Frieslands „duqsent vreughden” G r De schoonheid van het Friese land k a Fan de Martinytoer door Nederland 'I No. 96 47e Jaargang Dinsdag 11 Dec. 1951 Uitgave van DrukKerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward üs hjoed to sizzen d JR M. ar V. :n .r. D L Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) ah er- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m, Giro 87926 i Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad aap uit de J. ir I Tj. de J. I en •en sken waerden dertroch net ekonomysk binut en de bisetting wie in diel fan it jier forgees to rom. Derneist wie der noch in oar biswier. In bilangryk diel fan de suvel moat üt- fierd wurde. De lannen, dy’t dizze pro- dukten fan üs keapje, hawwe stint jier- ren klage oer de ünegale merk, dy’t wy mei büter en tsiis der op nei hülden. Sleten wy der eame in skoft goed yn, dan moas- ten wy üs Öfnimmers wer in skoft né for me. It iennige middel om de lju der hinne to bringen lei fansels yn de finansjele üt- komsten. In buorkerij is nou ienkear gjin filantropyske ynstelling, it is in middel om Geen scheurplicht grasland. Het ligt thans zeker niet in de bedoeling voor grasland een scheurplicht op te leggen, aldus mi nister Mansholt. Een robbertje per week. De minister van Justitie heeft thans beslist, dat er in de gevangenissen als speciale gunst op be perkte schaal en niet vaker dan eenmaal per week gekaart mag worden. jaen. Dat soe dus ynhülde, dat wy in fêste molkpriis krije soene foar it hiele jier. I Mar dan hat alle muoite forgees west en j sille de wintermelkers yn koarten tiid de moedfearren hingje litte. Mar dat net al- „Kinderen, 't wordt vast niet slechter, ’k Heb voor je verzoek gepleit, ’k Vroeg mijn adspiranten rechters: Toon meer tact en soepelheid. Ga ’t es door de vingers kijken, Wordt een woordje Fries gepraat, Maar zou ik de vlag hier strijken, ’k Wed, dat 't mfln prestige schaadt." ,,’t Nederlands, ik durf 't beweren, Hebben jullie in de macht. Wat zegt Gerry.moeilijk leren Kerel, ’k geef je zo een acht! ’k Merk die kon je best verdienen. Scheppy, ’k wil graag dat je zwijgt! Kinderen, zit niet te grienen Als je nog je zin niet krijgt.” Dy’t bang foar alle muoite binne, Dy moatte oan oarmans lyntsje rinne. „Kinderen, ’t is dus afgesproken. Elk gaat rustig aan z(jn werk. 't Moet in Friesland niet weer spoken, Eensgezindheid maakt ons sterk. Alles blijft dus maar bij ’t oude. Wees nou zoet! Wie weet misschien Krijg je ’k zal ’t goed onthouden Straks voor taalgedrag een tien!” PIET. sünder it to wollen, op it heden net spilet mei de boeren, dy’t dwaende wiene harren bidriuw om to skeakeljen nei it resept fan de foarljochtingé Sünt jier en dei is harren foarhalden, dat üs molkeproduksje en dêrmei üs suvelapparaet net offisiënt wie. It forwyt wie, dat de boeren yn de simmer to folie en yn de hjerst en foar- winter to min molke oan de fabriken brochten. De hiele suvelyndustry moast dertroch in apparaet der op nei hélde, dat great genöch wie om de drokke wiken to forarbeidzjen, mar dertroch fierst to great wie om ekonomysk to wêzen foar de slop- pe moannen. Yn de moannen Maert oant July kaem de greate stream molke en fan Septimber oant Febrewaris wie dat folie en folie minder. It lit him maklik bigripe, dat dizze ünegale oanfier fan grounstof- fen foar de suvelyndustry slim lëstich ea skealik wie. Sawol de masines as de min- Voorziening krantenpapier. De regering is bereid samen met de Benelux-partners, een tijdelijke verlaging der invoerrechten op krantenpapier tot stand te brengen van tien tot zes procent, aldus deelde de mi nister van Financiën, prof. P. Lieftinck in de Kamer mede. Russen vinden ons vee te duur. Op de vraag of de Nederlandse regering wel eens pogingen heeft gedaan, fokvee naar Rusland uit te voeren, antwoordt minis ter Mansholt, dat in het handelsverdrag, dat tussen Nederland en Rusland in 1948 werd gesloten, een post voor fokvee was opgenomen. Van Nederlandse zijde zijn diverse pogingen gedaan om tot export van fokvee naar Rusland te geraken, maar van Russische zijde achtte men de Nederlandse prijzen te hoog. Mond- en klauwzeer. In de maand Octo ber is in Nederland op 5233 boerderijen mond- en klauwzeer geconstateerd. Hier van waren 5198 gevallen nieuw. Rijk voor f 100.000 benadeeld. Het onder zoek naar onregelmatigheden, gepleegd bij de Aanschaffingsdienst van de luchtmacht, grif in pear sinten heger lizze as straks by it maitiid. Hwerom docht men nou sa? Hwat moatte de boeren nou tinke, dy’t harren bidriuw dy kant oerbracht hawwe? Dat hat hiel hwat jild koste om it safier to krijen, dat kostet jit altyd ekstra jild om it sa to helden en nou lit de molkpriis harren yn ’e steek. Dit is des to slimmer, omdat men mei rjucht op dizze hegere priis rekken je mochte, hwant aloan hat men op dizze saek omtamboerd. Ik kin hjir gjin inkelde forklearring foar fine, hwant it Regear hat twa dübeltsjes garandeard 1 foar de gemiddelde molkpriis en kin dus de, moast dit it algemiene boerebilang en net minder it lünsbilang to’n goede kom- ne fêst guon, dy’t dat wol oanlaket. Mar j dan moat der in prikkel wêze foar dizze foroaring. En dy lei en leit yn in 1 priis foar de molke yn dy moannen, hwer- fan dizze minsken wer alhiel forlem en komme wy wer ta in produksje, dy’t alle I bikende neidielen hat, safol foar de suvel- mear nèi hearre as “dToareï ma? der bin- as foar de eksport. Dat is op Geen prettige Kerstboodschap. AI krijgen zij ook een schadeloosstelling, het zal voor een 25-tal arbeiders aan de Kininefabriek te Maarssen, die tegen 24 December hun ontslag aangezegd zullen krijgen, geen prettige Kerst zijn. Schlagerprjjs 1950. Het bestuur der Stich ting „Onze Lichte Muziek” heeft de prijs voor de beste in 1950 uitgegeven Neder landse schlager uitgereikt voor het „Pun- terlied”, tekst van de onlangs overleden Dico van der Meer en muziek van Klaas van Beek. der grif op rekkenje, dat de boeren, dy’t soks ta har skea en skande ünderfoun hawwe, in hiel lyts bytsje fortrouwen oer- hélde sille yn de regearingsfoarljochting. Dêrom riede wy mei klam oan, de winter- priis fan de molke DALIKS to forheegjen. Dat is in nationael bilang! Grote offervaardigheid. Een huis-aan-huis collecte in Baarlo ten bate van de nieuwe kerk heeft f 25000 opgebracht. De oude kerk vernielden de Duiters in 1944. Een vorig jaar gehouden collecte bracht f 45000 op, zodat de ongeveer 500 Baarlose gezin nen gemiddeld reeds f 140 voor hun nieu we kerk hebben bijeengebracht. Noorwegen bevreesd voor Nederlandse uien. De Noorse regering heeft, uit vrees voor overbrenging van mond- en klauw- zeerbesmetting, de invoer van verse groen ten verboden. Ten gevolge daarvan ligt nu een grote partij Nederlandse uien in het Noorse Bergen opgeslagen, zonder dat iemand kan zeggen wat er mee zal ge beuren. Gebundeld commentaar over zaak Schurer Bfj de N.V. Laverman te Drachten zal bin nenkort een brochure verschijnen, waarin alle krantenartikelen en -commentaren over de rechtzaak tegen Fedde Schurer herdrukt zullen worden. In deze brochure zal in het bijzonder aandacht worden ge schonken aan de artikelen en het commen taar in Hollandse bladen over de rechts- i zaak zelf en de gebeurtenisen op het Zaai land te Leeuwarden. Lieftinck Maandag naar Amerika. Maan dag vertrok Minister Lieftinck naar de Ver. Staten. Hij zal daar besprekingen voeren over de aflossing van de derde le ning, die de Amerikaanse Export-Import- bank sinds de oorlog aan ons land heeft verstrekt. Dodelijk ongeluk met electrisch apparaat. Zaterdagmorgen is de 21-jarige Comelis Klaver bij het scheren van vee van de veehouder Zwart aan de Wouddijk onder Westergeest door electrische stroom ge dood. MEESTER MÜLDERIJE GEEFT TAALLES. (5 December 1951). „Kinderen in het hoge Noorden, Foei toch, maak niet zo’n kabaal! Luister es haar ’s meesters woorden: Wat betreft die Friese taal. Ja, een prof heeft me geschreven, 'k Weet nu, ’t is geen dialect, Ik vind, die taal moet blijven leven. Kinderen, ’k heb diep respect Voor je goede eigenschappen, Zin voor schoonheid en cultuur. Kom, staak nu je wilde grappen, Je maakt meester tureluur. „Jullie hebt er harde koppen, Maar enfin, dat neem ik wel, Niemand mag je taal verschoppen, Kinderen, schreeuw toch niet zo schel. Tracht niet altijd door te zetten, Stel je eisen nooit brutaal, Kom, toon eerbied voor ’s lands wetten. Was dat Fries nu nationaal, Ja, dan werd het effe anders, Kreeg je vast ’t gevraagde deel; Maar je bent ook Nederlanders! En die taal is „officieel". K—II4JUIU1MLI U1M—g—aMSmW TEN fan de bilangrykste dingen by it fêststellen fan wetten en maetrigels is de fraech, hoe’t de minsken der op rea- gearje sille. Deryn leit winliken de grea te kunst fan bistjüren, sawol yn it lyts as yn it great. As men de lju de iene kant üt ha wol, dan moat men dy kant oan- trekliker meitsje as de oare side. Dan rint it spul op in maklikst. En der is gjin minder ding as de methoade, de lju hjir of der hinne to lokjen en dan as de bilean- ning komme sil, dy gau op in oar plak del to hingjen. Dan makket men de lju breinroer en wolle se yn koarten tiid gjin kant mear üt. De lju reitsje har bitrouwen kwyt en sille hyltyd wer tinke: hat er üs nou wer by de poat? Der is, tinkt my, alle reden ris to freegjen oft de regearing dit spultsje, misskien Alkmaar kocht oude meester. De gemeen te Alkmaar heeft op de veiling van de collectie Ad. Schlosz te Parijs een schil derij van de Alkmaarse schilder Allart v. Everdingen (16211651) doen aankopen voor een bedrag van 48000 gulden. Het schildert) zal worden opgehangen in het gemeente-museum, dat nog geen werk van deze schilder bezat. Legende van het Juffersveen bevestigd? In het Juffersveen, nabij de Gelpenberg in de gemeente Zweeloo is tijdens ont- ginningswerkzaamheden een z.g. veerdijk gevonden. Onmiddellijk is prof. Van Gif fen te Groningen gewaarschuwd, die er op wees, dat de vondst nog niet zo heel erg oud kan zijn. Omtrent dit Juffersveen gaat het verhaal, dat in vroeger jaren een meisje in het veen is weggezakt en nooit terug gevonden. Machine gaat vis van schubben ontdoen. Deze week wordt te IJmuiden een nieuwe machine verwacht, die de vishandel moet gaan helpen b(j het schoonmaken van het product. Het is een machine, die op aan wijzingen van een IJmuidense zeevisgroot handel is vervaardigd en die ten doel heeft de vis van haar schubben te ontdoen. Dit is in elk geval mogelijk met snoek, die „dicht” wordt aangevoerd. In hoeverre de machine ook kan worden gebruikt voor ’t ontschubben van zeevis, in het bijzonder van schelvis en kabeljauw, zal in de ko mende maanden proefondervindelijk kun nen worden vastgesteld, wanneer de aan voeren van de verre visserij groter zullen worden. Potters schilderij „Het Bonte Paard” bracht op de tweede veiling van de col- lectie-Schloss in de Galérie Charpentier te Parijs ’n bedrag van 6.600.000 frs. op. himsels al slim genöch, dat is in great i nationael forties, mar boppedat moat men hegere T-ixirav»-. 1 yn de produksje leech is. Dêrtroch is it 1 bigryplik, dat sünt jier en dei de priis fan de molke yn de Maeimoanne Igger wie j as yn Novimber. Dat forskeel mei ek wol düdlik. wêze, hwant de wintermelkers haw we hiel hwat hegere kosten as de boeren, dy’t de normale wei léns geane. Boppedat I moatte dan dizze forskelen net foar in koarte tiid, mar foar meardere jierren jilde, hwant sokke dingen kin men net wi- zigje mei in kraentsje iepen of ticht to dwaen. Dat ferget hiel hwat om it safier to krijen en jit mear om it sa to haiden. It singeliere is nou, dat op it heden de molkpriis, dy’t offisieel troch de fabri ken ütbitelle wurdt, de wintermelkers al hiel yn ’e steek lit. De léste priis is hjir bruto 5.60 per prosint, dat bitsjut, 19.7 sint per kilo molke mei 3.50 fet. Dizze priis leit dus ünder de offisjele molkpriis. Misskien dat mei it pétjild de 20 sint helle wurdt, mar dan is it ek op. Hwerom giet men nou dizze wei lüns? keapje of mei koelhüsprodukten harren to- i ^->e wintermelkers sitte op it heden mei fré stelle. Elk dy’t yn saken sit, wit hoe- I greate ütjeften foar foer. De nijmelke kij folie skea dat docht by de klanten. De Deenske büter koe, mei dertroch, altyd in bettere priis opbringe op 'e Ingelske vants en genagellakte dames. Het gerenomeerde hotel kent de elders ingeburgerde portiersfiguur in de hal noch in de portiek. Het avondorkest vindt er in geen enkel hotel emplooi. De pretsfeer van de Friese stad blijft in het rustige en gemoedeltjke steken. Het wereldlawaat wordt er niet gehoord, tenzij op de voor avond en de dag van de beroemde Elfste dentocht, doch dat is slechts episode, een uitzondering van geen andere dan inciden tele betekenis. De Friese stad is nog in hoge mate de stad van de Friese boer gebleven. Als Leeuwarden één dag in de week iets op een metropool gaat gelijken en handels- centrum van méér dan provinciale en zelfs nationale betekenis, dan is het op Vrijdag, de koeienmarktdag, wanneer uit alle delen der provincie het vee de stad binnengereden of door veeboten aan de wallen afgezet wordt. Dan barst de land stand uit haar keurslijf van alle dagen; een ongekend aantal verkeersagenten treedt plotseling te voorschijn, een veel voud van schier vergeten rode stoplichten Koninklijke Familie viert Kerstfeest in Amsterdam. Koningin Juliana en prins Bemhard hebben het personeel van alle pa leizen in het land uitgenodigd om te za- men met het koninklijk gezin het Kerst feest te vieren te Amsterdam in het Paleis op de Dam en wel op Maandag 24 Decem ber. De personeelsleden mogen hun man, vrouw of verloofde en twee kinderen tus sen 8 en 16 jaar meenemen, opdat het vooral een gezinsfeest zal blijven. Men ver wacht, dat het gezelschap uit ongeveer 800 personen zal bestaan. Geen vermindering belastingdruk. Minis ter Albregts wijst er op, dat onder de hui dige omstandigheden, die buitengewone uitgaven voor de defensie vergen, aan ho ge fiscale lasten niet valt te ontkomen. Rijks postspaarbank brengt rente op 2.4 I De Rijkspostspaarbank zal per 1 Januari las. de rentevergoeding verhogen tot 2.4 procent ’s jaars. Tot het einde van deze maand is de rentevergoeding nog 2.28 procent. grflnst de talloze haastige lieden aan; er heersen opeens strenge regels, want een volk van een paar honderd duizend be weegt zich door de city. Iedere Friese stad is het centrum van haar regio, van het omringende platte land. Het landelijke leven doordringt iede re dag met zijn vraag en aanbod, de ste delijke gemeenschap; het draagt met zijn koopkracht plattelandse sfeer binnen de stadswallen. En de adem van de auteur van het wijde land is steeds over en bo ven de stad; hij voert bijen en vlinders mee, het lied der weidevogels, de geuren van hooilanden en bloeiende koolzaadvel den Zo gaat de auteur door, bladzijde aan bladzijde, ons steeds weer nieuwe schoon heden en nieuwe vergezichten openend. In niet geringe mate geschiedt dit door de fotograaf die de kunst verstaat ons van het eigen land te laten genieten, zo als wij het zelden deden, die ons Friesland laat zien, zoals wij het nimmer nog za gen. Zo wordt het lezen van dit boek een ware ontdekkingstocht. Daarbij, dit boek is goedkoop. Het kost slechts f 22.50. Misschien vindt U dit veel, maar in wezen is het dat niet. Alleen de 140 unieke, nimmer gepubli ceerde foto’s zijn het reeds waard. Als U 140 prentbriefkaarten zoudt kopen voor f 0.15 per stuk, zou u hiervoor reeds f 21 moeten neertellen. Hiervoor heeft u in „Friesland, verciert met duysent vreugh- den” een royaal uitgevoerd standaardwerk van 256 bladzijden, gedrukt op zwaar En gels esparto-kunstdruk en gebonden in stijlvolle Buckram-band. Kortom, dit boek is voor Friezen en nlet- Friezen een vorstelijk geschenk. is Friesland, verciert met duysent vreughden in woord en beeld een gaaf en karakteristiek werk geworden, waarin vorm en inhoud met elkaar wedijveren. Het heeft niet alleen oog voor het oude, het is tevens actueel. Zo werd bijv, een prachtige foto opgenomen van de pas ge restaureerde en nog geen half jaar geleden officieel heropende St. Gertrudiskerk te Workum. Pakkend om een voorbeeld te noemen is wat de auteur schrflft over de ver houding stad-platteland. Niet de steden bepalen het karakter van Friesland, aldus de schrijver, maar Fries land bepaalt het karakter van de steden. Zij zijn stukjes van het Friese landschap, echte landsteden, waar zede en taal van het platteland vrijelijk toegang hadden en verankerd zijn, waar Friese aard en we zen zich openbaren, ten spijt van een lang bestaande tweetaligheid en de ver bastering van de Friese taal tot een Fries- Hollands dialect, het zogenaamde stad- Fries. In de economische sector drukt Friesland zijn stempel op de steden, zijn zuivel, zijn granen, zijn pootaardappelen, zijn rundvee werden factoren, waaruit posities van handel en uitvoer resulteerden, die voor een aanzienlijk deel de stedelijke activiteit en de stedelijke ondernemingszin bepalen en welvaart brengen binnen de stadswal len. De Friese hoofdstad is een landstad en geen metropool, zij heeft geen enkele in stik brea to fortsjinjen. Kin men troch •1,inni°h’ Dan ,Sean de skoandere fruchten de bidriuwsmethoade to foroarjen der in ekstra stikje büter op fortsjinje, wolnou, der fait oer to praten. De iene sil der l sline slompen jild oan foer op, sille se I op ’e molke bliuwe. Hja hiene rjucht op de winterpriis en dy mocht op it heden merk, hwant dy wiene der it hiele jier en net, dan ris wer, en dan ris net. Nou leit dizze saek net sa maklik, hwant de natuer I en de wize fan buorkjen makket dit sa. Yn it foarjier giet men mei de kij nei de bol le en dan hat men om Maert hinne de kealtsjes to wachtsjen. Dit leit sa yn de natuer fan de dingen en dertroch wie it ek by de aldermeaste boeren stryk en set. Dochs hie men wol earen nei de sterke argumentaesje fan in oare wize fan dwaen. As men mei ekstra wurk en ekstra foer en net minder mei ekstra omtinken de produksje better oer it hiele jier fordiel- de. moast dit it slvemieno hoerehils™ an I e Simmer °P lnkelde wize mlnder Er zijn er niet zo veel meer. De Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben het geheel of gedeeltelijk slopen van wind molens verboden. Meer ruimte, minder werk. Bruynzeel’s fabrieken hebben er ’n bedrijfsoppervlakta bU gekregen van 5000 Ma. om de pro ductie van keukens te kunnen verdub belen. Tengevolge van de veranderde tijds omstandigheden is de situatie echter zo, dat het moeite kost de zevenhonderd man personeel in de huidige deuren- en keuken- fabriek aan het werk te houden. heeft uitgewezen, dat inderdaad malver saties hebben plaats gehad met betrek king tot leveranties van kleding en uit rusting aan de luchtmacht, waardoor het Rijk in de laatste jaren is benadeeld voor een bedrag van ongeveer f 100.000 Inplaats van een pomp. Doordat op het Marktplein in Biervliet een oude pomp door een aanrijding sneuvelde, oordeelde het gemeentebestuur aldaar, de geboorte plaats van Willem Beukelsz., de uitvinder van het haringkaken, dat nu de tijd was gekomen een monument voor deze grote man op te richten, hetgeen in 1952 zal geschieden. Te veel risico. Een der grootste assuran- tiemaatschapptjen in Nederland heeft, in verband met het groot aantal ongelukken, dat bejaarde bromfietsers overkomt, be sloten met personen boven de 65 jaar geen bromfietsverzekering aan te gaan. Wij herdenken. Volgens een besluit van de Ministerraad zal de Nationale Herden- kindsdag voor de gevallenen in 1952 op Zaterdag 3 Mei, dus niet op Zondag 4 Mei, worden gehouden. TIET is in. de laatste dagen en weken, grootsteedse allure en grandeur. Het stads- waarin de Friese kwestie frontpagina- beeld wordt er niet beheerst door bon-vi- nieuws was voor de grootste dagbladen des lands, meermalen gezegd en geschre ven, dat Friesland geen behoefte heeft aan complimentjes en waarderende klop jes op de schouder. De Friese beweging vecht niet enkel voor molentjes en drooggemalen plasjes, waar een bijzonder soort vlinder placht te flad deren, het gaat veeleer om geestelijke vrijheden, om het zijn of niet te zjjn van de vrije Friese mens. Inderdaad is dit waar. Zodra er gespro ken wordt over Frieslands deugden, zij men op zijn hoede. Men denke slechts aan het teleurstellende antwoord van Minister Mulderije ten opzichte van de Friese eeds- kwestie. Na enkele strijkages kwam de de mouw. Men diende soepel heid te betrachten, hetgeen, overgezet zijnde,, betekent het te laten zoals het was. Dit alles overdenkende lijkt het geen ge- makkelijke opgave een enthousiast arti kel te schrijven over een niet in het Fries geschreven werk, dat de lof en de „duy sent vreughden” van onze provincie in alle toonaarden bezingt. Wanneer we echter voor de zoveelste maal gaan bladeren in het onlangs verschenen boek „Friesland”, door J. P. Wiersma (uitgave van A. Roelofs-van Goor Mep- pel) stijgt onze belangstelling opnieuw tot bewondering. Het is zonder meer een weldaad, temidden van veel onaangename strijd tegen een even onaangenaam niet willen begrijpen van wat de Friezen beweegt, eens rustig te verpozen in de schildering van een zon overgoten en blijmoedig Fries landschap. Friesland is, volgens de schrijver, onte- genzeggelijk een van de mooiste en meest karakteristieke provincies van ons land. Een natuurlandschap met ruime verge zichten, wijde uitgestrektheden in het klei en kustgebied, met op de hoge zandgron den de meer Intiemere noot van bossen, zandverstuivingen en houtwallen, de won dere poëzie van het merengebied, de rust en bezonkenheid van de terp- en woud- dorpen, de lieflijkheid van de steden met hun grachten en bolwerken. Een land voor de beminnaar van land- schapsschoon, van bouwkunst, karakteris tiek volkseigen en eeuwenoude geschiede nis. Een land voor de natuurliefhebber, om er op zoek te gaan naar de merkwaar dige planten en bloemen die er veelvul dig bloeien. Een land voor de vacantiegangers, die wil len genieten van alle „vreughden”, zei lend over de grote meren of trekkend door het wijde land. .Al bladerend moeten we het de uitgever hulde voor zijn initiatief nazeggen: Een standaardwerk als dit over de schoonheid van Friesland in al zijn aspecten, is nog nimmer verschenen. Landschap, mensen, hun bouwwerken en levensstijl, natuur en geschiedenis, worden in dit boek door de hand van een geboren en getogen JTries, een kenner van het Frie se land, op indringende en boeiende wijze beschreven. Terwijl de bekwame land- schapsfotograaf F. C. D. Popken deze schoonheid met zijn lens heeft vastgelegd in een unieke collectie van 140 nog nim mer gepubliceerde foto’s, die speciaal voor dit. boek werden opgenomen in nauwe sa menwerking met de schrijver. Zowel de weloverwogen tekst als de prachtige foto’s geven de sfeer van dit - wffde land wonderwel aan en brengen de bijzondere bekoring van zijn terpen, me ren en rivieren met hun rietomzoomde oevers, zjjn Waddeneilanden en kustland- schappen, op voortreffelijke wijze tot uit drukking. Zo

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1