KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer BBB: BESCHERMING BURGERBEVOLKING üs hjoed to sizzen 51®e mem leiders kweekt De Stafschool op Snimingdale Fan de Straaljager neergestort Mei pols Trumans vriend schuldig Paardenfokkers vergaderden en pet TelAviv en Bonn praten over schade No. 22 48e Jaargang Dinadag 18 Maart 1952 O SINGA Bol award A. J. Streekblad voor Weab en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 12 cent per m.m Olro 87926 II Uitgave van Drukker ij Fa Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad PYT. ook Tj. de J. De „Braintrust”. Major General J. S. Lethbridge, die met Een Metèor VIII van de vliegbasis Leeu warden is Donderdagmiddag te ruim drie uur bij Baayum ten ZW van Dronrijp neer gestort. De piloot, de 23-jarige res. tweede- luitenant H. Stikvoort uit Voorschoten, kwam om het leven. Het toestel keerde terug van schietoefe ningen op de Vliehors. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Tandarts sloeg jongetje, omdat hy bang was. Toen een vierjarig jongetje, dat door de Arnhemse tandarts Th. v. d. L. een kies moest worden getrokken, weigerde zfln mond open te doen, paste de tandarts een hardhandig middel toe: hy sloeg het kind onverwacht met de vlakke hand op de kaak, waarna deze begon op te zwellen De ouders gingen met deze tuchtiging van hun spruit niet accoord en dienden een klacht in. De tandarts kreeg f 10.boete. 1ste kievitsei op Soestdyk. Vrydagmorgen is het eerste kievitsei van dit jaar, dat Donderdagmorgen in de gemeente Ruurlo is gevonden op paleis Soestdijk aan de ko- Vinders waren twee De iene nimt in wiif yn ’t bêd, De oare is froulju wers en sêd. Natür is forjonge, Blau blierket de loft, Boppe üs riist it sjongen, ’t Oerdwealske geroft. Hark, ’t groet fan de Ijepen, Sprekt noegjend üs oan, Bitsjutting bigrepen, ’t Is aeisikers-moarn! Ljocht winterske nachten, Weeft ’t sulvren tapyt, Dy’t it foarjier forwachtten Ropp’ skou har „wievewyt”. In suvere aubade Mei pearljende toan, It wiist nye paden, ’t Is aeisikers-moarn! Dy kunst wol elk leare, Dy sport hat elts hert; De pols ünder de earm, Djip dükt yn de pet. Wy stoarje en doarmje, De kansen bin skoan, De kdns kin üs waermje, 't Is aeisikers-moarn! De Fries wit sekuer nou, Ek oaren gean lyk, It earste aei fan Ruurlo, Oanbean op Soestdyk. ’t Hat moed net bikuolle, Sportkriich is net stoam. üs pet sil grif folie! 't Is aeisikers-moarn! ■/etschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) By het door president Truman gelaste on derzoek naar de belastingfraude op grote schaal, die in de Ver. Staten gepleegd is, heeft een federale jury te Sint Louis de gewezen belastingontvanger Jams P. Fin negan, een persooniyk vriend van Truman, schuldig bevonden aan het aannemen van steekpenningen tot bedragen van 5000 en 3000 dollar. Een krachtige campagne wordt mo menteel in Engeland gevoerd voor het werven van vrywilligers voor de Civil Defence, de bescherming van de burgerbevolking. Die vrijwilligers: brandweermannen en reservepolitie, verpleegsters, red ders, chauffeurs, kunnen hun taak alleen goed verrichten, wanneer ze deskundig worden geleid. En daar voor zorgt Sunningdale. Onze me dewerker vertelt er van in dit arti kel. heid te doordringen en ze tot medewerking te bewegen.in hun eigen belang. Maar de rustige zekerheid en efficiënte organisatie in Engeland leert ons dat ook voor ons land geldt: We weten niets met zekerheid.maar we dienen gereed te zijn. De bescherming van de burgerbevolking is vredeswerk in oorlogstijd: het redden van mensenlevens. Hoe beter men zich heeft geprepareerd, hoe beter alles is georgani seerd, hoe meer mensen meedoen: hoe meer mensenlevens kunnen worden gered, wanneer het eens zover zou komen. Een struisvogel steekt de kop in 't zand. Maar de mens is geen struisvogel. Wie het gevaar ziet, heeft de plicht mede te werken om het te bestryden. Prinses Armgard gaat in Diepenhelm wo nen. Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, zal zich binnenkort defini tief in Nederland vestigen. Op medisch advies heeft zy moeten afzien van het huis in Hilversum, dat aanvankeiyk als woning was gedacht, doch in de practyk enige be zwaren bood. De prinses zal zich thans vestigen op het rustiger gelegen kasteeltje „Warmelo” te Diepenheim. gelen ter bescherming van zyn huis, zyn vrouw, zyn kinderen. In het vogel- en die renpark „Antimali” te Eindhoven is een struisvogel doodgegaan. By het onderzoek naar de doodsoorzaak vond men in de maag van het dier ongeveer een kilo ver roeste spykers, een aantal zware bouten met moeren, een paar kapstokhaken, stuk ken yzerdraad en lasdraad, en voorts nog een vierde deel van een tegel. Een stuk yzerdraad was ongeveer vyf centimeter door de maagwand gedrongen en had een ontsteking veroorzaakt, die het dier het leven heeft gekost. Nieuw-Zeeland bang voor mond- en klauw zeer. Nieuw-Zeeland heeft strenge voor zorgsmaatregelen uitgevaardigd ter be strijding van het overbrengen van mond en klauwzeer door Nederlandse immigran ten, aldus heeft de Nieuw-Zeelandse mi nister van Landbouw, Holyoake, te Wel lington verklaard. Voordat de immigran ten uit Nederland vertrekken moeten kle ding, bagage en vliegtuigen worden ont smet. Is er verband? Onlangs vond men talloze wilde ganzen en hazen dood in de Noord- Oostpolder, en thans zyn onder de honder den schapen, die langs de dyk weiden, bin nen enkele dagen veertig lammeren en vyf schapen gestorven. De doodsoorzaak is nog niet bekend. Met tractor in sloot gevallen en gedood. Zaterdagmorgen heeft men het stoffeiyk overschot van de ongehuwde 26-jarige J. van Diepen uit Spanbroek in een sloot te Venhuizen gevonden. Hij lag onder een tractor, waarmede hy 's nachts in de sloot gevallen moet zyn. Wegens de drukte van het seizoen werkte men op de boerderij des nachts door. Zwaar op de maag. Auto in brand- twee doden. Op de ryksweg tussen Den Oever en Wieringerwerf is Vry- dagavond om ongeveer 8 uur een perso nenauto, komende uit de richting Fries land, tegen een langs de weg geparkeerd staande oplegger, beladen met vaten teer, gereden en in brand gevlogen. De twee in zittenden van de personenauto, die uit Noord-Holland afkomstig was, vielen uit de wagen. De kleren van beide personen waren in brand geraakt. Toen hulp ter plaatse arriveerde bleken zy reeds te zyn overleden. ken zyn geraakt: by evacuatie op te tre den, te zorgen voor „rest centres” waar men weer op zyn verhaal kan komen, voor voeding eventueel door rydende keukens en voor een inlichtingendienst aangaande ver misten. Voor ieder die wil, is er in een van deze afdelingen een plaats. En voor ons in Nederland is het alleszins belangryk te zien hoe men het daar in Engeland organiseert. Hier liggen vele problemen anders, maar hier ook heeft men lang niet in die mate als in Engeland ervaring opgedaan. Ook in Nederland ziet men thans de „Be scherming Burger Bevolking” als noodza kelijkheid en ook hier zal het moeite kos ten om de mensen van die noodzakelijk- TT mei dan de léste dagen nachts ferzen JL hawwe, dat it sa hwat docht, üt alles docht bliken, dat it foarjier op kommende wei is. It earste Ijippe-aei is al wer foun en yn de blommetün fornimt men it net to kearen jonge libben oan bolgewaechs en fêste planten al skoan. It sil noch wol ris wer kéld as roet wurde, wy kinne heil- stiennen en wiete snie jit to wachtsjen hawwe, de goede tiid is op kommende wei. De loft sit fol ünthjit en bilofte, de keal- tsjes folje de lege golle of de proviso- ryske stal op de skuorreed, de lamkes rinne al yn de lijte fan de pleats, de mai- tiid stiet foar de doar. Koe men sa ek mar sizze en tidigje as men oer de minsken en har takomstforwachtings neitinkt. Stiet ek de wréld foar in nye maitiid mei jonge en blide takomstforhopinge Hwat soe men it graech leauwe wolle en hwat hat it minskdom der forlet fan. Mannich lüd üt formiddens, hwer’t men folie mear wit fan de algemiene tastftn as wy min sken fan it gewoane libben, komt hjir op del, dat dit jier noch krityk wurde kin foar de frede. Mar mei it foarderjen fan de tiid soe dit oarlochsgefaer aloan lytser wurde. En soe de westelike wréld jit in jiermannich frede barre meye, sa hjlt it, dan soe der gjln reden mear wêze om in oanfal üt it Easten to frezen. Mocht dit sa wêze en it liket net ünreedlik it sa to sjen, dan soe ek hjir it foarjier op kom mende wei wêze. It ekonomysk libben is in tüke barometer foar de yntemationale tastftn en men kin It de léste tiid klear sjen, dat de wizer Amerikaanse troepen krijgen onze boter. In het tweede kwartaal van dit jaar zal Nederland 680 ton verpakte roomboter aan het Amerikaanse leger in Duitsland leve ren. Ons land is hiertoe in staat, omdat grote delen van onze veegebieden thans vry van tuberculose zyn. Tot dusverre had Denemarken de leverantie. De Nederland se handel kan thans voor een iets lagere prys dan de Denen inschryven. Vrouw en kind verdwenen. De 32-jarige echtgenote van O. V., die woont op het Molenplantsoen te Purmerend, heeft Don derdagavond met een kind van vyf jaar, in overspannen toestand het huis verlaten en is tot nu toe spoorloos. Van het ene kwaad in het andere. Te Mennel heeft een schoenfabrikant, die eni ge tyd geleden met de politie in aanraking kwam omdat hy zoolleer zou hebben ver duisterd, uit wraak de geschenken gesto len, die hy een arbeider had gegeven by diens zilveren bruiloft: hy verdacht de ar beider er n.l. van dat deze de verduistering had aangegeven. Duits schip gezonken. Een Duits schip van 950 ton, geladen met kolen, is in de Waal even Voorby Nymegen naby Sprokkelen burg binnen drie minuten gezonken na een aanvaring. De bemanning kon nauweiyks het vege iyf redden door onmiddellijk over te springen op een leeg schip, dat er naast voer. de it foaroarlogse bisit, wreekt him nou forgoed. It is in illüzje, dat it müglik wêze soe op den dür de dingen to twingen tsjin de natuer fan dy dingen yn. It libben nimt syn rjuchten werom, dat keart gjln minske. Men kin de stream wol liede, mar men kin him net keare, dan komt der in stoart- floed efterwei. Gjin dyk dy’t dat folhélde kin. En hjir leit nou krekt in great gefaer foar de boerestên, hwat mannich boer net sjen wol. It gefaer, dat de boel sa fier by it libben efterkomt, dat men mei it spul oanrekket en alles rinne lit. DAT GEFAER STIET NOU FOAR DE DOAR. En dat soe heilleaze gefolgen krije kinne. Wy moatte perfoarst net werom nel de tiid, dat lén en pleatsen spekulaesje-objekten wurde. Wy binne de jierren fan tweintich oant fiif, seis en tritich jit lang net forgetten. De wolstén, dy’t op it plattelên komd is, mei net wer troch in wylde prizenjacht for- dwine. Ik haw der al jierren soarch yn hawn en it tige spitich foun, dat sa’n lyts diel fan de bilanghawwenden dit sjen woene. Men mei dit probleem net to lyts sjen, hjir sitte greate boerebilangen oan fêst en tagelyk greate nationale bilangen. De ünnatuerlike priisfêstsetting fan lén en pleatsen is in daem yn in rivier, dy’t aloan sterker streamen giet, dat moat brekke. Hie men foarsichtich en hoeden mei de tiid meigien en tagelyk de prizen derneffens fês+steld, dan hie m»n de boel hélde kin nen en tagelyk rjucht dien oan de eigners fan dit bisit. Dat hie de goede forhéldin- gen biwarre, dy’t nou tobrutsen binne. Hawar, neipraten kin nou net mear hel ps, it sil nou saek wêze it bern net mei it smoarge wetter wet to smiten en- de holle derby to hélden. Hwant hllr sitte greate bilangen oan fêst, dy’t It lot en de libbenswllle fan hündorten boerofamyljes foar In great diel btpale en dermel ek wer fan it hiele plattel&n. tje waarbij men over technische kennis beschikken moet; de Ambulance-Section omvat EHBO’ers en bekwame, koelbloe dige chauffeurs en chauffeuses, de Pioneer- Section zorgt voor reparaties aan leidin gen en gebouwen, voor opruimingswerk en j ten slotte heeft de Welfare Section zeer in het byzonder de taak allen te helpen die Zulke mensen moet men hebben by de lei- ding, maar ook in de ploegen, en het kost, I zelfs in Engeland, veel moeite ze te krijt gen. Want men is veel te biy dat het af gelopen is dan dat men nu weer opnieuw wil beginnen met „oorlogje spelen”. Daarom is een intensieve propaganda-actie aan de gang om de mensen te laten zien, hoe nodig het is dat men op alle gebeurlijk heden voorbereid is, dat dit geen oorlogs- werk maar vredestaak is. Men heeft daar voor een groot aantal mensen nodig omdat men per maand hoogstens 48 uur van hun vrye tyd wil en kan vergen. Prins met duiven In wedvluchten. Prins Bernhard heeft zich opgegwên als lid ven de Postduivenvereniging „De Vriendschap” te Soest, Met de keurcollectie postduiven, die de Prins onlangs ten geschenke heeft gekregen, zal hy deelnemen aan de wed vluchten, die „De Vriendschap” dit seizoen organiseert. VVaardevolle tip. Een werknemer van Phi lips Telecommunicatie N.V. te Hilversum had onlangs een tip in de „opmerkingen”- bus gedaan, de tip bleek de directie een premie van duizend gulden waard te zyn. Geen vies geld meer. Minister Lieftinck heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat I het in de bedoeling ligt de gehavende en vieze biljetten van f 1.en f 2.50 zo spoe dig mogeiyk door nieuwe te vervangen. Geboorte op Schiphol. Na een uur tevoren per vliegtuig uit Canada te zyn aangeko men, heeft mevrouw DumexschWintsch. wonende in Canada, maar Zwitserse van origine, op Schiphol het leven geschonken aan een zoon. De baby, die twee maanden eerder kwam dan werd verwacht, is Peter Pohumel genoemd; hij is de eerste die op Schiphol het levenslicht zag. Prins Bernhard beledigd. In een café te Peize sprak op 16 Juni de 30-jarige perser A. K. aldaar beledigend over Prins Bern- hard, voor welk feit de Asser politierech ter hem strafte met drie maanden gevan genisstraf. Verdachte ging van dit vonnis in hoger beroep, maar ook de officier van justitie tekende appèl aan. Het hof te Leeu warden veroordeelde verdachte tot f 150. boete en drie maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden en 14 dagen voor waardelijk. Prof. Fokkema hoogleraar. Prof. dr. K. Fokkema, tot nu toe te Leiden privaat docent in de Friese taal- en letterkunde, is benoemd tot bijzonder hoogleraar aldaar. Hij zal zijn inaugurele rede houden op Vrijdag 21 Maart, ’s middags om vier uur in het Groot-Auditorium der Universi- teit. Ginds.en bij ons. De Civil Defence in Engeland heeft een Hoofdkwartier van waaruit de verschillen de secties worden geleid. Allereerst is daar de Wardens’ Section, voor waarschuwings diensten, verkenning en eerste hulp in ge val van nood; de Rescue Section zorgt voor het reddingswerk uit brandende of in- j stortende gebouwen, een gevaarlijk baan- In de jaarvergadering van de Provinciale Vereniging ter Bevordering van de Paar- denfokkery heeft de voorzitter, de heer W. D. Oosterbaan, gewezen op de groeien de belangstelling voor de paardenfokkery en de verbetering van de kwaliteit van ’t fokmateriaal. De handel in paarden was in het afgelopen jaar bevredigend en ook het verloop van de verenigingszaken vertoonde een gunstig beeld. Het aantal leden was op 1 Januari 2488. Gesproken werd over de zeventien geïm porteerde Holsteiner merries. Hiermee werd niet een verandering van het fok- type nagestreefd, maar wel het brengen van enige gunstige eigenschappen van dit ras In onze fokkery. Het aantal ingeschreven dieren is in het afgelopen jaar vrywel constant gebleven, maar het aantal volbloedveulens Is sterk gestegen. Wegens periodiek aftreden van de heer J. B. Hannema te Leeuwarden, die tot ere lid werd benoemd, werd als bestuurslid ge kozen de heer A. G. Algera te Nyelamer. het redden van gewonden en het bevrijden ben zich^naar Soestdyk begeven, van slachtoffers uit i krygen ze ook onderricht hoe te handelen by. eventuele aanvallen met atoombom men. Om het publiek hiervoor wakker te ma ken, wordt op allerlei wy’ze de anndacht op de noodzaak van „Civil Defence” ge vestigd met biljetten en advertenties, met vlugschriften en lezingen. In het Ministerie van Binnenlandse Za ken, in Whitehall, vertoont Mr. T. A O’Brien de Public Relatoins Officer, een tweetal films, waarvan één „Vuur is de vyand" opwekt tot deelneming aan de brandweer-tralnlng, (en duidelijk maakt stiet to wifkjen tusken omheech of leger, taksaesjeprizen fan de nel-oarlogse jierren Der is ünrêst en ünwissens op beurs en foar lén en pleatsen de langste tiid duorre merken. Hjir en der sakket it al, papier, hat, sa’t liket. En ik kin it my skoan yn- wol, weet en oare néten binne leger, de tinke, hwant der sit foar de boer hiel hwat greate keaplju wurde tige foarsichtich, I oan fêst. De fout, dy’t de regearing makke men keapet binammen net mear as heech i hat me. har ekonomyske polltyk oangean- nedioh is. Men sil freegje, hat it wol sin op dizze dingen to wizen Ik mien fan tiga. hwant der hingje och safolle dingen mei gear, hwer’t de boer of Winkelman mei to kryen hat. Minister Mansholt hat okker- deis de breapriis tige forhege en ek de foerprizen binne dyselde kant ütgien. De forhélding tusken de bouboer en de oare boeren is dertroch skean komt to lizzen. Moatte der net tsjinmaetrigels nomd wur de De bargemesters steane foar sterk for hege foerprizen, mar de fleismerk sakket. Men mei net forjitte, dat de hege prizen fan nou alhiel har groun fine yn de yn temationale spanning en de tarieding fan de legers. Soe der in mindere spanning komme, dan moat men forwachtsje, dat hiel hwat prizen in swiere reis meitsje sille. It produksjeformogen fan de wréld is nei de oarlochsjierren sterk forgreate. Technyk en nije ütfiningen bliuwe troch- gean. Komt der gjin oarloch, dan sil de striid om Öfsetgebiet fül wurde, dat kin net misse. Hwannear it sa fier is, dat wit gjin minske en wy alhiel net, mar dat de barometer op „veranderlijk” stiet is wis. Der is yn dizze tiid mannichien, dy’t net sa min buorke hat de léste jierren. Sawol middenstanner as boer kin yn him om gean litte om finansieel in bipaeld pand of pleats yn eigendom bisykje to krijen. De fraech, hpe’t de tiden wurde sille, is dan fan oer- great bilang. Koe men dat mar witte, dan wie ryk wurden gjin kunst. Mar men wit neat en allinnich in ünbi- paeld oanfielen moat fakentiids it kompas wêze. Der sitte hünderten jonge boeren to tidigjen op in kêns in pleats to keapien. Der binne famyijes ünder, dy’t de middels ek wol ha soene om soks troch oankeap to flnansieren. Oan de oare kant binne der hiel hwat eigners, dy’t wol foar in knappe prils fan de pleats óf wolle. Binammen sokken, dy’t in pleats hawwe hwer’t hiel hwat oan barre moat. En dy binne der noch al hwat. Der is fryhwat ünrêst ünder de boeren oer it felt, dat it fêsthélden oan de SUNNINGDALE 1-s een vriendeiyk dorpje In de prachtige streek van Surrey, met heuvels, bossen en meren. Daar is de stafschool van de Civil Defence gevestigd in een kasteelachtig buiten, door een schatrijke tabakskoning gebouwd in Tudor-styi. Wanneer we van boven af neerzien in de grote hal, zitten daar een veertig cursisten uit verschillende landen. Op de brede trap hebben de leiders van de cursus postgevat. En het tapyt is bedekt met een gewel dige reliëfkaart van een grote havenstad, versierd met kleurige linten, vlaggetjes en andere voorwerpen, die alle dienst doen by het onderwys. Met een lange stok wijst de docent verschillende punten aan. Een Cana dees staat op en stelt een vraag en het algemeen gelach dat opgaat, bewyst, dat goede stemming en saamhorigheidsgevoel hier overheersen. De practyk. Maar men heeft ook wel ingezien dat er geen vacuum mag komen tussen theorie en practyk, dat het er niet alleen om gaa1 de zaak keurig op papier te hebben, maar dat de leiders ook met de practyk ver trouwd dienen te zyn. Daarom heeft men j ook de „tactiek” een plaats op het pro- nin^n”“a“angebodem gramma gegeven en in verschillende „scho- jongens, Arend Jan Stokkink en Bernhard len” over Engeland verspreid, ontvangen I Hakken, beiden uit Ruurlo. De burgemees- de leiders practisch onderricht in de strijd ter van Ruurlo, H. G. I. ba.ron van Tuyll tegen het vuur en tegen de bommen en van Serooskerken en de twee jóngens heb- waar ingestorte huizen, I Prinses Maryke het eerste kievitsei in ont- - vangst heeft genomen. dat men hierby geen last van hoogtevrees moet hebben), de andere „The Waking generaal Slim in Birma heeft gevochten, Point” er op wyst, dat ook de gewone man heeft thans een vreedzamer taak: de be- °P hoogte dient te zyn met de maatre- scherming van de burgerbevolking in oor- logstyd en de leiding van de cursus, die de leiders van deze organisatie voor hun taak gereed moet maken. Hier, op Sun ningdale, zit de staf, de „braintrust” van de Civil Defence en zorgt er voor, dat over al in Engeland waar zulks van belang is, een „braintrust” aanwezig is om plaatse- iyk en in streekverband het werk te lei den. Engeland is verdeeld in sectoren, die alle onder centrale leiding staan, en van waar uit thans de propaganda en de opleiding straks, als het moet, het werk der be scherming zelve wordt geleid. Dat vereist veel materiaal, brandweerwa gens, ambulances enz. Maar dat vereist ook de mensen, die met dat materiaal we ten om te gaan, die het hoofd niet verlie zen by een gevaarlijke situatie, maar we- ten wat ze te doen hebben. i door de bombardementen van alles versto- De vertrouwelijke conferentie tussen de re geringen van Israël en West-Duitsland over vergoeding van de door de nazi’s aan de Joden toegebrachte schade, zal een aan vang nemen. De plaats van de conferentie, die oorspronkelijk Brussel zou zijn, is thans echter veranderd. In Londen wordt nu ver ondersteld, dat de besprekingen in Neder land zullen worden gevoerd, op een niet bekend te maken plaats. Israël weet, dat het geen contante beta ling kan krijgen van Bonn. Het is daarom bereid, betaling in goederen te aanvaarden, d.w.z. kapitaalgoederen voor de opbouw van de Israëlische economie. Israël zou zelfs bereid zyn, zelf de aan koop te financieren van schaarse grond stoffen, die nodig zyn voor de fabricage van door Duitsland te leveren kapitaalgoe deren, zo nodig ook uit dollarlanden. Slechts één ding wil Israël beslist niet aanvaarden: goederen ontvangen die het n’et nodig heeft en dus moet doorverkopen. Israël wenst niet te handelen in Duitse goederen, aldus Het Vrije Volk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1