1882 1952 KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer i iiiiiii PW1 üs hjoed to sizzen DE SNIE-SINT Broodprijs hoger, margarineprijs lager Fan de No. 10 48e Jaargang Dlnsdap 5 Febr. 1952 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa B o 1 s w a r d A. J. OSINGA - I lilm Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad I IIDLLMOin Vervolg op pag. 2, le kolom PYT. meer De verbouwde fabriek te Bolsward, wellich t het modernste bedrijf voor gecondenseer de melk in Europa. Directeur hadden, dat zij hem die zes ja- ren onwankelbaar ter zijde bleven staan. Dank zij een open oog voor de waarde van Voorts werden ernstige bezwaren onder vonden van het te grote verschil in prijs tussen de gesubsidieerde bloem en de bloem van het luxe witbrood. Om deze redenen zag de regering zich ge noodzaakt met ingang van Maandag 4 Fe bruari j.l. de maximumprijs voor volkswit- en tien kinderen werden reeds buiten ken nis aangetroffen. Aardgas even duur als kolengas. Tijdens de behandeling van de provinciale begro ting 1952 van Drenthe kwam ook de ex ploitatie van het aardgas ter sprake. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dat het Rijk het van de Nederlandse Aard olie Maatschappij over te nemen aardgas verkoopt tegen de prijs die kolengas in het algemeen kost. Der wie sa’n feintsje Rinse, Dy koe’t sa mftl bitinse, Dy frege de faem, hoe’t sij it naem, Dat hy ris by har kaem. ’t Sil mannich Fries grif spite, Foarst Rüchburd komt mar net, Nearn’ kin in baen ütset. Gjin biezem sil forslite, Gjin „fager” dy’t hwat wint. Lykwols giet 't har net wakker, De molkboer en de bakker Barden in winter-sint. t Publyk sjocht soms hwat sür, Sok dwaen - it moast net meije. De waer omheech to jeijen, ’t Is sünder sint al djür! Sa wurdt der klage, stind, Men lit de winsk wol skine Mei ring’ de snie fordwine, Dan hélde wy üs sint. Ik jow dat sintsje graech, Oan dy’t sa’n dei op learzens, Yn modder, snie ompearzgen, Mar ’k tocht sa: koe Den Haech (Men is der wier gjin krint) ’t Net ris in kear prebearje, De snie to subsidearjen, Har ütjaen telt gjin sint! Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Hij richtte in 1882 de te Vlaardin- gen gevestigde Hollandia, Holland- sche Fabriek van Melkproducten en Voedingsmiddelen N.V. op, welk be drijf gisteren, 4 Februari, haar 70- jarig bestaan herdacht. AUSTRALIË DEED STAPPEN BIJ PROF. SUPOMO In politieke kringen te Canberra wordt be vestigd, dat Australische vertegenwoordi gers in Den Haag aan het hoofd van de Indonesische delegatie, prof. Supomo, te kennen hebben gegeven ,dat Australië te gen opneming van westelijk Nieuw-Guinea in het gebied van Indonesië is. Zoals be kend, maakte het Indonesische dagblad Merdeka Donderdag melding van een der- gelijke stap van officiële Australische zijde BOEKENWEEK 1952 De Boekenweek 1952 zal dit jaar worden gehouden van 23 Febr.5 Maart. Op 22 Febr. a.s. zal de boekenweek worden ge opend met een literaire feestavond, Het Boek en de Muze, in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Wim Sonneveld zal die avond, welke met het schrijversbal zal be sloten worden, een cabaretprogramma ver tonen. DONDERDAG REGERINGS VERKLARING De regering heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat zij in de vergadering van Donderdag gaarne een verklaring wil afleggen over de onderhan- delingen met betrekking tot oprichting van een Europees defensiegemeenschap. De bedoeling is, dat na de verklaring der regering de vergadering zal worden ge schorst om daarna beraadslagingen te hou den. Zo nodig zal de vergadering des avonds worden voortgezet, in de verwach ting, dat de beraadslagingen over de re geringsverklaring die dag nog kunnen worden beëindigd. F Aan slechts weinigen buiten de kring van hen, die in nauw contact staan met $e Zuivelindustrie is het bekend, welk een belangrijke functie gecondenseerde melk voor de welvaart van ons land heeft. De reden hiervan zal wel gezocht moeten worden in het feit, dat dit product op de binnenlandse markt slechts een bescheiden rol speelt. In die gebieden van de wereld echter, waar verse melk schaars is, vervangt de gecondenseerde melk practisch geheel het verse product. I voeders in het geheel onmogelijk worden, omzet van het bedrjjf, aanvankelijk I f 50.000.groot, in dat jaar meer dan een half millioen beliep. Nu werd de vraag, hoe de melk voor de zo toegenomen productie te ver krijgen, weer urgent en men sloeg het oog op Friesland, het hart van „Doarmje rynsk, fine snie! Wy komm’ wol üt ’e hoeke! In sintsje foar de lüker. Kom, jow ’t sünder birie. Snie is üs illemint, Sniesport skink tier en sounens, (Hündert makket ien goune) Wearde hat elke sint. Het getuigt van het beleid van de oprich ter, dat deze onderneming tot aan de hui dige dag haar positie van het belangrijk ste condensbedrijf in ons land heeft be houden. Opgericht met een kapitaal van f 150.000'.begon het bedrijf, dat oor spronkelijk alleen een fabriek te Vlaar- dingen had, te werken met 10 man perso neel en op de balans van 31 December van het eerste jaar komen gebouwen, machi nes, e.d. voor onder een post, groot f 90.000.goederen f 11000.debiteu ren f 4000. Men ziet, de omzet kan toen nog niet groot zijn geweest. Maar desondanks vermeldde de balans een post ziekenfonds ad f 60. weliswaar een bescheiden bedrag, maar met een grote morele betekenis en in die tijd zeker karakteristiek voor de sociale opvatting, welke de gehele geschiedenis door bij de Directie heeft geleefd. Het zal elke ingewijde duidelijk zijn, dat de grote strijd voor de grondstof voor deze Nederlandse pionier van de gecondenseerde melk een zware en langdurige is geweest. Merkwaardig is, dat de eerste melk, die hij ontving, nog niet tot het product kon wor den verwerkt, omdat de machines nog niet gereed waren en dus startte hij in feite gewoon als fabrikant van boter en kaas. Op 4 Augustus 1882 echter werd de eerste gecondenseerde melk bereid en kon hij zich bezig houden met het vinden van afzetmogelijkheden. Dit vereiste een flinke dosis doorzettingsvermogen en optimisme, hetgeen bljjkt uit het feit, dat de jonge on derneming de eerste zes jaren met verlies moest werken. de toen nog jonge zuivelindustrie, waar in Boisward in 1894 een nieu we fabriek werd gesticht. Kort daarop, in 1896, werd de onderne ming opnieuw uitgebreid door de aankoop van de fabriek te Purmerend- Om deze transactie te kunnen financieren moest ’t kapitaal worden vergroot tot f400.000. terwijl ook een obliegatielening werd aan gegaan. In dat jaar verwerkte „Hollandia” reeds meer dan 11.000.000 liters melk, ter wijl de omzet circa f 2.000.000.beliep. Twee jaar later echter was het aantal li ters verwerkte melk reeds tot 25.000.000 gestegen. Waar gecondenseerde melk circa 40 pet. suiker bevat, deed zich de vraag voor hoe men zich van een constante voorziening van deze grondstof kon verzekeren. Dit leidde er toe, dat „Hollandia” zich ook in de suikerfabricage begaf, waarvoor in 1898 te Vlaardingen een suikerraffinaderij werd gebouwd, terwijl in 1905 een bestaande sui kerfabriek in Gorkum werd overgenomen. Na korte tijd nam „Hollandia” reeds een vooraanstaande plaats in deze industrie in. Na de eerste wereldoorlog werd een fusie aangegaan met enige andere suikerindu strieën en z(jn de suikerbedrijven van „Hollandia” mede opgegaan in de Cen trale Suiker Mij., in welke kapitaal „Hol landia” nog steeds een belangrijke mate is geïnteresseerd en in welker leiding zij is vertegenwoordigd. j boer yn de buert, in sekere Piter Hylke- ma. Hy wenne yn Mensingeweer, in lyts I doarpke tichte by my. Op it hiem seach ik fuort al hwat nij op, hwant der stiene lans it paedtsje nei de foarein, in mannichte Lathyrus yn ünderskate kleuren. Dat wie hwat aparts, hwant de measte boeren bin- j ne gjin blommemannen. Dizze bouboer lyk- wols hie al aerdichheit oan soksoarte fan dingen, hy krüste dermei. Doe’t ik de mid- deis mei him it lan ynsette, liet hy my sjen, hwat in ünderskie der siet yn de iene plant en de oare, likegoed by de earte as by de hjouwer en it koarn. Hy hie ek lytse hoekjes, hwer’t er allerhande soarten flaechs en earte neist elkoar siedde hie hwat namme. Doedestiids wie de winst op sokke forbetteringen mar hiel gering. As in oare boer hwat njj sied koft, dan koe hy it oare jier ek wer forkeapje oan oaren, dan wie it monopoalje der óf. Mar Hylkema sette troch, ek doe’t Mansholt, Svalêf en greate Dütske kwekers mei folie mear kaptael en technyske middels de merk biwurken. Tsjinstuiten en óffallers bleauwen him net bisparre, mar tsjinhülde koene se him net. Linkendewei kaem der mear weardearring foar it goedkarde sied. Men seach yn, dat dizze minsken in grea te stipe foar alle boeren wiene en dat it winlik net yn oarder wie, dat hja derfoar gjin inkelde bileanning krigen as in pear goune mear foar it earste nije sied. En doe’t de Neder lünske Algemiene Keurings- tsjinst (de N. A. K.) syn bislach krige, I hwertroch alle siedsied Under de kontröle kaem fan ien lichem, waerd fannijs de fraech stelt: Is it billik, dat elk profitear- ret fan de bettere soarten en nimmen de man, dy’t se kweekt hat, der foar hwat weromjowt. Soe it net sa moatte, dat dizze bilangrike bydrage oan de hegere opbring- sten elke gebrüker in pear dübeltsjes kos tje mochte, omdat it him ryksdaelders mear winst jowt. Dizze gedachte hat lieden ta in bislüt hwat troch de regearing goedkard is en troch de N. A. K. ütfierd wurdt. Eltse kweker fan in nije soart, hwerfan de ütkomsten better binne as fan de bisteande soarten, dy kriget derfoar in lytse forgoeding per 100 kg goedkard sied. Ek by de setters is dit sa warden. Dertroch is in sterke sti mulans jown oan de kwekers fan nije soarten, tige yn it foardiel fan de Neder- lanske lanbou, dy’t hurd foarüt gien is. Hoe’t boer Hylkema dertroch buorke hat, dêroer in oare kear. Tj. de J. mear opbringe. Mar der binne mar inkel- den, dy’t troch bysündere gaven en for- tünlike omstannichheden sa fier nei hop pen sjitte, dat it hast wünderbaerlik li- ket, hwat hja birikt hawwe. Sa giet it forhael troch Fryslén, dat der forline jier ien fokker west hawwe moat, dy’t mei forkeap fan fokfé in winstsifer bihelle fan seis sifers. Och, dat is misskien mar ien of twa op de tweintich tüzen, sa as der rounom in inkelde ütrinner is yn alleen gezocht in het plaatsen van adver tenties, doch mede en vooral door de be- brood en brulnbrood met 5 cent per 800 gram te verhogen. De prijs voor bloem en meel, bestemd voor deze broodsoorten is met ingang van dezelfde dag met f 8.50 per 100 kg verhoogd. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat deze broodprijsverhoging geen betrekking heeft op de prijs van het z.g. blanke brood. Voor een prijsverhoging van deze soort brood is geen aanleiding. De Regering acht het noodzakelijk, dat een compensatie voor de verhoging van de gezinsuitgaven, welke door deze brood prijswijziging ontstaat, wordt gegeven. De ze compensatie is gevonden door de berei- ders van margarine, bak- en braadvet en spijsolie in staat te stellen genoemde pro ducten met ingang van Maandag 4 Febr. j.l. met 24 cent per kg in prijs te verlagen. Doordat maatregelen zijn getroffen, waar bij de bereiders van margarine, bak- en braadvet en spijsolie over de afleveringen in de week van 28 Jan. tot en met 2 Febr. een restitutie zullen ontvangen ter door betaling aan hun afnemers, wordt ver wacht, dat de consumentenprijs met ingang van 4 Febr. wordt verlaagd met 24 cent per kg. De Overheid zal er nauwlettend op toezien dat deze verlaging van de mar garineprijs plaats heeft. Bij een gemiddeld gebruik van een gezin van 4 personen van 7 8 volksbroden per week zullen de hogere uitgaven 35 40 cent bedragen, terwijl bij een gemiddeld gebruik van 1250 1500 gram margarine de uitgaven met 30 35 cent per week verminderen. De prijzen van de geïmporteerde voeder- granen zullen met ingang van dezelfde da tum worden verhoogd met f7.per 100 kg. Tegelijkertijd zal de prijs voor zemelen stijgen met een bedrag van f4.75 per 100 kg. Een hiermede in overeenstemming zijnde verhoging van de garantieprijs voor baconvarkens zal binnenkort worden be paald. De exporthefflng op eieren zal met ingang van 4 Februari vervallen. Ten einde ongewenste manipulaties en een verstoring van een regelmatige voorziening te voorkomen, was het noodzakeltjk deze maatregelen af te kondigen zonder voor overleg met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. den gedane uitvinding van ’t condens- procédé was dan ook een uitkomst voor de tropische gebieden, schepen, e.d., terwijl ’t anderzijds voor de gebieden met een melk- surplus een nieuwe mogelijkheid schiep om de melk tot een product te verwerken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in Nederland de uitvinding van de gecon denseerde melk geleid heeft tot het ont staan van een industrie, die in de loop der jaren grote vlucht heeft genomen en thans op één lijn kan worden gesteld met de boter- en kaasindustrie. Zo was, om enkele cijfers te noemen, in 1951 de totale productie van geconden seerde melk in Nederland meer dar 178.000 ton, d. w. z. 450.000.000 blikjes melk, vertegenwoordigende een waarde van ruim f200.000.000.welk bedrag bij na geheel in buitenlandse deviezen wordt omgezet. Met trots kan dan ook worde" vastgesteld, dat Nederland thans reeds weer, evenals voor de laatste oorlog, onge veer de helft van de wereldexport van d” product verzorgt. De grondlegger van deze industrie in Ne derland was wijlen de heer C. H. Wage- naar Hummielink, een man met zeer rui me blik en groot doorzettingsvermogen, die zijn schepping met zeldzame bekwaam heid tot een imponerende hoogte wist op te voeren. TAE in 1856 door de Amerikaan Gail Bor- i langstelling van de journalistiek en de Aa wetenschappelijke wereld te wekken. In „Eigen Haard”, een wetenschappelijk geïllustreerd weekblad, verscheen reeds in 1884 een artikel over een bezoek aan Vlaardingen, waarin de schrijver een on bedekte propaganda voert voor het pro duct van het in die stad gevestigde nieu we bedrjjf; het Weekblad voor Pharmacle wjjdt in hetzelfde jaar aandacht aan het product en zwaait het bedrijf van „Hollan dia” een lof toe, welke naar onze tegen woordige begrippen oneindig meer waard is dan welke reclame ook. Wat betreft de buitenlandse afzetgebieden werd het eerst in Engeland vaste voet aan nog voortdurende relatie met R. Lehmann en Co. In 1890 was de afzet ook naar an dere landen zo toegenomen, dat de om de eigenskippen better sjen to kinnen en tsjin mekoar to hifkjen. Op eigen houtsje wie hy ek oan it krusen, mei In lyts fyn kwaske helle er stoumoal üt de blom fan de iene soart en brocht dat op de stamper fan in oare. Mei earte en flaechs hie er al risseltaten birikt en hy wie ek fan doel mei hjouwer to bigjinnen. Yn dizze hoeke wiene al oare bouboeren, dy’t sled fan him koften of ris prebear- ren, hwant hy gie foar in tüke boer. hannel en bidriuw, dy’t soks bihellet. En it De Belgyske flaechskeaplju joegen foar syn seit fanseis neat oer de tüzenen oaren, mar I fla,echs graech twa sinten mear, omdat it it bistiet en it lükt de oaren oan om ek langer en finer wie, hy krige suver al to bisykjen mear en better to biheljen. j De béste fokkers meitsje tig<? gunstige üt- I komsten, dat is wier, mar der sit dan ek 1 faken in libben efter fan wurk en soarch en trochsetten, ja, net allinnich dat, it is meastal de kroan, hwer’t heit of pake de grounslach al fan lein hat en de bern of bernsbem nou de risplnge fan ynhelje. Neist Abe Lenstra stean tüzenen fuotbal- lers, dy’t nea fierder komme sille as in jiermannich spyljen yn in twadde elftal fan in tredde klas klub, mar ien sa’n üt- rinder bisielet tüzenen- en jitteris tüzenen. Sa is it hjir ek. En net allinnich de fok kerij lit dat sjen, ek yn de bou wurde tref- like risseltaten bihelle troch folsleine ta- j wijing, kunde en gunstige omstannichhe- j den. Ik woe der hjoed ris in moai foarbyld fan jaen, dat my dêrom sa sympathyk is, omdat dit in ienféldige Grinzer boer bi- treft, dy’t troch eigen kunde en trochset ten, nou ien fan de greate mannen is op it gebiet fan earste klas sied en sa mear. In tritich jier lyn, doe’t ik as jong lanbou- ünderwizer yn Boppe-Grins tahélde, gyng dan is eltse moarn de forwachting en de hope, dan is eltse kear de gong troch it büthüs, sinfol en ryk oan lytse forrassin- publiciteit, werd allengs echter de afzet- j gen. Der binne hünderten boeren, dy’t sa markt veroverd. Deze publiciteit werd niet binne en dy dêrom harren ek ryk fiele op in pleats; dy’t foar noch safolle gjin oar fak ha woene al soe it harren ek helte JVTEI’T ik mien is it in wurd fan de for- ■L neamde steatsman Johan de Wit „Age quod age”, d.w.s. „doch hwat jo dogge, goed”, en dat de bitsjutting hat, dat men winlik mar oan ien saek tagelyk syn folie tawjjing jaen kin, sil it slagje. En jit mear tapast yn it gewoane libben, wol dit wurd de wierheit nei foaren bringe, dat men jin mei alle krêft en konsintraesje jaen moat oan syn fak, syn ambt of affear. In wier wurd, sünder mis, al fait it yn it moderne libben net altiten ta om jin deroan to hél den. Dochs is it jimmeroan in geniet minsken to moetsjen, dy’t har mei folsleine oerjefte jowe oan har taek. En dan is der gjin fak of ambt, gjin wurk of affear, dat dizze goede tsjinners net bileannet. In echte fak- man, in echte dokter, in kundige en for- antwurdlike arbeider, hwat hawwe dizze minsken al folie mear libbenswille as de groep, dy’t allinnich mar docht, hwat per- foarst dien wurde moat en sa gau müglik it ark wer delleit. Yn it boerelibben is it j ik op oanrieden fan in learaer ris nei in net oars; allinnich de boer, dy’t foar syn buorkerrj mei oerjefte yn it spier is, dy’t nea tofré is oer de gong fan saken, mar altyd wer eagen en earen iepen hat om dan hjir en dan derre de dingen to forbet- terjen, foarüt to bringen en op in heger peil to bringen, sil him derre ryk fiele. Het is wel een bewijs voor het vertrouwen j Dan is it wurk net mear swier of for- dat commissarissen in het kunnen van de feelsum, dan libbet alles en seit alles hwat, Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent oer m.m Giro 87926 Gaskachel In schoollokaal uitgewaaid. Door de harde wind is verleden week in het klasselokaal van de openbare lagere school te Koedijk de gaskachel uitgewaaid. De onderwijzeres heeft nog ongeveer 3 kwar tier met 28 leerlingen in het lokaal ver toefd, toen collega’s kwamen kijken. Zij steeds subsidie wordt verleend, als vee- I waren juist op tijd, want de onderwijzeres wal gekregen. Er ontstond de tot op heden J voeder worden gebruikt. Reeds onder de -- huidige omstandigheden werd het steeds moeilijker dit tegen te gaan en het zou na I een stijging van de prijzen van de import- „Volksonderwjjs”, de vereniging van voor standers van de openbare school, telde op 1 Januari 1947 ruim 90.000 leden en op dezelfde datum van dit jaar reeds dan 130.000. Twee kinderen door het Ijs gezakt en ver dronken. In het stadje Huissen by Arn hem zijn Zaterdagmiddag twee jongetjes verdronken bij het spelen op gevaarlek ys. Beide kereltjes, A. Peters en A. Nijenhuis, waren pas vijf jaar oud. Militair zwaar gewond. Tijdens een mili taire oefening op de rivier de Oude Maas ter hoogte van de Spijkenisserbrug is Za terdagmorgen de soldaat eerste klasse A. Spaink uit Amsterdam zwaar gewond ge raakt. Door het ontploffen van een explo sieve lading werd zijn rechterhand afge slagen en de duim van zijn linkerhand ver brijzeld. Hy is opgenomen in het Zuiderzie- kenhuis te Rotterdam. Romeins graf ontdekt in Maastricht. Ty- dens werkzaamheden in de verwarmings- kelder van het hoofdbureau van politie te Maastricht in November van 't vorig jaar werden menselijke skelet-resten aangetrof fen, waarvan nu wordt aangenomen, dat het een Romeins graf betreft. Op verzoek van de commissaris van politie heeft de archeoloog drs J. Sprenger te Maastricht, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Spyker in het oog. Het was al schemerig in de stal, toen de veehouder Smid op de Zuidermieden te Hallum daar enige repa raties zou verrichten. Bij het spykeren sloeg hij mis, met het gevolg dat de spy- ker in zijn oog terecht kwam. Opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk. Geïmporteerde voedergranen aanmerkelijk duurder De Minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening deelt mede Als gevolg van de toenemende schaarste aan voedergranen op de wereldmarkt zijn de prijzen het laatste jaar aanmerkelijk gestegen. Door het verlenen van steeds hogere sub sidies is de Regering tot dusverre in staat geweest een betrekkelijk laag prijspeil van geïmporteerd krachtvoer in het binnenland te handhaven. Deze subsidielast neemt evenwel een zodanige vorm aan, dat de Regering zich genoodzaakt ziet de geïm porteerde voedergranen aanmerkelijk in prys te verhogen. Dit heeft echter conse quenties ten aanzien van de prijzen voor volkswitbrood en bruinbrood. Het is na melijk noodzakeiyk door verhoging van de prijzen van de bloem en het meel voor volkswitbrood en -bruinbrood te voorko men, dat deze grondstoffen, waarop nog K lÉÜII

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1