BURGERLIJK GEZAG IN WOELIGE TIJDEN Martinytoer KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Communisten pleegden obstructie Fan de Bolswarder zakenman doet uitvinding Vandaag antwoordt Minister Peters de Eerste Kamer Granaat doodt tien kinderen Moade-Show 9 No. 26 48e Jaargang Dinsdag 1 April 1952 B ol sward Uitgave van Drukkerij Fa. A, J, OS1NGA a nmnmraHnmnBuui Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 12 cent per m.m Giro 87926 Hwat het Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad een PYT. t geen be Regerin, zwaar tegen het ontwerp. Dat de niet de bedoeling 1 buitengewone bevoegdheden len teken fleurich Ijocht, Jowt froulju’s eagen nocht! In fêste foarjiersboade. Hwer’t elk oer praet en skriuwt, ’t Hjit, hwat ütwryksk, in show, Sljuchtwei, de nijste moade. Foarljochtsje is de taek, De béste froulju’s smaek, Fait grif net oer to tsleren. Mar 't jildt dochs sünder mis, Ek moade-ienf&ld is It kenmerk fan it wlere! herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 51571 Tien kinderen ztJn Zondag nabij Rome ge dood toen zij speelden met een uit de oor log achtergebleven granaat, die ontplofte. De slachtoffertjes «tjn allen jongens In de leeftijd van vtyf tot zestien jaar. Onder hen bevonden zieh drie broertjes. De Maitiid set Ijocht yn! Snjjt rou de winterwyn, Füleindich üt it Fasten. Jow mar gjin moed forlem, De tekens bin to sjen, Dér kin wy üs mei treaste. ;een be- IK HUISVUIL IN BRIKETVORM. HEDENMIDDAG DEMONSTRATIE Aan ingewijden was het reeds enige tijd bekend, dat de zakenman H. te Boisward reeds geruime tyd experimenteerde met 'n nieuwe hulsvuilemmer, die een ware om wenteling zal brengen in de reinigings dienst. Voor een intiem gezelschap van belanghebbenden is deze emmer reeds ge demonstreerd en hlerbfj was ook de pers uitgenodigd. De emmer heeft het formaat van een was ketel, maar is vierkant van vorm. Wan neer de emmer‘met huisvuil is gevuld, on verschillig of dit papier, as, stof uit de stofzuiger of ander vuil bevat, wordt de Inhoud met een vocht overgoten, dat in flessen gratis wordt btjgeleverd. Dit vocht heeft een sterk bindende eigenschap. Na overgietlng met het vocht wordt de em mer gesloten. Het deksel sluit niet om de wachten tot over vier maanden het nieuwe kabinet zal worden gevormd. De houding van Indonesië met betrekking tot het gevangen nemen van Nederlanders, meende de k.v.p.spreker intussen scherp te moeten laken, als zijnde in strtjd met het volkenrecht en zeker niet passende in bondgenootschappelijke verhoudingen. De heer Van Santen (c.p.n.) legde slechts een korte verklaring af, waarin hij nog eens het bekende standpunt ten opzichte van Nieuw-Guinea uiteenzette. Vandaag zal minister Peters antwoorden. „Japonnen” 't frjemdste skael, In kleur coctail binei Lyk iepen pauwesturteri. Huodden 't modernste stael, Lyk in omkearde skael, Yn elke stof en greatte. emmer, zoals dit gewoonltfk het geval is, maar past er in (ongeveer als het deksel van een melkbus, met dien verstande, dat de rand ontbreekt). Door een trap op een handeltje wordt het huisvuil in elkaar ge perst. Trapt men dan nog eens op handle, dan komt er uit het deksel een mes te voorschijn, dat het samengeperste huisvuil in vieren verdeelt. De vier tegel vormige briketten die zo ontstaan, hebben geweldige voordelen. Ze zijn stevig van vorm, brokkelen niet af en geven geen vui le handen. Ook nemen ze weinig ruimte in beslag. De gehele ophaaldienst kan bij massale toepassing van dit systeem wor den gemoderniseerd. Het is nl. zonder veel bezwaar op deze wijze mogelijk het huis vuil van enige weken te bewaren. Het overhoophalen van de asvaten door honden en jongens is meteen afgelopen. Zelfs wordt de mogelijkheid overwogen de huisvuilbriketten te gebruiken voor de wo ningbouw, waar ze voor de funderingen en het leggen van vloeren zeer geschikt zou den zijn. Het vocht, waarmee ’t vuil wordt overgoten, heeft nl. ook de eigenschap, dat het alle reuk wegneemt. Hedenmiddag van 5 tot 6 uur zal het nieu we systeem worden gedemonstreerd naast het bordes van het Stadhuis (waar Don derdags de klompenhandel staat). Nieuwe emmers van het bedoelde model zijn daar aanwezig. Wel zal men de beschikking moeten hebben over huisvuil. Wie belang stelling In deze vinding heeft, begeve zich dus met de vuilnisemmer naar de demon stratie. Om dit aan te moedigen geeft het gemeentebestuur bij deze gelegenheid een premie van f 1.per vuilnisemmer (gro tere maten f2.50). Met belangstelling zien we de demonstra tie tegemoet. lyk hat. Ik leau, dat wy dat fan hiel hwat oare dingen slzze klnne. dy’t wy mellnoar stllwei slope, omdat wy in prilsblrekken fêst hülde, dy’t nearne mear op hkat. Mei do huzen sil it nou ek oars, sa hjlt it en ek mei lAn en pleateen wurdt drok rie- plachte, hoe’t men üt dit labyrinth wel- komme kin. Mar Ut üs by dit Onderwerp blluwe. Ik sel, de Minleter hat wol gelyk, mar der bUuwt foaroer staan, dat de mineken, dy’t aensens mear foar it Ijocht biteltje moatte en foar ft itensieden en al sa mear, ek gelyk hawwe aa hja slzze: Hwer moatte wy dat wer welhelje. It beurske is nou al sa plat as in sint, dy’t ünder de tramrails leln hat Ja, der sltte wy nou wer mei Itaelde ünoplosbere probleem. Hwer blluwt de fordielende rjuchtfeardichheit 7 Men hat in jier as seis it wetter mar rinne litten, hwer’t it gean woe, allinnich de fês- tichheden hie men yn 'e skjirre en dy héld men fêst. Mar dat hat sa’n greate ün- rjuchtfeardichheit meibrocht, dat kin net langer, de boel soe alhiel fêst rinne. En nou moat men dochs oars. Dat it nou folie en folie swierder gean sil as doe daliks, dat is düdlik, mar jowt üs neat mear. Deputearre Steaten en it P. E. B.directo- rium hawwe okkerdeis in stik as seis Stea- teleden by harren roppen om mei harren oer to lizzen, hoe’t men hjir ütkomme moast. Nou, der binne wol fleuriger baentsjes as sokke. Mar men kin der ek net foar wei- rinne, dat sprekt. Nei lang hinne en wer praten en jitteris bisjen fan alle sifers en faktoaren, binne hja it meimekoar lens wurden om nije tariven yn to fieren. Dizze koene troch de bysündere posysje fan it Fryske P. E. B. aldergeloks hwat mjjener bliuwe as de Minister foar it hiele lün winske. It komt hjir op del, dat foar de lju mei fêstrjuchttariven de forheging aJ- llnne mar slaen sil op dy bidragen en dat de prils foar de stream per K.W.H. gelyk bliuwt. Dêrtroch sil it hiel hwat minder wêze as it plan fan de Minister wie. Mar men miende, dat de saek hjir yn Fryslftn ek gunstiger lei omt hjir in n()e sintrale klear komd is, dy’t de taname jit jierren lang oan kin. Men sil mei de forheging dêrom net bllld wêze, mar misskien kin men it pak mei minder tsjlnaln drage. Tj. de J. Yn Jannewaris de froast hwat «traag, Is foar de lanbou fan bilang. (Mar yn April net mear). Rokken yn oker-glel, Sêft brune ribflewlel; Reach, sulver-grize side. Jumpers mei hazzehier, Hja Ut it bünt en skier Sêft troch de fingers gUde. het Kanaal, ongeveer 50 mijl van Cher bourg overboord gevallen. Het schip heeft alle schepen verzocht naar hem uit te kij ken. De hofmeester is gehuwd en heeft 2 kinderen. Prins slaapt in Lincolns bed. In het Witte Huls wordt voor Prins Bernhard een kamer in gereedheid gebracht die gemeubileerd is in de stijl van Abraham Lincolns tijd. De Prins zal z|jn nachtrust genieten in het bed, waar eens Amerika’s nationale held in sliep. Voor Koningin Juliana is de kamer in gereedheid gebracht, die Ko- nlnginmoeder Elizabeth gebruikte tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten met koning George de zesde in 1939. O kom eens kijken. De voorzitters der Eerste en Tweede Kamer hebben een dele gatie van het Engelse Parlement voor een bezoek aan Nederland iltgenodigd. Meisje overleden pa val door een ruit. Te Ulft in de Achterhoek is het 14-jarige meisje M. Engelen door een ruit gevallen, waarbij de slagaders van de polsen werden doorgesneden. Enige uren later is het kind tengevolge van bloedverlies in «en zieken huis overleden. Ontsnapt aan het Legioen. Een 18-jarlge Arnhemse jongen, die voor het Vreemde lingenlegioen had getekend en zich reeds te Marseille bevond, werd door ztfn broer „vrijgepraat”. Hofmeester overboord gevallen. De hof meester van de „Leuvekerk", de heer Van Soest, uit Rotterdam is bij de ingang van krjjen. It moat oars, oars rint It spul op 'e nün. De. oarsaek fan dizze sterke taname sjocht de Minister yn de taname by de yndustry en de spoarwegen en dat sil wol trochgean moatte, hwant der klnne wy net sünder om wurk to hélden foar de lju. Mar In groate faktor is ek, dat It elektrysk Ijocht en -krêfttaryf folie minder omheeoh glen is as it algemlene prilspeil. Neffens It oare Is it goodkeap en msi der- troch brüke de minaken navenant to folie. Ja, to folie, neffens üs draechformogen as naesje, op himsels kin men it de lju graech gunne. Nou binne der wol in pear mid dels, dy’t dit gebrük hwat opkeare klnne, as de pieküren en oare kantoarüren, eta lage- en reclame-forljochtlngs forbiede en It radio in pear üre stilsette, mar dat helpt net genöch. Dat hat It forbrük mar mei 10 pet. forlege. Dat is graech meinommen, mar It is net genöch. De electriciteit moat djürder wurde, seit hy. Alderearst omdat de lju net bitelje, hwat it winlik kostet. Lyk as mei in bulte dingen, mochten de P, E. B.’s net mear rekkenje as de priisfoarskriften talieten. En dizze foarskriften wiene sa, dat der allinnich de djürdere stienkoal fan bitelle wurde koe, mar net rinte en öfskriuwing op basis fan de werkelike wearde, mar op de grounslach fan de aide wearde, de his- toaryske kostpriis, sa’t men dat neamt. As men nou wit, dat in Elektryske Sintrale sahwat in libbensdür hat fan 10 jier, dan bigrypt men wol, dat mannich bidriuw foar de needsaek stiet fan in nfle sintrale. En dizze kostet fjouwer kear safolle as doe. Hoe sil men oan dit nije kaptael komme, sa freget hy. Kin men mar trochgean mei in Öfskriuwing op in basis, dy’t nearne mear nei roait. Mar as men birekkent, hwat it neffens de prizen fan tsjintwur- dich winklik kostje moast, dan moatte de prizen omheech.. Hwat wy nou dogge, is likwidaesje-ütforkeap, it is net reëel, it sil mei inkelde jierren it nelgeslacht sette foar ündraechllke lésten. IT ROER MOAT OM. De prils moat mear yn forbên mei de oare libbensbihoeften, sadat de wearde wer mear normael achte wurdt.en wy moatte de P. E. B.’s net langer stilwei ütforkeapje, mar sa dwaen, dat hja troch- buorkj» klnne. Ik leau, dat de Minister ga- zelf reeds had gewijzigd. Zo was bepaald, dat de Regering, nadat zij de „toestand van verhoogde waakzaamheid” of de „burgerlijke uitzonderingstoestand” iaarvoor goedkeuring moet stemde, bij de postkantoren verkrijgbare, formulieren ook nu nog als een inleg in de Rtfkspostspaarbank kunnen worden aange boden. Nog 25 mlllioen In strijd tegen werkloos heid. De regering zal, vermoedel(jk deze week nog, b|j de Tweede Kamer een bedrag van 25 mlllioen gulden aanvragen voor een financieringsfonds, dat zal moeten dienen om de werkloosheid te bestrijden. Onze dure kolen. Het saldo der exploits- tle-rekening der Staatsmijnen bedroeg over 1950 meer dan 26% mlllioen gulden, terwijl aan belasting en dividend de fiscus rasp. 12 en 7% mlllioen gulden kreeg. Electriciteit 25 pet. duurder. Donderdag is in do Staatscourant gepubliceerd de PrlJzenbeschlkking Electrische Energie ’52. Deze beschikking opent voor de electrlcl- teltsbedrjjven do mogelijkheid met Ingang van 1 April hun tarieven voor kleinverbrui kers, zowel wat betreft het vastrecht als de prijs per kilowattuur, met 25 pet. te verhogen. Vader redt meisje uit rovershanden. Woensdagavond is een onbekend individu door het breken van eea ruit een villa in Laren binnengedrongen, terwijl de bewo ners thuis waren. De man is naar boven gegaan, heeft een elfjarig meisje van haar bed gelicht en naar beneden gebracht. Op het hulpgeroep van het kind rende de va der, die ook al naar bed was gegaan, naar beneden. Hij vond daar ztfn dochtertje in de woonkamer. De onverlaat verdween haastig door de opjnstaande tuindeuren -in hot struikgewas. Van do man ontbreekt tot nu toe leder spoor. De straaljager. Een op de vliegbasis Boes- terberg werkende burger werd dezer da gen toen hij aóhter enige straalvliegtuigen langs fietste, door de luchtdruk van de mo toren tegen een juist passerende vracht auto gedrukt. De man moest met een zware hersenschudding naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Aardbei 21 ct. Op de veiling te Wage- nlngen zijn Donderdag de eerste kas-aard- beien, vUf doosjes van een pond, aange voerd. De aardbeien gingen voor 21 cent per stuk van de hand. Nachtfeest. Onder auspiciën van de artis- tenvereniging Na Arbeid Rusten, zal in de nacht van 11 op 12 April in het City Thea ter te Amsterdam een feestelijke nacht- voorstelling worden gegeven ten bate van het artisten steunfonds. Ongeveer 300 ar- tisten en 3 orksten hebben him belange loze medewerking toegezegd. Airstrip op Ameland wordt vergroot. De airstrip op Ameland, die tot dusverre alleen geschikt was voor vliegtuigen van het type Piper en Auster, zal vergroot worden. De plannen voor de uitbreiding van de strip worden geraamd op ongeveer f200.000. Radio maakt winst. In 1951 is door zui nig beheer van het radiobedrtjf niet alleen het in 1947 ontstane tekort geheel ingelo pen, doch is zelfs een overschot ontstaan van f 472.827. Na Pasen komt de tweede Kamer waar schijnlijk niet meer bijeen. Waarschijnlijk zelfs niet meer voor September. De Kamer leden moeten zich voorbereiden op de ver kiezingen. Dat betekent, dat zij stad en land zullen rondreizen om redevoeringen te gaan houden. De Eerste Kamer gaat nog een paar f l net er ook Senaat wel opzitten. Het Kabinet R.T.C. met de West in de Eerste Kamer besproken. Met uitzondering van de heren Gerretson (c.h.) en Van Santen (c.p.n.) hebben alle Kamerleden, die bij de begroting van Unie- zaken en Overzese Rtjksdelen het woord hebben gevoerd, de hoop uitgesproken, dat de a.s. R.T.C. met de West tot goede re sultaten zal leiden. Intussen heeft na de heer Algra (a.r.) ook prof. Molenaar (v.v.d) enige bezwaren van staatsrechtelljke aard tegen de samenstel ling van de Nederlandse delegatie ter R.T.C. met de West tot uiting gebracht. Het opnemen van Kamerleden in de dele gatie betekent, volgens prof. Molenaar, een beperking van de politieke bewegings vrijheid der Kamerleden in het parlement. De V.V.D.-woordvoerder sloot zich ook aan bij het betoog van de heer Algra ten aanzien van het gevangen nemen en hou den van Nederlanders. De normale hoffe lijkheid, gebruikelijk in het verkeer tussen staten, komt hier toch wel ernstig in het gedrang, zo meende prof. Molenaar. De V.V.D.-afgevaardigde verklaarde Ver volgens van mening te zijn, dat niet op nieuw onderhandelingen met Indonesië kunnen worden begonnen vóórdat Indone sië aan Nederland op het stuk der gevan genneming van Nederlanders en van het inbeslag nemen van wapens, genoegdoe ning heeft gegeven. Over de souverelnitelt van Nleuw-Oulnea bestond, met uitzondering van de heer Van Santen (c.p.n.) weinig verschil van me ning. Prof. Molenaar, de heer Ruys de Dank u wel! De Ned. Herv. gemeente van Ophemert ontving van baron Mackaay een gift, groot tienduizend gulden. Drank-emlgratie. De Nederlandse uitvoer van gedistilleerd naar Australië is in 1951 gestegen met 72 pet. wat de hoeveelheid betreft en met 105 pet. wat de waarde be treft. Vader en zoon veroordeeld. De rechtbank van 's-Hertogenbosch veroordeelde Donder dag de 73-jarige C. K. tot vijftien jaar en z(Jn zoon, de 36-jarige J. K., tot twintig jaar gevangenisstraf. De beide landbouwers woonachtig in de omgeving van Boxtel, hadden de 37-jarige J. Huyboom, echtge note van J. K. in haar slaap door wurging om het leven gebracht. De officier van justitie had tegen vader en zoon levens lang geëist. R(JkepoBBtspaarbankzegelB. Gebleken is, dat in sommige gevallen het publiek nog in het bezit is van Rtykspostspaarbank- zegels behorende tot de vroegere uitgiften. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zegels opgepiakt op de daarvoor be- weken door. Maar eind April zal -1 i f*-1 ti voor onze E heeft de wetenschap dat het 25 Tuni zal af treden. Voor elke minister is het de vraag of hij na de verkiezingen zal terugkomen. Daar om is het belangrijk, dat er op de valreep tal van wetsontwerpen worden behandeld, welke de Regering nog persé in het Staats blad wil laten verschijnen. Zo zijn de laatste weken van deze vierjarige parlementaire pe riode niet de onbelangrijkste. Trouwens sinds Januari zijn eigenlijk alleen nog maar grote vraagstukken aan de orde geweest. Een deel van de vorige week en ook der voor vorige heeft de Tweede Kamer het ontwerp „buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag” behandeld. Een wetsvoorstel, dat be doeld is voor woelige tijden om de in- en uitwendige veiligheid van de Staat te waar borgen. Tot nu was het zo, dat de Regering bij hevige onlusten of bij oorlogsdreiging al leen gebruik kon maken van „de staat van oorlog en de staat van beleg”. Bij deze twee toestanden zijn het echter steeds de militai ren die alles te vertellen hebben en die het normale burgerlijk gezag opzij schuiven. Een militair gezag is altijd onaangenaam. Denk slechts aan „het militair-k‘-- niet te vergelijken is met TVTINISTER van den Brink, de Minister •‘■’•I fan Ekonomyske Saken, hat by de Ryksbigreating foar 1952 it l&n in lytse skrlk op It liif jage mei syn „Nota Inzake de Electriciteltspolitiek”. Men sil sizze, dat is fier fuort, der yn Den Haech, der wurdt safolle papier for- brükt, as wy üs der hwat fan oantsjen soene, dan hiene wy wol deiwurk. Mar dat giet dizkear net op. Hwant de stjit, dy’t dizze minister derwei jown hat, sille wy hjir ek flele, dat mist net. En as wy de oare moanne de kwitênsjes fan it Ijocht krije, dan bin ik frU wis, dat wy it al sjen en flele sille. De Minister makket him soarch oer de gong fan saken mei it elek- triciteitsforbrük. It kin sa net trochgean, seit er. As wy net in oare wei ütgean, dan rint it mis. Hy set yn syn Nota oan de Keamers de sifers op in rychje en seit: sjoch mar: Yn 1947 wie it 3000 ienheden, yn ’48 stiichde it oant 3700, yn ’49 wie it 4200 en yn ’50 amperoan 5000. Dit bitsjut dat it forbrük fan elektriciteit yn in pear jier fordübele wurde sil. Dit bitsjut ek, dat wy dan sintrales ha moatte mei in for dübele kapaciteit. Dit bitsjut fierder, dat wy twa kear sa folie stienkoal brüke moat te foar dit doel. En sawol it iene as It oare kin de brune net lüke. As wy op diz ze foet fierder gean, sa birekkent Minister van den Brink, moat allinnich hjirfoar in nfl kaptael fan 1700 mlllioen goune op ’e tafel komme, sille wy yn 1956 jlt troch- draejje klnne. Der is, sa to sjen, mar dek king foar 400 mlllioen goune en nou kin ik de forantwurdellkhelt net oan samar 1300 mlllioen foar dit doel byinoar sjen to schieden. Dinsdagmiddag b.v. werden er maar liefst 35 communistische redevoeringen afgestoken, die lang niet allemaal op peil stonden. Bij één artikel spraken soms drie communisten, terwijl zij ook alle drie weer repliceerden op het antwoord van de Minis ter. Zo sleepte het debat zich voort. Er kwam geen eind aan. Voorzitter Kortenhorst han teerde echter met grote kalmte de scepter, waardoor het ontwerp eindelijk de veilige haven bereikte, zulks met de stemmen der communisten en de heer Welter tegen. heeft afgekondigd. „zo spoedig mogelijk’ aan de Kamer d: o vragen. De heer Burger vond „zo spoedig mogelijk” een zeer rekkelijk begrip. Hij diende daarom een amendement is om daarvan „onverwijld" te maken, hetgeen door de Minister van Binnenlandse Zaken werd overgenomen. Zowel a.r., k.v.p., c.h.u. en v.v.d. waren van mening, dat er een zekere tragiek in zit als goede democraten dergelijke maatregelen moeten uitdenken. De felste opposanten bleven de communis ten. Eerst hadden zij geluk met hun poging om de beraadslagingen te schorsen, teneinde de wijziging der Regering te bestuderen. Daar na gingen zij in de oppositie toen de artike len in behandeling kwamen. Zij deden alle mogelijke moeite om de afhandeling van het ontwerp to tru-g mogelijk te doen ge- j dat echter le bevoegdheden die de militairen krijgen als zij gebonden zijn aan de normale wettelijke voorschriften. Een militair gezag kan beslist nodig zijn. Ook hier geldt het gezegde „een zachte heel meester maakt stinkende wonden”. Het is echter wenselijk om zolang het burgerlijk gezag de touwtjes in handen te laten hou den. Deze mogelijkheid wenste het wets ontwerp te openen. Naast „de staat van oor log en beleg4’ krijgen we de „toestand van verhoogde waakzaamheid” en de „burgerlij ke uitzonderingstoestand.” In beide gevallen krijgen de Minister van Binnenlandse Zaken, de burgemeesters en de Commissarissen der Konigin grote bevoegdheden. Samenscholin- gen kunnen zij verbieden, huisarrest kunnen Beerenbrouck (k.v.p.) en prof. De Zwaan '"jgen en zelfs kan ten tijde van de (c.h.) Heten er geen twijfel over bestaan of de souverelnitelt behoort de jure en de facto aan Nederland. Intussen meende prof. Gerretson uit de daden van verkla ringen van de regering de laatste maanden te mogen aflelden, dat er over de souve- relnlteltskwestle te praten valt. In tegenstelling tot de heer Algra (a.r.) bleek de heer Ruys de Beerenbrouck (kvp) wel wat te gevoelen voor het standpunt van minister Peters In de Memorie van Antwoord, om ten aanzien van het vraag stuk van. Nleuw-Gulnea en de Unie te zij oplegg- burgerlijke uitzonderingstoestand geïnter neerd worden. Zo vreeseliik veel veranderd er niet vergeleken bij een buitengewoon mi litair gezag. De bevoegdheden zijn vrijwel dezelfde. Een groot verschil is echter, dat de toestand van- „de verhoogde waakzaam heid" en „de burgerlijke uitzonderingstoe stand" toegepast kunnen worden in vredes tijd. De communisten vonden dit ontwerp een voorbereiding tot een oorlog. Zij spraken zelfs van het fascisme van Prof. Romme op legale wijze. De ware achtergrond van deze entiek is uiteraard dat zij vrezen, dat dit voorstel van de Regering t.z.t, tegen hen zal kunnen worden gebruikt. Maar de commu nisten waren de enigen niet die gekant zijn tegen de «nhoud van dit voorstel. De heer Welter b.v. sprak van concentratiekampen in oorlogstijd. Hij vreesde, dat de loyale oppositie in de Indonesische kwestie ook de dupe van deze wet had kunnen worden. Naar zijn mening wordt de vrijheid van de bur ger aangetast en dat mag alleen door de rechter gebeuren. Inderdaad, een ieder moe«t het erkennen, dat de rechtszekerheid van de burger lang niet op alle punten even duide lijk was. Het best kwam dat wel tot uiting bij de artikejen die over internering handel den. Minister Beel was wel genoodzaakt en hij deed het zonder tegenzin om met een uitvoerige Nota van Wijziging te komen De rechtszekerheid kwam daardoor beter tot haar recht. Zo zal van iedere internering proces-verbaal worden opgemaakt, waarvan een afschrift aan de betrokkene wordt ge zonden. Dit afschrift krijgt de geïnterneerde niet in handen als het belang van de Staat vergt, dat de gronden voor de internering niet worden bekend gemaakt. De meeste fracties hadden dus :gen het o bedoeling had om zoveel mogelij _oL.o" i aan kaar te trekken, bleek wel uit de soepele houding van minister Beel. Tal van amendementen werden dan ook door hem overgenomen of zij waren niet nodig, omdat hij net voorstel zelf reeds had gewijzigd. Regering, nadat zij gde waakzaamheid”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1