OEFENINGEN IN GEALLIEERD VERBAND IN DUITSLAND STORM OP ZEE: SCHEPEN IN NOOD OOK EERSTE KAMER AANVAARDT CREDIETCONTROLE PARTIJ VAN DE ARBEID MOEST PARTIJ VAN DE VRIJHEID HETEN Martinytoer Fan de 1 48e Jaargang No. 6 Dinsdag 22 Jan. 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward s üs hjoed to sizzen Nieuwe argumenten bleven uit Twee mensenlevens verloren Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Het belang van de „werkgemeenschap' nader toegelicht Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m Giro 87926 Voor f 1.kans op gratis varende vacantie Door het comité „Onze Marine” worden in 1952 voor de zevende maal Instructie ve Schoolreizen en een Varende Vacantie- vloot georganiseerd, waarby aan jongelui tussen 12 en 18 jaar gelegenheid gege ven wordt gedurende een week (van Maan dag tot en met Zaterdag) varende te kam peren. Hwat hat Gabe Skroar KAMEROVERZICHT. 4 >55 G Tj. de J. Bolswards Nieuwsblad Felle tegenstanders De tegenstanders trokken echter nog vrij sterk van leer. De heer De Wilde (a.r.) bijvoorbeeld verweet de Minister, dat hij zijn oppermacht in een wet wenste vast te leggen en dat hij vlak voor de verkie zingen wil voldoen aan een socialisti sche hartewens. Uitvoerig bestreed hij des Ministers politiek. Tal van fouten somde hy op, voornamelijk dat ons volk door de schijnpolitiek van de regering op veel te grote voet heeft geleefd. Overigens had de heer de Wilde die ook Minister van Financiën is geweest respect voor onze bewindsman, die naar zijn mening één fout heeft, n.l. niet te willen luisteren naar wetenschappelijke critiek en die daardoor zijn eigen feilen niet ziet. „Hij weet het en hij alleen”, zo besloot deze militante afgevaardigde. De heer Pollema (c.h.) was beslist niet veel milder. Hij kwam behalve met za- keljjke critiek welke we niet zullen vermelden omdat zy bekend Is uit de de batten In de Tweede Kamer ook met politieke argumenten om het wetsontwerp te bestraden. Wij hebben thans een ka binet op brede basis, zo zeide hy. Vier partijen nemen er aan deel. Dan mag een Minister geen wetsontwerpen Indienen, die slechts door de smalle basis de k.v.p. De laatste dagen hebben heel wat schepen met de storm te kampen gehad. Vooral rond Hoek van Holland spookte het ge ducht. De sleepboot Ganges van L. Smit en Co’s Internationale Sleepdienst, die sinds Vrij dagmorgen pogingen in het werk stelde de voor de Nieuwe Waterweg in nood ver kerende, onder Panamese vlag varende, Merope hulp te bieden, is Zaterdagmiddag kort voor half drie in aanvaring gekomen met de sleepboot Witte Zee van dezelfde sleepdienst. Beide boten werden onder de zeer ongunstige weersomstandigheden een speelbal der golven. Onmiddellijk zijn daar op van Hoek van Holland de reddingboot President Jan Jels en de sleepboot Hudson ter redding uitgevaren, terwijl ook de red dingboot Koningin Wilhelmina uit Stellen dam vertrok om assistentie te verlenen. Het is laatstgenoemde boot gelukt bijna alle opvarenden van de Ganges en de Witte Zee over te nemen, doch de President Jan Jels werd nabij de Maasvlakte door een zware grondzee gegrepen en op één kant geworpen. Toen deze reddingboot weer in haar normale positie was teruggebracht, De voorstanders Ook de voorstanders waren niet in staat nieuwe perspectieven te openen. De heer Regout (k.v.p.) klampte zich vast aan de tijdelijkheid van deze regeling, terwijl de socialistische afgevaardigde Van Tilburg deze materie veel liever definitief zag ge regeld. Hoe het zy, belden waren van me ning, dat een toezicht op het credietwe- it op dit plak en op dizze wize sein is, hwant sünder mis sille hiel hwat minsken tinke as Mefrou Sikkes. Ik siz dêrmei net, dat ik it mei har iens bin. Dat soe ik pas sizze kinne, as hja konkreet oanjaen soe, hwer’t by har de reade streek bigjint. Ik lit dat op lt eagen- blik rêste. Dat sil fansels bliken dwaen. Mar de greate fortsjlnste fan dizze wurden is, dat hja lepenllk wize op in gefaer, dat ek neffens myn bitinken tige reëel is. Der binne baes-mannen yn de Fryske striid, dy’t dit net sjogge en aloan skerpere wa pens brüke om har idealen to birikken. En lt gefaer, hwat hja blykber net sjogge is dltte, dat de goedmienende en goedwol- lende lju to folie by harren binefter bliu- we en de oare kant ütgean. Yn eltse bi- weging moat forbftn bliuwe tusken de He ders en de folgelingen. Rinne de earsten to hurd, dan bliuwt it leger to folie efter en sakket Of. Dat jildt foar eltse geastlike striid like goed. Der is safolle forskaet fan minsken en ka rakters, der is safolle forskil yn omstan- nichheden, dat men each hawwe moat foar de variaesje yn it libben. Alle forsearring kriget needsaeklik reaksjes. Allinnich de lju oerstjügje, dat bringt in saek fierder. En om de lju oerstjügje to kinnen, moat men tiid en omstannichheden yn acht nim- me. In bulte propagandisten meitsje de saek, hwerfoar hja stride de lju tsjin, hja komme altiten mei har houten hynderke oandraven en sjogge net, dat hja earder de bigjinnende sympathy forbalje as grea ter meitsje. De minsken hawwe ornaris in hekel oan maniakken, dy’t mar ien striid- kreet hearre litte to pas en to ünpas. Mei dizze wierheit hat elk to krijen, dy’t in goed ding foarstiet. Sawol pastoar as dümny, drankbestrider as sportman, frysk strider en douwefok- ker rinne hjirop stomp as hja gjin each hawwe foar de minsklike natuer, sa’t dy nou ienkear is. Dit is gjin smoesje of dead- dwaender foar lakse en bange lju, mar in stik libbenswiisheit en de Fryske striders sille goed dwaen de wurden fan Mefrou SikkesHartelust yn har op to nimmen. Dy’t lt goede sied ütsiedzje op mannich terrein fan it kulturele en sosiale libben, moatte fortrouwen hawwe en geduld, sille se op den dür it hert en de meistimming fan de minsken net forspylje. zen in deze tfld noodzakeltfk la om de in vesteringen in de hand te houden. De oude traditionele middelen gaan nu niet ver genoeg meer. Minister Lieftinck had het dus niet moeilijk. Uitvoerig bestreed hfl de gedachte, dat aan dit ontwerp socialis tische tendenzen ten grondslag liggen. Hjj was verheugd, dat de behandeling van dit ontwerp, plaats heeft op een moment, waarop de positie van ons land belang rijk is verbeterd. De debatstand bij de Europese Betalingsunle is n.l. dezer da gen omgeslagen in een creditstand. kwam men tot de ontstellende ontdekking dat de 33-jarige schipper A. Brinkman overboord was geslagen en in de vliegende storm door de wilde golven was meege sleurd. De Merope, de bjj Hoek van Holland ge strande Panamaes, ligt nu veilig en wel in de Waalhaven te Rotterdam. Nadat Vrij dag tijdens hevige storm de sleepboten Ganges en Witte Zee het vergeefs pro beerden en zelf in moeilijkheden geraakten, lukte het Zaterdagmorgen bij kalmer weer aan de sleepboot Holland II van Doeksen op Terschelling een tros naar de Merope over te brengen. Even later bracht ook de sleepboot Hudson van L .Smit en Co. verbinding tot -stand. Zaterdagavond zijn zij er gezamenlijk in geslaagd de Merope binnen de pieren te slepen. Ook de sleepboot Witte Zee, die, evenals de Ganges, Vrijdag een tros in de schroef kreeg en hulpeloos werd, is Zaterdagavond door de kleine Blankenburg binnen de pie ren gesleept. De Ganges zit nog steeds vast maar is ge heel verlaten. De redders van de President Openingswoord. Dit samengaan van belijders van humanis ten en kerkmensen, van protestant en ka tholiek, is geen bewijs van zwakheid, al dus de heer de Loor in z’n openingswoord, maar een levende kracht. De doorbraak is in de grond een opgeheven teken voor de confessionele partijen. In de komende tijd zal er in Nederland een sterke stormloop op de PvdA worden gedaan en zal in de propaganda van het confessionele kamp ’t spook van het staatssocialisme worden op geroepen, enkel omdat men zelf geen con structieve politiek voert. Zouden de boeren echter de tijd van voor 1940, de „vrijheid van de wildernis” terugwensen? De PvdA belemmert de echte vrijheid niet, allerminst de Christelijke vrijheid. De Chr. vrijheden zijn in de hand van de PvdA vol komen vrij. gevechtsgroep zijn 37 dagen voor de sol daten en 54 dagen voor de officieren en on derofficieren uitgetrokken. Het Ingewerkt zijn van elke staf afzonder lijk en het op elkander Ingespeeld z(jn van de staven onderling is één der belangrijk ste factoren om in divisie- en hoger ver band te kunnen optreden. Daarom zullen in het tijdvak der herhalingsoefeningen de legerkorpsstaf, de belde dlvlslestaven en de regimentsstaven als zodanig worden ge oefend. Deze oefeningen zijn zo opgezet, dat de bevelvoering van het gehele leger korps in werking treedt. In verband hiermede is de duur der herha lingsoefeningen voor deze staven (met de bijbehorende verbindingsafdelingen) gesteld op 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor de officieren en onderofficieren. De mogelijkheid bestaat dat, ongeveer te gelijkertijd met de 2de Divisie, een aantal onderdelen van de 1ste Divisie wordt opge roepen. Hierover wordt nog nader beslist. „We moeten ernstig onder ogen zien waar het om gaat en er voor zorgen, dat we in de naaste toekomst een zo goed moge- Ijjke verdediging opbouwen”, aldus minis ter Staf op een persconferentie. Met deze woorden motiveerde hfl de lange herhalingsoefeningen van dit jaar, die voor enkele onderdelen een tijdperk van 85 da gen zullen beslaan. voorts vertoont het schip hier en daar ern stige deuken. Vrijdagmiddag om ongeveer 12 uur is de 35-jarige gehuwde kwartiermeester P. v. d. Horst uit Voorschoten overboord geslagen. Zondagmiddag, volkomen onverwacht, was er weer alarm in Hoek van Holland. De reddingboot „President Jan Jels” moest er weer uit, want de kustvaarder Globe lag met zware slagzij voor de monding van de Nieuwe Waterweg. Door een deel van de deklast overboord te gooien, kon men op de Globe echter de 'situatie tijdig verbete ren. Jan Wiersma, die Vrijdagavond naar Stel lendam waren gegaan, hebben kans gezien kapitein Ben Weltevreden en de marconist Het Hart, die waren achtergebleven, aan boord te nemen. De strijd, die door de Panamese kapitein van de Merope werd uitgelokt, toen hij Donderdagmiddag aanvankelijk de hulp van de kleine sleepboot Blankenburg wei gerde, is gestreden. En in Hoek van Hol land rouwt men om de dood van redder Arie Brinkman, wiens lichaam intussen is aangespoeld. In Stellendam ligt de reddingboot Wilhel mina met een geschonden neus. Op de zandplaten ten Zuiden van de Nieuwe Wa terweg is de Ganges achtergebleven. Maar de anderen hoewel ook gehavend zijn veilig binnen. De Koningin en Prins Bernhard hebben ’n telegram gezonden aan de weduwe van schipper A, Brinkman van de reddingboot President Jan Jels, waarin zjj hun deelne ming betuigen. De torpedobootjager Piet Hein, die Vrij dagmorgen naar Korea vertrok, is Zater dagmorgen met een ernstige ravage aan boord in Den Helder teruggekeerd. Drie sloepen zijn door de storm totaal versplin terd, de reling is zwaar beschadigd en Het was slechts een gering aantal bezoe kers (buiten het koor pl.m. 100 man) dat Gedeputeerde De Loor Zaterdagmiddag ’t welkom toeriep in de passend met rode bloemen versierde Doelezaal. Het gewest Friesland van de P. v. d. A. had n.l. te Bolsward een voorlichtingsdag georgani seerd, voornamelijk met het doel te laten zien hoe in de P. v. d. A. een ieder socia list zich thuis kan voelen. Daartoe werd dan ook het woord gevoerd door een recht zinnig protestant, een Rooms Katholiek en een buitenkerkelijk humaniste. Hwat bringt in hear Fan wyn en fear Yn ’t nést? Wynaejjen op syn bést! Namens de Protestantse werkgemeenschap sprak de heer Scheps, lid der Tweede Ka mer. Spreker had op een onlangs gehouden weekend het verwijt gehoord, dat de PvdA nu ze humanisten, R.-Katholiken en Protestanten herbergt, en voor deze groe peringen werkgemeenschappen binnen de partij heeft gesticht, langs een achterdeur weer heeft binnen gehaald, wat men ge zegd heeft door de voordeur te zullen uit bannen, n.l. het systeem van de z.g. drie zuilen. Spreker stelt zich in verband hiermede de vraag of het behoren tot een bepaalde ker keiyke gezindte automatisch het behoren tot een bepaalde politieke party met zich mee zou brengen, i.c. of een kerkeiyke scheuring ook noodwendig een politiek chisma tot gevolg moet hebben. Hoewel er leden van de Geref. Kerk o.h. Art. 31 K.O. geweest zyn, die gemeend hebben op grond van hun kerkélijk sepe- ratisme tot nieuwe partyformatie te moe ten komen, gaat in het algemeen deze stel ling niet op. Het tegendeel is waar. Bijna nergens gaan kerk en partij santen. De a.r. party bevat (te) by'v. zowel Doopsgezinden, Gereformeerden, Hervormden (Gerefor meerde bonders vooral) als Christelijk Ge reformeerden en zou volgens een uitspraak van wyien Coiyn ook best orthodoxe joden tot zyn leden kunnen rekenen. Zo is het ook met de andere partyen. Trouwens hetzelfde wat voor de kerkeiyke groeperingen geldt, geldt ook voor de on- kerkeiyke. De ene humanist vindt zyn plaats op grond van zyn humanisme terug in de PvdA, de ander in de VVD. Wil men kerkeiyke groeperingen toch „vangen” in één en dezelfde politieke par ty, dan heeft dit grote spanningen ten ge volge. Niet in bijzaken, maar op werkeiyk belangrijke punten staan partijgenoten uit de confessionele partijen vaak tegenover elkaar als water en vuur. Wij trekken geen zuilen op aldus de heer Scheps, maar rammelen evenmin met eeu wige ordinanties. Misschien zal eens de harde noodzaak de Christenen allen teza men drijven in één party, zolang echter ar en ch nog rustig naast elkaar blijven voort leven, is er van die noodzaak nog geen sprake. Natuuriyk hebben kerk en politiek met elkaar te maken, maar niet in de zin van: „Wie voor Jezus Christus is, stemt Jan Schouten, Amen”. Van die kerkdien sten verlos ons Heer, zei spreker, die wees op het Engelse voorbeeld, waar ook voor de verkiezingen bidstonden worden gehou den, maar in kerkdiensten, waar Labour en Conservatief en Liberaal broederlijk naast elkaar neerknielen. Het is niet waar, aldus spr.,dat onze party een standbeeld is voor de oude SDAP met een verfje van de PvdA er over, noch is het waar, dat wy de laatste priester zouden willen ophaij- gen aan de laatste darm van de laatste edelman. Werkelijkheid is, dat de verhouding tussen mensen van de meest uiteenlopende gods dienstige overtuiging in de PvdA om in troonredestyi te spreken van de meest vriendschappeiyke aard is. Namens de Katholieke werkgemeenschap TNAT ik In foarstanner wêze soe fan mear dames yn de polityk, soe ik net graech sizze doare. Net omdat dizze de mindere wêze soene fan de man, mar op hiel oare grounen. Op de measte oare libbensterrei- nen komme de eigenskippen fan de frou folie better ta har rjucht dan op it poli- tike erf. En praktysk haw ik ek mar yn in inkeld gefal sjoen, dat de frou har der thüs fielde. Yn de Steaten, mei syn mannichfAldige technyske en wettersteatkundige fragen is dat binammen net better. Allinnich der binne ütsünderingen, hwerby men tajaen moat, dat de saken der by winne. Sok in gefal die him okkerdeis foar, doe’t Mefrou SikkesHartelust fan Snits in wurdman- nlch sei oer it, jit altiten barnende pro bleem fan de Fryske saek. De sprekster sei, dat hja har oanslute by it forsyk oan de Keninginne om de eed yn it Frysk Oflizze to kinnen. Hja fielde har ien mei it Fryske folk en dat fielen wie de léste jlerren sterker wurden. Mar hja sei derby: „Ik wol op in bipaeld eagenbllk de fryheit hawwe om ek né to sizzen as it nel myn miening to fier giet mei dizze dingen. Ik wol fan it Frysk gjin öfgod meitsje,” sei se, „en ik haw it gefoel dat dit hjir en der dy kant ütgiet.” De iepenhertige en earlike wize hwermei dizze wurden sprutsen waerden, makken in djippe yndruk. Elts fielde, dat hjir de frou ütspriek, hwat mannich man for- swyde. Dat bliek wol, doe’t de hear Hu- malda üt namme fan de Chr. Histoaryske fraksje, forklearre, dat dit wurd alhlel mei har stAnpunt oerienkaem. De bin bliid, dat een meisje tussen 12 en 18 jaar aan te wyzen, die gratis gedurende een week mag deelnemen aan een Instructieve Schoolreis of de Varende Vacantlevloot 1952. Men wordt verzocht de bydrage per giro 172600 „Onze Marine” te Hilversum over te maken en op het girostrookje te*ver melden: Steun Jeugdwerk. en de p.v.d.a. worden aangenomen. Een redenering, die niet geheel opgaat, want de c.h.-Minister van Justitie was de twee de en laatste ondertekenaar van dit wets ontwerp. Zeer terecht merkte de Minister dan ook op, dat het Kabinet een eigen verantwoordeiykheid heeft en dat het geen verlengstuk is van de Kamerfracties. Zo heel vreemd is het betoog van de heer Pollema echter niet, want hy staat op het standpunt, dat de c.h.-Ministers In het volgende Kabinet niet meer mogen terug keren. Prof. Molenaar (v.v.d.) had ook ernstige bedenkingen. Het bedryfsleven moet han gen nu de regering haar macht gebruikt om vrije toegang op de kapitaalmarkt te verkrijgen. De Minister achtte hy echter zeer hoog. Er is voor hem dus sprake van een zakeiyk verschil van mening. In het beleid van de bewindsman zit een duide- iyke ly'n. Prof. Lieftinck is koppig om dat hy overtuigd is van de juistheid van zyn beleid, zo zeide hy. In 1952 zal een legerkorps van 2 divisies met een aantal legerkorpstroepen deelne men aan de manoeuvres, welke in Septem ber in geallieerd verband in Duitsland zul len worden gehouden. Deze divisies zyn de 2de en de 3de divisie. De 8de Divisie be staat uit de lichtlngsploegen 1950 II, 1951 I en 1951 n. Elke lichtlngsploeg vormt een regimentsgevechtsgroep, welke als zoda nig is geoefend. De ploeg 1950 n (de 31ste Regimentsgevechtsgroep), welke 1 Febr. a.s. met groot verlof vertrekt komt terug en wel 30 dagen voor de soldaten en 47 da gen voor de officieren en onderofficieren. De 2de Divisie bestaat uit dienstplichtigen, die in Indonesië hebben gediend. Een deel daarvan, de 21ste en 22ste Regimentsge vechtsgroep, volbracht in 1951 herhalings oefeningen, voor wat de troep betreft in bataljonsverband terwyi de regimentssta ven en de divisiestaf afzonderiyk werden geoefend. De derde gevechtsgroep dezer divisie werd in 1951 niet voor herhalingsoefeningen op geroepen, aangezien zy eerst kort geleden uit Indonesië was teruggekeerd. Teneinde deze gevechtsgroep (de 23ste) op hetzelfde peil te brengen als de beide andere, zal zy langer onder de wapenen worden geroe pen, n.l. 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor de officieren en onderofficie ren. Voor de 21ste en de 22ste Regiments- Dat is net maklik as men seis de dingen djipper en fierder trochsjocht as de oaren, mar it is in needsaek fan de _taktyk. Yn de rounten fan de Fryske striders binne guon, dy by it wurd taktyk al daliks kiez- zich wurde en mei in skerp of smeulsk antwurd klear stean. Hja hawwe nei myn miening tige üngelyk en binne ien fan de oarsaken fan it net hurder elnjen fan man nich goed idé. Taktyk moat rounom by brükt wurde, sille de dingen net stomp rinne, men kin de lju net twinge, hja moat te frywillich fierder komme en dat moat tiid ha. En hieltyd wer sil men de middels net allinnich hifkje moatte op har prinsi- piele krektens, mar net minder op har tak- tyske geskiktens. Is der ien terrein fan minsklike aksje, hwerby men dat net docht? Moat net eltse learaer en eltse geastlike en eltse keapman en eltse helt en mem der rekken mei hAIde? En soe dan de Fryske biweging der net mei rek kenje moatte? Kin men der mar raek skriuwe en sprekke sünder nei to gean oft de lju lt wol bigripe en folgje kinne? It is foar harren gjin gefaer, dat de lju geandewei harren üt ’e wei gean omdat se nou wol ris wer hwat oars hearre wol- le. Dat is in teken, dat men net foarbysjen moat. Sied is fuort gjin frucht en de wrüld is net yn ien dei makke. Hy sil ek net yn ien jier foroarje. Der komt by, dat men nei eltse oerwinning wer tiid nedich hat om de nye stellingen to bifêstigjen en to forstevigjen. De krêften, dy’t dizze middel- liny’s bisette moatte, kinne ek net mei in- kelde wurden, hoe treflik ek, yn it libben skopt wurde. Mei it stellen fan easken en forlangens binne de minsken jit net foun, dy’t yn skoallen en forienings lt wurk ütfiere moatte. Oan alle kanten is forlet fan bl- tüfte en ünderleine minsken en dizze to foarmjen is mar foar in dlel in kwesje fan kennis en wollen, mar foar in great diel fan takt en sympathy. Dat it wurd fan Mefrou Sikkes dêrom oan allegearre hwat to sizzen hat, stie foar my fêst. En dat de Fryske biweging neist In sterke oertsjüging en in greate warberens tige omtinken jaen moat oan de middels, dy’t hja brükt en de wize hwerop hja nei foa- ren komt, kin gjin forstannich minske ünt- stride. TTET eerste grote parlementaire debat van dit jaar is gehouden. Onze Eerste Kamer had het voorrecht dit te mogen doen. Maar als het ooit moeliyk is geweest om een debat over een veel omstreden ont werp te leveren, dan is het nu wel geweest. Het toezicht op het credletwezen was nl. aan de orde. De Tweede Kamer heeft daar enige dagen over vergaderd en daarby alle argumenten pro en contra uitvoerig be sproken. Toen was misschi^i alleen nog belangryk te weten of het wetsontwerp zou worden aangenomen, want ook de debat ten bevatten eigeniyk geen nieuws meer. Het bedrijfsleven is de laatste maanden over niets zo in de weer geweest als wel over deze kwestie. De buitenparlementaire oppositie is fel, misschien wel te fel geweest. En na dat alles moesten onze Senatoren erover gaan praten. Zij erkenden het ruiteriyk, dat er geen nieuwe gezichtspunten waren en dat zy moeite hadden gehad om hun redevoe ringen klaar te krygen. Niet dat het zo moeiiyk was om te zeggen of zy voor of tegen waren, maar het is natuuriyk niet de bedoeling de Tweede Kamer na te pra ten. Daarom valt het te loven, dat onze Eerste Kamerleden het uiterst kort heb ben gemaakt. De uitslag stond reeds vóór het debat vast. De kvp zou in samenwer king met de pvda en de communisten het ontwerp er doorslepen. En de rest van de Kamer zou domweg tegen stemmen. Is het interessant een steekspel mee te maken, waarvan men de uitslag reeds tevoren weet? Natuuriyk niet. Daarom was de aardigheid van dit debat gauw verdwenen. Gedurende 1951 namen op deze wyze ruim 3180 jongelui deel aan dit byzondere jeugd werk. Teneinde daaraan echter meerdere bekend heid te geven en daarvoor grotere mede werking te verkrygen, doet het comité „Onze Marine” een beroep op, de lezers van ons blad. Aan elke 50e belangstellen de, die in Januari ten minste één gulden beschikbaar stelt voor dit jeugdwerk, wordt gelegenheid gegeven een jongen of zxz^m O *1 O *4 r» m n z* 4- zv

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1