contact DE START VAN DE TWEEDE KAMER KRIS-KRAS door Nederland Egyptisch hof onderhoudt levendig met Amerikaanse ambassade De Duitse Oost-zone als doorgangskamp voor Russische dwangarbeidskampen! No. 9 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa B o 1 s w a r d A. J. OSINGA - Buitenlands Overzicht Onrust in Tunis Explosieve toestand in Azië I Socialisten keren zich tegen partijgenoot Joekes de >r- en ch ds en Inval in Noord-Kenya i üs hjoed to sizzen j J sa®, WWW» 48e Jaargang Vrijde? 1 Febr 1952 Bolswards Nieuwsblad 9 de blanken in dit gebied zelf die niet voe lt. Vervolg op pag. 2, 2e kolom. KAMEROVERZICHT. /■n- sin sin n, op hie er ld le an Naar Am.-Egyptische oplossing? Gezien de anti-Britse gezindheid van Ali Maher en het feit, dat Amerika alleen voor de economische bijstand kan zorgen, lijkt het ons waarschijnlijk, dat als er een op lossing komt, het meer een Amerikaans- Egyptische, dan een Brits-Egyptische zal zijn. Zoals dat ook wel het geval zal zijn, als Perzië nog eens toeschietelijker wordt, waarop de oppositie daar tegen Mossadeq nieuwe hoop heeft gekregen naar aanlei ding van het in Egypte gebeurde. Ook in Tunis opstand Ook de Fransen hadden in het begin van de afgelopen overzichtsperiode met felle uitbarstingen van Noord Afrikaans natio nalisme te maken, nl. in Tunis. Nadat er Franse versterkingen heen waren gezonden werd het er weer rustig, maar het blijft er broeien. De Tunesische nationalisten, of schoon bereid met Frankrijk op buiten lands politiek en economisch gebied samen te werken, wensen in het binnenlandse be stuur volkomen zelfstandigheid. De Amerikanen laten niet onduidelijk mer ken, dat zij voor dit standpunt voelen, zij hebben groot belang bij orde en rust in dit geljjke moeilijkheden om een oplossin" vragen omdat zij daar aan de Noord- Churchlll’s zorg Dit is een der min of meer binnenlandse kwesties, waarmee Churchill zich moet be zighouden, nu hij weer In Engeland terug is. Ofschoon niet bereid zich in een fede- In de gevangenis van Bautzen in Saksen, dat deel uitmaakt van de Duitse Oost- zöne, bevinden zich ruim vierduizend ge vangenen, waarvan er bijna 500 aan open tbc lijden. buiten holde, pakte buurman een dolk en gaf haar een jaap over het gelaat. Het meisje zakte in elkaar. Zfj moest door een dokter worden verbonden. ’^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) en in ht st en et- de jo” der wit ak- oar fan fan 'OU- fan hüs Ier- yn en de en >rt- n.i- >rd ius de le ge- z’n en nd- en tra, gi de zij ot- ?e- te :re de iet lie en ?e- eg iu- dit m, 4 se- ie- la g en an iet id. E. in de ien net )or st- Uitvoeringsorganisatie sociale verzekering. Het eerste grote debat van deze week was de „herziening van de uitvoeringsorganisa tie der sociale verzekering”. Een zeer be- Onze groente mag niet naar Noorwegen. Noorwegen kan met het oog op het in Nederland voorkomende mond- en klauw zeer geen invoer van groenten uit ons land toestaan. Dit heeft de Noorse .regering ge antwoord op een verzoek van de Noorse groothandel om uit Nederland, Denemar ken en Spanje invoer van wortelen, uien en andere groenten toe te staan. Duitsers in hongerstaking. De Duitse oor logsmisdadigers, die zijn ondergebracht in de voorm. Rijkswerkinrichting te Veenhui zen, zijn, naar nu pas bekend wordt, vo rige week Dinsdag in werk- en hongersta king gegaan. Het incident had zeer ern stige gevolgen kunnen hebben. Dank zij het moedige en voorbeeldige optreden van de directeur van het gesticht, de heer H. Schouten, en het correcte gedrag van het personeel van de te hulp geroepen rijks politie kon bloedvergieten worden voorko men. Negen Duitse oorlogsmisdadigers zijn overgebracht naar de strafgevangenis Groningen. onder dezelfde beschuldiging eveneens tot veroor- waarom voor Stalin moest bijdragen, werd hj) tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. iy’t nan Sa raet debat over de buitenlandse politiek zal volgende week in het Lagerhuis worden gehouden. Er zal stof genoeg zijn: de re sultaten van Churchills reis, de vraag van het Europese leger en Duitslands opne ming in het Atlantisch pact, de kwestie of Churchill niet te veel heeft toegegeven aan de Amerikaanse wensen inzake een gemeenschappelijke politiek in Azië, enz. Wat het laatste betreft, de onderhandellngen in Korea schieten nu weer wat meer op, hoewel er bezorgdheid bij het Westen blijft, heersen over de militaire versterking welke de Noordelijke partjj zo geleidelijk tijdens de nu al zovele maanden lopende onderhande- lingen heeft gekregen. De druk van Ame rikaanse zijde op Japan waarvan de in dustrie al lang munitie en wapenen voor Amerika blijkt te maken om de voorbe reiding van zijn verdediging met meer kracht ter hand te nemen, vindt zijn ver klaring in het feit, dat gevreesd wordt, dat in Korea, als ze er komt, de wapen stilstand slechts tijdelijk zal zijn omdat rood China steeds naar het bezit van Z.- Korea zal blijven streven. Chinese kwestie Bovendien ligt er elders in Azië explo sieve stof genoeg. Men heeft dat weer be merkt uit de bittere discussie in de poli tieke commissie der V. N. te Parijs over de klacht van nationalistisch China dat Rusland het vriendschapsverdrag tussen beide landen van 1945 had geschonden. De veroordeling van Rusland inzake deze kwestie kreeg in die commissie een, ove rigens, zwakke, meerderheid, maar dat is niet belangrijk, deze hele zaak is immers omdat zij verkiezings- I pen met pantserwagens zijn ijlings naar de overvallen streek (het gebied ten O. van het Rudolfmeer, in Noord-Kenya) gezon den, maar de daders (naar schatting 50 man) zijn reeds naar Ethiopisch grondge bied ontkomen. Zij namen niets mee, maar in de algemene paniek en verwarring is veel have en goed verloren gegaan. Gisteren vierde H. K. H. Prinses Beatrix haar 14de verjaardag. Het gure winterweer hinderde haar niet. Ook binnenshuis weet Prinses Bea trix zich te vermaken. Ze houdt o.a. veel van dieren. Op de foto zien we haar met haar lievelingshond. Foto M. Woldringh. N.F.K. TVA een periode van zes weken zjjn de 1 Tweede Kamerleden weer aan ’t werk getogen. Wie gedacht zou hebben, dat zij zouden starten met een bruisend debat, is bedrogen uitgekomen. Het was alsof men nog verkeerde in de moeizame begrotings tijd. Zó rustig ging het er toe. Toch bleek wel, dat er grote dingen op het spel staan. Voorzitter Kortenhorst deelde namelijk mede, dat op 12 Februari a.s. zal worden begonnen met de wetsontwerpen ter her ziening van de grondwet. Dat wordt een hele kluif, welke in geringe mate ook nog verband houdt met de komende verkiezin gen. Wij geloven echter niet te veel te zeggen met de veronderstelling, dat dan niet de grondwetswijziging, maar veel meer de sociaal-economische kwestie op de voorgrond zal staan. Een bewijs *daarvan leverde reeds direct de a.r. afgevaardigde Stapelkamp, die verlof vroeg om de Rege ring te mogen interpelleren over de stij gende werkloosheid en over de maatre gelen, welke zij daartegen heeft genomen Met speren en geweren bewapende Ethio pische stamleden zijn de Britse kolonie I Kenya binnengedrongen en hebben daar j 65 mensen vermoord: 40 kinderen en 20 I vrouwen en 5 mannen. dus de communist Haken, met Nederland nooit zo slecht is gegaan als sedert het aangesloten is bij het Noord-Atlantisch Pact. Met deze redenering stond hij alleen, want het ontwerp werd met 58-7 stemmen aan genomen. Met een rede van een kwartier had minister Stikker het pleit beslecht. Toch kreeg hij van vele kanten critiek te horen. Deze had niets met de inhoud van het wetsontwerp te maken, maar wel met de wijze, waarop hij het schriftelijk had voorbereid. Onze „reizende ambassadeur” had nl. verzuimd te antwoorden op vragen van de communisten. De commissie van rapporteurs, die het verslag opstelde, nam daarmede geen genoegen. Dat is nu weer zo’n typisch trekje van ons Parlement. In het debat laat men de communisten voor wat ze zijn, maar de regels moeten in acht worden genomen. Hun argumenten mogen in de schriftelijke stukken niet wor den doodgezwegen. De regering zal tegen argumenten moeten leveren. Minister Stik ker maakte dit verwijt goed, door vóór de openbare behandeling de vragen monde ling te beantwoorden. langrijk wetsontwerp. De uitvoering van tig andere grOte ruiten’ Ook veel vitragr verschillende sociale verzekeringen is vrij ingewikkeld geregeld. Om een paar voor- (1 beelden te noemen: C de Raden van Arbeid; de kinderbijslagwet I feest aangericht, waarvoor diverse gaste waren uitgenodigd. Men vergat echter de buurman, die zich daarom thuis maar ver troostte met een fles geestrijk vocht. Toer buurman hier meer dan genoeg van ge dronken had, waggelde hij naar de bruiloft, waar hij schreeuwend en tierend de feest vreugde verstoorde. Toen de bruid naar Oude man sloeg met schop de ruiten In. Een bewoner van het oudeliedenhuis „Sint Joseph” te Achterveld heeft in overspan nen toestand met een schop van vrijwel alle kamers aan de Noordzijde van het gebouw de ramen stukgeslagen. Hierbij waren grote spiegelruiten en vijf en twin- Bjjbel voor Koningin. Er is namens het Hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenoot schap een bijbel In de nieuwe vertaling aangeboden aan H. M. de Koningin. Dit was nummer 1 van de genummerde exem plaren der eerste editie, gebonden in rood leer. De bijbel werd aan H. M. overhan digd door de voorzitter van het genoot schap prof, dr F. W. Grosheide. Een nieuwe rol. Jantje Prins van Exmorra heeft heel vaak op de jaarfeesten in haar woonplaats een belangrijke rol gespeeld. Nu speelt ze een ech te rol, nl. als me vrouw Gietema Prins. ben. Met tientallen doden en meer dan een I len voor gelijkstelling der rassen en wie milliard schade is het al erg genoeg, maar de politiek van Malan in Zuid-Afrika niet ze had licht kunnen leiden tot een ingrij- onsympathiek is. pen van het Engelse leger en de Engelse j vloot ook buiten de eigenlijke Kanaalzóne, waardoor de kans op een verzoening tussen Egypte en het Westen misschien voor goed verkeken zou zijn geweest. Het was waarschijnlijk echter niet in de J eerste plaats deze mogelijkheid, welke ko- ratieve samenwerking met het West-Euro- ning Faroek deed besluiten het kabinet 1 pese vasteland te begeven, blijkt ztfn rege- van Nahas Pasja naar huis te zenden en I ring toch wel zoveel verantwoordelökheids- Ali Maher te belasten met de leiding der gevoel jegens dat vasteland te koesteren, zaken. In de massabetogingen te Kairo dat van de nieuw aangekondigde invoer- was ook duidelijk een element van sociale j beperkingen tot een waarde van 1% mil- onrust aanwezig, de nationalistische actie, Hoen gulden per jaar, er gene ten opzich- mede door de Egyptische machthebbers be- te van dit gebied zullen gelden. Het grote gonnen om de aandacht van het volk af te leiden van de eigen nood en sociale pro blemen, dreigde om te slaan in een revo- lutionnaire beweging. Bij het hof had men blijkbaar die mogelijkheid wel voorzien en achtte men daarom 'n koerswijziging aan bevelenswaard; reeds in December had ko- ning Faroek twee eigen raadgevers inza ke de buitenlandse politiek benoemd en bekend is, dat het hof gedurende de laat ste weken een levendig contact met de Amerikaanse ambassade onderhield. Toen j.l. Zaterdag dan de uitbarstingen te Kairo kwamen en het Hof vernam dat Nahas’ kabinet ook besloten had de betrekkingen met Engeland af te breken, greep de ko- ning in. De komst van de uitgesproken anti-Brits I All Maher aan het bewind betekent overigens niet, dat de Egyptische eisen zullen worden ge matigd, dat heeft de nieuwe minister-pre sident ook reeds gezegd, maar hij is een goed diplomaat en naar men zegt heeft hij ook oog voor verhoudingen. En nu aan de ene zijde de Egyptische regering gebleken is, dat een omwenteling haar land bedreigt als een te felle koers gevolgd wordt, an derzijds Engeland en zijn bondgenoten ook duidelijk is geworden, dat het slechts het communisme voordeel kan hebben van een al te starre houding van het Westen, zijn er misschien mogelijkheden voor een com promis. Het is bekend, dat Amerika, of schoon in het geheim naar een dergelijk compromis streeft, dat practisch alle Egyptische wensen inwilligt mits Egypte daarna al of niet met de gehele Arabi sche liga toetreedt tot het defensie- commando voor het Nabije Oosten. Engeland zou dan de leiding van dat com- dando krijgen en Egypte economische hulp opdat er gaandeweg ook iets van de so ciale nood van de bevolking zal kunnen worden bestreden. genoot Joekes, een „gljjpolitiek”. Als de amendementen Stapelkamp c.s. worden ingenieur von der Bey uit Pirna veroor deeld, omdat hjj „lichtvaardig over econo mische aangelegenheden in 't publiek had gesproken”. De 15-jarige Friedrich His uit Berlijn, die door de Russische politieke politie was ge arresteerd, is tot vijfentwintig jaar dwang arbeid veroordeeld, omdat hij „spionnage” zou hebben bedreven. Hij is lijdend aan open tbc. De twee zoons van professor Winde uit Dresden werden door een Sowjet-Tribu- j naai elk tot vijfentwintig jaar dwangar- I Speciale politie-afdelingen en Britse troe- beid veroordeeld, plakkaten van de communistische partij hadden overplakt met stroken, waarop NEEN was gedrukt. De 43-jarige Paul Zymlnski uit Rudolstadt in Thüringen werd eveneens tot vijfentwin tig jaar dwangarbeid veroordeeld. De 39-jarige Helmut Laues, die gearres- 'VOALS wel te verwachten was heeft het tot een federatie worden gevormd, maar scherp nationalistische optreden der de inheemse bevolking van de beide laatste Egyptische regering onder Nahas Pasha, gebieden voelt er niet voor, ze wil liever bjj de bevolking van Kairo tot een uitbar- van uit Londen geregeerd worden met kans sting van vreemdelingenhaat geleid, welke geleidelijk zelfbestuur te krijgen dan door de rampzaligste gevolgen had kunnen heb- gebied evenals in Marokko - waar soort- of denkt te nemen Een vraagstuki dat om een op ossin uitermate belangrijk is. We zitten nu reeds met 150.000 werklozen. En een ieder, die Afrikaanse kust belangrijke militaire ba ses hebben. De Franse regering echter acht I de bevolking van Tunis nog niet rijp voor zelfbestuur, maar schijnt bij haar oordeel ook beïnvloed te zijn door de positie van de 150.000 Fransen in Tunesië, die er grote j economische belangen hebben en de over heersing door de Tunesiërs vrezen. Der- geljjke belangen der blanke bevolking in Afrika spelen een rol in de onderhande- lingen welke thans in Londen gevoerd wor den over de vorming van een centraal Afrikaanse federatie, waarin een aanta1 Engelse koloniën zouden worden onderge bracht. Het reeds zelfbesturend Zuid-Rhodesia zou met de nog van uit Londen bestuurde koloniën Noord Rhodesia en Nyasaland Zjj waren vierkant tegen, omdat het, al- 40-jarige Werner Willas uit Ga- Tot vijfentwintig jaar dwangarbeid is de I debusch verklaarde, dat hjj niet inzag, hij aan een verjaardagscadeau aeerd werd, omdat hij een verlopen pas poort aan de zöne-grens vertoonde, be- schuldigde men van spionnage en hoorde zich tot vijfentwintig jaar dwangarbeid veroordelen. Deze vierduizend gevangenen zijn in hoofd- Kurt Naujok uit Stade aan de Elbe werd zaak wegens politieke delicten veroordeeld. Van tjjd tot tjjd worden er transporten vijfentwintig jaar dwangarbeid naar Rusland uit deze gevangenen samen- deeld. gesteld. Toen de Terwijl ze na de van de p- v- d- A- Htf verweet zjjn partij- huwelijksinzege- ning de Ned. Herv. Kerk te Exmorra aan de arm van haar echtgenoot Anne Gietema, af komstig v. Tjerk- werd, verlaat, vor men de leden van de Chr. Meisjes vereniging „Dor cas”, waarvan zij ILJaar vice-pre- sidente was, een erehaag. Jantje Prins was tevens secr.esse van de Chr. Zang vereniging en be stuurslid van de C. H. Jongeren groep. Jarenlang is men aan het dokteren ge weest om daaraan een eind te maken door meer eenheid te brengen in het systeem. Zo wordt in dit ontwerp bepaald, dat onge vallenverzekering, de ziekengeldverzeke- ring, de invaliditeitsverzekering, de kinder- bijslagverzekering en de uitvoering van de (nog niet ingevoerde) wachtgeld- en werk loosheidswet zal geschieden door bedrijfs verenigingen. Het maatschappelijk leven is ingedeeld in 26 bedrijfstakken en iedere bedrijfstak sticht een bedrijfsvereniging, die zich met de uitvoering van de sociale verzekering gaat belasten. De Staat gaat zich dus terugtrekken en het bedrijfsleven neemt de taak over. Dit heeft het voor deel, dat de arbeider nu veel meer het be lang van zDn premiebetaling gaat inzien. Zij wordt nu voor hem veel meer een stuk loon, hetwelk echter wordt gereserveerd voor speciale doeleinden. Arbeiders en werkgevers trekken nu ook op dit front samen op. Of, zoals de heer Stapelkamp (a.r.) het zeer principieel uitdrukte „de Christelijke gedachte van saamhorigheid heeft 't gewonnen van de „klassenstrijd”. Hoe het zij, alle rechtse partijen, maar ook de socialisten konden met de grondslag van dit ontwerp volkomen accoord gaan. Het zou echter gek zijn als er bij zo’n be langrijk ontwerp geen meningsverschillen aan de dag traden. Die waren er dan ook inderdaad. Voornamelijk betroffen deze de positie van het Centraal Administratie Kantoor (C. A. K.). Oorspronkelijk had de regering vastgesteld, dat alle administra tie centraal zou moeten worden geregeld. Daarvan wilden de k.v.p., de a.r., de c.h. en de v.v.d. echter niets weten. „Zelf- doen" betekent, zo zeiden zij, dat de be drijfsverenigingen ook de administratie zelf mogen voeren, waarbij zij uiteraard gebonden zullen zijn aan bepaalde voor schriften. Minister Joekes haalde daarop een beetje bakzeil en vond een methode uit, dat de bedrijfsverenigingen óf zelf de administratie voeren óf dat ztf haar cen traal laten regelen. Het Centraal Admini stratie Kantoor bleef echter een half amb- telijk apparaat. Met deze tussenoplossing j namen de heren Stapelkamp (a.r.), Van j Thiel (k.v.p.), Kikkert (c.h.) en mevr, j Fortanier de Wit (v.v.d.) geen genoegen. 1 ZU stonden er op, dat het C. A. K. moet worden opgericht en bestuürd door de be- j aangenomen, zullen hij en zijn fractie te- drijfsverenigingen. Deze fracties hadden daarvoor enige amendementen ingediend. De socialisten waren daar vierkant tegen. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent oer m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar gen het hele wetsontwerp stemmen. Dat was dus niet ,mis. En het is begrij- pelijk, dat het heel wat voeten in de aar- Zij stonden 'n centrale administratie voor. I de had voordat het laatste woord over dit Dat is volgens de heer v. d. Bom een wens belangrijke wetsontwerp was gezegd. Er is daarom alle reden voor om volgende week in het kort over deze kwestie nog iets te zeggen. cd, ral, ifd tö cm on- lert eer stel hij >or- .el" lat- Iks- Üfe Hen >uw in irde werd vernield. Het was bruiloft. In Musselkanaal trouw de ongevallenbank en den twee jongelui. Ter hunner ere werd eer wordt in hoofdzaak niet-ambtelijk uitge voerd door de bedrijfsverenigingen en aan vullend ambtelijk door de Raden van Ar beid. Daarnaast zijn nog tal van andere tussenvormen mogelijk. De verzekerde weet haast niet meer tot welk lichaam hij zich moet wenden als er een kwestie is. de voor-oorlogse crisis heeft meegemaakt, slaat dan ook de schrik om het hart. Dit kan daarom een belangrijk debat worden. Het aantal van 150.000 is niet abnormaal. De deskundigen maken zich echter onge- I rust over de snelle stijging van de werk loosheid. We zullen er later wel meer van horen. Een paar uur had de Kamer ook nog no dig om Griekenland en Turkije tot het Noord-Aatlantisch pact toe te laten. Daar voor waren de Kamerleden wel te vinden, vooral uit strategische overwegingen. De vrijheid en vrede zal door het toetreden van deze landen nog beter worden gewaar borgd, zo meende men. Onder „men” moe ten niet worden begrepen de communisten. To let en to Ier Hat beide gjin tier.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1