11 RUSSEN HOUDEN DUITSERS LOKAAS VOOR „KRITE BOALSERT’ bitocht op weardige wize it 50-jierrich bistean Onthulling van het Monument ter ere van de gevallenen van District I-VI der N.B.S. op Zaterdag 3 Mei 1952 te Makkum L Generaal Eisenhower vroeg ontslag Spanje Iaat om zich vrijen üs hjoed to sizzen BOLLEPRAEL Witmarsumer vrouw been afgereden No. 30 48e Jaargang Vrijdag 18 April 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht in 5 I f I 1 N 6 uuf :n Hwat hat Gabe Skroar Spanje misschien ten onrechte een symptoom van twijfel vermoedt of West- Europa een eventuele agressor wel buiten zijn grenzen kan houden en men bij de be- renmng van de W.Europese veste niet ge noodzaakt zal worden op of in de buurt van het Iberische schiereiland terug te trekken. Franco heeft ter voorbereiding van deze on- derhandelingen besprekingen met premier Salazar van Portugal gehad, het land dat wel bij het Atlantisch Pact is aangesloten. Deze beide staatslieden zijn het er over eens geworden dat het Iberisch schiereiland één strategische eenheid vormt, maar vermoed wordt dat Franco ook heeft gesproken over Spaanse pogingen om met de Arabische lan den aan de Middelllandse Zee een pact te sluiten. Doe’t de kritefoarsitter, de hear H. R. King ma, dizze bütengewoane gearkomste iepene, stie cs raids in skat fan blomstikken, dêr’t de krite de middeis op 'e resepsje mei huidige wie. Yn syn iepeningswuro joech er in for- klearring fan 'e eigenaerdige titel en de bi- doeling fan it stik. Lyk as aldtiids de cog- nosseminten fan skippen bigounen mei de ütdrukking „Ik, skipper nést God”, sa setten notarissen doe boppe har akten „Yn 'e nam me Gods, Amen.’’ It stik woe fiele litte de inerlike striid fan in jonge notaris, dy’t kieze moast tusken syn plicht him to halden oan syn amtsgeheim en syn leafde foar de doch ter fan in Boalserter kunstner. Bolswards Nieuwsbla als N’’ PYT de I inn ig trachten te drijven tussen het Westen, trachten zij met i ;scontracten, Fragmint üt it 2e bidriuw. Notaris Teltinga (mei piip) lést de akte foar. 1 1 I I doen zbaar. i L Stean net altyd oan ’e doar, To rabjen oer in oar. Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) sym- i deze Amerikaanse poging tot toenadering tot ‘1 „YN DE NAMME GODSAMEN” WIE IN GOED SPYLBER EN KNAP SPILE STIK, DAT IN FOLIE SEAL FORTSJINNE HIE Op weardige wize hal de Gysbert fapiksstêd it 50-jierrich bistean fan de Krite Boalsert bitocht. Al hiene wy yn de stêd seis mear flagen en binammen mear fryske flagen forwachte, de gemeente joech it goede foarbyld mei it op 'e toer setten fan de pompeblêdden. De recepsje wie goed bisocht en mannich wolmienend wurd waerd der sprutsen. De searenade fan it „Boal serter muzykkolleezje" wie in spontane hulde, wylst in amperoan folie seal geniete hal fan in goed spile echt Boalserter stik. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent oer m.m Giro 87926 Generaal Eisenhower heeft nu tegen 1 Juli ontslag aangevraagd opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa om zich aan de propaganda van zijn candidatuur voor het presidentschap te kunnen wijden. Dat dit als hjj een kans wil hebben, nodig is, bleek uit de laatst gehouden verkiezingen. In verschillende staten bleek Taft aan zienlijk meer aanhang dan Eisenhower te hebben en nu 19 staten be kend zjjn kan Taft voorlopig op 201, Eisenhower op 88 afgevaardigden rekenen. WJj hebben er al eens eerder bfl stilgestaan, dat Eisenhower wat de binnenlandse politiek betreft, feiteltyk een onbeschreven blad is en dat zolang h(j zijn program te dezen opzichte niet heeft bekend ge maakt, de republikeinen die hem steunen, eigenlek maar een beetje spe culeren. Het door Mevr. Baander»Kessler ontworpen beeld (gipsmodel) It gouden jubileumfeest fan de krite Boalsert fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skrifte- kennisse foun syn hichtepunt de jouns yn „De Doele” yn ’e opfiering fan „Yn de namrne Gods Amen”, histoarysk toa- nielstik, dat spilet to Boalsert om 1700 hinne en yn klean fan dy tiid. sille de krêft opbringe moatte om har seis yn to stellen op de kommende striid. Der for- oaret hwat en der waret in nije geast roun oer de wrald, binammen oer West Jerope, dy’t wer each kriget foar de wearden fan it eigene. Wy wolle neat oars as „üssels wêze” en sille de krêft en moed opbringe moatte derfoar to stean. Fierder waerd der noch sprutsen troch de hear J. v. d. Werf, foars. fan de Krite Snits en Douwe Hoitsma as aid Kritelid. De drok bisochte recepsje wie noch mar skraech goed en wol óf roun of der makke it Stedelik korps in mars troch de stêd en brocht dit korps in searenade ta hulde oan de Kritg. De near W. Brandenburg winske as foarsitter fan it korps de Krite fan herte lok. It Kritebistjur, bisteande ut de hearen H. R. Kingma, foars., H. Stallinga, skriuwer, J. de Beer, skath. en mefr. Falkena-de Vries en de hear K. de Bildt as bysitters, wie Woansdei- tomiddei alhiel yn de blommen set. Op de recepsje yn ’e Doele spriek boarge- master J. G. S. Bruinsma (hast yn it Frysk) in lokwinsk ut üt namme fan it gemeente- bistjür. Spr. neamde it krewearjen fan in folk foar it bihald fan de eigen tael in strib- jen fan greate kulturele bitsjutting. De heer Tsj. de Jong lei as foarsitter fan de krite fan it Roomsk Frysk Boun de klam op de goede forhalding, dy’t der tusken de beide kriten bistie en bistiet en wiisde bi- ■p de needsaek fan it Frysk ünder- ■foar de beide kriten stees wer yn nenauto op, die van de parkeerplaats bij it spier hearre to wêzen. Ut namme fan it haedbistjür fan it „ald” Selskip fan 1814 spriek de skriuwer fan dit Selskip de hear Gj. van Dam fan Ljouwert. It tiidrek fan 50 jier, dat nou ófsletten waerd wie neffens spr. fan greate bitsjutting fan- wege it tariedende wurk, dat der dien is. Yn it kommende tiidrek lykwols sille de slaggen falie. De krite en de kriteleden individueel As de leidige Marij opkomt, wurdt it spyl- jen fan allegear wer libbener. Binammen it slot mei Michiel en Njisk waerd treflik en mei ynmoed spile. Hjir waerd wol düdlik fiele litten, dat de notarislearling him oan ’e plicht fan it halden fan it ambtsgeheim halde woe, al soe er der syn leafde mei for- spylje. It trêdde bidriuw bringt üs nei Boalsert wer om, nou nei de wenkeamer fan ’e boarge- mastershüshalding, dêr’t notaris Teltinga as freon op bisite is. Dit bidriuw bringt de spanning op it heechst as it mei de forhalding tusken Michiel en Njisk hiel oars ütpakt as de oaren tinke. It bydraeijen fan Marij foar Njisk oer giet wol hwat hommels ta. As oan ’e ein de twa jongelju, dy’t fan el- koar halde, mar net ta elkoar komme, mar troch it halden oan ’e plicht fan ’e notaris om to swijen, elk in wei ütgean, iowt dit foar in part gjin bifrediging, om’t de leafde syn gerak net krijt, mar foar in oar part wiist dit op in hege opfetting fan ’e biropsplicht. Al wiene der inkelde swakke einen, it stik hat bést foldien. It wie spitich dat de seal net propfol wie. It kapwurk fan Talman wie tige yn oarder. De muzykploech Bok soarge foar rju Fryske lieten tusken de bidriuwen. Nei ófrin wie der noch gelegenheit om efkes fan ’e flier. Sêft sudewyn, Myld sinneskyn, Lake ea blierder Peaske De wrald waerd swiid Alles song bliid It kin net riker easke. Zo houdt Spanje twee ijzers in het vuur, of tracht het zich begeerlijker te maken als partner van Amerika door zich op te werpen als de grote Europese vriend der Arabische landen op het moment dat de verhoudingen tussen deze lan den en de naties van het Atlantisch pact nogal gespannen is. Daartoe heeft bijgedragen het feit dat de Veiligheidsraad het verzoek van de elf Ara bische en Aziatische landen om de Tune sische kwestie te behandelen heeft afgewe zen, het kon niet de vereiste 7 stemmen ha len. Engeland en Frankrijk stemden tegen, de Ver. Staten, Nederland, Griekenland en Turkije onthielden zich zodat geen der lan den van het Atlantisch pact meewerkte aan een eventuele inwilliging van het verzoek. De elf verzoekers willen nu trachten de zaak aan de algemene vergadering der Ver. Naties voor te leggen, waarschijnlijk eveneens zon der resultaat. In Tunis hebben de nationa listen verklaard het nieuwe kabinet, dat h.i. onder Franse druk gevormd is niet als re presentatief te beschouwen. In Egypte ver klaren de felle nationalisten hetzelfde van de regering-Hilali, die de op 18 Mei vastgestel de parlementsverkiezingen voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld, bliikbaar wil de rege ring nog wat dokteren aan de kieswetten om verzekerd te zijn van een meerderheid, die ze als binnenkort werd gestemd, waarschijn lijk niet zou halen. In Zuid-Afrika steekt de strijd om de rassenkwestie de kop weer op na de Godsvrede tijdens de van Riebeek- feesten; het wetsontwerp om de gerechts hoven het toetsingsrecht te ontnemen staat op het punt ingediend te worden en onder de kleurlingen is een actie om een burger lijke ongehoorzaamheid te beginnen aan u- gang. Op ’e eptich ütfierde wurklist fan ’e joun waerd gjin namme fan’e skriuwer(s) neamd; de foarsitter helle de skulnamme K. A. Beingma oan, dy’t foar in goede forstean- der en lêzer it feuilleton „De Stoarm” yn „Frysk en Frij” aerdich trochsichtich is. De foarsitter forsocht de oanwêzigen om yn pleats fan, lyk as wenst is, de joun to iepen jen mei it meielkoar sj ongen fan it Frysk Folksliet in skoftke steande stilté yn acht to nimmen as in earbiedige hulde oan ’e krekt forstoame ald-kriteskriuwer, de hear Fedde van der Spoel, dy’t sa ünwitten folie foar de krite dien hat. Doe’t it gordyn iepen gong foar it earste fan ’e trije bidriuwen, waerden wy forpleatst yn 'e wurkkeamer fan 'e Boalserter graveur Jo han van Munnickhuysen op in simmermoarn fan it jier 1720. De oanklaeijing fan it toaniel en de persoanen wie in lust foar it each. Hwat in foarrjocht foar in krite om it gou den jubileum fiere to kinnen mei it op it toaniel libje litten fan in brokstik üt ’e eigen pleatslike skiednis. It kiezen fan dizze stoffe foar dizze gele genheit wie al in earste slach, dy’t neffens it sizzen in daelder wurdich is. De Boalserters dy’t fan har bisündere foar- alden faeks oars net witte as de nammen, dy’t op ’e strjitnamme-buordtsies stean, koene hjir sjen, hoe’t de fomeamde graveur Joh. van Munninckhuysen yn it aide Boalsert libbe mei syn learlingen Piter Tanjé en de boargemasterssoan Michiel Elgersma, dy’t sin oan syn masters dochter Njiske krige en dêrom fan syn heit, de greatske boarge- master, dy’t net lije woe, dat syn soan ge- doente hie mei de dochter fan sa’n kunstner, üt dit formidden weibelle waerd om oer- pleatst tc Teltinga Dit bidruiw joech daliks al spanning troch ’t konflikt tusken heit en soan en it gefoelich ófskie tusken de soan en syn faem Njisk, toanieltsjes, dy’t goed spile waerden. De rattelwacht Boate broent mei svn flot spy Ij en en snedige opmerkingen wolkomme 'anjé joech mei syn smeulske, spotske ;e kleur oan it gehiel, al zto deklamatoarysk. Van Munnickhuysen fielde him fêst wol ris hwat ünwennich yn 'e 18e ieuske klaeijing. Syn ófgean like soms mear komyk as steatlik. It slot fan dit bidriuw die it tige goed: it dwesten fan 'e Ijochten en it moai opsizzen fan Gysbert Japik’s Jounbea. It twadde bidriuw spile op it notariskantoar to Ljouwert, dêr’t wy de Boalserter boarge masterssoan weromfine op 'e kantoarkruk nést de „scriba” Gleistra dy’t neiüs gefoel noch wol hwat gleijer, fluensker wêze kinnen hie om Boate en Tryn Jansd., twa kostelike tipen, dy’t mei har ungewosken ütfallen der aerdich de fleur ynbrochten, noch mear re den to jaen om tsj in him üt to farren. Yn ’e midden fan dit bidriuw wurdt gans praet en in bytsje hannele. viel toen op Mevrouw N. Baanders Kes sler, welke toen werd belast met de op dracht een speciaal ontwerp te maken ter nagedachtenis van een groep van tien met name genoemde N.B.S.ers, die in de aller laatste dagen van de strijd voor de vrij- De heer A. Dort uit Witmarsum merkte Maandag, met zijn motor rijdend op de i nammen oi Afsluitdijk, te laat een Belgische perso- wiis, hweri het monument de weg op wilde gaan. Hij j slaagde er wel in zijn motor rakelings voor de wagen langs te sturen. Bij die manoeuvre sneed de autobumper echter het rechter onderbeen af van me vrouw Dort, die op de duo meereed. Per ambulancewagen is de vrouw naar het zie kenhuis te Harlingen overgebracht. linge geprikkeldheid en ontevredenheid ze uiterst kwetsbaar maken voor Russische po gingen ze te doorkruisen. Slechts begrip voor eikaars problemen en vastbeslotenheid de een heid hoger te stellen dan individuele moei lijkheden zal ze veilig door de klippen heen kunnen loodsen. Men zie eens naar Japan, waar tot voor kort de Amerikaanse politiek werd be jubeld, maar waar thans, juist op het moment, dat Truman het vredesverdrag met dat land tekende zich zeer beslist een anti-Amerikaanse stemming open baart en het nationalisme hand over hand toeneemt. Het verschijnsel van verminderende invloed der Ver. Staten in Spaans sprekend Amerika komt Washington waarschijnlijk al heel wei nig gelegen nu het aan de vooravond staat van de onderhandelingen met het oude Spaanse moederland over het afsluiten van een verdrag van wederzijdse veiligheid. On derhandelingen door velen in West-Europa niet graag gezien, èn om gevoelsoverwegin gen omdat het Franco-bewind hun niet sym pathiek is, maar ook omdat men in u Direct na de bevrijding in April 1945 kwam er uit het midden der toen nog in actieven dienst zijnde N.B.S.ers de wens naar voren om van uitsluitend zelf bijeen gebracht geld een monument op te rich ten, voor de in de strijd om Makkum en bij de fusillade op 7 April gesneuvelde kameraden. Gehoor gevend aan deze wens werd uit het midden der.N.B.S. een monumenten commissie opgericht welke zo veel moge lijk alle gelederen der verschillende onder delen vertegenwoordigde. Spontaan werd aan de schriftelijke oproep van deze commissie gehoor gegeven en van alle kanten stroomden de giften der nog levende medestrijders binnen. Toen eenmaal de inzameling was afgesloten stond het comité voor het probleem: Hoe zal het monument er moeten uit zien, wie zal het maken en waar zal het komen te staan? De commissie was het er unaniem over eens, dat daar alle gevallenen in en om Makkum waren gesneuveld op het veld van eer, deze plaats het aangewezen cen trum was om het monument te plaatsen. Na de verschillende punten te hebben bekeken vond men het beste punt, het toen nog bestaande plantsoen op de Markt te Makkum en wel zo dat het monument met het front naar het Telegraafplein zou zijn gericht. Nadat deze beslissing was gevallen, moest naar een ontwerper en maker worden uit gezien. Als techniker werd de directeur van gemeentewerken te Witmarsum den heer Zijlstra, welke ook in de commissie zitting had, belast met de opdracht een beeldhouwer uit te zoeken. De wens werd hierbij uitgesp: had voor een Friese beeldhouwer. Het oog In ütgeansdei Hwer laet de wei Hwat kin as ’t moaiste jilde? De frisse fleur De bünte kleur Fan stille bollefjilden. ’t Narcisse-giel ’t Grien bied flewiel It flamjend tulp skerlekken. Kin heger byld Sa liocht en myld Ta mêdde herten sprekke? De moed forlem Sjoch Flora’s bern. Wiuwglimkiend üt de fierte De holle rjocht! len blomke sjocht len amerij forjitte 't Libben is wreed, God wevet it kleed, Fan dy’t der net foar wurken. Skouderet üs net, Kliuw op, mêd hert En sjong wer lyk as de Ijnrken. Veelal neemt men aan dat dit program evenals dat van Taft behoudend zou moeten zijn. Maar dit zou misschien de republikeinen kunnen bevredigen, de vraag is of het vol doende zou zijn om ook de kleurloze mid denstof die vier jaar geleden voor de demo craten stemde en Truman de overwinning bracht, aan te trekken. De vakbeweging, die een machtige invloed in de Ver. Staten heeft, zal stellig met een conservatief binnenlands program niet gewonnen worden. Truman kwam haar kennelijk in 't gevlij met zijn laatste beslissingen inzake het staalconflict, en ook de negerstemmen zullen niet naar Eisenhouwer gaan als hij zich niet verklaart voor een vooruitstrevend standpunt inzake het rassenvraagstuk. Een neger, Ed van het Huis van Afgevaardigden, heeft hem daar over al aan de tand gevoeld, de generaal heeft ontwijkend geantwoord, waarop het congreslid verklaarde dat Eisenhower zich maar moest terugtrekken als hij in dit op zicht geen partij wenste te kiezen. De aan hangers van Taft pogen Eisenhower uit zijn tent te lokken door advertenties in de bladen te plaatsen, waarin de generaal uitgenodigd wordt zijn oordeel over allerlei netelige kwes ties uit te spreken. Maar men verwacht dat Eisenhower voorlopig vaag zal blijven. Met evenveel spanning als in Ame rika volgt Europa de ontwikkeling van het vraagstuk der Amerikaanse presi- dentskeuze. Al mogen ook als Taft gekozen zou worden, eenmaal ge maakte afspraken niet ongedaan wor den gemaakt, of er'te Washington een president zetelt met begrip voor de West-Europese mogelijk- en moeilijk heden dan wel een figuur als Taft die dit gebied feitelijk als een blok aan het been van Uncle Sam beschouwt, is toch van groot belang. De spanning is hier te groter omdat de strijd om de Amerikaanse presidentszetel zich af speelt in een periode, welke ook een der spannendste in de politieke ontwikkeling in Europa zelf is. Hoe licht kan er tussen deze beide verschijnselen aan weerszijden van de Oceaan een wisselwerking ontstaan. De Russen handhaven ten volle hun stand punt dat er op gericht blijft de ondérhan- delingen tussen de W.Duitsers en de Wes telijke geallieerden over toetreding tot de Westerse defensie te doorkruisen door de Duitsers het lokaas van een souverein her enigd Duitsland met een eigen weermacht voor te houden. Men voorspelt dat op 1 Mei Moskou nog eens extra consessies in het vooruitzicht zal stellen. Er zijn Duitse bladen die ook al weer zinspelen op ongedaanmaking van de voorlopige afscheiding van enige Duitse dorpen en gemeenten ten gunste van Nederland, en dat is maar een kleinig heid vergeleken bijv, bij het Saargebied. Zoals de Russen thans met hun politieke actie een wig trachten te drijven tussen Duitsland en het Westen, trachten zij met hun economische conferentie te Moskou er ook een te drijven tussen Amerika, dat de handel met Oost-Europa zoveel mogelijk wil beperken, en de West-Europese landen enerzijds en hun regeringen anderzijds. Op timistische berichten van de daar aanwezige handelslieden over grote leveringscontracten, welke met de Russen, hun satellietstaten en China kunnen worden afgesloten moeten de W. Europese volken overtuigen dat het al leen aan nun regeringen ligt, dat de handel met het Oosten geen wiidse vlucht neemt, waardoor de werkloosheid in W. Europa zou kunnen worden bedwongen. De gemeenschappelijke, onder leiding van Amerika gevoerde politiek van het Westen, heeft door zijn zware lasten en economische moeilijkheden een punt bereikt waar onder- gemeenti Zijlstra, had, belast met de opdracht uoken dat men voorkeur ileatst to wurden nei it kantoar fan notaris i to Ljouwert. ’t konflikt tusken heit en soan en it gefoelich ófskie tusken de soan en syn faem Njisk, toanieltsjes, dy’t goed spile waerden. snedige opmerkingen ünts'panning. Ek Tanjé jo praetsjes in aerdigi sei er it bytiden al

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1