11 I I I ons ZIJN ER TEKENEN VAN EEN KOMENDE KENTERING? „Help KRISKRAS door Nederland *^4 door U bereid te worden” us hjoed to sizzen Amerika blijft voorzichtig afwaehten Eisenhower zou niet geheel tevreden zijn en Churchill zijn beloften niet nagekomen Op welke datum valt Pasen? Oude Paasgebruiken Studiefonds der Provincie Friesland Paniek in kerk: 42 doden No. 29 Vrijdag 11 April 1952 48e Jaargang StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS INGA B olsward terwille van Buitenlands Overzicht t t r ,n n Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 1 i )- ten alle vertrouwen in de Russische poli tiek van na de oorlog hebben doen ver loren gaan, en woorden alleen kunnen een dergelijk vertrouwen niet herstellen, dat kunnen alleen daden doen, als deze getui gen van een werkelijke kentering in de Russische politiek. In Washington denkt men daarom ook enigszins anders dan in Londen over Moskou’s pogingen om tot een gesprek van de Grote Vier te ko men. Laat men van Engelse zijde doorschemeren dat men wel zou voelen voor een dergelijke ontmoe ting, President Truman schijnt van oordeel dat er niet gereageerd moet worden op louter verklaringen van Stalin, maar dat men moet wachten op daden van de zijde der Sovjet unie. Advertentieprijs i 12 cent oer m.m Giro 87926 appels, vijgen en koek, waarmee de kinde ren op Palmzondag lopen, Tot aan de reformatie heeft bfl de Pries ters nog het gebruik bestaan om met Pat sen de gelovigen aan het lachen te ma ken, ook in de kerk. Dit Paasgelach of risus paschalis lokten zy uit door dieren geluiden na te bootsen of grappige ver haaltjes te vertellen. Overigens bestaat ’t Paasgelach niet meer. Wel geeft in Oost- Europa de priester nog de Paas-kus aan zijn gemeenteleden en de Grieks-Katholie- ken begroeten elkaar bij het Paasfeest met de woorden: „Christus is opgestaan”, „Waarlijk, Hij is opgestaan”. „Op Paasmorgen roept Christus allen op, die hunkeren naar op- heffing van da ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt Hij zich. Christus roept allen op tot het zoeken en vinden van de levende gemeenschap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van zijn liefde en offer, liefde en offerbereidheid voor Hem en tegen over de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaan bare kracht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde in Zijn gemeenschap. Hij leidt tot God den Vader, Hij breekt alle vormen de mens en Hij leidt allen in de enige, ware 'weg. Laten wij ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en gemeenschappelijk de taak te vervullen, die Hij ons wil opleggen. Christus! Help ons door LI bereid te worden. Amen." (Prinses Wilhelmina in Paasboodschap). Hwat hat Go.be Skroar I Bolswards Nieuwsblad JI T r 3 5 1 r i B I 1 1 1 i t i As April blaest op syn hoarn Dan stiet It goed foar hea en koam. 1 1 i In Kampen heeft Maandagmiddag een zeer bijzonder transport plaats gevonden, n.l. de molen die in het centrum van Karp- pen staat, werd verplaatst naar een weg, die meer buiten de kom ligt van het stadje. Op twee trucks werd de molen ge plaatst en zo vervoerd naar zijn nieuwe standplaats. De truck met zijn bijzondere last op weg. De laatste ttfd nemen de geruchten weer toe, dat er ee® keer in de ver houding tussen West en Oost op komst zou zjjn. Men meent dat te kun nen afleiden uit de laatste voorstellen van Rusland Inzake een herenigd Duitsland, uit Stalins antwoorden op een aantal vragen van Amerikaanse journalisten en uit de verklaring van de ambassadeur van India te Moskou, die na een bezoek aan Stalin gezegd heeft, dat er geen enkel probleem is dat niet kan worden opgelost door onderhandellngen. Deze ambassadeur drong dan ook aan op een ontmoeting» der hoogste staats lieden. Ook aan Westerse zijde zjjn er dergeljjke tegemoetkomende klan ken vernomen. zoals ook Stalins verzekering, dat kapi talisme en communisme wel in vrede naast elkaar kunnen leven, er een is. De Russische premier stelde daarbij echter de voorwaarde: „als het beginsel van ge lijkheid en niet-inmenging in de binnen landse zaken van andere landen wordt na geleefd.” Een voorwaarde, waaraan echter juist de Russische politiek nimmer heeft voldaan, de onderwerping der satellietsta ten in Oost-Europa en de oorlog in Korea immers zijn zovele voorbeelden van Rus sische Inmenging in de binnenlandse za ken van andere landen. Het zijn dergeltJke daden, die in het Wes- Verdeel en heers. De Russische poging om zg. thans al aan de handelsmoeilijkheden der West-Europe- se en andere landen tegemoet te komen door het houden van een economische con ferentie te Moskou waaraan echter geen der Westelijke landen officieel deelneemt is al te doorzichtig. Moskou tracht door deze conferentie verdeeldheid te zaaien tussen Amerika en de andere Westelijke landen enerzijds en anderzijds goederen voor zich en zijn satellieten machtig te worden, welke het thans niet krijgen kan omdat de uitvoer van producten enz. van strategische waarde van de Westelijke landen naar de OosteltJke verboden is. Amerika heeft als antwoord op deze con ferentie dan ook een nieuwe z.g. zwarte lijst opgesteld, waarop buitenlandse firma’s worden geplaatst, die de Amerikaanse controlemaatregelen zouden willen ontdui ken. Engeland. *n Engeland bleek uit de uitslag der graaf- schapsverkiezingen een nieuwe zwenking der kiezers ten gunste van de Arbeiders partij, men schrijft dit toe aan het feit, dat de regering Churchill wegens de snel ongunstiger geworden economische toe stand haar verkiezingsbeloften niet is na gekomen en integendeel de lasten en be perkingen voor de bevolking zwaarder heeft moeten maken. i t. r- it .s g !- l- le n >r >r !- B- el in le :e m t. fl 'P g ,e I- Het antwoord op die vraag is niet zo eenvoudig. We hebben hier te ma ken met een regeling, vastgesteld op het Concilie te Nicea in 325. Toen werd bepaald, dat Paschen zou wor den gevierd op de eerste Zondag na de eerste volle maan in de lente. Op zijn vroegst kan het dus zijn op 23 Maart. Ga maar na: als 21 Maart een Vrijdag is, en op Zaterdag 22 Maart is het volle maan, dan is Zondag 23 Maart de eerste Zondag na de eerste volle maan in de lente. Maar het kan ook anders uitkomen. Stel dat het juist op 21 Maart volle maan is, dan moet men 29 dagen wachten, tot de eerste volle maan in de lente komt. Als die eerste volle maan in de lente dan ook nog op een Zondag valt, moet men nog een week wachten. Want het moet de eerste Zondag zijn na de eerste volle maan. En dan is het inmiddels 24 April ge worden. De Joden vierden het Paasfeest in de nacht van de 14de op de 15de Ni- saon. In die nacht was het volle maan, want de maanden begonnen bi) de Joden tegelijk met de nieuwe maan. De duisternis op Golgotha kan dus geen zonsverduistering zfln geweest, want die is alleen mogelijk bij nieuwe maan. bij het begin van het nieuwe jaar, dat sa menvalt met het begin van onze lente, allerlei geschenken uitgewisseld, waarbij gekleurde eieren een zeer geliefd artikel zijn. Het ei is daar symbool van vrucht baarheid, maar toen in de oude Christen heid het jaar nog met Pasen begon, werd het ei als symbool van de Opstanding aangemerkt. Inmiddels hadden de oude Romeinen het ei reeds als vruchtbaarheids- symbool in bToord-Wesit-Europa geïntro duceerd en daardoor kleven aan ons Paas ei nog steeds enige heidense attributen. Zo heet het, dat Paaseieren de veeteelt bevorderen, gezondheid aanbrengen, het geluk in het spel bevorderen, tegen de bliksem beschermen en heksen ontmaske ren. En dan niet te vergeten: ze heten gelegd te zijn door de Paashaas of een haan. Deze haan of een zwaantje vindt men te rug aan de top van onze Palm-Pasen, de stok, versierd met palmtakken, vlaggetjes en linten en behangen met appels, sinaas- Gekleurde luiers in rose en blauw zijn het nieuwste snufje voor baby. Ze worden in ons land gemaakt van hetzelfde materiaal als de witte en hebben het voordeel, wat de kleur betreft, beter bjj de rest van baby’s uitzet te passen. TTET oude Joodse feest Pesach ontleen- de 'zijn naam aan het werkwoord pa- sach, dat „voorbijgaan” betekent. In het oude Egypte besmeerden de Joden met Pa- schen hun voordeur met runderbloed, op dat de Engel des verderfs daaraan voorbij zou gaan. Dit bloed was afkomstig van een lam of een geitje, dat ritueel werd ge slacht en vervolgens geconsumeerd met ongezuurd brood, dat wU tegenwoordig nog als Jodenpaasbrood kennen. Het Joodse Pesach, bij de Oude Grieken Pascha genoemd, werd een der eerste fees ten in de Christelijke Eredienst, waar het al in de Apostolische tjjd optreedt ter vie ring van Jezus’ Opstanding. Daar de Opstanding in het kerkelflke jaar als hoogtepunt van de grootste blijdschap gold, pasten de begeleidende gebruiken zich daarbfl aan. Zoo scholden de Christe- ItJk-Romeinse keizers de straffen voor lichte overtredingen kwijt; de zittingen der rechtbanken werden voorts gedurende eni ge tjjd opgeschort. Paschen was tevens de tijd voor het vrijlaten van slaven en het geven van een extra-aalmoes aan de ar men. En dan werden er ook met Paschen de nieuwe bekeerlingen In de gemeente op genomen en gedoopt. Er werden speciale Paas-vigiliën (gezangen) gezongen en de straten werden op bijzondere wijze ver licht, welk gebruik tenslotte uitliep op de Instelling der Paasvuren. Met deze Paasvuren werden de van de oude Germanen stammende Mei-vuren van de nacht van 30 April op 1 Mei verdrongen, die niettegenstaande een verbod bij een plakkaat uit de „Gelderse Landschap” van 1712 (wegens de buitensporige ongere geldheden) tot het begin van onze eeuw hebben voortgeduurd (o.a. op Texel). Deze vreugde-vuren van heidense oorsprong her innerden aan een Germaans Voorjaarsfeest waarvan de blijde sfeer gemakkelijk kon samenvallen met die van het Christelijke Paasfeest. Als op 21 Maart het lichte half jaar aanbrak, vierden de Germanen hun voorjaarsfeest, waarbij de uit het Oosten komende zon een voornaam symbool was. Daaruit is waarschijnlijk bij de Duitsers de benaming Ostero ontstaan, bij de Brit ten Easter. Dat Ostem van de Germaanse voorjaarsgodin Ostara zou zijn afgeleid is vermoedelijk slechts een fantasie van de oude wijsgeer Beda, maar zijn veronder stelling leeft nog heden bij verscheidene folkloristen voort. Gevaarlijk goedje. Het bijna 3-jarig zoon tje van de familie Brand In de Van Evert- senstraat te Axel, at In een onbewaakt ogenblik alle tabletten op, die zfln moeder als medicijn moest gebruiken. Hij dacht, dat het snoepjes waren. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, aan inwen dige brandwonden is het ventje overle den. Gedeputeerde Staten zijn voornemens bin nenkort over te gaan tot het verlenen van bijdragen voor het studiejaar 19521953 uit het Studiefonds der provincie Friesland Dit fonds heeft ten doel bijdragen in de kosten van het volgen ener opleiding te verlenen aan onbemiddelde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woonachtig zijn en gedurende de twee voorafgaande jaren geweest zijn. De tegemoetkomingen zullen, hoewel bij dragen voor andere studierichtingen geens zins zijn uitgesloten, in de eerste plaats worden verleend door een vakopleiding in de verschillende takken van landbouw en nijverheid. Zij, die menen voor ene bijdrage in aan merking te komen dienen zo spoedig mo gelijk, doch in ieder geval vóór 15 Mei a.s. een daartoe strekkend verzoek bij Ge deputeerde Staten in te dienen (adres: Provinciehuis, Leeuwarden). Het in te die nen verzoek, dat moet worden gesteld op gezegeld papier (f 0.50) dient vergezeld te gaan van een ingevuld aanvraagformulier en van de daarin genoemde bescheiden. De betreffende formulieren zijn ten pro- vinciehuize (bodekamer) verkrijgbaar. Ook zö, die voor het studiejaar 1951-1952 in het genot van een uitkering zijn gesteld, moeten, indien zD ook voor het volgend studiejaar in aanmerking wensen te ko men, wederom een verzoek indienen. Verzoeken, die né. 15 Mei inkomen, kunnen niet meer in behandeling worden geno men. Z^HURCHILL heeft doen weten, dat hij bereid was naar Moskou te gaan om een ontmoeting met Stalin te hebben in dien Londen en Washington de overtuiging krijgen dat er redelijke vooruitzichten zijn voor een bevredigende bespreking en Eden zei in een radiorede, dat de jongste Rus sische stappen inzake Duitsland een teken zijn, dat de spanning tussen het Westen en het Sovjetblok wellicht zal worden ver minderd. „Het gevaar voor oorlog in Eu ropa is stellig afgenomen door de toene mende kracht van het Westen,” zo zei hij. Al deze uitlatingen zijn echter vaker ge hoord en wel zeer vage algemeenheden, Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling van het Nederlands detachement Verenig de Naties vertrokken, groot 110 man. Het is hoofdzakelijk samengesteld uit perso neel, dat op 26 Mei 1951 Nederland ver liet. Het detachement wordt op of om streeks 9 Mei in Rotterdam verwacht. Elf nieuwe schepen. De vloot van 64 schepen van de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschapptj N.V. te Amsterdam zal in de toekomst worden uitgebreid met elf nieuwe schepen, die thans op Nederlandse werven in aanbouw z(jn. Gaan bakkersgezellen actie ontketenen De bedrjjfsunie van de organisatie der bak- kerjjarbeiders heeft besloten na de Paas dagen een actie te zullen beginnen, als de twee bakkerspatroonsbonden die zich afzijdig houden in het overleg over de looneisen der gezellen, hun houding niet wijzigen. Men heeft de actie niet direct in willen zetten om het publiek niet vlak voor de feestdagen te duperen. De eieren. Aan het Oosten ontleent ons Paasfeest verder nog de traditie van de Paaseieren. BU vele Oosterse volkeren worden namelijk Meesterlijk. Anderhalf' jaar geleden had de heer Bierens pech. Hij studeerde rech ten, maar werd door ziekte overvallen en moest opgenómen worden in het sanato rium Heliomare te Wijk aan Zee. De heer Bierens bleek echter iemand te zijn, die van doorbijten weet. Zo goed en zo kwaad het ging studeerde hij door en Zaterdag togen drie professoren naar het sanatorium om hem aan de tand te voelen. Toen ze tevreden vertrokken, lieten ze de heer Bie ren» als „meester in de rechten” achter. Twintig schapen zonder eigenaar. In een weiland langs de Vleutenseweg te Utrecht zijn twintig schapen, achttien witte en twee zwarte, aangetroffen, waarvan de eigenaar niet bekend is, noch de wijze waarop de dieren in het weiland zijn gekomen. 25000ste anto geveild. De ENAVO, de Eer ste Nederlandse Autoveiling Ond., heeft Woensdagmiddag, in de hallen van het Olympisch Stadion te Amsterdam, haar 25000ste auto geveild. Geen geringe pres tatie, wanneer men berekent dat de 25000 wagens en wagentjes op de ENAVO-vel- lingen een koper vonden binnen de drie jaar van haar bestaan. 110 vrijwilligers keren terug. Op 6 April is met een Amerikaans troepensehip uit Japan opnieuw een afgelost detachement Bij een paniek onder duizenden gelovigen die een dienst in de oude Santa-Teresa- kerk te Caracas bewoonden, zijn 42 per sonen (bijna allen vrouwen en kinderen) gedood en ongeveer 100 gewond. De paniek is waarschijnlijk ontstaan, door dat iemand het brandalarm-apparaat in de kerk in werking stelde. Volgens een mededeling van de politie zou dit door een groep zakkenrollers ztjn gebeurd. Oude mannen, vrouwen en kinderen werden onder de voet gelopen in de ren op de deuren. De brandweerlieden en zieken auto’s spoedden zich naar de kerk, maar eerst na drie uur waren alle gewonden ge holpen. Toen het nieuws van de ramp zich door de stad verspreidde, werden in een aantal kerken de Paasdlensten afgelast. Eisenhowers rapport. Tegelijkertijd met het oplaten van al die Russische proefballons verscheen het rap port van generaal Eisenhower over de re sultaten van het eerste jaar van het be staan van zijn hoofdkwartier. Geheel tevre den was de generaal niet, er waren wel vorderingen gemaakt op het gebied der gemeenschappelijke defensie in Europa, maar men was er nog veel te zwak en er moest nog veel meer gebeuren. Trouwens in Amerika zelf ook, want bij de behande ling van de oorlogsbegroting in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden zei daar een der leidende figuren dat eerst ongeveer midden 1956 Amerika over een zo goed als ge heel moderne strijdmacht zal be schikken en dat eerst na die tijd de uitgaven in vredestijd voor militaire doeleinden sterk zouden kunnen wor den verminderd. Misschien is deze eigen Amerikaanse in spanning een der redenen dat de Ameri kaanse beloften aan West-Europa om oor logsmateriaal te leveren, zo slecht wor den nagekomen, sinds de oorlog in Korea begon is door Amerika tien milliard dol lar oorlogsmaterieel aan West-Europa toe gewezen, doch nog slechts voor 1.4 milliard is verzonden. De oorzaak van de trage Amerikaanse le- veringen schijnt men mede te moeten zoe ken in het feit, dat men de Amerikaanse bewapeningsindustrie niet op zo grote voet wil uitbreiden dat als men verzadigd is van wapens enz. een grote industriële crisis zou uitbreken. Maar dan mogen der gelijke gevaren ook als excuus dienen voor een vertraagd tempo in de organisatie van de West-Europese defensie zelf, want de zware lasten, welke deze medebrengt, ver oorzaken ook nu reeds crisisverschijnselen. Japanse moeilijkheid. De verlokkingen om goederen aan com munistische landen te leveren, zijn o.a. in Japan groot, waar de industrie weer op volle toeren werkt, maar zich de weg om zijn vroegere grootste markt, China, waar uit ze ook veel grondstoffen betrok, te bereiken ziet afgesneden, doordat de Ver. Staten Japan niet hebben toegestaan bij tijds normale handelsbetrekkingen met 't rode China aan te knopen. Nu oriënteren China en Rusland zich steeds meer op el kaar en deze landen hebben nu een gelei delik zeer sterk toenemend handelsver keer. Men moet de gevaren daarvan voor het Westen niet gering achten, omdat dit niet alleen tot een versterking der positie dezer beide rijken leidt, maar ook andere Aziatische landen er toe kan brengen zich economisch meer tot dit blok te wenden, al heeft het Westen hun in de vorm van economische bijstand stellig meer aan te bieden. Tunis. Grote belangstelling is er ook voor de vraag of de kwestie tussen Frankrijk en de Tunesische nationalisten nog door de Vei ligheidsraad zal worden behandeld. Aan vankelijk leek het er op, dat dit verzoek van de Arabische en Aziatische landen geen kans van slagen had omdat zowel Enge land als Amerika er tegen waren, later werd berichtf dat de Ver. Staten hun in zicht hadden gewijzigd ten gunste van de Tunesiërs en weer later dat ze neutraal zullen blijven. Natuurlijk tot niet geringe verontwaardiging van Frankrijk, dat er zich op beroept dat de nieuwe Tunesische regering onder een pro-Franse premier volkomen genoegen neemt met de plan nen van Parijs inzake het Tunesische be stuur. In Noord-Afrika is er weer een ne telige kweistie bij gekomen, doordat de Spaanse regering herstel van haar rechten in de internationale zóne van Marokko meer bekend als Tanger heeft gevraagd d.w.z. dat zij er o.a. de leiding der politie zal hebben. Een aantal der beherende lan den, waartoe ook Nederland behoort, en in het bflzonder de Fransen, voelen daar wei nig voor, omdat Spanje nogal dingt naar de gunst der Arabieren, dus naar die der Noord-Afrikaanse nationalisten. In Frankrijk zelf kreeg de regering-Plnay, na herhaaldelljk de vertrouwenskwestie te hebben gesteld, er in de nationale verga dering haar begroting door, welke aan zienlijke bezuinigingen beoogt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1