BIJ DE VERJAARDAG VAN H. M. KONINGIN JULIANA 400-JARIGE STICHTING AANGEPAST AAN DE EISEN DES' TIJDS Martinytoer üs hjoed to sizzen Fan de Veel belangstelling voor de heropening van de verbouwde Hendrik Nanneshof B\ de smelle St. Jansbrége stiet al fan üs jongesjierren it gasfabryk. No. 33 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 s w a r d 9 i Dinsdag 29 April 1952 xrv^ Hwat hat Gahe Skroar 48e Jaargang Bolswards Nieuwsblad de J. Van tekenhaak tot troffel „De huisvesting der bejaarden Is In het verleden veelal beheerst geweest door de gedachte, dat het werkend deel der bevolking in de samenleving de eerste plaats Inneemt en ook behoort in te nemen. De werkenden alleen slissend. Het geestelijk element van de Christelijke naastenliefde mag en moet hier zeker een woord meespreken. Door de verrijzenis met Pasen van Gods Zoon, Jezus Christus en door ZJ)n leer en leven Is de wereld gekerstend en Is In be- Spraakwaterval. Na. de thee (gelukkig geen „slokje" zoals bij dergelijke gebeurtenissen nog maar al te vaak wordt geschonken) kwam de tra ditionele „spraakwaterval". Hege wurden Brekke gjin swurden. tlge nou for- 'Jeischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) glnsel in de harten der mensen geboren het grote gebod Gods, Hem lief te hebben boven alles en de naaste als ons zelf. Uit dat beginsel van naastenliefde Is hier voor eeuwen deze Stichting in het leven geroepen en een tehuis gesticht, waarvan de Christenheld van die dagen getuigde, (getuige een aangebrachte steen In de hal) Dit Huijs Is Godt ter eer, voor menschen aarm en out, Door Hendrick Nannes hulp, in tijden hier gebotlt. Opdat dees weldaad dan, een llder stf bekent, S’oo is er nu gesticht, dit loffljjck Monument. EJj lieve staat wat stil, weest seeker In 't gemoet, Dat alles wer’t geloont, wat men den aarmen doet. Spreker eindigde met de wens: Schenke Hij, die de bron van alle liefde is, ons die liefde des harten, die bijzonder aanwezig moet zjjn bij de verzorging van onze Ouden van Dagen. Want alleen in de weg van de dienende lief de wordt een betere toekomst geboren. In dit licht wilde hij thans het vraagstuk van de huisvesting van de bejaarden be zien, hoewel ook hier hot Goddelijk woord «an kracht blijft: „Draagt elkanders las ten en vervult alzo de wet van Christus". De zorg voor de huisvesting van de bejaar den In onze tijd la niet meer op de 1ste plaats een uiting van phllantrople, maar mede een onderdeel van de sociale zorg ge worden, die zich tot het volk in al zjjn geledingen uitstrekt. Het vraagstuk van de huisvesting der be jaarden is thans om verschillende redenen wel zeer actueel geworden. De eerste is wel, dat de gehele Volks huisvesting tegenwoordig moet worden ge zien als een sociale werkzaamheid,. De tweede is dat meer en meer wordt in gezien, dat de woningvoorraad passend moet zijn voor de gehele bevolking. Dus geen woningen van gemiddelde grootte, maar grote woningen voor ’t grote en klei ne gezin en speciale woningen .voor de bij zondere vormen van huishoudingen, waar toe ook de groep der bejaarden behoort. De derde is, dat relatief snelle toeneming van het aantal bejaarden. Zeer waarschijn lijk zijn er thans reeds in ons land 1.000.000 ouden van dagen boven de 65 jaar. De vierde is, dat buiten de armenzorg nog betrekkelijk weinig voor de huisvesting van deze bevolkingsgroep was gedaan, zodat er op dit gebied van een grote achterstand kan worden gesproken. De vijfde is, dat er in het kader van de maatregelen tot opheffing van het thans bestaande grote woningtekort een belang rijke plaats moet worden ingeruimd aan de stichting van behuizingen voor bejaar den, omdat daarmede een belangrijke groep kan worden geholpen, die anders een be roep op de normale woningmarkt zou moe ten doen. Dit alles leidde tot reorganisatie van de Bekwame God Almachtig ons daartoe allen en stelle Hij tot in lengte van dagen dit Rusthuis de „Hendrik Nanneshof” tot een rijke zegen voor onze ouden, tot zegen voor onze goede stad Boisward. Officiële opening. Hierna was het grote moment der offi ciële opening gekomen. Hen lint kwam er niet aan te pas. Dit was ook niet zozeer nodig, want in werkelijkheid was het ge bouw onder leiding van de nieuwe direc teur, de heer v. d. Vegte, reeds enige tijd bewoond. In de openingsrede memoreerde Burge meester J. G. S. Bruinsma de geschiede nis van de Stichting, zoals die reeds in ons vorig nummer in extenso is vermeld. Spreker kwalificeerde het vernieuwde te huis als representatief voor de Stad en Stichting. In 1950 werd de band met de gemeenteraad versterkt. Dit was ook no dig, daar sedert de laatste jaren de ge meente met subsidies het exploitatietekort moet dekken. Bedroeg dit bedrag in 1931 nog f 1200, voor 1952 is de geraamde bij drage aanzienlijk groter, nl. f43.635. Ook in de organisatie kwam verandering. De voormalige voogden werden bestuurs leden, de benaming „Algemeen Stads Ar menhuis” werd tot Hendrik Nanneshof, de Vader werd Directeur (tevens benoemd tot ambtenaar van sociale zorg). Ten slotte wenste spreker Vader Punter geluk met de hem toegekende ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en schonk hem als herin nering aan dit moment een ingeljjste foto van de plechtige uitreiking. Ook de nieuwe Directeur en zijn echtgeno te werd zegen gewenst op hun verant woordelijke arbeid. I zorgden, de toewijding van het Bestuur, van j Verzorgers en Verzorgsters, en tal van fac- toren meer, die niet in offers z(jn aan te niet langer met de zorj voor een eigen huishoud"':: kunnen belasten, gedeeltelijke of algehele verzorging geeft. Ook dus een bescheiden medische verzorging. Een z.g. „All-round-tehuis" is een ideale inrichting, die voor huisvesting, in aaneen, gesloten verband, zowel beschikt over op zich zelf staande woningen als over een tehuis. Een combinatie, die vele mogelijk heden .biedt. Allerhande vormen van hulp of verzorging, by ziekte of jilt andere oor zaak, hetzy In eigen vrye woning of in het tehuis, zyn by dit systeem van tehuis plus woning, mogeiyk. Zowel ten opzichte van huls- als tehuisbewoners kunnen tal van centrale voorzieningen worden getroffen. Een groot voordeel voor de bewoners is bovendien, dat men, by eventuele overgang van woning naar tehuis, met behoud van de verkregen kennissenkring, blijft in de eigen vertrouwde omgeving. Het was voor het bestuur Indertyd moeiiyk uit belde typen een bepaalde keuze te doen. Daarom werd besloten een inrichting in het leven te roepen, waarby beiderlei sy steem toepassing zou kunnen vinden. De aanbesteding van het door architect Van der Zee ontworpen bouwplan vond plaats op 18 Augustus 1950 en 8 Sept, d.a.v. kon de verbouw worden opgedragen aan de firma Posthuma en Tichelaar te Harlingen, een Aannemersbedrijf, waar voor het bestuur, gezien de uitvoering van het werk, de grootste achting heeft ge kregen. Achtereenvolgens werd het Schilderwerk opgedragen aan de heer Wiersma te Mak- kum en Fa. E. Conradi en Zn. te Boisward, de centrale verwarming aan N.V. Brons- werk te Amersfoort, de electrische instal latie aan de Fa. S. van der Veen Rzn., het sanitair aan de heer K. van der Heide en de tuinaanleg aan de heer S. Brlnksma, al len te Boisward. voormalige Hendrik Nannesstlchtlng. De I Na de uitvoering van de plannen beschikt nieuwe inrichting zou een „Penslon-tehuls" 1 het bestuur met dit naar de els van deze geven, zyn inter doorslaggevend en be- de. zorg voor vele bejaarden lange tjjd het karakter van armenzorg ge had. Eerst de veranderde sociale inzichten hebben hierin verandering gebracht. Langzamerhand heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat de bevolking van een land een eenheid vormt en dat het werkende deel verplicht is, Ie zorgen voor dat deèl, dat nog niet of niet meer tot werken In staat is,’’ Aldus vatte de heer J. 8. I'riuimsma, Voorzitter van het bestuur der Hendrik Nanneshof zyn mening samen tn zijn rade, gehouden by de her opening die Zaterdag J.l. plaats vond. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent oer m.m Giro 87926 en yn dy ring inkelde fabriken blstean to litten en to modernisearjen, wylst dan dy oaro fabriken as wlnnlngs-objekten forfalle sllle en alllnnich as distribüsje-apparaet blstean blluwe. Dy ring soe ek troch Boal sert konune, mar de Boalserter fabryk stiet net op de list fan fabriken, dy’t oan de produksje dielnimme. Dat soe dan hjlr op del komme, dat Boalsert gas krige fan in oar plak en alllnnich foar de dlstrlbüaje soargje moast. Dan wie der in eln komd oan de sklppen, dy’t stienkoal brlnge of kooks ophelje en ek mannich arbeider soe gjln wurk mear fine yn de Aide gaafa- bryk. Lykwols dit binne jit mar plannen en der is jit neat fêststeld. De gasfabriken binne gemeentlike bidriuwen eh de ge meenten binne en blluwe baes. Dat baes- wêzen giet oan de oare kant ek wer net safier, dat der gjln tükelteammen binne en blluwe as hja tsjin de miening fan de deskundigen yngean wolle. De Minister fan Ekonomyske saken hat tsjintwurdich hiel hwat mei to sizzen en ek in gemeente is tlge öfhinklik fan de hearen üt den Haech en Ljouwert. Is dit probleem op himsels al tige bilangryk en fol fragen, der is de léste moannen noch in oare saek bykomd. Op ünderskate plakken hat men boarre nei oalje en ierdgas. Der binne boamen bleat komd, dy’t gas leverje en der moatte öfnimmers foar socht wurde. De Ned. Aardolie Maatschappy, de N. A. M. dus; hat mei de regearing in oer- ienkomst makke, dat der fanwege it De- partemint kontrakten mei lju, dy’t der gading oan meitsje, ófsluten wurde kinne. As it wier is hwat de kranten skriuwe, hat de gemeente West-Stellingwerf sa’n kon- trakt al foarmekoar foar Wolvegea. Hoe wol dit fierder komme? Sille de plakken, dy’t troch de ringlieding forboun wurde soene, misskien mei dit ierdgas forsjoen wurde kinne. Sa al dan moat ft hlele plan fan de kommisje-de Looe, wer op en njj blsjoen wurde. Dan sll men misskien net mear as ien reserve-fabryk oerhAlde. Mar der wurdt ek grute, dat de Twintse yn- dustry drok dwaende is om mei de N. A. M. yn kontakt to kommen. Ik hearde üt Oer- isel wel, dat men der bang is, dat dlzze fabrikanten bettere kondysjes jaen koene as de plattelAnsgemeenten. Wichtlch is die ten grondslag liggen aan een „pension- tehuis’” en een „AU-round-tehuls”, er in zyn te verwezeniyken. Wie dan ook thans nog durft te spreken van een „armenhuis”, is zeker meer dan 100 km bezyden de waarheid. Door samenwerking en burgerzin is er zo weer een tehuis tot stand gekomen, dat zeker aan de daaraan, in onze tyd te stel len eisen, naar blliykheid voldoet. Een goede verzorging hangt echter niet op de eerste pjlaats af van de technische eisen, die men daaraan stelt, maar voor- nameiyk van de geest, waarin de verzor ging plaats vindt. Hwat ha wy doe fakentlids foar dy doar stien to sjen nel it opstoken fan dy fjür- ounen en it leechheljen fan de kooks. It kaem der winterdeis altyd sa waerm en smout üt, as wy klomsk of wiet der stiene to sjen nei de wündere gloede fan dy gleo- ne koal. Mar it stiet to bisjen oft de Boal serter jongerein jit wol lang dat oantrek- lik en heimsinnich arbeidzjen mei fjür en stienkoal to sjen krlget. De nije tiid en har gefolgen waret ek om de Aide gasfabriken hinne en it koe wolris wêze dat it net sa botte lang mear duorre oft der komt foroaring yn it spul. Fan provinsjewege is al in jiermannich in kom- misje dwaende om to bisjen, hoe’t de ta- komstige üntjowing fan de Fryske gas fabriken it béste regele wurde sil. Inkele moannen lyn is der in wiidweidich rap port oer forskynd en deryn kin men léze dat dizze kommisje plannen hat en ütstel- len, dy’t hjir op del komme dat it mei inkelde jierren der hiel oars ütsjen sil as nou. Men sjocht yn in stik of tsien aparte gasfabriken net mear in ekonomyske win ning. In pear fan dy fabriken binne Sa fier hinne, dat der greate kapitaelsütjeften dien wurde moatte, sllle se jit trochdraeye kinne en ek by mannich oare fabryk lelt dlzze needsaek net fier mear öf. It great- ste diel fan de gasfabriken lelt yn in ring, dy’t sahwat oerlenkomt mei de rin fan de Aide trambanen. Der binne Inkelde üt- rlnners, mar de measte binne troch sa’n ring to forblnen. In auggesty fan dit gas rapport is nou in ringlieding to meitsjen ek, hoefolle gas der loskomme sil. Earst sel men fan foar fyftlch jler, nou heart men wer, dat de N. A. M. net langer as foar tsien jler yn stean wol. En yn it kon- trakt mei Wolvegea stiet ek de termyn fan tsien jler. Mar as dat de roai sahwat is, kin men de eigen fabriken net stilllzze, soe men slzze. Dan is it alderbllangrykste jit net neamd en dat is: Foar hokfor prils sll it ierdgas levere wurde kinne. Dat skynt op it Departemint ütmakke to wurden tus- ken de regearing en de N. A. M. Dy prils is oan de tige hege kant oant nou ta, folie heger as men tocht hie. Al mei al is it net in tlge düdllke en makllke saek wurden. Sa graeoh hlene wy sjoen, dat dizze publlke saek ek bihannele wie as in publyk btlang en net fanüt it Inge bilang fan ien plak of fan de N. A. M. Mar yn de Twadde Keamer hat men oant nou ta ek gjln bitrouber nys oer dlzze wichtige saek hearre kind. Nou hawar, der wurde wol oer hiel hwat minder bilangrike dingen fragen steld. Dit wie de muoite oars wol wurdich. Hwant hjir sitte foar de gemeenten en ek foar alle lju, dy’t mei de gasfabriken to meitsjen hawwe, hiel hwat gefolgen oan fêst, dy’t hja nedich sa gau mooglik witte mochten om der rekken mei to hftlden. Elke del stiet men op dy bi driuwen foar fragen oer ünderhAld en oan- skaffing fan lytse en greatere dingen en net minder sil it de lju, dy’t in fêste wurk- kring by dizze fabriken hawwe, frjemd yn it liif omwine, as hja fan dit soart dingen grütsjen hearre. It soe üs allegearre net oars gean. It is derom tige to hoopjen, dat de regearing mei gauwens üt de doeken dooht, hwat de Fryske fabriken fan it ierdgas to forwachtsjen hawwe en hwat net, sadat men it sa regelje kin, dat de greate kapitalen, dy’t hjir mei mank gea- ne, sa goed mooglik bistege wurde. Boalsert hat in mlnskeleeftlld lang wils west mei syn gasfabryk, mar liket it der tige op, dat der greate oaringen op til binne. Wy wolle hoopje, dat it foar de mlnsken, dy’t gas brüke en foar harren, dy’t it meitsje, der net min der op wurdt. Mar it sll foar de blwenners fan de St. Janspoarte wol de langste tiid duorre ha, dat hja de stienkoalsklppen foar de wAl krtfe. Tomlnsten, sa liket it opthe- den. Tiden hawwe tlden, selt in Aid sprek- wurd en foar de gasfabryk stiet in nfl tlld- rek foar de doar. Tj. de J. slon" als van een „tehuis". Een tehuis, dat, al naar de behoefte van alleenstaande personen of echtparen, die zich om gezond heidsredenen of andere omstandigheden TVTORGEN zal H. M. Koningin Juliana haar 43e verjaardag vieren. Te midden van haar gezin op Soestdijk en temidden van het grote gezin, dat volk van Nederland heet. Gelukkig, ons volk staat nog eensgezind rond de troon geschaard. Het Vorstenhuis van Oranje is de Nederlander lief. Het is niet met een liefde, gesproten uit traditie alleen, al is traditie een waardevol iets in een labiele wereld als de onze. Het is met een liefde, die nog dagelijks gevoed wordt. Gevoed door de stijgende bewondering voor de manier, waarop H. M. Koningin Juliana zich haar plaats als gekroond hoofd weet waardig te maken. Haar buitenlandse reis, waarvan ze pas terug mocht keren, is daarvan een treffend bewijs. Het was allerminst een vacantietochtje, evenmin een plezierreis, zoals sommige simpele zielen dachten. Integendeel, het was een uiterst vermoeiende en Inspanning vergende opdracht, die onze Landsvrouwe te vervullen had. Zij handelde als am- bassatrice voor ons volk. In haar stem sprak het hart der democratie, wanneer zij een warm pleidooi hield waar zich daartoe de gelegenheid maar bood voor vrijheid, vrede en recht. Trokken vroegere staatshoofden ten stride met vliegend vaandel en slaande trom, onze Vorstin tracht niet in de strijd zege te behalen, maar de vrede te gewinnen. God zegene onze Landsmoeder bfl de vervulling van deze hoge opdracht. Hjj schenke haar daartoe nog menig jaar. of een z.g. „All-round-tehuls” moeten ztfn. ttJd ingerichte Rusthuis, met een aparte Een z.g. „Penslontehufs" is een inrichting ziekenafdeling eigenlijk een „Verpleeg- met de eigenschappen zowel van een „pen- I huis" en een achttal daarbU gelegen mo- 1 dern Ingerichte kleine woningen, over een inrichting, die in zekere zin uniek is voor ons land, aangezien, indien dit nodig blijkt, de beide, zoeven geschilderde systemen, Rondgang. B(j de rondgang door het gebouw waar over wij in een vorig artikel reeds breed voerig spraken toonde men zich una niem enthousiast over de wijze, waarop architect Van der Zee met de ruimte had gewoekerd. Het gebouw dat met de 8 wo ningen ruimte biedt voor 45 A 50 personen en 5 man personeel, is van alle gemakken voorzien en geheel aangepast aan de eisen des ttjds, ook aan da els der soberheid. Veel belangstelling bestond er ook voor de expo sitie van historische voorwerpen, die in de „Voogdenkamer" was ingericht. Bij informatie bleken de oudjes het in hun nieuwe omgeving best naar de zin te heb ben. Alleen.een opklapbed moet eerst wel wennen. „Ik doarst my nachts earst net omrölje," vertrouwde een bepke ons toe, „sa bang wie ik, dat ik der dfrülje soe, mar it is altiten noch hwat tafallen.” De belangstelling in het lot van de ver- produceren; z(j en hun gezin hebben recht op het product van hun arbeid. Wat daarvan aan de niet werkenden toevalt Is liefdadigheid. Deze phllantroplsohe gedachte heeft eeuwenlang, voor een groot deel, de vorm van do zorg voor de Itejaarden bepaald. Zo heeft ook In ons land

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1