IN FRANKRIJK 15e NA-OORLOGSE KABINET GEVALLEN PROVINCIALE STATEN OVER FRIESE EED KRISKRAS door Nederland te jong No. 3 48e Jaargang Vrijdag 11 Jan. 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 s w a r d Vorst (in) Buitenlands Overzicht us hjoed to sizzen Ook Belgische regering afgetreden De rol van Ds. Niemöller Bittere pil voor Engeland Ook scheepsramp in Stille Oceaan *8 Subsidie van 20 pet. op schilderwerk Het Adres Hwat haf Gabe Skroar „Flying Enterprise” gezonken van achttien gen Bolswards Nieuwsblad Kluifje voor Churhill? dit voorstel de rode Chinezen bang te ma- „Fries gedoe”. i- Vervolg op pag. 2, 2e kolom. tl t t t a s Ds. Niemöller In „nationale regering” De Russen moeten ook wel van dat cijfer van 1.250.000 man geschrokken zijn. Men schrijft hun al het plan toe, dat zij te Ber lijn een nationale regering voor geheel Duitsland zullen uitroepen, waarin even veel Oost- als West-Duitsers zitting zou den hebben, o.a voor het Westen ds. Nie möller en oud-kanseller Wirth. Zoals bekend is ds. Niemöller, die zeker geen communist is, naar Moskou gereisd om betrekkingen met de Russische kerk aan te knopen. Hij is echter ook een te- GOUD IN BLIK. Een huisvrouw in Liverpool vond een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A.T.B.F. 948. Het blik vlees was afkomstig uit Deventer. De ring is b|j de poli tie te Liverpool gedeponeerd. op 35 pct. van arbeidslonen en sociale las ten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 pet. der totale kosten. De omvang van werk, dat voor subsidie in aanmerking komt, is voorlopig vastgesteld op ten minste f 600.Het staat hierbij opdrachtgevers vrij enige kleine werken te combineren tot het minimum van f 600. Een deel van de te werk te stellen arbei ders zal door bemiddeling van de gewes telijke arbeldsbureau’s in dienst moeten worden genomen. De regeling geldt niet voor schilderwerk in de nieuwbouw en evenmin voor rijks werken. Mocht de proef slagen, dan is het aanne melijk, dat de minister in het volgende sei zoen de regeling van kracht zal verkla ren voor de maanden November, Decem ber, Januari en Februari. Opdrachtgevers, die in aanmerking willen komen voor een subsidie, kunnen bij de patroons inlichtingen krijgen. Hoe zat dat? Een dame uit Wassenaar, die in een ziekenhuis te Den Haag werd verpleegd, vermiste dezer dagen een paar- len collier ter waarde van f 10.000. In ver band daarmee is een 19-jarige verpleeg ster aangehouden. De dame heeft het col lier intussen terug. Het Amerikaanse vrachtschip Pennsylva nia (7800 ton) heeft geseind, dat het 900 mijl uit de kust van Brits Columbia in de Stille Oceaan lek is geslagen. De beman ning van 46 koppen heeft het zinkende vaartuig verlaten. Daar het weer bijzonder ruw is, moet de mogelijkheid groot wor den geacht, dat de sloepen zijn omgesla gen. Lid fan ’e Rie, en lid mei rle? Och, dat mei en fan itselde wie! om zo was was at to en de or jn e- t 1 s r r t i t Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Is :lo ie ?d rik tin- W. 'eg. af- en- ht >e- le m m te •ts n- e- n- et et )k e- a- en- ïen eer g-e- ?e- de- en. gel ae- ins iet sle id- eel >ed at- nd ;ht an K. sr- e- m rd in et e- e- Jn ie n, k. et ti er en net oe- dit stilstandsonderhandelingen in Korea mis lukken, de militaire inspanning aldaar, desnoods ook tegen China, te vergroten. sen een werkelijk coalitiekabinet, waarin ook de soc.-democraten zitting hebben en dat steunt op een vooraf door de rege ringspartijen overeengekomen scherp om lijn program, of Gaullisten in het nieuwe kabinet moeten opnemen. Maar deze zou den daarin de leiding opeisen en het ge vaar voor het verdwijnen van het demo cratisch staatsbestel in Frankrijk zou dan op den duur in ieder geval, niet gering zijn. Beurs met 2600 gulden in de kachel. Tij dens de veemarkt te Veenendaal rekende de landbouwer Van Ginkel met een vee handelaar af voor geleverde varkens en ontving een bedrag van f 2600. Thuis ge komen mikte Van Ginkel de „knip” met het grote bedrag op een tafel in de keu ken. Even later kwam zijn echtgenote bin nen en wierp een handvol aanmaakhout op de beurs. Een ogenblik later werd het hout met beurs opgenomen om de kachel aan te maken. De landbouwer kwam spoe dig terug en ontdekte met schrik wat er was gebeurd. Het vuur was spoedig ge doofd, maar het meeste geld was reeds een prooi der vlammen geworden. 25000 maal Londen. Toen het vliegtuig „Frans Hals” Zaterdag j.l. op het Engelse vliegveld landde, was de 25000ste vlucht door de K.L.M. op Londen volbracht. Spoorkaartje duurder. Ingaande 1 Febr. worden de spoorkaartjes over trajecten, langer dan 22 km iets 4 duurder. Jeugdkaarten vallen niet onder dit be sluit. Hond veroorzaakt dodelijk ongeval. In Al melo riep de baas van een bouvier zijn hond. Het dier sprong daardoor voor de fiets van een heer, die kwam te vallen. Zijn dochtertje, dat ook op de fiets zat, kwam eveneens te vallen en raakte be wusteloos. Later is het overleden. Het kind was vier jaar oud. Pater H. de' Greeve in een klooster. Pater Henri de Greeve verblijft, naar „De Volks krant” bericht, op het ogenblik in een klooster van de paters Montfortanen. Hij is onder behandeling van prof. dr. J. J. G. Prick, hoogleraar in de neuro-physiologie en psycho-pathologie te Nijmegen. Zijn ge zondheidstoestand gaat goed vooruit, maar hij zal de eerstkomende tijd zijn werk met kunnen hervatten. INSTELLING COMMISSIE ONTMOETTE SLECHTS BEZWAREN BIJ 4 LEDEN: BEIDE COMMUNISTEN, DE HEER VAN OVER KLIFT (V.V.D.) EN DE HEER VAN DER ZEE (K.V.P.). Twaalf jaar zonder rijbewijs en dronken bovendien. Twaalf jaren had een Zwolse aannemer al, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, auto gereden zonder ooit te zjjn aangehouden. Hij had vijfmaal de rijproef afgelegd, doch was steeds gezakt. Dat alles kwam uit toen hij een verkeers- zuiltje omver reed in zijn woonplaats, waarna een bloedproef aantoonde, dat hij onder de invloed van alcohol verkeer de. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m Oiro 87926 Pick up. Een jongen in Zandvoort heeft voor één cent een pick-up installatie ge kocht: h|j zag het ding 's avonds in een etalage staan en bivakkeerde de hele avond en nacht op straat. Mevrouw met vergunning. Roosendaals schoenwinkeliers zijn boos op de vrouw van een schoenfabrikant die aan particulieren verkoopt; er is echter mets tegen te doen: mevrouw heeft een vergunning van de Ka mer van Koophandel. Mevr. Sikkes (arb.) verzette zich tegen een uitdrukking als „Fries gedoe”, maar wilde toch waarschuwen, dat men op een gegeven ogenblik halt moet houden. Er zijn Friezen bezig van het Fries een afgod te maken, en hoewel spreekster de zorg voor het Fries en de Friese cultuur zeer ter harte gaan, zou zij het betreuren als Friesland zich in Nederland distancieert. Er moet verscheidenheid in eenheid zijn, maar spreekster wil geen „stamboek-Frle- zen”. Mevr. Sikkes is pro-Fries, maar zij wil niet, dat het niet op alles ja zeggen, leidt tot etiketteren met de naam anti- Fries. Het voorstel zou zij steunen. De heer Piebenga (arb.) wees de heer van Overklift te recht, dat het begrip Jacobi- nisme juist centralisme betekent, het cen tralisme, waardoor het plattelandsleven in Frankrijk in verval geraakt is. De mening dat wat de Friezen willen, tegen de Neder landse staat is gericht, wierp spr. ver van zich. Wat wij willen, willen wij juist in het belang van de Nederlandse staat. Veelvor migheid is rijkdom, die niet tegen de een heid gericht is, maar die juist beklemtoont. Tegen de heer Van der Zee zei spr.: Dring toch met aan op uitstel, maar zie in, dat deze zaak urgent is. De vorige maal, bij het beëdigen van de Statenleden is er een soort spelletje gespeeld, dat niemand ple zierig gevonden heeft. Een volgende maal zou spr. daii ook enkel de eed in het Fries willen afleggen. Ook mr. Okma (a.r.) vroeg geen uitstel te bedrijven. Hij achtte het de Staten onwaar dig bang te zijn voor het verder gaan van de Friese beweging. Pijnlijk had spr. ge troffen het disrespect voor het karakter van de godsdienstige bezwaren, zoals de heer Van Overklift had getoond. Het is niet een aantal Intellectuelen, zei mr. Okma nog tot de heer Van Overklift, maar het is het hele Friese volk, dat een recht wil. Het voorstel kwam hierop in stemming en werd met 45 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen waren de beide communisten, de heer Van Overklift (wd) en Van der Zee (kvp). Vervolgens werd een commissie benoemd om het te versturen adres te redigeren en dat zo mogelijk reeds de volgende dag aan de Staten voor te leggen. Frammeggen los. Het s.s. Frammeggen, dat vastgelopen was op de Hondsbosse zee wering b|j Petten is Woensdagmiddag ca. twee uur vlotgetrokken. Het schip is naar Den Helder gesleept voor de eerste nood- reparaties. Frankrijks positie. Het is niet alleen jammer dat Frankrijk kabinet-loos is omdat op het moment zul ke belangrijke besprekingen in de in de Franse hoofdstad bijeen zijnde V. N. As- semblée worden gehouden. Er zijn nog ve lerlei andere redenen waarom dit zo te betreuren is. In de thans te Washington gevoerde be sprekingen tussen Churchill en Truman komt natuurlijk ook de rol van Frankrijk in de internationale politiek aan de orde, en de weinig stabiele binnenlandse toe stand doet die rol schade. Ook al zullen Churchills onderhandelingen weinig direc te resultaten opleveren en zeker niet wanneer Eisenhower en niet Taft de repu blikeinse candidatuur voor het Ameri kaanse presidentschap krijgt, waarop nu een kans is en waardoor Truman waar schijnlijk geen herkiezing meer zou ten deel vallen ze dienen toch te Parijs nauwlettend te worden gevolgd. En dan is daar de kwestie van het Europese leger. Reeds vóór de kabinetscrisis had de Fran se regering uitstel van de vergadering van de Noord Atlantische raad op 2 Februari te Lissabon, waar dit legerplan in kannen en kruiken moest zijn, gevraagd, omdat de debatten over de Franse begroting niet tij dig geëindigd konden zijn en ook nog vol ledige overeenstemming tussen de bij het Europese leger betrokken landen moest worden bereikt. Door de Franse kabinets crisis geraakt alles weer helemaal op losse schroeven. En dat terwijl de Duitse rege ring eigenlijk zit te azen op de rol in dat leger, welke Frankrijk is toebedeeld. Een aanvankelijk bericht dat de W.-Duitsers één en een kwart millioen man aan dat leger wensten bij te dragen, moge later tegengesproken zijn met de mededeling, dat dit het aantal manschappen is dat men zou registreren, slechts een vijfde zou wor den opgeroepen, het is duidelijk, dat eerst genoemd cijfer bedoeld was om indruk op de Amerikanen te maken, die zo snel mo gelijk een zo groot mogelijke Duitse bij drage aan dit Europese leger wensen. vlogen, zich het leven gered door sprong in de nabije stadssingel. „Drenkeling” lag niet te water. Driemaal dook Dinsdagmiddag een politie-agent te Rotterdam in het koude water, twee brug wachters dregden enkele uren en zelfs een politieboot kwam er aan te pas. Alles de wille van een 5-jarige jongen, die, zei zijn jongere broertje, in het water gevallen. Toen men twee uur bezig geweest kwam de „drenkeling” zelf vertel len, dat h|j helemaal niet in het water lag. Hulssen betuigt zjjn spijt. Het actie-co- mité, dat j.l. Zaterdagavond de deur van de Paterskerk te Huissen met geweld heeft opengebroken, heeft iedere actie stopgezet. Het comité heeft zijn excuses aangeboden aan mgr. B. Alfrink, aartsbis- schop-coadjutor, die deze excuses heeft willen aanvaarden en voorts bereid werd gevonden het comité gister in audiënte te ontvangen. Gebleken is, dat het vermeend kerkelijk recht, n.l. dat het openbreken van een gesloten kerk recht geeft op geldige toegang, niet bestaat, zo wordt aan de be volking in de circulaire verklaard en daar om wordt de actie stopgezet. Ter bestrijding van de winterwerkloosheid in het schildersbedrijf heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in beginsel besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, een subsidie te verlenen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schilderwerk. De ze gesubsidieerde werken moeten uiterlijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het subsidie is voor deze proef vastgesteld De regering maakt van de gelegenheid tot herziening van de grondwet gebruik ook voor te stellen de meerderjarigheidsgrens van de Koning te stellen op 21 jaar. De huidige bepaling luidt, dat de Koning meerderjarig is als zijn achttiende levens jaar is vervuld. In de toelichting op het voorstel zegt de regering dat het staatsbestuur zo ingewik keld is geworden en zo in omvang is toe genomen, dat aan het inzicht en de kennis van de vorst veel hogere eisen worden ge steld dan in vroeger jaren en dat daarom de leeftijd van 18 jaar voor een gerechtig de tot de troon te laag moet worden ge acht. Heimvee? Van de 1150 emigranten die uit Rotterdam met ’t Noorse schip „Skau- bryn” zouden vertrekken, hebben er 70 op het laatste moment afgezegd. Minister naar Bonn. Minister Van den Brink zal van Maandag 14 tot Donderdag 17 Januari een bezoek brengen aan de W.- Duitse Bondsrepubliek. Deze reis geldt als tegenbezoek voor het bezoek, dat minister Erhard enige t|jd geleden aan Den Haag heeft gebracht. ken en wat meer schot in de wapenstil- standsonderhandelingen te krijgen, maar hier is in ieder geval een kluifje waar over Churchill te Washington wel het no dige zal hebben gezegd om de Amerikaan se politiek wat te remmen. De Russen hebben in de politieke commissie van de Assemblée der V. N. te Parijs ook al voor gesteld de Veiligheidsraad bijeen te roe pen om, nu de wapenstilstandsonderhan- delingen stokken, daar de Koreaanse kwestie te bespreken. Klaarblijkelijk was de bedoeling deze zaak die nu in Korea louter militair wordt be keken, weer in politiek vaarwater te lood sen; de erkenning van communistisch Chine zou dan immers aan de orde komen, en de eenheid van Korea enz. Men weet dat de Westerse mogendheden daarover niet alle gelijk denken en de Russen zouden dan een fraaie gelegenheid hebben deze verdeeldheid aan te wakkeren. Geen wonder dat de Westelijken hiervan niets moesten hebben. TN Frankrijk is de regering-Pleven ten A val gebracht. De directe oorzaak was, dat de socialisten, die geen regeringspartij zfln, doch tot nog toe voor de regering stemden of zich onthielden als het spande, nu tegen een plan stemden dat de rege ring zou hebben gesteld bezuinigingen bij de spoorwegen en de sociale verzekeringen in te voeren. De socialisten vreesden, dat het de rege ringspartijen er om te doen was op de grote sociale hervormingen, welke de na tionalisatie der spoorwegen en het stelsel der sociale verzekeringen omvatten, terug te komen. Het vijftiende kabinet sedert de oorlog is daarmee van de baan, en dat cijfer zegt genoeg omtrent de moeilijkheid van de kunst van regeren in het huidige Frank rijk. Moeilijkheid die voortvloeit uit het feit, dat de grote oppositiepartijen, de communisten, die een kwart der kiezers achter zich hebben en de partij van de Gaulle, die minder zetels heeft, doch toch ook een zeer belangrijk aantal, geen oppo sitie binnen het democratisch kader vor men, doch beide aansturen op een niet-de- mocratisch zij het dan zeer verschillend regiem. Medewerking dezer partijen aan de vor ming van Franse kabinetten op democra tische basis is dus uiterst gevaarlijk en daarom steunen deze kabinetten niet op enkele zeer grote partijen, doch op een al legaartje van velerlei kleur. De oplossing van de huidige crisis zal dan ook niet ge makkelijk z|jn, omdat welke regering er --*- -*■ - ook aan het bewind komt, zfl zal moeten Ver. Naties gedaan.om a^ de wapen- bezuinigen en er een zeer gevarieerd oor- i deel bij de democratische partijen en par tijtjes bestaat over de vraag vanwaar die bezuinigingen moeten komen. Men kan nauwelijks meer in zee gaan met een minderheidskabinet, zoals het huidige Vermoedelijk trachten de Amerikanen met was, en de keus zal wel moeten gaan tus- Paard op hol. De trein van 8.32 naar Zwolle heeft te Meppel met vertrekken moeten wachten totdat een op hol gesla gen paard, dat over een overwegboom was gesprongen en de baan blokkeerde, was gevangen. De Gaulle voelt zich nog al. Bovendien zou men hebben af te wachten, welke terugslag de verschijning van de Gaullisten in de Franse regering op de in ternationale verhoudingen zou hebben. De leider van deze partij, generaal de Gaulle, voelt zich nogal en eist een sterk over heersende rol voor Frankrijk op het Euro pese vasteland op, en wil zich ook tegen over Amerika doen gelden. Nog pas heeft een vooraanstaand Gaullist geëist, dat in Indo China een geallieerd opperbevel zal worden gevormd en de strijd daar, welke zeer zware lasten op Frankrijk legt en z|jn militaire voorberei ding in Europa ernstig belemmert, dus gevoerd zal worden zoals in Korea het geval is, door zo goed als het gehele Wes ten. Het is onnodig hier nu breed op deze kwestie in te gaan, daar ze nog niet aan de orde is, maar het is duidelijk dat op deze wijze gaandeweg de grootste mili taire inspanning van het Westen zich naar het verre Oosten zou richten; de Ver. Sta ten hebben ook al een beroep op de leden Het adres dat de Friese Staten Woensdag inmiddels hebben verzon den, luidt als volgt: Aan: Hare Majesteit de Koningin. Gebruik makende van de hun in ar tikel 140 der Grondwet en artikel 93 der Provinciale Wet toegekende be voegdheid om de belangen der pro vincie en van hare ingezetenen bij Uwe Majesteit voor te staan, bren gen de Provinciale Staten van Fries land eerbiedig onder de aandacht van Uwe Majesteit de toenemende be zwaren van hen, die zich bij het af leggen van de eed, de belofte of de bevestiging in de gevallen, waarin een wettel|jk voorschrift dit vordert of daaraan rechtsgevolgen verbindt, wensen te bedienen van de Friese taal, doch daarin belemmerd wor den. De Staten zijn van mening, dat de Friezen er een te eerbiedigen aan spraak op hebben de eed, de belofte of de bevestiging af te leggen in de taal, die voor hen de moedertaal is en dat een voorziening noodzake lijk is ter wegneming van voormelds bezwaren, waarvan, voorzover ’t de eed betreft, het karakter mede be paald wordt, doordat daarbjj geap pelleerd wordt aan godsdienstige ge voelens. Het moge Uwe Majesteit derhalve behagen, het daarheen te leiden, dat de mogelijkheid worde geopend de eed, de belofte of de bevestiging in de Friese taal af te leggen. Het enige middel. In Alkmaar heeft een motorrijder wiens kleren hadden vlam ge vat, doordat zijn motor in brand was ge- een T>EHALVE over enkele subsidiekwesties, •*-* is er Dinsdag in de Prov. Staten ge sproken over de kwestie van de Friese eedsaflegging. Omtrent het voorstel een adres aan de regering te doen uitgaan om de mogelijk heid te scheppen de eed in het Fries af te leggen, verklaarde mr. Okma (a.r.) na mens de vijf fractievoorzitters, die het voorstel hadden ingediend, dat de onder havige kwestie urgent is. Hij vestigde in dezen nog de aandacht op het decentralisatierapport. Spr. nam stel ling tegen de mening van de minister, dat in de eed een symbool gezien zou moeten j worden van de eenheid van het Nederland se volk. H|j wilde, dat het een grondrecht zou zijn de eed in de eigen taal af te leg gen. Wij mogen niet toestaan, dat deze zaak gebagatelliseerd wordt, aldus mr. Okma, het aantal mensen dat de Friese eed wenst af te leggen, doet er niet toe, het gaat om het recht. De heer Van Overklift (wd) wilde de mo tie niet steunen. Een aparte behandeling van de Friezen in de Nederlandse wetge ving wenste spr. niet. De Friezen zullen na de eerste stap een tweede doen, enz. Het Jacobinisme van de geprononceerde Friese str|jd, dat zich richt tegen de Ne derlandse staat en tegen „Holland”, leeft niet bij het gewone volk. Dat de motie niet zover gaat als sommige heethoofden willen, betekent niet, dat ook deze stap niet fout zou z|jn. Spr. meende dat het niet echt was principiële bezwa ren te hebben tegen de eed in het Neder lands. Het komt immers slechts aan op de zedelijke gebondenheid. Aan z|jn zjjde vond deze spr. de heer L. de Haan (cpn) die namens zijn fractie ver klaarde, dat een eigengereide intelligentia die een bepaalde situatie geschapen heeft, daar ook maar uit moet zien te komen. In de Friese str|jd zag spreker een aflei dingsmanoeuvre van degenen die ons land gebracht hebben in het kielzog van het Amerikaanse imperialisme. Het Friese ge doe leeft niet onder de gewone man, al dus spr. De heer Van der Zee (kvp) vond het nog te vroeg voor het voorstel en wilde dat behandelen met het decentralisatie-rapport in de komende zomerzitting. De heer Roorda (onafh. comm.) oordeelde, dat de belofte even heilig was als de eed en bestreed de opvatting van de CPN Sta- Melsje gedood op onbewaakte overweg. Toen de electrische trein uit Oudenbosch de onbewaakte overweg naderde in ’t Groe- newoud, stak plotseling het 9-jarig doch tertje van de fam. Adr. de Hoon per fiets de spoorwegovergang over. Het kind werd gegrepen en op slag gedood. Eens per eeuw. In Wanneperveen (bij Giethoorn) heeft de jager R. Kiekebos een wild zwijn neergelegd. Het is bijna een eeuw geleden, dat dit in deze streek ge beurde. Uitbreiding Dieseltractie. Op de baan vakken AlkmaarDen Helder, Harlingen- Leeuwarden en Groningen-Winschoten zijn Dinsdag dieseltreinen in gebruik genomen. Op de baanvakken Nijmegen-Dordrecht en Amhem-Wintersw|jk zjjn de diensten met dieseltractie aanmerkelijk uitgebreid. Gistermiddag 4.15 uur is de „Flying En terprise” gezonken. Kapitein Carlsen en stuurman Dancy waren half vier reeds van boord gegaan, daar de toestand onhoud baar bleek. Gisteravond kwamen ze per „Turmoil” behouden te Falmouth aan. Vannacht bleven ze aan boord van een torpedojager om uit te slapen. De „Flying Enterprise” had voor 8% mil lioen vracht aan boord, voornamelijk auto’s en kunstschatten. De commissie bestond uit de heren v. d. tenleden, o.a. met een citaat van Stalin uit Berg (arb.), mr. Haan (a.r.), mr. Hanne- het politieke maandblad van de CPN van 1 ma (c.h.), mr. v .d. Veen (v.v.d.) en Tj. de December jongstleden. i Jong (k.v.p.) Voor het adres zie hiernaast.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1