EEN JAAR GEMEENTEPOLITIEK PASSEERDE DE REVUE Storm maakte slachtoffers Martinytoer 3 No. 101 47e Jaargang Maandag 31 Dec. 1951 d Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Bolsward Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - •ol üs hjoed J1 to sizzen IE 5 1 K S Fan de 11e a- •Is Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) E- ik Krist lik Fr. Folks Bibl. komt mei nijsgjürich boek t l. W in gs ri- 3 1 De Burgemeester van Bolsward de E.A. heer JL G. S. Bruinsma hield in de raadsvergadering weer zijn traditionele oudejaarsspeech Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad men Muziek en Zang. Het museum. Ik moge in dit verband dankbaar gewa- tale vermeerdering van de bevolking op 191 personen, zodat het aantal inwoners op vandaag 7921 bedraagt. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 51. durende 1950, 116 personen bedroeg. Wij hebben de stellige verwachting, dat het volgend jaar een inwonertal van 8000 zielen kan worden bereikt. Nieuwe sport. Het touwtrekken heeft opnieuw vanuit Bolsward meer en minder vermaardheid verworven. herdacht. Tijdens deze Raadsvergadering hebben wij voor het laatst de zo plotseling overleden Minister van Binnenlandse Za| ken, Mr. J. H. van Maarsseveen, de Mi nister der Gemeenten, gehoord. Moge hg rusten in vrede. Te pletter geslagen. Hedenmorgen in de vroegte is het schip op de rotsen gelopen en te pletter geslagen. Men neemt aan, dat al de 7 opvarenden om het leven zijn gekomen. Nog een schip in nood. Ook een Noors schip geraakte ongeveer terzelfder plaatse in nood. Van de 34 op varenden werden er 9 gered. De reddings pogingen duren nog voort. 3000 schapen verdronken. Vooral de Zuld-Westkust van Frankrijk werd door de razende storm geteisterd. Doordat het water opstuwde, ontstonden er overstromingen, waarbij bijv. 3000 scha pen omkwamen. Er ztjn ook verliezen geboekt door het vertrek van vooraanstaande burgers, zoals Dr. Andela, die zijn beste krachten heeft gegeven voor de medische en sociale be langen in onze gemeente en Ds. Hijlkema, die met emeritaat de Doopsgezinde ge meente verliet. Verder hebben wjj in dit jaar afscheid ge nomen van de heer M. IJsse^s, die gedu rende 25 jaar de belangen van de ge meente, als hoofd van de reinigingsdienst op uitnemende wijze heeft gediend. Zijn plaats werd ingenomen door de heer Ha- teboer. Wij wensen deze jonge ambtenaar veel tact en wijsheid toe bij de vervulling van zijn taak. De tongsykte ünder it fé Skaedt jit de boer allinne; Mar hwa fielt net it wé As minsken tongslik binne? ir De Kristlik Fryske Folksbibleteek hat yn de gearkomste fan Sneontomiddei bisletten yn 1952 üt to jaen it hAnskrift „Conduc trice”, deiboek fan Welmoed Hemrica. De hear Wendelaar Bonga hat dit boek bi- sprutsen en neamde dizze roman yn dei- boekfoarm, hweryn in Frysk busfanke har ünderfinings biskriuwt, in knap stik wurk, libben en ünderhAldend skreaun, net plat by de groun, mar oupbouwend, ynteres- sant en learsum foar buspersoniel en reiz- gjend publyk beide. It boek is bisklkber foar leden foar yn- lagepriis (f2.50). It tal leden roun yn 1951 op fan 1375 oant 1625. Njje leden kinne har opjaen by de propagandalieder (E. S. de Jong, Snit- serdyk 31, Boalsert). Gedurende het weekeinde heeft ’n hevige storm gewoed langs heel de West-Europese kust. Vele slachtof fers zijn gemaakt. Het Nederlandse tankschip „Genuna” heeft een paar dagen stuurloos rond gedreven in de Golf van Biskaye. Met man en macht heeft men gepoogd het schip te redden. Tot viermaal toe gelukte het een reddings- schip een tros te werpen, maar iedere keer brak de kabel door de kracht van de on stuimige golven. I- Culturele aspecten. Dank zij uw medewerking kon onze stad opnieuw bekendheid verwerven op cultu reel gebied. Met gerechtvaardigde trots kunt U terug zien op de tentoonstelling van Vlaamse Kunst met haar unieke verzameling van werken van Bote en Schelte A Bolswert. Het aantal bezoekers van deze door de Belgische gezant geopende tentoonstelling was groot, zodat ook de exploitatie be vredigend genoemd kan worden. Deze periodiek terugkerende tentoonstel lingen zijn van grote propagandistische waarde voor onze stad, hetgeen het toe ristenbezoek zeer bevordert. Ontelbare autobussen met vreemdelingen hebben on ze stad aan gedaan. Weinig huizenbouw. Er is zeer weinig activiteit geweest inl Bolsward t. a. v. de woningbouw. Met del dag werd het moeilijker op de toegelaten wgze een geldlening te verkrijgen. Het woningtekort in Bolsward is zeer ernstig. De moeilijkheden voor de woningcommis- sie, voor welke commissie wij een zo grote bewondering en dankbaarheid gevoelen, groeien met de dag. Op de lijst van woningzoekenden komen thans 220 personen voor, waarvan 51 per sonen buiten de gemeente woonachtig. Het aantal inwoningen is 53. Dit betreft jonge gezinnen, waarvan er velen zijn, die „schreeuwen” om meer ruimte. Voeg daarbij nog, dat 87 gezinnen wonen in reeds meer dan 11 jaar onbewoonbaar ver klaarde woningen, en het zal U duidelijk zgn hoeveel leed er wordt geleden, hoeveel geluk verstoord wordt, hoeveel ontevre denheid wordt gekweekt. Wij dienen spoedig te komen met plannen voor volks woningbouw, wij zouden dit gaarne doen, maar geldleningen zijn tegen het toegela ten rente-gamma eenvoudig niet te ver krijgen. Moge de regering dit probleem met voortvarendheid oplossen. Zo gaat het langer niet, is de verantwoordelijkheid voor het zielegeluk van in nood verkeren de medemensen niet meer te dragen. Er werden in 1951 slechts 5 woningen door particulieren gebouwd. De Gysbert Japicxpriis. Door bijzondere omstandigheden kon de uitreiking van de Gysbert Japicxpriis niet in onze stad plaats vinden, mede daar door geschiedde de opening van de Fryske Boekewike in Leeuwarden. Wij hopen, dat in volgende jaren deze belangrijke evene menten in het Friese culturele leven weer in onze stad zullen worden gehouden. Ik betreur het, dat rondom de bekende zaak „16 November 1951” zoveel misver stand is ontstaan. Ik hoop, dat de Fryske Tael en het gebruik daarvan, die plaats en waardering zal krijgen in het openbare leven in Friesland, die nodig is voor een bloeiend Fries cultureel leven. De cultuur wordt echter niet alleen ge diend door de uitreiking van de Gysbert Japicxpriis en onze schilderijen-tentoon- stellingen. dankbaarheid gewagen van de vele activi teiten, dikwijls in stilte verricht, van al lerlei verenigingen en commissies. Jubilea, Personalia. Wjj mogen op deze laatste vergadering van het jaar nog even stil staan bij de jubilea in onze kring van medewerkers en wel de ambtsjubilea van uw medelid de heer Ensingh bij de rijksbelastingen en van de gemeente-architect, de heer J. P. Post- ma. 87 gezinnen wonen in (reeds 11 jaar geleden!) onbewoonbaar verklaarde woningen! Schoolwezen bloeit. In sociale voorzieningen staat Bolsward mee vooraan. Onderwijs. Onze scholen verheugen zich in een ge stadige groei. Aan de L. T. S. zijn op het ogenblik 348 leerlingen ingeschreven, te weten: 165 voor de dagschool, 38 voor de vervolgcursus en 145 voor de technische avondschool. In de nazomer werd na veel moeilijkheden bouw- brocht. Dit is net in bytsje en ik wol it wol wêze, dat ik by alle krityk dizze greate feiten net üt it each forlieze wol. Op mannich terrein binne de ütkomsten net min. De arbeiders hawe yn it gin- nerael wurk halden en har sosiale rjoch- ten binne net oantaest, né, op mannich gebiet bilangryk ütwreide. Ik tink hjir bi- en heeft een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden. Met vreugde hebben Burgemeester en Wet houders vernomen, dat het voortbestaan van de dit jaar nog door het St. Anthony Gasthuis geëxploiteerde kleuterschool door de oprichting van een algemeen Protes tantse Vereniging van Kleuteronderwijs is verzekerd. Burgemeester en Wethouders hebben in de begroting 1952 de door hen toegezegde steun aan deze vereniging tot uitdrukking gebracht. De huisvesting van deze beide kleuter scholen behoeft vernieuwing en moderni sering. Helaas kunnen de mogelijkheden hiertoe op dit moment nog niet worden verschaft door het landelijk verbod van bouwen van kleuterscholen. Gaarne maak ik van deze gelegenheid ge bruik vanaf deze plaats de hoofden en onderwijskrachten aan de in onze stad ge vestigde inrichtingen van Middelbaar, Nij verheids-, lager- en kleuteronderwijs mede uit naam van Burgemeester en Wethou ders te danken voor het vele werk voor de jeugd verricht. Nieuwste sport. Een niet minder grote sport was het voor de gemeentebesturen om dekking voor ka pitaalsuitgaven te vinden. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft in het begin van het jaar op verzoek van de regering, na de kabinets wisseling, de gemeentebesturen ingelicht over de plannen der regering inzake de beperking der investeringen. De grootst mogeljjke zuinigheid en efficiency moet worden bereikt. „Onze vereniging” gaf in deze zaak ook aan de regering belangrijke adviezen. Zij waakte over de zelfstandigheid der ge meenten, haar souvereimceit en haar be lastinggebied. Ook op een ander nood-congres stond deze voor de gemeenten op de bres. Ik bedoel hier het congres inzake woningbouw en inzake het wetsontwerp „Financiële ver houding tussen Rflk en Gemeenten”. Burgerlijke verdediging. Wij betreuren het allen, dat de internatio nale verhoudingen ons dwingen ook in on ze gemeente de nodige voorbereidingen te treffen voor de burgerlijke verdediging. Laat ons dit niet uit angstgevoelens, maar met begrip voor de situatie doen, waarbij ik van deze plaats een woord van aanbe veling mag doen voor medewerking aan Steun Wettig Gezag en voor de aanmel ding bij de reserve-politie. Belangrijke besluiten. Enkele belangrijke beslissingen door U in de loop van dit jaar genomen, zijn o.a.: Verhuur Zuivelschool, aan- en verkoop woningen Mame^ijl, de straatnamen voor uitbreiding Noord, hier niet in beroep gaan tegen de beslissing van Gedeputeer de Staten, waarbij dit college zich niet kan verenigen met de doorbraak Laag Bol werkDijlakker, de verkoop van de z.g. Barak ten behoeve van het jeugdwerk, de opdracht tot verlegging van het kruispunt, de naamgeving van de Gysbert Japicxbrug en -laan en het plaatsen van een reliefbeeld van de Friese schrijver in de brug, de in richting van een woonwagenkamp, het aanschaffen van een toga voor de ambte naren van de burgerlijke stand en het ver lenen van medewerking tot opheffing van de commissie voor de mac-adamweg Sneek-Bolsward, welke ongeveer een eeuw de belangen van deze weg heeft behar tigd. uur muziek” voor oudere leerlingen van onze in Bolsward gevestigde onderwgs-in- richtingen. Voeg hierbij het inspannende werk van vele verenigingen van stands- en vakorga nisaties, van cursussen en lezingen op al lerlei terrein. huis om te toveren in een unieke museum- kamer, die door haar oude stijl en sfeer de waarde van het geëxposeerde nog ver- I hoogt. 100 jaar gemeentewet. Met grote waardigheid en luister tevens is in Utrecht door deze vereniging het 100-jarig bestaan van de gemeentewet herdacht. Ook in onze eigen kring, in deze raadzaal hebt gij in een historische zitting dit feit Het Juliauapark. Het park van onze stad is wederom enige malen gebruikt voor grote bijeenkomsten. Ik noemde U reeds enkele muzikale mani festaties. Gaarne voeg ik hieraan toe de provinciale toogdag van de C. H. U.-jon- geren. Als de meest belangrijke officiële ontvang sten noem ik U die van de Indonesische journalisten, van de Internationale Leer gangen van de Leidse Universiteit en van de Friese Prov. Schoonheidscommissie. Vele andere malen ontvingen Burgemees ter en Wethouders meer of minder offi cieel, grote en kleine groepen personen. Openbare werken. Van de stand van de in uitvoering zijnde openbare werken, waarover de raad bij de begroting 1952 een uitvoerig overzicht heeft ontvangen kan ik U nog het volgen de mededelen. Het ontwerp-uitbreidingsplan, waarmee in 1950 werd aangevangen is thans gereed en ter inzage gelegd. Zonder vooruit te lopen op de vaststelling van dit plan, meen ik toch nu reeds te kunnen zeggen, dat realiteit is gepaard aan idealen ten op zichte van de volkshuisvesting. Een smal le groenstrook is geprojecteerd om ook ten behoeve van de bewoners te voldoen aan het ruimte-idee, terwijl tevens aan- Het marktwezen. De markt ontwikkelt zich onder leiding van de marktcommissie tot een door velen gewaardeerde ontmoetingsdag voor de omgeving. Bolletongersdei was weer Bolletongersdei, een traditionele boerendag, waar reeds van te voren naar uitziet. De kraampjesmarkt was gedurende het gehele jaar druk, ik meen te mogen zeg gen drukker dan het vorig jaar. De automarkt wordt nog gehandicapt door de slechte financiële toestand en de hoge benzineprijs. Bolsward verzorgingscentrum. Gedurende het afgelopen jaar heeft Bols ward opnieuw bewezen een verzorgings centrum te willen zijn voor de omgeving. Wij mogen ons er over verheugen, dat het de boerenstand goed gaat, dat er welstand heerst in het ons omringende platteland. De plaatselijke middenstand heeft onder stuwing van het W. A. C. en van de B. B. G. weer vele doeltreffende acties ge- ^ojume verkregen voorde nieuwe school, voerd. Zij hebben de oude handelsgeest aange- wakkerd en bewezen, u- Sociale voorzieningen. Op het terrein van de sociale voorzienin gen komt onze gemeente niet achteraan. Een aanwinst voor Bolsward was het kor telings geopende Doopsgezinde Rusthuis, dat de ry van tehuizen voor verzorging van oude lieden in onze stad kwam ver sterken. Het Weeshuis is na de verbouwing als nieuw herboren. De eerste pupillen zijn na veel moeilijkheden gearriveerd en aan de zorgen van de voogden toever trouwd. Een nieuw, belangrijk arbeidsveld ligt voor dezen open. Ingevolge de vorig jaar tot stand gekomen reorganisatie van het burgerlijk armbe stuur, hebben Burgemeester en Wethou ders hun drie-maandelijkse contact-bij- eenkomsten met het bestuur van de Hen drik Nanneshof gehad. Deze bijeenkomsten zijn voor beiden van groot nut. Door over leg tussen dagelijks bestuur en het be stuur van de instelling is het onderling begrip gegroefd en versterkt. Binnenkort zal het verbouwde Rusthuis worden geopend. De belangstelling hier voor is zeer groot en wettigt dc verwach ting, dat het zeer modem geoutilleerde gebouwen-complex in een behoefte zal voorzien. "VTREUGDE en verdriet van de inwoner! spiegelt zich ook af in het bevolkings overzicht der gemeente. Het aantal inwoners in onze goede stat bedroeg op 1 Januari: 7730. Het overschot van vestiging en vertrek was 44. Het aantal geboorten was 211, terwijl 641 personen het tijdeltjke met het eeuwige! verwisselden. Het geboorte-overschot bedroeg dus 147 personen. Dit getal, vermeerderd met het gen van de activiteit van de Vereniging overschot vestiging van 44, brengt de to- I ^Bolswards Historie”, welke als beheerder waaraan de werkzaamheden reeds voor spoedig begonnen zijn. dat oiTze stad met I De Chr. Huishoudschool opende de deuren haar middenstand kan wedijveren met de van een nieuw gebouw. middenstand van de grootste steden onzer aantal leerlingen bedraagt ruim 300. provincie. van het Museum kans heeft gezien met door particulieren beschikbaar gestelde fi- I nanciën een der oude ruimten in het raad- Eén echtscheiding werd in de registers in- j geschreven. Het aantal levenloos aangegeven kinde ren was 4. Er is dus sprake van een gestadige groei Waar blijft ze? van onze bevolking, een groei, welke ge- I va.uuz.uc 6, 6 I Evenals vorig jaar moet ik thans opnieuw de vraag stellen: „Waar blijft een Oranje vereniging, die de organisatie van herden- j kingen van onze Nationale feestdagen kan j verzorgen?” de skieding fan Aid en nij is it in goede gewoante in telmannich stil to stean by dat, hwat foarby gie en dat hwat komme sil. En it liket üs ta, dat krekt nou de tiden sa binne, dat men mei mear rjocht as ea sprekke kin fan in ein en in ng bigjin. Mei 1951 is, sjogge wy it goed, it léste jier hinnegien, hweryn de oan dacht fan minsken en bistjüren frijwol alhiel ütgie nei de alderneedsaeklikste fraechstikken fan it momint. Dit tiidrek koe men wol sa neame: earst ite en dan fierder sjen. Sünt de forskrikking fan de oarloch haw- we wy yn greate linen neat oars dien as to sjen dat wy de holle boppe wetter holden en it naakene bistean derüt skuor- den. Seis koe NederlAn dat net, wy moas- ten oan alle kanten en oer alle bügen holpen wurde en gjin middel hat men j sparre om dit alderneedsaeklikste to bi- Wij kunnen op een avond als deze met i rikken. De Fransen sizze torjocht, dat greate i kwalen allinnich mar mei greate middels I holpen wurde kinne en men kin it nea foarbysjen, dat de regearingen fan de léste seis jier mei man en macht dwaen- Ik denk aan de opvoering van „Die Jahres- I de west binne om it folk üt de chaos zeiten” door de Oratorium-vereniging, het i wer to bringen ta arbeidzjen en oanpak- Muziekconcours op Pinkster-Maandag, de ken. Hja binne deryn foar in great, diel lezingen en excursies van de vereniging I slagge, hja, hawwe üs lan de reboelje fan „Bolswards Historie”, de postduiventen- party oare lannen bisparre, hja hawwe toonstelling van Zaterdagsvliegers, de de nationale krêften wer mobiel makke en Heamieldagen, het bezoek van het Acke- de wearde fan it jild op in bipaeld peil nerdomkoor en van het Engelse Muziek corps „The Kings Own Hussars”, de Flo- ralia-avond, de Poppententoonstelling van de Bond zonder Naam, de opvoering in Bolsward van ’t openluchtspel „Uw schuld Monnik”, en tenslotte de medewerking van de gemeente aan de prachtige serie pae- dagogische concerten onder de titel „Een nammen oan de boere-arbeiders, dy’t in gisel makke hawwe, hwer’t wy foar de oarloch yn it rike NederlAn net oan tinke doarsten. Ek oare groepen hawwe net sa min buor- ke, yndustry net en lAnbou net, dat hat wol gAns minder west. En hwer’t dizze trije greate groepen har brea hiene, wiene ek de forroune jierren foar de hannel en middenstAn hiel wol troch to kommen. Dit binne de ekonomysk direkt-productive groepen en sil de boel wer goed draeije, dan leit hjir ek sünder mis it needsaekli- t kê bigjin. Mar neist dizze erkenning fan it goede kin men der net foar wei, ek it oare to sizzen. En dan is myn greatste bi- swier, dat dizze risseltaten birikt binne troch de lytse bisitters alhiel oer to litten. oan de sterke weardedaling fan it jild. It jild hat net mear as in tredde fan de wearde dy’t it foar de oarloch hie. Men mei ek sizze, dat alles trije kear sa djür wurden is, mar dat is itselde yn oare wurden. De lytse bisitters en ünder har binammen de minsken op leeftiid, hawwe de swiere sile lüke moatten sünder iennige help, ja, seis mei nije bilêstingen en swierdere tariven. Der is gjin groep as dizze warbere lju, dy’t fan lytse ynkom- sten jit sparren, doe’t in stür jit in „grou- we stür” hjitte, dy’t sa’n bittere smaek yn 'e müle krlje, as hja tinke oan de foar- bije jierren. Dizze minsken hawwe swier offerje moat ten en dogge dat alle dagen noch. En nije wapens kinne hja net mear smije, dy tiid is foar har foarby. Drees hat de Aide minsken sünder of mei hiele lytse ynkom- mens holpen en dêrmei oan hünderttüze- nen in bulte leed bisparre, mar har buor- Iju, dy’t by bytsjes de Aide dei seis bi- skarrelje woene, binne foarby parten. Yn it algemien is dit de swierste grief tsjin de nei-oarlogske polityk, dat hja Aid bi- sit, itsij huzen, itsij boerepleatsen, itsij stikken lAn, itsij Aid jild mei wettelike middels twongen hawwe de rekken to bi- teljen fan de nije ütjeften. Lieftinck hat op ien fan de gearkomsten sein: „Hoe moast ik oars, fan kikkerts kin ik gjin fearren plókje.” Dat is wier, mar fügels plókje om kik kerts to klaeijen is dermei gjin rjocht- feardich wurk. En dat deryn gjin wier- heit sit as men fêststelt, dat de iene tsjin- je moast om de oare op fuotten to setten, soe ik net grsech biweare wolle. Lykwols eltse iensiedige polityk bisntft himsels. De mienskip kin nou ien kear allinnich soun bliuwe as der soarge wurdt, dat de beide riemmen fan it nationale boatsje brükt en op peil hAlden wurde. Docht men dat net, dan giet de reis it reid yn en bliuwt men net yn it soal. Alles wiist derop, dat men dit hoe langer hoe mear bigjint yn to sjen, de feiten wurde nammers ek al to düdlik. It potfortarren is dien, der kin men mar op rekkenje. Foar eltse arbeider en foar eltse amtner moat hiel hwat kap- tael wêze om him oan produktyf wurk to helpen. En der komt in greate krapte oan kaptael, dat net mear troch Amearika jown wurdt. De merkesinten binne op. Hja binne for- brükt, towyl it apparaet al lüder ropt om nije ynvesteringen en nij kaptael. As wy by üs eigen FryslAn bliuwe, dan sprekt dit in tael, sa düdlik en klear, dat allin nich healwizelingen dy net forstean. Der leit in hiele list fan needsaeklike forbet- teringen op alle terreinen to wachtsjen. Teakesyl moat alhiel ünder bannen, in twadde gemael kin men net foar wei. Si- kenhüzen, skoallen, plakken foar jonge en Aide minsken, dy’t debyl of slimmer bin ne, hja sitte aloan mei lange wachtlisten en snakke nei ütkomst. Appelsgea sit jit altyd to wachtsjen, de Beukerskoallen, de H.B.S.en en Gymnasia, de lAnbou- skoallen en gean sa mar troch, hja hawwe in tydlike oplossing socht, mar alle dagen komt it eagenblik tichter by, dat dit net mear kin. De swiere bilêstingdruk hat mil joenen oan bisparre jild opfrege en ünder de minsken brocht, hwer moatte de kap- talen wei komme om de nije ynvesterin gen yn de particuliere en de oerheitssek- tor to financieren? Is hjir net fan tapassing it wurd fan in Aid man, dy’t by in nije winkel stie to sjen, dy’t hwat al to lüks fan ein sette: „It giet moai, mar it giet forkeard”? Men seit, de massa fan de minsken wol dit net sjen, hja wolle net neitinke, wolle mear ha. As dit wier is, dan stiet it net bést. Ik leau dat net, der is yn NederlAn jit wol safolle soun forstAn, dat elk sjen moat, dat men earst in dübeltsje fortsjinje moat om it ütjaen to kinnen. Mar it is wier, dat de jierren, dy’t foarby binne, man- nichien op in ’forkeard spoar setten haw we. En krekt as eartiids sil de nije re- gearing fan 1952 it net maklik hawwe as hja troch de wyn gean moatte. Mar in oare wei is der net, dat sille wy mei gau- wens sjen. Tj. de J. Het aantal leerlingen bedraagt ruim 300. I In het begin van dit jaar sloot de raad met het Rijk .een huurovereenkomst voor j 10 jaar voor de Rijks Middelbare Zuivel- 1 school. Met waardering mag ik hier in mijn func tie als secretaris van de commissie van Advies getuigen van de goede verstand houding van deze commissie met de plaat selijke stichtingen, welke een zo belang rijke jaarlijkse financiële bijdrage beschik baar stellen. Het aantal leerlingen aan de R.K. H. B. S. „St. Martinus” bedraagt thans 72, waar van 26 leerlingen in het internaat verblij ven. De commissie van toezicht o.m. op deze school welke door de Raad is be noemd, is door de kantonrechter beëdigd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1