RIJN-IJSSEL UNIE ZOU VOOR NOORD-NEDERLAND EEN RAMP ZIJN REGERING NIET VERONTRUST OVER DE WERKLOOSHEID KRIS-KRAS door Nederland No. 17 48e Jaargang Vrijdag 29 Febr. 1952 Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward üs hjoed to sizzen Engeland heeft ook de atoombom Verschillende maatregelen aangekondigd Nederlands belang parallel met dat van W est-Duitsland Voorlopig Ned. elftal Minister Staf terug uit Lissabon Straaljager tegen trein Een Meteor-straaljager vloog Dinsdag avond, bij een poging om op een vliegveld bU Stamford Bridge (Engeland) te landen, tegen een goedererentrein, waarvan niet minder dan zes wagons kantelden. Won der boven wonder kwamen de inzittenden van het toestel er vr(j goed af. De piloot werd aan het been gewond, z}jn metgezel kreeg snij- en schaafwonden; beide man nen liepen echter een zenuwschok op. De weinige mensen, die in de goederentrein zaten, hadden zelfs geen schrammetje. nieuw schip i dergelijke bewegingen eenmaal ontketend j zijn, men 't onderste uit de kan tracht te Von Manstein voor een week op vrije voeten Hwat hat Gabe Skroar Carlsen heeft een Buitenlands Overzicht krijgen. 1 rib 1 i i De conferentie van de Atlantische Raad te Lissabon is geëindigd Franse plan is in AÖ UYCXiCUCU. CL HM I kregen verwondingen KAMEROVERZICHT. Van Schyndel rechtsbinnen, Landman In doel. Het voorlopige Nederl. elftal voor de wed- krijgen, zijn echter gesteun. zijn: dat Portugal te Lissabon zou pleiten voor en we kunnen het in een oor- Kort na middernacht is Woensdag de mi nister van Oorlog, Ir C. Staf, uit Lissabon teruggekeerd. De minister zei, dat men op de conferentie te Lissabon zaken heeft Klokken en swarren Is it wapen fan Molkwarren. '/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) gulden daar- >kken landen twee jaar mogen worden uitgesmeerd. vasteland van Europa te verdedigen en in Frankrijk was uitgesproken door Parijs als hoofdkwartier voor haar nieuwe organisatie te kiezen. We zullen hier niet uitvoerig weergeven wat zoal is overeengekomen, de finesses zijn niet eens bekend. Maar er is stellig goed werk gedaan, en o.a. behoort daartoe de instelling van het secretariaat-generaal omdat er nu sneller kan worden gewerkt en ook de niet-militaire zaken de nodige aandacht zullen genieten. kunnen doen. Na de voorbereidingen te Rome heeft men te Lissabon bindende afspraken gemaakt. Er zijn, zo vervolgde de minister, zeker bevredigende oplossingen gevonden en er zijn geen moeilijkheden met de verhoudin gen onderling. De organen zullen elkaar aanvullen zonder in elkaar op te gaan. Dit jaar, aldus minister Staf, zullen er 25 pa rate divisies zijn. De Nederlandse bijdrage hieraan zal be staan uit één parate divisie en twee lich tingen in opleiding. Dit zal echter afhan kelijk zijn van de periode, waarin het ma terieel wordt geleverd. De bijdrage die Ne derland zal moeten leveren zal ruim f 60 millioen moeten bedragen. Ekster at spek, vers van het levende var ken. Te Hogeloon zag een landbouwer, dat een ekster Iedere keer wanneer het var ken buiten zijn hok kwam, op de rug van een krulstaart ging zitten. Het varken be gon dan hard te schreeuwen en nam de vlucht naar zijn beschermend hok, maar het dier had zijn neus nog niet weer in de frisse lucht gestoken, of het lieve le ven begon opnieuw. De eigenaar wilde er toch eens meer van weten, en kwam tot de ontdekking, dat de vogel een gaatje in de rug van het varken had gepikt. Langs die weg deed de ekster zich te goed aan het bloed en spek van de viervoeter. Massa^insluiper gegrepen. De Hilversumse politie heeft een beruchte insluiper aan gehouden, die zich alleen in Hilversum reeds aan 30 40 diefstallen heeft schul dig gemaakt. VARA-omroepcr geschorst. De chef-om- roeper van de Vare, Evert Garritsen, te vens voorzitter van de personeelscommis sie der Nederlandse Radio Unie, is door de Vara een week geschorst. Reden is, dat de heer Garritsen zonder toestemming van de Vara heeft meegewerkt aan een uitzen ding van.de Wereldomroep. Scheepswrak in Wieringermeer. Op het land van de heer J. Schrale, Slootdorp is men op het ogenblik bezig een scheeps- i wrak uit te graven. De breedte van het j wrak is zes meter, zodat men aanneemt j dat de lengte ongeveer twintig meter zal bedragen. Dierenvanger. De bekende Haagse dieren vanger Henk van Geuns is met het s.s. Friesland van de Rotterdamse Lloyd naar Sumatra gegaan. Hij zal daar proberen voor de diergaarde Blijdorp een aantal wilde dieren te vangen. Hij heeft er al ver scheidene tijgers, olifanten, apen, slangen enz. buitgemaakt en naar Nederland ge bracht. Voor iedere vrouw een man. St Pancras had 1 Januari 1540 inwoners: 770 vrouwen 770 mannen. Dan maar moederloos blijven. De Radio- Unie heeft besloten geen berichten over Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) I moederloze biggen en veulens meer te Ia ën Clavan (ADO). Reserves: Kraak (Stormvogels), De Jong (ADO), v. d. Tuyn (HDVS) en v. d. Bo- i gert (DOS). Terlouw heeft verzocht niet meer te wor den aangewezen om als aanvoerder op te treden, daar hij van mening is, dat zijn spel hierdoor nadelig beïnvloed wordt. De keuzecommissie kon het verzoek billijken en wees Biesbrouck als aanvoerder aan. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 12 cent per m.m Giro 87926 De „Isbrandtsen”-maatschappij heeft aan gekondigd, dat het onlangs aangekochte vrachtschip „Noonday” (10.660 ton) spoe dig onder bevel van kapitein Kurt Carlsen zal worden geplaatst. De „Noonday” is nu nog in het Verre Oos ten, maar wordt tegen 1 April in Amerika terug verwacht, waar het schip eerst na gekeken zal worden alvorens het officieel door de „Isbrandtsen”-maatschappij zal marken) aL ïüt hrtZuiden (Duits middel-1 worden overgenomen. Bolswards Nieuwsblad tririririririBriririBriBria Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland in Tunis op een oplossing aan te sturen, ze «chijnen nu bereid het beginsel van de „binnenlandse „zelfstandigheid' voor dat gebied te aanvaar den, doch zal dit de Tunesische nationalisten bevredigen, de ervaring leert dat het als ten oproepen. Nieuwe huurverhoging op komst. Minister horst (arb.) heb*l In ’t Veld heeft in de Tweede Kamer aan- I gekondigd, dat in de loop van dit jaar een nieuwe huurverhoging ingevoerd zal wor den. Deze verhoging zal op de een of an dere wijze gecompenseerd worden, aldus deelde de Minister mede. Meer animo voor gewapende reserve- diensten. De aanmeldingen voor de gewa pende reservediensten als de Nationale Reserve, de Reserve Grensbewaking en de Reserve Rijks- en Gemeentepolitie nemen de laatste tijd sterk in aantal toe. Alleen al voor de Nat. Reserve hebben zich in Januari duizend nieuwe vrijwilligers ge meld. Indien deze verhoogde belangstelling aanhoudt, zal zich binnen afzienbare tjjd een voldoend aantal vrijwilligers hebben aangemeld. Ze waren te bloot! Vier reliëfs, die de beeldhouwster Sonja Meijer in opdracht van het gemeentebestuur van Alphen aan de Rjjn voor het badhuis aldaar vervaar digde werden door het college van B. en W. te „bloot”’ geacht en daarom „uit het gezicht” op de zolder van het stadhuis in veiligheid gebracht. door een ander, dat echter slechts te verwezenlijken is door een Duitse bij drage aan schap. Als de 1 aanvaller uit het Oosten reeds op Duits gi bied worden te lijf gegaan en is ook hi Noord-Oosten van Nederland gedekt. E. Duits generaal, Seidel, heeft zo n gesteld, dat hierop neerkomt dat De Britse autoriteiten hebben ex-veld- maarschalk Von Manstein op erewoord voor een week op vrije voeten gesteld, om dat zijn vrouw ziek is en hij zelf dezer da gen een operatie moet ondergaan. Von Manstein is indertijd op beschuldiging van oorlogsmisdaden tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Reeds nu heeft men te Lissabon het ver band tussen de militaire en economische vraagstukken onder ogen gezien en erkend dat naast de inspanning der Europese lan den, Amerikaanse steun nodig blijft, wil men niet dat de winst aan militaire paraat heid naar buiten, te niet gedaan wordt door een economische uitholling en bevordering van het communisme in het binnenland. Daar de economische voorzieningen om trijgen. land beroep In Zuid-Nederland viert Koning Carnaval 3 dagen hoogtij. Maandag werd in Maastricht de grote carnavalsoptocht gehouden, onder belang stelling van vele duizenden. Overzicht tijdens het voorbijtrekken van de carnavalswagens. toelating van Spanje wekt door de Amerikaanse drang de Duitse I tot de Atlantische gemeenschap was te ver wachten, evenzeer dat er geen kans op inwilliging van dit verzoek zou zijn. Het voorstel van Portugal, dat Spanje dan in een driezijdig verdrag. Amerika-Portugal-Spanje zou worden opgenomen, lijkt logisch, onder- handelingen tussen Amerika en Spanje zijn trouwens reeds aan de gang ons voorstellen dat Portugal log niet prettig zou vinden als het aan zijn landzijde een neutrale buurman had. In Lybi'è, de zeer jonge staat in Noord-Afrika, zijn eerst verkiezingen gehouden welke j van koning Idns een meerder- I heid gaven, doch aantoonden dat in de ste- I den de congrespartij der fanatieke Moham medanen, die niet met het Westen wil samen werken, nogal aanhang had. De Fransen schijnen ook President Truman heeft moeite zijn 8 milliard dollar steun aan de bondgenoten er in het Congres door te i pogingen daartoe worden nu id door een paar besluiten van 1 de Atlantische Raad, welke er op papier in ieder geval mogen zijn. Maar ze moeten nog door de parlementaire molen; in alle aan gesloten landen moeten ze door het parle ment aangenomen worden, en aan de be zwaren van de Franse nationale vergadering en van het plan voldaan. Nieuw wantrouwen bij het Franse parlement zal misschien worden ge- f 15 millioen meer In Breedband. De minis ters v. d. Brink en Drees, de laatste als minister van Financiën a.l., stellen de Tweede Kamer voor de deelneming van de Staat der Nederlanden in het kapitaal van de Breedband N.V. met een bedrag van ten hoogste f 15 millioen In aandelen C te verhogen tot ten hoogste f 80 mll- lioen. Klein meisje gedood, moeder zwaar ge wond. Een meisje van 2 jaar werd gedood en haar moeder, mevrouw Praamstra uit Drachten, zwaar gewond, toen Woensdag middag om 2 uur in de Folgerenlaan te Drachtstercompagnle een vrachtwagen en een personenauto met elkaar in botsing kwamen, Nieuw probleem van de bromfiets. De kan tonrechter te Drachten heeft de berijder van een bromfiets, die een wagentje ach ter zijn vervoermiddel had gekoppeld tot f 2.boete of 1 dag hechtenis veroor deeld. De bromfietser voerde tot zijn ver dediging aan, dat hem een wegenkaart voor ztfn aanhangwagentje was verstrekt. Na het carnaval. Een personenauto met tien Zuidbevelandse jongemannen en meis jes, die in Bergen op Zoom carnaval had den gevierd, is Dinsdagavond in volle vaart door de gesloten overwegbomen bij Rilland Bath gereden. De meisjes J. G. en L. v. ’t W. uit Over- zande werden ernstig gewond naar het ziekenhuis St Joanna te Goes vervoerd, waar de 20-jarige J. G. later in de nacht is overleden. Alle andere acht inzittenden I kregen verwondingen door glasscherven. Daar de economische voorzieningen om Eisenhowers leger op de been te krijgen, echter nog in geen enkel Europees land aanwezig zijn, werd op alle leden een beroep gedaan om de productie op te voeren. Nieu we lasten krijgen de meesten dier leden te- dragen, doordat er meer vliegvelden moeten komen, betere verbindingen en meer hoofd kwartieren, maar minister Lieftinck kreeg gedaan dat de 1500 millioen i voor bestemd door alle betrol over gebergte waar troepen in gefortifieerde zónes paraat zijn opgesteld, in de flank zullen wor den bedreigd. Deze oplossing is voor Ne derland veel aantrekkelijker en het Neder landse belang is dus zowel gemoeid met een Duitse bijdrage aan de W.-Europese verdedi ging als met het voortdurend op de been houden van een aanzienlijke parate strijd macht, dit in het kader van een dergelijk defensieplan direct kan worden gebruikt en waarvoor niet eerst reserves moeten worden opgeroepen, zoals het Franse plan dat wil. De militaire medewerker van het Algemeen Handelsblad, die we ook hierboven reeds aanhaalden, komt uit het besluit van de con ferentie te Lissabon dat een Europees leger zal worden gevormd van 43 nagenoeg parate divisies (door Frankrijk te leveren 14, Duits land 12, Italië 12, Benelux 5) tot de con clusie dat het mogelijk is dat ook te Lissabon de gedachte aan het Franse plan is opgege ven en het West-Duitse de voorkeur Kreeg. Wat trouwens ook logisch is, want de Wi- Duitsers zullen toch ook niet voelen voor een plan dat het grootste deel van hun ge bied als 't ware overlevert aan de invaller Hier lopen Duits en Nederlands belang parallel, al zal het Duitse plan stellig ook van ons land groter offers vragen, omdat het eist dat er meer troepen in vredestijd op de been worden gehouden dan het Franse. Over de rest van het Nieuws moeten we kort de Duitse Bondsdag is geenszins in i BABY TE VONDELING GELEGD Toen Dinsdagavond een familie aan de P Langedtfkstr. te den H. de huis deur opende, om uit te gaan, trof zij in het portiek een pakje aan, waar in beweging zat. De politie werd aanstonds gewaarschuwd en twee stoere jeepagenten vatten het pakje voorzichtig aan, deponeerden het op een tafel in de huiskamer en ont deden het van het omhulsel. Wie schetst hun verbazing toen daar een këurig In nieuwe kleertjes gestoken pas geboren knaapje te voorschijn kwam, dat luid kraaiend naar de twee dienaren van de Hei lige Hermandad opzag. De G.G.D. ontfermde zich over het 7 pond wegende borelingske en be zorgde het in een ziekenhuis. derland is, omdat voor 1 in 1940, n.l. dat Noord-Oost Neder land zo goed als onverdedigd blijft, en als de vijand on-, of weinig gehinderd door de Duitse laagvlakte zou trekken, spoedig bezet gebied zou worden. Dat dit niet prettig is, hebben we in de oor logsjaren ervaren en het zou, als de vijand werkelijk Rusland was, nog wel onprettiger kunnen worden ook; men denke aan de massa deportaties welke de Letten enz. van Russische zijde is ten deel gevallen. We laten nu daar of onze Nederlandse regering voor dergelijke mogelijkheden een plan overweegt tot massa-evacuatie uit gebieden, welke niet goed verdedigbaar zijn. Men zal echter inzien dat een betere remedie is verdediging tegen een mogelijke aan valler ver in Duits gebied. Het Franse Rijn-IJsselpIan lijkt voor Nederland een onzalig plan en dient vervangen door een ander, dat echter slechts te - a I -1 -1 T> A.«« 11 en Europese defensiegemeen- ap. Duitsers daaraan meedoen, kan de ;e- iet Een plan op als de in vallers door de Noord-Duitse laagvlakte stromen, ze zowel uit het Noorden (Dene- I De heren Stapelkamp (a.r.) en Neder- oben de Regering geïnterpel leerd over de werkloosheid. Het was de hoogste tijd, dat dit gebeurde, want het aan tal werklozen is momenteel tot 166.000 op gelopen. Een ieder, die het vooroorlogse drama heeft meegemaakt, slaat bij het lezen van dit cijfer de schrik om het hart. De hui dige werkloosheid is echter van geheel an dere aard dan die voor de oorlog. Die was een uitvloeisel van de internationale crises. Iemand die brodeloos is, zal zich echter niet afvragen aan welke economische ontwikke ling hij dat te danken heeft, neen, het feit alleen al vervult hem met zorg. Daarom was het goed, dat een a.r. en een socialist samen interpelleerden. Het gaat hier om een natio nale zaak. En terecht zeide minister v. d. Brink, dat 166.000 paar ogen op het Parle ment zijp gericht. Een ware volksvertegen woordiging leeft met het volk mee en inter pelleert de Regering over vraagstukken, welke dat volk benauwen. Voorzitter Kor tenhorst gaf de beide interpellanten een complimentje omdat zij als goede parlemen- cariërs, ondanks alle geschillen, toch geza- Stop! Het gebeurde op een voetbalveld. De pas getrouwde doelman was de held van de middag, zo lezen we in „Ons Noorden”. HU viel uit, stompte en ving de bal en was, wat men noemt, in grootse vorm. Maar na één van zijn uitvallen in de modder had hij plotseling geen aan dacht meer voor het spel. HU riep de overige spelers, zowel van eigen partU als ook de tegenstanders en ook de scheids rechter kwam er aan te pas. En die drie en twintig man zochten met argusogen elk modderstukje van het strafschopge bied af. De keeper had zU'n nieuwe trouw ring verloren. menlijk optraden. Zij hadden de stof ver deeld, de heer Stapelkamp behandelde de sociale aspecten en de heer Nederhorst de economische. Niet minder dan 24 vragen vuurden zij op de Regering af. Achter de Regeringstafel zaten de ministers Drees, v. d. Brink, Joe- kes, In ’t Veld en Wemmers. Minister Lief tinck kon helaas niet aanwezig zijn. Die zat in Lissabon, en staatssecretaris Van Rhijn vertoefde op dat ogenblik in Hamburg. De betogen van de beide interpellanten zijn ei genlijk in enkele zinnen samen te vatten. Wat denkt de Regering van de huidige werkloosheid? Heeft zij een plan om deze te bestrijden en zo ja, wat gaat zij op korte termijn doen? Dat waren de vragen en zij gaven het onbehagelijke gevoel dat in ons volk leeft volkomen duidelijk weer. Natuur lijk werden er zwaarwichtige betogen gele verd over de oorzaak van de werkloosheid, die volgens de heer Nederhorst is te zoeken in het feit, dat minister Lieftinck alleen maar let op het sluitend maken van de be talingsbalans, waardoor de werkgelegen- heidspolitiek in het gedrang is gekomen. Het wapenindustrie toe te staan weer tal van wa penen te doen maken, waartegen de Fransen bezwaar hebben, anderzijds zal de Ameri kaanse financiële bijdrage om de Fransen het leveren van hun aandeel in het Euro pese leger gemakkelijker te maken misschien verzoenend op de nationale vergadering wer ken. In ieder geval kan president Truman het congres aantonen dat in hetAmedikaanse verdedigingsstelsel over de gehele wereld Engeland noch Frankrijk gemist kunnen worden, omdat zij alom in die wereld scha kels zijn, welke in dit stelsel niet kunnen ontbreken. En waar zouden Frankrijk en voor het eerst verkiezingen gehouden Engeland in West-Europa blijven, als ae rest j de regering daarvan door het communisme overspeeld heid werd? De militaire paraatneid en de econo mische gezondheid van geheel W.-Europa is voor Amerika’s huidige politiek onmisbaar. De Fransen hebben, bij een aanval uit Oost- Europa een plan om de hoofdverdediging van West-Europa samen te trekken op de Rijn-IJssel linie waarbij ze dan gebruik kunnen maken van hun bekende Maginotlinie. Ze redeneren zo: dat er dan niet voortdurend zoveel troe pen op de been behoeven te worden gehou den, doch de reserves kunnen worden ver zameld achter een beschermde linie als de oorlog uitbreekt. t Het is duidelijk dat deze strategische opvatting uiterst gevaarlijk voor Ne- -t we practisch weer hetzelfde geval zouden staan ,als gtrijd tegen Bolton Wanderers, Woensdag 5 Maart in het Feyenoord stadion te Rot terdam, is als volgt samengesteld: Landman (Sparta); Odenthal (Haarlem); en Alberts (Vitesse); Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); v. d. Kuil (VSV), Van Schijndel (SVV), Van I In het Verre Oosten zijn de besprekingen tussen Japan en de Chinese nationalistische regering op Formosa over een vredesverdrag afgebroken, omdat Japan weigerde deze regering als de geldende voor geheel China te erkennen. Tokio ziet de commu nistische regering te Peking die door een drastische zuivering in de gelederen harer aanhangers weer eens bewees hie sterk zij in het zadel zit nog niet verdwenen en heeft het Chinese vasteland als handelsge bied nodig. Japan staat hier blijkbaar dich ter bij het Engelse inzicht dan bij het Ame rikaanse. In het Engelse Lagerhuis heeft Churchill nog eens ontkend dat hij Amerika een wij ziging van de Engelse politiek te opzichte van communistisch China had beloofd bij - - zijn bezoek aan Truman. Churchill deelde nadat in de laatste bijeenkomst vertrouwen in de mogelijkheid het j het Huis voorts mede dat Engeland nu ook een atoombom heeft. Dit versterkt de positie van de Engelsen in de Atlantische verdedi- gingsgemeenschap aanmerkelijk en Washing ton zal meer nog dan vroeger met de En gelse inzichten hebben rekening te houden. En ten slotte: in kringen der Ver. Naties vraagt men zich af waarom de voornaamste vertegenwoordigers van Rusland bij dat li chaam nog niet naar New York vertrokken zijn, doch nog altijd in Moskou verblijven, hoewel er plaatsen op een Engels schip wa ren besproken, dat nu zonder hen vertrok ken is. c

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1