CHURCHILL EN EDEN TROTSEERDEN DE STORM GLADHEID EISTE SLACHTOFFERS I s Bilang” iepene nij laboaratoarium Luchtrampen in Amerika Tijdens middagdutje 12.000 gestolen OLIE AAN POLEN? Prof. Kohnstamm overleden Tragisch begin van het nieuwe jaar 8 48ê Jaargang No. 1 Vrijdag 4 Jan. 1951 Streekblad voor We s t - B o I 9 w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Korea volgens Taft een dure les Moskou volgt de gebeurtenissen met aandacht Ongeval met dodelijke afloop onder Sehettens Great bilang foar boer es tan Rood China zou van Koreaans avontuur af willen Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Meer dan 60 doden Regear stelt him op de hichte fan Fryske winsken Hwat hat Gabe Skroar en Zuidwest Friesland it? Bolswards Nieuwsblad 59 fan Men werd het dus o.a. over de financiële kwestie nog niet eëns en een nieuwe con ferentie over dit dringende vraagstuk is nodig. Men kan zich de bezwaren der klei nen wel voorstellen, hun ervaring der na oorlogse jaren waren ten deze niet gun stig, zowel in de onderhandelingen met Duitsland als Japan werd te weinig reke ning gehouden met de belangen der kleine geallieerden. plan-Schunum. Het is door ’t Nederlandse parlement aan genomen, ook door ae Franse nationale vergadering, doch het zal de Franse senaat nog moeten passeren, welke even afwacht, wat de Duitse bondsdag zal doen, die het 8 Januari in tweede lezing te behandelen krijgt. De Duitse sociaal-democraten, on begrijpelijk voor een partij die juist streeft naar internationale samenwerking, bleven zich verzetten, terwijl hot in België de staalindustrie is, die zeer ernstige bezwa ren heeft. Al staan ongetwijfeld de kansen voor verwezenlijking van het Europese le ger en het plan-Schuman beter dan een jaar geleden, ze zijn er nog niet, omdat velerlei tegenstrijdige belangen nog met elkaar verzoend moeten worden. Vervolg op pag. 2 4e kolom. Gistermorgen hebben de gladde wegen hier en daar slachtoffers gemaakt en ongelukken veroorzaakt. Op de Rijksweg 43 ter hoogte van het Schettenserhof slipte een personenauto, die in de berm- sloot terecht kwam. Een der inzittenden, de 40-jarige mevrouw Joh. van VllsterenBoerkamp uit Wleringerwerf werd hierbij op slag gedood. gelukte schoot de wagen ineens in volle vaart naar links, ramde een kilometerpaal, reeds dwars door een haag en kwam in de bermsloot terecht. Nadat de motor zich in de berm van het weiland had geboord, draaide de auto een kwart slag, zonder echter te kantelen. De gevolgen waren evenwel ontzettend. De 40-jarige mevrouw v. VilsterenBoer kamp werd op slag gedood. Door een glas scherf was zij ernstig aan het voorhoofd gewond, terwijl ook het bovenbeen was ge broken. De heer Van Vilsteren liep een zware hersenschudding op, had een heup- fractuur en vele snijwonden. Van de drie jongetjes was het 5-jarige Fransje er het ergst aan toe. Deze de jongste van de drie beliep een schedelbasisfractuur en gebroken ribben. Het logétje werd ern stig aan het rechteroog gewond. De toe stand van de kleuters is zorgwekkend. De auto schoot over het fietspad, juist op het moment, dat zich hier een paar wiel rijders bevonden. Slechts op enkele meters afstand suisde de wagen hen voorbij. Deze wielrijders en andere toegeschoten hulp hebben de ongelukkiger, uit hun benarde positie verlost. Mevr, van Vilsteren bleek toen reeds te zijn overleden. Eerste hulp werd verleend door dokter Staverman en dokter de Bos Kuil, die de kinderen naar het ziekenhuis vervoerde. Het stoffelijk overschot van mevr, van Vllsteren en de heer Van Vilsteren werden per juist pas- sferende bestelwagen eveneens naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Botsing te Drourjip. Tengevolge van gladheid van de weg had er ook te Dronrijp een ovei-igens niet zeer ernstige aanrijding plaats. De iene toppet, De oare klaut, Krekt sa lang, As de pong hwat jowt. Veischfjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) De goud-kw estie. Men behoeft maar te denken aan het be sluit, dat de groten te Washington namen over het door de Duitsers in' het bezette gebied gestolen en in Zwitserland onder gebrachte goud, waardoor het Nederland thans niet mogelljk is zijn aandeel van dit goud van Zwitserland op te eisen, om een bittere smaak in de mond te krijgen. An derzijds is het te hopen, dat de kleinere landen tegenover het plan voor het ge noemde boven-nationale orgaan mits ook hun belangen behoorlijk zijn gewaar borgd niet al te aarzelend optreden, want het schijnt een veelbelovend begin te worden. Er is in de al genoemde conferen tie te Parfls overeengekomen, dat een Eu ropese defensie-gemeenschap een uitvoe rend commissie-orgaan, een Assemblée, ’n ministerraad en een gerechtshof moet om vatten, waarin dus in beginsel een orgaan voor totale Europese samenwerking aan wezig is.Zo’n lichaam biedt alle mogelijk heden tot groei naar een besturend orgaan voor een Europese federatie. Maar deze totale Europese samenwerking blijft voor lopig nog toekomstmuziek, we kunnen dat ook afleiden uit de aarzelende houding, welke enkele betrokken landen nog aanne men tegenover het Het einde van het jaar is voor de Ameri kaanse luchtvaart bijzonder tragisch ge weest: een transportvliegtuig met 28 men sen aan boord, onder wie 18 cadetten van West Point, wordt vermist: een ander met 40 personen aan boord verdween op een routinevlucht van Pittsburg naar Buffalo en werd later in een verlaten uithoek van de Staat New York teruggevonden. Veer tien passagiers hadden het ongeluk over leefd. Verder wordt een „Mustang”-jager van de luchtmacht vermist, terwjjl ten slotte aan de Westkust nog steeds wordt gezocht Met vrij grote snelheid begaf zich het echtpaar Van VilsterenBoerkamp van Wleringerwerf per auto naar Overijssel. Het was de bedoeling een logétje, de klei ne Bennie Lugtenberg naar Olst te bren gen, vanwaar mevrouw v. VllsterenBoer kamp, die zelf chauffeerde, afkomstig is. Ook twee van hun eigen kinderen maak ten de tocht mee, terwijl men op de terug tocht een paar kinderen, die in Olst lo geerden, mee zou terugnemen. Zover is het echter niet gekomen. Ter hoogte van Schettenserhof slipte de auto en geraakte in de rechterberm. Sporen to nen aan, hoe met kracht is geprobeerd de auto weer op de weg te krijgen. Toen dit naar een militair C-47-toestel, dat met acht mensen sinds 26 December wordt vermist. Alleen een C-97 vliegtuig met tien inzittenden, dat op een vlucht van Honoloeloe boven zee motorpech kreeg, slaagde er in met horten en stoten San Francisco te bereiken. Veearts Postma reed in bermsloot. Enige tijd eerder was veearts Postma van Boisward op de weg Exmorra-Bclsward door de gladheid van de weg geslipt. Hij geraakte in botsing met een boom, waar na de wagen die vrjj ernstig werd be schadigd in de bermsloot terecht kwam. De heer Postma zelf kwam gelukkig met de schrik vrij. Nato vraagt reorganisatie. Trouwens het laatstgenoemde plan dat betreffende de reorganisatie van de Nato zou ook een diepgaande studie van de aangesloten kleine landen vergen. Reeds bij de conferenties over de vorming van het Europese leger er is vorige week een te Parfjs gehouden tussen de zes betrok ken landen: Frankrijk, Italië, W.-Duits- land en de Benelux is gebleken, dat de regeringen der kleinere landen, België nog iets meer dan Nederland, bezwaren heb ben tegen al te grote bevoegdheden van het boven-nationale orgaan dat dit leger zal besturen. Nederland had er in het bijzonder bezwaar tegen, dat de totale uitgaven voor dit le ger door bedoeld orgaan zouden worden vastgesteld, waarna ieder land zijn bijdra ge maar zou hebben te betalen. Nederland wenste aanvankelijk zelf de begroting voor zijn eigen contingent in handen te hou den, doch zou later genoegen genomen hebben met vaststelling der uitgaven door het bedoelde boven-nationale lichaam, mits dit met algemene stemmen geschiedde, waartegen echter de grote landen weer be zwaar hadden. Het Koninklijk Gezin naar de wintersport in St. Ankton. H.H.K.H. Prinses Irene en Beatrix op de skies. Yn in skriuwen dat de ried fan ’e Fryske biweging en it striidboun „Fryslên Frij” dizzer dagen oan ’e Steaten fan Fryslén stjürd hawwe, wurdt der oanstien op twa dingen. Foarst dat de Steaten, mei it each op hwat der him de léste wiken dfspile hat en it birin dat de dingen nimme, har ynfloed yn Den Haech yn ’e wurken stelle sille om de ryksregearing to biwegen ta meiwurking oan posityf ütslütsel fan ’e Fryske kwestje. De beide adressearjende Een personenauto met drie jongelui uit forienings binne fan bitinken dat sa’n stap, Drachten is op de avond van Nieuwjaars dag om tien minuten voor tien in de brede Stadsgracht van Leeuwarden gereden. Een van de Inzittenden wist de wagen te ver laten, maar twee anderen konden eerst naar buiten worden gehaald, nadat de auto met een kraanwagen op het droge was gebracht. Van hen is de 18-jarige R. J. de Groot de verdrinkingsdood gestorven. Vier jongemannen uit Drachten hadden de auto, een tweedeurs Skoda te Drachten gehuurd om daarmee een plezierreisje te maken. Zij brachten eerst een bezoek aan Groningen en reden daarna naar Leeuwar den. Hier verliet de broer van.de bestuur der de auto om in Huizum een kennis te bezoeken. De andere drie zijn daarna door de stad gereden en kwamen ook in de Baljéstraat die recht op de Stadsgracht uitloopt. Mis schien is de chauffeur hier door onbekend heid met de plaatselijke toestand rechtuit gereden, maar het kan ook zijn, dat de verlichting van de auto heeft gehaperd, ’n euvel, dat die dag reeds eerder was gecon stateerd. De wagen is met een vrij grote snelheid in het water gereden en kwam ver uit de wal terecht, tussen twee schepen, die daar gemeerd lagen. Terwijl de bewoners him middagdutje de den, is Nieuwjaarsmiddag tussen 2 en 4 urn- ten nadele van een veehouder, in een der buitenstraten te Alphen aan de Rjjn een bedrag van naar schatting f 12000 ont vreemd. Een nog onbekende persoon heeft zich toegang verschaft tot de woonkamer en heeft daar zonder veel moeite zijn slag kunnen slaan, door het geld uit een kastje weg te nemen. Toen de heer des huizes ontwaakte en de kamer binnentrad, bemerkte hij onmiddel- Ijjk, dat de deur van het kastje open stond en stelde de vermissing vast. Dë dader was vermoedeljjk met de situatie op de hoogte. De Iraanse regering heeft besloten een Poolse handelsmissie uit te nodigen naar Teheran te komen om te spreken over een ruilovereenkomst van Perzische olie tegen Poolse producten als katoenmanufacturen, wollen goederen, constructiestaal, papier en triplex. Het geld, dat wordt verkregen door de verkoop van deze goederen, zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van de natuurlijke bronnen. Dit besluit is genomen, nadat de Poolse gezant had laten doorschemeren, dat zijn regering 500.000 ton Perzische olie wilde kopen en verdere leveranties wilde ruilen voor eigen producten. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Churchill thans indrukwekkende resulta ten van zijn bezoek zal boeken, hoewel men hem ambitieuze plannen toeschrijft zoals: een onverbrekelijk verbond bijna een federatie tussen het Britse Gemeene- best en de Ver. Staten en een plan tot reorganisatie, zodat daaruit een politiek orgaan wordt gemaakt, dat in staat zou zijn bindende besluiten te nemen over alle politieke, Militaire en economische kwes ties van gemeenschappelijk belang. Plan nen, welke de Ver. Staten nog sterker dan tot nu toe ook aan West-Europa zouden binden en dus stellig geen genade in de ogen van de Amerikaanse oppositie zullen vinden. Korea, dure les. Korea is volgens de aanhangers van Taft een dure les, welke het Amerikaanse volk met een kleine honderdduizend doden, ge wonden en vermisten betaalde. Waar de Amerikaanse regering ernstig rekening heeft te houden met dergeljjke stromin gen, is het weinig waarschijnlijk, dat Prof. dr. Ph. Kohnstam, oudhoogleraar in de paedagogie, is Maandagmorgen te zij nen huize in Ermelo plotseling overleden. De thans overledene, die op 17 Juni 1875 te Bonn werd geboren, behaalde in 1901 de doctorstitel. Zeven jaar later werd hjj buitengewoon hoogleraar in de thermodynamica aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam, nadat hij gedurende een jaar privaatdo cent in de wijsbegeerte was geweest. In 1919 benoemde de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen hem tot bijzonder hoogleraar in de paedagoglek aan dezelfde universiteit. Van 1932 tot 1939 was hij buitengewoon hoogleraar in de paedagogie aan de uni versiteit te Utrecht, waarna hjj in dezelfde functie te Amsterdam werd benoemd. In 1946 kreeg hij eervol ontslag. Tot 1948 was prof. Kohnstamm voorzitter van het Instituut voor Volksontwikkeling en daar na ere-voorzitter van dit instituut. Vandaag om twaalf uur werd in de Oude Hervormde Kerk te Ermelo een rouw dienst voor prof. Kohnstamm gehouden. Daarna volgde de begrafenis op de Alge mene Begraafplaats te Ermelo. yn dizze omstannichheden foaral, op ’e wei fan ’e Steaten as wetlike fortsjintwurdi- gers fan it Fryske folk lelt. Twad jowe hja de Steaten yn eamstich bi tinken, dizze wintersitting noch it rapport fan ’e provinsjale desintralisaesje-kom- misje yn bihanneling to nimmen, ek al binne Deputearre Steaten net fan doel it dér to bringen. De adressearjende forie nings steane der by de Steaten op oan, et ter de ütstellen fan it rapport stean to gean en sa ta har eigen to forklearjen. Dan sille se offisjeel gesach, it gesach ek wer fan ’e wetlike fortsjintwurdigers fan it Fryske folk, hawwe krektlyk as de ütstellen fan ’e Grinslftnske desintrali- saesjekommisje troch de Steaten Grinsldn oan- en oemommen binne. Juster dielde yn de sitting fan de Prov. Steaten de Kommissaris fan ’e Keninginne mei, dat it regear him op ’e hichte stelle wol fan de Fryske problemen. De Kommis saris forwachte, dat ien en oar de üntjo- wing fan de Fryske biweging to’n goede komme soe. Om’t ek it desintralisaesje- rapport yn bisprek komt, soe spr. de iepen- biere bihanneling ütstelle wolle oan’t de simmersitting. Dizze meidieling waerd dien yn forbén mei it skriuwen fan de ried fan de Fryske biweging. VN it doarpke Tejerkwert wurdt sa goed as neat byboud. GJin wUnder dus, dat der nou in l’lagge wappers by in nij ge- boutsje, dat wol lyts fan stik, mar dochs fan graat bilang is foar de boerebifolking fan Tsjerkwert en omkriten en ’e folks- sounens. De molkkontrOleforiening „Us Bilang” hat nammentlik in nij laboaiatoa- rium sette litten on it plak, dêr’t earder de lepenbiere skoalle stien hat. De twadde dels yn it nije jier waerd dit geboutsje offisjeel iepene. Foaröf waerd in gearkomste hélden fan ’e leden, kon- troleurs, münsternlmmers en ütfierders. Troch it stoarmeftige waer wie mar in treddepart fan it tal leden opdaegjen kom men. De foarsltter, de hear E. Witteveen fan Beabuorren, spriek in bisünder wurd fan welkom oan ’e hear S. Wiersma fan Ljou- wert, dy’t as lieder fan ’e cursus foar molk- kontroleurs de kontröle op heger peil brocht en ek tige bydroegen hie ta it ta stén kommen fan it nije laboaratoarium. De hear Wiersma wiisde op it greate bi lang fan in. goede molkkontröle en lok- winske de foriening mei dizze forbettering nammens it F. R. S. en de Prov. Molkkon- tröletsjinst. De foarsltter joech doe de kaei oan ’e hear J. O. Postma fan lemswélde, dy’t al 25 jier lid fan ’e foriening is en dêrom' nou it foar- rjocht hie foar ’t earst de doar fan ’t slot to draefjen. De hear Wiersma joech doe in ütiensetting fan ’e ynrjochting fan it la boaratoarium en de gong fan saken by it molke-ündersyk. It laboaratoarium is in rom, goed forljoch- te en forwaerme fortrek mei in heakske wurkbank by twa muorren lans. It earste ein fan ’e wurkbank is ynrjochte as in geryflik bureau, dêr’t de admini- straesje ütfierd en de dokuminten opbur- gen wurde kinne. Dêmeist rakjes mei butyrometers, dêr’t de molkemünsters mei swevelsür yndien wur de. As der noch amylalcohol yn dien wurdt rint de temperatuer op oant 90 gr. Yn It temperatuer-wetterbakje, dat mei butagas forwaerme wurdt, wurdt de temperatuer op 60 gr. brocht. Dan komt de molke 5 minuten yn ’e prachtige ütbalansearre elektryske centrifuge. De temperatuer, dy’t dêrtroch sakke is, wurdt yn it tempera tuer-wetterbakje wer op 60 gr. brocht. Dan kin it fetgehalte öflêzen wurde. Oan ’e wasktafel' dêrneist kinne dan de butyrometers en.de kannen skjinmak- ke wurde. Der is ek flinke kasromte foar münster- TN de stormen, welke de laatste dagen van het oude en de eerste van het nieu we jaar Engeland teisterden, kozen de Engelse staatslieden Churchill en Eden zee. Zij voeren van Europa, waar in het Westen de depressie heerst, veroorzaakt door de druk, welke de militaire lasten op de economische ontwikkeling leggen, naar de Ver. Staten, waar de storm der politieke hartstochten, veroorzaakt door de verkiezingen welke er dit jaar zullen worden gehouden, reeds aankondigt. Daar om is het moment van het bezoek eigen lijk niet gelukkig, de Amerikaanse rege ring en congresleden worden in hun vrij heid, beslissingen van vérgaande strekking te nemen, door deze naderende verkiezin gen belemmerd. Uiteindelijk draagt de Amerikaanse kiezer in doorsnee nogal kinderlijk in zijn oordeel en weinig op de hoogte van Europese toe standen, groter verantwoordelijkheid voor 's werelds beloop in deze zorgvolle tijd dan ons hier jn dit werelddeel lief is. Daar zijn symptomen dat de neiging on der het Amerikaanse volle om zich wat te verwijderen van West-Europa groeiende is; senator Taft, die streeft naar de republi keinse candidatuur voor het president schap, speelt op deze snaar in zijn propa ganda: strategische punten in de Europese randgebieden bezet houden, goed, maar West-Europa moet zich zo spoedig moge lijk zelf helpen, de Amerikaanse soldaten in W.-Dultsiand moeten zo spoedig moge- Ijjk naar huis. Ook elders gladheid. De heer Zijsling van Parrega slipte even eens met zijn wagen. Dit gebeurde te Heer- de. De auto werd zwaar beschadigd, ter wijl de echtgenote van de heer Zijsling een lichte hersenschudding opliep. fleskes, -bakken en ’e klean fan kontro- leurs. Nei de offlsjele iepening folge der noch in gesellige gearsit, dêr’t de foarsltter tige wurdearjende wurden yn sei osn it adres fan ’e hear M. Bonnema, dy’t 33 jier kon- troleur fan e foriening tvest hie en nou it 3Wlerste wurk oan in jongere krêft, dy’t syn earste oplteding by him hawn hie, oer- draecht. De hear B. wie yn in fytshokje bigoun, hie de molke ek wol op in souder ftndersocht mar grif mei troch syn fakkundich wurk wie de foriening sa yn ledetal groeit, dat it mogelfk wie san moai laboaratoarium to setten. De foarsltter hope, dat de hear Bonnema ek noch hwat genot ha mocht fan it nije gebou en de njje ynventaris en it swalkjen mar oerliet oan ’e jongere krêften. In wurd fan wolkom waerd sprutsen oan it adres fan ’e njje kontroleur, de hear S. W. de Jong fan Boalsert. It aid-bistjürslid, de hear J O. Postma, helle noch oan, dat de foriening yn 1906 oprjochte is fan acht boeren mei in ynven taris fan f 250.Nou is it ledetal 47. It fetgehalte wie earst ünder de 3 pct. Nou’t it safolle heger is, fortsjinje de fak- minsken in wurd fan tank. Spr. brocht hul de oan ’e hear Bonnema en ’e münster- nimmers en spriek in wurd fan wolkom oan ’e njje kontroleur. De nije kontroleur, de hear S. W. de Jong, tanke foar de ütnoeging om dizze gear komste by to wenjen, ek üt namme fan ’e mtmstemimmers, lei noch üt, hoe’t er syn wurk opfette en hwat. er oan de hear Bon nema as syn „earste baes” to tankjen hie. De foarsltter brocht noch tank oan 'e üt fierders: de timmerman Conradi fan Blau- hüs, de ferver G. Mulder fan Tsjerkwert en ’e oanlizzer fan de liedingen, K. Schuk- ken, Tsjerkwert. De hear Schukken bea nammens de ütfier ders in moaije bureau-lampe foar it laboa ratoarium oan. De hear S. Huitema to Tsjerkwert, lid fan ’e foriening, tanke it bistjür foar de gele- genheit, dy’t jown wie om it nije gebou to bisjen en de ütiensettings oan te hearren. De hear A. van der Meer frege noch, hwat der mei it Aide kontrOIehokje dien wurde soe. De foarsitter andere, dat dit wer ta bi- skikking fan ’e forhierder, de hear W. Wij- nia, steld wurde soe. De foriening siet noch fêst foar fjouwer jier hier, mar der soe in regeling tusken it bistjür en de forhierder troffen wurde. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1