DE SPANNING IN DE WERELD BLEEF GROOT KRIS KRAS door Nederland KERSTFEESTVIERINGEN ALOM SNITSERS SPILEN „EMIGRANTEN” Kristlik Frysk Selskip Alderwenst hftldde it Kr. Fr. Selskip ek dit jier de Krystgearkomste wer yn Sealen Schaaf to Ljouwert. Wasmachine-oorlog in Sneek De Kerstboom viel om 47e Jaargang No. !00 Vrijdag 28 Dec. 1951 Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward van buitenlands jaaroverzicht üs hjoed to sizzen Levensstandaard dient gehandhaafd Een woord voor de wereld i mar Ut it hert wei skreaun, in slaeh yn de loft Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Hawar mannen fan de Krite, haldt moed, de kop der foar. Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Streven naar machtsevenwicht brengt allerwege zware militaire lasten mee Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad van irg. voor van Kreb O os van 7.30 r. van leide van aast. het 2e blad, azen van in stuwende kracht verschillende Kerstvvtjdlngen In Bolsward werd ook dit jaar door diver se jeugdverenigingen en vrouwenorgani saties wijdingsavonden belegd. De Ned. Ilerv. vrouwenvereniging nódigde hierbij de ouden van dagen uit de gestichten uit, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Ook de N.C.V.B. aid. Bolsward en omstre ken, meldt een stijlvolle samenkomst. On- De kaarsjes zijn gedoofd. Misschien wor den ze Oudejaarsavond nog eens ontsto ken, dan is het voorgoed uit. Kerstmis behoort weer tot het verleden. Het is ons niet mogelf|k van alle Keist- avonden en Kerstwffdingen een uitvoerig verslag te geven. We zullen ons moeten beperken en de zuiver kerkelijke vierin gen onvermeld moeten laten, om slechts stil te staan bij enkele hoogtepunten. Youth for Christ. Op de avond van de tweede Kerstdag werd er in „Ons Gebouw” een Jouth for Christ Rally gehouden. Ook hiervoor was vrij grote belangstel ling. Ds. Dickhout van de Hommerts ver tolkte op gevoelvolle wijze het Kerstevan gelie. De samenzang was enthousiast. Kerstdeclamatorium. Een der hoogtepunten was wel het Kerst declamatorium, dat in de Geref. Kerk werd uitgevoerd door het Chr. Gemengd Koor (dir. de heer A. Kornslis van Oosterend) de Chr. Reciteerclub „Nim it sa ’t is” met medewerking van de Chr. Muziekvereni- Hwa’t net donget, Hwa’t net ponget. maar. Hem- De Ald-boargemaster fan Boalsert, nou ear- ste boarger fan Dokkum, hAldde in nijs- gjirrige en soms mei koartswyl krüde ynlieding oer „Aid granaten” (ftld-Dokku- mers), dy’t foarfjochters wiene fan it Frysk tsjin in hjoeddeiske „granaet”, Mr. Sako R. Woïthers, ek ftld-Dokkumer en nou kantonrjochter op ’t Hearrenfean, dy’t it by de Friezen sa slim bidoarn hat. Op de gearkomste, dy’t öfwiksele waerd mei sang fan it Menamer kwartet ünder lieding fan de hear O. Plat en dy’t ünder lieding stie fan de hear P. van der Mark fan Snits, waerd it slotwurd sprutsen troch de hear E. B. Folkertsma. der leiding van de presidente, mevr. Ver- I hoeven. Gereciteerd werden liederen van de calvinistische dichters Revius en de Mérode. De gezamenlijke ringen van C.J.M.V. en C.M.V. hielden in Ons gebouw eveneens een vergadering dat aan het komende Kerstfeest was gewijd. Naast een Kerst- liturgie werd een inleiding over Joh. 3 16 gegeven door A. Zuiderhof, terwijl de afd. Gaast een Kerstspel opvoerde. Jammer dat men de lange pauzes met toneelwisse ling niet benutte door hierin de declama tie van Kerstliturgie te plaatsen, die nu in het gedrang kwam. Snoekenfestjjn In Vogeldorp. In het vo gelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn zal het jaar besloten worden met een hen- gelwedstrijd in de vijvers. Daartoe is eni ge weken geleden 1000 kilogram snoek uitgezet. Vele enthousiasten voor het snoekhengelen hebben zich voor deze wed strijd op morgen (Zaterdag) opgegeven. Als de drank Is in de man. Een naar de politie vermoedt, beschonken automobilist heeft Maandagavond Breda en omgeving onveilig gemaakt, waarvan twee personen het slachtoffer zijn geworden. Omstreeks 10 uur reed de wegpiraat in Breda een 30- jarige man aan, die met een zware her senschudding in het ziekenhuis werd op- verdrag is, dat de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen, maar dan niet meer als be zettingstroepen, bij een speciaal verdrag ge regeld kon worden, hetgeen dan ook is ge schied. Amerika handhaaft er zijn troepen, het wil geen militaire leegte scheppen. De bedoeling van Amerika is duidelijk. Het wil in ieder geval vermijden, dat Japan in de communistische sfeer wordt getrokken. Als sterkste land in Azië, niet numeriek, doch wel dat productievermogen aangaat, moet het een Westelijke tegenhanger vormen tegen de sterke communistische krachten in Azië. Bij de afgelopen Kerstfeestvieringen zijn er weer heel wat brandjes geweest. Het omvallen van een boom in Califomië werd zelfs een ramp, die 41 personen merendeels vrouwen en kinderen het leven heeft gekost, terwijl 88 anderen zware brandwonden opliepen. Het gebeurde in het Colosseum te Tjjuna, een Mexicaans stadje, vlak bij de Ameri kaanse grens, waar 200 weeskinderen met een groot aantal familieleden het Kerst feest vierden. Er ontstond een paniek, en door de onbeschrijfelijke verwarring ge lukte het velen niet om tijdig naar buiten te komen. De ramp verergerde nog, door het feit, dat de brandweer, die slechts over één motor- spuit beschikte, machteloos moest toezien. Er stond niet genoeg druk op het water, en ook de brandladders konden niet ge bruikt worden. De brandweerlieden, die t gebouw trachtten binnen te dringen, wer den tegengehouden door een gillende, zich op de trappen verdringende menigte. Mannen trachtten het vuur met bier te doven, maar de vlammen werden steeds heviger. Toen ging ook het electrische licht uit en de rossige vuurgloed bood een verschrikkelijk schouwspel. Eisenhower opperbevelhebber. Het Ameri kaanse ver- dedigingsgebied in de Stille Oceaan heeft hiermede vorm gekregen. Aan de opbouw van dat gebied in Europa is dit jaar verder ge werkt. Vorig jaar nog hebben de landen van het Noordatlantisch pact generaal Eisenhower benoemd tot opperbevelhebber van de Atlan tische strijdmachten in Europa, of anders ge zegd, tot organisator van de Europese verde diging. Bij zijn taak wordt hij gesteund door het zenden van vier extra Amerikaanse divi sies naar Duitsland hetgeen de Europeanen een hart onder de riem stak. Dit besluit van de Amerikaanse regering wekte de veront waardiging van de republikeinse oppositie, welker woordvoerders Taft en Hoover de Amerikaanse verdediging en het behoud van de vrede wilden garanderen door een sterke vloot en luchtmacht zonder zich te zeer te binden door het stationeren van troepen in 20 Des. 1.1. haldde de Krite Boalsert fan it Aid Selskip har bütengewoane gearkomste. Om’t hja seis troch omstannichheden net spylje koene, hiene hja it Snitser Frysk Toa- niel mei „Emigranten” fan Abe Brouwef komme litten. Der wie mar in lyts tal min- sken opkommen. Wy freegje üs óf, is de tiid net mear sa gaedlik? Haldt it bistjür ek to folie fêst oan de idé fan in Krystutfiering Soe it net saek wêze om ris in oare tiid üt to sykjen? ’t Lést fan Okt. of bigjin Nov. byge- lyks? Wy dogge mar in suggesty. De Foarsitter, de hear H. Kingma spriek yn syn iepeningswurd, dat de trouwe freonen fan it Frysk en fan de Krite Boalsert altyd komme. Nou dat mei sa wêze, mar de seal moat tonei fol. Nei de Foarsitter krige de hear Brouwer noch efkes it wurd om üs it ien eni oar fan it stik to sizzen. ït stik hie yn ’e krante in tige minne krityk mar dat lei neffens de hear Brouwer oan dé kranteskriuwers. Hy hie it stik skreaun net üt it forstan, mar üt it hert. Hawar dér komme wy daliks op werom. It muoit üs tige om Abe Brouwer, en ek om stik fan Brouwer sjen, desnoads sünder pro- syn ploechje spylders, mar wy wolle earlik I bliuwe. It spyljen wie matich en it heakke hjir en forwachte, better. Mooglik dat dy minsken hwerfoar in dreech stik op priemmen stiet, harren yn in oar stik better ütlibje kinne. En nou it stik. Kaesong. De Russen stemden hiermee in en op 10 Juli kwamen communisten en geallieerden voor de eerste maal te Kae song bijeen. De communisten poogden voort- den, durend kwesties op de agenda te brengen, die op een politieke regeling vooruitliepen, zoals de 38ste breedtegraad als wapenstil- standslinie en het terugtrekken der buiten landse troepen. Op 26 Juli was men het echter eens geworden over ’n agenda, die als volgt luidde: 1. vaststelling van een militaire demarcatielijn; 2. maatregelen voor een wa penstilstand, zoals de contróle die beide par tijen de zekerheid moet geven, dat de tegen stander geen offensieven voorbereidt; 3. de uitlevering der krijgsgevangenen; 4. aanbe velingen aan de regeringen der belangheb bende landen. De besprekingen, die met de jaarwisseling nog niet ten einde zijn, zijn enkele malen onderbroken geweest door beide partijen om te protesteren tegen schendingen van de neu traliteit van Kaesong en zij moesten zelfs halverwege naar Panmoendjon worden over gebracht. Eind November had men overeen stemming over het eerste punt bereikt: niet de 38ste breedtegraad, maar de frontlinie zóu als zuiver militaire bestandslijn fungeren. Bij punt twee, de contróle, stuitte men opnieuw op moeilijkheden, daar de communisten een genomen én kort daarop werd in het ge hucht Wagenberg 10 km van Breda, de 23-jarige A. D. B. door de auto van de onverlaat op slag gedood. Nederlandse missionarissen in China ge vangen. De nieuwsdienst der V. S. heeft deze week enige namen bekend gemaakt van Nederlandse missionarissen, die in China gevangen zitten, n.l. de paters P. J. Huysmans, H. Hermans en H. Verhae- ren. Elfjarig meisje verbrand. Maandagmorgen omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in de woning van de heer S. Jonkvorst in het buitenkwartier te Zwartsluis. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat een 11-jarig dochtertje van de bewoner niet meer kon worden gered. Freule Sytzama overleden. De 15-jarige freule Fïoen Sytzama, uit Brammen, die Vrijdag j.l. met haar paard door een auto werd aangereden, is, na nog te zijn geope reerd, in het ziekenhuis te Zutphen aan haar verwondingen overleden. Kassier zong In nachtmis. In de Kerst nacht is ingebroken bjj de kassier van het agentschap van de Centrale Coöp. Boeren leenbank Eindhoven te Halfweg in de Hout- rijkpolder. De dieven zjjn er met een buit van bijna f 60.000 vandoor gegaan. in Westelijke ogen doeltreffende contróle niet wensten. Zij wilden de commissies niet toestaan zich vrijelijk van de toestand achter beide fronten op de hoogte te stellen en erop toe te zien, dat geen van beide partijen mi litair voordeel van het bestand zou trekken of zijn tegenstander lagen zou proberen te leggen. Vrede met Japan. Al is in Korea nog geen vrede bereikt, de kans op uitbreiding van het geschil is toch aanzienlijk verminderd, ondanks het feit, dat de Weste lijke mogendheden een afzonderlijke vrede met Japan getekend hebben. Sommigen vreesden n.l. dat dit voor de Sowjetunie een reden tot oorlog zou zijn. Het is bij heftig mondeling verzet gebleven, hetgeen op de vredesconferentie van San Francisco begin September echter heel weinig iridruk heeft gemaakt. Het verdrag met Japan is zeer grootmoedig: beperking aan de industrie wordt niet opgelegd, de onafhankeijkheid yan het land wordt volledig hersteld, het moet slechts afzien van de gebieden, die het in de loop van de tijd veroverd had. Aan de bewapening van Japan worden evenmin be perkingen in de weg gelegd, de Japanse re gering en het grootste deel van de bevolking voelt echter weinig voor de krijgsdienst, maar dat kan spoedig veranderen. Deze bepalingen uit het verdrag stuitte echter op bezwaren van de staten uit de Stille Oceaan, die het Japanse mi.litairisme aan den lijve hadden ondervonden en een wederopstanding ervan vreesden. Hierin is voorzien door de pacten van wederzijdse bijstand tussen Amerika en de Phlippijnen en Amerika en Australië en Nieuw-Zeeland. Een andere bepaling in het onthief en generaal Ridgway tot opperbevel hebber in Japan en Korea benoemde. Lang hebben de echo’s van deze strijd doorgeklon ken. De militaire toestand werd tegen het voor jaar echter geleidelijk beter. De communis ten werden weer achter de 38ste breedte graad gedrongen. Een strijd zonder einde lag in het vooruitzicht. De opzet van Moskou was mislukt, vooral waar de oorlog de com munisten op zware verhezen kwam te staan en door de druk ervan de Amerikaanse oor logsindustrie snel opgebouwd werd om de achterstand in te halen. Dat pakt net, it hat gjin libben. De hear Brouwer hat as skriuwer fan boeken en toa- nielstikken in namme op to halden. Hwerom dan mei sa’n stik op 'e planken to kommen? It probleem dat Brouwer oansnien hat, leit him hoegenamt net. Alteast it leit foar him to heech. It wie in slach yn ’e loft. Fly hat it wol barheide, mar net Jorarbeide, dér sit him de oast. It stik hat net je dot, hwat it stim- pelt ta in kunstwurk. Nou kin de hear Brouwer wol sizze dat dit stik üt it hert wei skreaun is, mar it hert makket nou ienris nuvere ünlogyske spron gen en sil der in kunstwurk üntstean dan kin dat net oars, as under contróle fan it soune logyske forstan, oars wurdt it in misbaksel. Dus Brouwer: mear selskrityk. Nou sil it de hear Brouwer gean as de measte memmen fan soune bern. As der bygelyks ien tjirmer by is, binne hja der it wiiste mei, om’t just dat bern de measte soargen hawn hat. Dat is dy mem to forjaen, mar de skriuwer net, dy moat der foar oppasse. De minsken binne foar ’t measte part ünfoldien nei hüs gien; dat wie spitich. Hawar, letter better. Wy wolle noch graech ris in nij, soun en geef Ook dit jaar heeft de tegenstelling tussen Oost en West, tussen de communistische en niet-communistische wereld, het ganse politieke beeld beheerst. Tot nieuwe gewelddadige uitbarstingen is het niet gekomen, zoals in Korea het vorige jaar, maar de vrede en rust zijn weinig verder gekomen. Dit jaar geeft wel duidelijker dan het vorige jaar een positievere politiek van het Westen in de af weer tegen het communisme te zien. Het geheel is wat overzichtelijker geworden. Geen vlees- of broodoorlog, doch een was- machine-oorlog is thans In Sneek aan de gang. Profiteurs: natuurlijk de huisvrou wen. De eigenaar van ’n parfumeriezaak kwam dezer dagen op het idee om 20 machines van een bepaald merk te verhuren. Dit na men de plaatselijke installateurs niet. De volgende dag verschenen advertenties in de plaatselijke bladen, dat zij met 30 machines van hetzelfde merk zouden ko men. Dat gaf de stoot tot de openlijke strijd: advertenties met steeds lagere prij zen. De parfumerieman is inmiddels al gebom bardeerd tot „parfumerie-koning” en de electro-technische installateurs „loodgie ters” genoemd. De machines worden in bestelauto’s ge haald en gebracht, geheel franco. De prij zen liepen al terug van f 1.75 tot f 0.75 per 2 uur. blematyk, as it mar soun is. De hear Kingma wiisde yn it slotwurd op it der noch wolris. Dat hiene wy oars j kommende Jubileum fan it 50-jierrich bistcan ging „Oranje” (dir. de heer A. Feenstra van IJlst) en J. J. C. Terpstra (orgel). We verheugen ons er over dat deze vereni gingen het uitvoeren van een deciamato- rium blijkbaar tot een jaarlijks gebeuren willen maken. Enige fouten, verleden jaar gemaakt, werden thans gemeden. Dit wil nog niet zeggen, dat wij thans in alles vol daan zijn. Het programma, dat 40(!) uit te voeren nummers vermeldde, liet ons b.v. in 't onzekere, wie dit declamatorium had samengesteld. Vreesde de auteur na de opvoering van „De Blide Stim” van Bernard Smilde van verleden jaar misschien critiek? Of was het bescheidenheid? Dat laatste zou prij- zenswaardig zijn, hoewel dit geen reden was (ook op het programma) onaange kondigd te laten wie de dichters waren van de gedeclameerde verzen. De auteur van dit declamatorium heeft het aange durfd de aanwezigen ruim twee uur lang te boeien met het declameren van Bijbel gedeelten en het laten horen van veelal bekende liederen (vooral gezangen uit de Ned. Herv. Nieuwe Bundel). Voorwaar geen gemakkelijke opgave. Hiermede be doelen we niet, dat Bijbelgedeelten en ge zangverzen zich niet voor dit doel zouden lenen, maar door het feit, dat ze bij het aanwezige publiek veelal bekend waren, miste dit declamatorium te veel het ele ment van verrassing. Het vereiste van de uitvoerenden dan ook grote overtuigings- en zeggingskracht de aanwezigen te boeien De declamatrices (in het programma niet bij name genoemd, daarom door ons ook maar niet nader aangeduid), slaagden hierin over het algemeen beter dan de de clamator. Vooral deze laatste moet zich hoeden voor de „tale Kanafins”. Men zegt nu eenmaal niet meer van den keizer, den engel, enz. Ook elders werd nog wel eens tegen de uitspraak gezondigd, bijv, werkteugen, eut, streukelen, leusteren, voor werktuigen enz. Over het algemeen werd echter goed gedeclameerd. Ook de vocale en muzikale prestaties waren goed. Het koor boeide vooral met het Herderswiegelied. Het orgelspel was door gepraat in de kerk vrijwel onverstaanbaar. Dit was jammer en waarschijnlijk te wjjten aan een ver keerde opvatting, n.l. dat dit orgelspel einde 1ste deel de inleiding zou zfln tot een pauze. Beter was het geweest geheel de uitvoe ring ononderbroken te laten. De heer Kornelis dirigeerde soepel en ele gant. Waarom bij de samenzang ook niet het publiek gedirigeerd? Wellicht was er dan met meer overtuiging gezongen. De medewerking van „Oranje” was waardevol, ook bij het slotnummer. Jn het Verre Oosten was eind vorig jaar een nieuwe dreiging ontstaan, toen de Chinese communisten zich in de strijd in Korea mengden, nadat de verbonden legers onder generaal MacArthur de grens van Mantsjoerije dicht waren genaderd. Een snelle terugtocht van de geallieerden was het gevolg, de communisten namen Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea weer in en zij drongen tot ver over de 38ste breedtegraad door, doch hun offensieven bloedden dood door de technische overmacht en de grotere vuurkracht van de verbonden legers. De ge allieerde hoop op een snelle overwinning, die voor het grijpen scheen te liggen, was echter door de Chinese actie in rook vervlo gen. MacArthur, die het vorige jaar al enkele malen door eigenmachtig optreden zijn rege ring te Washington moeilijkheden had be zorgd, drong aan op tegenmaatregelen te gen Chinees grondgebied, o.a. 't bombarde ren van Chinese bases in Mantsjoerije, en hierin werd hij gesteund door een groot deel van de Amerikaanse republikeinse partij, die in de oppositie is. Washington schrok terug voor de gevolgen. Een openlijke oorlog met China, met Rusland wellicht, wilde men ver mijden. De oorlog moest tot Korea beperkt blijven, een afrekening met het communis me, zoals MacArthur voor de geest zweefde, had niet de steun van de regering, die haar politiek van afweer tegen het communisme bouwde op een krachtig Europa. Op Europa en niet op Azië lag de meeste nadruk. MacAthur exit. Deze strijd tussen de rege ring en MacArthur be reikte zijn hoogtepunt, toen president Tru man MacArthur op 11 April van zijn functie Kerstfeesten Door de verschillende Zondagsscholen werd onder grote belangstelling ook nu weer het Kerstfeest gevierd voor een tal rijke jeugd. De Zondagsschoolver. „Samu- ël” en de Vrijz. Zondagsschoolver. hiel den hun Kerstfeest beide in de Broere- kerk. Het fanelbord deed het goed. Op 23 Juni kwam het Russische woord, dat een regeling van het geschil in Korea moge lijk was en dat als eerste stap besprekingen moesten worden geopend over een staken van het vuren en een wapenstilstand, die zou voorzien in een wederzijds terugtrekken van de 38ste breedtegraad. De Amerikanen wa ren wat huiverig in een val te lopen en wezen er op, dat eventuële besprekingen slechts een militair karakter konden dragen. Was de wapenstilstand eenmaal getekend, dan kon den de politieke problemen aan de orde ko men. (Voor het vervolg van dit Buitenlands jaaroverzicht zie men het 2e blad, le kolom). Trein greep lege auto. Bjj Zwaagwesteln- de is Zaterdagavond een personenauto door een trein op de buffers genomen, 300 meter meegesleurd en totaal vernield. Ge lukkig was er niemand meer in de auto, zodat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De trein had ongeveer twee uur vertraging. Niet de bedoeling. Ambachtsscholieren te Kampen zijn geverbaliseerd, omdat zij in hun schooltijd stukjes metaal fabriceer- waarmee zij automaten leeghaal den. Spoorwegdiefstal opgelost. De spoorweg- recherche en de centrale Amsterdamse re cherche hebben de diefstal, waarbij drie balen wollen costuumstof, ter waarde van f27000 uit een Belgische trein werden ge stolen, opgelost. Men vond het eerste spoor toen bleek, dat in de hoofdstad ge leurd werd met coupons costuumstof. In een schuilplaats uit de bezettingstijd vond men vrijwel de gehele partij stof terug. Er zijn in deze zaak drie arrestaties ver richt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1