EEN VOORTVARENDE EERSTE KAMER ONLUSTEN IN EGYPTE Nahas Pasja door Faroek ontslagen KRIS KRAS door Nederland Nartinytoer ós hjoed to sizzen Fan ÏÏe Minister JJbregt* doet geen boodschappen met z’n vrouw Dit jaar wordt een belangrijke mijlpaal voor het herstel van de Bolswarder Martinikerk Vreemde en wrede manier om riolen schoon te maken Duitsland en het Atlantisch Pact No. 8 48e Jaargang Dinsdag 29 Jan. 19S2 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Laatste Berichten Veischflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 12 cent per m.m Giro 87926 resultaten bereikt. Op de agenda van negen punten werd op zes punten overeenstemming bereikt. Onder meer is besloten, dat de Hoge Autori teit „commissariaat voor de Europese verde diging” zal heten en uit negen leden zal be staan, van wie er drie de Benelux zullen ver tegenwoordigen. Hwat hat Gabe Skroar t’ Bolswards Nieuwsblad KAMEROVERZICHT. twintig volle jaren. nomen, krijgt men een ogenblik tussen Frankrijk, Italië, Tj. d« J. Sinne en wille Kinne alles tille. Dansverbod op Zondag. In een emotionele avondvergadering van de gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn, die ruim drie uur duurde, is het door Prot. Chr. zijde inge diende voorstel tot intrekking van de ver gunning tot dansen op Zondag in Avifau na met elf tegen acht stemmen aangeno men. Na het bekend worden van de uit slag. nam de minderheid van de raad het besluit in beroep te gaan bfl Ged. Staten, om de vergunning alsnog te verlenen. Nederland neemt deel aan Europees leger. Voor zfln vertrek uit New York heeft mi nister Drees tegenover de pers verklaard, dat Nederland bereid is deel te nemen aan het Europese leger, wanneer bepaalde Financiële verhouding’ RQk— Gemeente. Het tweede onderwerp was veel moeilijker. Drie burgemeesters voerden hierover het woord, n.1. de Hoogeveense burgervader Tjalma (a.r.), de eerste burger van Venlo Berger (k.v.p.) en burgemeester Rijers (c.h.) van Kamerik-Zegveld. Verder kwa men aan bod de oud-burgemeester van Alkmaar, Wendelaar (v.v.d.) en de wet houder van Rotterdam, Van Tilburg (arb.) Men ziet, een eerbiedwaardig college. De Dit lüd is net nfl, de léste jierren is dit ek fan de foarljochtingstsjinst aloan wer nei foaren brocht. Forstean wy de Minister goed, dan wol hy nou sizze: dit is de léste warskouwing, wy MOATTE folie mear üs seis rédde, oars komme de gefolgen op allegearre del. Dit wurd sil foar de boe ren, nei myn miening, in sterke stimulans wêze om mei gersdruijen, hea-ruterjen, bi- ten en krüdenfuorjen troch to gean. Yn de sdnhoeken moat der folie mear mais boud wurde om de hinnen seis great to bringen, hwant, dat lit de Minister düdlik trochski- merje, de hinneboerkes wurde de earsten, dy’t op rantsoen komme, omdat hja it measte foergraen brake. Dan komme de bargemesters en fokkers, dy’t oan eigen foer tinke moatte en op it lést ek de greidboeren mei har kfl. It foer krapper en djürder, dat kin men derüt léze. En twad, de eigen produksje sa meitsje, dat men mei in bytsje foer ta- kln. Party boeren binne dy kant al in hiel ein üt. Ik hearde fan inkelden, dy’t har bonnen net iens brükten. Sokken binne oan de feilige kant en sille harren rêstich fiele as hja dizze warden fan Minister Mans holt léze. En de gersdroegerflen fiele harren ek rom- mer om it hert, hwant hoe krapper en hoe djürder it foer wurdt, hoe mear de boeren ta gersdruijen oer gean sille. De Minister wol derop üt, dat de boeren mei minne greide, dizze omskuorre sille en derop ierdapels en biten bouwe sille. Sokken sille hjir net in bulte wêze, mar dy’t in geskikt stik greide hat foar bitebou kin himsels hiel hwat bisparje. Foer- en sükerbiten bin ne sünt 1940 al géns in ein tanomd. Fan goed 4 miljoen tünne binne wy nou al in ein boppe de 7 miljoen tünne en ek by de ierdapels is in forheging sünt de oarloch fan 50 pet. Neffens Minister Mansholt moat it lykwols fierder dy kant üt, sille wy de aloan noch taninrmende féblsetting hélde kinne. En dat is in wichtige saek, hwant hwat sjocht in boer leaver as in büthüs sünder lege stallen. Nou dy binne hjir yn Fryslén by de bult, de skuorreed is langer by de measten it tredde büthüs en as it koe, dan moast it net wer de oare kant üt. mede, dat het in het voornemen van de Regering ligt, om ten spoedigste over te gaan tot gedeeltelijke deblokkering van de gereserveerde gelden in het gemeentefonds ten behoeve van de consolidatie van de gemeentelijke vlottende schuld en voor de financiering van kapitaals objecten, die reeds zfln aangevangen en welker voltooi ing gevaar loopt door gemis aan financie ringsmiddelen. De rente van de f280 mil- lioen wordt van blokkering vrijgesteld. Dit bedrag zal echter, volgens de Minister, niet gebruikt kunnen worden voor de fi nanciering van de woningbouw. Door deze mededeling waren de Kamerleden aardig tevreden gesteld en de bewindsman kon het ontwerp z.h.st. in zfln zak steken. De Eerste Kamer heeft zo vlot gewerkt, dat zij geen stof meer heeft om volgen de week te vergaderen. Het wachten is op de Tweede Kamer, die weer voorraad moet maken en op de behandeling van de begro ting. Vandaag breken echter voor de Tweede Kamer weer drukke dagen aan, zodat wat dat betreft, onze Senatoren niet al te lang behoeven te wachten. chitect Baart Jr. en aannemer De Boer met hun vele vi EISENHOWER CANDIDAAT BIJ „PRIMARIES” Generaal Eisenhower is thans definitief candidaat geworden bij de republikeinse voorverkiezingen voor de presidentschaps- candidatuur. In een rede te New York heeft de repu blikein Taft, die zich eveneens candidaat heeft gesteld, verklaard de voorkeur te geven aan een minder gunstige vrede in Korea boven het voortzetten van een oor log waarmee men niet vooruit komt. VLIEGTUIG MET KOEIEN VERONGELUKT Een Amerikaans transportvliegtuig met vijftig koeien aan boord, die in Milaan moesten worden afgeleverd, is bij Pisa verongelukt. Het Milanese vliegveld was wegens zwa re sneeuwval onbereikbaar, zodat de ma chine een zuidelijker gelegen vliegveld moest zoeken. Het toestel vloog over de landingsbaan heen, kwam in een, sloot te recht en geraakte in brand. De uit drie koppen bestaande bemanning «n een cowboy wisten bfltflds uit het vlieg tuig ta komen. Een en veertig koeien kwa. »*n in de vlammen om. grote strijdvraag was: wat gaat er gebeu ren met de f 280 millioen, die op een ge blokkeerde rekening staan en gemeenten toebehoren. Dit is geld, dat de gemeenten in de jaren 1943 tot en met 1949 hebben verdiend aan de ondememingsbelastlng, maar dat zfl niet hebben ontvangen. Dat zat al die burgemeesters natuurlijk danig dwars. Maar Minister Lieftinck was be nauwd om dat geweldige kapitaal op de markt te gooien, daar er dan te veel geld in omloop zou komen, hetgeen inflataire tendenzen met zich mee kan brengen. De bewindsman begreep echter, dat er iets moest gebeuren. En hij deelde dan ook forhélding fan de nationale produksje mei de ymport, dy’t wy üt oare lannen brüke moatte. It liket üs ta, dat eltse boer bi- lang hat by dizze greate nationale fragen en winliken in hiele bulte oare minsken ek. De Minister hat dan earst sjen litten, dat it oerskot oan granen, dy’t foar brea tsjin- je moatte yn ’e wrüld op itselde peil bliuwt. Hy joech de folgjende sifers: Pro duksje oan breagraen foar de oarloch: 211 miljoen tünne, yn 49-50 212 miljoen en yn 1951: 214 miljoen. It bliuwt dus wakker op itselde peil, wylst de tanimmende bi- folking en de stipe oan de efterlike ge- bieten yn Azië in greatere produksje fre- get. De granen foar it fé liket it efkes better mei. Derfan gie de produksje fan 285 miljoen omheech nei de 300 miljoen tünne. Mar yn de greate produksjelannen is de ütwreiding fan it tal kij en bargen navenant hurder gien, sadat it oerskot, hwat foar üs ymport bitsjut, efterüt giet. De Minister joech dizze sifers: biskikber oerskot: 1939: 14 miljoen; 49-50: 13 mil joen; 50-51 12 miljoen en dit jier mar 10% miljoen tünne. Sahwat 6 7 mil joen komt üt de beide Amerika’s, de rest fan de wréld levert 4% miljoen tünne. De algemiene tendins op de graenmerk is dan ek fést, it is in hiele toer om der hwat fan to krflen en de prizen binne al mar stigende. De Minister mient, dat dit gjin TVTINSKEN, dy’t op in hege post steane ■L’A kinne folie fierder sjen as de gewoane man. Har eachweid is folie rommer en al- sidiger en mist de partidichheit, dy’t hast alle lju sjen litte. Minister Mansholt is op de léste gear- komste fan it Sintrael Bureau oan it wurd west oer in wichtich nationael bilang: de TTET klinkt niet erg eerbiedig, maar we •“•zouden haast zeggen, dat onze Eerste Kamerleden met de dag wflzer worden. De wflsheid komt vaak met de ouderdom. En de gemiddelde leeftijd van onze Senatoren ligt beslist hoger dan die van hun jongere collega’s aan de overzijde van het Binnen hof. Zij zouden dus al iets wijzer moeten zijn. Een mentaliteitsverschll vergeleken bij de Tweede Kamer komt in de Eerste Kamer echter duidelijk tot uitdrukking. Daar voert men geen heftige politieke partijstrijd. O zeker, het kan er soms on gezouten toegaan, maar dat gaat dan al tijd op een hoffelijke en meestal vriénde lijke manier. De vijftig Eerste Kamerleden zfjn goede kennissen van elkaar, die het misschien wel prettig vinden, dat zij van mening verschillen. De Eerste Kamer heeft een speciale taak. Verleden week hebben we er al op gewezen, dat het heus niet de bedoeling is, dat zü de Tweede Kamer na praat. Neen, zij heeft veel meer een re- visie-taak. In alle rust moet zij beoor delen of de meer wilde leden van de Twee de Kamer het wel goed en verstandig ge daan hebben. In onze parlementaire ge schiedenis vindt men treffende staaltjes, waaruit men kan bewijzen, dat de Eerste Kamer inderdaad corrigerend kon optre den. Het is due duidelijk, dat de debatten in de Eerste Kamer korter kunnen zfln dan in de Tweede. Ook al omdat de Eerste Ka merleden het recht van amendement mis sen. Zfl mogen in een wetsontwerp niets meer veranderen en kunnen dus slechts aannemen of verwerpen. Bfl de credietcon- tróle schreven we reeds, dat zij een voor treffelijk debat hebben gevoerd. De vorige week heeft de Eerste Kamer echter zich zelf overtroffen. Twee belang rijke wetsontwerpen, waarover de Tweede Kamer dagen lang heeft gesproken, wer den in één dag afgehandeld, n.l. de win kelsluitingswet en de financiële verhou ding tusen het Rijk en de Gemeente. Wat dit eerste ontwerp betreft kwamen slechts heel even de oude strijdvragen naar voren. De belangrijkste daarvan is wel de kwestie of de gemeente moet bepalen of er een koopavond moet worden ingesteld en wanneer de halve dagsluiting zal moe ten plaatsvinden. Ook nu weer waren de meningen verdeeld. De één zei, bijv, de socialist Kapteijn, een koopavond moet er in ieder geval zijn, want man en vrouw kunnen ’s avonds samen gaan winkelen. Hij voegde er echter aan toe, dat hij dit zelf nooit deed. Het in stellen van een koopavond wilde hjj daar om niet overlaten aan het beleid van het gemeentebestuur, maar hij wenste, dat „Den Haag” dit landelijk zou regelen. De andere sprekers, de heren Steinkühler (kvp) en de Vos van Steenwijk (arb.) voelden daar niets voor. Zo ook Minister Albregts, die het echter op één punt met zijn socialistische tegenstander eens was, n.l. dat hij ook nooit met zijn vrouw gaat winkelen. Maar ja, er zijn nu eenmaal mannen, die dit wel doen, zo zeide hjj. Niet alle, fracties kwamen aan het woord. Het resultaat was dus, dat het wetsont werp werd aangenomen en wel met 31-3 stemmen. Tegen stemden slechts de com munisten, wier woordvoerder, de heer Van Santen, van mening was, dat het winkel personeel door deze wet langer zou moeten werken. Een opvatting, die door Minister Albregts werd bestreden. Onschuldig gezeten. Te Venlo is een 22- jarige dienstbode gearresteerd, nadat zfl bfl de politie bekend had meineed te heb ben gepleegd in een zaak tegen haar va der, die tot zes maanden werd veroordeeld en die straf intussen heeft uitgezeten. Het meisje had valse verklaringen afgelegd op aandringen van een vrouw, die haat je gens haar vader koesterde. Woonwagenbewoner verjoeg zoon. Dezer dagen is te Drachten ’s nachts een 16-ja- rige jongen door de politie in een portiekje aangetroffen. Hfl was doornat en vervuild. Het bleek, dat hfl door zijn vader, een woonwagenbewoner te Norg, uit „huis” ge jaagd was. Hfl had vflf dagen en nachten gezworven. Een paar nachten had hfl in de bossen doorgebracht. De jongen, die le zen noch schrflven kon, is naar een inrich ting gezonden, omdat hfl niet terug durf de. junten in Cairo heeft politie de wacht betrokken en ongeveer 300 arrestaties verricht kwesje is fan in pear moanne mar fan jierren, hy sjocht dit as it byld foar de kommende jierren. Foar üs lén is de tast&n sa, dat wy nei in greate fal fuort nei de oarloch wy sakken fan 1.3 miljoen op 600.000 tünne de léste jierren wer omheech gean. Yn 50-51 wie it al wer 700.000 tünne en foar it kommende jier ha wy 800.000 tünne nedich. De Minister hie tocht, dat wy fan dit kwantum 600.000 t. keapje koene foar gounen en 200.000 t. foar dollars, mar dat is net slagge. Wy kinne net mear as 400.000 t. krfle foar sêfte valuta en soene dus min stens 360.000 t. yn dollars keapje moatte. Mar dizze dollars kin de regearing net jaen. hja hat se net en mei ütfier nei Amerika binne se ek net to fortsjinjen. Dus it moat oars bisocht wurde. Trfle dingen koe men dwaen, seit hy. De rantsoenen leger meitsje of de fésteapel lytser meitsje of de foarrieden, dy’t de regearing oanlein hat, oansprekke. Mei it each op ünderskate miooglikheden hat de regearing 4000.000 tünne granen opslein. De* Minister doart it nou oan, derfan de helt op to brüken as it moat, omdat der gjin oare ütwei is. It liket my ta, dat dit stilswflend wiist op in lytsere frees foar oarloch, lykwols, de Minister neamt dat net. Mar, seit hy, dat kin mar ien kear en mar ien jier, dan moat yn dy tiid hwat oars foun wêze. Op de Amerikaenske merk is de mais de léste fjouwer moanne oproun fan f 36 oant f 49 de 100 kilo en it koam sünt 28 Oktober fan f28 op f36. De rogge kostet yn Canada al f41 f42. Soene de gebrükers hjirre dizze prizen al- hiel bitelje moatte, dan koene hja lang net bistean, seit de Minister en dêrom wurdt der üt it Egalisaesjefüns al mear dan f 100.000.000 taslach jown. Soe de regea ring dit net dwaen, dan soene de foer- prizen sa heech wurde, dat üs eksport fan büter en tsiis tsjin de wréldprizen forties joech. Der is mar ien ütwei, seit hy, en dat is de hegere produksje yn eigen lén fan féfoer. Slagget it üs net, sa sei er, om yn dit jier en it takommene jier, de fé- foerproduksje bilangryk heger to meitsjen, dan sil ien fan de beide oare middels brükt wurde moatte. Dan kin men oan rantsoen- forleging en fébiperking net mear ünt- komme. Dit is dus de léste kans om to bi- sykjen mear foer to bouwen op eigen lén. Hy neamt dan trfle dingen: mear en bet ter gers, mear biten en mear lendapela. Door de oorlogsomstandigheden en allerlei andere tegenslagen heeft het er wel eens op geleken, dat de restauratie van de Martini kerk haast even lang zou duren als de bouw destijds, dat wil zeggen twintig volle jaren. Nadat het tot voor kort nog steeds een on beschrijfelijke chaos in het gebouw was, be gint er thans snel tekening in de werkzaam heden te komen. Het gehde middenschip en ook de beide zijbeuken zijn momenteel ge pleisterd en nu ook de steigers al grotendeels zijn weggenomen, krijgt men een goede to- taalindiuk van de kerk, zoals zij straks na het herstel zal prijken. Ook het leggen van de vloer vordert uitstekend. Buiten de pijlers komen de mooiste grafzerken te liggen. Dit vereiste heel wat passen en meten en boven dien wordt er eerst nog enkele tientallen centimeters grond uitgegraven, zodat het ge heel wat lager komt. Aan een gerestaureerde kerk zonder meubilair heeft men natuurlijk nog niets en daarom is men thans eveneens druk bezig om het daarvoor in aanmerking komende oude houtwerk van preekstoel en banken van vuil etc. te ontdoen en verder op te knappen. De uit talrijke onderdelen be- Het bestuur van de Wereldfederatie tot be scherming van dieren heeft bij de gemeente raad van Nice (Frankrijk) protest aangete kend tegen het feit, dat in déze stad honden worden gebruikt voor het reinigen der riolen. De honden krijen enige borstels om het lijf gebonden, waarna zijn door de riolen worden gejaagd. Aan het bestuur van de Wereld federatie tot bescherming van dieren is ge rapporteerd, dat de honden na drie „schoon maakbeurten” doorgaans sterven, waarna weer andere honden voor de schoenmakerij worden gebruikt. In de Kanaalzone zelf is het tijdens het week einde vrij rustig geweest. Grote aantallen Britse troepen zijn onderweg naar bepaalde punten in de Kanaalzone, en er worden voorbereidingen getroffen om Britse evacué’s uit Cairo en andere steden in de zóne te ont vangen. Premier Churchill van Engeland die gister ochtend met de „Queen Mary” uit de V.S. in Southampton aankwam, werd van uur tot uur van de situatie op de hoogte gebracht. De Assemble, die als een van haar belang rijkste taken krijgt een Europese federatie uit te werken binnen de tijd van een jaar, zal be staan uit 21 leden voor elk der drie grote landen, Frankrijk, Italië en West-Duitsland, uit tien leden voor België en voor Nederland en uit vier leden voor Luxemburg. Het Internationale Hof van Justitie voor het Europese leger zal hetzelfde zijn als voor het Plan-Schuman. voorwaarden zfln vervuld. Nederland Is van mening, dat het gezagsorgaan uit meer dan één persoon moet bestaan en dat de bfldragen van de onderscheidene landen aan goedkeuring door de nationale parle menten onderhevig moeten zfln. Anjumer school won radiotoestel. De in zameling van oud papier door de leerlin gen der lagere scholen ten bate van de kankerbestrfldlng heeft 60.000 gulden op gebracht. Dit deelde de leider van de pro- paganda-afdeling van het Nederlands Kan ker Instituut, de heer Niesen, mede, toen hfl de eerste prfls uitreikte aan een school te Anjum (Fr.). Het is een radiotoestel met op verzoek van de 21 leerlingen een visserflband, opdat de jongelui ook da „In- sulinde” uit het naburige Oostmahorn kun nen horen als deze is uitgevaren. Leeuwarder piloot gedood. Bfl Oudwoude (gem. Kollumerland, Fr.) is Donderdag omstreeks vflf uur een van de vliegbasis Leeuwarden afkomstige Meteorstraaljager neergestort, waarbfl de piloot, de 22-jarige reserve tweede luitenant J. P. C. Sprenger uit Amsterdam, om het leven is geko men. Sedert 1 Januari 1951 is dit de 10de Nederlandse straaljager, die verongeluk te: negen Meteors en één Thunder jet. De Nederlandse luchtstrfldkrachten en de Ma- rineluchtvaartdienst verloren in 1951 in to taal 14 machines en 15 piloten. Het totaal aantal militaire vliegongelukken sedert de bevrflding bedraagt 38, waarbfl niet zfln inbegrepen die ongevallen, die in Indonesia plaats hadden. Vrouw te Heeg verdronken. De echtgeno te van de heer Tj. Veenstra te Heeg is doordat de weg glad was in het groot scheepsvaarwater „Het Nauw Var” gegle den, vermoedelflk toen zfl op het „stalt” enkele bezigheden wilde verrichten. Enige tijd later werd ze door de melkvaarder F. Wind gevonden. Ze was reeds overleden. Hfl zag haar drflven op ongeveer 250 m. van de woning verwflderd. Haar man be vond zich in het ziekenhuis te Sneek voor het ondergaan van een operatie. Emigrerende Friezen. Uit de loop der be volking in de verschillende Friese gemeen ten over 1951 blijkt, dat er dat jaar 4368 Friezen naar het buitenland emigreer den. staande kansel is reeds in het „bad” geweest en toont een geheel andere gedaante. Enige weken geleden heeft men in tegenwoordig heid van de burgemeester en gemeentearchi- tect Postma de zware klokken van de Mar tinikerk laten proefluiden om vast te stellen, in hoeverre het machtig dreunen nog van schadelijke invloed zou kunnen zijn op de structuur van het bouwwerk. Aanvankelijk was de klokkenstoel n.l. verbonden met de muur van het middenschip, waardoor het metselwerk het zwaar te verduren kreeg. Er is nu evenwel vastgesteld, dat na het vrij maken van de klokkenstoel, de muurvlakken veel minder werking vertonen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, komt de kerk (toren en koor niet mee gere kend) in de loop van dit jaar gereed en wat het dan voltooide gedeelte betreft, zullen ar- rt Ir. en aannemer De Boer met •akkuridige medewerkers alle eer van hun arbeid hebben. Nadat Zaterdag in Cairo ernstige onlusten waren uitgebroken, die meer dan 20 doden en 200 gewonden hebben geëist, werd Za terdagavond de staat van beleg in het hele land afgekondigd en premier Nahas Pasja uitgeroepen tot militair gouverneur met bui tengewone bevoegdheden. Zondagavond echter kwam plotseling het be richt, dat koning Faroek Nanas Pasja en zijn regering had ontslagen en dat Aly Maher Pas ia, een onafhankelijke, die eens „om veilig heidsredenen” door Nahas Pasja was gearres teerd, op ’s Konings verzoek een nieuwe re gering gevormd had. Dikke wolken zwarte rook stegen Zaterdag op boven Cairo, waar tienduizenden betogers door de straten van de stad trokken, rovend, plunderend en brand stichtend in Britse en andere gebouwen, vier bioscopen, benzine- tankstations, consultaten, een casino en een Britse club. Een Brits vliegtuig kon op het vliegveld bij Cairo ternauwernood ontkomen aan de aan val van een woedende menigte, die op het toe stel afvloog, toen het juist geland was en de trap voor de passagiers om het vliegtuig te verlaten voor de uitgang was aangebracht. De piloot wist het toestel, met nog open deuren, juist voor de aanstormende menigte weer de lucht in te krijgen en week uit naar Lydda in Israël, waar hij bijna zonder een druppel benzine landde. Drie andere Britse toestellen slaagden er tegelijkertijd in, te ont komen. In Cairo, waar alle ziekenhuizen vol liggen, is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang ingesteld en in geheel Egypte de censuur. Alle scholen en universiteiten in Ca iro zijn gesloten. De in de stad aangerichte schade wordt op meer dan 100 millioen gul den geschat. Op alle belangrijke pi thans Egyptische politic West-Duitsland heeft Zondag bij de bespre kingen over een Europees leger, die op het ogenblik tussen Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Benelux-mogendheden te Parijs worden gehouden, onmiddellijke toe lating gevraagd tot de Noordatlantische ver- dragsorganisatie. Het verzoek werd gedaan door de staats secretaris voor Buitenlandse Zaken van West- Duitsland, Walter Halstein, die verklaarde er zich van bewust te zijn, dat onmiddellijke toelating aanzienlijke moeilijkheden met zich mede zou brengen. Hij opperde daarom te gelijk de volgende mogelijkheden: óf de toe lating van West-Duitsland moest worden uit gesteld, óf de landen, die deelnemen aan een Europees leger zouden als één eenheid in de Atlantische verdragsorganisatie moeten wor den vertegenwoordigd. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker, verklaarde, dat de kwestie van de relaties tussen het Europeese leger en het Atlantisch Pact zeer belangrijk is, doch dat nog niets is besloten. Volgens mr Stikker was „grote vooruitgang” geboekt. Tijdens de zittingen van Zaterdag en Zondag hebben de afgevaardigden enkele belangrijke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1