1*1 Klokken voor Amerika CONSOLIDERING DER TWEESPALT GEEN LOONPOLITIEK MET DUIMSTOK EN LINEAAL 48e Jaargang No. 13 Vrijdag 18 Febr. 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Zachte wenk aan W.-Dnitse afpersingspolitiek Italië breekt definitief met Rusland Rusland wenst neutraal Scandinavisch blok Een geknede bakkersmotie Hwat hat Gabe Skroar Zaak Schurer in grote zaal R. REITSMA J. G. S. BRUINSMA. Bolswards Nieuwsblad I I KAMEROVERZICHT. gelegenheid W onseradeel. Dt Kwttksch&olwrt ig van niet minder dan 31 En nu: Korea De wapenstilstandsonderhandelingen duren daar nog altijd voort en al gaat het lang zaam, er worden ook wel eens wat vorde ringen gemaakt. In ieder geval is dit nog beter, dan dat men, ongeduldig geworden, nu reeds jvan Westelijke zijde het woord niet weet wat zou volgen en in ieder geval de mogelijkheid zou dreigen van een Ame rikaanse actie in ’t groot tegen China zelf. In hoeverre Churchill zich bij zijn bezoek aan Washington tot medewerking aan een dergelijke actie heeft verbonden is niet dui delijk, ondanks alle gedebatteer daarover in het Engelse Lagerhuis. Maar ook door aan de Russen kunnen stop zetten, maar als symptoom van de verhoudingen tussen Oost en West verdient ze toch wel even de aandacht. sies bereid, de Amerikaanse verkiezingen zijn aan die houding niet vreemd, maar dat ze gevaarlijk kan blijken staat wel vast. Het Europese leger Minister Stikker had het in de Kamer heel wat gemakkelijker dan zijn collega Mans- Wachtsje dy foar Noardewyn, En al to sterke sinneskyn. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) :e- >e i zijn de- leraadsla- de re- ongeveer 90 ct. omdat zij voortdurend hun luchtmacht ver sterken en dit tot tegenmaatregelen kan nopen. Op het moment is bij de wapen stilstandsbesprekingen een voorstel der Noordelijken aan de orde om binnen drie maanden na het sluiten van de wapenstil stand politieke besprekingen te houden over alle oorzaken van het conflict. De Amerikanen willen wel dergelijke bespre kingen, maar dan beperkt tot Korea. Het is echter duidelijk dat de erkenning van rood China, de verhouding tot Tsjang Kai Sjek, het vredesverdrag met Japan toch niet buiten dergelijke besprekingen zouden kunnen worden gehouden. Zowel Parijs als Londen zijn wel voor meer algemene be sprekingen, Frankrijk inzonderheid omdat alleen een algemene regeling in Azië waar schijnlijk een eind aan het conflict in Indo China kan maken. Maar de Amerikaanse regering schijnt op dit punt niet tot conces- alleen de bijzondere kweekscholen g< klas moeten hebben gedurende drie jaar, Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m Giro 87926 Het wordt meer en meer duidelijk dat Amerika gaandeweg genoeg heeft van de W.-Duitse afpersingspolitiek en dat een verenigd optreden van de Grote Drie daar tegen in de vorm van een waarschuwing aan Bonn niet te veel te vragen tot de mogelijkheden gaat behoren. Over het groeiend onbehagen over de Duitse eisen voor een bijdrage aan de W. Europese ver dediging zullen de kopstukken van het Noord Atlantisch Pact gelegenheid hebben te spreken zowel na de begrafenis van j traal Scandinavisch blok tot stand van Fin land ten goede zou komen en waarbij het zich misschien zelfs met toestemming van Rusland zou kunnen aansluiten. Niet ten onrechte vermoedt men hierachter Rus sische druk, trouwens men spreekt er ook van dat Moskou zelf Zweden een wenk gaf te trachten een Scandinavische defen- sieve Unie te vormen. Zoals bekend bleef Zweden tot nog toe buiten het Atlantisch Pact met het argument dat als het toetrad, Rusland waarschijnlijk Finland tot volko men satelliet zou maken en practisch de Russen aan de Zweedse grens zouden ko men te staan. De Russen zjjn nu blijkbaar bang, dat als er eens een groe oorlog ul- breekt, de neutraliteit van Zweden niet voldoende zou blijken om hen voor een aanval uit die richting te dekken. Niet ten onrechte tróuwens, want met Noorwegen en Denemarken als steunpunten zouden de Amerikanen de Noordwestelijke toegangen tot Rusland zo sterk kunnen bedreigen dat het weleen wonder zou zijn als Zweden niet in de strijd gemengd werd. Daarom zou Moskou nu het best gediend zijn met een uittreden van Noorwegen en Denemar ken uit het Atlantisch Pact en toetreding van deze landen met Zweden tot een neu traal blok, dat Rusland dekte. Hoewel de Noorse regering, voor zij tot het Atlantisch Pact toetrad, eens getracht heeft een Scan dinavisch verbond te vormen, waartegen Moskou zich toen verzette, is het uitge sloten, dat ze nu het plan, nu het Moskou te pas komt, nog zou aanvaarden. windsman overleg gaan plegen met de bak kers, om ook een i- witbrood te gaan vaststellen. De Minister, Positie van de hoer Er werd aan de boerenstand zeer veel aan dacht besteed, maar nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. Of het zou moeten zijn, dat de Minister waarschijnlijk een vee- voederfonds gaat oprichten, dat wordt ge vormd uit heffingen op het binnenlands' graan. if1 Belgisch incident En tenslotte: het onaangename incident in België, waar koning Boudewrjn weigerde om de begrafenis van de Engelse koning bij te wonen wegens de kritiek destijds door de Engelse regering op zijn vader ge oefend. De regering kreeg in de Kamer er een motie van afkeuring over te slikken, doch ging niet heen. De koning heeft hier, volgens de Belgische oppositie, trouw aan zijn vader eigenlijk laten voorgaan bij zijn plicht als koning, welke zijn aan aanwe zigheid bij de begrafenis van de monarch van een bevriende en verbonden natie vergde. Maar aangezien de koning on schendbaar is, stelde zij de regering aan- sprakelijk voor het gebeurde. Italië van de clausules van het vredesverdrag welke betrekking hebben op de Italiaanse verplichtingen ten aanzien van de Sovjet unie, nadat Moskou voor de vijfde maal in de Veiligheidsraad haar veto had laten horen tegen de toelating van Italië tot de Ver. Naties omdat Italië volgens de Russen niet was uitgetreden uit „het agressieve Atlantische blok”. De opzegging heeft geen verstrekkende politieke betekenis. toedoen van de Noordelijken kan het ge- Italië zal nu alleen zijn herstelbetalingen vaar voor zo’n actie plotseling ontstaan, Een bakkersmotie! De broodprijsverhoging is voor de bakkers geen voordeel. Hoogstens kan men verwach ten, dat er een verschuiving zal komen van het verbruik van volksbrood naar het wit brood. Dit laatste is niet gesubsideerd en de prijs daarvan is vrij. Nu zeggen de bakkers, dat zij op het volksbrood verliezen. En dat terwijl zij verplicht zijn dit regeringsbrood te bakken. De verhouding volksbrood-wit- brood is 70 30. Vandaar het geklaag van onze nijvere bakkers. Maar minister Mans holt is helemaal niet overtuigd van hun slechte positie. Naar zijn mening wordt er in verschillende streken van ons land zelfs nog op het volksbrood verdiend. De Kamer was vrij achterdochtig. De heer v. d. Wete ring (c.h.) kwam reeds direct met een motie voor de dag om iets aan de broodprijs te ver anderen. Deze motie werd om in stijl te blijven danig „gekneed”. Niet minder dan vier maai werd zij veranderd. Het slot was, dat de Regering werd uitgenodigd om een ma ximum broodprijs vast te stellen voor volks brood, welke is gebasseerd op de kostprijs I plus een redelijke ondernemingswinst. Mi nister Mansholt vroeg zich af of het bedrijfs- van deze motie wel op holt. In het debat over de Europese Defen sie Gemeenschap (E.D.G.) bestond niet veel verschil meer tussen Regering en Ka mer. Oorspronkelijk was het zo, dat de Re gering veel meer voelde voor een Atlanti sche samenwerking dan voor een Europese samenwerking. In het eerste geval gaan de Wes-Europese landen, los van elkander, met Amerika mee; in het laatste zouden eerst de Europese krachten worden gebundeld. In beide plannen echter had de organisatie van het Noord-Atlantisch Verdrag de politieke leiding. De Kamer, die liever een federaal Europa met de V.S. ziet samenwerken, con stateerde dat de Regering dichter bij haar standpunt is gekomen. Dit kwam door de Frans-Duitse verhouding. Deze twee landen hebben eeuwig ruzie. Wel licht zou een Europees leger, waarin zij bei de zitting hebben, de vete kunnen beslechten. Frankrijk heeft op verschillende punten ech ter roet in het eten gegooid o.a. in de Saar- kwestie. Onomwonden verklaarden de heren Bruins Slot (a.r.) en Schmal (c.h.), dat zij het met de Duitsers eens waren. Geen enkel land laat zijn mannen aan een leger deelne men, waar het zelf niets over heeft te zeg gen. En in feite ligt de situatie zo. Intussen weet Minister Stikker nu hoe de Kamer over de Europese Defensie Gemeenschap denkt en kan hij het Nederlandse standpunt rustig op de conferentie te Lissabon gaan verdedi gen. Hij zal dit doen, zo heeft hij beloofd, niet als „slang of duif” maar als „nuchter Nederlander”. bijslag. Er kwam een motie Engelbertink, i die vroeg of de Regering dit vraagstuk weer eens in overweging wilde nemen als het rapport van de S.E.R. over de progressieve kinderbijslag wordt aangeboden. Staatssecre- I taris van Rhijn beging de onvoorzichtigheid j te beweren dat deze kwestie heeft afgedaan, daar de Kamer zich destijds tegen progres sieve kinderbijslag heeft verzet. Eén der re denen daarvoor was echter, dat het S.E.R.- rapport nog niet was verschenen. Prof. Rom- me sprong onmiddellijk op de ketting om vast te leggen, dat het standpunt van de staatssecretaris onjuist was. Zakelijk gezien, zal zijn optreden toch geen succes hebben, want er is in de Kamer op dit moment geen meerderheid te vinden voor deze gedachte. Verder zeide men van de kant der Regering, dat we in ons land geen loonpolitiek kunnen Na een behandeling van niet minder dan 31 amendementen hééft de Tweede Kamer de Kweekschoolwet nu aangenomen. Verleden week wezen we er reeds op, dat het amende ment Roosjen (a.r.) om te bepalen, dat niet maar ook de openbare ;emiddeld 15 leerlingen per heet hangijzer zou worden. Dit is geschied. Zoals bij alle stemmingen in dit debat was de verhouding zuiver hnks-rechts. De heer v. Sleen (arb.) verklaarde daarom, dat hier in naam van de financiële gelijkstelling, het openbaar onderwijs ten achter wordt gesteld. De communist Hoogcarspel sprak van een vermoording van de pacificatiegedachte. Bei den dachten dus hetzelfde, maar alleen de communisten stemden tegen, want de socia listen vonden, zeer terecht, dat deze wet toch een heleboel goeds brengt. Teveel om te kunnen tegenstemmen. Het overleg over het wetsontwerp „herzie ning reorganisatie van de sociale verzekering" is eindelijk klaargekomen. De nederlaag van minister Joekes staat nu wel vast, al zal de pil op verschillende punten wel verguld wor den. Wat er precies uit de bas is gekomen, weten we echter nog niet. De Minister dok tert nog steeds aan dit ontwerp op partement. De schorsing van de bi ging duurt intussen reeds bijna drie weken. Zolang kan de Kamer echter niet wachten. Daarom heeft zij deze week een aan vang ge maakt met de behandeling van de voorstel len om de grondwet te wijzigen. Deze de batten duurden de hele week voort. Het lijkt ons beter om volgende week alle wetsont werpen in één keer te bespreken. Dan zullen we zien, hoe weinig enthousiast de Kamer voor deze zaak was en welke voorstellen van de Regering het slechtst werden ontvangen. Een ding was eigenaardig. Het voornaamste debat ontspon zich over kwesties, welke niet in wetsontwerpen waren geregeld, zoals het optreden van revolutionaire vertegenwoordi gers in de Kamer, Staten en Raden en het misbruiken van de persvrijheid door deze elemen(en, die het Staatsgezag om hals bren gen. Vooral de heren Romme (k.v.p.), Schouten (a.r.) en Tilanus (c.h.) spraken daarover uitvoerig. WIJLEN KONING GEORGE VI. Het stofjelijk overschot van wijlen Koning George VI wordt vervoerd van het King’s Cross Station na aankomst uit Sandringham. De haar wordt gevolgd door de Duke of Edinburgh en de Duke of Gloucester. Op de kist ligt de Imperial State kroon. Ons Parlement is soms wispelturig als een kind, 's Maandags kan men denken precies op de hoogte te zijn met de agenda van de Kamer, maar in de loop van de week wordt daarvan plotseling afgeweken en komen er andere zaken aan de orde, welke zeer actueel en ook buitengewoon belangrijk zijn. Bo vendien voert men hangende kwesties plot seling van de agenda af. Deze moeten dan rustig een paar weken wachten. De wispel turigheid heeft de Tweede Kamer de afgelo pen dagen wel heel erg aan de dag gelegd. Nu moeten we er direct bij vertellen, dat deze gang van zaken niet te betreuren is. De belangstelling voor onze volksvertegenwoor diging kan slechts worden verhoogd als men daar „heet van de naald” vraagstukken be spreekt, welke heel ons volk aangaan. Zo zagen we plotseling een zeer belangrijke ver klaring van onze regering over de Europese Defensie Gemeenschap, terwijl bovendien nog uitvoerig werd gedebatteerd over de jongste maatregelen van minister Mansholt en zijn collega’s om de brood- en bloemprijs te verhogen en de prijzen voor margarine, spijsolie, bak- en braadvetten te verlagen. Om met dit laatste te beginnen: Het debat dat zich hierover ontspon, duurde maar liefst twee dagen, met het resultaat, dat mi nister Mansholt niet ontevreden behoeft te zijn. Het splitste zich in drie vraagstukken, t.w. de positie van de consument, van de bakker en van de boer. De verlaging van de margarineprijs is be doeld als compensatie voor de oroodprijs- verhoging. Het behoeft echter geen betoog, dat de Kamerleden direct voorrekenden, dat hier niet van een volledige compensatie kan worden gesproken. Dat had de Minister ook niet beweerd. De heer Eurcwuhuk (k.v.p.) toonde zelfs aan, dat grote gezin- §r!,S .20u ste .Ie"-. HlJ had r“ds toegegeven, nen door de jongste maatregelen van de re- gering een strop lijden van ongeveer 90 ct. I $e?’ zou worden. °Pgegeven. Maar per week. En de economische zwakkeren e *j e voorziening I worden er ook niet beter op. De tweede voorzitter van het N.V.V., Suurhof (arb.),) vroeg zich af waarom de regering zo karig is met haar compensatie. Had de margarine prijs niet meer kunnen worden verlaagd? Dat van de zijde der k.v.p. het grote gezin j een belangrijke rol speelde in dit debat voeren met „duimstok en liniaal”. De grote gezinnen zijn nu wellicht een beetje de dupe, maar er zijn ook wel wetsontwerpen aan te wijzen, waarin zij voordeeltjes hebben gehad. „Geen gemilimeter in de loonpoli tiek”, zo zeide de heer Van Rhijn. Boven dien zijn de kosten van levensonderhoud de laatste maanden nog gedaald, hetgeen voor de economische zwakken en de grote gezin nen uiteraard ook een voordeel Detekent. De behandeling van de strafzaak tegen Fed- de Schurer, op Donderdag 21 Februari voor het Gerechtshof te Leeuwarden, zal in de grote zaal geschieden. Zoals men weet staat de heer Schurer in hoger beroep terecht we- gens belediging van de Heerenveense Kan tonrechter mr W. Men herinnert zich wellicht dat er bij de be handeling in eerste instantie door de Politie rechter grote moeilijkheden ontstonden, doordat de kleine zaal werd gebruikt die de vele belangstellenden niet de bood de zitting bij te wonen. Daardoor ontstond een samenscholing voor het Gerechtsgebouw en mede daardoor ont stonden de incidenten met de politie en de brandweer, die tot de geruchtmakende „Slag op het Zaailand” leidden De grote zaal wordt slechts zelden gebruikt. Daar hebben de „grote” politieke delinquen ten terecht gestaan en in de laatste jaren ver der slechts de Kollumer arts De J. en de Drachtsters P. de B. en brigadier O. De Kr. Fr. Jongerein heeft een brief geschre ven naar de Procureur Generaal waarin de suggestie wordt gedaan luidsprekers op het Zaailand te plaatsen voor het geval de grote zaal de belangstellenden niet kan bevatten. De kosten hiervan wil men zelf desgewenst betalen. Het Amerikaanse volk heeft volgend, op de vele offers aan mensenlevens, gebracht bij de bevrijding ook van Nederland zich mede vrijwillig grote offers getroost voor de wederopbouw van West-Europa, waardoor een nauwere band van samenwerking is gelegd tussen Nederland en Amerika dan in het verleden bestond. Hare Majesteit de Koningin heeft zich bereid verklaard tijdens haar bezoek aan Amerika uit naam van het Nederlandse Volk aan het Amerikaanse Volk een carillon aan te bieden als een geschenk, dat de gevoelens van erkentelijkheid van ons Volk wil vertolken. Morgen zullen ook in onze gemeenten de inzamelingen voor dit doel, hetwelk ongetwijfeld ons aller sympathie heeft, worden gehouden. Gaarne willen wij deze inzameling, welke door de in onze gemeenten gevormde comité s zullen worden gehouden, van harte bij U aanbevelen. Toont uw dankbaarheid door een royale gift! De burgemeester van De burgemeester van Hennaarderadeel, J. VAN HOUT. De burgemeester van Boisward, Het Skandinavlsche blok Er is enige beroering in Noord-Europa over een Uitlating van de Finse premier Kekkonen, die heeft aangedrongen op het uittreden van Noorwegen en Denemarken uit het Atlantisch Pact, waarna een neu- zou koning George VI als op 20 Februari te j kunnen komen, dat de veiligheid Lissabon. Een eerste succes werd wat de onderlinge samenwerking betreVt hier reeds bereikt, doordat in een bijeenkomst der 12 mili taire bevelhebbers werd besloten dat de nieuwe leden van het pact, Griekenland en Turkije, onder een Zuid-Europees com mando zullen staan, waarvan een Ameri kaan bevelhebber zal zijn. De opneming van Griekenland en Turkije ia vergezeld gegaan van pogingen van bel de landen ook onderling tot nauwere be trekkingen te komen, voor het eerst na de oorlog is een Grieks staatsman op be zoek geweest in Turkije. De Westerse ver dediging kan er slechts bij gebaat zijn als deze beide landen, die op een zo belangrijke post staan, een hecht blok vormen. Hoe belangrijk die post wel is blijkt ook uit de feiten welke aan het licht gekomen zijn inzake de Russische pogingen het gehele Zwarte Zee gebied dat in hun bezit is of in hun invloedssfeer ligt te russificeren. Daarom worden de honderdduizenden’ be woners van Bulgaarse, Griekse en Turkse oorsprong gedeporteerd en vervangen door „echte” Russen en worden er havens aangelegd die uitstekend kunnen dienst doen als militaire bases tegen Turkije en de Dardanelles De Russen volgen bij de opbouw van hun defensiegemeenschap nu eenmaal heel andere methoden dan het Westen. Moskou doet in zijn satellietlanden wat het wil. In het Westen heeft ieder der bondgenoten medezeggingschap, wat mis schien wel tot een traag tempo leidt, maar waarbij de democratische vrijheden ge spaard blijven. Uit het gebied der Middel landse Zee zij voorts nog even vermeld de opzegging door hier niet van een volledige compensatie kan Engelbertink ileven de aanvaarding .i nriK »nn cfpllpn T4n dat de verplichting om volksbrood te bak- een re in alle broodsoorten moest natuurlijk gewaarborgd blijven. Zou de motie Van de Wetering worden aange nomen (en dat geschiedde z.h.s., met alleen de communisten tegen) dan moet de be- maximumprijs voor het ^eek^bifna vanzelf Deze fractie stond i die positié' van onze kruideniers slechte^ erop, flat deze gezinnen een extra compen- vond da? die. van de bakkers, was van me- satie zouden krijgen in de vorm van kinder- jln&’ j -5f moest woraen gedaan om biislae. Er kwam een motie Engelbertink. deze bedrijfstak te saneren Daarvoor zal een commissie worden ingesteld. Het grote pro bleem bij de bakkers zit, naar zijn gevoelen, in de heel kleine bedrijven, wier omzet te laag is. Vooral in de steden zullen deze niet kunnen blijven bestaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1