, maar men weet hoe moeilijk de gedachte dat het daar heen moet, veld wint. i Amerikaanse congresleden, die de gasten I waren van de Europese Raad te Straats- worden geleverd, dat hebben de Fransen burg het lichaam dat deze gedachte propageert en ingang tracht te doen vin den hebben daarover hun verwonde ring uitgedrukt, maar hun ontbreekt ook wel enigszins het inzicht in de historische, Negen jaar voor doodslag. Het gerechts hof te Leeuwarden heeft een 30-jarige boerenknecht uit Foxwolde, die te Boerak- ker de vader van zijn meisje, de heer A. Stokroos, heeft doodgestoken en diens broer, de heer I. Stokroos, zwaar heeft gewond (zij wilden de omgang met het meisje niet toestaan) veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal had twaalf jaar met aftrek geëist. T. O. bijeen geweest, d. w. z. de raad van ministers van de Noord Atlantische verdragslanden. De belangrijkste punten aan de orde wa ren de rapporten van de Amerikaanse ge neraals Eisenhower en Gruenther over de militaire en dat van de Amerikaan Averell Harriman over de economische zijde van het programma der N. A. T. O., d. w. z. dat htf de economische moeilijkheden be keek, welke de militaire wenselijkheden in de weg staan. Generaal Eisenhower heeft de wenselijkheden, voor hem trouwens noodzakelijkheden, duidelijk uiteengezet. Binnen de 'kortst mogeltjke tijd moeten de Europese partners in het pact een Eu ropees leger vormen, waarin ook W.- Duitsland aandeel heeft. Voor dat de con ferentie te Rome aanving is er een van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie met dr Adenauer geweest om een overeenkomst te sluiten, welke de ba sis moet zijn voor deze W.-Duitse bijdra ge. Er is van deze bijeenkomst slechts een in zeer algemene bewoordingen gehouden communiqué verschenen, doch in een ver klaring aan de pers zeide Adenauer dat W.-Duitsland door het ontworpen contact dat nog door de regering moet worden goedgekeurd, zijn vrijheid terugkrijgt in ruil waarvoor het zich bereid verklaart te helpen bij de verdediging van het Wes ten. Er moeten echter voor dit contract tot stand komt, nog allerlei nadere rege lingen worden getroffen over bijzondere punten o.a. over de aanwezigheid van geallieerde troepen op W.-Duits gebied als de eigenlijke bezetting is opgeheven en de Duitse militaire bijdrage kan volgens het contract slechts via een Europees leger de grote experts op dit gebied. De Minis ter zelf liet die vraag volkomen open. Wij moeten eerst studeren, om op die vraag antwoord te kunnen geven, zo zeide hij. Maar hij wilde toch niet nalaten, er op te wijzen, dat een eenheid van Europa zon der Engeland hem niet kan bekoren. Dit in tegenstelling met de heren Bruins Slot vië willen er niet aan meedoen, de Bene lux heeft bezwaren, welke zich uitten in een ter conferentie te Rome ingediende resolutie waarin aangedrongen wordt op de vorming van een Europees leger, maar zonder dat vooraf een bovennationaal po litiek orgaan is gevormd, dat dit Europese leger zal beheren, dit omdat Engeland en Scandinavië tegen dit laatste orgaan be zwaar hebben en ze daarom niet willen meedoen. De Amerikanen wilden echter per resolutie uitgemaakt zien, dat ten spoedigste een Europees leger zou worden gevormd, waarin W.-Duitsland een aan deel zou hebben en dat beheerd zou wor den door een bovennationaal orgaan. Terwijl wjj dit schrijven is te Rome nog niet beslist over het lot van beide reso luties. Spionnage. Nederland is een tijdje geleden verrast door een wild spionnage-verhaal, dat door de regering was vrijgegeven. De Kamer vroeg daarover het naadje van de kous. Minister Teulings vertelde, dat een amb tenaar van de Tsjechische legatie zich had gewend tot de betrokken instanties en me dedelingen had gedaan, die reeds aan wezige kennis bevestigden en verduide lijkten. De feiten, zoals zij bekend zijn ge maakt, zijn voor 100 pet. waar. De wijze, waarop deze zaak is gepubliceerd, was ech ter niet juist. Hij noemde dit een ernstige zaak. Het volk moet weten, dat er derge lijke dingen gebeuren. Het verhaal van si garettendoosjes en rflstpapiertjes is ook niet verzonnen. Dat is voor deze lieden de methode om de ene schakel onbekend te maken met de andere. Tot slot krjjgen wij nog de begroting van Verkeer en Waterstaat. Daarbij varieerden de vraagstukken van bromfiets tot vlieg tuig, van boemeltrein tot autobus, van landverzilting tot landaanwinning. Een veelheid van problemen, zonder echter werkelijk nieuwe gezichtspunten op te le veren. Egypte en Perzië aangaat zij nog gemeld, dat deze landen door verdragen nauwere betrekkingen met elkaar zullen aangaan en zich afzijdig zul len houden van het Westers defensiecom- mando voor het midden-Oosten, zolang Engeland hun wensen niet heeft ingewil ligd. Er was enig verschil van mening tus sen Engeland en Amerika over de inscha keling van Turkjje in het Westers verde- 1 digingsstelsel. De Amerikanen wensten het onder Eisen howers hoofdkwartier te plaatsen, de En- gelsen wensten het als ruggegraat van het defensiecommando voor ’t Midden-Oosten beschouwd te zien. Dit defensiecommando krijgt natuurlijk een apart opperbevel en blijkbaar hebben de Engelsen hoop, dat te krijgen. Tegenover de Amerikanen zijn z(J er danook tot nu toe zeer schraal afge komen, eigenlijk alleen in de zóne van het Engelse kanaal hebben zij de opperleiding. Deze kwam hun qua troepenmacht en ken nis der toestanden stellig ook toe in het Midden-Oosten, maar dat zou de aantrek kelijkheid tot toetreding voor landen als Egypte, Perzië en bijv, ook Israël niet ver hogen. De Engelsen schijnen zich ook te blijven verzetten tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal tot opperbevel hebber in de Atlantische Oceaan. Alle an dere naties vonden het wel goed, maar ’n regering-Churchill accepteert zo’n passe ring van de Engelse marine niet gemak kelijk. de politie in de Kerkstraat te Amsterdam aangetroffen. Het meisje werd aan de kin derpolitie overgegeven en vervolgens op de definitieve conclusies getrokken zijn uit s transport naar Voorburg gesteld. Groningen, tengevolge van gasverstikking overleden i stelt. I Hij speelt te veel op de sterke, zo zeide de heer Bruins Slot (a.r.), die zich lang- zamerhand wel ontpopt heeft als één van De klap kwam te hard aan. Toen een dansclubje te Vries (Dr.) uitgedanst was, maakten ze herrie voor de woning van bakker J. Wiggemans. Deze naar buiten om tegen het lawaai te protesteren. Eén flinke woordenwisseling was het gevolg. En dat niet alleen het werd een hand gemeen. Van een 18-jarige jongen kreeg de 45-jarige bakker zo’n klap, dat hij overleed. Later werd vastgesteld, dat de dood niet was ontstaan door de klap, maar door hartverlamming. i Zelfs een varken is trouw. In Den Dungen (Br is een varkentje bij een boer wegge lopen naar de slager, waar men zijn kooi- makker ’s morgens naar toe had ge bracht. Drama in een drama. Een hartbrekend drama is ergens in een Limburgs dorp ver anderd in een knalklucht toen de plaatse lijke veldwachter, die achter de coulissen een schot moest lossen, een touw in tweeën schoot, waardoor de gehele décor instortte op de hoofden der acteurs. Gouden ring opgeiepeld. Bij de boerderij van de heer K. Westra te Heidenschap ge raakte een soeplepel in een sloot. Met een hekkel werd de lepel weer te voorschijn gebracht en met de lepel.een gouden ring. Over de herkomst van de ring, die aan de steel van de lepel naar boven kwam, is niets bekend. Vermiste meisje terecht. Het 18-jarig meisje, H. M. S., dat sedert 13 November uit de ouderlijke woning te Voorburg werd vermist en van wie door de ouders de op sporing werd gevraagd, is Maandag door de W.-Europese bewapening zitten. Ook deze zijn te Rome bekeken, maar nog niet definitief. Eerst half December zullen n.l. Van „veelschrjjven” gesproken. Voorjaar 1952 verschijnt de 25e roman van S. Vest dijk, die getiteld is: „De verminkte Apol lo” en speelt in het oude Griekenland. Zaterdag collecte voor Italië. Zaterdag krijgt de Nederlander gelegenheid iets te geven om de overstromingsramp in Noord- Italië te helpen lenigen. Dan gaat ’t Rode Kruis in bijna alle steden collecteren: op straat, in de bioscopen, in kantoorgebou wen, enz. Benoeming lid Tweede Kamer niet aan vaard. Mr. G. L. Warburg, advocaat en procureur in Groningen, heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer (vaca- ture-Tuin) niet aanvaard. Mr. dr. M. Bol kestein, burgemeester van Middelburg, komt nu als opvolger op de lijst voor. Verkeersexamen voor bromfietsers? Bij de in de Tweede Kamer begonnen algemene beschouwingen over de begroting van Ver keer en Waterstaat heeft de hr. R. Zege- ring Hadders (vvd) bij Minister H. H.ucawaïan wCi Wemmers aangedrongen op het afleggen I ke" echter''op dé^Kamernierveel“hid"uk maakten. Men verweet hem namelijk, dat hij te veel speelt op een Atlantische sa- dus een samengaan met Amerika en Canada en dat hij daarbij de van een verkeersexamen door bromfiet sers. Ingenieur overleden door gasverstikking, menwerking, Ir. G. M. Castenmiller, verbonden aan het Landbouwproefstation te Groningen, is Europese éénwording bewust ten achter bij het nemen van een douche in ’t dienst gebouw Zjjn stoffelijk overschot werd pas enige uren later gevonden. Oplossing, die geen oplossing was. Een Hilversums raadslid heeft geopperd, in ge val van samenwoning de medebewoners van tijd tot tijd te laten verhuizen met het oog op de wrijvingen. Het gemeente bestuur acht echter zo’n rouleersysteem onuitvoerbaar. ben de Russen zoveel minder stenen des aanstoots en zullen ztJ misschien meer bereid zijn te streven naar overeenstem ming met het Westen. Zij, die zo redene ren, moeten dan echter wel geducht te leurgesteld zijn over de rede van Wysjin- ski in de politieke commissie van de As- semblée te Parijs over het Westers ont wapeningsvoorstel. Hij vond er eigenlijk geen draad goed aan en kwam met niet minder dan twaalf amendementen. Alge meen was men aan Westerse kant van oordeel, dat zijn rede elke kans op een compromis uitsloot. Maar Irak, Pakistan en Syrië, een AziatischArabische groep dus, hebben toch een poging tot bemidde ling gedaan door voor te stellen een sub commissie te vormen, waarin de Grote Vier onder voorzitterschap van de leider der Assemblee dr Nervo moeten trachten tot een gemeenschappelijk plan inzake ont wapening en contröle te komen. Te meer was men overigens over de houding van Rusland teleurgesteld, omdat in Korea ’n accoord over de bestandslijn werd geslo ten; als nu binnen 30 dagen een wapenstil stand tot stand komt zal deze bestands lijn voor die wapenstilstand gelden. Hier mede is een belangrijk obstakel voor een overeenkomst weggenomen. Als de Russen in dezen invloed op de Noord-Koreanen hebben geoefend zou dat dus een verheu gend teken zijn geweest, doch er zijn heel wat overzichtschrijvers, die menen dat rood China de doorslag gaf en een wapen stilstand wenst, omdat de Chinese com munisten meer aandacht zouden willen schenken aan Indo China. Aan Westelijke zijde schijnt dan ook besloten te zijn geen troepen uit het Verre Oosten terug te trekken als een wapenstilstand gesloten wordt, zolang geen algemene overeenstem ming met Peking en Moskou is bereikt. Te meer wil men de strijdkrachten in het Verre Oosten niet verzwakken, omdat in het midden-Oosten 5000 man Britse troe pen door de moeilijkheden met Egypte en Perzië gebonden zijn, terwijl men voor de naaste toekomst geen oorlog in Europa verwacht. Wat aan, dat hij de Zondagsrust zoveel moge lijk in het leger zal handhaven. Ook als het gaat om oefeningen in internationaal verband. Bij z’n buitenlandse collega’s moet onze Minister, er dus op gaan wijzen, dat ons land zeer sterk voor een vrije Zondag geporteerd is. Dat wil hij ook wel, want daarvoor is hij Minister, die het politieke merktegen „c.h.u.” draagt. Principieel is hij dus een voorstander van een zo groot mogelijke Zondagsrust. Maar aan de an dere kant vertelde hij toch, dat men deze zaak niet moet overdrijven. Er was bijv, bezwaar tegen gemaakt, dat een deel van onze Korea-vrijwilligers op Zondag was vertrokken. Vergeet niet, dat het daar oor log is, zo merkte de bewindsman op. Onze jongens daar hadden dringend behoefte aan versterking. Die moest er snel ko men. Daarom gingen zjj .per vliegtuig. Ook aan de wens om dienstplichtige mili tairen in de gelegenheid te stellen op Maandag naar de kazerne terug te ke ren, inplaats van Zondag per laatste ge legenheid, wilde de heer Staf niet vol doen. We hebben te zorgen, dat er ’s Maandags wordt gewerkt. Anders krijgen we een parate divisie, die drie dagen per week niet beschikbaar is. Bij het uitvoeren van ons vier-jaren-plan zijn we in grote mate afhankelijk van de steun, welke de Amerikanen ons zullen geven. Nederland komt echter zijn ver plichtingen na. Het getroost zich buiten gewoon zware inspanning, maar wij kun nen niet zeggen, wat wij te zwaar belast worden, vergeleken bij andere landen. Zou het Amerikaanse materieel echter te laat worden verzonden, zodat de opbouw van ons leger niet volgens schema kan worden voltooid, dan is het beter, dat wij onze dienstplichtigen naar huis sturen in plaats van hen te laten lanterfanten in de kazer nes. De grote buitenlandse aspecten van deze begrotingen kwamen aan de orde bij „Bui tenlandse Zaken”. Minister Stikker ver klaarde bedekt eigenlijk niet veel voor het Europese leger te voelen. Oor spronkelijk wenste onze Regering niet deel te nemen aan de Parijse conferentie over deze kwestie. Dit standpunt heeft zij thans laten varen en de Minister zeide zelfs, dat ons land nu voorstellen zal gaan doen. De samenstelling van dit leger zal echter moeten worden verwezenlijkt binnen de 4 volgende richtlijnen: geen aantasting van de souvereiniteit, evenmin van de sociale politiek, geen verdere stijging van de de- fensielasten en het toporgaan van dit Eu ropese leger moet niet worden gevormd door één man, zoals aanvankelijk de op zet was, maar door een commissie. Minister Stikker kwam verder nog aan dragen met tal van andere bezwaren, wel- Het is nu eenmaal een feit, dat wij ver leden jaar een vier-jaren-plan hebben aan genomen en dat er na wijlen Minister Fie- vez weer een bewindsman is opgetreden, die ’t volle vertrouwen van ons Parlement geniet. Ja, Minister Staf staat er best op in onze volksvertegenwoordiging en wi) kunnen ons dat voorstellen. Het is onbe grijpelijk, dat deze oud-directeur-generaal van de Landbouw zo snel in de moeilijke defensiieproblemen is doorgedrongen. Hij praat over zijn departement of hij nergens anders heeft rondgekeken; hij weet de Ka mer over alle organisatorische vraagstuk ken voor de vuist weg in te lichten. Dat wekt vertrouwen by alle fracties. Een belangrijk punt, dat in dit debat naar voren kwam, was de kwestie van de Zon dagsrust. Zowel de kvp-woordvoerder, de heer Fens, als de a.r., c.h. en s.g.p.-afge- O.UQCU „ug maai mug eiljn. vaardigden drongen r bij de Minister op voor gefortuneerden. De Kamer schiet hard op. Zij heeft een begroting van Binnenlandse Zaken ook al aangenomen, terwijl de begroting van Ver keer en Waterstaat hetzelfde lot zal de len. Minister Teulings moest de plotseling over leden Minister Van Maarseveen vervan gen. Ook htf had het niet erg moeilijk. Drie grote aangelegenheden moesten door hem worden behandeld, t.w. de Friese kwestie, de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de Burgerlijke verdediging. De Friese kwestie. Het waren de Friese afgevaardigden Al- gera (a.r.) en De Loor (arb.), die deze kwestie het eerst aansneden. Zij pleitten voor het behoud van de Friese taal en de Friese cultuur. Later kwamen tal van an dere fracties dit voorbeeld volgen. De rel letjes in Leeuwarden hebben een achter grond, zo zeiden zij allemaal. Het pro bleem van de decentralisatie speelt in de ze provincie heel sterk. Minister Teulings had de behandeling van dit probleem al een paar dagen uitgesteld, omdat hij nog wachtte op een rapport van de Commissaris der Konigin. Toen hij moest antwoorden, was dit rapport nog niet in zijn bezit, zodat hij niet anders kon doen dan in algemene termen zeggen, dat de openbare orde gehandhaafd moet wor den als die wordt verstoord. Een defini tieve mening wilde hij echter niet uitspre ken. Dat deze kwestie diepere achtergron den heeft, gaf hij echter toe en hij was bereid daarmede rekening te houden. Voor al als het gaat om het goedkeuren van be sluiten van gemeenteraden en provinciale Staten, die een „eigen” Fries karakter dragen. De heer Krol (c.h.) bestond het om zijn rede met een klinkende Friese volzin te eindigen, hetgeen voorzitter Kortenhorst deed opmerken, dat in de Tweede Kamer het Fries is toegestaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1