ZOET GEFLUIT VAN RUSSISCHE VOGELAAR MINISTER JOEKES IN CONFLICT MET ZIJN PARTIJGENOTEN 48e Jaargang No 21 Vrijdag 14 Maart 1952 en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward ■u Hard gelag. Buiteniardf Overzicht üs hjoed to sizzen Weinig kans voor gelanceerd „vredesvoorstel” Regering in Frankrijk blijft wankel Richtlijnen voor de pacht zijn niet bindend Streekblad voor W e s Dat kan helpen I Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs 12 cent per m.m Olro 87020 Engeland (met rebellie in Labour) heeft hard gelag te betalen Eieren van Columbus Nationale Woningbouw-1 trage tempo, waarin In Weet-Europa de Van da nieuwe Engelse begroting, deze eenwording wordt nagestrsefd, een slechte Hwat hal Gabe Skroar Kunstmest voor f6.-... maar de kooplieden in de cel lening een succes Bolswards Nieuwsblad a a 5 eenzelfde 1 Ten slotte. 5 Z.-Afrikaans nationalisme is. Wat hij dezer I KAMEROVERZICHT. i L 3 1 1 r B'gBiLEL J J-LLg. L". 1 V 1 3 1 t C 1 1 I» 1 3 3 t 1 i voor de defensie uittrekken, maar hun cijfers zijn niet te controleren. i In zijn rede stelde Truman nog eens de vrije wereld tegenover de slavenwereld en verwierp hij alle neutralisme in de strijd tussen beide. Men zal echter moeten af wachten of het Congres in meerderheid achter hem staat, tenslotte heeft daar het Het grootste gezin, ooit uit Neder land geëmigreerd, gaat binnenkort naar Canada. Het ie het gezin van de 45-jarige veehandelaar J. Grif fioen uit Maartensdijk, dip met vrouw zeventien kinderen en een schoon zoon naar Vancouver gaat, aan de Westkust van Canada, om daar zijn bedrijf voort te zetten. It freegjen stiet frij, En it weger jen derby. herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) i 1 i i i Er zou heel wat over het Russische voorstel aan Washington, Londen en Parijs gedaan, waarin aangedrongen wordt op het sluiten van een vredesverdrag met geheel Duitsland, te zeggen zijn, maar het hierna volgende is voldoende om aan te tonen, dat het Westen er wel niet gediend van zal zijn. Men zal natuurlijk daar verzekeren, dat men het aandachtig zal bestuderen en er zal enige behendigheid voor nodig zijn om het af te wijzen, omdat naïeve geesten in de Westerse landen er misschien door zullen worden bekoord, maar een kans geven we het niet. De geschiedenis met het Oostenrijkse vredesverdrag is daar om te be wijzen, dat de Russen dergelijke vredesverdragen slechts willen, als ze geheel naar hun wensen zijn samengesteld en de voorwaarden, welke Moskou nu noemt voor het vredesverdrag met Duitsland, zijn van die aard, dat het Westen ze toch niet zal accepteren. i gramma als zodanig inhield. Practlsch betekende dat een rebel lie tegen de gehele politiek van de Labourpartü en Attlee en de zijnen hebben dat ook zo opgevat en de rebellen een ultimatum gesteld. Zo zjj zich in het vervolg niet aan be sluiten van de meerderheid der frac tie houden zullen zjj uit de partij ge stoten worden. De mogelijkheid van een splitsing van de j Arbeiderspartij, waardoor Churchill vaster in het zadel zou komen te zitten dan hij moet hebben verwacht toen h(j de rege- ring aanvaardde en de kans dat er een eind komt aan het tweepartijenstelsel in Enge land, is hier dus aanwezig. willen bewapenen en er het Saarland aan i ren> ze 28.5 milliard dollar willen afstaan (want die gebiedsafstand en de Nederlandse grenscorrecties ten na dele van Duitsland erkennen de Russen niet) zal deze stroming er niet door wor den aangemoedigd. Wankel Frankrijk. Het Russische voorstel is overigens een symptoom van de diplomatieke activiteit rond het Duitse herbewapeningsvraagstuk, welke het ook zo dringend nodig maakt, dat in Frankrijk, een sterke regering zetelt die weet wat ze wil en het vertrouwen van een belangrijke meerderheid in het parle ment heeft. Van de regering-Pinay, die nog zitting heeft, terwijl wij dit schrijven, en slechts een vertrouwensvotum kreeg dank zij het feit, dat een aantal Gaullis ten zich niet aan het partijbesluit tot ont houding van stemming hield, kan men dat niet zeggen. Bjj de eerste de beste impopu laire maatregel, welke zij zal nemen en er moeten er verscheidene worden geno men kan zij weer vallen. De wankele toestand in Frankrijk kan oor zaak zijn, dat de oplossing der vraagstuk ken van Duitslands herbewapening, Euro pese leger en wat dies meer zij aanzienlijk vertraagd wordt. Amerika hiermee geen liefdadigheid pleegt doch zijn eigen belang bevordert, omdat 1 de Ver. Staten zonder de hulp van andere I landen vrijwel weerloos tegen communisti sche agressie zouden zijn. Om nog enkele andere in de afgelopen overzichtsperiode aan de orde geweest zijnde punten aan te stippen: in Egypte is de Wafdpartij zoals te verwachten was, door regering en hof thans verantwoorde lijk gesteld voor de onlusten in Januari. Een der ministers uit Nahas Pasja’s vroe gere regering komt voor de rechter; in Perzië naderen de inzichten der regering inzake het oliegeschil en die van de We reldbank elkaar. In het Engelse Lagerhuis heeft de Arbeiderspartij zich opnieuw ver zet tegen het plan der regering om in centraal Afrika Nyassaland en Noord Rho- desië te verenigen met Zuid Rhodesië tot een federatie, zonder dat de zwarte be volking der eerstgenoemde gebieden daar over is gehoord. Zij is er tegen, en wordt liever uit Londen, dan uit Rhodesië gere geerd, waar Huggins, de premier, over de Wat Amerika kan betalen. Als men rente van de nationale schuld, die grotendeels oorlogskosten vertegenwoor digt en pensioenen aan oudstrijders mee rekent, gaat 87 pet. der Amerikaanse be- inboorlingen ongeveer zo denkt als Malan lastingopbrengst weg aan directe of indi- j in Zuid-Afrika; alleen is hij voor een over heersing door de Britse bevolking, terwijl Rebellie tegen Labour. Terwijl in Duitsland de soc.dem. te velde trekken tegen de bewapeningspolitiek der regering, steunt de Labourparty in Enge land die van de regering-Churchill. Geen wonder, want het is ten slotte de i politiek, welke zij zelve voerde toen zjj I aan het bewind was. Bjj het bewapenings- j debat in het Lagerhuis verklaarde de La- bourfractie zich dan ook in een amende ment op de regeringsmotie voor het be- wapeningsprogramma, maar achtte zij te vens de huidige regering onbekwaam het uit te voeren. Toen kwam voor Attlee echter de onaangename verrassing, dat 55 van zijn fractiegenoten onder leiding van Bevan niet voor de motie stemden omdat Op een tentoonstelling te Brussel zijn thans verbluffende dingen te zien. Niet minder dan 156 amateur-uitvinders stellen daar hun uitvindingen ten toon. Hierbij is een van een Belg, waardoor op radicale wijze een eind kan worden ge maakt aan overvallen op taxi-chauffeurs. Met een druk op de knop, vlak naast het stuur, ontwikkelt zich een gas en wordt de boosdoener In enkele seconden be dwelmd. Bovendien wordt hij met een kleurstof be sproeid, zodat h|j er bij een eventuele ach tervolging gekleurd op staat. Over de toe stand, waarin de taxi-chauffeur komt te verkeren, krijgt men echter geen uitsluit sel. Een eenvoudige Idealist heeft voor de huis moeders iets vernuftigs bedacht: een op- bouwbare kinderpo, die in een handtas kan worden meegenomen. Een Zwitser vond het ei van Columbus voor de huisvrouw uit, namelijk een emmer in tweeën gedeeld, waardoor borstel of dweil in de ene helft steeds kan worden uitgespoeld. Tweede Kamer heeft zich de laatste dagen beziggehouden met de behande ling van kleinere wetsontwerpen. Even kregen de „geachte afgevaardigden” gele genheid om uit te blazen van al de gewich tige problemen, die sinds Januari aan één stuk hun aandacht hebben opgeëist. Lang heeft deze betrekkelijke rust niet ge duurd, want Donderdag j.l. is men begon nen aan het laatste voorstel om de Grond wet te wijzigen. Een moeilijk staatsrechte lijk, doch interessant onderwerp, n.I. de bevoegdheid van de Staten-Qeneraal bij buitenlandse verdragen en overeenkom sten. Een onderwerp voor fijnproevers, waar we ongetwijfeld volgende week na der op terugkomen. Als we moeten vertellen van de debatten voor Donderdag, dan springt er direct een oude kwestie naar voren. Het wetsontwerp „herziening uitvoeringsorganisatie der so ciale verzekeringen” is n.I. aangenomen met de stemmen der socialisten en commu nisten tegen. Het heeft dus niet de grootst mogeltjke meerderheid behaald, zoals men altijd hoopt als het gaat om zeer belang rijke voorstellen. De grote strijdvraag (een gemeenschappelijk, of een centraal admi nistratiekantoor) werd opgelost ten gunste van de „zelf-doeners”. Wellicht kan men zich de gang van zaken nog herinneren. De socialisten waren van oordeel, dat de uitvoering van verschillende sociale ver zekeringen in handen moet worden gelegd van één orgaan, waarin de Overheid nog wel iets heeft te vertellen. De 26 bedrijfs verenigingen, die worden of zfln opgericht, moeten haar administratie dus centraal la ten voeren. Slechts bij uitzondering kunnen ze in staat worden gesteld om het zelf te doen. ken toen hij verklaarde dat Zuid-Afrika wel met Engeland samenwerkte in een I anti-communistisch front, maar dat de Unie het Gemeenebest kon verlaten, wan- i neer ze dat wilde. Over de door een staatsgreep verwezen- lijkte presidentswisseling in Cuba is thans nog weinig te zeggen, de ontwikkeling der gebeurtenissen dient te worden afgewacht. week ingedlcnd, ia v.eor een zeer zware üldruk gemaakt, welke niet wordt weg genomen door een niet zoveel betekenend eendrachtig gebaar als de beperking der vrtfheid van beweging der Russische di plomaten en die van hun satellieten in alle Navolanden, als antwoord op beperking van OosteliJke zijde. Naar de éénheid. Een Russische radiocommentator voor spelde dezer dagen de éénwording van het gehele Sovjetblok als de satellieten daar voor voldoenda voorbereid waren en met Polen is dat een heel eind opgeschoten; de Poolse arbeidswetgeving wordt 1 April in overeenstemming met de Russische ge bracht om de nodige vaart achter de in dustriële productie te kragen en de Rus sische maarschalk Rokossowski die het Poolse leger beheerst, bUjkt ook al lid van het politiebureau van de Poolse commu nistische party te zijn en houdt daar dus het toezicht op dat bestuur. In Tsjecho- Slowakye gaat het trouwens niet anders; binnenkort krijgt men er het grote proces tegen de „samenzweerders”, gewezen voor aanstaande figuren der communistische party, welke hun land nog enigszins onaf hankelijk van Moskou wilden houden. Het is niet aan te nemen, dat in Frankrijk ve len onder de indruk van het Russische voorstel zullen komen. Er is daar altijd j een stroming geweest onder de niet-com- munisten die het Russische gevaar minder groot achtten dan het gevaar dat van een herbewapend Duitsland dreigde, maar nu de‘ Russen een herenigd Duitsland toch De enige vrouwelijke stationswachteres van de Ned. Spoorwegen, Mevr. B Kejjzer Kooistra, zegt haar ambt vaarwel, daar de spoorbomen wor den vervangen door flikkerlichten. Vanaf 21 Maart 1937 is Mevr. Ketfzer op haar post Oudeschoot bij Heerenveen werkzaam geweest in haar cape en stormhoed. Dinsdag 11 Maart worden de lichten in gebruik genomen. Onder toezicht van Mevr. B. KeijzerKooistra worden de spoorbomen uitgegraven. recte defensie-uitgaven. Rechtstreeks geeft Amerika voor zyn eigen Malan een vertegenwoordiger van blank strijdkrachten 51.2 milliard dollar of 60 Z. Zij pet. der begroting uit. De Russen bewe- i dagen nog eens niet onduidelijk liet mer- moeilijkheid was, dat er in de richtlijn werd gesproken van de „hoogst toelaat bare prijs”, waarvan de Grondkamers slechts by uitzonderingen mochten afwij ken. Betekent dit een maximum prijs? zo vroeg de heer Van der Heuvel. Zo ja, dan is dit in strijd met het pachtbeslult, dat uitdrukkelijk bepaalt, dat de Grondkamers de prijzen vaststellen. De beide bewinds mannen zeiden, dat deze richtlijnen slechts de bedoeling hadden om coördinerend te werken. De normen in de Beschikking ge noemd, zijn de thans geldende prijzen, zo als deze door de Grondkamers zijn opge geven. De richtlijn is niet meer dan een leidraad. Zij is volstrekt niet bindend. De Grondkamers behouden vrijheid van han delen. Mochten de prijzen in de Beschik king niet meer overeenstemmen met de werkelijkheid, dan zullen ze worden ver anderd. De Ministers hebben dus geen andere be doeling gehad dan de prijzen, zoals die in verschillende streken van ons land worden berekend, openbaar te maken, waardoor wellicht wordt voorkomen, dat de ene Grondkamer totaal andere maatstaven aanlegt dan de andere. De heer Van der Heuvel, niet helemaal overtuigd zijnde, liet het bij deze verkla ring. Er kwam zelfs geen motie. Dit be tekent niet, dat de interpellatie geen waar de heeft. Het kan van groot belang zfln, de Regering te vragen, wat zjj precies be doelt. Wellicht kan men dan van die we tenschap later nog gebruik maken. Zo dacht ook de heer Vondeling (arb.) er over, die de heer v. d. Heuvel zijn compli ment maakte over deze interpellatie. Het was een week, die voor de oppositionele a.r. zeker niet onvruchtbaar Is geweest. De meerderheid der Kamer kvp, vvd, ch, en ar was echter van mening, dat de ad ministratie primair in handen moest wor den gelegd van de bedrijfsverenigingen en secundair moest worden gevoerd door een gemeenschappelijk administratiekantoor beheerd door de bedrijfsverenigingen. Deze methode werd door de socialisten wel gehekeld omdat zij vreesden, dat de be trokkenen van het kastje naar de muur zouden worden gestuurd. Theoretisch kun nen er 26 kantoren worden opgericht. Zij vonden het voeren van de administratie nu niet bepaald een principiële kwestie. Men moet dit probleem zien in het licht van al de debatten die met het huidige kabinet zijn gevoerd. Steeds weer was men ter rech terzijde in samenwerking met de wd van oordeel, dat er moest worden opgetreden tegen de „staatsoverwoekerende tenden- zen”, die volgens hen met de dag sterker worden. De socialisten waren wel heel erg boos. ,M nister Joekes is overstag gegaan; hij bukte voor de meerderheid in de Kamer,” zo zeide de N.V.V.er Van der Born. Zijn grote tegenspeler in het debat was de heer Stapelkamp (ar). Van het begin tot het eind hebben deze vakverenlgingsleiders fel tegenover elkaar gestaan. De laatste had dan ook een grote dag. Men moet er be grip voor hebben, dat het voor de oppo sitie eervol Is de meerderheid der Kamer achter zich te krijgen. En men moet ook begrijpen, dat het voor Minister Joekes pijnlijk is steeds weer door partijgenoten te worden afgevallen. Dit keer was het inderdaad pijnlijk. Na wekenlange besprekingen binnenska mers gaf de socialistische Minister van Sociale Zaken toe aan de druk van de meerderheid in de Kamer. Hij wijzigde zijn ontwerp in de zin zoals hij dat wilde. Maar zijn partijgenoten konden dit niet waar deren. Het gewijzigde ontwerp moest de Minister natuurlijk verdedigen, ook al deed hij dit niet enthousiast. Politiek is een hard vak. Men moet tegen een stootje kunnen. Het is maar een geluk, dat Mi nister Joekes reeds vele jaren meeloopt. Toen het ontwerp was aangenomen, mocht de bewindsman de handen schudden van de voorstanders, die hij enige weken tevo ren fel had bestreden. Zijn partijgenoten hadden deze keer geen handdruk voor hem over. Overigens hebben zich dezer dagen merk waardige stemmingen voorgedaan. Niet al leen bij dit wetsontwerp, maar ook bij an dere voorstellen. Niet minder dan driemaal zag men de communisten en de socialisten in de oppositie, terwijl de andere partijen - ook de ar de Regering steunden. En dat aan de vooravond van de verkiezingen! Het is nog te vroeg om daaruit een con clusie te trekken. Dat kan men niet doen voor 25 Juni a.s., als ons volk ter stem bus is geweest. Verschillende plaatsen, w.o. Leeuwarden, verzochten reeds lang de aanhouding van een tweetal kooplieden, die er hun werk van maakten, om, verkleed als schippers, de boer op te gaan met het aanbieden van kunstmest, die zij, naar zij zeiden, recht streeks uit het buitenland hadden gehaald voor de wel zeer concurrerende prijs van f 6.(normale prijs f 18. Tevens boden ze dan tapijten te koop aan. De bestelde kunstmest zou over een paar dagen worden geleverd (wat echter nooit gebeurde!) maar de tapijten werden di rect verkocht. Soms gaf een goedgeefse boer meteen een voorschot op de te ont vangen kunstmest. In werkelijkheid waren de „schippers” woonwagenbewoners, die op deze manier de goe-gemeente trachtten op te lichten. Woensdagavond arriveerde men om 5 uur in het woonwagenkamp aan de Mamezijl te Bolsward. Nog geen half uur later za ten de pseudo-schippers, i.c. de gebr. v. d. D., afkomstig uit Utrecht, „veilig” in het politiebureau. Onze steeds speurende die naar van de H. Hermandad had het signa lement van de wagen herkend en zocht de gebr. die inmiddels in een café waren be land, op. Gistermorgen zijn ze op trans port gesteld naar Drachten, waar ze met hun slachtoffers zullen worden geconfron teerd. De pachtprijzen. De a.r.-afgevaardigde Van der Heuvel hield een interpellatie over de richtlijnen, die de ministers Mansholt en MulderiJe hebben uitgevaardigd inzake de pachtover eenkomsten. Zij waren van technische aard omdat de loon- en prijskwesties, die hier aan vast zitten niet werden behandeld. De De definitieve uitkomsten van de gehouden inschrijving op de 25-jarige 4%% lening en de 22-jarige 0/5/10% lening ten be hoeve van de nationale woningbouw zijn nog niet volledig vastgesteld. Het bedrag van 25 millioen gulden, dat in het pros pectus als minimum voor beide leningen te zamen is overschreden. Gerekend kan wor den op een totale opbrengst van belde le ningen van ongeveer 70 millioen gulden, hetwelk voor verreweg het belangrijkste gedeelte is te danken aan de inschrijving op de 4!4% lening. Ook de verkoop van de rentespaarbrleven loopt uitstekend. rsE Russen noemen als beginsel voor het vredesverdrag met een nieuw herenigd Duitsland: „dat alle Duitsers democrati sche rechten moeten bezitten met inbegrip van vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van vergaderen en politieke vrijheid”, vrijheden dus welke het Russische volk zelf niet bezit en Oost- Duitsland evenmin. Organisaties, vijandig aan de democratie en het behoud van de vrede, mogen in het nieuwe Duitsland niet geduld worden^ zeggen de Ruisen. Dat hebben we meer van hen gehoord, in de satellietstaten hebben ze door ondermij ning van de democratische organisaties, juist het communisme aan het bewind ge holpen en het is duidelijk, dat als men aan de Russische wensen voldoet in Duits- uitgespoeld, aldus Het Vrije Volk, zich zou laten wachten. Dat Moskou voorstelt dat binnen ’n jaar na het van kracht worden van ’n vredesverdrag alle bezettingstroe pen moeten worden teruggetrokken, spreekt, dan zouden immers de nu in O.-Dultsland gedrilde communis tische terreurscharen gelegenheid krjjgen te trachten geheel Duitsland onder een Moskou sympathiek ge zind bewind te brengen. Een ander beginsel van het vredesverdrag moet volgens Moskou zfln dat Duitsland zich verplicht in geen enkel militair ver- bond te treden tegen een mogendheid, die met haar strijdkrachten deelgenomen’ heeft aan de oorlog tegen Duitsland, dat echter wel, volgens de Russen, stryd- j krachten voor zyn eigen verdediging op de been mag houden. Hier komt eigenlijk de aap uit de mouw, het Russische voorstel tracht kennelijk de W.-Duitse herbewape ning en samenwerking met het Wes ten te voorkomen. De grootste vrees van de Russen is blijkbaar deze herbewapening. Uiteraard zal de internationale spanning verder stijgen, als hun poging om die door deze ook een goedkeuring van het pro- dit voorstel te voorkomen, wordt1- afgewezen. hap bestemd voor de defensie en om de zaak in evenwicht te houden moet de En gelse invoer verder worden beperkt, met als gevolg een verdere ontwrichting van de Westerse economie. Ook het leven zal in Engeland weer duurder worden, want de subsidies op tal van artikelen worden verlaagd. De Franse binnenlandse politieke mach teloosheid, de nieuwe Engelse oppositie te gen de bewapening ofschoon die nog niet sterk is -t- zullen w ?er de wrevel i wekken in het Amerikaanse Congres, dat allicht zal willen bezuinigen op de 7.9 milliard dollar, welke president Truman heeft aangevraagd voor het belastingjaar 11952-’53 voor militaire en economische hulpverlening aan de bondgenoten. Truman heeft daarbij terecht gezegd, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1