s deze g SLECHTE BEURT VAN MINISTER IN ’T VELD KRISKRAS door Nederland FEESTVIEREND JAPAN, MAAR BITTERE NASMAAK IN HET WESTEN Reeds vier gevallen van Kinderverlamming te Bolsward De K.F.F.B. ’t No. 34 48e Jaargang Vrijdag 2 Mei 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Amerikaans dagboek in Russische handen Speelt Tito een dubbelrol? Gezinsr<> ductie bij schoolgeldregeling Hwat hat Gabe Skroar docht it mar bést Bolswards Nieuwsblad KAMEROVERZICHT. De 25-jarige met 2000e LID YN SICHT Kristlik Fryske Folksbibleteek, dy’t Men moet de betekenis van de persoon lijke eigenschappen van dergelijke leiden de figuren voor het succes van bepaalde ondernemingen niet te gering schatten. Als men het over fouten door bepaalde figuren gemaakt, heeft, rilt men toch wel even als men hoort dat een Amerikaans generaal, die betrekkelijk kort geleden nog militair attaché in Moskou was, voor een Amerikaanse krijgsraad is gedaagd, om dat hij zo zorgeloos met zjjn in Moskou aangehouden dagboek omging. Dat is dan ook in handen der Russen geraakt. En in dat dagboek concludeert deze attaché dat de enige oplossing om van Rusland af te komen is: „oorlog zo spoedig mogeljjk nu!" Welk een wapen is zulk een dagboek in handen der Russische propaganda. KLEUTERSCHOLEN UIT VOOR ZORG GESLOTEN FEESTELIJKHEDEN, VERGADE RINGEN EN FILMVOORSTEL LINGEN AFGELAST Binnen een paar dagen tjjds hebben zich te Bolsward 4 gevallen van kinderverlam ming voorgedaan. Juist voor het afdrukken van dit blad be reikt ons het volgende bericht: Ten slotte. Verenigde Staten hebben de militaire een over Nel wellust swiet Komt faek fortriet. '/etschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) houding van Tito zou met Instem ming van Moskou, eigenlijk slechts camouflage ztfn om het Weeten In de netten van de Komlnform te ver strikken. Het lijkt wat fantastisch, maar het feit, dat de Zuid-Slaven weigerden in de aan de gang zjjnde en weinig vlottende onderhandelin- gen tussen Turkjjo en Griekenland over samenwerking der legers, te worden betrokken, wekt enige on gerustheid. die de Tweede gebonden en goedkeuring ging moet h< Nieuw probleem. Japan zal dus geleidelijk de Ameri kaanse belemmeringen voor zjjn f economische ontwikkeling wel op ztf schuiven en naar een overeenkomst met Peking streven om opnieuw en in leder geval z|jn economische macht uit te breiden. Nu het vredesverdrag met Japan is gesloten, is de positie van de Ame rikaanse opperbevelhebber daar van minder betekenis geworden en kwam dus de benoeming van generaal Ridgway tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa in de plaats van generaal Elsenho wer te rechter tjjd. Men verwacht dat na premier Joshida de vroegere leider der regeringspartij Hato- jama een kans zal krijgen. Deze is, zacht gezegd, niet pro Amerikaans en men mag van hem verwachten, dat hij zal trachten Japan geheel te bevrijden uit de Ameri kaanse greep. Economische redenen zullen het op de eerste plaats daartoe dwingen. Japan heeft grondstoffen en markten en dus rood China nodig. De Amerikanen ver zetten zich thans tegen een volledig Ja pans handelsverkeer met het communisti sche vastelaand van Azië, maar duurzaam zal dat verzet toch niet blijken nu Japan weer souverein is geworden. Amerika heeft er zelf toe meegewerkt door na de oorlog 8 milliard dollar ter beschikking van Japan te stellen, dat de industrie van dat land een capaciteit verwierf 1% maal zo groot als voor de oorlog. Dat was no dig om het betrekkelflk dicht bevolkte land op de been te houden, maar als men het zjjn natuurlijke markten en grondstoffen reservoirs onthoudt, heeft het er nog niet veel aan. Maandag is het vredesverdrag, dat de Westelijke landen in 1951 te San Francisco met Japan sloten, van kracht geworden. In Japan werd daar om een week lang feest gevierd, in het Westen heeft men geen reden tot juichen. Deze vrede moest er komen, de omstandigheden dwongen er toe I door de verhouding van het Westen tot Rusland, maar het verdrag heeft voor vele landen die met Japan in oorlog waren een bittere nasmaak, omdat men niet ontkomen kan aan de indruk, dat het land van de rijzende zon er te goedkoop is afgekomen. En dat niet alleen, maar ook omdat men zich afvraagt, welke rol Tokio straks zal gaan spelen. De hulp aan Perzië hervat op bevredigende verklaringen van Mossadeq inzake zijn voornemen z|jn land te verdedigen tegen iedere aanvaller. Inzake Tunis schijnt JVashington, onder druk der Amerikaanse publieke opinie, nu weer wel van plan het standpunt der nationalisten te steunen, Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 12 cent per rn.m Giro 87926 Treinen twee minuten stil op Nationale Herdenkingsdag. Op de Nationale Her denkingsdag, Zaterdag a.s., zullen alle treinen van de Ned. Spoorwegen twee mi nuten stilstaan. Dit gebeurt van 8 tot 8.02 ’s avonds. De forline jier om diztiid sa’n 1400 leden hie, forwachtet binnen inkelde dagen it 2000e lid. It bistjür hat bisletten de lokkige de ütjefte foar 1952, it boek „Konduktrise”, deiboek fan Welmoed Hemrica, forgees oan to bieden. De R.O.N. sil earstdeis in fraechpetear oer de K.F.F.B. mei de propagandalieder, de hear E. S. de Jong to Boalsert, ütstjüre. Nei alle gedachten yn „Stimmen üt eigen formidden” yn it Frysk programma fan Tiisdei 6 Maeije. Militair voorlopig natuurlijk niet, de Ame rikaanse bases In Japan zelf en het vei- ligheidsverdrag tussen Amerika, Nieuw- Zeeland en Australië, z|jn ten deze voor Tokio een waarschuwing. Maar Joshida zelf heeft reeds aangekon- digd, dat Japan een nationale defensie zal opbouwen en zo zullen we langzamerhand weer een sterk Japan aanschouwen, dat zich heeft vrijgemaakt van al te knellen de banden met het Westen en streeft naar de positie van centrum van een Aziatische machtsconcentratie. De Aziatische politiek van het Westen staat daarmede voor een nieuw probleem waarvan men de ontwik keling niet kan voorzien. Hoogstens kan men zeggen, dat er tussen de Westerse po litiek in Azië en die van een vrij Japan bepaalde aanrakingspunten zijn, geen van belde wil verdere Russische expansie In Azië en Tokio zal ook wel niet gaarne verdere uitbreiding van het rode China zien. De vrede welke het sloot met Tsjang Kai Sjek op Formosa en welke beperkt bleef tot dat eiland en enige naburige zal men wel als een gebaar van hoffelijk heid jegens diens beschermer nl. Amerika moeten beschouwen, tenslotte 1b het maar een zuur geval voor Tokio op dit vroegere Japanse gebied de Chinese ex-dictator als heerser te moeten erkennen. Maandagmiddag om halfvier kwa men H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op Schiphol aan, na een verblijf van enige weken in Amerika en Canada. Het kleindochtertje van Dr Plesman biedt de Koningin de eerste bloemen aan. Daar achter v.l.n.r. Prinses Irene, prinses Beatrix en Prinses Margriet. zeer tot ongenoegen van Parijs. Wat de binnenlandse toestand in de Ver. Staten betreft. Truman heeft een ernstige tegen slag geleden doordat een Federale recht bank de door de president gelaste overna me van de staalindustrie, toen een staking dreigde, onwettig verklaarde; direct daar op is door de leiding der arbeiders in de staalindustrie de staking weer afgekon- dlgd. In Zuid-Afrika is de crisis in de verhou ding tussen de regering en de oppositie partijen een stap nader gekomen doordat de organisatie van oud-strijders zich des noods met geweld wil verzetten tegen het voornemen van Malan de grondwettige rechten van de kleurlingen te blijven mis kennen. Ten slotte: de beschieting van een Frans lijnvliegtuig op weg van Frankfort naar Berlijn, wordt in het Westen nog al hoog opgenomen, men sprak van een uit daging van een ernstig Incident. Koreaanse slakkengang. Met evenveel heimelijke wrevel zal men In Japan wel zien naar de zich nog steeds voortslepende wapenstilstandsonderhan- delingen in Korea vroeger ook Japans wingewest. Ondanks aanvankelijke opti mistische Amerikaanse verwachtingen bl|jkt men er niet op te schieten. Een der grote moeilijkheden blijft dat een groot aantal krijgsgevangen Noord-Koreanen niet naar hun land wensen terug te keren, terw|jl hun regering daarop staat. Goede vangst. Na in z|jn tuin strikken te hebben gezet omdat de konijnen er de grond hadden omgewoeld, heeft een Bar nevelder dezer dagen een pracht-exem- plaar van een konijn verschalkt. Even la ter zag hij de getraliede deur van z|jn eigen konijnenhok openstaan: het hok was leeg en h|j had zijn eigen beest bestrikt. ningtoezicht te Den Haag reeds geruime tijd van het feit op de hoogte was. Als U dus gebleken is dan Den Haag toch niet ingrijpt, waarom bedingt U dan f 25.000? aldus vroeg de heer Algera verder. „Ik weet niet of het gemeentebestuur van deze zaak weet", zo Verjaardag H.M. de Koningin. Heel ons land heeft op uitbundige wjjze de verjaar dag van H.H. Koningin Juliana gevierd. Het grote moment was wel de onthulling van het bloementapfjt in de tuin van Soest- d|jk, voorstellende de 11 provincies van Nederland. Zweden niet neutraal? De Zweedse premier Erlander is niet-offi- cieel in de Ver. Staten op bezoek geweest en het gevolg is geweest, dat de Ameri kaanse regering zich neergelegd heeft bij het feit, dat Zweden buiten het At lantisch pact blijft. Blijkbaar is Washing ton overtuigd, dat Zweden sterk genoeg is om op zich zelf te passen en als er wat gebeurt toQh aan de goede z|jde zal staan. Van Russische z||de is nu verzekerd, dat, nu Amerika zich bij de Zweedse neutra liteit neerlegt, het met die onzijdigheid nooit In orde kan z|jn en Stockholm blijk baar de z|jde van het Westen heeft geko zen. Waarmee dus feitelljk de Zweedse neutrale houding vervallen Is, omdat ze Immers door een der partijen niet meer erkend wordt. nodig had voor oj hoeve van de burgerlij West-Dultsland. In het bijzonder ook een doeltreffend wa pen in de propaganda in W.-Duitsland te gen de opneming van dat gebied in de Europese defensiegemeenschap, waartegen de Duitse socialisten even hardnekkig blij ven str|jden als Adenauer er voor. Binnen kort hoopt deze in overleg met de Grote Drie de laatste bezwaren, welke ook hij nog heeft, opgeruimd te zien, terwijl hij de Duitse oppositie heeft trachten gerust te stellen door te verzekeren, dat ook hij een herenigd Duitsland, ook al zou dat een socialistische regering en protestant se meerderheid hebben, verkoos boven een gespleten vaderland en dat het toetreden van W.-Duitsland tot de E. D. G. deze her eniging niet in de weg behoefde te staan, omdat het verdrag altijd kon worden op gezegd. Dit laatste heeft de Franse on gerustheid weer doen toenemen, maar toch meent men dat Engelse en vooral Amerikaanse druk op Parjjs en Bonn ten slotte deze maand de Europese defensie gemeenschap zal doen tot stand komen. Blijkbaar overwegen de Russen een laat ste poging om dat te verhinderen, de Kom- informlanden komen nog deze week bijeen i over de toekomst van Duitsland te be- .adslagen. Zal Polen concessies Inzake de Oder- Neisse grens moeten doen om de Duitsers een lekker lokaas voor te houden Of worden er desperater plannen overwogen Want Rus land» grootste vrees is de milltari- satle van West-Duitsland in Wes telijk verband. Intussen gaan de verkenningen naar de wederzijdse machtsverhoudingen en pogin gen de invloedssferen uit te breiden, voort. Ook heeft de regering voorgesteld om ruim f .70 mln uit te trekken voor het stichten van een bedrijfspensioenfonds voor de mannen van de koopvaardij. Daarmede werd een be lofte uit de oorlog ingelost. Er moeten nog onderhandelingen worden gevoerd tussen de werkgevers en de werknemers. De overheids bijdrage is nu echter door dit ontwerp gere geld. Op 4 Mei begint de Tweede Kamer aan haar laatste vergaderweek. In overleg met Dr Wartena, Inspecteur van Volksgezondheid in Friesland, heeft de Burgemeester in verband met het besmet tingsgevaar voorzorgsmaatregelen getrof fen. Zo zullen met ingang van vandaag de kleu terscholen gesloten z|jn en grotere verga deringen en bijeenkomsten worden afge last. Ook zullen er de eerste dagen geen film en bioscoopvoorstellingen worden gehou den. De voorgestelde aubade van school kinderen op de nationale bevrijdingsdag gaat niet door, evenmin de kindersport- feesten enz. Ook kan de z.g. Stille Tocht geen doorgang vinden. Met de meeste klem wjjzen w|| er op, dat i er geen reden Is voor een paniekstemming, maar dat de hier vermelde besluiten uit sluitend z|jn genomen uit voorzorg. Zodra z|j niet meer nodig mochten zijn, worden ze ingetrokken. Van medische zijde wordt er nog op gewe zen, dat het raadzaam is gedurende de besmettingstljd enkel gekookte groenten te eten en fruit eventueel zo zorgvuldig mogellfk te schillen. Geen omzetbelasting op advertenties. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag z.h.st. het wetsontwerp aangenomen, dat een vrij stelling inhoudt van de omzetbelasting op advertenties. Slaapwandelaarster valt uit raam. De slaapwandelende 13-jarige dochter van de heer II. van de Bijl te Lemmer liep, na uit haar bed te zjjn gestapt, niet, door de deur haar kamer uit, maar klom door het ven ster en viel van v|jf meter hoogte op de betonnen tegels, zy brak belde armen en moest naar het ziekenhuis te Sneek wor den gebracht. Alweer druk. Prins Bernhard heeft Dins dag een kort bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Fontainebleau. Zjjn toestel werd gevlogen door Gerben Sonderman. 's Middags was h|j in Nederland terug. Knaapje doodgereden. In Akkrum is j.l. Dinsdag het 7-jarig zoontje van de vee houder B., dat plotseling bjj de school de rijweg overstak, door een vrachtauto ge grepen en op slag gedood. De Deense en Nederlandse industrieën voor blikvlees zullen gemeenschappelijke stappen ondernemen met betrekking tot de Britse invoerbeperkingen. Man in olietank gestikt. classificeerder C. Snijder uit Rotterdam is Dinsdag in een olietank van het Lloyd- schip Kedoe om het leven gekomen. De man was een van de olietanks die met een speciaal praeparaat waren schoon ge maakt, binnengegaan, teinde in de tank nog enig werk te verrichten. Toen de man ha enige tijd niet terugkeerde en op het geroep van collega’s geen antwoord gaf, ging men kijken en ontdekte men, dat hij bewusteloos was en beklemd zat in het voorste mangat. Friese brug op 10 Juni gereed. De Friese brug te Alkmaar zal op 10 Juni in gebruik kunnen worden genomen. De opening van de brug, waarvoor de minister van Water staat zal worden uitgenodigd, zal feestelijkheden gepaard gaan. 2 arbeiders gedood door trein. Twee ar beiders van de N. S. z|jn Dinsdagmiddag ter hoogte van de R|jn- en Schiekade te Leiden onder een uit de richting Utrecht komende trein geraakt en op slag ge dood. af voor f 25.000. Met dat bedrag werd de koopsom dus verlaagd. Waarom deed hij dat? Omdat de gemeente Den Haag de be voegdheid heeft dit verbouwde pand te laten afbreken. De f 25.000 was dus een som om dit risico te dekken. Wat moet Den Haag nu doen? zo vroeg de heer Algera (a.r.). Als deze gemeente het gebouw niet laat afbre ken aan zegt iedereen, dat Bouw- en Wo ningtoezicht te Den Haag reeds Verleden week heeft de Tweede Kamer zich boos gemaakt op minister In 't Veld. Dat was geen wonder, want deze bewindsman had grote fouten gemaakt, zoals hij trouwens zelf toegaf. Tientallen wetsontwerpen wer den de laatste dagen door de Kamer afge daan. De vergaderingen waren nogal saai en de argeloze bezoeker, die geen kennis had genomen van de agenda en de wetsontwer pen, zal zich met verwondering hebben af gevraagd hoe het mogelijk is dat de stem ming der „geachte afgevaardigden" zo plot seling kan omslaan. Minister In ’t Veld had van de firma Pan der te 's-Gravenhage een gebouw gekocht voor f 675.000.-- dat bestemd zou worden voor magazijnruimte. Een van de grote rechten van de Staten-Generaal, welke zij na veel strijd in het verleden hebben verworven, is het budgetrecht. Dit houdt in dat zij mo gen controleren wat de Regering uitgeeft en dat zij tevens een maximumbedrag per ja ar vaststellen. Natuurlijk behoeft een minister geen verantwoording af te leggen voor iedere cent die hij uitgeeft. Dat kan ook niet, maar hij is aan een totaal gebonden en als hij daar boven uitgaat, moet hii aparte toestemming vragen. Toen de langdurige onderhandelin gen met de firma Pander waren beëindigd en toen bleek dat de re; wilde hebben, stelde i niet wenste te wachten o| van de Staten-Generaal. 1 aan - hoorlijk is, daar iedere burger aan de wet is gebonden en dus weet dat een minister de de Volksvertegenwoordi- de commu- gebelgd. het punt haar budgetrecht zeer gevoelig. De a.r. ister van Dijk heeft zoiets in 1939 ook ;edaan, maar toen was de Kamer onverbid- Een amendement Tilanus werd aan genomen en de koop ging niet door. Dat was Ie enig juiste houding. Was het nu maar bij fout gebleven, wellicht had nog ;rotere meerderheid der Kamer de hand iet hart gestreken. Het argument van de minister, dat dit pand niet duur was, bleek een sterk argument. Bovendien voerde hij aan, dat hij dit gebouw Werkelijk dringend opslagruimte o.a. ten he erlijke verdediging. H erhalingso efeningen Een ontwerp om de duur v. d. herhalingsoefe ningen te verlengen voor reserve-omcieren en onderofficieren bracht grote critiek van de zijde der p.v.d.a., k.v.p. en de v.v.d. Deze fracties waren ongerust, omdat de organisatie in tal van gevallen niet deugt. Men kan be ter de dienstplichtigen naar huis sturen als men geen oefeningen voor hen heeft. De cri tiek was op tal van punten terecht. Ook mi nister Staf onderschreef haar wel. Maar hij riep op tot beter begrip. Het is uiterst moei lijk om de personeelsorganisatie aan te passeij aan de materialenvoorziening, zo zei- de de bewindsman, die goede hoop had, dat de fouten niet meer zullen worden gemaakt. repliceerde de bewindsman. De hele gang van zaken was onbevredigend. Aan alle kanten zaten fouten. Maar toch kreeg de minister het wetsontwerp er door. Dat kwam door zijn partijgenoten, de p.v.d.a. De heer Van Sleen (arb.) die ook vrij boos was, verklaarde deze overtredingen te zullen slikken als de minis ter zijn spijt wenste te betuigen en zou willen beloven dat zoiets nooit meer zou voorko men. De bewindsman verklaarde inderdaad dat hij een onrechtmatige daad had gedaan en dat hij voortaan de vaste commissie uit de Kamer zou raadplegen alvorens tot een koop over te gaan. Deze schuldbelijdenis was vol doende. Met een krappe meerderheid (de k.v.p. stemde voor zonder aan het debat te hebben reelgenomen) werd het ontwerp dus aangenomen. De a.r., v.v.d., c.h., s.g.p. en de communisten waren tegen. Het was de laatste keer dat minister In ’t Veld voor de Tweede Kamer moest verschijnen en een ieder zal er van overtuigd zijn, dat hij een slechte beurt heeft gemaakt. Van de andere ontwerpen Kamer heeft behandeld, noemen we nog de verlaging van het schoolgeld. De school gelden van het L.O. (kweekschoolonderwijs inbegrepen), N. O., M. O., V.H.O. en H.O. worden teruggebracht met 14 indien twee of drie kinderen uit hetzelfde gezin dit onder wijs genieten. Bij vier kinderen of meer be draagt de gezinsreductie de helft. De wet vindt voor het eerst toepassing op het schooljaar dat op of na 1 Januari 1951 is aangevangen. Bouwovertreding afgekocht Tijdens de onderhandelingen bleek dat de I firma Pander het pand destijds illegaal had verbouwd. Zij had dus de bouwvoorschriften I overtreden. Men weet dat er in Ameide een keet moest worden afgebroken omdat er geen vergunning voor de bouw was verleend en de gemeente Apeldoorn heeft enige maan den geleden een boete van f 5000.gekre gen omdat zonder toestemming was begon nen met de bouw van een school. Minister In 't Veld echter kocht deze bouwovertreding Speelt Tito een dubbelrol? Omtrent Zuld-Slavlë doen weer vreemde geruchten de ronde, de Strandbad te Lemmer. De gemeente Lem- sterland zal een strandbad van 7500 M.2 laten aanleggen naast het havenhoofd in het Ijsselmeer. igering het pand graag de firma de eis, aat zij op de goedkeuring Een eis, die als men het Rijk wil verkopen, eigenlijk onbe- bui dus weet dat van lebben voor zulk een grote koop. Wat deed echter minister In ’t Veld? Hij aanvaardde de voorwaarde van de firma Pander en gaf dus zonder toestemming f 675.000.uit. Alle sprekers, de heren Van Sleen (arb.), Algera (a.r.), Beerninck (c.h.), Ritmeester (v.v.d.) en d_ nist Gortzak waren daarover zeer Geen wonder, want de Kamer is op van 1 minister van gedaan dellijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1