KRIS-KRAS door Nederland DUITSE BONDSDAG WIL WEST-EUROPESE SAMENWERKING ós hjoed to sizzen Onder de dreiging van Stalins dood Youth For Christ Amsterdammer pleit Berooid Engeland spreekt toch nog een woordje mee in de internationale politiek Installing Fryske kunst Blhaidens goedkarring fan de rie sil an- komme simmer yn it stêdshüs to Boalsert wer in ütstalling hélden wurde. Hoewol it mooglik wie ek in Gelderske of seis In- gelske ütstalling to hélden, docht de kul- turele kommisje it ütstel dit jier to kom men mei In ütstalling fan Fryske byldzjen- de kunst. Alia zij gedankt Faroek heeft een zoon Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen Jorwerds historie herhale zich niet voor Fedde Schurer No. 5 48e Jaargang Vrijdag 18 Jan l952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward van Buitenlands Overzicht i i VeuchQnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs12 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Vervolg op pag. 2, 2e kolom een t Sigarettensmokkel op Nederlands schip. Het Nederlandse schip Friesland heeft als smokkelschip gefungeerd. Douane-ambte- naren in Stavanger namen 28000 sigaret ten in beslag. Abnormaal hoge vlsprtfzen. Door de gerin ge aanvoeren wegens het slechte visweer, zijn te Umuiden de noteringen voorname lijk die der rondvissoorten, tot een abnor- Heerenveen, die het Fries niet in de zit tingszaal wenste, door de politierechter te Leeuwarden werd veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk, heeft deze keuze gedaan in vriendschappelijk overleg met zijn eerste verdediger, mr D. Okma te Leeuwarden. Mr Herzberg is in journalistieke en lite raire kringen een bekende figuur. Hij is o.a. redacteur van „De Groene Amster dammer” en zijn roman „Amor Fati” werd door de regering bekroond. Al to goed is oarmans gek! Better, leau ik, is ’t: oarmans spek. t t r Tocht is oan skilderwurk, byldhouwurk, ensfh. De ütstalling, dy’t nei alle gedach ten op Moandei 23 Juny mei in kunstjoun iepene wurde sil, stiet ünder auspiciën fan it boun fan Fryske kunstners. Ek sil dit boun in priisfraech ütskriuwe ta it Ant werpen fan in affiche. Abonnementsprijs Hotelgast overleden door vergiftiging. In Hotel Kerstholt te Groningen is een hotel gast overleden aan gasvergiftiging. De man had op zfn kamer zelf de gaskachel aangestoken. Vermoedelijk is de kachel weer uitgegaan, maar is de kraan blijven open staan. Na twist er van door. Wegens onenigheid met een onderwijzeres zijn twee 12-jarige jongens uit Akkrum lopend en liftend de wijde wereld ingetrokken; hun wereld was echter niet wijder dan tot Meppel, want daar maakte de politie een eind aan de reis. Europa, en deze drie machten werken dan weer samen in het Noord Atlantisch Pact, dat Churchill zich ook uitgebreid denkt tot een gemeenschap van naties, maar minder sterk dan de landen van een federatief Euro pa. Wat Ook bijeenkomst te Workum. De Nederlandse Youth for Christ bewe ging hoopt ook in Workum een rally te beleggen. Het Amerikaanse echtpaar Do minee en Mevrouw Reinhold en Helen Barth zullen aan deze bijeenkomst hun medewerking verlenen. Reinhold Barth is een Amerikaans predi kant en diende onder meer de grote „Cal vary Church” in Kalamazoo, Mich., waar van een groot deel der leden behoren tot de Nederlandse stam in de Verenigde Sta ten. In drie jaar tijds steeg de zendings- begroting van deze gemeente van 7000 tot 15000 dollar per jaar onder zijn leiding. Twee jaar geleden heeft hij zich echter vrij gemaakt om het Youth for Christ- werk in Duitsland te gaan stimuleren. Anderhalf jaar lang is hij gescheiden ge weest van zijn vrouw om dit werk in Duitsland op te bouwen tezamen met de Duitse leiders. Verleden jaar September heeft mevrouw Barth zich echter bij hem gevoegd om hem in zijn werk te assiste ren. De naam Reinhold Barth heeft zowel in Amerika als in Duitsland een bekende klank gekregen door het grote aantal jeugdbijeenkomsten, die hij heeft geleid en ook is hij geen onbekende in Engeland, Italië, Zwitserland en Frankrijk. Dit zal de eerste maal zijn, dat Ds. Barth in Ne derland zal spreken. Mr Abel J. Herzberg te Amsterdam zal verdediger zijn van de journalist Fedde Schurer te Heerenveen, wanneer diens zaak binnenkort, waarschijnlijk in Februari zal worden behandeld voor het Gerechts hof te Leeuwarden. De heer Schurer, die 16 November j.l. we gens belediging van de kantonrechter te De Staatssecretarissen Götzen en Blom hebben Maandag avond een receptie gegeven in „de Wittebrug” in Den Haag ter gelegenheid van de onder- handelingen die Dinsdag zijn begonnen met de Indonesische delegatie van prof. Supomo. Prof. Supomo en Min. Stikker op de receptie in gesprek. Voor de goede orde vestigen wij er de aandacht op, dat degenen, die op grond van hun inkomen in 1951 en in verband met hun kindertal fhenen voor het jaar 1952 in aanmerking te komen voor Kin derbijslag Kleine Zelfstandigen, een daar toe strekkende aanvrage bij de Raad van Arbeid kunnen indienen. Zjj, die over 1951 reeds kinderbijslag ge noten, behoeven dit niet te doen, daar zij rechtstreeks van de Raad van Arbeid be richt gekregen hebben. Met onverwacht grote meerderheid 81 stemmen heeft de Duitse Bondsdag het plan Schuman in tweede lezing aangenomen en daarmede „ja” gezegd ten opzichte van de West-Europese samenwerking. Alleen de socialisten, de communisten en enige uiterst rechtse afgevaardigden stemden tegen. De socialisten bestreden het plan niet alleen om dat zij vreesden dat het de éénwording van Duitsland in de weg zou staan, dus West- Duitsland voor goed van Oost-Duitsland zou vervreemden, maar ook omdat het ’t Duitse bedrijfsleven eigenlijk splitst in een stuk dat in een West-Europese gemeenschap is opgenomen en een ander deel dat onder nationaal beheer blijft; hoe licht kan het internationaal beheerde deel, dus de kolen en ijzereconomie gebruikt worden om het overgebleven nationale deel te worgen ten bate van andere bij het Schumanplan aange sloten landen, waarbij de Duitse tegenstem mers uiteraard het oog hadden op de Franse staalindustrie. Van regeringszijde werd toe gegeven dat er moeilijkheden voor alle be trokken landen zouden ontstaan als de samen werking tot het plan Schuman bleef beperkt, doch men moest dit als een begin zien van een totale economische samenwerking, waar naar al de deelnemers dienden te streven. Dat zal bij de huidige noodtoestand ook wel moe ten en niet alleen de direct bij het plan Schu man betrokken landen zullen het moeten doen maar alle Europese naties. Zoals het nu gaat, tracht het ene land zijn nood op het andere af te wentelen, men wil wel zo groot mogelijke uitvoer naar andere landen, maar het liefst een zo gering mogelijke hoeveelheid goederen zelf uit die landen toelaten. king er aan te geven om met Amerika een strakkere politiek tegen de rode Chinezen te voeren en zou Truman bereid zijn wanneer deze Chinezen inderdaad de opstandelingen in Indo China en Malakka meer hulp gaan bieden, de Fransen en Engelsen ook meer met Amerikaanse hulp ter zijde te staan. De Fransen zijn met deze toezegging Truman zinspeelde er ook op in zijn jaarlijkse boodshap aan het Congres, waarin overigens sterk de nadruk werd gelegd op de enorme versterking der Amerikaanse defensiemidde- len tegen de communistisch bedreiging nogal in hun nopjes, maar de Amerikanen zijn uiteraard helemaal niet te spreken over de Franse kabinetscrisis, welke nog niet is opgelost en vele beslissingen vertraagt, al De Herv. Kerk te Piaam door Monumentenzorg vergeten. Dat hebt U kunnen lezen in een onzer dagbladen. Dit is jammer, heel jammer zelfs. Temeer, dat het hier een pracht cul tuurmonument betreft, daterende uit de 12de13de eeuw. Dit Romaans zaalkerkje komt in een zeer critiek stadium te verkeren. Door de kerk voogdij is op verschillende instanties een beroep gedaan, medewerking gevraagd de ze kerk voor de verdwijning te willen be waren. Eindelek heeft monumentenzorg zich over dit waardevol monument ontfermd. Maar helaas, het kwam onderaan op de voorlo pige lijst. Ondanks alle geschrijf en ge praat met Den Haag, om geld los te krij gen, werd ons dringend verzoek afgewe zen. Alles is bestemd voor defensie. Nu de oorlogsgod alles opeist, is er geen denken aan naar onze noodkreet uit Piaam te luis teren, om onze kerk, alstublieft voor ver der verval of instorting te bewaren. De kosten der restauratie zullen minstens f 23000.bedragen. In verschillende bladen heeft de kerkvoogdij een beroep gedaan op Mevrouw Helen Barth, die een zeer lage alt (een z.g. contra-alt) heeft, is haar mu zikale loopbaan begonnen bjj enkele zeer bekende dansorkesten in Chicago als blues singer en lady-crooner. Nadat zij echter in aanraking was gekomen met het evangelie van Jezus Christus en haar leven volko men aan God had overgegeven, begon zU te zingen in jeugdbijeenkomsten en gees telijke programma's voor verschillende Amerikaanse radiostations. Reeds vier jaar lang behoort zjj tot de staf van WMBI en heeft twee eigen programma’s over de twee zenders van dit station. Ook worden deze programma’s gerelayeerd over de sterkste zender van Hawaii. Buiten deze radio-uitzendingen is haar stem over ge heel Amerika bekend geworden door mid del van gramofoonplaten. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het kader van Youth for Christ Nederland, de Hollandse afdeling van deze grote inter nationale, interkerkelijke jeugdbeweging, die zich ten doel stelt het aloude eenvou dige evangelie te brengen als een ant woord op alle problemen in ons leven, ook in deze tijd. Youth for Christ werkt reeds in 78 landen en heeft als president Dr Bob Cook, terwijl de heer Henk van der Brink uit Bloemendaal de voorzitter voor Neder land is. Churchills bezoek aan Washington overigens betreft, veel nieuws hebben we daarover nog niet gehoord, doch terwijl we dit schrijven is het tweede overleg met Tru man, nadat Churchill een bezoek aan Canada had gebracht, aan de gang. Churchill verleng de zijn reis met vier dagen. Wel is de alge mene indruk dat getracht zal worden de En gelse en Amerikaanse politiek over de gehele wereld wat meer gelijk te schakelen. Zo zou Engeland, als rood China niet intoomde, bereid zijn desnoods de erkenning van Pe- C ommis si e van ministers Zo hebben de 18 Marshall-landen, verenigd in de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) een commissie van vier ministers ingesteld (Frankrijk, Duits land, Engeland onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Stikker) om een plan uit te werken voor een snelle verhoging van hun kolenproductie. Hoezeer die verhoging nodig is blijkt uit het feit dat deze 128 lan den in het jaar 1951/52 700 millioen dollar zullen moeten besteden aan de invoer van Amerikaanse kolen, terwijl voor de tweede wereldoorlog Europa geen kolen uit Amerika behoefde te betrekken. De oorzaken zijn vele, de snelle uitbreiding der industriële produc tie vraagt meer kolen, maar er is ook een groot tekort aan mijnwerkers, alleen West- Duitsland zou er nog 30.000 kunnen te werk stellen, ook Engeland zou er heel wat meer kunnen gebruiken en daar werkt men in de mijn-industrie ook maar 40 uur per week (in Nederland 46 uur). Gebonden aan Europa De Engelsen zullen nimmer dat vasteland van Europa kunnen prijs geven, omdat het hun eerste verdedigingslinie is maar ze zullen j er ook nooit zo innige betrekkingen mee aan- 1 gaan dat hun het recht wordt ontnomen zelf I te bepalen welke krachten zij ter beschikking van die eerste verdedigingslinie willen stel len. Want dat zou hun buiten-Europese ver plichtingen, d.w.z. de verplichtingen jegens het Gemenebest kunnen schaden. Churchill zei het dezer dagen te Ottowa in een rede heel duidelijk: „Engeland zal zonder dat het een deel van een Verenigd Europa wordt, te zamen met Amerika schouder aan schouder naast het Europese leger en zijn Duitse ele menten staan.” Men ziet het: drie machten dus: Engeland, Amerika en een Verenigd maal hoog peil gestegen. Engeland Vraagt men zich af waarom het kennelijk zo berooide Engeland toch zoveel meer in de internationale politiek heeft in te brengen de onderhandelingen van Churchill te Washington spreken daar ook van dan enig ander Europees land, dan is het ant woord dat het dit nog altijd dankt aan zijn positie als centrum van het Britse Gemene best. Alleen op deze basis kan Engeland op gelijk niveau met de Ver. Staten spreken. Amerika heeft zijn politiek te richten op de defensie van heel de wereld, en wil het dat met succes doen dan heeft het daarbij de steun nodig van de delen van het Britse Ge menebest die over heel die wereld verspreid Dit kan niet Deze politiek moet voeren tot de ondergang van allen in dit berooide Europa, waar zefs het vroeger zo welvarende Engeland aan de grond geraakt is, zodat de landen van het Gemenebest deze week in Londen bijeenkwa men om maatregelen te beramen het sterling- gebied het hoofd boven water te doen hou den. Ook daar waren leuzen als „verhoging der productie en van de uitvoer”, „verlaging van de invoer” schering en inslag. Als di recte maatregel schijnt de devaluatie van het Engelse pond tot het peil van het Australische pond d.w.z. van 2.80 dollar tot 2.24 dollar overwogen te worden, maar uiteindelijk komt het toch maar hierop neer, dat met uitzonde ring van slechts enkele landen, er een gebrek aan koopkracht in schier heel de wereld is, dat zeer aanzienlijk vergroot wordt door de lasten der bewapening en dat zich moet uit drukken in een verlaging van het levenspeil bij alle betrokken volken. Het enige wat men daartegen kan doen is zo hard mogelijk wer ken op een zo sober mogelijk levenspeil en samenwerking van die landen welke in het zelfde schuitje zitten. Papieractie bracht f 1000 op. Aan de pen- ningmeeaster van het te stichten Prot. Chr. ziekenhuis voor Zuid-West-Friesland, kon als gevolg van de papieractie van de afdeling Sneek van de Chr. Nat. Werk mansbond een bedrag van rond f 1000. worden overgemaakt. Oude centen en dubbeltjes blijven. Oude dubbeltjes en oude centen blijven voorlo pig nog wettig betaalmiddel. Aanvankelijk is overwogen, deze munten met ingang van 16 Januari uit de circulatie te nemen, door ze ongeldig te verklaren, maar later is de Rijksmunt om vele redenen op dit voorne men teruggekomen. Auto vol bontjassen In brand. Tengevolge van het vlamvatten van benzine is op de Bosscheweg te Tilburg een vrachtauto, volgeladen met bontjassen voor een vei ling, in brand gevlogen. Omwonenden snelden onmiddellijk te hulp, doch zjj kon den niet beletten, dat het voorste deel van de wagen geheel uitbrandde. De brand werd ontdekt door een passerende automobilist, die de bestuurder waarschuwde. Einde distributie olie. Van 16 Januari af konden gasolie, dieselolie en huisbrandolie vrij worden verkocht en gekocht. De dis tributie is opgeheven. Dure vergeeachtigheid. Maandagmorgen maakte iemand uit Sneek, alvorens met de trein te vertrekken, even gebruik van de openbare telefooncel voor het station der Ned. Spoorwegen in zijn woonplaats. HU zette zUn actetas, inhoudende veevoeder- toewUzingen met een gezamenlijke waarde van ongeveer f 12000, naast zich neer, maar vergat deze mee te nemen toen hU de cel verliet. Enige ogenblikken later miste hU de tas. HU snelde naar de cel te rug, maai- toen was de tas met de kost bare inhoud reeds verdwenen. Sigarenfabriekjes aan de kant? Door de overheid en de vakgroep van de sigaren fabrieken wordt een plan besproken om tot sanering van de sigarenfabricage te ko men. Hierdoor zouden dan vijfhonderd fa briekjes verdwU'nen. Dit wil men bereiken door z.g. „uitverkoop” van een aantal klei ne fabrikanten. Utrechts raadslid gearresteerd. In Utrecht is nogal enige beroering gewekt door de arrestatie van het raadslid mr J. W. A. van EUkelenburg. HU zou zUn aangehouden ter zake van schuldheling. BU de Utrecht se balie had hij een minder goede naam. Bij herhaling heeft hij zich bU de Deken of bij de Raad v. Toezicht van de Utrecht se balie moeten verantwoorden. Honderd één saluutschoten deden Woens dag in het prille morgenuur het Egypti sche volk kond, dat koningin Narriman het leven had geschonken aan een welge schapen zoon. Een verheugde Faroek, die zUn hartewens, een troonopvolger, in vervulling had zien gaan, noemde het borelingske naar zijn grootvader Ahmed Foead, en gaf hem aanstonds de titel van prins van de Said (de Said is het gehele deel van Egypte ten Zuiden van Cairo). Toen de hofarts, dr Abbas el Kafrawy, de koning de verheu gende tijding had gebracht, was op Fa- roek’s gezicht een blijde glimlach versche nen en zyn lippen prevelden: „El hamdoel, Hlah, Alia zU gedankt”. Het kind lijkt sterk op zijn vader deelde dr Abbas, die de titel van Pasja kreeg, aan de pers mede. Het is goed gebouwd en weegt drie en een halve kilo. Moeder en kind maken het goed. De hofarts werd bUgestaan door een Britse en een Zwit serse verpleegster, zuster Anne Cherm- side en zuster Jeanette de Meier. De be valling had om 8.20 uur Woensdagmorgen plaats. 200 varkens afgeslacht. Op een proefboer- derij yan de L.L.T.B. in Boesel is bU enkele varkens de gevreesde vlekziekte geconsta teerd. De gehele varkensstapel ruim tweehonderd stuks is afgeslacht ten ein de dit selecte bedrUf weer geheel smetvrU te maken en eventueel een nog grotere schajdepost te voorkomen. Gouden miskelken uit kerk gestolen. Uit de sacristie van de R.K. noodkerk te Door nenburg in de Over-Betuwe zUn twee gou den miskelken gestolen. De dader heeft zich vermoedelUk op een avond laten in sluiten. HU moet goed op de hoogte zUn geweest van de situatie. Met een sleutel die in een Iade werd bewaard, heeft hU de kluis, waarin de beide kelken zich be vonden, geopend. De sleutel is meegeno men. De dader heeft de kerk kunnen ver laten door een ruit in te slaan. Slapende inbreker. Surveillerende politie agenten vonden te Amersfoort slapend in een lege autobus de 20-jarige Rotterdam mer A. v. d. G., die sinds enige tijd werd gezocht als verdacht van inbraak. Hij deed ook aan uitbreken, want enkele weken ge leden is hU na aanhouding te Amsterdam daar uit een cel van een der politiebureau’s ontsnapt. Ook in Den Haag zocht men hem voor gepleegde inbraken. Niet in de houding. Te Heerlen hebben enige politie-agenten niet in de houding gestaan tUdens het Wilhelmus: zU wilden een club bridgers, die nog feestvierden, na het tUdstip dat de vergunning verviel, naar huis sturen, maar een der aanwezigen ging aan de piano zitten en zette het volkslied in. Allen vielen in, maar de agenten sloe gen de klep van de piano op de vingers van de pianist dicht. De bridgers zUn er nog kwaad om, aldus het Parool. Oorlog gaf opdracht aan 15 fabrieken. Ten behoeve van het bouwen van kazernes heeft het ministerie van Oorlog opdrach ten verstrekt voor het leveren van beton- waren aan 15 fabrieken, waarvan er vUf zUn gevestigd in Alphen a. d. Rijn. Toezicht op het credietwezen. Het wets ontwerp toezicht credietwezen is door de Eerste Kamer met 28 tegen 14 stemmen aangenomen. Vóór stemden de fracties der KVP, PvdA en CPN. Tegen die der AR, CH en WD. Witte mol gevangen. Door de landbouwer Schotsman uit Vorden is een mooie witte mol gevangen. Dit is een zeer zeldzame vangst. Politie kwam met bakfiets. Vermomd als twee expediteurs kwamen twee Haag se rechercheurs compleet met bakfiets en overalls te Den Haag de Sirtemastraat in rijden, waar zich een soort Germaanse dobbelplaats aan het ontwikkelen is op de openbare weg. Acht mannen werden ge arresteerd. Eenmaal tot de dobbelende mannen doorgedrongen werden de dobbe laars bU verrassing genomen en toen deze verwarring in him rUen eenmaal was ge sticht, kon de politieversterklng, die elders achter de hand was gehouden, gemakke- lUk de vereiste assistentie verlenen. liggen: Engeland zelf, Canada, Nieuw-Zee- land en Australië, Zuid-Afrika, om niet te spreken van India, dat een nogal af gedwaald lid van het Gemenebest is en een neutrali teitspolitiek voert. Daarom stellen de Ver. Staten prijs op samenwerking met Engeland, en omgekeerd voelt Engeland in een hecht bongenootschap met de Ver. Staten een be veiliging van de belangen van het Gemene best, welke een zeer innige binding aan het Europese vasteland het niet bieden kan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1