Gabe Skroar TRUMANS BESLUIT SENSATIONEEL KRIS-KRAS door Nederland BELGIE-NEDERLAND üs hjoed Moeilijkheden rond Triest en Tunis Zweedse voetballers groot to sizzen 4 Eisenhower zou de huidige buitenlandse politiek willen voortzetten Schurer berust in vonnis Veilig Verkeer Koninklijk paar glori eus maar ongedwongen ontvangen ontsnapten aan gevaar 48e Jaargang No. 27 VHJdag 4 April 19S2 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward Hwat hat Buitenlands Overzicht BEZIEN DOOR DE HEER H. W. H. HERBERTS, OUD-VOORZITTER VAN DE KEUZE-COMMISSIE t r BnBHHHnUHinMBBRHRSBE9nSBH9i Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland f s Bolswards Nieuwsblad De I I DE GAANDE MAN. I* t 1 1 ons 1 1953 zijn zetel voor zijn opvolger zal moe- 1 zorgenkindje, tenzij Abe Lenstra doet wat 1 c i t r I i der zijn bewind Is er, dank zij de Ameri kaanse steun, in ons werelddeel heel wat ten goede veranderd. Er zal nog herhaal- delijk gelegenheid zijn bij de verdiensten van Truman te dezen opzichte stil te staan, Natuurlijk ontbraken ook de fouten niet, die alle mensenwerk kenmerken. Sommige van deze fouten in de politiek der Weste lijke geallieerden van na de oorlog, waarin Belgische spel ook voor on» nog steeds niet onoverwinnelijk is en met deze we tenschap gewapend, behoeft men stellig niet kansloos deze strijd tegemoet te gaan. In leder geval is het zeker, dat dit Oranje- Elftal grondig werd voorbereid en zich in behoorlijke lichamelijke conditie bevindt. Laten we hopen, dat de radio ons Zondag middag van deze elf Nederlandse verte genwoordigers goede berichten in de huis kamer zal brengen. i I '/etschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Koningin 28 Mei in Culemborg. Het bezoek van de Koningin aan Culemborg, ter gele genheid van de Jan van Riebeeck-feesten, is vastgesteld op Woensdag 26 Mei. Met dit bezoek, dat het hoogtepunt zal vormen van het „Culemborg in feestdos”, eert het koninklijk huis een van onze grote voorza ten, wiens geboorteplaats straks vol vreug de- en eerbetoon zal zijn. Twee jaar en drie maanden krjjgt de Duitser Tassilo Hom op te knap pen, omdat nij het topje van de neus van zijn verloofde heeft afgebeten. „Het was zelfverdediging,” zei hij „want zij probeerde mij aan mijn ha ren van een divan af te trekken. Mijn bedoeling was in haar arm te bij ten.” geven boven Landman, vermoedelflk daar om, omdat de onverstoorbare Stormvogel- doelman met het spul in de opgewonden arena van Deume vertrouwd Is. Al met al heeft deze ploeg wel mijn ver trouwen, er zitten niet zulke risico’s in, dat een evenwichtige samenwerking kan worden verstoord. En de Belgen zullen toch van goede huize moeten zijn, indien ze dit elftal een dikke nederlaag denken toe te brengen. Het Belgisch elftal is in haar samenstel ling nog niet bekend, we nemen aan, dat men daar wel zal teruggrijpen op de spe lers, die gewonnen hebben van Italië en die eervol hebben verloren tegen Oosten rijk. Dat zijn palmeris, die op de inter nationale lijst inderdaad wat te betekenen hebben, maar voetbal zou voetbal niet zijn, indien hooggestemde verwachtingen niet werden afgewisseld met teleurstellingen. In leder geval kan men er van verzekerd zjjn, dat deze Nederlandse ploeg Zondag middag a.s. in Antwerpen haar huid duur zal verkopen. Men heeft in Rotterdam ervaren, dat het gekomen, dat generaal Eisenhower inder- s daad tot president zal worden gekozen, en dat deze overtuiging het hem gemakkelijk heeft gemaakt te besluiten geen nieuwe candidatuur te aanvaarden, omdat hij de zekerheid heeft, dat zijn buitenlandse po litiek zal worden voortgezet. Maar men zal moeten afwachten of Eisen hower, als hü Inderdaad eens te Washing ton in het Witte Huls zou zetelen, weer stand zal kunnen bieden aan de wensen van de republikeinse politici, die hem dan zullen omringen en die herhaaldelijk blijk gaven eer een beperking, dan een uitbrei ding van de Amerikaans-Europese samen zal hebben op het normale spel van onze Heerenveen-man. Van onze linkervleugel mag men overigens wel wat verwachten; Clavan beweegt zich stellig nog in opgaandelijn. Melis, onze middenvoor, heeft zich door zijn vaak ver rassende produetviteit, in het Ned. elftal gespeeld en dc kleine rechtsbuiten Van der Kuil maakt daarin een debuut. Met hem is ongetwijfeld voor geruime tijd de oplos sing van het rechtsbuitenvraagstuk gevon den. Aan de middenllnle behoeven we weinig woorden te spenderen. Dit trio heeft zich goed ingespeeld. Terlouw is ontheven van de last als aanvoerder op te treden, dat zal zijn eigen spel ongetwijfeld ten goede komen. Nu het vrij zeker is, dat bij de Belgen Mermans niet zal kunnen uitko men, krijgt de Sparta-spil een andere mid denvoor tegenover zich. Mogelijk is het Coppens, die niet alleen moet worden ge vreesd om zijn techniek en zijn verrassen de reacties, maar die ook in snelheid Mer mans overtreft. Het duel tussen Terlouw en de nieuwe aan valsleider van de Belgen, zal goeddeels over het verloop van de wedstrijd beslis sen. In de Nederlandse achterhoede verschijnt de blonde Vïtesse-back Alberts! als een nieuw gezicht. Reeds voor enige jaren was hij opgevallen en had hij het enkele malen tot reserve gebracht. Na een bepaalde in zinking doorgemaakt te hebben, heeft hij zich de laatste tijd hersteld. Inderdaad heeft hij tegen de Engelsen uitstekend ge speeld en hadden de gouden benen van de Britse rechtervleugel weinig tegen hem in te brengen. Indien hij zijn dekking in Antwerpen weet te verzorgen zoals dat behoort, wat in competitievoetbal in Arnhem nog wel eens een zwak punt was, mag van zijn enthou siasme veel worden verwacht. Technisch is hü ver boven de maat en het is een prettige jongen, die momenteel bü’zonder goede kwaliteiten bezit. Zou hü er in sla gen zijn keus te rechtvaardigen, dan zal hü ongetwijfeld een aanwinst voor het Ne derlands elftal betekenen. Tot voorzitter werd benoemd de heer H. Pols te Leeuwarden, tot vice-voorzitter de heer S. Hamburg te Drachten, terwül het secretariaat voorlopig zal worden waarge nomen door de heer J. A. Landstra. te Leeuwarden. To Tsjommeraum Binne alle minaken earm, Bihalven Pytsjemoai op ’e dyk, Dy is allinne ryk. De heer Fedde Schurer heeft, na overleg met zün verdediger, mr Abel J. Herzberg, besloten te berusten in het arrest van het Leeuwarder Hof, dat hem veroordeelde tot f 150 boete of 30 dagen hechtenis. De heer Schurer was nl. van mening, dat ook in cassatie toch een principiële behan deling van de Friese kwestie zou worden vermeden. Buit f 300.Driehonderd gulden bedroeg de totale buit, welke Dinsdagnacht twee bandieten met het pistool in de hand te Zuldlaren hebben „veroverd” op drie gees- telük en lichamelük weerloze mensen: de 79-jarige hulpbehoevende caféhouder Wil lem Zwerver, zün huishoudster Annie Sloot (38 j.) en haar vriendin Aagtje Jansonius (35 j.). Goedkoper sigaren. Minister prof. mr. P. Lieftinck heeft een voorstel ingediend tot een tüdelüke belangrüke accünsverla- ging voor sigaren, waarmee een bedrag van f20 millioen is gemoeid. Prü« voor Jan de Hartog. De Nederland se schrüver Jan de Hartog heeft te New York de prüs ontvangen voor het beste toneelstuk van het New Yorkse seizoen. Hij kreeg de prüs voor zün toneelstuk „The Four-Poster”. Zes-jarige jongen gestikt. Het 6-jarig zoontje van de familie Stout te Stadska naal is gestikt bü een brand in de slaap kamer, waar hü wegens ziekte werd ver pleegd. De moeder ontdekte de brand vermoedelük ontstaan door kortsluiting in een straalkacheltje vrij snel en kon haar kind nog naar buiten brengen, doch het jongetje bleek reeds te zün overleden. De brand was al geblust voor de brandweer arriveerde. Meteor» in botsing. De 22-jarige aergeant- vlieger J. H. Nagtegaal uit Alphen a. d. Rün is op slag gedood, toen Dinsdagmor gen om half elf zün toestel, een Gloster Meteor van de vliegbasis Twente, neer stortte in een weide van de buurtschap Deumingen, gemeente Weerselo. De ma chine was in aanraking gekomen met een andere, die in de formatie van vier Glos ters vloog. Eerst toen de piloot van het tweede toestel op de vliegbasis was terug gekeerd, zag hü de beschadiging aan de staart van de Gloster. Dadelük daarna kwam de mededeling van de ramp bin nen. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent oer m.m Giro 87926 Italië voor de terugkeer van Triëst binnen de Italiaanse grenzen zijn gehouden, zün Amerika en Engeland met de Italiaanse regering te rade gegaan en schünt een plan te zün geopperd de Italianen een aan deel in de bezetting van de Amerikaans- Britse zóne van Triëst te geven, ook al omdat de huidige toestand nieuw voedsel geeft aan het licht ontvlambare Italiaanse nationalisme en eigenlük de extremisti sche partüen daar in de kaart speelt. Maar Zuid-Slavië is direct in verzet geko men, het heeft geprotesteerd en niet ten onrechte tegen het feit dat het buiten het bedoelde overleg wordt gehouden en Tito heeft verklaard, dat hü besluiten in dat overleg genomen, niet zal erkennen en Washington en Londen gewaarschuwd dat men niet te veel concessies aan Italië moest doen. Men heeft de Amerikaanse politiek van Truman ook wel eens er van beschuldigd dat z(j ten opzichte van het opkomend Aziatisch en Arabisch nationalisme te toegevend en, in baar afschuw van alles wat naar kolonialisme riekt, te naïef is ge weest. Fransen hebben Washington dat de laatste tüd herhaaldelük verweten in de kwesties welke Parijs heeft met het Ara bisch nationalisme in hun Noord-Afrikaan- se gebieden. De Amerikanen zouden daar oogluikend het nationalisme in de hand werken. Het is niet te beoordelen of deze beschuldiging juist is, maar wel staat het vast, dat Frankrük in buitengewoon moei- lüke verwikkelingen met het Noord-Afri- kaanse nationalisme is geraakt. In Tunis hebben de Fransen de Bey ge dwongen zün nationalistisch gezind kabi net naar huis te zenden een aantal mi nisters is door de Fransen afgezet en hem een pro Frans premier opgedrongen, die echter, terwül wij dit schrüven, nog geen ministers gevonden heeft. De Fran sen hebben, terwül zü met de wapens klet terden, wel hervormingen in het vooruit zicht gesteld, welke de Tunesiërs meer zelfbestuur verzekeren, doch op de lange baan en dan nog zo dat Parüs een vinger in de pap houdt. Uit ervaring weet men echter, dat dergelüke dingen in zo fel be wogen tüden niet helpen, en nu de Mo hammedaanse landen besloten hebben te proberen de Tunesische kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, staat niet al leen Frankrük maar geheel het Westen misschien alweer voor grote moeilükheden. Dft Noord-Afrika dat zo belangrük is voor de defensie van Europa, kan door Frank rijk niet opgegeven worden, maar dreigt een geschilpunt van de eerste orde tussen het Westen en de Mohammedaanse wereld te worden. Een oplossing daarvoor te vin den schünt wel uiterst moeilük en dat is vooral het gevolg van het feit, dat Parüs eigenlijk te laat de gevaren van de toe stand heeft Ingezien en dus te laat met concessies is gekomen. 1VTEER belangstelling dan voor de defi- nitieve democratische candidaat heeft men voor die der republikeinen, omdat men aanneemt, dat de meerderheid van het Amerikaanse volk een regering der demo craten wat moe is geworden en wel eens wat anders, dus een republikeinse rege ring, wil. Enige voorverkiezingen hebben aangetoond, dat onder de republikeinse candidaten Eisenhower favoriet is en dat Taft aanzienlük in populariteit bü hem achter blijft. De bü de voorverkiezingen aan het licht gekomen populariteit van Eisenhower dankt h(J waarschüniyk vooral aan z|jn reputatie als veld heer; zal het hem echter gelukken ideze populariteit te handhaven als hfl voor het Amerikaanse volk ver schijnt met zün propgramma, dat ook voor binnenlandse politieke vraagstukken oplossingen aanbiedt? Zal dit büv. de arbeiders en boeren kunnen bevredigen, die zulke machtige kiezers- groepen vormen? Als wü zo de commen taren van Amerikaanse bladen lezen, krü- gen we de indruk, dat president Truman ondanks het feit, dat hü tot de democra tische p&rtü behoort, tot de overtuiging is Kaas en textiel naar Weat-Duitsland. De West-Duitse autoriteiten hebben voor in voer van kaas uit Nederland een bedrag toegestaan van 12.6 millioen Duitse Mar ken en voor invoer van textiel eveneens uit Nederland een bedrag van 270.000 D.M. Burgemeester verdacht. De officier van Justitie te Assen heeft een onderzoek ge last tegen de heer H. H., burgemeester van het Drentse dorpje Roden bij Assen. De heer H„ die dezer dagen opdracht kreeg om zün werkzaamheden te staken, wordt van een vermogensdelict verdacht. I groot aandeel had, zün juist in dit jaar sterk merkbaar. Daar was büv. op de con ferentie van Potsdam in de zomer van 1945 de voorlopige aanvaarding van de Oder-Neisse grens, welke Rusland de ge legenheid gaf zün invloed diep in Europa te vestigen, en de belofte aan Frankrük dat het Saarland in elk geval geen be standdeel van Duitsland meer zou worden. Beide afspraken vormen een zware belas ting op de Westelüke politiek van het hui dige moment, nu, door een geheel ander verloop der gebeurtenissen, dan men toen had voorzien, men Duitsland weer nodig heeft om tot een zekere mate van militair evenwicht met het Oosten te komen, dat ook dan volgens Eisenhower eerst eind 1953 zal worden bereikt. ■jVJEN kan niet zeggen, dat de Keuze- Commissie van de K. N. V. B. bü de voorbereiding van de belangrüke interland wedstrüd tegen België de wind in de zeilen heeft gehad. Was het eerst Bennaars, die in Gent bü de wedstrüd. tegen de Rode Duivels door een ernstig ongeval werd uitgeschakeld, in de ontmoeting tegen het Engelse B.elftal moest een andere serieuze candidaat, de rechts-back Odenthal van Haarlem, met een hersenschudding van het veld worden gedragen. Ook deze vrü sterke speler is dus aan de Keuze-Commissie ontvallen. Dit betekent o.l. zowel in de voorhoede als in de defensie van het Oranje-elftal een vrij aanzienlüke verzwakking, want Bennaars hebben we tot internationale hoogte zien groeien in de merkwaardige wedstrüd, die het Oranje-elftal in Novem ber tegen België in het Feyenoord-stadlon speelde. Tia-ro werking te willen. Wü denken ook aan het West-Europa Te Leeuwarden is, op initiatief van de ver enigingen voor Veilig Verkeer te Leeuwar den en Drachten, opgericht de Federatie van Verenigingen van Veilig Verkeer in Friesland met het doel, in samenwerking op federatieve grondslag, de veiligheid van het verkeer in Friesland, in de meest al- Nu Odenthal aan het ziekbed is gekluis- gemene zin te bevorderen. terd, kwa.m de Keuze-Commissie voor een nieuw dilemma. Andermaal viel de keus op de A. D. O.-back De Jong. De combinatie Alberts-Terlouw-de Jong geeft mü wel enig vertrouwen. Uiteindelük heeft de K.C. toch nog maar aan Kraak de voorkeur ge- Toestel moest 12 minuten cirkelen. Koningin Juliana heeft ter wille van de televisiecamera’s haar aankomst op het vliegveld van Washington twaalf minuten uitgesteld; toen de „Prinses Beatrix” in zicht kwam, waren de televisiecamera’s nog niet geheel gereed voor de uitzending. De Koningin gaf gevolg aan het verzoek dat het toestel nog twaalf minuten zou blüven rondcirkelen. De ontvangst en fie begroeting door Tru man zelf waren allerhartelü'kst en onge dwongen. In het Carlton Hotel werd Woensdagavond aan HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden een banket aangeboden, dat door 55 gasten werd bügewoond, on der wie minister en mevrouw Dean Ache son. Aan tafel bracht president Truman een dronk uit op de Koningin die hü schetste als een „sprookjeskoningin” en in dit ver band herinnerde hü aan een „sprookjes prinses”, prinses Elizabeth van Engeland, thans Koningin van dit land. De president maakte verder melding van oude vriend schapsbanden tussen Nederland en de Ver enigde Staten. De koningin die gezeten was tussen pre sident Truman en minister Stikker, heeft de rede van de president beantwoord. H.M. sprak o.a.U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer mens lievend en van goeden wille zün en die ons een onschatbare steun verleend hebben ge durende en na de oorlog. Zü hebben zelfs een deel van ons land be vind. De graven van uw soldaten zün voor ons gewüde plaatsen. Terwül de koffie werd geserveerd circuleer den onder de gasten de foto’s van de eer ste dag van het verbef en met grote be langstelling bekeek H.M. deze en onder hield zieh later levendig met de gutan. ■JpEN andere kwestie, op zich zelf van -*-1 minder betekenis, maar welke thans toch storend in de Westerse diplomatie werkt, was de belofte vier jaar geleden door Amerika, Engeland en Frankrük aan Italië gedaan, dat „Triëst aan Italië zou worden teruggegeven”. Daarvan kwam niets, toen Zuid-Slavië zich van Rusland verwüderde en het Westen meende ook Tito te kunnen gebruiken in de koude oorlog tegen Rusland. Het gevolg is ge- weest een ontevreden Italië en een onte vreden Zuid-Slavië. Na de betogingen welke kort geleden In 1 Alkmaar weer garnizoensplaats. Nadat er na de oorlog af en toe kleine bezettingen waren, is Alkmaar weer een vaste garni zoensplaats. Twee compagnieën van het Korps Bewakingstroepen zün onderge bracht in het gebouw, waarin vroeger het Rüksopvoedingsgesticht was gevestigd. Bom in Haagse postpakket. Op het Duit se consulaat in Den Haag werd een pak- 1 ket bezorgd, dat een bom bleek te bevat ten. Het was geadresseerd aan het hoofd van de Duitse delegatie, die in ons land besprekingen voert over de schadevergoe ding aan de joden. In de postkamer van het consulaat viel het pakket op door vorm en gewicht. Het was uit Amsterdam ver zonden. Deze jongeman bleek toen plotseling niet alleen over voldoende technische kwalitei ten te beschikken, maar deze werden on dersteund door een üzeren moreel, welke zich door geen tegenslag liet ontmoedigen. Hij werd, vooral in de tweede helft, een motor, waarop de Belgen geen of weinig vat konden krijgen. Juist dat moreel is in wedstrüden tegen onze Zuiderburen door de gehele geschiedenis heen van de lange wedstrijdenreeks van enorme betekenis ge weest. Bepaaldelük in de hel van Deurne kunnen zulke kwaliteiten van een enkeling i de doorslag geven, het gehele elftal kan er I op een gegeven moment door opveren, vooral wanneer het eens even mis dreigt te gaan. op Kokki van der Tuyn, is al een bewijs, dat men weet hoezeer men Bennaars zal missen. In de gegeven omstandigheden is echter de keuze van deze geroutineerde de aftredende president, die 20 Januari Hermes-D.W.S.man stellig aanvaardbaar, I hij kan een goed schakelspeler zün en hü ten Inruimen, dankbaar te zün, want on- I bezit routine genoeg om zich door de Bei der Ziin bewind is er. dank zii de Ameri- j gen' niet van de wijs te laten brengen. Overigens blüft ook deze voorhoede een 1 zorgenkindje, tenzü Abe Lenstra doet wat I van hem mag worden verwacht, wanneer hem opnieuw de eer wordt waardig ge keurd voor het Nederlands Elftal te spe len. Ik las in „Sport”, dat er bü Abe enige ontstemming was over de aanwüzing van een aanvoerder. Ik wil toch wel graag Amaril» emdar Trumana lading wi zo hopan, dat daza achtergrond geen Invloed Het besluit van Truman om zich niet beschikbaar te stellen voor eed nieuwe candidatuur voor het Amerikaanse presidentschap, heeft nogal wat sensatie veroorzaakt, vooral in de Ver. Staten zelf en bij de leiding zowel van de democratische als de republikeinse party. Het bestuur der democratische party scbynt aanvankelijk sterk gerekend te hebben met de mogelykheld, dat Truman zich toch opnieuw candidaat zou laten stellen, hoewel dat waarschünlijk een breuk In de party zou hebben ge bracht, want de Dixlecraten, de democraten uit de Zuidelijke staten, wie Truman veel te vooruitstrevend was, waren vastbesloten ditmaal een herkiezing van deze president te verhinderen. Wie nu de democra tische oandldaat zal zün, is nog onzeker tot Juli, als de definitieve keuze van de candidaten door de partyen geschiedt: men noemt Stevenson, de huidige gouverneur van lUinol», tegen wie de Dixlecraten geen bezwaar schünen te hebben en die verzekerd heet te kunnen zün van Trumans steun omdat hy diens buitenlandse politiek zou willen voortzetten, maar die voorstander is van een krasse politiek in Korea en tegen China. Een Noorse Dakota, op weg van Madrid naar Amsterdam en Oslo, heeft Woensdag een vrü goed geslaagde noodlanding ge maakt op hét strand in de nabüheid van de Franse stad Bordeaux. Het vliegtuig was gecharterd door do Zweedse voetbal ploeg Norrköping, die ook in ons land zeer bekend is. Van de 28 inzittenden werd slechts één persoon, een bestuurslid van de club, gewend. Hü brak zün enkel. Het toe stel is slechts licht beschadigd. Het toestel moest een noodlanding maken, omdat één van do motoren uitviel. Het was een geluk, dat het tüdens de landing toevallig eb was. feit, dat deze politici wel eens minachtend I over de verdediging van 1 spraken, terwül landen als Nederland juist j belang hebben bü een uiterste krachtsin spanning van alle bondgenoten om dit ge bied vrü van vijanden te houden. Reeds nu wordt naar de smaak van West- Europese deskundigen te veel van de aan dacht der Amerikaanse strategen verlegd naar Zuid-Europa, om geheel gerust te zün over het tempo der organisatie van de verdediging van W.-Europa. Landen als Nederland moeten de zekerheid hebben, dat de enorme lasten, welke ze op zich nemen land li/J milliard gulden per i (je Keuze-Commissie voor de rechts- jaar ook Inderdaad bestemd zijn binnenplaats nu heeft moeten teruggrijpen voor de zo goed mogelijke bevelli- op Kokki van der Tuyn, Is al een bewijs, ging van hun grondgebied tegen een bezetting. West-Europa heeft intussen alle reden om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1