18 ROKEN, BRINKEN, SNOEPEN of HUIZEN BOUWEN? KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer üs hjoed to sizzen Het kan voor hetzelfde geld Een ieder drage zijn steentje bij Fan de Tornado teistert Amerika PRINS CARNAVAL Mr Berger ereburger van Venlo In Holland staat een huis Atoomgeleerde dood in sneeuw gevonden Etna werkt Dinsdag 4 Maart 1952 No. 18 48e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland v Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad PYT. Tj. de J. In een plechtige raadszitting heeft Vrij dagmiddag burgemeester mr B. M. Berger, oud-burgemeester van Bolsward, officieel afscheid genomen als burgemeester van Venlo. Kort tevoren had de raad besloten het ere-burgerschap in te stellen en als eerste ereburger werd de scheidende bur gemeester benoemd, wegens zijn zeer bij zondere verdiensten jegens gemeente en burgerij. Hem werden de gouden ere-pen- ning en de oorkonden daaraan verbonden uitgereikt. Namens het gemeentebestuur bracht loco- burgemeester mr F. Haffmans dank voor wat in een 30-jarige bestuursperiode bur gemeester Berger voor de gemeente heeft gedaan, waarbij hij vooral aandacht be steedde aan de moeilijke na-oorlogse pe riode van herstel en wederopbouw. Een deputatie uit Bolsward, w.o. burge meester J. G. S. Bruinsma, was hierbij aanwezig. bank te verlenen diensten moet betalen, doch overigens naar menselijke bereke ning een vrijwel evenredig bedrag aan aangegroeide rente zult ontvangen. Elke woning, die nu gebouwd kan worden, brengt het ogenblik naderbij, dat wjj ons weer vrijelijk kunnen vesti gen of kunnen verhuizen, waar en wanneer wij willen. U verricht dus een daad van burgerzin, want U helpt be halve U zelf of Uw familieleden in elk geval duizenden medeburgers nog dit jaar van het euvel der samenwoning verlossen. zonder enige formaliteit tegen 2% maal de oorspronkelijke waarde worden Ingele verd. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Prins Carnaval! Trompetgeschal. Kleurig gedoste stoeten. Joyeus entrée, Wie springt er mee! Wie gaat hem wild begroeten? Prins Carnaval! *t Gaat nooit te mal. Weg met de droge kelen! Het feest duurt voort Tot de ochtend gloort. Geen gast mag zich vervelen. Prins Carnaval! De bonte bal, Wie kijkt er op een tientje? Kijk, goud-getrest, Daar die prinses, Is dat ons buurvrouw Lientje?. Prins Carnaval! Spanning! Wie zal Zich ’t excentriekst maskeren? Het feestgebed De mooiste zot Ontvangt de hoogste ere. Prins Carnaval! Een machtig tal Mensen, die ’t feest nooit zagen, Maar ’t hele jaar Toch voor elkaar Eenzelfde masker dragen. Er staan gelukkig wel meer dan één. Maar er staan er niet genoeg. Dat moet anders en dat kén anders. Het hangt mede van U af of er ge bouwd zal worden, de arbeiders werk zullen vinden en de woningnood wordt gelenigd. Aan een brochure, die eerstdaags in verband met Natio nale Wonlngbouwlenlng wordt ver spreid, ontlenen we bijgaand artikel. Verder zie men het in dit nummer voorkomend manifest van het ge meentebestuur. Der is winlik mar ien ding, dat ik nou noch op de „Provinciale Almanak van Friesland" tsjin ha en dat is, dat hy net op Nijjiersdei op de tafel lein hat fan de hünderten minsken, dy’t net sünder him kinne. Dan wie it biedwurk fan de Firma dy’t dit wurk nou al dizze jierren ütjown hat: ’t „Ark Jimmeroan Opskerpjend” yn alle opsichten wier. Ik wit, dat it de redaksje en de ütjower seis ek tsjin de krün is, dat soks dit jier net alhiel slagje koe, mar it moat wer sa komme, dat it syn kostbere tsjinsten fuort yn it nije jier oanbiede kin. Hwa, dy’t mei Fryslén to krijen hat op hokfor gebiet dan ek, kin hjir sünder? Hwat in bloedi- gen wurk kin men jin bisparje troch ge- brük to meitsjen fan it materiael hwat hjir systematysk yn forwurke is. Sünt forline jier is de meiwurking fan Drs Kooiker, Econoom by it Ekonomysk-Tech- nologysk Ynstitüt, skoan to merkbiten. Dertroch binne de léste 40 blêdkanten fan de Almanak foar mannichien de meast kostbere. Hwat hjir byien brocht is, jowt stof foar degelike stüdzje en is teffens derfoar ünmisbere grounstof. Dit sprekt party minsken folie mear oan as de lange listen fan polderbistjüren en wetterskipssaken, hoe needsaeklik dy foar oaren ek wer wêze kinne. Ik soe se ek net graech misse wolle, mar in great tal minsken, dy’t by dit wettersteatswurk gjin bisünder bilang hawwe, fine yn de statistiken fan it E. T. I. F. folie mear oer it libben fan folk en provinsje as yn eardere ütjeften. Ik wol mar sizze, dat dit diel krekt in bulte nije gebrükers lüke sil. as hja mar witte hwat in kostlike boarne Koningin zal Congres der V. S. toespre ken. Tijdens haar bezoek aan de Ver enigde Staten zal Koningin Juliana op 3 April het Congres toespreken. Dit werd meegedeeld door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, meldt A. P. uit Washington. Zwaar weer teistert verschillende delen van de wereld. Vooral het oosten van Amerika heeft er onder te lijden. In Fay- ettavllle zijn een duizendtal mensen dak loos ten gevolge van een tornado. Min stens twee mensen werden gedood en ze ker 150 gewond. In Alabama zjjn enige tientallen mensen van hun huis beroofd. Ook het oosten van Canada heeft zwaar te lijden. Twee man nen kwamen om het leven in een sneeuw storm en 11 mensen worden vermist. Vliegtuigen zoeken naar vissersschepen in nood. In Pennsylvania ligt de sneeuw 35 centi meter hoog; In Maryland 20 centimeter. Zelfs New York ligt onder een sneeuw laag van vijf centimeter. Het Libertyschlp „Rachael Jackson" was in nood op de Atlantische Oceaan, onge veer 800 kilometer uit de kust. De kapi tein is gewond. Het wonlngbouwprogramma moet worden uitgevoerd. maar of het kén, hangt mede van U af. Mogelijk betekent voor U de aankoop van een rentespaarbrief een tydelUk uitstellen van een aanschaffing, die U graag zoudt willen doen. Misschien zult U zich enige tijd bepaalde dingen moeten ontzeggen. Maar daar staat tegenover dat U hiermee, zo al niet Uzelf, in elk geval Uw familie leden, ja alle Nederlanders, die de zenuw slopende gevolgen van woningnood en sa menwoning ondervinden, een stapje nrfder helpt tot de oplossing van dit voor hen, voor ons allen zo nijpende probleem. U kunt Uw eigen gemeente helpen U kunt voorts de zekerheid hebben, dat het bedrag, waarvoor U inschrijft geheel ten goede komt aan de gemeente Uwer keuze. Aan elke rentespaarbrief is nl. een briefkaart bevestigd, waarop U desge wenst kunt invullen, in welke gemeente U wilt, dat het bedrag van de rentespaar brief voor woningbouw zal worden aange wend. Huizen bouwen kost geld, veel geld. Hoeveel Honderden millioenen, ja meer dan 500 mil- lioen zullen er nodig zijn om het aantal woningen te financieren, dat in één jaar in verband met de beschikbare arbeids krachten, het verkrijgbare materiaal en rekening houdende met de tijdsomstandig heden gebouwd kan worden. En dan spre ken wij alleen maar over bouwkosten en niet over de grond, straataanleg, riolering enz. Maar toch nog altijd minder dan in 1950 in Nederland aan tabaksrook de lucht in ging (f 586.000.000) en zelfs 150 millloen minder dan er in datzelfde Jaar aan alco holische dranken en suikerhoudende arti kelen werd uitgegeven (f646.000.000). Aan die 500 550 millioen, die er ten min ste per jaar nodig zijn, ontbreekt echter nog een behoorlijk bedrag en om dit ont brekende aan te vullen worden er Natio nale Leningen voor Woningbouw uitge schreven. Voor elke fll millioen die op deze wijze bij elkaar gebracht wordt, kun nen weer 1000 woningen meer worden ge bouwd, want het geld, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten op de leningen ontvangt, komt aan de gemeenten ten goede, die het voor de woningbouw zullen kunnen besteden. U begrijpt, dat voor geleend geld ren te vergoed wordt, aangezien dit geld op zijn beurt weer rente (nl. uit de huren van de te bouwen woningen) opbrengt. In het'onderhavige geval kan men aan de Bank voor Nederlandse gemeenten lenen in de vorm van een rentespaar brief, die in twee soorten, nl. van 1100.en f25.— beschikbaar wordt gesteld. Wat is zo’n rentespaarbrief eigenlijk Het is een waardepapier, dat jaar-op-jaar in waarde groeit en waarvoor U b.v. na 19 jaar meer dan het dubbele kunt terugont vangen, om nauwkeurig te zijn, op 1 April 1971 kunt f210.incasseren voor elke gestorte f100. Wilt U Uw rentespaarbrief nog langer laten groeien, dan kunt op 1 October 1974 zelfs f250.voor elke door U ge kochte rentespaarbrief van f100.ont vangen. Voor de rentespaarbrieven van f 25.ontvangt U evenredige bedragen terug. In 1971 dus f52.50 in 1974 f62.50. Mocht U eerder het door U ter beschik king gestelde geld willen opnemen, dan is ook dat mogelijk, maar vanzelfsprekend is het dan niet zoveel aangegroeid. Op 1 October 1958 kunt U Uw rentespaar brief tegen een koers van 125 inwis selen, op 1 Mei 1963 tegen 150 en op 1 April 1967 tegen 180 Dat betekent dus, dat U op de hiervoor genoemde data voor elke gestorte honderd gulden resp. f 25.f 50.of f 80.méér terug kunt ontvangen. Mochten er omstandigheden zijn, die U noodzaken vóór 1 October 1958 of tussen de hierboven genoemde data over het geld te beschikken, dan is ook hiervoor een oplossing. In dit geval zult U de rente spaarbrief bU een bank kunnen aanbieden, die hem voor U zal verkopen, waarbij U een kleine vergoeding voor de door de fan witten hjir streamt. It is fansels net moogllk elk jier de dingen to forntjen, dy’t safolle wurk freegje, dat hja om de tsien jier byinoarbrocht wurde. Mannich ding fan 1947 bliuwt ek yn dizze almanak stean, mar dêmeist binne hiel hwat bilangrike sifers troch de ntJste yn- nomd en dertroch folie mear weardefol wurden. Tige ynteressant en ynstruktyf binne de n}jste blfolkingssifers oer de Fryske gemeenten. Der sit hwat yn, soe Buziau sizze. Dy kin men net misse as men plannen makket foar dit en foar dat. Dy bipale hiel hwat oare dingen en kinne al to enthousiaste minsken ta neitinken bringe. De fraech, hwat kin en net kin, bliuwt fan oergreat bilang en alle dagen wurdt dizze steld oan magistraten en riedsleden, alle wiken moatte hja bislisse oer dingen, hwerby de reedlike takomst- forwachtingen in greate rol spylje. Mar ek yn mannich oar ding moat men dizze Almanak oangripe, byhwannear men praet of pleitet foar bipaelde forlangens en for- oaringen. Hoe stiet it mei de feiten? Hoe sit it mei it tal fan dit en fan dat? Men komt der net mear mei as men sokke dingen yn it algemien biweart of stelt. Men freget biwizen! As men mient sizze to kinnen, dat Fryslén lang net syn gerak kriget op it terrein fan de akademysk- ünderleine lju, dan moat men mei feiten komme. Wolnou, de Almanak jowt dizze foar 1947 en wy wachtsje mei greate spanning op de kommende sifers. Fryslén komt noch net oan de 3 pet. en it soe 11- kernöch 5 pet. wêze moatte as it lyk op- gie mei it bifolkingstal. Boppedat docht bliken, dat allinnich foar dümny en féarts it sifer boppe de 5 pet. lelt, foar alle oare akademyske biroppen blluwe de Friezen ünder it billike tal. Wolle jo witte, hoe’t it stiet mei ien fan de 45 gemeenten op it gebiet fan it birop, dan kinne jo krekt fine hoefolle minsken yn de LAnbou, yn de yndustry of yn in oare tüke fan bi- stean plak fine. Sykje jo om de fordie- ling fan bou en greide. Wolle jo graech witte, hoefolle kij, hynders, bargen of skiep yn eltse gemeente hélden wurde, de Almanak jowt de léste sifers dêroer. En binne jo nijsgjirrlch hoefolle Grifformear- den, Roomsken, Herfoarmden yn dizze of in oare hoeke sitte, jo fine it yn de Al manak. briefje, dat U van Uw recht op aflos sing op genoemde datum gebruik wilt ma ken. Op 1 October 1974 kan de rentespaarbrief Het woord is aan U! Hebt U een goede woning dat is een gelukwens waard. Laat het U dan ook een rentespaarbrief in de Nationale Le ningen voor de wederopbouw 1952 waard zijn. Hebt U géén woning of bent U slecht gehuisvest, dan betekent het kopen van een rentespaarbrief een stap nader tot de vervulling van Uw wensen. Zoals U elders in dit blad leest is de Raad van de Gemeente Bolsward (en zeker ook van omliggende gemeenten!) warm, zo niet enthousiast voor deze lening. In de komende dagen zal het komen tot grote actie. Bereid ook U zich daarop voor. By jild, by oansjen, hege steat, Is alles, seis de deugd, mar neat. De Noorse atoomgeleerde Per Werensklold die sinds enige tijd vermist werd, is dood onder de sneeuw gevonden. Spelende kin deren ontdekten hem een paar meter van een stille weg in Drondheim. Zijn ver dwijning was ‘aanvankelijk in verband ge bracht met de Zweedse splonnagezaak, maar dit werd onmlddelltjk door de poli tie en zijn collega’s tegengesproken. De Etna heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag vier maal gebeefd. De bevol king van het dorp Catania rende in pa niek naar bulten en begon angstig te bid den. Ongeveer tachtig huizen z(jn tot dus ver onbewoonbaar, vele honderden zjjn be schadigd; de kerkgevel scheurde open. Na de twee maanden durende erupties van verleden jaar was de Etna tot dusver rus tig gebleven. Geen papleren-rompslomp Bij het kopen van een rentespaarbrief be hoeft U geen administratieve formaliteiten te vervullen. De rentespaarbrieven, die niet op naam worden gesteld, worden U zonder meer na betaling van het hier voor verschuldigde overhandigd. Alleen als U de rentespaarbrieven op de daarvoor gestelde data (1 October 1958, 1 Mei 1963, 1 April 1967 of 1 April 1971) wilt verzilveren, moet U drie maanden vóór deze data Uw stuk bij een der nog nader de vermelden banken deponeren met een Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 12 cent per m.m Giro 87926 Niet zo safe als de bank. Een notabel ingezetene van Winschoten, correspondent van het bijkantoor Winschoten van de Nederlandse Bank, werd aangehouden on der verdenking meer dan f 10.000 te heb ben verduisterd. f5000 kousen gestolen. Voor de tweede maal is in twee maanden t(jds ingebro ken in de grosslerderU van de heer van Kuijk aan de markt te Veenendaal. De bult bestond uit f 5000 inkoopwaarde van nylonkousen en sokken. De vorige maal werd voor f4000 aan dezelfde goederen ontvreemd. Waarom een Rentespaarbrief? Het staat vast, dat geld, dat U bij zich draagt of gemakkeljjk voor het grijpen hebt, eerder, sneller en gemakkeljjker wordt uitgegeven dan wanneer U het „be legd" heeft en dus van een geldswaardig papier afstand moet doen om over het geld te beschikken. Het kopen van een rentespaarbrief is daar om in de eerste plats een „rem” voor Uzelf. Maar voorts kunnen zich tal van omstandigheden voordoen, waarbU het een daad van wijs beleid is indien U geld, dat U niet op korte termijn denkt nodig te hebben, in rentespaarbrieven omzet. Niet alleen omdat U, als U b.v. jonge kinderen hebt (misschien wel een pasgborene) hem of haar op latere leeftijd voor studiedoel einden of als huwelijksgeschenk een bedrag ter hand zult kunnen stellen. Maar ook, omdat U, als U momenteel in de kracht van Uw leven bent, tegen de tijd, dat U gaat rusten en U inkomsten zullen ver minderen, over een appeltje voor de dorst zult willen beschikken, een appeltje, dat heel wat groter zal ztJn, dan het pitje, dat U nu zaait. En evenzeer als U aan Uw kind, dat in het huwelijksbootje stapt of zich wellicht gaat verloven, een rentespaarbrief als ge schenk aanbiedt, een geschenk, dat niet alleen van blijvende waarde is, doch met de jaren een steeds sneller groeiend bezit zal zijn. Zo zouden er nog meer voorbeelden te noemen z{fn. De tweede vlieg die U met deze éne klap slaat is dat U er aan meehelpt dat Uw kinderen, dat de toekomstige generatie de ellende van de huidige woningmlsère bespaard blijft. Twee lijken aangespoeld. Tijdens de he vige stormen, die begin Januari de Noord zee teisterden, ging de Nederlandse kust vaarder Seaham aan de Engelse Oostkust ten onder. BU deze ramp verloren drie opvarenden het leven. Het stoffelUk over schot van de kok van de Seaham is Woensdag op het strand bU paal 2 ten zuiden van Den Helder, aangespoeld. Ook op het strand bij Schoor! spoelde het De wegomlegglng bU Harlingen. In het kader der werkloosheldsbestrUding is door de regering een bedrag van 2 millioen gul den aan Friesland toegewezen. Dit be drag zal hoofdzakelUk worden besteed aan de voltooiing van de grondwerken van de wegomleggingen bU Heerenveen en Har lingen. Aan de wegomlegglng bU Harlin gen (vanaf de Zulderzeedtjk ten Zuiden van Harlingen langs naar de Midlumerweg even achter Midlum) zullen waarschijn lijk nog deze zomer de werkzaamheden reeds worden hervat. Minister Boel zag „WJJ leven vrij". Minis ter Beel, vergezeld van alle commissaris sen van de Koningin die daartoe speci aal naar Den Haag waren gekomen, heeft in het gebouw van de regeringsvoorlich- stoffelUk overschot van een man aan. Ver- moedelUk betreft het hier eveneens een slachtoffer van de ramp met de „Sea ham", Gasvergiftiging. Dezer dagen is de 77- jarige H. D., alleen wonende in een hofje aan de Willem m-straat te Loosduinen, door gasvergiftiging om het leven geko men. Door een defect aan de leiding was het gas uitgestroomd. De buren, die de oude man Donderdag misten en een gas lucht roken, alarmeerden de politie. Militair gedood te Leeuwarden. Twee militaire auto’s van de vliegbasis Leeu warden, zUn VrUdagmlddag op de Harlln- ger straatweg in de nabUheid van het vliegveld met elkaar In botsing gekomen toen de ene auto een vrachtwagen een andere wilde passeren, terwUl er juist uit de andere richting een militaire per sonenwagen naderde. De drie Inzittenden van de personenwagen werden zwaar ge wond; één van hen, de 81-jarige sergeant- majoor P. de Valk uit Soestdulnen Is en kele ogenblikken later overleden. De ove rige twee zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Dit jier giet de hurddraverU om de Twad- de Keamersetels wer oan. Wolle jo witte, hoefolle stimmen op eltse partU yn 1948 ütbrocht binne, jo kinne alwer yn ien kear in folslein oerslcht per gemeente yn de Almanak fine. Al dizze kostbere en tige wichtige sifers meitsje dizze aide Almanak foar eltse wurker op it lepenbiere terrein fan it lib ben ta in ryk bislt. Dy’t him leart to bro ken, kin der net mear sünder, hwant alle minsken op de tsientallen libbensgebieten, dy’t hjir in funksje of in taek hawwe, steane hjir systematysk oardene, yn. Hiel it bünte libben en it weeldrige organisa- toarysk stribjen fynt hjir syn krekte do- kumentaesje. Op de earste blêdkant fine wy de oankundiging, dat it de 296ste jier- gong is, dy’t nou oanbean wurdt. Men kin it hast net leauwe, sa aid al en sa „up to date” teffens. It mist my net, dat de for- nijing, dy’t de Almanak ündergien hat, sil him hünderten nUe gebrükers oplever- je. Gjin sakeman en gjin organisaesje-bi- stjürder kin dit wurk misse. Hünderten adressen en ynformaesjes fynt hy hjir by- mekoar. It stribjen troch nije gebrüken de Almanak jit mear folslein to meitsjen komt dit jier bysünder üt yn de „Kroniek over 1951 en it Beknopt Sociaal-Econo- misch overzicht óver de jaren 1950 en 1951”. Dit is tige biheind fan opset west en it wol üs foarkomme, dat binammen de kro- nyk hwat al to koart kriemt. Mar it bliuwt jimmer in toer om to skiftsjen tusken mear en minder bilangryk. It is hjir lykwols it plak net om oer oanfollingen to praten. De redaksje docht in birop op alle lêzers sokke dingen oan har mei to dielen en hja seit ta der graech rekken mei to hélden. Wy hoopje dat dizze hertlike oanprizing fan üs Provinslale Almanak mannichien der ta bringe sil om him oan tügjen. Hja Bille der it hiele jier in great gemak en in perfekte riedsman oan ha. Der bin ik wis fan. Oan redaksje en ütjower myn oprjuchte lokwinsken. Hja hawwe in hüd fol wurk op in treflike wize ta in goed ein brocht. De Provinciale Almanak van Friesland 1952 is ütjown by Fa. A. J. Osinga to Boalsert en rounom yn de boek- hannel to krijen. Prils: f5.ynboun. Ettelijke tienduizenden gezinnen in Nederland hunkeren al jaren naar een eigen, vertrouwde woning. Honderdduizenden jonge men sen zien reeds jaren tevergeefs naar de dag uit, waarop ze kunnen trouwen en een eigen huishouding opzetten. Maar waar al die honderdduizenden ook zoeken nergens in Ne derland komen ze een bordje „te huur” tegen. Zeker, in de meeste plaatsen zien zjj dat men druk bezig Is met bouwen van huizen en in 1951 zjjn er zelfs 58000 gereed gekomen. Acht en vijftig duizend, een heel getal en als ze allemaal op één plek bjj elkaar stonden, zouden ze een stad als Utrecht vormen. Om al die mensen, die dringend een woning nodig hebben en dat z(jn ook de verloofde paren die willen trouwen een huisje te geven, zal er tien jaren lang elk jaar zo’n stad gebouwd moeten worden. Het was maar om U even een Indruk te geven wat er direct nodig In.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1