WEST-EUROPESE EENHEID STAAT OF VALT MET EENSGEZIND FRANKRIJK KRIS-KRAS door Nederland ós hjoed to sizzen Faroek speelt hoog spel Duizenden dakloos Viermaal neerstortend De 3e wereldoorlog is reeds begonnen zegt Amerika Treinramp bij Rio eist 120 doden vliegtuig gemist Leeuwarden provincie stadje of Fries centrum Hwa» nat Gabe Skroar in sneeuwstormen Canada stopt wegens mond- en klauwzeer immigratie No. 19 48e Jaargang Vrijdag 7 Maart 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OS INGA - Bolsward Buitenlands Overzicht Bolswards Nieuwsblad 1 t den op Zondag te vissen. >r Z-'EHEEL W.-Europa deelt In die geva- 'Jr ren, omdat Frankrijk eigenlijk het cen trum moet zijn van de W.-Europese verde diging en de W.-Europese eenwording. Een falen van Frankrijk om aan zijn ver plichtingen inzake de W.-Europese defen sie te voldoen, zou die hele defensie op losse schroeven zetten en in de kaart spe len van de Amerikaanse politici, die, on der leiding van Taft, verdere steun aan W.-Europa willen onthouden. Reeds heeft een invloedrijke Amerikaanse senator ge dreigd zich te zullen verzetten tegen ver dere steun aan Frankrijk als het geen orde op zaken stelt en zijn taak ten op zichte van de Europese defensie niet ver vult. Er kan hier worden gesproken van een funeste wisselwerking. Als Frankrijk faalt, heeft dat in Amerika een terugslag op de Amerikaanse publie ke opinie, daar zal men het een falen van de politiek van Truman en Eisenhower achten en krijgen Taft en zjjn aanhangers te groter kans. De regering wenst btjv. dienstplicht voor 18-jarlgen, want te Washington is de vrees dat het in de nabije toekomst tot een oor log met Rusland zal komen, poter dan in West-Europa. In de W.-Europese landen gelooft men eigenlijk niet aan zo’n oorlog in de nabije toekomst, anders zou mon trou wens onderlinge geschillen snel be graven. om alle aandacht aan do oor logsvoorbereiding te wijden. In Ame rika is de aandacht daarop meer ge concentreerd omdat men meent dat in Korea eigenlijk de derde wereldoorlog al is begonnen, doch nog slechts op beperkte schaal gevoerd wordt. Mis schien vloeit dit inzicht gedeeltelijk ook voort uit het feit, dat de Ameri kanen in mannen en geld zoveel meer offers in do Korea-campagne moeten brengen dan de andere deelnemende landen, waar men aanneemt dat de actie In Korea slechts een beperkt avontuur der Russen is. In Amerika vooral vraagt mon zich in dit verband af of het eigenlijk de communis ten wel te doen is geweest om regie onder- handellngen of dat ze slechts een pauze wensten om zich voor een offensief voor te bereiden en de strijdlust aan geallieerde zijde te doen verflauwen. Die vraag la ook weer door minister Acheson gesteld naar aanleiding van de beschuldiging der Noordelijken, dat de Ver. Naties in Korea een bacteriologische oorlog voeren en de builenpest welke thans In Noord-Korea TrtSet. Een andere nog altijd hangende kwestie in deze hoek van Europa is die van Trlëst. Tlto heeft de oplossing, door Italië ge wenst en door de Grote Drie gesteund, dat geheel Trlëst zei worden ingelijft bij Italië nog eens afgewezen, hij wenst het gebied tot een vrijstaat te maken om de drie jaar beurtelings door een Joegoslaaf en Italiaan als gouverneur bestuurd. Nog eens heeft Tito verklaard, dat zijn land zich niet bij het Atlantisch Pact zal aansluiten, hoewel Griekenland nog pas daarop had aange drongen en het de Westelijke keten in de omgeving van de Middellandse Zee zou sluiten. Nu zullen in een oorlog Italië, Grie kenland en Turkije wel samenwerken, maar zolang Zuld-Slavië neutraal blijft, kunnen de belde Ralkanlanden alleen via zee en lucht worden geholpen. Zuld-Slavlë blijft dus nog altijd een speculatief element in dit gebied. Spanje. Een speculatief element blijft ook Spanje. Amerika wil om nuchtere defensleredenen het bij het Atlantisch pact betrekken. W.- Europa blijft om sentimentsredenen er te- gen. Generaal Franco tracht zich als part ner nog aantrekkelijker te maken door naar as rol van bemiddelaar tussen het Egypte. Koning Faroek is daar bezig zijn macht ten koste van de partijpolitici te vergroten. Daarvoor moest eerst het parlement naar huis gestuurd, waarin de Wafdpartij de meerderheid heeft. Een geschikt argument daarvoor was dat Nahas Pasja, de vroe gere premier en lid van de Wafdpartij op 26 Januari de bekende demonstratie te Kairo op touw had gezet, die tenslotte de extremisten van uiterst links en rechts bijna de macht in handen had gespeeld. Maher Pasja, de opvolger van Nahas, durfde echter het parlement niet op reces zenden, daarom heeft de koning ook deze premier ontslagen en een sterker man, Hilali Pasja tot zijn opvolger benoemd, die dus zonder parlement moet regeren, hy heeft beloofd de corruptie te zullen be strijden en de moeilijke onderhandelingen met Engeland te voeren. Het lijkt ons toe, dat koning Faroek hoog spel speelt en als Londen dat ook vindt, zal het misschien op dit moment niet al te happig zjjn op een snel tempo der onder handelingen, doch zal het eerst de kat eens uit de boom willen zien. V|Jf koelen meeaten afgemnakt. Zondag avond ongeveer negen uur brandde tus sen Oldeboorn en Tilnje een aan de TiJn- jeweg gelegen boerderijtje van de heer Elle Welles tot de grond toe af. De oor zaak was het omvallen van een brandend petroleumstel. De vtJf koeien van de heer Welles moesten worden afgemaakt. - haar dronken man in een driftbui door wurging om het leven gebracht De eis was negen jaar. en dat hij miste. En de eerste keer, dat de heer Van Baam te laat op het vliegveld kwam, was in 1934, toen hij van New York naar Denver wilde vliegen. Volgens de inspecteur-generaal van de luchtvaart, Bellonte, zal het onderzoek naar de ramp te Nice zeker zes maanden in beslag nemen. Het ongeluk werd veroorzaakt door „on voorziene omstandigheden”, zo zei hij. De toestand van de enige overlevende is nog ernstig. t r r Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Westen en de Arabische landen te stre ven. In verband daarmede heeft hij de, nationalisten in Spaans Marokko enkele concessies op papier gedaan, maar de vraag is wat ze in werkelijkheid waard zullen blijken, en de Marokkanen zullen zich blijven afvragen wat de honderddui zend man Spaanse troepen die Franco in hun gebied op de baan heeft, eigenlijk be tekenen. Overigens, de tijd schijnt nog niet rijp voor bemiddeling of definitief overleg tussen de Arabische landen en het Wes ten. Eerst moet men een helderder inzicht hebben gekregen in de laatste ontwikke ling in d v l. s e e Een afschuwelijke treinramp in Brazilië, even buiten Rio de Janeiro, heeft waar schijnlijk aan 120 mensen het leven ge kost. Ruim 200 mensen werden gewond. Er zijn niet genoeg ambulances om alle gewonden weg te halen. Dinsdagavond wa ren pas zestig lijken te voorschijn gehaald. De reddingswerkzaamheden worden door zware regenval bemoeilijkt. Men vreest, dat talrijke slachtoffers door de rivier zijn meegevoerd. Dit is het ergste treinongeluk, dat ooit in Brazilië is gebeurd. Verleden jaar Juni kwamen 53 mensen om het leven bil een treinramp en in December 51. De trein, die nu is verongelukt, was over vol. Het was een forensentrein, die altijd enorm veel passagiers vervoerde. 18 it ir 'P it t n a l- k it il n k s b n n De Canadese maatregel gevolg van de mond- en klauwzeer-epldemie in de pro vincie Saskatchewan zal, naar verwacht wordt, een scherpe daling teweeg brengen van het Canadese immigratiecijfer. Vorig jaar nog emigreerden 25000 (merendeels Europese) landbouwers met hun families naar Canada. De Nederlandse voorstellen werden over gebracht door de commissaris voor de emigratie, ir. B. W. Haveman, die daartoe een bezoek bracht aan het hoofd van de Canadese emigratiedienst in Den Haag, de heer A. A. Ewen. In afwachting van definitieve beslissingen gaat de selectie van emigranten voor Ca nada normaal door. Aan de bewuste groep zullen echter ttjdeliJk geen visa worden uitgereikt. De Nederlandse en de Canade se regering hopen spoedig tot overeen stemming te komen. Vooralsnog bestaat er dus geen reden tot ongerustheid, al bestaat de mogelijkheid, dat er enige vertraging zal ontstaan in de uitvoering van het emigratle-echema. De Franse regering heeft het veld moeten ruimen; de nationale verga- dering, en in het bijzonder de regeringspartijen, hebben groepsbelangen weer eens voor het landsbelang laten gaan en het kabinet Faure laten vallen omdat het de belastingen wilde verhogen. Faure Is niet de eerste wie deze ervaring te beurt valt, telkens als een Frans kabinet ingrij pende maatregelen voorstelt om eindelijk eens Frankrijk» herstel ter hand te nemen, treedt een meerderheid in de nationale vergadering haar in de weg en onthoudt haar het vertrouwen. Nu er weer 15 pet. meer belasting moest worden geheven rebelleerden enige der regeringspartijen, die de belangen der welgeetelden heten te verdedigen. Hoe verder Frank rijk In het moeras der politieke verdeeldheid zinkt, hoe meer het vertrou wen van het volk In de democratie verloren zal gaan, en aan de ene zijde zitten de Gaullisten, aan de andere de communisten op het vtnke- touw. Er dreigen voor Frankrijk inderdaad grote gevaren, tenzij de schok van een of ander slecht nieuws de democratische partijen op het laatste moment tot bezinning brengt. Vier keer beeft de Amerikaanse kunst handelaar M. S. van Baarn zijn leven be houden door een vliegtuig te missen. De vierde keer was dat, toen hij net op het vliegveld van Nice arriveerde op het mo- J 4. X. 4, 4» „*.^1 T» IJ Urker vissers in Argentinië ontslagen. De Urker vissers, die eind 1951 naar Argen tinië gingen, zijn door hun reder ontsla gen omdat zij niet op Zondag wilden wer ken. Het al of niet vissen op Zondag is destijds niet schriftelijk vastgelegd. Wel zou bij de aanmonstering zijn vastgesteld, dat de vissers nooit verplicht zouden wor- De iene pronket «Qpt en set, De oare neat to bikken het. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs12 cent per m.m Giro 87926 In het Paleis te Amsterdam heeft Z. K. H. Prins Bernhard Maandag 180 onderscheidingen uttgoreikt. Aan le Lt. Int'. O. J. Schtlssler (links) en, J, M. Peters (uit Roostoren) word de M. W. O. met de ridderslag verleend Burgemeester mei auto over de kop. De burgemeester van Dantumadeel, de heer Van der Herberg, is Woensdagmorgen bij Zwartewegsend met zijn auto van de weg gevlogen, over de kop geslagen en onder steboven in een sloot terechtgekomen. De burgemeester en zijn echtgenote verdwe nen onder water. De chauffeur van een bestelauto schoot onmlddelltjk te hulp en wist het portier te openen en slaagde er in de inzittenden te bevrijden. Even later waren wij getuige van het feit, dat een vrachtwagen, die moest ultwjjken voor de belangstellenden voor dat ongeluk aan de andere kant van de weg in de berm weg zakte en langzaam kantelde. Watering»© meisje nog spoorloos. De 18- jarlge Betsy van Dijk uit Wateringen, die Maandag in het vooruitzicht van emigra tie, waarvoor zij niets gevoelde, spoorloos verdween, is nog steeds niet terecht. Het onderzoek bjj haar werkgeefster «n haar Eenheid gevraagd. Het ware, ook om de ontwikkeling welke te Washington kan plaats vin den, gewenst, dat W.-Europa door ’n doelbewuste politiek van onderlinge samenwerking op defensief en econo misch gebied, zich een partner in de Atlantische gemeenschap toonde, waarmede rekening moet worden ge houden. Doch dat ideaal is wel zeer ver verwijderd. Ongetwijfeld heeft En geland op zich zelf meer in de melk te brokken gekregen, nu het ook over Patiënt slaat agent. Een polftio-agent van het posthuis Haarlemmerplein te Am sterdam is Zaterdagavond in een zieken huis behandeld, nadat hjj van een 32-jarige magaziJn-bediende, die aan vallende ziekte lijdt, enkele flinke klappen had gekregen. De agent had de man in de Haarlemmer straat zien liggen en hem naar het post huis vervoerd, opdat hij daar op zijn ver haal zou komen. Dat gebeurde inderdaad, de man zat rustig op ’n stoel, maar kreeg plotseling weer een aanval. Hij sprong op en deelde links en rechts rake klappen uit, waardoor een agent een hersenschud ding en een bloedneus kreeg. ment, dat het toestel naar Parijs neer stortte. In 1942 zat hij in een vliegtuig, maar moest zjjn plaats afstaan aan een officier, die voorrang had. Het toestel bereikte nooit zijn plaats van bestemming, even als het vliegtuig, dat hem in 1939 van het atoomwapen blijkt te beschikken, Chicago naar Palm Beach moest brengen maar met Frankrijk is het maar mi serabel gesteld, en ook W.-Dultsland blijft nog een probleem. Als de Grote Drie hun zin kregen, zouden de Oostenrijlcers spoedig hun volledig vre desverdrag hebben. Te Lissabon hebben z|j daarover nog eens gesproken en men wil de Russen nog eens voorstellen Oosten rijk do toegezegde onafhankelijkheid te schenken. Dat zou betekenen dat alle be zettingstroepen werden teruggetrokken en het is weinig waarschijnlijk, dat do Russen doze vooruitgeschoven post zullen opgeven, Maar als zij weigeren, is opnieuw do ver antwoordelijkheid voor het ultbltjven van de vrede mot Oostenrijk nog eens vastge legd. Mèt actie zijn er kansen „Leeuwarden staat voor de keur een pro vinciestadje te worden, of een centrum van het Friese lever,” zo zei dr W. Kok, directeur van de Fryske Akademy, in een Dinsdagavond door het Comité Ljouwert te Leeuwarden gehouden conferentie. De bedoeling van dit comité is de belangstel ling van do Inwoners der stad te wekken voor de problemen, welko hun woonplaat» heeft en do burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen, die de con ferentie opende, kon zich er over verheu gen, dat zovelen ook inderdaad die belang stelling toonden. Leeuwarden is thans drietalig, want be halve Fries en Nederlands heeft het ook nog een uit belde talen gevormd dialect. Nu dit dialect meer en meer gaat verdwij nen, is het echter de vraag wat er voor In de plaats zal komen. Zonder actie van Friese zijde zal het moeilijk worden het Friese element te behouden. Maar mèt actie zijn er goe de kansen. In de toekomst zullen Fries en Nederlands te Leeuwarden beide een plaats kunnen hebben, maar de éne taal mag niet boven de andere worden gesteld. Over de economische verhouding tussen Leeuwarden en het Friese platteland heeft nog gesproken mr E. Fpppes, directeur van het E.T.I.F., hfl betoogde, dat Leeuwar den de laatste 25 jaren aanzienlijk sneller is gegroeid dan zijn verzorgingsgebied; de bevolking nam In de jaren met 50 pet. toe. Deze snelle groei is verheugend, maar hu schept de noodzaak, dat Leeuwarden steeds meer zal moeten werken aan een gunstig klimaat voor zijn bestaansbronnen. Alleen dan zal het een tweede belangrijks centrum van het Noorden des land» kun nen worden. Groningen is dan het eerste. Spreker zeide verder nog met nadruk, dat het voor Leeuwarden van het grootste be lang is, dat onverwijld stappen worden ge daan om het veemarktvraagstuk, vooral wat de verkeersvoorzlenlngsn betreft, op te lossen. Veroordeelde vrouw in hoger beroep. Te gen do veróordellng van de 50-jarige vrouw H. v. d. B.K. uit Mlerlo tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek, is hoger beroep aangetekend. Zij had vorig jaar October Een serie aard- en zeebevingen heeft N.- Japan geteisterd en dood en verderf ge zaaid op het noordelijkste eiland, Hokkai do. Waarschijnlijk zijn er vele honderden doden; duizenden zijn gewond. Er worden veel mensen vermist. Duizenden huizen stortten in en boven de hoofden der ramp zalige daklozen is een sneeuwstorm losge barsten. Hele dorpen en steden staan on der water. Reddingsploegen zijn onderweg, maar de verbinden zijn zeer slecht. Door de sneeuw storm worden ze leder ogenblik slechter. Het is voorlopig onmogelijk ook maar een idee te krijgen van de omvang van de ramp. De aardbeving deed allerwegen brand ontstaan; de zeebeving spoelde vloedgolven van meters hoog over ’t land. Zij voerden brokken ijs met zich mee. Dui zenden woningen werden eenvoudig weg gevaagd en hoeveel mensen zijn omgeko men is niet bij benadering te zeggen. verloofde heeft geen enkele aanwijzing op geleverd. Haar ouders zijn Intussen met de „Zuiderkruis” naar Canada vertrok ken. Kachel viel om. De bejaarde Jac. de Vrle» verloor in het tehuis voor ouden van da gen in Koudum zijn evenwicht, toen hij opstond van zijn stoel. Hij viel tegen de kachel aan, waardoor deze omver tuimel de. De Vries liep brandwonden aan zijn pols op. Kind doodgereden. Het 6-jarige dochter tje van de familie Snijder uit de Jan van Galenstraat te Meppel is Woensdagmiddag zes uur op de onbewaakte spoorwegover gang in de Blankenstelnweg aldaar door een Dleseltreln gegrepen en op slag ge dood. Onsympathieke burgervader. In het mtjn- dorpje Schinveld in de buurt van Bruns- sum heerst verontwaardiging over een on sympathieke daad van de burgervader. Ge durende drie jaar heeft deze de particulie re telefoongesprekken van de gemeente ambtenaren afgeluisterd door middel van een meeluisterapparaat, dat hij in Mei 1943 bij de PTT had aangevraagd. Aftrek van giften mogeljjk. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lleftinck, heeft Woensdag in de Eerste Kamer meege deeld, dat binnen enkele weken de indie ning van een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting is te verwachten, waarbij giften kerkeltjk» belastingen inbegrepen aan culturele, sociale en religieuze instellingen, kerken inbegrepen, mogen afgetrokken worden van het inkomen of de winst van vennoot schappen. Indringers ontkwamen met bedrag van f 3000.Twee gemaskerde individuen hebben te circa half tien een roofoverval gepleegd op de 66-jarlge veehouder P. Ak kerman, die alleen aan de Kanaaldijk on der de gemeente Koedijk woont. Zij kwa men door verbreking van een ruit aan de achterzijde van de boerderij binnen, doch de heer Akkerman had hun aanwezigheid in het achterhuis reeds bespeurd en met een stoffer ging h(j de indringers te lijf, toen zij de huiskamer binnenkwamen. H|j moest het echter tegen de robuste kerels afleggen. Zeister weduwe bekent moord. De 86-ja- rlge Zolstor wed. C. M. van L.v. E., dl» or van verdacht werd haar man te heb ben vergiftigd, heeft bekend. Geen Nederland» op Indonesische scholen. De adviesraad in culturele aangelegenhe den van het Indonesische ministerie van Onderwijs, Opvoeding en Cultuur heeft be sloten, de minister te adviseren, om in geen geval de Nederlandse taal als leer vak te doen onderwijzen op middelbare scholen. Op hoge scholen dient het Neder lands zo snel mogelijk sis voertaal te worden afgeschaft. „Zuiderkruis” nog vertrokken. Het mond- en klauwzeer is enkele weken geleden naar Canada overgebracht door ’n jeugdige West-Duitse landbouwer, in wiens kleren bacteriën zaten. De man was echter geruime tijd onvindbaar en dagen lang 1» in heel Canada een opwindende klopjacht gehouden, waarbij onder meer de beroemde bereden politie werd ingescha keld. Eindelijk mocht het gelukken hem op te sporen, zodat hij gedesinfecteerd kon wor den. De immigrant bleek geen Engels te kennen, zodat ook de opwindende verhalen in de pers over de jacht, welke om hem werden gemaakt, hem waren ontgaan. Een Immigratieverbod was het gevolg. Een dag, nadat de Canadese regering de immigratie van landbouwers uit landen, waar mond- en klauwzeer heerst, had op geschort, heeft de Nederlandse regering 2 tegenvoorstellen gedaan: 1. De Nederlandse landbouwers te laten vertrekken op een verklaring van de be voegde autoriteiten, dat zij niet besmet z|jn. 2. De daarvoor in aanmerking komende emigranten te desinfecteren. Het emigrantenschip „Zuiderkruis” is nog zonder oponthoud uit Rotterdam naar Ca nada vertrokken. heerstj hebben veroorzaakt. Acheson wenste deze beschuldiging door een neu trale commissie te doen onderzoeken, maar wees er reeds bij voorbaat op, dat de Noordelijken dergelijke beschuldigingen fabriceren om de wapenstilstandsonder- handelingen op de lange baan te schui ven. Eigen zoontje overredon. Een jongen van drie jaar is te Aalten ovorreden door een vrachtauto, die door zijn vader werd be stuurd, het kind wa» op slag dood. De chauffeur H. W, H. van een der Aaltense textielfabrieken, had op zijn tocht naar Enschedé, twee van zijn kinderen, ’n twee ling van drie jaar, meegenomen. Advertenties vr{j van omzetbelasting. In een bij de Tweede Kamer Ingediend wets ontwerp stelt do minister van Financiën voor voorlopig gedurende een jaar vrijstel ling te verlenen van het heffen van om zetbelasting op advertenties. Deze vrij stelling zal niet alleen gelden voor dag bladen, maar ook voor weekbladen, tijd schriften en andere, ten minste driemaal per jaar periodiek verschijnende uitga ven. ky-'-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1